رفتن به مطلب

دانلود پایان نامه های برق-قدرت


ارسال های توصیه شده

تو این تاپیک قصد داریم تعدادی پایان نامه برق رو براتون قرار بدیم

عناوین پایان نامه ها:
1- سیستم ارت در ساختمانهای مسکونی و تجاری
2- اتصال کوتاه ژنراتور اسنکرون
3- زمین کردن و تجهیزات مربوطه
4- جبرانسازی توان راکتیو با ادوات facts
5- جایابی بهینه ادوات facts در سیستم های قدرت با استفاده از الگوریتم ژنتیک
6- قابليت اطمينان در شبكه‌هاي توزيع
7- هماهنگ کردن سیستمهای حفاظتی در سیستم قدرت
8- بررسی پارامترهای مختلف ترانسفورماتورهای قدرت وانواع ترانسها درشبکه های قدرت،وتجزیه تحلیل روشهای مختلف نگهداری وسرویس ترانسهاجهت بهره برداری با راندمان حداکثراز ترانسفورماتورهای شبکه های قدرت
9- آنالیز کلیه ادوات پست فوق توزیع
10-حفاظت ژنـراتور
11-جایابی برقگیرهای حفاظتی در شبکه توزیع
12-نقش راكتورهاي سلفي و بانكهاي خازني
13-سيستمهاي سنكرونايزينگ نيروگاه
14-ساخت و کاربرد تابلوهای فشار متوسط و فشار ضعیف در توزیع انرژی الکتریکی
15-طراحی پستهای فشار قوی
16-طراحی فیلترهای اکتیو قدرت
17-طراحی تکنیکهای مدیریت مصرف برق
18-استاندارد کلیدهای 20 و 30 کیلوولت
19-بررسی پارامترهای مختلف ترانسفورماتورهای قدرت
20-حفاظت و نگهداری ترانسفورماتورهای توزیع
21-ترانسفورماتورهای HTS
22-یراق آلات خطوط هوایی شبکه های توزیع و انتقال
23-انواع پستهای سیستمهای قدرت و اجزای آنها
24-بررسی اضافه ولتاژها درسیستم های قدرت
25-پستهای فشارقوی
26-تاثير خازن گذاري در شبكه هاي توزيع
27-تاثير خازن گذاري در شبكه هاي توزيع
28-طراحی نور مناسب برای اماکن مختلف
29-

لینک به دیدگاه
 • 2 هفته بعد...

سیستم ارت در ساختمانهای مسکونی و تجاریمقدمه

بدلیل اهمیت ایمنی و سلامت انسان در مقابل برق گرفتگی و آمار بالای حوادث و خسارات ناشی از برق گرفتگی ، تدوین استاندارد و اجرای معیارها و قوانین ایمنی برای ساختمان های مسکونی و تجاری و عمومی ضروری است که مهمترین روش ایمنی زمین کردن تجهیزات الکتریکی در ساختمان های مسکونی و تجاری و عمومی می باشد که جزء موارد الزامی نبوده است .
سیستم زمین در ساختمان های مسکونی و تجاری از قسمت های مختلفی به شرح زیر تشکیل شده است : 1. معیارهای طراحی و محاسبه سیستم زمین
 2. مشخصات فنی تجهیزات سیستم زمین
 3. روش های اجرا و اندازه گیری مقاومت زمین

 در این تحقیق اهمیت زمین کردن حفاظتی در ساختمان ها ، انواع سیستم های زمین ، نقش زمین در کاهش خطر برق گرفتگی و روش های زمین کردن در رابطه با سیم کشی ساختمان ارائه می شود .

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

اتصال کوتاه ژنراتور اسنکرون

مقدمه


در اوايل قرن بيستم به اين واقعيت پي برده شد كه ماشين القايي بعد از قطع ولتاژ خط ممكن است در حالت تحريك باقي بماند ولي براي ايجاد چنين تحريكي شرايط خاصي مورد نياز بود. محققان بعد از پژوهش و تحقيق در يافتند كه با اتصال خازنهايي به ترمينال موتور القايي در حال چرخش (توسط توان مكانيكي بيروني) شرط تحريك پايدار بوجود آمده و ولتاژ بطور پيوسته توليد مي شود. بنابراين يك سيستم توليد جديدي متولد شد كه در آن ولتاژ خروجي شديداً به مقدار خازن تحريك و سرعت روتور و بار بستگي دارد ....

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

موضوع پایان نامه : زمین کردن و تجهیزات مربوطه
مقطع:کارشناسی برق-قدرت


مقدمه
در مهندسی برق، واژه زمین یا ارت با توجه به کاربرد های آن دارای معانی متفاوتی است. زمینی در یک مدار می تواند نقش یک نقطه مبدا را داشته باشد که بر طبق آن بقیه ولتاژ های الکتریکی را اندازه گیری می کنند. واژه زمین همچنین به مسیری محلی برای بازگشت جریان به منبع نیز اطلاق می شود. این واژه در مورد یک اتصال مستقیم به زمین نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
یک مدار الکتریکی ممکن است به دلایل مختلفی به زمین متصل شده باشد. در مدار های قدرت این اتصال ها معمولا برای بالا بردن ایمنی و محافظت افراد یا دستگاه ها از تاثیرات معیوب بودن عایق کاری هادی ها ایجاد می شود. اتصال به زمین در مدار های قدرت از آسیب دیدن عایق های مدار در اثر افزایش ولتاژ بین زمین و مدار جلوگیری کرده و این ولتاژ را در یک حد معین محدود می کند. از اتصال زمین برای جلوگیری از افزایش الکتریسیته ساکن در هنگام حمل مواد قابل اشتعال یا تعمیر تجهیزات الکترونیکی نیز استفاده می کنند. در برخی از انواع تلگرافها و شبکه های انتقال زمین به تنهایی نقش یکی از هادی ها را ایفا می کند و بعنوان مسیر بازگشت جریان به منبع مورد استفاده قرار می گیرد با این کار در هزینه ایجاد یک خط جداگانه برای بازگشت جریان صرفه جویی می شود.
معنی واژه زمین یا ارت در برق و الکترونیک بسیار گسترده است و حتی ممکن است در وسایل نقلیه ـ ای مانند کشتی و هواپیما یا فضا پیما که عملا اتصال مشترکی با زمین ندارند نیز از این واژه به عنوان پتانسیل صفر استفاده شود.

در تمام تاسیسات الکتریکی به خصوص تاسیسات فسار قوی، زمین کردن یکی از مهمترین و اساسی ترین اقداماتی است که برای رفاه و سلامتی و اصولا ادامه زندگی اشخاصی که به نحوی با این پست ها در تماس هستند و حتی در خارج از پست ها در رفت و آمد می باشندباید با دقت هر چه تمام تر و با توجه به قواعد و قوانینی که بدین منظور تحریر شده است انجام گیرد....

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

موضوع پایان نامه : جبرانسازی توان راکتیو با ادوات facts
مقطع:کارشناسی برق-قدرت


خلاصه مقاله:
افزايش بار تحميلي به شبكه‌هاي انتقال و افزايش مصرف، لزوم توليد بيشتر انرژي الكتريكي را ايجاب مي‌كند، ولي بدست آوردن حريم‌هاي جديد براي خطوط انتقال بسيار مشكل مي‌باشد. و اين مسائل باعث مي‌شودكه شركت‌هاي توليد و انتقال كننده برق سعي كنند كه از حداكثر ظرفيت خطوط انتقال خود استفاده كنند، فن‌آوري جديد FACTS اين قابليت را براي شركت‌ها ايجاد و علاوه بر آن قابليت اطمينان شبكه‌ها را نيز بالا مي‌برد، در اين مقاله ابتدا به شناسايي ت ادرات و تجهيزات FACTS پرداخته شده و سپس جبرانسازي توان رآكتيو براي افزايش بهينه ظرفت خطوط انتقال مورد بررسي قرار گرفته‌اند. مولدهاي توان راكتيو و مثالهايي از كاربرد ادرات FACTS در جهان و ايران از بخشهاي ديگر اين مقاله مي‌باشند.


برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

موضوع پایان نامه: قابلیت اطمینان در شبکه های توزیع
مقطع: کارشناسی برق- قدرت


چکیده:به منظور سنجش كيفيت عملكرد يك سيستم از نقطه نظر پيوستگي در سرويس‌دهي به مشتريكن از معياري بنام قابليت اطمينان استفاده مي‌شود. يك سيستم قدرت هم، از نقطه نظر قابليت اطمينان در هر سه بخش خود يعني توليد، انتقال و توزيع قابل دسترسي مي‌باشد.
در دهه‌هاي گذشته به مسأله قابليت اطمينان شبكه‌هاي توزيع در مقايسه با سيستم‌هاي توليد و انتقال كمتر توجه شده است. عمده‌ترين دليل اين مسأله اين است كه سيستم‌هاي توليد و انتقال خود به تنهايي، بزرگ، پرهزينه و گسترده بوده و اختلال در كار آن آثار منفي گسترده و فراگيري بر خود آنها و محيط اطرافشان وارد مي‌كند. به همين دليل تأكيد عمده بر مراقبت و بررسي مسائل اين دو بخش از سيستمهاي قدرت بوده است. در حالي كه يك سيستم توزيع در مقايسه با سيستم‌هاي توليد و انتقال كم هزينه‌تر بوده و بروز وقفه در عملكرد آن پيامدهاي محلي و كوچكي دارد.

فهرست مطالب
فصل اول:
مبانی نظریه و قابلیت اطمینان
1-1مقدمه.
1-2مفاهیم اصلی قابلیت اطمینان.
1-3تفکیک های محاسبه قابلیت اطمینان سیستم ها
1-3-1 سیستم سری
1-3-2 سیستم موازی
1-3-3 سیستم سری-موازی
‏1-3-4- سيستم ‏k‏ از ‏n
1-3-5 سیستم کمکی آماده باش
1-3-6 سیستم پیچیده
1-3-7 روش های بررسی قابلیت اطمینان سیستم های پیچیده..
1-3-8 تکنیک های ارزیابی و توزیع های احتمال
1-3-9 دیاگرام فضای حالت قابلیت اطمینان
1-3-10 احتمالات حالت ماندگار
1-3-11 فرآیند مارکوف
1-4 روابط تقریبی برای محاسبه قابلیت اطمینان.
فصل دوم:
2-1 مقدمه.
2-2 اهداف مطالعات قابلیت اطمینان در سیستم های توزیع.
2-3 مروری بر انواع تجهیزات شبکه توزیع.
2-4 معیار های ارزیابی قابلیت سیستم های توزیع
2-5-1 روش فضای حالت
2-5-2 روش شبکه
2-5-3 روش کات ست مینیمال
2-5-4 روش تخمین
2-5-5 روش مونت کارلو.
2-5-6 روش تحلیلی مبتنی بر RELRAD.
2-6 ارزیابی قابلیت اطمینان شبکه های توزیع با روش کات ست مینیمال.
2-6-1 اثرات تجهیزات حفاظتی
2-6-2 اثر انتقال بار
2-6-3 اثرات تعمیر و نگهداری
2-6-4 اثرات خرابی های موقت و گذرا.
2-6-5 اثرات تغییرات آب و هوا
2-6-6 مدلسازی سوئیچینگ در محاسبات قابلیت اطمینان.
2-6-7 از دست دادن پیوستگی به طور کامل و جزئی
2-6-8 خطا در مسیر های تغذیه اضطراری
جداول

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
 • 3 هفته بعد...

موضوع پایان نامه : هماهنگ کردن سیستمهای حفاظتی در سیستم قدرت
مقطع:کارشناسی برق-قدرت

چکبده:
اين پروژه تحقيقي است درباره هماهنگ كردن سيستمهاي حفاظتي رايج و حفاظت در سطح وسيع براي سيستمهاي قدرت .
تاكيد بيشترما حفاظتهاي ديستا نس و اضافه جريان است . اين دو نوع حفاظت با تمام جزيياتش با كمك نرم افزار Modelica شبيه سازي مي شوند. اين دو مدل شبيه سازي شده مدلهاي واقعي شبكه مي باشد. انواع خطا ها در شبكه بكار برده شده و عكس العمل رله ها در برابر آن مشا هد ميشود . در نهايت روابط بين حفا ظت محلي و حفا ظت در سطح وسيع مورد بررسي قرار گرفته است و روابط و قوا نيني در سيستم هاي حفا ظتي در سطح وسيع بدست مي آيد.
به منظور ا طمینان از درست عمل نمودن شبکه توزیع انرژی وتامین ایمنی بخشهای مختلف شبکه های توزیع الکتریکی نیازمند به یک سیستم حفاظتی هماهنگ و مناسب می باشیم.
برای کاهش خسارات ناشی از وقوع خطا جدانمودن خطاازشبکه لازم است به شکل اتوماتیک و در کمترین زمان ممکن صورت گیرد.
به منظور فعال نمودن بخشهای مختلف شبکه توزیع وسایل حفاظتی نیاز است.ازجمله وسایل حفاظتی می توان به فیوزها ورله ها اشاره کرد.
گفتنی است هنگام بکاربردن وسایل حفاظتی باید جداسازی خطا از سیستم بوسیله قطع نمودن حداقل تجهیزات صورت گیرد.دربسیاری از مدارات برای بالا بردن قابلیت اطمینان سیستم حفاظتی از حفاظت پشتیبان به منظور پوشش عدم عملکرد حفاظت اصلی استفاده می شود.سیستم حفاظتی المانهای مختلف سیستم توزیع با یکدیگر متفاوت ا ست.
نخستین وسیله که برای حفاظت سیستمهای الکتریکی قرار می گرفت فیوزها بودند.
فیوز دارای یک بخش فلزی است که در جریان بالا ذوب می شود و جریان عبوری از شبکه را قطع می کند.
فیوزها ارزان وکوچک هستند ولی اشکالاتی همچون ذوب شدن و عمل کردن هنگام وقوع خطاهای گذرا را دارند وباید پیش از دوباره برقدارنمودن مدار حفاظت شده تعویض گردند.
فیوزها عموما در سیستمهای فشار ضعیف وگاهی اوقات در شبکه های زیرزمینی فشار متوسط به دلیل بالا بودن بی برقی این شبکه ها معمولا از سیستمهای حفاظتی رله ای پیچیده تری استفاده می شود.
روش ابتدایی حفاظت از یک مدار بارله اضافه جریان قراردادن ترانسفورماتورهای جریان در مدار است که جریانی متناسب با جریان مداررا به داخل رله های اضافهجریان هدایت می کند.
هرخطایی باید به سرعت از سیستم رفع گردد تا از ایجاد خسارت به تجهیزات و نیز انسانها جلوگیری شود.مناسب ترین روش حفاظت سیستم در مقابل خطای زمین بستگی به روش زمین کردن نقطه خنثی دارد.حساسیت و قابلیت تشخیص رله باید به گونه ای باشد که هماهنگی صحیح بین عملکرد رله ها را فراهم سازد.
در سیستم های زمین نشده یا سیستم هایی که با سیم پیچ خفه کننده قوس زمین شده اند جریانهای خطا بسیار کوچکند و می توانند کوچکتر از جریان بار عادی باشند در نتیجه رله های خطای زمین در چنین شرایطی عمل نمی کنند.


فهرست مطالب
مقدمه.
فصل اول-انواع حفاظتها.
1.1نگاهی کلی بر تجهیزات حفاظتی
1.2 خطاهای اتصال کوتاه
1.3 انواع رله های حفاظتی
1.4 سیستمهای اندازه گیری ماهواره ای
فصل دوم-اساس شبیه سازی رله هاومدلهای انها.
Modelica2.1
2.2 مدل رله ها.
2.3 مدلهای شبکه
2.4 شبیه سازی سیستم.
فصل سوم-نتایج شبیه سازی.
3.1 سیستم Nordic
3.2 مدل امریکای شمالی
3.3 ازمایش سیستم..
فصل چهارم-نتیجه گیری وارائه پیشنهاد.
مراجع.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

پایان نامه مهنرسی برق
با عنوان :

آنالیز کلیه ادوات پست فوق توزیع


چکیده
امروزه مي توان گفت كه تمام وسايل صنعتي و خانگي و تجاري بطور مستقيم يا غير مستقيم با انرژي الكتريكي سروكار دارند كه نحوه توليد و توزيع اين صنعت عظيم متضمن هزينه ها، نيروها و تخصص هاي مختلف است. يكي از مهمترين بخشهاي صنعت برق همانا طراحي و احداث پست هاي فشار قوي مي باشد كه به علل گوناگون ضروري مي نمايد كه از جملة اين علتها :
1- مصارف صنعتي، خانگي و تجاري در تمام ساعات روز يكنواخت نمي باشند . بدين معني‌كه مصارف خانگي بيشتر در شبها مورد استفاده قرار مي گيرند و مصارف تجاري بيشتر در ساعت روز و مصارف صنعتي به نسبه مصارف يكنواختي در طول شبانه روز دارند. اين ناهمگوني مصارف در طول ساعات شبانه روز سبب مي گردد كه اگر بفرض شهري يا منطقه أي صنعتي باشد در تمام روز يكنواختش انرژي الكتريكي توليد مي گردد. در حاليكه براي شهرها يا بخش هايي كه عمدتاً مصارف روشنائي و خانگي دارند در ساعات شب، پيك توليد داشته باشند و در ساعات روز كمتر انرژي توليد گردد .
2- مراكز توليد برق (نيروگاهها) متضمن هزينه هاي ثابت و مخارج جاري كه شامل هزينه هاي پرسنلي و استهلاك دستگاهها و سوخت مصرفي مي باشد .
3- از آنجا كه توليد انرژي الكتريكي بعواملي چون انرژي اوليه يعني نيروي ( آب، سوخت، زغال، گازوئيل و غيره ) نياز دارد بنابراين نيروگاهها برحسب ميزان دسترسي به سوخت و انرژي هاي مختلف احداث مي گردند. براي مثال نيروگاه آبي در جائيكه امكان ايجاد سد وجود دارد و نيروگاه بخار در نقاطي كه نزديك مراكز سوخت است ايجاد مي‌گردد .
4- چون مراكز مصرف با توجه به آنچه كه در مورد بند 3 توضيح داده شده عموماً در جوار مراكز توليد نيستند لذا لازم است برق بواصل دور منتقل شود. ولتاژ انتقالي با فاصله و قدرت مصرفي بستگي دارد. بطور كلي هر چقدر طول مسير يا قدرت انتقالي بيشتر باشد ولتاژ بيشتر مورد نياز است .
5- براي اينكه بتوان از انرژي الكتريكي كه مورد نياز مثلا"درنقطه a نمي باشد درمحل ديگري مانندb استفاده كرد لازم است كه شبكه ارتباط دهنده ما مركز توليد و مصرف مانند شبكه سراسري برق ايران وجود داشته باشد .
6- چون لازم است كه از يك طرف در نقاط مختلف ( توليد، انتقال و توزيع ) ولتاژهاي متفاوت داشته باشيم و از طرف ديگر شبكه ارتباطي وجود داشته باشد بنابراين مراكزي كه اين اعمال ( وصل كردن و تبديل سطح ولتاژ هر نقطه با نقاط مختلف ديگر ) را بتوانند انجام دهند ضرورت پيدا مي‌‌كند كه اين مراكز به پست هاي فشار قوي موسوم است .

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

پایان نامه با عنوان:

حفاظت ژنراتور

مقدمه: در تاسيسات الكتريكي مانند شبكه نقل انرژي، مولد ها و ترانسفورماتورها و تجهيزات و اسباب و ادوات ديگر برقي در اثر نقصان عايق بندي و يا ضعف استقامت الكتريكي، ديناميكي و مكانيكي در مقابل فشارهاي ضربه اي پيش بيني نشده و همچنين دراثر ازدياد بيش از حد مجاز درجه حرارت، خطاهائي پديد مي‌آيد كه اغلب موجب قطع انرژي الكتريكي مي‌گردد.
اين خطاها ممكن است بصورت اتصال كوتاه، اتصال زمين، پارگي و قطع شدگي هادي ها و خرد شدن و شكستن عايق ها و غيره ظاهر شود.
قطعات و وسائلي كه چنين خطائي پيدا مي‌كند، بايد بلافاصله از شبكه اي كه آنرا تغذيه مي كند جدا شود، تا ازدياد و گسترش خطا از كار افتادن بقيه قسمتهاي سالم شبكه جلوگيري گردد.
با وجود اينكه بخصوص در اين چند سال اخير پيشرفتهاي چشم گيري نصيب صنعت برق گرديده است، جلوگيري از بروز خطا و اتصالي در شبكه برق امريست تقريبا محال و ممتنع، با اينهمه خواسته مصرف كننده برق، انتقال و توزيع برق مطمئن و بدون وقفه است. بعبارت ديگر بايد شبكه برق طوري طرح ريزي شود كه از يك پايداري و ثبات قابل قبول و تا حد امكان مطمئني برخوردار باشد. امروزه قطع شدن برق براي مدت كوتاهي باعث مختلف شدن زندگي فردي و قطع شدن برق كارخانه هاي صنعتي و مصرف كننده هاي بزرگ، موسسه هاي علمي و پژوهشي بمدت نسبتاً طولاني موجب زيان هاي جبران ناپذير مي‌شود. لذا قطع شدن و يا قطع كردن دستگاهها و تجهيزات الكتريكي معيوب از شبكه لازم است ولي كافي نيست بلكه بايد تدابيري بكار برده شود كه برق مصرف كننده اي كه در اثر بوجود آمدن عيب فني از شبكه قطع شده است، در كوتاهترين مدت ممكنه تامين گردد.
انتقال برق، وقفه را دستگاهها و وسائل حفاظتي تامين مي‌كند كه ما به آنها رله‌هاي حفاظتي و يا رله مي‌گوئيم.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

موضوع پروژه :

جایابی برقگیرهای حفاظتی در شبکه توزیع


مقدمه

با توجه به توسعه سریع و روز افزون صنعت درجهان معاصر، مسئله تأمین انرژی مورد نیاز از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.لذا با افزایش تراکم مصرف در شهرها و مناطق صنعتی مسائل فنی و اقتصادی بسیاری برای طراحان و بهره برداران سیستم بوجود می آید. از جمله مسائل فنی، اضافه ولتاژهای ناشی از امواج سیار است که باید بطور دقیق در سیستم شناخته شود و عکس العمل هر یک از عناصر موجود در شبکه در قبال آنها مشخص گردد. شناخت و آشنایی با ماهیت امواج سیار، به طراحان و سازندگان تجهیزات حفاظتی، این امکان را می دهد که بتوانند جهت حفاظت تجهیزات سیستمهای قدرت در مقابل این اضافه ولتاژها، سطح عایقی مناسبی را طراحی و انتخاب نمایند.
اضافه ولتاژهای گذرا می توانند ایزولاسیون تأسیسات و تجهیزات فشار قوی را مختل ساخته و باعث قطعی و اتصالی در شبکه شوند. بنابراین مقدار این اضافه ولتاژها، تعیین کننده سطح عایقی تجهیزات شبکه خواهد بود و با استفاده از وسایل حفاظتی از جمله برقگیر می توان تا حد قابل قبولی این اضافه ولتاژها را کاهش داد که در نتیجه کاهش در سطح عایقی تجهیزات و شبکه را به همراه دارد و از نظر اقتصادی این مسئله حائز اهمیت است. {....}

فهرست مطالب
فصل اول
مقدمه 1
فصل دوم
مقدمه ای بر تئوری امواج سیار برای مطالعه رعد و برق و کلید زنی در سیستم های قدرت 4
2-1- انواع اضافه ولتاژها 5
2-2- اضافه ولتاژهای ناشی از صاعقه (رعد و برق) 5
2-3- اضافه ولتاژهای قطع ووصل 8
2-4- روش کاهش دامنه اضافه ولتاژهای گذرا 11
2-5- شکل موجهای اضافه ولتاژ قطع و وصل 11
2-6- آنالیز پدیده های انعکاس امواج سیار و امواج عبوری 12
2-7- سرعت انتشار امواج سیار 14
2-8- روشهای مطالعه امواج سیار 15
فصل سوم
عوامل موثر در انتخاب برقگیر و آشنایی با اضافه ولثاژهای موقتی 17
3-1- مقدمه 18
3-2- انواع اضافه ولتاژها در یک سیستم قدرت 18
3-3- لزوم استفاده از برقگیر 27
3-4- انواع برقگیرها برای ایجاد هماهنگی عایقی در سیستم 29
3-5- کاربرد برقگیرهای اکسید روی در سیستم توزیع 31
3-6- روش و معیارهای لازم برای انتخاب برقکیر مناسب حهت هماهنگی 32
فصل چهارم
حوزه حفاظت برقیگر در خطوط هوایی و کابل ترکیبی 45
4-1- مقدمه 46
4-2- حفاظت شبکه در مقابل اضافه ولتاژ 46
4-3- مفهوم حفاظت 47
4-4- تشریح قوانین حفاظتی 47
4-5- استفاده از اشکال 1 ایل 5 49
4-6- دستوراتی جهت تعیین محل نصب برقگیر 49
4-7- شکلهای 1 الی 5 54
4-8- شرح علائم اختصاری در شکلها 60
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات 61
ضمیمه ها 63
ضمینه1- تئوری امواج سیار 63
منابع و مآخذ 69

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

دانلود پایان نامه مهندسی برق

با عنوان :

نقش راكتورهاي سلفي و بانكهاي خازني

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
 • 2 هفته بعد...

موضوع پایان نامه : سيستمهاي سنكرونايزينگ نيروگاه
مقطع : کارشناسی برق-قدرت

[h=3]چکيده[/h] بدون شک تأمين پايداري نيروگاه، شبكه هاي انتقال و توزيع انرژي الکتريکي بمنظور جلوگيري از وارد آمدن خسارت به اجزاء آنها و نيز جلوگيري از قطعي برق از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. در صورتيکه هنگام اتصال ژنراتور به شبکه يا اتصال باس بارها و خطوط به يکديگر موازي هستند بخصوصي(سنکرونايزينگ) در نظر گرفته نشوند، پايداري فوق الذکر ممکن است از دست برود و خسارات شديدي را به دنبال داشته باشد. سيستم سنکرون نيروگاه با بررسي شرائط ولتاژهاي دو سر کليد و نيز صدور فرمان بستن کليدهاي قدرت، وظيفه اتصال بخش توليد )ژنراتور ( را به شبکه، بدون بروز هرگونه شرائط ناپايدار برعهده دارد. بطور خلاصه سنکرونايزينگ مي تواند شامل اندازه گيري و کنترل اختلاف دامنه، فرکانس و زاويه فاز ولتاژهاي دوسر کليد قدرت باشد که بسته به دستي يا اتوماتيک بودن، صدور فرمان بستن کليد توسط رله يا اپراتور صورت مي پذيرد. در صورتيکه در هيچکدام از طرفين کليد ژنراتوري وجود نداشته باشد، سنکرونايزينگ تنها شامل اندازه گيري سيگنالهاي فوق الذکر خواهد بود که اين حالت مربوط به مواقعي است که دو باسبار يا خط را بهم متصل مي کنيم. اما در صورت وجود ژنراتور مي توان با در نظر گرفتن ولتاژ طرف ديگر کليد بعنوان رفرنس، مشخصات ولتاژ ژنراتور را بگونه اي تغيير داد که مقادير اختلاف دامنه، فرکانس و زاويه فاز دو سر کليد به محدوده هاي مجاز برسند، آنگاه به صدور فرمان بستن کليد بصورت دستي يا خودکار مبادرت مي گردد.


فهرست مطالب
چکيده
فهرست مطالب
مقدمه
فصل اول: مقدمه اي بر اصول سنکرونايزينگ
1-1- مراحل اصلي سنکرونايزينگ خودکار
1-2- مراحل اصلي سنکرونايزينگ دستي
1-3- سنکرونايزينگ نيروگاه و شبکه
1-4- سنکرونايزينگ خطوط و باسبارها
1-5- سنکرونايزينگ نامطلوب و عواقب آن
1-5- سنکرونايزينگ در حالت بي برق dead bus/line mode
فصل دوم: معرفي رله هاي Synchrotact
2-1- مقدمه
2-2- قابليت اطمينان و امنيت بالا
2-3- مشخصات فني رله هاي خانوادSynchrotact ه
فصل سوم: معرفي اجمالي نرم افزار SynView
3-1 - مقدمه
3-2 - قابليتهاي اصلي نرم افزار SynView
3-3 - منوهاي اصلي نرم افزارSynView
فصل چهارم : بررسي تابلوي MSP (Modular Synchronizing Panel)
4-1- مقدمه
4-2 - تجهيزات کنترلي محلي
4-3 - ميترهاي اندازه گيري انرژي
4-4 - ترانسديويرهاي مدل DME442 و U539
4-5 - ترمينالهاي بکار رفته در تابلوي MSP
4-6- کابلهاي بکار رفته در تابلوي MSP
4-7 - رله هاي کمکي بکار رفته در تابلوي MSP
4-8- کليدهاي مينياتوري بکار رفته در تابلوي MSP
4-9- انجام تست سنکرونايزينگ
نتيجه گيري و پيشنهادات
مراجع

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
 • 1 ماه بعد...

موضوع پایان نامه : ساخت و کاربرد تابلوهای فشار متوسط و فشار ضعیف در توزیع انرژی الکتریکی
مقطع : کارشناسی برق-قدرت

مقدمه
نحوه مونتاژ تابلوهای قدرت و فرمان فشار قوی فلزی را که درکارخانجات ومراکز صنعتی مورد استفاده می باشد درحد امکان شرح می دهیم در ابتدا تعاریف و طبقه بندی، مقادیر نامی، طرح و ساخت تابلوها بیان شده و در انتها آزمونهای نوعی و معمول لازم در مورد تابلوها آورده شده است.

فهرست عناوین
تابلوهای قدرت
تابلوهای فرمان
تابلوهای قدرت و فرمان با پوشش فلزی
تابلوهای قدرت و فرمان مونتاژ کارخانه
تابلوهای تمام بسته
تابلوهای تمام بسته ایستاده
تابلو ایستاده تمام بسته قابل دسترسی و فرمان از جلو
تابلو ایستاده، تمام بسته، کشویی
ولتاژ اسمی (تابلوهای قدرت و فرمان با پوشش فلزی)
مقدار اسمی سطح عایقی (برای تابلو های قدرت و فرمان با پوشش فلزی)
جریان ایستادگی کوتاه مدت (برای یک مدار)
دمای هوای محیط (برای تابلو قدرت یا فرمان با پوشش فلزی)
شرایط حمل و نقل، انبار کردن و نصب
کلیات و ایمنی در کار
انرژی ذخیره شده خازنی
زمین کردن
شینه ها
مشخصات فني ساخت و روش نصب
تابلو توزيع فرعي نيروي برق- نوع ديواري
تابلو نيم‌اصلي توزيع نيروي برق فشار ضعيف- نوع ايستاده چندخانه‌اي
تابلو توزيع نيرو و روشنايي براي نصب در محوطه باز
كنتاكتورهاي فشار ضعيف
فیوزها
ترانسهاي جريان
وسايل اندازه‌گيري و نمايشگر
چربی گیری
زنگ زدایی
فسفاته کاری
تابلو های فرمان وسایل موتوری
لوازم، وسایل، و تجهیزات داخل تابلو
کلید های اتوماتیک بارله حرارتی و مغناطیسی
کنتاکتورهای فشار ضعیف

[TABLE=align: left]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TABLE=align: left]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][TABLE=width: 100%]
[TR]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
 • 3 هفته بعد...

موضوع پایان نامه : طراحی پستهای فشار قوی
مقطع : کارشناسی برق-قدرت

مقدمه:
اجزای اصلی سیستم قدرت:
1-نیروگاه ها و تجهیزات مربوطه (سیستم تولید) Generatiny Stations
2-خطوط انتقال ترانسفورماتورها و وسایل کلیدزنی(سیستم انتقال)system Transmission
3- سیستم توزیع یا مصرف distribetion system
*تعریف خط انتقال: خطی است که انرژی الکتریکی تولید شده را با ولتاژ قوی (فشار قوی) از نیروگاه یا پست به محل دیگری منتقل می کند.
*تعریف پست: محل تجهیزات الکتریکی غیر مولد به منظور تبدیل یا مبادله انرژی الکتریکی (ترانسفورماتور، کلیدها و ...) را پست گویند.
*تعریف شبکه: مجموعه ای از پست ها، خطوط، کابل های زمینی و دیگر تجهیزات برقی که به منظور جابجایی انرژی الکتریکی از نیروگاه به سیستم توزیع از آن استفاده می شود.
*سیستم انتقال (HVAC): شامل خطوط انتقال، پست های انتقال و تجهیزات مربوطه است که ارتباط بین نیروگاه ها و سیستم توزیع را برقرار می کند.
*سطوح ولتاژ در شبکه برق ایران: kv230 و kv 400 می باشد. شبکه انتقال بیشتر به صورت استفاده از دکل های فلزی قوی یک مداره و دو مد اره می باشد.
* سیستم زیر انتقال (swb Transmission) (انتقال ثانویه) kv 132- kv 63): توان را در حجم کمتر نسبت به سیستم انتقال از پست های انتقال به پست های توزیع منتقل می کند. معمولا مصرف کننده های بزرگ و صنعتی از این طریق تغذیه می شوند. زمانی که سیستم گسترش پیدا می کند و سطوح ولتاژ بالاتر جهت انتقال مورد نیاز واقع می شود خطوط قدیمی انتقال نقش ثانویه را ایفا می کند.

*تقسیم بندی ولتاژ نامی:
گروه 1) فشار ضعیف LV (Low Voltage) ولتاژهای زیر یک کیلو ولت
گروه 2) فشار متوسط mV (medum Voltage) از یک کیلو ولت تا 52 کیلو ولت
گروه 3) فشار قوی (HV) (High Voltage) از 5/72 تا 300 کیلو ولت
گروه 4) فوق فشار قوی EHV (Extra High Voltage) از KV 300 تا765kv
گروه 5) ماورای فشار قوی UHV (Ultra High Voltage)
*ولتاژهای استاندارد شده در شبکه برق ایران:
مصرف V 400 و 230
توزیع KV 33 و 20 و 11
فوق توزیع KV 132 و 63
انتقال KV 400 و 230
و .....

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول پست های فشار قوی
فصل دوم حفاظت سیستم های فشار قوی
فصل سوم ترانسفورماتور
فصل چهارم کلید های قدرت
فصل پنجم شینه بندی
فصل ششم اینترلاک سیستم های قدرت
فصل هفتم راکتور های قدرت
فصل هشتم نحوه کد گذاری تجهیزات در پست ها
فصل نهم برق گیر ها
فصل دهم نقش و انواع سیستم های ارتباطی
فصل یازدهم مقره های فشار قوی

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
 • 2 هفته بعد...

موضوع پایان نامه : طراحی فیلترهای اکتیو قدرت با UPQC
مقطع : کارشناسی برق-قدرت


مقدمه :
این مقاله گذری مختصر بر فیلترهای اکتیو قدرت است که در آن به اجمال در مورد ساختار اولیه , طراحی وانواع این فیلترها مورد بحث قرار می گیرند.
هدف اصلی این رساله اینست که روش های مختلف طراحی فیلتر های اکتیو قدرت را با به کار گیری سیستم UPQC (Conditioner (Unified Power Quality را مورد ارزیابی و کنکاش قرار دهد و با مقایسه آنها در نهایت بتواند روشهای بهینه و کاربردی را معرفی نماید.
یک تفسیر مختصر اینست که يكي از عناصر شناخته شده در بهبود كيفيت توان UPQC است که شامل يك فيلتر اكتيو موازي، يك فيلتر اكتيو سري و لينك DC مشترك بين اين دو فيلترمی باشد. اين تركيب كه در سال 1998 ارائه شد، مي تواند اعوجاجهاي جريان ناشي از بارهاي غيرخطي و ولتاژ منبع را جبران كرده و قابليت اطمينان شبكه را براي حفاظت بارهاي حساس افزايش دهد .

فهرست:

فصل اول: مقایسه روشهای کنترل سیستم UPQC و معرفی یک روش کنترل بهینه.
1 - مقدمه .
2- تئوری توان لحظه ای
3- پیکربندی UPQC
4- روش های کنترل
5- شبیه سازی.
6-نتیجه گیری
فصل دوم : روش کنترلی مناسب برای UPQCبه منظور بهسازی جامع اغتشاشات مخل در کیفیت توان
1- مقدمه
2-UPQC ,ساختار و وظایف پایه ای
3- کنترل UPQC .
4- شبکه نمونه و مدلسازی اغتشاشات
5- نتیجه گیری
فصل سوم : بهبود کیفیت توان با استفاده از UPQS در شبکه های توزیع
1- مقدمه
2- اشكال فيلترهاي اكتيو
3- ساختار UPQS
4- استخراج سيگنالهاي مرجع
5 – كنترل مبدلها
6- نتايج شبيه سازي
7- نتيجه گيري .
فصل چهارم : طراحی و ساخت فیلتر اکتیو وقفی برای تخمین دقیقو حذف اغتشاشات شبکه های Ac
1- مقدمه
2- مدل ریاضی فیلتر اکتیو برای حذف اعوجاج
3- طراحی و ساخت فیلتر اکتیو وقفی برای حذف
اعوجاج در شبکه ac تکفاز
4-تخمین دامنه و فاز با فرض ثابت بودن فرکانس
5-تخمین دامنه، فاز و فرکانس در الگوریتم وقفی
6-طراحی و ساخت مدار عملی
7-نتیجه گیری
8- پیشنهادات
مراجع
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

موضوع پایان نامه : طراحی تکنیکهای مدیریت مصرف برق
مقطع : کارشناسی برق-قدرت

مقدمه
مدیریت مصرف چیست؟
مدیریت مصرف مجموعه ای از روشها و راهبردهاست که بمنظور بهینه سازی مصرف انرژی به کار گرفته می شود. بدیهی است واژگان مدیریت مصرف انرژی در مفهوم عام خود دربرگیرنده همه اشکال و انواع انرژی می باشد. با این حال به دلیل گستره کاربرد انرژی الکتریکی در زندگی بشر که ناشی از مزایای متعدد آن می باشد، قسمت عمده فرآیندهای مدیریت مصرف مرتبط با مدیریت مصرف انرژی الکتریکی می باشد.مدیریت مصرف برق شامل مجموعه ای از فعالیتهای بهم پیوسته بین صنعت برق و مشترکین آن به منظور تعدیل بار مصرفی مشترک است تا بتوان با کارایی بیشتر و هزینه کمتر به مطلوبیت یکسانی در زمینه مصرف دست یافت . بدین ترتیب هم عرضه کننده و هم مصرف کننده برق به سود بیشتری در این زمینه دست خواهند یافت .
مدیریت مصرف انرژی الکتریکی با توجه به استراتژی و اهداف تعیین شده برای آن به دو گروه زیر تقسیم بندی می شود :
1- مدیریت مصرف انرژی در بخش مصرف (Demand side management)
2- مدیریت مصرف انرژی در بخش تولید (Supply side management)
معمولا راهکارهای اجرایی در بخش مصرف بسیار موثرتر ازراهکارهای بخش تولید هستند. معمولا راهکارهای مدیریت انرژی در سمت مصرف بسته به میزان هزینه ای که در پی دارند به سه دسته زیر تقسیم می شوند :
گروه اول - روشهایی هستند که هزینه ای نداشته باشند مثلا استفاده درست از وسایل و دستگاهها و مراقبت و نگهداری از آنها .
گروه دوم - روشهایی هستند که هزینه دارند اما این هزینه ها چندان زیاد نیست (روشهای کم هزینه ) مانند تعمیر و نگهداری وسایل ، اندازه گیری میزان مصرف انرژی در دستگاههای مختلف یک کارخانه و نظارت بر تغییر مصرف هر دستگاه ، عایق کاری لوله ها و کانالها ، اجرای برنامه های آموزشی در خصوص روشهای کاهش انرژی .
گروه سوم - روشهای پر هزینه هستند . در این روشها باید تغییرات اساسی جهت بهبود مصرف انرژی در دستگاهها ، تاسیسات و ساختمانها بوجود آورد مثلا اگر کارخانه ای کهنه و قدیمی باشد باید در صورت نیاز و امکان صرفه جویی انرژی ، دستگاههای آنرا با دستگاههای نو تعویض کرد یا دستگاههای تکمیلی در جهت جلوگیری از اتلاف انرژی نصب نمود یا اگر ساختمانی کهنه شده باشد باید تمام تاسیسات گرمایش و سرمایش آنرا تعویض کرد .


برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
 • 5 هفته بعد...

موضوع پایان نامه : حفاظت در برابر صاعقه و سیستم زمین
مقطع : کارشناسی برق-قدرت

چکیده

با توجه به خطرات ناشي از حوادث طبيعي از جمله رعد و برق که منازل مسکوني يا درکل تاسيسات ساختماني را تهديد مي کند برآن شدم تا يک مرجع مناسب هر چند کوتاه جهت دفع اين خطرات از منابع علمي موجود
جمع آوري نمايم . باشد که به لطف خداي منان مفيد واقع شود.اين کتاب دلايل زمين کردن تاسيسات و اصول آنرا ونيز به منظور افزايش سطح آگاهي از عوارض ناشي از رعد و برق وچگونگي حفاظت در برابر آن را مي آموزد و
از مراجع کاملاٌ کاربردي جمع آوري شده است.


فهرست مطالب

چكيده
فهرست مطالب
فهرست جدولها و نمودارها
فصل اول
كليات و اصول زمين كردن
مقدمه.
1-1- اصول زمين كردن
1-2- زمينكردن نقطه خنثي سمت منبع در يك سيستم قدرت.
1-2-1- مقدمه.
1-2-2- انواع روشهاي زمينكردن..
1-2-2-2- سيستمهاي زمينشده بصورت مستقيم
1-2-2-3- زمينكردن با استفاده از نصب راكتور در نقطه خنثي.
1-2-2-4- زمين كردن رزونانسي با استفاده از نصب راكتور در نقطه خنثي
1-2-2-5- زمينكردن امپدانسي توسط نصب مقاومت در نقطه خنثي
1-2-3- نقطه مناسب براي زمين كردن.
1-3- زمين كردن تجهيزات.
1-3-1- مقدمه
1-3-2- اقدامات موثر براي زمينكردن تجهيزات..
1-3-3- عملكرد دستگاههاي محافظتي.
1-3-4- پتانسيل تماس هنگام بروز خطاي زمين.
1-3-5- مساله ولتاژ القايي
فصل دوم :
زيرسيستم الكترود زمين.
2-1- زمينكردن..
2-1-1- زمين حفاظتي
2-1-1-1- برق گرفتگي..
2-1-1-2- ولتاژ گام.
2-1-1-3- اختلاف سطح تماس
2-1-2- زمين كردن الكتريكي..
2-2- مقاومت زمين..
2-2-1- نمكهاي موجود در خاك.
2-2-2- رطوبت...
2-2-3- دما
2-2-4- سطح فشردگي خاك..
2-3- الكترودهاي زمين و انواع مختلف آن..
2-3-1- الكترود زمين ميلهاي..
2-3-1-1- ميل افقي يا سطحي
2-3-1-2- ميل عمودي..
2-3-2- الكترود صفحهاي..
2-3-3- الكترود نيم كره
2-3-4- الكترود تسمه اي.
2-3-5- الكترود سيمي.
2-4- استفاده از مواد الكتروليت در اجراي سيستم زمين.
2-5- مشخصات اتصالات...
2-6- مسايل مربوط به ايمني..
2-7- ظرفيت جريان دهي الكترد
2-8- مشخصات فني احداث چاه گراند و مراحل اجرايي آن.
2-9- مشخصات فني احداث شبكه شطرنجي و رينگ و ايجاد كانالهاي راد كوبي.
2-10- جوشكاري با كارپيت و جوشكاري Cadweld...
2-11- دستگاه ارت تستر.
2-11-1- وسايل مورد نياز و همراه دستگاه ارت تستر
2-11-2- نكات لازم هنگام تست ارت...
2-11-3- طرز عملکرد دستگاه ارت تستر
2-11-4- خطاهايي كه موجب اختلال در اندازه گيري مي شود.
2-11-5- اخطارها و احتياط ها هنگام تست زمين..
2-12- سيم زمين..
2-13- حداكثر مقاومت مجاز براي سيستمهاي مختلف..
فصل سوم :
زيرسيستم حفاظت رعد و برق..
مقدمه.
3-1- پديده رعد و برق.
3-2- احتمال وقوع صاعقه.
3-3- ناحيه جاذب...
3-4- مخروط حفاظت
3-5- نيازمنديهاي اصلي حفاظت در مقابل صاعقه.
3-6- نصب سيستم حفاظت مناسب در مقابل صاعقه
3-6-1- سيستم حفاظت رعد و برق مجتمع..
3-6-1-1- برقگير.
3-6-1-2- هاديهاي زمين شده
3-6-2- سيستم حفاظت رعد و برق مجزا
3-6-2-1- اجزاي سيستم حفاظت در مقابل رعد و برق.
3-6-2-2- طراحي سيستم حفاظت رعد و برق..
3-7- اتصال زمين..
3-8- زمين خطوط قدرت AC...
مراجع و مؤاخذ..

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

موضوع پایان نامه : تاثير خازن گذاري در شبكه هاي توزيع

مقطع : کارشناسی برق-قدرت

 

چکیده :

در شبکه های قدرت برای کنترل ولتاژ و اصلاح ضریب قدرت و جلوگیری از نوسانات قدرت در شبکه از خازن ها که به علت ارزانی و سادگی در سیستم قرار می گیرند. در این پروژه از چگونگی نصب خازن و انواع جبران سازی که استفاده می شود و همچنین تعیین خازن مورد نیاز از طریق خواندن کنتور و ثبات توان راکتیو بررسی میکنیم و همچنین اشنایی با بانک های خازنی که استفاده می شود چگونگی کاهش تلفات با خازن و همچنین خازن گذاری در شبکه های فشار ضعیف و چگونگی کلید زنی و حفاظت خازن های فشار ضعیف و همچنین روش کنترل انها ، و مشخصات فنی کلیدها که برای کنترل خازن های فشار قوی استفاده میشود شرح داده شده است.

 

فهرست مطالب:

 

مقدمه

فصل اول

 

 1. تعاريف انواع توان
 2. ضريب توان
 3. جبران سازي
 4. اثرات خازن گذاری
 5. محل نصب خازن
 6. انواع جبران سازي
 7. تعيين قدرت خازن مورد نياز جهت بهبود ضريب قدرت

 

فصل دوم

 

 1. آشنايي با بانك هاي خازني
 2. اضافه شدن جریان مولد و درنتیجه نیاز به مولدهایی با توانهای بیشتر
 3. خازن ناجی شبکه های تولید و توزیع
 4. اتصال خازن به شبکه
 5. محاسبه خازن16

فصل سوم

 

 1. ارائه يک روش تحليلي جديد در مورد خازن گذاري ثابت
 2. شرح الگوريتم
 3. روش کاهش تلفات با استفاده از خازنهاي منفرد
 4. مطالعات عددي
 5. نتيجه گيري

فصل چهارم

 

 1. خازن گذاري در شبكه فشار ضعيف
 2. مدل خازنها
 3. مدل شبكه
 4. مدل بار
 5. تابع هدف
 6. طريقه محاسبه DPloss
 7. محاسبات اقتصادي
 8. نتايج مثال عملي

فصل پنجم

 

 1. توصيه نامه براي يك واحد خازني
 2. تعاریف عبارات بكار رفته در توصيه نامه
 3. مشخصات خازن
 4. وسیله ی تخلیه ی خازن
 5. کلید زنی و حفاظت خازنهای فشار ضعیف
 6. روش های کنترل اتوماتیک خازن های فشار ضعیف
 7. تجهیزات کلید زنی برای خازن های فشار قوی
 8. مشخصات فنی کلیدهای فشار قوی برای کنترل خازنها
 9. حدود جریان برای کار دائم و جريان قطع وجريان گذرا
 10. جرقه زنی(re-striking)کلید ها در بارهای خازنی
 11. جریان های هجومی گذرا در شارژ خازن
 12. کنترل اتوماتیک بانک های خازنی فشار قوی
 13. حفاظت خازن های فشار قوی
 14. تعمیر و نگهداری خازن های فشار قوی
 15. بسته بندی حمل و انبار کردن
 16. مشخصات خازن و تجهیزات متعلقه

جداول مربوط به استانداردهاي خازني

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
 • 1 ماه بعد...

موضوع پایان نامه : بررسی پارامترهای مختلف ترانسفورماتورهای قدرت
مقطع : کارشناسی برق-قدرت

مقدمه :
ترانسفورماتور كه يكي از مهمترين وسايل در سيستمهاي قدرت (توليد ، انتقال و توزيع ) به شمار مي رود ، داراي ساختماني ساده بوده و با قابليت اطميناني بالا براي تبديل يك ولتاژ متناوب از يك سطح به سطحي ديگر مورد استفاده قرار مي گيرد،بدون اینکه فرکانس تغییری بکند .فقط مقادیر ولتاژوجریان است که دراولیه وثانویه متفاوت می باشد. ترانسفورماتورها نه تنها به عنوان اجزاء اصلی سیستم های انتقال وپخش انرژی مطرح هستند بلکه درتغذیه مدارهای الکترونیک وکنترل،یکسوسازی،اندازه گیری وکوره های الکتریکی نیز نقش مهمی بر عهده دارند.با تمام ساده بودن ساختمان ترانسفورماتورها در اثر توسعه و پيشرفت تكنولوژي از حدود صد سال پيش كه اولين ترانسفورماتور سه فاز ساخته شد تا به امروز تغييرات زيادي در شكل ظاهري ، ساختمان و قدرت ترانسفورماتورها به وجود آمده است . ترانس فورماتور از دو قسمت اصلی هسته و دو یا چند قسمت سیم پیچ که روی هسته پیچیده می شود تشکیل می شود , ترانس فورماتور یک دستگاه الکتریکی است که در اثرالقای مغناطیسی بین سیم پیچ ها انرژی الکتریکی را ازمدارسیم پیچ اولیه به ثانویه انتقال می دهد بطوری که در نوع انرژی و مقدار آن تغییر حاصل نمی شود ولی ولتاژ و جریان تغییر می کند. اصول کار ترانس فورماتور براساس القای متقابل سیم پیچ ها است .

فهرست
انواع ترانسهای قدرت
ترانسفورماتور ایده آل
انواع اتصال سیم پیچ ها-هسته –ترانسفورماتور تکفاز
سیم پیچ های ترانس-جنس هادی ها
ترانسفورماتورهای سه فاز
اتصال سیم پیچی های ترانس سه فاز
انواع هسته ترانس سه فاز
تلفات در ترانسفورماتورها
تانک روغن ترانسفورماتورهای قدرت
سیستم های خنک کنندگی ترانس های قدرت
فن ها درترانسهای قدرت
پمپ ها درترانس قدرت
روغن ترانسفورماتور
مشخصات روغن ترانسها
رطوبت گیر-شیر اطمینان- ترمومتریا دماسنج درترانس قدرت
رله بوخهلتز
حفاظتهای مکانیکی ترانس
تست های ترانس قدرت
تپ چنجردرترانسهای قدرت
ترانسفورماتورهای خشک
ترانسفورماتورهای هرمتیک-ترانس ولتاژv.t
ترانس های جریانc.t
حفاظتهای ترانس قدرت
زمین کردن (ارت)-ایزولاتور(مقره)
مقره های مورد استفاده در ترانس های قدرت(بوشینگ ها)
تست های مربوطه به بوشینگ ها
برق گیر- میگر
اثرات فشار منفی-اضافه ولتاژهای رزونانس در ترانس توزیع
بررسی علل آسیب دیدن ترانسهای توزیع وروشهای پیشگیری
اضافه بار- اضافه ولتاژ موقت - نفوذ رطوبت
اضافه ولتاژ های گذرا بر روی ترانس های قدرت
بروز جرقه یا هارمونیک در اولیه ترانس های قدرت
راههای پیشگیری عیوب ترانس وبروز اضافه بار در ترانس قدرت
روش بالابردن عمر ترانس
تاثیر بالا رفتن دمای محیط-ترانسفورماتورهای ابررسانا
نکات قابل توجه قبل ازحمل ترانس
حمل بدون روغن ترانس نکات مهم قبل از راه اندازی ترانسهای قدرت
سیستم نمایش ومدیریت ترانسفورماتورهای قدرت tmms
ترانسهای سازگار با هارمونیک-ترانسهای مقاوم عامل k
ترانسفورماتور HMT
تعمیرات پیشگیرانه مانیتورینگ گازهای محلول در روغن ترانس قدرت
آنالیز گازهای محلول درروغن ترانس قدرت
تصفیه روغن ترانسهای قدرت
کاتالیسهاونقش آنها در حذف مولفه صفر جریان در حفاظت دیفرانسیل
پایداری حفاظت دیفرانسیل ترانس قدرت
مواردی کلی در مورد ترانسهای قدرت نیروگاهی
رله های حفاظت الکتریکی ترانس های نیروگاهی
رله دیفرانسیل
مروری بر مواد عایقی به کاربرده شده در ساختار عایق ترانس
روغن عایقی ترانس
روش GPC یا کروماتوگرافی تزریق ژل در ترانسهای قدرت
تخلیه جزئی PD در ترانسفورماتورهای قدرت
اندازه گیری جریان دی پلاریزاسیون PD
ترانسفورماتورها وبهم پیوستگی مکانیکی
چگونگی انجام تست SFRA ترانسهای قدرت
بررسی حالت های ترانسهای نیروگاهیGSU
مروری بر تئوری آزمایشاتSFRA ترانسهای قدرت
منابع وماخذبرای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
 • 1 ماه بعد...

موضوع پایان نامه : ترانسفورماتورهای ابررسانا HTS
مقطع : کارشناسی برق-قدرت

تقاضاي روز افزون در بخش انرژي، نياز به توسعه شبکه الکتريکي را امري ضروري و اجتناب ناپذير ساخته و كشورها را با چالشي بزرگ روبرو كرده است. استفاده از تکنولوژي­هاي جديد از يک سو و کاهش آلودگي­هاي زيست محيطي از سوي ديگر موجب تشويق کشورها براي انتقال فناوري­هايي با کارايي بالا و حداقل آلودگي شده است.
در اين ميان، استفاده از فناوري‌ ابررسانايي، به عنوان يک تکنولوژي جديد، در سطوح توليد، انتقال و توزيع انرژي الكتريكي، در کشورهاي پيشرفته بسيار قابل توجه بوده و سالانه بودجه­­هاي هنگفتي براي تجهيز شبکه الكتريكي به اين تکنولوژي اختصاص داده مي­شود.
در کشور ما نيز لازم است اقدامي مناسب جهت شناسايي کاربردها، مزايا و مشکلات، روش­هاي انتقال فناوري ابررسانايي و نحوه­ي انطباق آن با دانش علمي و فني کشور صورت گيرد. گزارش حاضر، براي رسيدن به اهداف فوق تهيه شده است. اميد است که تهيه­ي اين گزارش گامي نه چندان بزرگ در نيل به اين اهداف برداشته باشد.
چکيده

در اين گزارش ، ابتدا براي آشنايي با ابررسانايي، به اختصار مطالبي راجع به ابررسانايي، خواص آن و انواع سيم­هاي ابررسانا آورده شده و سپس نکات فني ترانسفورماتورهاي قدرت و وضعيت فناوري ترانسفورماتورهاي HTS در جهان بيان مي شود. در ادامه مزايا، کاربردها و مشکلات فناوري ترانسفورماتورهاي HTS ذکر شده و سپس مشخصات عرضه کننده­گان این فناوری، در دو گروه توليدکنندگان ترانسفورماتور قدرت و توليدکنندگان تجهيزات مربوط به ابررسانا بيان مي­شود. همچنين هزينه خريد، روش­هاي انتقال تکنولوژي HTS و منابع مورد نياز براي انتقال و انطباق فناوري در كشور به ترتيب ارائه مي­شوند. در پايان نيز، طول عمر فناوري ترانس HTS و زمان استفاده موثر از آن آورده خواهد شد.

فهرست مطالب

چکيده
مقدمه
فصل اول- معرفي فناوري در حد شناخت کلي..
ابررسانايي..
مهمترين خواص ابررساناها
تئوري عبور جريان..
تغيير فاز در ابررسانا
ابررساناهاي با دماي بحراني بالا يا HTS..
اصطلاحات فني سيم هاي HTS..
متعلقات تجهيزات HTS..
ترانسفورماتورهاي HTS.. 9
ترانسفورماتورهاي ابررسانا
آزمايش موفقيت آميز ترانسفورماتورهاي ابررساناي HTS..
فناوري ترانسفورماتورهاي HTS در جهان..
نتيجه گيري..
فصل دوم- مزايا، کاربرد و موارد استفاده از فناوري..
مقدمه.
مزاياي ترانسفورماتورهاي HTS..
حجم و وزن کمتر نسبت به ترانس هاي معمولي..
طول عمر بيشتر.
راندمان بالاتر.
محدود کردن جريان خطا
بي ضرر بودن براي محيط اطراف ترانسفورماتور
مزاياي اقتصادي..
انتقال و انطباق فناوري..
کاربردهاي فناوري HTS..
کاربرد ابررسانا در ذخيره سازهاي مغناطيسي..
محدود کننده جريان خطا
سوئيچ هاي ابررسانا
آهنرباي مغناطيسي..
کابل HTS..
موتورها و ژنراتورها
ژنراتورهاي هيدروديناميك مغناطيسي..
ترانسفورماتورهاي HTS..
کاربرد ابررسانا در فيلترهاي راديويي..
فصل سوم- مشكلات موجود در به كارگيري فناوري ترانسفورماتور HTS..
مقدمه.
راندمان کم سيستم تبريد.
استحکام مکانيکي سيم هاي ابررسانا
تلفات AC...
مواد عايقي..
هسته.
هزينه.
مشكلات اجرايي..
فصل چهارم- مشخصات عرضه کنندگان فناوري ترانسفورماتور HTS..
مقدمه.
توليدکنندگان کنندگان تجهيزات ابررسانا
شرکت AMSC...
شرکت SuperPower.
شرکت Sumitomo Electric.
توليدکنندگان ترانسفورماتورهاي قدرت...
شرکت Waukesha Electric Systems.
شرکت ABB...
شرکت Fuji Electric.
شركت TBEA...
فصل پنجم- هزينه خريد و انتقال فناوري ترانسفورماتور HTS..
مقدمه.
هزينه خريد و انتقال فناوري ترانسفورماتور HTS..
فصل ششم- روش هاي انتقال فناوري ترانسفورماتور HTS..
مقدمه.
ملاحظات مربوط به انتقال فناوري HTS..
روش هاي انتقال تكنولوژي..
انتقال تکنولوژي از طريق سرمايه گذاري مشترک (Joint Venture)
انتقال تکنولوژي از طريق استخدام پرسنل علمي و فني..
انتقال تکنولوژي از طريق واردات کالاهاي سرمايهاي و ماشين آلات...
بيع متقابل، سرمايه گذاري خارجي..
ليسانس....
مهندسي معکوس....
روش کليد در دست (آماده بهره برداري)
مقايسه روش هاي انتقال فناوري ترانسفورماتور HTS..
نتيجه گيري..
فصل هفتم- منابع مورد نياز براي انتقال و انطباق فناوري در كشور
مقدمه.
انطباق فناوري ترانسفورماتور HTS در ايران..
ايجاد واحدهاي تحقيق و توسعه.
استفاده از پتانسيل هاي موجود در کشور
بازاريابي..
آموزش پرسنل..
انطباق فني ترانسفورماتورهاي HTS..
امکان سنجي اقتصادي ترانس هاي HTS..
فهرست جداول

[TABLE=align: right]
[TR]
[TD]جدول ( 1-1 ) - بازار ترانسفورماتورهاي قدرت در سالهاي 1995 و 1996[/TD]
[TD]15[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (1-2): پروژه هاي ترانسفورماتورHTS در جهان[/TD]
[TD]15[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول( 1-3 ? مشخصات نوارهاي HTS و تواليهاي سيم پيچي در ترانسفورماتور HTS ساخت SEC- Fuji و دانشگاه Kyushu[/TD]
[TD]17[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (1-4): پارامترهاي طراحي ترانسفورماتور(Fuji)[/TD]
[TD]18[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (1-5): مشخصات برخي از ترانس هاي مورد استفاده در کشور[/TD]
[TD]19[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (1-6): مشخصات برخي از ترانس هاي HTS که در جهان به صورت آزمايشي ساخته شده اند[/TD]
[TD]19[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (4-1) : مشخصات ابررساناي 344 superconductors
[/TD]
[TD]37[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (4-2) : مشخصات ابررساناي HTS Hermetic Wire[/TD]
[TD]38[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (4-3) : مشخصات ابررساناي HTS Cryoblock wire[/TD]
[TD]38[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (4-4) : مشخصات ابررساناي HTS Compression Tolerant Wire[/TD]
[TD]39[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (4-5) : مشخصات ابررساناي HTS High Current Density Wire[/TD]
[TD]39[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (4-6) : مشخصات ابررساناي HTS High Strength Plus Wire[/TD]
[TD]40[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (4-7) : مشخصات ابررساناي شركت Sumitomo[/TD]
[TD]41[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جدول (4-8) : شركت هاي فعال در زمينه فناوري HTS[/TD]
[TD]46
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
 • اضافه کردن...