رفتن به مطلب

جدول بیکارترین رشته‌های دانشگاهی رو ترسیم کنید تا . . .

fakur1

ارسال های توصیه شده

۵.۸ میلیون نفر معادل ۵۱ درصد کل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور به جای ورود به بازار کار راهی منزل شده و به دلایل نامعلومی خانه‌نشین شده‌اند که این آمار در برخی رشته‌ها به شدت بالا و تامل برانگیز است.

اینکه چرا ۵ میلیون و ۸۱۳ هزارنفر از جوانان این مرز و بوم ترجیح می دهند پس از چند سال درس خواندن در دانشگاه ها و صرف هزینه در منازل خود بنشینند و دست روی دست بگذارند، سئوالی است که یا خودشان باید به آن پاسخ دهند و یا کارشناسان خبره.

پاسخ شما چیه؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 48
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

در بین ۲ میلیون و ۳۱۵ هزارنفری که مهندسی خوانده اند، ۹۵۷ هزارنفر شاغل و ۲۳۹ هزارنفر نیز در جستجوی کار هستند که از این تعداد ۷۱۹ هزارنفر فقط مرد می باشند. با این وجود، مردان در برخی رشته ها مانند بازرگانی و امور اداری از زنان جنب و جوش بیشتری دارند و از مجموع یک میلیون و ۲۹ هزار غیرفعال در این رشته، ۳۶۳ هزارنفر مرد و مابقی زن است.

لینک به دیدگاه
در بین ۲ میلیون و ۳۱۵ هزارنفری که مهندسی خوانده اند، ۹۵۷ هزارنفر شاغل و ۲۳۹ هزارنفر نیز در جستجوی کار هستند که از این تعداد ۷۱۹ هزارنفر فقط مرد می باشند. با این وجود، مردان در برخی رشته ها مانند بازرگانی و امور اداری از زنان جنب و جوش بیشتری دارند و از مجموع یک میلیون و ۲۹ هزار غیرفعال در این رشته، ۳۶۳ هزارنفر مرد و مابقی زن است.

بقیه چیکار میکنن؟

لینک به دیدگاه

دانشگاه و دانش اموزي به اين سبك داره نفس هاي اخرشو مي كشه

چيزي نمي گذره كه موج دوره هاي كوتاه مدت تخصصي تو هر رشته اي تو كشورمون تو هر شهر و ده كوره اي به راه مي افته ( يه بازار و بيزينس عالي براي كسايي كه يه تخصص و نيمچه شم معلمي دارن )

منظورم اينه از اين به بعد اين جمعيت هدف بيكار ، با اين پلاكاردها و اگهي ها بمباران خواهند شد كه : اهاي شمايي كه ميخواي وارد بازار كار بشي تنها راهش اموختن تخصصي هست كه دوره هاشو ما برگزار مي كنيم بسته هاي اموزش تخصصي ما رو بخريد تا صاحب كار شويد

و البته فعلا تا اطلاع ثانوي بازار مشاغل به اصطلاح high tech داغ و پر در امد خواهد بود

......

متاسفانه يا خوشبختانه اون تغييرات بنيادي كه صاحب نظران و نظريه پردازان جهان ازش صحبت مي كنن با موج تقابل سرمايه داري با دموكراسي انشالاه با باز شدن واقعي درهاي ايران به روي جامعه جهاني ، همزمان به ايران وارد خواهد شد

....

يه پيشنهاد دوستانه، از كنار اعتراضات گسترده فضاي مجازي كه اين روزا عليه جامعه پزشكان شكل گرفته بي تفاوت نگذريد وقتشه ابهت پوشالي و پدر خوانده واري جامعه پزشكي تو كشور ما در هم بپاشه وقتشه كاركرد بيمه تو كشور ما واقعي بشه وقتشه پزشك از بيمارش بترسه

لینک به دیدگاه

من که با توجه به رشته های تحصیلیم.. کار کردم.. خیلی هم راضیم..

اینکه میگن کار نیست به نظر من توجیهی بیش نیست..

تنبل نباشید لطفا//و توجیه نکنید/

لینک به دیدگاه
اذیت نکن دیگه؛ تنبل چی؟ من شاگرد سوم لیسانس و شاگرد اول فوق لیسانس بودم؛ و از اول ابتدایی تا حال در هیچ امتحانی نه رد نشدم، نه تجدید (در هیچ امتحانی؛ حتی در امتحان گواهینامه رانندگی هم در اولین امتحان قبول شدم).

من 15 سال پیش فارغ التحصیل شدم و قبل از اینکه از پایان نامه ام دفاع کنم، جذب بازار کار شدم. توی این مدت هم همیشه کار مرتبط با رشته ام داشتم. تا حدود 8 ماه پیش. از 8 ماه پیش به اینور بیکارم؛ خیلی ها هم من رو در زمینه هایی که کار کردم می شناسن و دلشون می خواد استخدام کنن، اما براشون امکان پذیر نیست؛ قبول کنید که یک سری مسائل عوض شده.

در 8 ماه گذشته در کشورهای زیر هم کار گیر آوردم:

- فرانسه

- انگلستان

- آمریکا

- قطر

- امارات

اما به مرحله ویزای کار که رسید، هیچ کدوم حاضر نشدن اسپانسر شن؛ چون ایرانی هستم! اگه پاکستانی یا افغانی بودم، الآن آمریکا بودم.

ببخشيد فضولي مي كنم

ولي چرا بايد ادمي به سابقه و تخصص شما هشت ماه توي اين مملكت بيكار باشه ؟!!!!

چيزي كه من دست كم مي بينم شركتهاي خصوصي جون ميدن براي نيروي متخصص و كاربلد

ولي چرا شما اينطوري ميگيد خيلي كنجكاوم جواب شما رو بشنفم

لینک به دیدگاه

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد گفت: در حال حاضر هیچ رشته بدون مجوز و غیر مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد و تمامی رشته محل‌های دفترچه سال آینده از نظر قانونی تایید شده است؛ این در حالیست که تمامی مدارک این دانشگاه معتبر هستند و منع قانونی ندارد.

لینک به دیدگاه
اذیت نکن دیگه؛ تنبل چی؟ من شاگرد سوم لیسانس و شاگرد اول فوق لیسانس بودم؛ و از اول ابتدایی تا حال در هیچ امتحانی نه رد نشدم، نه تجدید (در هیچ امتحانی؛ حتی در امتحان گواهینامه رانندگی هم در اولین امتحان قبول شدم).

من 15 سال پیش فارغ التحصیل شدم و قبل از اینکه از پایان نامه ام دفاع کنم، جذب بازار کار شدم. توی این مدت هم همیشه کار مرتبط با رشته ام داشتم. تا حدود 8 ماه پیش. از 8 ماه پیش به اینور بیکارم؛ خیلی ها هم من رو در زمینه هایی که کار کردم می شناسن و دلشون می خواد استخدام کنن، اما براشون امکان پذیر نیست؛ قبول کنید که یک سری مسائل عوض شده.

در 8 ماه گذشته در کشورهای زیر هم کار گیر آوردم:

- فرانسه

- انگلستان

- آمریکا

- قطر

- امارات

اما به مرحله ویزای کار که رسید، هیچ کدوم حاضر نشدن اسپانسر شن؛ چون ایرانی هستم! اگه پاکستانی یا افغانی بودم، الآن آمریکا بودم.

من خودم به شخصه شرایطمو نمیتونم اینجا بزارم.. ولی به عنوان یه خانم مثل یک مرد کار کردم.. و مدارکی دارم و طرحهایی دارم که تو هوا زده میشه.. منتهی باید ببینید چی میخواید.. وبعد شروع کنید..

البته این شرایطی که میگید باز هم برمیگرده به شانس.. منتهی من نظر خودمو گفتم کار هست.. منتهی اینکه شما چه اری رو میپسندی مهمه.. من خودم در زندگی هیچ وقت کارهایی که دوست نداشتمو انجام ندادم.. و باید با توجه به رشته ام که ثابت کنم هست کار کردم.. خواستن توانستن است...

من 117کیلو بودم الان شدم 83.. وقتی لاغر کردم گفتم خواستن توانستن است درست کار هم به این منوال است...

باید ببنید.. چرا.. علت یابی کنید/به جواب میرسید:a030:

لینک به دیدگاه

خیلیا خیلی راحت حرف میزنن اما تو عمل سست سست....دیدم که میگم

90درصد جونای مملکت از بیکاری سرشونو میکوبن به دیوار بعد میگید کار هست آدمش نیست؟

یا ما تو این مملکت زندگی نمیکنیم یا شما تو یه بخش خاصی هستید.....

آره کار هست اما به درد خودشون میخوره.....

والا زمین و زمان میگه ملت بیکارن

لینک به دیدگاه

معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرد: بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ رشته محل فاقد مجوز دانشگاه آزاد بررسی شد، تقریبا ۳۳درصد این رشته محل‌ها، تایید قطعی، نزدیک ۴۰درصد آنها اعلام نقص و مابقی مردود شد.به گزارش مهر، مجتبی شریعتی نیاسر در حاشیه هفتاد و یکمین جلسه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران درباره رشته های فاقد مجوز دانشگاه آزاد گفت: بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ رشته محل فاقد مجوز این دانشگاه بررسی شده است.اعلام نقص ۴۰ درصد رشته های دانشگاه آزاد وی ادامه داد: تقریبا ۳۳ درصد این رشته محل ها، تایید قطعی و نزدیک ۴۰ درصد آنها اعلام نقص شده اند که دانشگاه آزاد باید نسبت به رفع نقص آن اقدام کند. مابقی رشته ها نیز مردود شناخته شد.معاون آموزشی وزارت علوم افزود: رشته محل هایی که مردود شدند، شاخص‌های لازم را نداشته، یعنی قابل ارایه نبودند، اما دانشگاه می تواند نسبت به رفع نقص از رشته های دارای نقص اقدام کند و به وزارت علوم بازگرداند. اگر آنها نیز رفع نقص نشود، به جمع رشته های مردودی اضافه می شوند.وی درباره اینکه دانشگاه آزاد برای رفع نقص رشته محل های مذکور چقدر فرصت دارد افزود: یکماه به دانشگاه زمان داده شده بود که خیلی از این زمان باقی نمانده و ما امیدواریم بزودی اعلام نقص کند.

لینک به دیدگاه

دانشجويي كه مي‌بيند پس از سال‌ها يادگيري علوم، شغلي ندارد و از زندگي يك فاميل درس‌نخوانده با شغل آزاد عقب است، نه شغل دارد و نه امكان ازدواج! اين خود انگيزه تحصيل را كم مي‌كند. اينجاست كه بعضي از نو پزشكان با درمان‌ها و جراحي‌هاي كاذب و مبالغ گزاف مي‌خواهند يك شبه از رقيبان خود پيش بيفتند. نگذاريم دانشگاه‌ها ميدان تاخت و تاز سوء اهالي سياست و محل شعار زنده باد، مرده باد شود! همچنان كه نبايد بگذاريم دانشجويان در لاك پژمردگي خود باشند و از فضاي دانشگاه بترسند و هميشه بله‌قربان‌گو باشند! بگذاريم دانشجويان تعامل سازنده پيدا كنند. نشريه داخلي داشته باشند و با هم رشته ساير دانشگاه‌ها تجربه‌هاي خود را منتقل سازند. نگذاريم تحصيل، تنها براي مرفهين و طبقه بي‌درد جامعه يا براي خواص و سفارش شده‌ها باشد و جامعه را به سمت طبقاتي شدن بكشاند. استخدام‌ها كه اغلب چنين بوده است. به لحاظ اقتصادي كه شكاف بيش از پيش مشهود است اما نگذاريم استعدادهايي صرفا به دليل عدم تمكن مالي از آنچه مي‌توانند تحصيل كنند، بازبمانند. در اين صورت است كه مي‌توانيم به خود بباليم جامعه‌اي با فرهنگ اسلامي داريم. جعفر سيد٭

لینک به دیدگاه

اوضاع كار و فضاي كسب و كار در ايران بشدت وخيمه

سطح دستمزدها حتي براي نيروهاي متخصص خيلي پايينه حتي پايين تر از كشورهاي افريقايي

وضع دستمزدها انقد در ايران خرابه كه فقط كافيه بدونيم دستمزد كارگر يدي لندن نشين به پول ايران دو برابر يه متخصص اي تي خيلي حرفه اي شاغل تو بازار ايران هست .

من امار دستمزد رشته هاي ديگه ندارم ولي دستمزد يه برنامه نويس تازه كار در اروپا و امريكا به طور متوسط بيست دلار در ساعته و برنامه نويس متوسط شصت دلار در ساعت و حرفه اي ها تا دويست دلار در ساعت هم ميرسه ( امار مال سال ٢٠١٣ هستش )

اما توي ايران دستمزد يه برنامه نويس دات نت كار حرفه اي زير دو ميليون تومن در ماهه ، يعني با فرض هشت ساعت كار در روز با پنج روز در هفته در ماه ميشه صد و شصت ساعت

با فرض دو ميليون در ماه و دلار سه هزار و پونصدي

دستمزد يه برنامه نويس حرفه اي دات نتي در ايران سه دلار و پنجاه و هشت سنت ميشه

اين در حاليكه ، يه برنامه نويس بيشتر از هشت ساعت در روز كار مي كنه

.....

اين دستمزد اعضاي هئيت علمي دانشگاه هاي معتبر ايران هم ميشه شايد كمي بيشتر ،

توي ايران غير از پزشكان زيبايي و جراحان بقيه متخصص ها از نظر مالي بشدت تو مضيقه هستن .

بازار كار ايران اصلا ثبات نداره ، قراردادها موقتي ، بيمه ها سوري و غير واقعي

شركتهاي خصوصي براي اينكه ماليات بيشتري به دولت ندهند در بيشتر مواقع دستمزد نيروي كار خود رو خيلي كمتر از مقدار واقعي كه با فرد توافق كردند به بيمه در مي كنند و اين توي حقوق بازنشستگي فرد. بسيار تاثير گذار خواهد بود .

بازار بورس و كلا سرمايه ايران بشدت از بازيهاي سياسي پشت پرده رنج مي بره

نقش نهادهاي غير پاسخگو رو هم همه ميدونن و چيزي بيشتر نمي گيم

اينها همه عوامل بيروني و اجتماعي و اقتصادي هستند ولي از نظر فردي ، قبول كنيم بيشتر ماها دانشگاه رفتيم كه رفته باشيم

لینک به دیدگاه

بیش از ۲۵۰۰ نقطه دانشگاهی قرار بود تا سال ۹۳ به شبکه علمی کشور متصل شود اما وضعیت اجرای این طرح با ۲۱ سال سابقه، بین دو وزارتخانه علوم و ارتباطات، نامعلوم و مشکل اینترنت دانشگاه‌ها همچنان پابرجاست.

لینک به دیدگاه
ببخشيد فضولي مي كنم

ولي چرا بايد ادمي به سابقه و تخصص شما هشت ماه توي اين مملكت بيكار باشه ؟!!!!

چيزي كه من دست كم مي بينم شركتهاي خصوصي جون ميدن براي نيروي متخصص و كاربلد

ولي چرا شما اينطوري ميگيد خيلي كنجكاوم جواب شما رو بشنفم

من هر جا که سراغ داشتم، و هر جا که آگهی زده بودن، رزومه فرستادم؛ پیگیری هم کردم؛ خبری نشد.

لینک به دیدگاه
اوضاع كار و فضاي كسب و كار در ايران بشدت وخيمه

سطح دستمزدها حتي براي نيروهاي متخصص خيلي پايينه حتي پايين تر از كشورهاي افريقايي

وضع دستمزدها انقد در ايران خرابه كه فقط كافيه بدونيم دستمزد كارگر يدي لندن نشين به پول ايران دو برابر يه متخصص اي تي خيلي حرفه اي شاغل تو بازار ايران هست .

من امار دستمزد رشته هاي ديگه ندارم ولي دستمزد يه برنامه نويس تازه كار در اروپا و امريكا به طور متوسط بيست دلار در ساعته و برنامه نويس متوسط شصت دلار در ساعت و حرفه اي ها تا دويست دلار در ساعت هم ميرسه ( امار مال سال ٢٠١٣ هستش )

اما توي ايران دستمزد يه برنامه نويس دات نت كار حرفه اي زير دو ميليون تومن در ماهه ، يعني با فرض هشت ساعت كار در روز با پنج روز در هفته در ماه ميشه صد و شصت ساعت

با فرض دو ميليون در ماه و دلار سه هزار و پونصدي

دستمزد يه برنامه نويس حرفه اي دات نتي در ايران سه دلار و پنجاه و هشت سنت ميشه

اين در حاليكه ، يه برنامه نويس بيشتر از هشت ساعت در روز كار مي كنه

.....

اين دستمزد اعضاي هئيت علمي دانشگاه هاي معتبر ايران هم ميشه شايد كمي بيشتر ،

توي ايران غير از پزشكان زيبايي و جراحان بقيه متخصص ها از نظر مالي بشدت تو مضيقه هستن .

بازار كار ايران اصلا ثبات نداره ، قراردادها موقتي ، بيمه ها سوري و غير واقعي

شركتهاي خصوصي براي اينكه ماليات بيشتري به دولت ندهند در بيشتر مواقع دستمزد نيروي كار خود رو خيلي كمتر از مقدار واقعي كه با فرد توافق كردند به بيمه در مي كنند و اين توي حقوق بازنشستگي فرد. بسيار تاثير گذار خواهد بود .

بازار بورس و كلا سرمايه ايران بشدت از بازيهاي سياسي پشت پرده رنج مي بره

نقش نهادهاي غير پاسخگو رو هم همه ميدونن و چيزي بيشتر نمي گيم

اينها همه عوامل بيروني و اجتماعي و اقتصادي هستند ولي از نظر فردي ، قبول كنيم بيشتر ماها دانشگاه رفتيم كه رفته باشيم

با بعضی از این نظرات موافقم و با بعضی مخالف. مثلاً در مورد دستمزد توی کشورهای آفریقایی؛ این که خب معلومه، معمولاً دستمزد توی کشورهای آفریقایی از اکثر جاهای دنیا بیشتره، چون امنیت کمتره (در حقیقت بخشی از دستمزد اصطلاحاً پول خون شخصه). یا در مورد مالیات و بیمه؛ این یه ترفنده که هم کارفرما و هم کارمند سود می برند؛ البته 5 سال مونده به بازنشستگی از این رویه استفاده نمی کنن.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...