رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

اگه به پدیده ظلم نگاه کنیم همیشه میبینیم تا بستری برای ظلم کردن وجو نداشته باشه ظالمی هم نخواهد بود و به طبع مظلومی هم نخواهیم داشت

خیلی اوقات میشنوم که مردم از ظلم حکومت ها یا اقشاری در جامعه گله میکنن و بعضیا هم واگذارشون میکنن به یک سری نیروهای ماورایی و از اینکه بعدا اون نیروی ماورایی حقش رو میگیره کمی از ناراحتی هاش کاسته میشه.

اما واقعا کی مقصره؟

آیا این ما نیستیم که شرایط رو برای ایجاد ظلم در جامعه فراهم میکنیم و به عده ای اجازه میدیم بهمون ظلم کنه؟آیا این ما نیستیم که به ظالم ها اجازه ظلم بیشتر میدیم؟

واقعا چرا؟ چرا ما خودمون رو در مقام مظلوم قرار میدیدم که بهمون ظلم بشه؟

آیا ریشه در فرهنگمون داره؟ ریشه در ترس از ظلم بیشتر از سوی ظالمان هستش؟

چی باعث میشه که انقدر با ظلم پذیری اخت بگیریم؟

لینک به دیدگاه

وقتی آدم خودشو باور نداشته باشه 100در100ظلم پذیر میشه

خیلی از آدما قدرت وجودی,وعظمت آدم بودنشونو درک نمیکنن به اصطلاح خودشونو هنوز نشناختن و با غالب شدن یک عده به ذهن و باور افراد این تضعیف وجودی بیشتر و بیشتر میشه...تاجایی که از خودشم میترسه....خیلی از ماها ظلم پذیر هستیم حالا تو شرایط مختلف و یه عاملش ترس هست...ترس به خاطر از دست دادن به وجود میاد....پس میتونه وارد بَُعد ارزشی بشه ممکنه ما به اشتباه چیز هارو ارزش گذاری کنیم و بترسیم که از دستشون بدیم

مثال میزنم:من همیشه فکر میکردم مردم افریقا با وجود این همه منابع غنی تو کشورشون چرا از گرسنگی رنج میبرن....بستر هرچیزی از خود جامعه نشئت میگیره پدران و پدربزرگان این مرد مستعمره بودند و این ماجرا تا الان ادامه پیدا کرده به این فکر میکنم آیا تلاش نکردن برای به دست آوردن حقشون؟دیدم اینها در دنیای دیگری به سر میبرند سیاست انگلیس کاری کرده مردم افریقا تو ذهنیت قوم و قبیله ای بمونن و پیشرفت نکنن چون همیشه باهم درگیر هستن فرصت فکر کردن برای درگیری با استعمار رو ندارن ایناها تلاش میکنن لا استخراج کنن با قیمت پایین به انگلیس بفروشن و در قبالش اسلحه بگیرن...اسلحه میگیرن تا با قبایل دیگه بجنگن و از کودکی به بچه هاشون آموش میدن چطور دیگری رو بکشن.....

ببینید چقدر هوشمندانه هستش..از بچگی شروع میکنن و طوری نشون میدن که انگار این حقیقت و درست محض هست....درگیر یه چیزایی میشن که ارزش نداره و به مرور ظلم پذیر هم خواهند شد که شده اند....

همینو بسط بدید به جامعه خودمون چقدر صدق میکنه؟خیلیییی....کوچیکترش کنید بسط بدید به خودمون بازم صدق میکنه....جامعه بستر رو فراهم میکنه و من نوعی سر خم میکنم در مقابلش چون هنوز قدرت خودمو باور نکردم و حس مکینم حقیر هستم

لینک به دیدگاه

گاهی مراقبت های زیادی ما از خودمون برای اینکه جلوی ظلم بر خودمون رو بگیریم و به قول شما برای اینکه بستری آماده نکنیم برای اینکه ظلمی بهمون بشه

گاهی همین خودش باعث پدید آمدن ظلم میشه

یکم فکر کنی شاید مثال هم پیدا کنی

لینک به دیدگاه
وقتی آدم خودشو باور نداشته باشه 100در100ظلم پذیر میشه

خیلی از آدما قدرت وجودی,وعظمت آدم بودنشونو درک نمیکنن به اصطلاح خودشونو هنوز نشناختن و با غالب شدن یک عده به ذهن و باور افراد این تضعیف وجودی بیشتر و بیشتر میشه...تاجایی که از خودشم میترسه....خیلی از ماها ظلم پذیر هستیم حالا تو شرایط مختلف و یه عاملش ترس هست...ترس به خاطر از دست دادن به وجود میاد....پس میتونه وارد بَُعد ارزشی بشه ممکنه ما به اشتباه چیز هارو ارزش گذاری کنیم و بترسیم که از دستشون بدیم

مثال میزنم:من همیشه فکر میکردم مردم افریقا با وجود این همه منابع غنی تو کشورشون چرا از گرسنگی رنج میبرن....بستر هرچیزی از خود جامعه نشئت میگیره پدران و پدربزرگان این مرد مستعمره بودند و این ماجرا تا الان ادامه پیدا کرده به این فکر میکنم آیا تلاش نکردن برای به دست آوردن حقشون؟دیدم اینها در دنیای دیگری به سر میبرند سیاست انگلیس کاری کرده مردم افریقا تو ذهنیت قوم و قبیله ای بمونن و پیشرفت نکنن چون همیشه باهم درگیر هستن فرصت فکر کردن برای درگیری با استعمار رو ندارن ایناها تلاش میکنن لا استخراج کنن با قیمت پایین به انگلیس بفروشن و در قبالش اسلحه بگیرن...اسلحه میگیرن تا با قبایل دیگه بجنگن و از کودکی به بچه هاشون آموش میدن چطور دیگری رو بکشن.....

ببینید چقدر هوشمندانه هستش..از بچگی شروع میکنن و طوری نشون میدن که انگار این حقیقت و درست محض هست....درگیر یه چیزایی میشن که ارزش نداره و به مرور ظلم پذیر هم خواهند شد که شده اند....

همینو بسط بدید به جامعه خودمون چقدر صدق میکنه؟خیلیییی....کوچیکترش کنید بسط بدید به خودمون بازم صدق میکنه....جامعه بستر رو فراهم میکنه و من نوعی سر خم میکنم در مقابلش چون هنوز قدرت خودمو باور نکردم و حس مکینم حقیر هستم

خب بحث سیاست هم دخیله اما باز هم این ما هستیم که به بقیه اجازه میدیم هر سیاستی رو روی ما پیدا کنن و به اهدافشون برسن به نظرت اگه مردم آفریقا آگاه بودن انگلیس میتونه اینجوری ازشون سو استفاده کنه؟

یا همین ایران خودمون که الان فکر میکنیم خیلی تحت استعمار نیستیم اما باز هم عروسک خیمه شب بازی قدرت های دیگه هستیم

روسیه چین انگلیس و ... هر کدوم به نحوی دارن مارو میدوشن.

قدرتهای بزرگ با استفاده از بستر هایی که در مردم خاورمیانه وجود داره و بحث های مذهبی و پایین بودن سطح فکری جوامع خاورمیانه اوناهارو با مسائلی از قبیل خود برتر بینی و اینکه مذهب کی درسته کی اشتباه سنی و شیعه رو به جون هم انداختن بماند که جدا شدن مذهب ها هم کار انگلیس بود. اما اینها از این شرایط استفاده میکنن.

به داعشی های سنی افراطی اسلحه میدن شیعه هارو میکشن و از اون طرف حزب الله لبنان و حوسی های شیعه مردم سنی رو میکشن

تو عراق سنی ها شیعه هارو میترکونن و شیعه ها هم سنی هارو میترکونن و این وسط قدرت های دنیا هم اسلحه هاشونو به این از دنیا بیخبر ها میفروشن اونا پول خودشونو میگیرن اینها هم همدیگه رو میکشن.

همه اینها نتیجه پایین بودن سطح دانش و عقب موندگی فرهنگی جوامع خاورمیانه ست

لینک به دیدگاه
گاهی مراقبت های زیادی ما از خودمون برای اینکه جلوی ظلم بر خودمون رو بگیریم و به قول شما برای اینکه بستری آماده نکنیم برای اینکه ظلمی بهمون بشه

گاهی همین خودش باعث پدید آمدن ظلم میشه

یکم فکر کنی شاید مثال هم پیدا کنی

درست این مراقبت ها قسمتیش ناشی از ترسی هست که تو وجودمونه و باعث ظلم پذیر شدن مردم میشه.

ببین تا چاله ای نباشه آبی درش جمع نمیشه پس ما هم تا خودمون ظلم پذیر نباشیم ظالمی هم وجود نخواهد داشت.

قسمتی از ظلم پذیر بودن ما هم برمیگرده به ریشه های فرهنگی و اعتقادی ما و گاهی اسطوره هایی که ما برای خودمون میسازیم.

وقتی میبینیم کسی که ما اون رو اسطوره خودمون میدونیم ظلم پذیر بود بهش ظلم شده ماهم به این شیوه زندگی عادت میکنیم.

گاهی آموزه های دینی هم مزید بر ظلم پذیر شدن جوامع میشه:a030:

لینک به دیدگاه
خب بحث سیاست هم دخیله اما باز هم این ما هستیم که به بقیه اجازه میدیم هر سیاستی رو روی ما پیدا کنن و به اهدافشون برسن به نظرت اگه مردم آفریقا آگاه بودن انگلیس میتونه اینجوری ازشون سو استفاده کنه؟

یا همین ایران خودمون که الان فکر میکنیم خیلی تحت استعمار نیستیم اما باز هم عروسک خیمه شب بازی قدرت های دیگه هستیم

روسیه چین انگلیس و ... هر کدوم به نحوی دارن مارو میدوشن.

قدرتهای بزرگ با استفاده از بستر هایی که در مردم خاورمیانه وجود داره و بحث های مذهبی و پایین بودن سطح فکری جوامع خاورمیانه اوناهارو با مسائلی از قبیل خود برتر بینی و اینکه مذهب کی درسته کی اشتباه سنی و شیعه رو به جون هم انداختن بماند که جدا شدن مذهب ها هم کار انگلیس بود. اما اینها از این شرایط استفاده میکنن.

به داعشی های سنی افراطی اسلحه میدن شیعه هارو میکشن و از اون طرف حزب الله لبنان و حوسی های شیعه مردم سنی رو میکشن

تو عراق سنی ها شیعه هارو میترکونن و شیعه ها هم سنی هارو میترکونن و این وسط قدرت های دنیا هم اسلحه هاشونو به این از دنیا بیخبر ها میفروشن اونا پول خودشونو میگیرن اینها هم همدیگه رو میکشن.

همه اینها نتیجه پایین بودن سطح دانش و عقب موندگی فرهنگی جوامع خاورمیانه ست

دقیقا به اصل موضوع اشاره کردید ناآگاهی و کم بودن دانش(مدرک مد نظرم نیست)....

دانستنی بسیار و راه رفتنی بسیار و ما به اندک بسنده میکنیم:5c6ipag2mnshmsf5ju3....

ما تو امور کوچیک روزمره هم ظلم پذیریم...اگر بشمرم فراوان میشه

لینک به دیدگاه
درست این مراقبت ها قسمتیش ناشی از ترسی هست که تو وجودمونه و باعث ظلم پذیر شدن مردم میشه.

ببین تا چاله ای نباشه آبی درش جمع نمیشه پس ما هم تا خودمون ظلم پذیر نباشیم ظالمی هم وجود نخواهد داشت.

قسمتی از ظلم پذیر بودن ما هم برمیگرده به ریشه های فرهنگی و اعتقادی ما و گاهی اسطوره هایی که ما برای خودمون میسازیم.

وقتی میبینیم کسی که ما اون رو اسطوره خودمون میدونیم ظلم پذیر بود بهش ظلم شده ماهم به این شیوه زندگی عادت میکنیم.

گاهی آموزه های دینی هم مزید بر ظلم پذیر شدن جوامع میشه:a030:

ربطی نداره به نظرم ، من جایی ندیدم تبلیغ یا ترویج ظلم پدیری بشه ( مگر کسی به ظن خود چنین برداشتی کند)

و ارتباط چاله و اب هم یک فرایند فیزیکی هست مختص کره زمین نمیشه با یک مفهوم اجتماعی هم تراز قرار داد ... برای جمع شدن آب(ظلم) همیشه چاله(پذیرش ظلم) نیاز نیست ! اگه بخوام مثال خودت رو گسترش بدم میتونم بگم گاهی فشار آبه انقدر زیاده که خودش چاله درست میکنه ...

یک بچه نامشروع که نه پدرش رو میشناسه و نه مادرش و بی سرپرست مونده

که به واسطه یک لذت و هوس چند دقیقه ای پا به عرصه وجود گذاشته ، چه زمینه ای آماده کرده بوده ؟؟

بی زمینه بهش ظلم شده بدون اینکه خودش ظلم پدیر باشه

پست اول هم گفتم اون نتیجه ای که شما میخوای با این فرمول بگیری نمیشه ...

بحث خیلی پخش تر از این حرفاست !

تا که ظلم چه باشد ؟؟

ظالم که باشد ؟؟

مظلوم که باشد ؟؟

مکان چی باشه ؟

زمان چی باشه ؟؟

یک قضاوت صحیح در یک مورد نیاز به عالم بودن به کل واقعه داره ! از هر جنبه ای

لینک به دیدگاه

حواسمون باشه هيچكدوم از دو دسته اي كه مقابل هم قرار دادي رو نمي تونيم تبرئه كنيم.

اينكه ظلم هميشه به دليل وجود فرد ظلم پذير هست يه معناش اين ميشه كه پس هرجا حقي پايمال ميشه نوش جان پايمال كننده :w58: و بيچاره ظالم فقط يك واكنش طبيعي نشون داده !

در حالي كه اينطور نيست، و فيلي كه توسط صاحب سيرك مورد ظلم و استثمار قرار ميگيره هرگز علاقه اي به ظلم پذيري نداره، اما در برابر روحيه ي سواستفاده‌چي و بي‌رحم صاحب سيرك فيل كه طبع سركشي نداره و ضعيف تر بحساب مياد مورد ظلم قرار ميگيره .

بنابراين ضعيف كشي و تكبر و سنگدلي ظالم نقش اساسي در انتخابش رو داره .... اين رو از اين جهت گفتم كه به فكر تبرئه ي ظالم نباشيم.

اما نكته ي مهم تر كه اصل حرف شما هم بود همين كه :‌ اگر مي تونيم و استقامت نمي كنيم، مقصريم و شكي نيست. :a030:

نتيجه ي حرف من : همه ي ما مختار به انتخابيم ( و بعد هركس براي انتخابش بهايي مي پردازه ) :icon_gol:

در جواب سوال شما : متاسفانه یا خوشبختانه تکرار هر رفتاری منجر به عادت میشه و ظلم کردن یا ظلم پذیرفتن هم از این قاعده مستثنی نیست و به قول اقای حسن نراقی در اون کتاب جامعه شناسی خودمانی به هر حال ما سابقه ی فرهنگی دور و درازی داریم که تا دلت بخواد پادشاه و حاکم داشتیم و دور از ذهن نیست اگر این رو هم یکی از دلایل این رفتار بدونیم. اما به طور کل بیسوادی عامل اصلی این چنین رفتارها ست.

نتیجه :
در آینده ای نچندان دور
این نوع استعمار خواه یا ناخواه بسیار کمرنگ میشه
چون در عصری هستیم که فرهنگ جمعی جهان با سرعت در حاله ارتقاست.

حالا سوال من از شما : به نظر شما استعمارهای آینده ی جهان به چه شکل خواهد بود ؟

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

یه سوال با پایان عصر انرژی فسیلی و معدنی .....

وبا حذف بهانه های استعماری ....چه خواهد شد ...

پول و سرمایه از کجا تامین خواهد شد ...

جواب این سوال نشان خواهد داد استعمار پذیر خواهیم بود یا ؟؟؟؟

راهنمایی

عصر عصر ارتباطات و تبلیغات و فن اوری هستش ...

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
یه سوال با پایان عصر انرژی فسیلی و معدنی .....

وبا حذف بهانه های استعماری ....چه خواهد شد ...

پول و سرمایه از کجا تامین خواهد شد ...

جواب این سوال نشان خواهد داد استعمار پذیر خواهیم بود یا ؟؟؟؟

راهنمایی

عصر عصر ارتباطات و تبلیغات و فن اوری هستش ...

بله باز هم استعمار پذیر خواهیم بود

جامعه ای که سطح پایینی دربخش ارتباطات و فناوری رو منبه و محل خوبی برای بزرگان دانش و فناوری هستند تا به اون محل ها نفوذ کنن و سود لازمه رو ببرن

لینک به دیدگاه

نتیجه :
در آینده ای نچندان دور
این نوع استعمار خواه یا ناخواه بسیار کمرنگ میشه
چون در عصری هستیم که فرهنگ جمعی جهان با سرعت در حاله ارتقاست.

حالا سوال من از شما : به نظر شما استعمارهای آینده ی جهان به چه شکل خواهد بود ؟

تا حدودی در جواب سهند گفتم که باز هم مستعمره خواهیم بود مگر اینکه ما خودمون در یک زمینه خواس صاحب سبک و فناوری باشیم

یه نمونه رو میتونیم در مدهایی ببینیم که در جوامع جهان سوم باب میشه این مدها و فرهتگ های نو اکثرا در خود محلی که اشاعه پیدا میکنه بازخورد مناسبی نداره اونو به عنوان یک هنر میبینن نه اینکه بیان خودشون در اون هنر محو بشن . اما میبینیم که روی زندگی ما جهان سومی ها سایه میندازه.

استعمار اگه قبلا یک وجه داشت الان چندوجهی هستش:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
اگه به پدیده ظلم نگاه کنیم همیشه میبینیم تا بستری برای ظلم کردن وجو نداشته باشه ظالمی هم نخواهد بود و به طبع مظلومی هم نخواهیم داشت

خیلی اوقات میشنوم که مردم از ظلم حکومت ها یا اقشاری در جامعه گله میکنن و بعضیا هم واگذارشون میکنن به یک سری نیروهای ماورایی و از اینکه بعدا اون نیروی ماورایی حقش رو میگیره کمی از ناراحتی هاش کاسته میشه.

اما واقعا کی مقصره؟

آیا این ما نیستیم که شرایط رو برای ایجاد ظلم در جامعه فراهم میکنیم و به عده ای اجازه میدیم بهمون ظلم کنه؟آیا این ما نیستیم که به ظالم ها اجازه ظلم بیشتر میدیم؟

واقعا چرا؟ چرا ما خودمون رو در مقام مظلوم قرار میدیدم که بهمون ظلم بشه؟

آیا ریشه در فرهنگمون داره؟ ریشه در ترس از ظلم بیشتر از سوی ظالمان هستش؟

چی باعث میشه که انقدر با ظلم پذیری اخت بگیریم؟

موضوع جالبیه. خیلی عالی.

خوب اینکه فرهنگ کنونی ما مسموم شده است، بحثی نیست. روشن فکر نماها، جاهلان تحت ویندوز :ws3:و خیلی از مسائل مخصوص فرهنگ ماست.

اما ب نظرم هر جا ک بشر باشه، این مورد هم هست.

مهمترین چیز اینکه تعریف ظلم رو از حالت نسبی خارج کنیم.

ممکنه اینک استادم ب من نمره نداده رو بگم ظلم! در حالی ک ی چیز طبیعی ه.

مثال ساده و صریح زدم ک شرایط محدود رو بررسی کنیم.

ولی خیلی از موقعیت های اجتماعی ک برا ما پیش میاد مشابه همین مورد ان و ما اونا رو ظلم می خونیم.

جدا از این. فرض تعریف ظلم یگانه شد.

ب نظرم متونه مورادی مث عزت نفس پایین ک نمودهایی مثل ترس و غیره داره ( ک ما بیشتر نمودهاش رو میشناسیم) یک دلیل ریشه ای هست.

سوال اینکه چرا اموزش ها، در این حهت کمه؟

جواب اینکه یکی از پایه ای ترین التزامات وجود یک حکومت، در همه جا همینه. این ک مردم خودشون رو وابسته بدونن.

از وابستگی های شخصیتی بگیر تا وابستگی های فیزیکی.

فرضا: من شخصیت ام رو ناشی از تفکر شما درباره خودم میدونم و این باعث میشه رادیکال وار، ب سمت شما کرنش کنم

البته ک بشر، محصوصا انسان ها، گونه احتماعی هستن و طبعا نظرات هم نوعانشون درباره شون؛ اهمیت خاصی داره ام مهم درک این موضوع ه ک افراط و تفریط هر دو ب یک اندازه مخرب هستن.

در انتها ب نظر من، حداقل یکی از اساسی ترین علل ظلم پذیری ( اگر و فقط اگر: پاسخ ب تعریف ظلم، یکه باشد ) کم بودن عزت نفس ه.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

در انتها ب نظر من، حداقل یکی از اساسی ترین علل ظلم پذیری ( اگر و فقط اگر: پاسخ ب تعریف ظلم، یکه باشد ) کم بودن عزت نفس ه.

:icon_gol:

کم بودن عزت نفس میتونه ناشی از فرهنگی باشه که بر جامعه غالب و سواره یا میتونه به تربیت خانوادگی افراد مربوط باشه که باز هم به نحوی به طرز تفکر جامعه ای که در اون زندگی میکنن بر میگرده.

عزت نفس که پایین باشه افراد جامعه چه برخورد هایی خواهند داشت؟

آدمی که عزت نفس نداره به شدت رفتار ها و شخصیتش براش آزارده نده س و به دنبال قهرمانی میگرده که بتونه ازش الگو برداری کنه و این اولین قدم در وادی ظلم پذیر شدنه

آدمی که عزت نفس نداره خودش رو در همه ابعاد پایین میکشه و گاهی سگ در خانه و یا غلام حلقه به گوش کسانی میشه که حالا به نحوی یا بهش القا شده یا خودش با توجه به وضعیت زمان و مکانی که زندگی میکنه بهش رسیده.

حالا بازخورد و بازتاب این پست دونستن خود و له کردنش شخصیت خودش در کجا نمود پیدا میکنه؟

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

انسانها اولش میپذیرند که بپذیرند.پذیراننده ها هم اول کار یکی دو تا لقمه چرب بهشون میدن که اونام با مسرت میپذیرند.بعد از مدتی تکرار این رویه ، پذیرنده ها عادت میکنند که مدام چیزی گیرشون بیاد که بپذیرند و بیکار نباشند،پذیراننده ها هم که میدونستن این اتفاق خواهد افتاد ، کم کم چیز هایی رو به پذیرنده ها می پذیرانند که بنفع خودشونه،و بعد از مدتی پذیرنده ها به پذیرش معتاد میشن .درست تو این نقطه هست که این معتاد ها حتی ظلم رو هم با مسرت میپذیرند که یه وقت خمار نشن و تب و لرز نگیرن.

لینک به دیدگاه

دقیقا همینه

اول از همه جامعه ای که مستعد ظلم پذیری با آماده کردن جهت پذیرش ظلم توسط ظالم ها وارد مرحله اولیه ظلم پذیری میشن در ابتدا شاید ظلمی بهشون به صورت علنی وارد نشه اما زمینه پذیرش ظلم رو در ذهنشون دارن نهادینه میکنن.

حالا به نظرت برای برون رفت از این شرایط چه باید کرد؟

لینک به دیدگاه
دقیقا همینه

اول از همه جامعه ای که مستعد ظلم پذیری با آماده کردن جهت پذیرش ظلم توسط ظالم ها وارد مرحله اولیه ظلم پذیری میشن در ابتدا شاید ظلمی بهشون به صورت علنی وارد نشه اما زمینه پذیرش ظلم رو در ذهنشون دارن نهادینه میکنن.

حالا به نظرت برای برون رفت از این شرایط چه باید کرد؟

خلایق هر چه لایق .

من برای آموختن به دنیا آمده ام و برای شکر به درگاه خدا .

تاریخ نشان داده که سر ناجی واقعی همیشه بالای دار است. من حوصله دار ندارم. یه ضرب المثلی میگه : با خوک کشتی نگیرید ؛ چون هم کثیف میشید و اینکه خوک دست وردارت نمیشه و مدام به پر و پات خواهد پیچید. :ws28:

به بوی زلف و رخت می‌روند و می‌آیند.

صبا به غالیه سایی و گل به جلوه گری

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...