رفتن به مطلب

طراحی مدرن مسجدی در قطر

ارسال های توصیه شده

IMG_20150604_193921.jpg

مسجدی که انگار در سیاره ای دیگر قرار دارد این مسجد انگار متعلق به سیاره دیگری است. اما در حقیقت در شهر دانشگاهی قطر قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری برنا، راشد نیوز نوشت: مسجدی که انگار در سیاره ای دیگر قرار دارد این مسجد انگار متعلق به سیاره دیگری است. اما در حقیقت در شهر دانشگاهی قطر

قرار دارد. از بیرون این طور به سفینه ای فضایی است که تازه فرود آمده است. مناره های آن در آسمان بالا رفته اند و به طرف مکه متمایل اند حیاط خلوت وسط مسجد با

خوشنویسی و اشکال هندسی تزیین شده است این مسجد ۵ ستون دارد که نماینده ۵ ستون اسلام است و در اطراف هرکدام ۴ جوی آب در جریان است.

این ۴ جوی نماینده ۴ جوی در بهشت هستند شراب و شیر و عسل و آب در داخل فضای عبادت برای مردان در پایین قرار دارد و فضاهایی برای زنان در گالری بالایی وجود دارد.

مسجد ظرفیت ۱۸۰۰ نفر را داراست. آیات قرآن بر روی وسط سقف نوشته شده است و تا محراب ادامه یافته است. یک ویژگی که در طراحی های مساجد سنتی وجود دارد. یک

ویژگی بی مانند نورپردازی است که از دریچه های مثلثی با اندازه های متفاوت بیرون می آید.

مانند این است که عبادت کنندگان زیر نور ستاره ها به عبادت مشغولند. محراب دارای زمینه ای طلایی است و بر روی آن این آیه از قرآن نوشته شده است. (فَوَلِّ وَجْهَکَ شَطْرَ

الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ حَیْثُ ما کُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَکُمْ شَطْرَهُ) بقره ۱۴۴ sنظرتان در مورد طراحی مسجد چیست؟ آیا به نظرتان در مساجد هم باید از معماری مدرن استفاده کرد یا باید

از همان طراحی سنتی استفاده کرد؟ آیا نمازگزاران از این نوع طراحی مساجد استقبال خواهند کرد؟

%D8%B3%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D8%B3%DB%8C.jpg

IMG_20150604_193927.jpg

IMG_20150604_193921.jpg

IMG_20150604_193915.jpg

لینک به دیدگاه

این طرح یه ساختارشکنی تو معماری مسجد هست....مامسجد رو با گنبد، گلدسته،منار میشناسیم...

منار بهترین جا برای اذان پخش کردن هست گویی همهی شهر رو برای نماز خواندن دعوت میکنه و همچنین یه نشانه ی شهری برای شهرهایاسلامی محسوب میشه....ولی تو این طرح این چیزا اصلا رعایت نشده...یعنی اگه کاربریشتوضیح داده نشه کسی متوجه نمیشه که مسجد هست...میتونه هر کاربری بهش دادهبشه...آرامشی که فضای مسجد میده تو این طرح حس نمیشه...

لینک به دیدگاه

سلام مهندس ممنون از دعوتت.من خودم کلا باساختار شکنی به این سبک حال میکنم و خیلی خوشم اومد ولی تا ببینیم نظر بقیه ی مسلمین چیه.:ws3:

به نظرو کار فوق العاده ایه

لینک به دیدگاه

سلام. مرسی به خاطر دعوت:icon_gol:

خیلی طراحی قوی داره و معلومه که روش فکرشده.

البته خود من با مسجدای سنتی راحت تر ارتباط برقرار میکنم. و فک میکنم این به طرز تفکر هرفردی ربط داره چون خودم بیشتر سنتی پسندم:ws3:

ولی خب عکسا رو به خواهرم نشون دادم اون خیلی خوشش اومد:w16:

لینک به دیدگاه

سلام و تشکر از دعوت

طراحی علاوه بر زیبایی جنبه روانشناسیش هم خیلی مهم هست...و اینکه بتونه انرژی های مثبت رو جذب کنه...من خودم گنبد رو به دلیل جذب انرژی مثبتش دوست دارم..

از لحاظ معماری این طرح خیلی زیباست و جالب ، اما آیا هر چیز مدرنی آرامش بخش هم هست؟ در این زمینه دانشی ندارم

لینک به دیدگاه

ممنون ازدعوت

این ساختمان بااین رنگ سفیدش وبزرگیش به نظرمن دارای یک روح سردی شده ولی چراغهای که مثل ستاره هستند،درشب وقتی روشن می شوندمی تواندیک منطره بسیارزیباوآرامش بخشی بوجودآورد.این مسجدرابایدازداخل هم دیدمنظورم اینه که خودت اونجاباشی!

به نظرم این آیات نوشته شده برروی ریوارومناره وقتی ازپایین بهشون نگاه می کنی چون بزرگندیک حالت خوبی ایجادمیکنندوبزرگی رانشان می دهند.

ولی من بانگاه کردن به عکس آخری سمت راستش یادهواپیماافتادم .

اگرماآیات قران راپاک کنیم مثل یک موزه می شود!

درکل به نظرم طرح جالبیه همین که خودش دوباره میان معماری سنتی ومدرن یک چالش ایجادکرده خوبه

لینک به دیدگاه

تشکر میکنم از دوستان معمار ومخصوصا دوستان غیر معمار بابت نظراتشون....:icon_gol:

دیدگاه من این ه که: با مبانی فکری و فلسفی فیلسوفانی که کفر رو تئوریزه میکنن نظیر دریدا و دلوز نمیشه مسجد طراحی کرد و ساخت.

خدا تو سوره توبه آیه 18 به همین موضوع اشاره کرده.گفته کسانی که به خدا و روز قیامت اعتقاد ندارن مساجد رو تعمیر نکنن......دیگه ساختن بماند.

اگه تو اروپا از سر دشمنی نمادهای اسلامی رو حذف مکینن اینا از روی حماقت این کارو میکنن.

با تو جه به کانسپتی که ارائه دادن ::

1.مناره های آن در آسمان بالا رفته اند و به طرف مکه متمایل اند ...

2.این مسجد ۵ ستون دارد که نماینده ۵ ستون اسلام است

3. در اطراف هرکدام ۴ جوی آب در جریان است این ۴ جوی نماینده ۴ جوی در بهشت هستند شراب و شیر و عسل و آب

باید کاملا میتونست حس عبادت و بندگی رو به کاربر (به من) القا میکرد ولی متاسفانه هیچ حسی جز حس یه بنای مدرن به این کار نداشتم.

درآخر

من مخالف نو آوری در طراحی مسجد نیستم ولی این کار فاجعه است نه نوآوری ....من این بنا رو به عنوان یک بنای معماری مدرن می پذیرم..(بدون توجه به کاربری)

لینک به دیدگاه

به نظر من هربنایی باید کاربریشو واضح نشونبده...مثلا مساجد سنتی رو حتی یه کودک هم میتونه تشخیص بده که خونه ی خداهست....هرکسی نمیدونه که چرا جوی کجا قرار گرفته یا اینکه چرا ستون 5 تاهست.....به نظر من این مکان بیشتر شبیه یه مکان فرهنگی طراحی شده....

لینک به دیدگاه
تشکر میکنم از دوستان معمار ومخصوصا دوستان غیر معمار بابت نظراتشون....:icon_gol:

دیدگاه من این ه که: با مبانی فکری و فلسفی فیلسوفانی که کفر رو تئوریزه میکنن نظیر دریدا و دلوز نمیشه مسجد طراحی کرد و ساخت.

خدا تو سوره توبه آیه 18 به همین موضوع اشاره کرده.گفته کسانی که به خدا و روز قیامت اعتقاد ندارن مساجد رو تعمیر نکنن......دیگه ساختن بماند.

اگه تو اروپا از سر دشمنی نمادهای اسلامی رو حذف مکینن اینا از روی حماقت این کارو میکنن.

با تو جه به کانسپتی که ارائه دادن ::

1.مناره های آن در آسمان بالا رفته اند و به طرف مکه متمایل اند ...

2.این مسجد ۵ ستون دارد که نماینده ۵ ستون اسلام است

3. در اطراف هرکدام ۴ جوی آب در جریان است این ۴ جوی نماینده ۴ جوی در بهشت هستند شراب و شیر و عسل و آب

باید کاملا میتونست حس عبادت و بندگی رو به کاربر (به من) القا میکرد ولی متاسفانه هیچ حسی جز حس یه بنای مدرن به این کار نداشتم.

درآخر

من مخالف نو آوری در طراحی مسجد نیستم ولی این کار فاجعه است نه نوآوری ....من این بنا رو به عنوان یک بنای معماری مدرن می پذیرم..(بدون توجه به کاربری)

سلام و تشکر از دعوت

به نظر من اگه منظور معمار این بنا از طراحیش این 3 بندی باشه که شما گفتی، بهتر یه بنر بزنه دم در ورودی و این بندها رو برا عموم توضیح بده، چون همه که فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد و بروکلی نیستن تا بتونن این کانسپتهای پیچیده در طراحی رو درک کنن.

بنده هم با "در آخر" شما کاملاً موافقم!!!

لینک به دیدگاه

ممنون بابت دعوت ما خودمون میومدیم چرا زحمت کشیدین:ws3:

یه چیزی که هست میشه این بنارو تغییر کاربری داد به قول دوستان این نکته خوبه...

سقفش جالب بود.

ولی یه چیزای هستن به نظر من به حالت سنتی باشه زیبایی خودشو داره مث مسجد اون گنبد فضای زیر گنبد اینا خودشون یه حال هوایی دیگه دارن وبعد گذشت این همه سال بازم اون حسو حفظ کردن.

بنا جالب بود ولی نه برای مسجد.

لینک به دیدگاه

جالب بود ولی کیا میخوان برن داخل این مسجد دارم فکر مییکنم در موردش دشداشه پوشها با پاهای سیاه و کثیف یا جونهای ایرانی با کراواتو کت شلوار ؟؟؟؟

جا سواله فضا فضای خوبیه ولی کاربریش روش باید فکر کرد؟؟؟

لینک به دیدگاه

سلام ممنون از دعوت.

دوس دارم متفاوته چون...

اینکه میگید مسجد با مناره و گنبد میشناسید چون از اول مسجد اینجور تو ایران دیدید...ولی اونا این سبک انتخاب کردن واس مسجد چون سبک همه معماریشون اینطوره...

ولی سبک ما از اول مساجدمون با مناره و گنبد شکل گرفته...

من این شهر نرفتم ولی ونیز هم اگه بخوان مسجدی بسازن مسلما سبک خودشون که رایجه میسازن نه اینکه بیان گنبد و مناره بزارن چون ایران گنبد داره چون مسلمونا با گنبد مسجد میشناسن....

سبک هر بنایی به نظر من باید طبق سبک اون شهر و کشور باشه...نه تقلید از یه کشور دیگه....

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...