رفتن به مطلب

تجارب مالی زندگی تون رو بگید، همه استفاده کنن

S.F

ارسال های توصیه شده

درود

یکی از مهمترین تجاربی ک تو زندگی ما وجود داره، تجارب مالیه. حالا برا بعضی ها بیشتر و برا بعضی ها کمتر، وام، چک، سفته، دادگاه، وثیقه، و خیلی چیزهای دیگه.

خوشحال میشم تجارب شما رو بشنوم.

برای شروع، می تونم بگم ک با این بازار چکی، حداقل تو مشهد. بالاخره دارم سوسه می شم ک چکی کار کنم :banel_smiley_4: اما ی چرخی تو نت و اینور و اون ور زدم؛ بعضی ها واقعا از داشتن دسته چک نارحت ان. حالا بادلایل مختلف

اون سایتها برای من غریبه ان و نمیشه ب حرفاشون زیاد اعتماد کرد. ازتون یمخام اگه در این مورد خاص تجربه دارید، کمک برسانید ک داشتن یا نداشتن؟ :ws38:

ی تجربه خودم اینکه، برای سرمایه گذاری تو هر کاری، مهمترین عامل اعتماد مالی داشتن ب شریک هست.

اما اگر علاوه بر شراکت صرفا اقتصادی ( سرمایه گذاری) قراره گوشه ای از کار رو هم ب گردن بگیرید و ب قولی تو بطن قضایا هستین. اکیدا توصیه می کنم ب اخلاقیات شخصی اون فرد ب طور کامل شناخت داشته باشید.

این می تونه شامل مواردی مثل تندخو بودن و یا زود تصمیم گرفتن اون فرد هم باشه.

بابت وقتی ک میزارید پیش پیش متشکرم.

در پناه حق :icon_gol:

لینک به دیدگاه

ممنون بابت تاپیک خوبت با نظر فافا موافقم من خودم اگه دسته چک نداشتم نمی تونستم کارمو شروع کنم و معاملات و خریدها مو با چک شروع کردم

ببینید مهم نیست با چک یا نقدی کار کنین مهم اینه که با کی کار میکنی و زیاد پراکنده کار نکنی و تاریخ چکها هم نزدیک باشه اگه بیشتر توضییح بدی میتونم از تحاربم بگم:a030:

لینک به دیدگاه

تجربه زیاده...

یک تجربه در موضوعات مالی اینکه هر کاری میخوای شروع کنی ، اول از همه بدترین اتفاقی که ممکنه برات بیفته رو در نظر بگیر ، اگه برای اون بدترین اتفاق امادگی داشتی ، بعد اون کار رو شروع کنید... ولی اکثر افراد ، با خوش بینی وارد کاری میشن و در زمان اتفاقات بد هیچ گونه برنامه ای ندارن و بد جور میرن تو امپاس.

مثلا میگی اگه فلان جنس رو خرید و فروش کنم ، ده میلیون سود میکنم . پس 5 تومن وام میگیری تا از محل سودش ، اصل وام رو پرداخت کنی . حالا باید اول سنجید که اگه نه تنها هیچی سود نکردی ، بلکه اصل پولت هم مثلا رفت ، بعد چی کار باید کنی؟

لینک به دیدگاه

شروع کسب و کار مثه زراعت میمونه. هر فصل سال یه سری کار ها رو باید انجام داد تا محصول بدست بیاد. اگه بخوایم دیر و زودش کنیم , ضرر میکنیم.

تو هیچ کجای یه کسب و کار موفق جایی برای دسته چک تعریف نشده چون تو کشور ما حتی یه شایعه هم میتونه همه اقتصاد و کسب و کار ما رو از هم بپاشونه.

میخوای دسته چک بگیری قبلش با یه وکیل مالی مشاوره کن . ایشان بشما خواهد گفت که تو زندونا چه خبره و کیا دارن اونجا آب خنک میخورن.

لینک به دیدگاه

کلا بازار کار رو کاکل چک و اعتماد متقابل میچرخه بنظرم اگر خواستی چکی کار کنی مثلا به پنج نفر چک داری همه رو در یه تاریخ بذار مثلا پنج تا چک در تاریخ سی ام هر ماه حد اقلش میدونی همیشه سی ام چک داری و سی روز فرصت داری برای پر کردنش و مجبور نیستی هر هفت روز یک بار دغدغه پر کردن حساب داشته باشی یه ماه تلاش میکنی کم کم حسابت پر میشه و یهو هم خالی میشه کاری ک من 13ساله انجام میدم وراضیم

اگرم مجبوری از کسی چک بگیری اول ضامن مطممین معرفی کنه ک پولت و جنست از دست ندی

لینک به دیدگاه

هر کالا یا ذی وجودی یه سری کیفیت هایی داره . کار چک گروگیری و برگشت خوردنه. باید یادمان باشد که وقتی چکی برگشت میخورد , یعنی زندگی و کار ما نیز با اون برگشت میخوره. پس نمیتونه گره ای از کار ما در دراز مدت باز بکنه. اگه میکرد لابد خیلی ها که از چک استفاده میکنند الان دیگر نباید نیازی بهش میداشتند در حالی که این چک هنوز وبال گردنشونه و اونا خیال میکنند که کارسازه.

لینک به دیدگاه
کلا بازار کار رو کاکل چک و اعتماد متقابل میچرخه بنظرم اگر خواستی چکی کار کنی مثلا به پنج نفر چک داری همه رو در یه تاریخ بذار مثلا پنج تا چک در تاریخ سی ام هر ماه حد اقلش میدونی همیشه سی ام چک داری و سی روز فرصت داری برای پر کردنش و مجبور نیستی هر هفت روز یک بار دغدغه پر کردن حساب داشته باشی یه ماه تلاش میکنی کم کم حسابت پر میشه و یهو هم خالی میشه کاری ک من 13ساله انجام میدم وراضیم

اگرم مجبوری از کسی چک بگیری اول ضامن مطممین معرفی کنه ک پولت و جنست از دست ندی

مرسی. نکته جالبی بود اولیش.:icon_gol:

والا به نظر من رو سکه و دلار فعلا سرمایه گذاری نکنید، نمیصرفه :banel_smiley_4:

بدون شرح؟ :ws3:

چرا؟ اخه

سجادجان تجربه خاصی ندارم متاسفانه:whistle:میبخشی

ای بابا مهندس، کم لطفی نکن.

خوب ی تجربه از خودم اینکه: بعد از حدود 6-7 سال رانندگی، ی روز صب رفتم بانک و خلاصه چک رو گرفتم و داشتم میرفتم کارگاه، ی سمند بی نزاکت :ws3: پشتم پارک کرده بود. اومدم ماشین رو در بیارم، همه چیز ردیف بود غیر ی محاسبه کوچیک؛ یکم مالیدم ب ی پرایدی :ws3: خلاصه عجله داشتم از پنجره سریغع نکا کردم دیدم ب نظر ک چیزی نیست. رفتم.... :whistle: تو راه ب این فک کردم ک بابا پیاده میشدی، درس نگا می کردی دیگه. خلاصه فردا صبش رفتم صحنه وقوع جرم :ws3:ماشین سر جاش بود. والبته رد هم داشت :ws3: شماره ام رو نوشتم و هنوز ک تماس نگرفته. ولی حداقل می دونم ک شماره رو گذاشتم برا چندرتومن خودم مدیون نکردم و پولی ک دارم پول درستی هست :w16:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

خوب. بزار یکم تاپیک رو بیارم بالا

درود

حساب رفاه روز شمار باز کردم. 8 هزارتومن بابت فعال سازی اس ام اس گرفتن. کلا شده 12300 تومن.

در حالی ک سپه و ملت هر دو اینترنت بانک و اس ام اس فعاله اما کاملا مجانی بودن :banel_smiley_4:

رفاه باز نکنید، البته شاید هم جدیدا این شده باشه همه جا. سپه و ملتم قدیمی ان.

سپه هم خوب نیست، اکثرا شلوغه. عابر بانکهاش هم کمه. موبایل بانک فول اچ دی نداره یعنی گزینه هاش ریزن و قابل تنظیم هم نیست. عابر بانکهای چاپیش هم زود عددهاشون پاک میشه.

ملت هم خوب نیست، چند وقته تازه وراد بحث تکریم ب مشتری شدن :banel_smiley_4: پیشتر افتضاح بود. انصافا اینترنت بانکش خوبه :w16: اولین بار دو تومن مخاستم جا ب جا کنم کلی صلوات فرستادم :ws3: ولی بعدش دیدم خیلی راحته و خوب بود کلا :w16:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

درود

این همه کارافرین و کارفرما داریم، هیچ تجربه ای ندارن؟ :banel_smiley_4:

باز مجبورم خودم بگم.

چک یکم 11 بوده. گذاشتم باجه بانک رفاه. دادن شعبه. بعد 72 ساعت هنوز نیومده ب حسابم. ی جورایی انگار 10 تومن پر.:ws3: نه ک پر. ولی امروز ک ی چک 94 داشتم. گفت نمیشه واگذار کنی از الان. شعبه گفته شلوغ شده :banel_smiley_4:

این دیگه چ فیلمی ه.

هان. نکته اول: ته برگ واگذاری رو حتما نگه دارین. الان برا پیگیری این ی سنده بدرد بخوره برام.

نکته دوم هم درباره سیستم حضور غیاب " ماداکتو" هست. نمی دونم جای دیگه هم شعبه دارن یا نه. یکی از دوستانم این رو داره و بعد تعویز ونیدوز بش گفتن 90 تومن فقط برای نصب مجد نرم افزار می گیرن. خود نرم افزار رو دفعه اول 500 تومن پول داده بود. 2 سال پیش. :banel_smiley_4:

و یکی دیگه هم اینکه " ایلیا" اینم نرم افزار جالبی برا جسابداری نیست. خدمات پس از فروشش خوبه، ولی باگ های وحشتناکی داره. یکم توضیحش سخته الان. ولی خداییش خیلی حفره داره :icon_pf (34):

و یکی دیگه "برنا ابزار" اینم ی شرکت دیگس ک نرم افزار واتر جت طراحی کرده. اینا هم ساده طراحی کردن. حتی طول برش رو نمی تونه حساب کنه. :banel_smiley_4: من نمیدونم اینا چرا پول می گیرن. مهندس کامپیوتر نارحت نشن ها.

ولی من ی کوچولو تو کارتون خرده اطلاعاتی دارم. بهتره اگر جز تیم برنامه نویسی ی نرم افزار هستین. حتما ی کاربر با مهارت در اون فیلد تخصصی نرم افزار رو هم داشته باشن، ک ب محصولتون اینطوری با تبلیغات بد یک مصرف کننده ضربه نخوره.

مرسی ک شما هم تجربیاتتون رو در اختیار همه می زارین :whistle:

در پناه حق :icon_gol:

لینک به دیدگاه

آقا من نیمیدونم شوما چی چی میگید....

:w02:

ببخشید اگه جوابام بی ربطه!!!!!!!!!!!!!!!:ws3:

اولا اینکه من هیچی هیچی سر از وام و چک و سفته در نمیارم....البته بگم محل کارم برای عدم متواری شدنم یه سفته خیلی سنگین به زور و با کلی اصرار ازم گرفت...که هنوزم براش میترسم...البته گفتن باطلش کرده اند اما من که باورم نشد....چون پسش ندادن...

تجربه مالی که داشته ام،زمانی که سکه شروع به گرونی کرد ما هم جوگیر شدیم رفتیم سکه خریدیم... که البته خیلی هم گرون شد...اما من قدرت ریسک نداشتم ونفروختم و بعد قیمتش افت کرد که پشیمونم چرا همونموقع نفروختم...الان دارمشون امابود و نبودشون هیچ فرقی برام نداره....سرمایه راکد هم به درد نمیخوره....

برای اینکه حساب و کتاب مالیم و پولی که دارم منظم و با برنامه باشه هر روزکوچکترین خرج شخصیمو مینویسم و یا پولی که بدست میارم رو...اینجوری میدونم هر ماه چقدر خرج کرده ام و خرجای الکیم کم شده و پولم بیشتر برام میمونه و میتونم چیزایی رو تهیه کنم که مهمتره....اگه پول زیادی پیشم بود قبلنا سریع بی فکر خرجش میکردم الان قدر پولو میدونم و دوست دارم واقعا ازش برای چیزایی که میخوام استفاده کنم ولذت ببرم..برای همین هم از وام و قسط و چک بدم میاد...دوست دارم نقدی باشه..حس اعتماد به نفس و قدرت میده به ادم....

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

1- متاهل بشین :banel_smiley_4:

انگار ادم مجرد زندگی نداره. تا بگی کار دارم میگن " بابا تو ک مجردی، چ کار داری اخه؟!" ادم های مستعد اویزون شدن هم اطرافتون کم می شن :ws3:

البته این ی توصیه عمومی ه و مث هر کار دیگه ای دو رو " خوب" و " بد " داره

جدا از شوخی.

2- پدیده قرض دادن بدون سود. پدیده بسیار انسان دوستانه ای ه. اما خوب حواستون باشه. این روزا خیلی وضعیت نقدینگی مردم پایین ه و قرض دادن هم شده ی کار پر ریسک.

منم مث خیلی ها، ب ی عده قرض دادم و هنوز خدا رو شکر از کسی قرض نگرفتم، اما تعارف رو بزارین کنار.

ب نظر من اون مقداری از پولتون رو قرض بدین ک اگر دیر و زود شد زیاد جای تاسف نداشته باشه.

3- و مهمترین نکته، همسایه تون رو دوس داشته باشین ولی دیوار بین خودتون رو خراب نکنین. مثلا اینکه ب هیچ کس نگید (حتی پدر و مادر) ک چقدر پول دارید، جز همسرتون، ک خوب البته ب نظر من اگر همسری دارین ک کار کرده یا کار می کنه و پول دراورده و خرج کردن از پول خودش رو تجربه کرده :banel_smiley_4: فقط می تونه ب عنوان گزینه ای باشه ک بخایین بهش فک کنین ک ایا می شود ب او گفت چقدر پول دارم یا نه :icon_pf (34): دلیل هم زیاد دارم، هم کلامی هم تجربی. ولی هدف این تاپیک متقاعد کردن نیست.

**

این روزا انقدررررررررررررر تجربه های اطرافیانم رو می بینم ک ب نزدیک ترین دوستاشون قرض دادن و هیچ برگشتی نبوده.

از 10 میلیون تا 100 هزار ...

البته، قطعا می تونید هر کار دوست دارین بکنین :ws3: هدف صرفا انتقال تجربیات ه. ک گاها تجربه کردن بعضی هاش ب شدتتتتت سنگین ه. :icon_razz:

در پناه حق:icon_gol:

لینک به دیدگاه
1- متاهل بشین :banel_smiley_4:

انگار ادم مجرد زندگی نداره. تا بگی کار دارم میگن " بابا تو ک مجردی، چ کار داری اخه؟!" ادم های مستعد اویزون شدن هم اطرافتون کم می شن :ws3:

البته این ی توصیه عمومی ه و مث هر کار دیگه ای دو رو " خوب" و " بد " داره

جدا از شوخی.

2- پدیده قرض دادن بدون سود. پدیده بسیار انسان دوستانه ای ه. اما خوب حواستون باشه. این روزا خیلی وضعیت نقدینگی مردم پایین ه و قرض دادن هم شده ی کار پر ریسک.

منم مث خیلی ها، ب ی عده قرض دادم و هنوز خدا رو شکر از کسی قرض نگرفتم، اما تعارف رو بزارین کنار.

ب نظر من اون مقداری از پولتون رو قرض بدین ک اگر دیر و زود شد زیاد جای تاسف نداشته باشه.

3- و مهمترین نکته، همسایه تون رو دوس داشته باشین ولی دیوار بین خودتون رو خراب نکنین. مثلا اینکه ب هیچ کس نگید (حتی پدر و مادر) ک چقدر پول دارید، جز همسرتون، ک خوب البته ب نظر من اگر همسری دارین ک کار کرده یا کار می کنه و پول دراورده و خرج کردن از پول خودش رو تجربه کرده :banel_smiley_4: فقط می تونه ب عنوان گزینه ای باشه ک بخایین بهش فک کنین ک ایا می شود ب او گفت چقدر پول دارم یا نه :icon_pf (34): دلیل هم زیاد دارم، هم کلامی هم تجربی. ولی هدف این تاپیک متقاعد کردن نیست.

**

این روزا انقدررررررررررررر تجربه های اطرافیانم رو می بینم ک ب نزدیک ترین دوستاشون قرض دادن و هیچ برگشتی نبوده.

از 10 میلیون تا 100 هزار ...

البته، قطعا می تونید هر کار دوست دارین بکنین :ws3: هدف صرفا انتقال تجربیات ه. ک گاها تجربه کردن بعضی هاش ب شدتتتتت سنگین ه. :icon_razz:

در پناه حق:icon_gol:

من همیشه به آشنا هام قرض الحسنه میدم. عادتم رو همه میدونن , در قبال پولی که دادم چک میگیرم و سر موعد هم میذارم به حساب. نقد نشه برگشت میخوره. تا بحال هم کسی پولمو نخورده.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...