رفتن به مطلب

جاری شدن آب چشمه بل/ پبچیده ترین پروژه های زیست محیطی کشور در کُردستان کرمانشاه

ارسال های توصیه شده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

مجری طرح داریان گفت: با سرازیر شدن آب چشمه بل در ۲۰ خرداد ماه سال جاری از محل مظهر جدید یکی از پیچیده ترین پروژه های زیست محیطی کشور به ثمر نشست. محمود مشیری روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در کنار مظهر جدید چشمه بل افزود: ظهر ۲۰ خرداد سال جاری آب چشمه بل در تراز ۸۳۶ متر (هشت متر بالاتر از نرمال) و ۱۲۰ متر بالاتر از مظهر قدیم، در محل مظهر جدید سرازیر شد. او گفت: با توجه به غرق شدن محل چشمه بل در دریاچه سد با درخواست سازمان محیط زیست مقرر شد مظهر یا همان محل خروج آب این چشمه در جایی دیگر و به دور از دریاچه منتقل شود که با توجه به کم بودن اینگونه پروژه ها در دنیا تجربه زیادی در حفظ و جابجایی چشمه ها وجود نداشت.

مشیری در مورد دلایل حفظ چشمه افزود: معمولا پس از ساخت سدها، چشمه ها در داخل دریاچه سدها غرق شده و آب آن به مخزن سد اضافه می شود اما با توجه به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست و اهمیت این چشمه برای مردم مقرر شد آبگیری سد منوط به حفظ و جابجایی چشمه باشد.

مجری طرح سد و نیروگاه داریان با اشاره به اهمیت چشمه برای مردم منطقه اورامانات و استان های کرمانشاه و کردستان گفت: در محل قبلی چشمه به دلیل نبود راه مناسب، از آب این چشمه استفاده کافی نمی شد و فقط به چند روستا آب منتقل می گشت و فعالیت کارخانه های آب معدنی به دلیل عدم صرفه اقتصادی نیز متوقف شده بود.

وی گفت: مطالعات این کار از سال ۸۵ شروع شده و شرکت مهاب قدس به کمک معاونت فنی شرکت، مطالعات اولیه را از سال ۸۵ تا سال ۸۹ در چندین مرحله انجام دادند.

مجری طرح داریان اظهار کرد: پس از بررسی ها و اکتشافات صحرایی که شامل مطالعات ژئوالکتریک و مطالعه لرزه نگاری و حفر دو هزار و ۸۹۰ متر گمانه اکتشافی و اجرای پنج تونل بود، این مطالعات در سال ۹۱ تکمیل شد.

او گفت: پروژه چشمه بل به دستور سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است.

پروژه حفظ چشمه بل روز پنجشنبه با حضور معاون پژوهشی شرکت توسعه منابع آب و نیروی کشور، مسوولان آب منطقه ای استان های کردستان و کرمانشاه، فرماندار سروآباد و جمعی از فعالان زیست محیطی به بهره برداری رسید.

81642185-6512385.jpg

81642185-6512386.jpg

منبع:هانا پرس

لینک به دیدگاه

چشمه بل (

: کانی بڵ) چشمه‌ای طبیعی است که سرچشمهٔ آن در استان
، در کوههای
و بیشتر حوضهٔ آبریز آن در استان
واقع شده است. کانی بل یکی از پرآبترین چشمه های
و
به شمار می آید. این چشمه احتمالاً نام خود را از خدای آب
باستان که بل نام داشت گرفته است. در دو کیلومتری روستای
و در فاصله کمی از رودخانه
واقع شده و آب آن پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری داده و به رودخانه می‌ریزد. رودی که از چشمه بل سرچشمه می‌گیرد با ۱۵ متر طول، به عنوان کوتاه ترین رودخانه دنیا شناخته شده است.
این چشمهٔ پر آب که دبی آن در حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیتر در ثانیه بوده و می‌تواند آب آشامیدنی نزدیک به دو میلیون نفر را تأمین کند در فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شده است.
این چشمه برای مردم منطقه
از اهمیت فرهنگی و تاریخی چشمگیری برخوردار است

نمایی از کانی بل از داخل چشمه

تقاطع چشمه بل و

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

البته این پروژه به همت مهندسان داخلی اجرا شد کاری که به نظر خیلی ها غیر ممکن بود چون نمونه این کار در چند کشور صورت گرفته که با شکست مواجهه شده بودن:a030:

لینک به دیدگاه

همیشه دوس داشتمب رم اورامان :hanghead:

ببخشید این حرف رو میزنم، ولی ی عده ای هی میگفتن امنیت نداره نمی دونم سرت می برن ازین حرفا!

بگذریم.

این چشمهٔ پر آب که دبی آن در حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیتر در ثانیه بوده و می‌تواند آب آشامیدنی نزدیک به دو میلیون نفر را تأمین کند در فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شده است.
این چشمه برای مردم منطقه
از اهمیت فرهنگی و تاریخی چشمگیری برخوردار است

:w58:

3 هزار لیتر بر ثانیه ! خفن ه.

افسانه ای هم دربارش هست؟

سمت خراسان شمالی هم ی چشمه هست ک میگن شادی اوره؛ تو درگز:whistle: اب ها. تلخی نیست :ws3:

داستانش طولانیه. همین چند وقت پیش ک رفت سمت زنگلانلو، شنیدم از محلی ها

لینک به دیدگاه

ببخشید این حرف رو میزنم، ولی ی عده ای هی میگفتن امنیت نداره نمی دونم سرت می برن ازین حرفا!

بگذریم.

افسانه ای هم دربارش هست؟

سمت خراسان شمالی هم ی چشمه هست ک میگن شادی اوره؛ تو درگز:whistle: اب ها. تلخی نیست :ws3:

باورم نمیشه مردم هنوز این شایعات رو قبول دارن:icon_pf (34):

اونم نه عوام بلکه تحصیل کرده ها هم

لینک به دیدگاه
باورم نمیشه مردم هنوز این شایعات رو قبول دارن:icon_pf (34):

اونم نه عوام بلکه تحصیل کرده ها هم

بابا چرا میزنی ! :w58:

من کی گفتم باور کردم! :ws3:

سال 88 بود. من هم مخاستم تنها برم ک البته فرصتش نشد.

و هنوز هم فرصت نشده ؛ وگرنه میام بابا. دیگه انقدرا ابدیده شدم ... :w16:

لینک به دیدگاه
بابا چرا میزنی ! :w58:

من کی گفتم باور کردم! :ws3:

سال 88 بود. من هم مخاستم تنها برم ک البته فرصتش نشد.

و هنوز هم فرصت نشده ؛ وگرنه میام بابا. دیگه انقدرا ابدیده شدم ... :w16:

من؟ زدن؟ :w58:

به هر حال امیدوارم هر وقت تشریف بردین بهتون خوش بگذره و سالم برگردین:w16:

لینک به دیدگاه
آب کانی کلا با آب لوله کشی شهری فرق داره.خوردنش راحت تره. سبکه

ولی پس چرا این شکلک؟

Hvi odgd tvr nhvi.

آره خیلی فرق داره.

خب من خودم اهل همون منطقه هستم و همیشه از آب های کانی ها و چشمه سار های اورامانات خوردم واقعا لذت بخش هستش حیف چند سالیه که از این نعمت محرومم:sigh:

بگذریم.

افسانه ای هم دربارش هست؟

اورمان هم ددوست داره تورو ببینه حاج سجاد.

کاش اورامان بودم و میبردمت همه جارو بهت نشون میدم و لذت میبردی واسه خودت.

آبشار بل که از همون کانی بل سرچشمه میگیره واقعا محشره در ادامه تصاویری از این جشمه که به آبشار بل معروفه برات میزارم

Bl2.jpg

b1030539-58b9-4635-92ef-5f301a80a4af.jpg

nf00047754-2.jpg

23707.jpg

%D8%A2%D8%A8%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%84-96153-%D9%87%D9%85%DA%AF%D8%B1%D8%AF%DB%8C.jpg

که متاسفانه در حال نابودیه این سد طبیعت اورامانات رو تحت تاثیر قرار میده و به طبع مشکلاتی رو هم در پی داره.

سال های قبل شاید دبی خروجیش دو برابر این مقدار بود چون من این کاهش میزان دبی آب رو دیدم. خیلی پر آب تر از الان بود و سالهایی که بارندگی خوب باشه فوق العاده س دیگه.

د مورد ناامنی اورامانات و مناطق کرد نشین باید بگم خب این باوری هست که اغلب مردم ایران که به این مناطق سفر نکردن دارن چون برای دور کردن و در انزوا قرار دادن و حتی تحمیل سیاست هاشون به مردمم این منطقه این دروغ هارو سر هم کردن.

اگه ناامنی وجود داشت در دوران اوایل جنگ بود و این ناامنی فقط شامل حال خود مردم کرد بود چون در این بین فقط مردم کرد بودن که از بین رفتن و از دو طرف و گاهی هم سه طرف دعوا ظربه میخوردن و کشته میدن به هر حال بگذریم از این موضوع که بحثیه سر دراز داره.

اما به سراحت میتونم بگم مردم اورامانات مثل بقیه مردم ایران مهمون نواز هستن و هر کس یه بار به این منطقه سفر میکنه دیگه دل کندن ازش براش سخت میشه.

در باب امنیت همین بگم که حتی تو وسط جاده هم بمونی و چادر بزنی تو اون منطقه خیالت راحته البته بعید که کسی ماشینش خراب بشه و یکی از مردم اون منطقه کمکش نیاد و اون شب رو خونه اونا مهمون نباشه.

به هر روی داش سجاد تو بیا تامین امنیت تو با من:ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...