رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

خواهش میشه سید جان:icon_gol:

فرض کن واسه یه لامپ تو خونه سیم نول و فاز کشیدیم میدونی که تو خونه انشعابات زیاده مثل کلید و پریز و لامپ....، خب حالا تو مسیر از این سیم نول انشعاب زیاد میگیرم واسه پریز یا لامپ .............. خب فک کن سیم نول رو به پریز وصل کردیم از اونجا هم واسه لامپ کشیدیم از اونور هم فاز لامپ بعد از کلید مستقیم رفته براش

حالا وقتی لامپ روشنه از راه این نول که انشعاب دادیم بهش فاز رو برمیگردونه (برگشت لامپ)

حالا این یه مثالش بود تجهیزات خونه فقط لامپ نیست و برگشتی وسایل دیگه میتونه عامل این برقدار بودنش باشه یعنی ما داریم همون برگشت فاز رو از راه نول با فازمتر میگیرم:a030: هرچند ولتاژ شاید قد همون فاز نباشه

یه چیز دیگه هم بگم واسه کامل شدنش سیمهای فاز و نول در درون لوله های خرطومی در کنار هم با فاصله میلیمتری و تو بیشتر موارد درون خرطومی در طول مسیر به دور هم پیچیده اند حالا فرض کن یخچال و فریزرو چندتا لامپ تو خونه روشنه .از سیم های این مصرف کننده ها داره جریان متغییر با زمان میگذره . حالا سیم های انشعابهای بدون برق در کنار همین سیم ها در درون خرطومی با فاصله کم قرار داره . طبق قانون فاراده ولتاژ القایی از سیم های دارای جریان درون سیمهای بدون جریان القا می شه .این مقدار در برخی از منازل که سیم کشی غیر اصولی دارند یه ولتاژی زیر 100ولت القا میشه چون توانایی جریاندهی زیادی نداره خطرناک نیست

راستی سیستم توزیع هم چون نامتعادلی بار داره ممکنه دلیل برق دار شدن نول باشه بعضی اوقات!!!

بازم به شرایطش بستگی داره فردا نری سیم نول رو برداری برق بگیرت بگی امیر گفته برق نداره :ws3:

ممنون

حالا اگه تو حالت اول باشم و نولمون برقدار باشه چه اتفاقی میوفته؟میتونم ازش استفاده کنم؟

ینی چی نامتعادلی بار داره؟بیشتر توضیح میدی در موردش؟

لینک به دیدگاه

خب نول رو هرجای بخوای میتونی استفاده کنی چه برقدارشو چی بی برقشو،یعنی میخوای نول برقدار رو با یه نول بی برق دیگه بگیری و استفاده کنی؟ :ws38:

نمیدونم تو هنرستان تست کردید یا نه

وقتی 6تا لامپ 220 مثلا 100وات به صورت ستاره می بستیم بار متعادل بود جریان برگشتی نداشتیم و نیازی به نول نبود، اما وقتی یکی از 6تا لامپ توانش عوض میشد دیگه سیستم متعادل نبود و نور لامپ ها تغییر میکرد بعدش میومدیم از نول برای برگشت جریان استفاده میکردیم و باز نور لامپ ها یکی میشد

خب تو شبکه هم همینه سیستم نامتعادله یعنی بار روی فازها دقیقا مثل هم نیست ، نزدیک هم هست اما دقیق نیست واسه همینم نول امون برقدار میشه

لینک به دیدگاه
خب نول رو هرجای بخوای میتونی استفاده کنی چه برقدارشو چی بی برقشو،یعنی میخوای نول برقدار رو با یه نول بی برق دیگه بگیری و استفاده کنی؟ :ws38:

نمیدونم تو هنرستان تست کردید یا نه

وقتی 6تا لامپ 220 مثلا 100وات به صورت ستاره می بستیم بار متعادل بود جریان برگشتی نداشتیم و نیازی به نول نبود، اما وقتی یکی از 6تا لامپ توانش عوض میشد دیگه سیستم متعادل نبود و نور لامپ ها تغییر میکرد بعدش میومدیم از نول برای برگشت جریان استفاده میکردیم و باز نور لامپ ها یکی میشد

خب تو شبکه هم همینه سیستم نامتعادله یعنی بار روی فازها دقیقا مثل هم نیست ، نزدیک هم هست اما دقیق نیست واسه همینم نول امون برقدار میشه

آره..... و هم اینکه اون نول برقدارو با یه فاز استفاده کنم.....ینی تو هر د حالت میخوام استفاده کنم،چه اتفاقی میوفته؟؟

اتفا من و وحید تو تابلو برقامون بر چراغ سیگنال تول نمیکشیم و به صورت ستاره میبندیمش....لامصب انقد حال میده وقتی نول نمیکشی:ws3:

لینک به دیدگاه
آره..... و هم اینکه اون نول برقدارو با یه فاز استفاده کنم.....ینی تو هر د حالت میخوام استفاده کنم،چه اتفاقی میوفته؟؟

اتفا من و وحید تو تابلو برقامون بر چراغ سیگنال تول نمیکشیم و به صورت ستاره میبندیمش....لامصب انقد حال میده وقتی نول نمیکشی:ws3:

اگه اون نول برق دار از القا باشه جریان انچنانی نداره که بخوای ازش استفاده کنی،اگرم از برگشتی وسایل دیگه باشه و بخوای با یه نول بی برق استفاده کنی فک نکنم باز جواب بده چون نول ای که تو اون منطقه هستی از ترانس هوایی اون منطقه گرفته شده و تقریبا یکی هستند :ws38: تست نکردم اگه تست کردی بگو :ws3:

بابا 3فاز متعادلا :ws3: از بس سیستم نامتعادله ذوق کردین :ws3: البته بخاطر متعادل بودنش نیست به خاطر کاهش اتصالات و نکشیدن نولشه :ws3:

لینک به دیدگاه
اگه اون نول برق دار از القا باشه جریان انچنانی نداره که بخوای ازش استفاده کنی،اگرم از برگشتی وسایل دیگه باشه و بخوای با یه نول بی برق استفاده کنی فک نکنم باز جواب بده چون نول ای که تو اون منطقه هستی از ترانس هوایی اون منطقه گرفته شده و تقریبا یکی هستند :ws38: تست نکردم اگه تست کردی بگو :ws3:

بابا 3فاز متعادلا :ws3: از بس سیستم نامتعادله ذوق کردین :ws3: البته بخاطر متعادل بودنش نیست به خاطر کاهش اتصالات و نکشیدن نولشه :ws3:

حالا فرض کن تو خونتون نشستی....سمت چپ خونتون یه پریز هست،سمت راست خونتونم یه پریز دیگه..........حالا اگه از فاز سمت راست پریز یه سیم بکشی بیاری بزنی تو فاز پریز سمت چپی چی میشه؟؟:ws3:

لینک به دیدگاه
حالا فرض کن تو خونتون نشستی....سمت چپ خونتون یه پریز هست،سمت راست خونتونم یه پریز دیگه..........حالا اگه از فاز سمت راست پریز یه سیم بکشی بیاری بزنی تو فاز پریز سمت چپی چی میشه؟؟:ws3:

در صورت هم فاز بودن مباح است و هیچ مشکلی ندارد:ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...