رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

درود

میزبان هفته :

koroshe_Hakhamanesh

موضوع بحث :

مبانی پایه ای برق

برق گرفتگی،نول،فاز،اینجور چیزا (رفته رفته مفاهیم سنگین تر برق مورد بررسی قرار میگیره)
:ws3:

:icon_gol:

لطفا قبل از پست استارت میزبان پستی نزنید چون پاک میشه!!! منتظر حضور گرمتون هستیم

:a030:

اسپم هم ممنوع!:a030:

لینک به دیدگاه

بنام یزدان پاک

درود برهمه

خب خب بریم سراغ این مفاهیم پایه ای برق که خیلی بدرد میخوره دس کمش اینه وقتی یه جا خونه فامیل و آشنا نشستی دوتا سوال ازت پرسیدن به من و من نیافتی و هنگ نکنی آبروی هرچی برقی رو ببری :whistle: منظورم با خودمم هستا به کسی برنخوره اینجا جمع شدیم باهم مطالب رو تجزیه تحلیل کنیم به نتیجه برسیم :a030:

خب واسه شروع از نیروگاه شروع میکنیم چرا مبنای تولید برق در ژنراتورها رو نهایتا تا 30 کیلو ولت در نظر گرفتن؟ :ws38: چرا همون اول 400 کیلو ولت یا بیشتر رو تولید نمیکنن و انتقال نمیدن چرا ترانسفورماتور میذارن ؟

لینک به دیدگاه

از ترانسفورماتور برای افزایش سطح ولتاژ استفاده میشه در خطوط انتقال مثلا برای وقتی که این ولتاژ متوسط میخواد به یه شبکه یا مثلا کارخونه وسیع بره

امااینکه چرا ولتاژ اولیه کم درنظر گرفته میشه من فک میکنم به دلیل محدودیت باشه چون ژنراتور از طریق انرژی مکانیکی برق تولید میکنه

لینک به دیدگاه

محدودیت رو درست گفتید اما چه محدودیت هایی داره که این کارو نمیکنن ؟من باید ج بدم ولی به نظرم بصورت سوال جواب بین کاربرا باشه بهتره

اگه روند تاپیک خلاف قوانین ، جوابشو بذارم

لینک به دیدگاه

خب بذارید جوابشو خودم بدم بعدش سوال بپرسید اگه بتونم ج میدم

ساخت یه ژنراتور اونم با ولتاژ بالا امکان پذیر نیست اگرم باشه اصلا اقتصادی نیست ، همینطور که میدونید هرچی ولتاژ بالا میره بحث عایق بندی خیلی مهم میشه هرچی ولتاژ بیشتر میشه به تبع اون عایقی که باید به کار برده بشه باید مقاوم باشه ، به همین دلیل عایق بندی سیم پیچی های ترانسفورماتور به مراتب ارزون تر و ساده تر از عایق بندی ژنراتور هاست همچنین با اینکار از صدمه دیدن ژنراتور در مواجهه با امواج سیار خطوط انتقال به حداقل کاهش پیدا میکنه

حالا چون ولتاژ خروجی ژنراتور رو کم کردیم باعث میشه جریان تولیدیش زیاد بشه و چون نمیتونیم توان نیروگاه رو با جریان زیاد انتقال بدیم (تلفات زیاد) میایم از ترانسفورماتورهای قدرت در خروجی ژنراتورها استفاده میکنیم و ولتاژ رو بالا می بریم به تبع اون جریان کم میشه و تلفات کم میشه :a030:

لینک به دیدگاه

درود در جواب باید بگم

وقتی ولتاژ رو می برن بالا جریان کاهش پیدا میکنه

اما چرا اینکارو میکنن چرا جریان رو نمی برن بالا ولتاژ رو کم نگه نمیدارن

شما در نظر بگیر بیای یه ولتاژ کمی با جریان بالارو انتقال بدی ، با این توان که قرار انتقال پیدا کنه اونم بافرض ولتاژ پایین و جریان بالا

ضخامت و قطر اون هادی چقدر میشه؟چطوری انتقالش بدن؟هزینه؟تلفات؟همه اینها باعث میشه اینکارو نکنن چون نه امکانش هست نه اصلا میصرفه که اینکارو کنن :a030:

بذارید دوتا مثال بزنم یکی موتور جوش : تو این ترانس جوش ها کابلش رو که دیدید چقد ضخیم هست دلیلش چیه؟از ژنراتوری (نقصانی) استفاده میشه که ولتاژ پایین با جریان بالا میدی که مخصوص جوشکاری هست واسه همینم ضخامت کابل زیاده

یا یه سوال دیگه چرا آمپرمتری نداریم که جریان بالای 100 یا 200 آمپر رو مستقیم تست کنه؟چرا از ct ها استفاده میکنن؟چون همش بحث قطر سیم و ابعاد و وزن اون سیستم اندازه گیری یا در خطوط انتقال بحث وزن هادی و قطر و ضخامت اون و ازهمه مهم تر تلفاتش پیش میاد

امیدوارم خوب توضیح داده باشم :w16:

لینک به دیدگاه
درود در جواب باید بگم

وقتی ولتاژ رو می برن بالا جریان کاهش پیدا میکنه

اما چرا اینکارو میکنن چرا جریان رو نمی برن بالا ولتاژ رو کم نگه نمیدارن

شما در نظر بگیر بیای یه ولتاژ کمی با جریان بالارو انتقال بدی ، با این توان که قرار انتقال پیدا کنه اونم بافرض ولتاژ پایین و جریان بالا

ضخامت و قطر اون هادی چقدر میشه؟چطوری انتقالش بدن؟هزینه؟تلفات؟همه اینها باعث میشه اینکارو نکنن چون نه امکانش هست نه اصلا میصرفه که اینکارو کنن :a030:

بذارید دوتا مثال بزنم یکی ترانس جوش : تو این ترانس جوش ها کابلش رو که دیدید چقد ضخیم هست دلیلش چیه؟از ژنراتوری (نقصانی) استفاده میشه که ولتاژ پایین با جریان بالا میدی که مخصوص جوشکاری هست واسه همینم ضخامت کابل زیاده

یا یه سوال دیگه چرا آمپرمتری نداریم که جریان بالای 100 یا 200 آمپر رو مستقیم تست کنه؟چرا از ct ها استفاده میکنن؟چون همش بحث قطر سیم و ابعاد و وزن اون سیستم اندازه گیری یا در خطوط انتقال بحث وزن هادی و قطر و ضخامت اون و ازهمه مهم تر تلفاتش پیش میاد

امیدوارم خوب توضیح داده باشم :w16:

خوب پس واسه اینکه بلاخره ولتاژو بالا ببریم ... از ترانسفورماتور قدرت گفتید استفاده میکنیم

این ترانسورماتور چطوریه ؟

توی ثانویه ش اون مشکلات بوجود نمیاد ؟ منظورم قطر سیم و این حرفاس؟؟؟

لینک به دیدگاه
خوب پس واسه اینکه بلاخره ولتاژو بالا ببریم ... از ترانسفورماتور قدرت گفتید استفاده میکنیم

این ترانسورماتور چطوریه ؟

توی ثانویه ش اون مشکلات بوجود نمیاد ؟ منظورم قطر سیم و این حرفاس؟؟؟

چرا ترانس قدرت ابعادش بزرگه قطر سیم هاشم بزرگه اما گفتم که عایق بندیش نسبت به ژنراتور ارزون تر و ساده تره

ابعاد و قطر سیم بزرگ هست اما نسبت به حالتی که جریان زیاد باشه خیلی کمتره و نسبت به اون جریان و ولتاژ بالاخره ابعاد ترانس بزرگ میشه داریم یه توان خیلی زیاد رو که نیروگاه تولید میکنه انتقال میدیم بدیهی هست که ابعادش بزرگ میشه ، بحث ما یجورایی بین بد و بدتر هست

انسان همیشه دنبال راهی هست که هزینه رو کم کنه و اون کاری که انجام میده اقتصادی باشه

من هم نگفتم که ترانس که میذاریم ابعاد یا قطر هادی هاش تو حالتی که ولتاژ رو بالا می بریم کمه ، در مقایسه با حالتی که جریان رو بالا ببریم خیلی کمتره :a030:

بعدشم فقط ترانس نیست که خطوط انتقال انقد گستره هست که اگه با جریان بالا بخوایم انتقال بدیم دیگه هزینه اون ترانس قدرت مثل پول خورد میمونه دربرابر خط انتقالش :w16:

لینک به دیدگاه

امیر چه چیزایی باعث برق گرفتگی میشه؟؟

من خیلیارو دیدم که سیم فاز رو گرفتن دستشون ولی اتفاقی براشون نیوفتاده؟

کلا چند نوع برق گرفتگی داریم؟

لینک به دیدگاه
امیر چه چیزایی باعث برق گرفتگی میشه؟؟

من خیلیارو دیدم که سیم فاز رو گرفتن دستشون ولی اتفاقی براشون نیوفتاده؟

کلا چند نوع برق گرفتگی داریم؟

درود

تو برق گرفتگی عوامل زیادی تاثیر گذارند مهمترینش به نظرم مقاومت بدن طرف و همچنین عایق بدن شخص از زمین هست

یعنی وقتی فاز رو تو دستش میگیره نه پاهاش نه دستاش به زمین یا دیوار اتصال نداشته باشه یعنی برای اینکه پاهاش عایق باشند باید دم پایی یا کفش پاش باشه

درباره مقاومت بدن هم بگم که مقاومت بدن افراد خیلی باهم فرق داره ما دوتا مقاومت داریم یکی مقاومت درونی بدن هست یکیشم مقاومت پوست دست شخص هست ، خب مقاومت درونی بدن طرف که معلومه چون بدن از عناصر مختلف تشکیل شده پس یه مقاومتی داره اونم بسته به بدن شخص داره که بطور آزمایشی زیر 1000اهم هست یجا خودنم 100اهم اما پوست دست اگه خشک و سالم باشه حدود 500 اهم تا 10 کیلو اهم هست حالا اکه این رطوبت و انا روش تاثیر بذاره خیلی میاد پایین

حالا مقاومت کف دست ، همینطور که میدونید اونایی که خیلی کارهای سنگین انجام میدن یا بقول خودمون گفتنی کف دستشون پینه بسته همون پینه مقاومت خیلی بالایی داره شاید حدود 1تا2مگا اهم ، بازم بسته به پوست طرف هست

رطوبتم که باز میگم روی مقاومت بدن خیلی تاثیر میذاره و مقاومتشو کاهش میده

برق گرفتگی ها هم که معلومه یا دست راست و پاهاست یا دست چپ و پاها(خطرناک،مسیر جریان = قلب) ، دو دست،اتصال به سر، قسمت های دیگه بدن

تو حالت دست راست برق از دست راست و کبد و ران و ساق پای راست و چپ به زمین منتقل میشه

تو حالت دست چپ که خیلی خطرناکه جریان از قلب عبور و در اثر اون انقباضی که ایجاد میکنه ایست قلبی ایجاد میکنه

تو حالت دو دست هم که خطرناک ترین حالتشه برق هم از ریه ها و هم قلب عبورمیکنه و تو این حالت علاوه بر ایست قلبی تنفس انسانم قطع میشه

اتصال برق به سر هم میتونه اختلالات عصبی ایجاد کنه

به جز موارد بالا اگه برق به جاهای دیگه بدن اتصال پیدا کنه در حد پرت کردن و شوک هست و اگه محلی که شخص کار میکنه تو ارتفاع باشه یا محل خطرناکی باشه میتونه حادثه ساز بشه بسته به محلش داره

در مجموع اگه با برق کار کردید سعی کنید که دست نزنید اگرم زدید با پشت دستتون تست کنید که نهایتش یه شوک بده یا پرت کنه(اگه محلی که کار میکنید امن هست و حادثه ایجاد نمیکنه) :ws3:

لینک به دیدگاه

داش امیر من امدم

سلام

اقا من توی محل کارم با یک مشکل اساسی برخورد کردم گفتم بیام اینجا بپرسم:whistle:

اقا ما اینجا دوتا چال ارت داریم که وقتی با اهم متر نول و ارت رو اندازه گیری میکنیم بین 1/5تا 2/75 ولت رو با نوسان نشون میده حالا مشکل ما از زمانی شروع شد که یک یو پی اس نو برای اداره خریدند که پیغام خطا ارت میده من اول شک کردم به چاه ارت برق مصرفیمون یا ولتاژ شهری گفتم شاید جایی نول با ارت اتصال کرده که این پیغامو میده به خاطر همین اونو ارت رو وصل کردم به چاه ارت فشار قوی و پست برق ورودی مجتمع ولی باز همون پیغامو میده

حالا سوالم اینجاست چرا باید توی دو تا چاه ارت نوسان داشته باشیم اونم شبیه هم

سوال دومم هم اینه که همینطور که خودت و دوستان میدونند بهترین ارت از 1/75شروع میشه تا 2/5 پس به نظرت چرا ما باید توی دستگاه پیغام خطای ارت داشته باشیم

لینک به دیدگاه
داش امیر من امدم

سلام

اقا من توی محل کارم با یک مشکل اساسی برخورد کردم گفتم بیام اینجا بپرسم:whistle:

اقا ما اینجا دوتا چال ارت داریم که وقتی با اهم متر نول و ارت رو اندازه گیری میکنیم بین 1/5تا 2/75 ولت رو با نوسان نشون میده حالا مشکل ما از زمانی شروع شد که یک یو پی اس نو برای اداره خریدند که پیغام خطا ارت میده من اول شک کردم به چاه ارت برق مصرفیمون یا ولتاژ شهری گفتم شاید جایی نول با ارت اتصال کرده که این پیغامو میده به خاطر همین اونو ارت رو وصل کردم به چاه ارت فشار قوی و پست برق ورودی مجتمع ولی باز همون پیغامو میده

حالا سوالم اینجاست چرا باید توی دو تا چاه ارت نوسان داشته باشیم اونم شبیه هم

سوال دومم هم اینه که همینطور که خودت و دوستان میدونند بهترین ارت از 1/75شروع میشه تا 2/5 پس به نظرت چرا ما باید توی دستگاه پیغام خطای ارت داشته باشیم

درود

سیم ارت دوتا چاه بهم وصل اند؟

لینک به دیدگاه
درود

سیم ارت دوتا چاه بهم وصل اند؟

نه به هیچ وجوه هم تابلوها با هم فرق میکنه و ولتاژها ما همونطور که گفتم اینجا پست فشار قوی داریم و از ارت پست فشار قوی گرفتیم

لینک به دیدگاه
نه به هیچ وجوه هم تابلوها با هم فرق میکنه و ولتاژها ما همونطور که گفتم اینجا پست فشار قوی داریم و از ارت پست فشار قوی گرفتیم

الان واسه این یو پی اس از کدومش ارت گرفتین؟

لینک به دیدگاه

داش مجید این مقاله رو دان کن یه توضیحاتی درباره خطاهاش داده به نظرم یکم تحقیق کنی به جواب میرسی:a030:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
درود

تو برق گرفتگی عوامل زیادی تاثیر گذارند مهمترینش به نظرم مقاومت بدن طرف و همچنین عایق بدن شخص از زمین هست

یعنی وقتی فاز رو تو دستش میگیره نه پاهاش نه دستاش به زمین یا دیوار اتصال نداشته باشه یعنی برای اینکه پاهاش عایق باشند باید دم پایی یا کفش پاش باشه

درباره مقاومت بدن هم بگم که مقاومت بدن افراد خیلی باهم فرق داره ما دوتا مقاومت داریم یکی مقاومت درونی بدن هست یکیشم مقاومت پوست دست شخص هست ، خب مقاومت درونی بدن طرف که معلومه چون بدن از عناصر مختلف تشکیل شده پس یه مقاومتی داره اونم بسته به بدن شخص داره که بطور آزمایشی زیر 1000اهم هست یجا خودنم 100اهم اما پوست دست اگه خشک و سالم باشه حدود 500 اهم تا 10 کیلو اهم هست حالا اکه این رطوبت و انا روش تاثیر بذاره خیلی میاد پایین

حالا مقاومت کف دست ، همینطور که میدونید اونایی که خیلی کارهای سنگین انجام میدن یا بقول خودمون گفتنی کف دستشون پینه بسته همون پینه مقاومت خیلی بالایی داره شاید حدود 1تا2مگا اهم ، بازم بسته به پوست طرف هست

رطوبتم که باز میگم روی مقاومت بدن خیلی تاثیر میذاره و مقاومتشو کاهش میده

برق گرفتگی ها هم که معلومه یا دست راست و پاهاست یا دست چپ و پاها(خطرناک،مسیر جریان = قلب) ، دو دست،اتصال به سر، قسمت های دیگه بدن

تو حالت دست راست برق از دست راست و کبد و ران و ساق پای راست و چپ به زمین منتقل میشه

تو حالت دست چپ که خیلی خطرناکه جریان از قلب عبور و در اثر اون انقباضی که ایجاد میکنه ایست قلبی ایجاد میکنه

تو حالت دو دست هم که خطرناک ترین حالتشه برق هم از ریه ها و هم قلب عبورمیکنه و تو این حالت علاوه بر ایست قلبی تنفس انسانم قطع میشه

اتصال برق به سر هم میتونه اختلالات عصبی ایجاد کنه

به جز موارد بالا اگه برق به جاهای دیگه بدن اتصال پیدا کنه در حد پرت کردن و شوک هست و اگه محلی که شخص کار میکنه تو ارتفاع باشه یا محل خطرناکی باشه میتونه حادثه ساز بشه بسته به محلش داره

در مجموع اگه با برق کار کردید سعی کنید که دست نزنید اگرم زدید با پشت دستتون تست کنید که نهایتش یه شوک بده یا پرت کنه(اگه محلی که کار میکنید امن هست و حادثه ایجاد نمیکنه) :ws3:

ممنون امیر جان:icon_gol:

امیر بعضی وقتا خونه بعضیا که میرم وقتی فازمترمو میزنم تو پریزشون میبینم هم فاز و هم نول فاز دارن.....ینی چراغ فازمترم روشن میشه،دلیلش چیه؟؟

لینک به دیدگاه
ممنون امیر جان:icon_gol:

امیر بعضی وقتا خونه بعضیا که میرم وقتی فازمترمو میزنم تو پریزشون میبینم هم فاز و هم نول فاز دارن.....ینی چراغ فازمترم روشن میشه،دلیلش چیه؟؟

خواهش میشه سید جان:icon_gol:

فرض کن واسه یه لامپ تو خونه سیم نول و فاز کشیدیم میدونی که تو خونه انشعابات زیاده مثل کلید و پریز و لامپ....، خب حالا تو مسیر از این سیم نول انشعاب زیاد میگیرم واسه پریز یا لامپ .............. خب فک کن سیم نول رو به پریز وصل کردیم از اونجا هم واسه لامپ کشیدیم از اونور هم فاز لامپ بعد از کلید مستقیم رفته براش

حالا وقتی لامپ روشنه از راه این نول که انشعاب دادیم بهش فاز رو برمیگردونه (برگشت لامپ)

حالا این یه مثالش بود تجهیزات خونه فقط لامپ نیست و برگشتی وسایل دیگه میتونه عامل این برقدار بودنش باشه یعنی ما داریم همون برگشت فاز رو از راه نول با فازمتر میگیرم:a030: هرچند ولتاژ شاید قد همون فاز نباشه

یه چیز دیگه هم بگم واسه کامل شدنش سیمهای فاز و نول در درون لوله های خرطومی در کنار هم با فاصله میلیمتری و تو بیشتر موارد درون خرطومی در طول مسیر به دور هم پیچیده اند حالا فرض کن یخچال و فریزرو چندتا لامپ تو خونه روشنه .از سیم های این مصرف کننده ها داره جریان متغییر با زمان میگذره . حالا سیم های انشعابهای بدون برق در کنار همین سیم ها در درون خرطومی با فاصله کم قرار داره . طبق قانون فاراده ولتاژ القایی از سیم های دارای جریان درون سیمهای بدون جریان القا می شه .این مقدار در برخی از منازل که سیم کشی غیر اصولی دارند یه ولتاژی زیر 100ولت القا میشه چون توانایی جریاندهی زیادی نداره خطرناک نیست

راستی سیستم توزیع هم چون نامتعادلی بار داره ممکنه دلیل برق دار شدن نول باشه بعضی اوقات!!!

بازم به شرایطش بستگی داره فردا نری سیم نول رو برداری برق بگیرت بگی امیر گفته برق نداره :ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...