رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان معمار:icon_gol::icon_gol:

اصلا چه ربطی داره یه مکانیکی بیاد تو تالار معمارا:ws52:

بعدشم بیاد تاپیک بزنه خودشم باشه مهمون ناخونده:ws3:

عرض به حضور انور عالیجنابان خودم که : یه تعدادی عکس جالب به دستم رسید ومنم گفتم اخه بچه های معماری که خیلی باحالن حیفه اونا این عکسارو نبینن پس رفتیم سراغ ارچی اونم گفت اپ کنم وبزارمش اینجا ولی نگفت همچین تاپیکی بزنم:ws28:

منم از خلاقیت مکانیکی خودم استفاده نموده واین تاپیک را زنده گردانیدم:jawdrop:

حالا هم اون عکسارو که بیش از 100 مگ بود بااجازتون ری سایز کردم(800*600) وبازم تیکه تیکشون کردم تا دوستانی که دایل اپی هم هستن بتونن دانلود کنن:a030:

انشاا...که به دردتون خواهد خورد:ws2:

بابا این همه تایپ این همه نطق تشویقم کنین دیگه میخواین مهمونتون دپرس بره از اینجا !!!

اگه بازم چیزی پیدا کردم تقدیم حضورتان خواهد شد:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام دوستان عزیز

اینم بخش اول فایل با مضمون ساختمان که نماهای جالبی رو در معرض دید قرار میده

فایل جالبیه

امید که مفید به فایده باشد

موفق باشید

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

این کتاب مرجع طراحیه

امیدوارم به دردتون بخوره

موفق باشید :icon_gol:

البته با عرض پوزش اینم بگم که 37 مگ حجمشه کوچیکتر از این نبود !!!:ws3:

دانلود کتاب

لینک به دیدگاه
Bahram Sh مهمان

عرض به حضور انور عالیجنابان خودم که : یه تعدادی عکس جالب به دستم رسید ومنم گفتم اخه بچه های معماری که خیلی باحالن حیفه اونا این عکسارو نبینن پس رفتیم سراغ ارچی اونم گفت اپ کنم وبزارمش اینجا ولی نگفت همچین تاپیکی بزنم:ws28:

حالا هم اون عکسارو که بیش از 100 مگ بود بااجازتون ری سایز کردم(800*600) وبازم تیکه تیکشون کردم تا دوستانی که دایل اپی هم هستن بتونن دانلود کنن:a030:

بابا این همه تایپ این همه نطق تشویقم کنین دیگه میخواین مهمونتون دپرس بره از اینجا !!!

دست گلت درد نکنه ...:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

thank_you_comment_19.gif

لینک به دیدگاه

دانلود اسلایدی اموزشی با عنوان

معماری معاصر give_rose.gif

امیدوارم به درد دوستان عزیز معمار بخوره p6lvvkoozzcw3engaazm.gif

لینک به دیدگاه

دستت درد نکنه.... بری تو بهشت!

لینک به دیدگاه

Canadian Wood Products Magazine 2007.08 - 2009.12 - All Issues

English | 15 issues (bimonthly) | 306MB | PDF - rar

Download Links

Rapidshare

Depositfiles

لینک به دیدگاه

Building Design + Construction November 2009

English | 73 Pages | 64MB | PDF

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

دانلود بیش از 40 عکس از نماهای سازه های مشهور معماری جهان در یک فایل زیپ شده

امیدوارم به درد دوستان عزیز بخوره

موفق باشیم

لینک به دیدگاه
داداش لینک دانلود خرابه..........................:ws52:

اذیت نکن دیگه ابجی

من تک تک لینکایی که میزارمو اگه دانلود هم نکنم چک میکنم

الان دوباره بخاطر گل روی تو زدم دان بشه ولینک کار میکرد

فقط یه چیزی که هست حجم فایل نزدیک 140 مگابایته!!!دی:

ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه

01.jpg

مسئولين سلامت کشور هندوستان براي بالا بردن مصرف شير در کودکان از موسسه ي McCann Erikson خواستند تا يک آگهي تبليغاتي تاثير گذار طراحي کنند، بنابراين اين آژانس يک آگهي محيطي زيبا طراحي و آن را روي برج هاي مامبيا يعني جايي که شما مي توانيد از آنجا تصوير کودکي که درون آگهي است را به خوبي مشاهده کنيد. که البته خواص فوق العاده ي شير باعث شده تا کودک بتواند ساختمان را به حرکت در آورد.

138706_454.jpg

137608_457.jpg

ایجاد حفره ای بسیار عمیق و وحشتناک در وسط خیابانی در گواتمالا. این حفره بر اثر بارندگیهای شدید و زیاد و توفان سهمناک آگاتا ایجاد شده است

باز شدن ناگهانی یک گودال با عمق 60 متر در گواتمالا

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

From ArchiCAD to Construction Documents Step-by-step, Procedures at a Glance 1. Create Plotmaker Layout Book template file a. Create master layout file • Import or create from scratch your title block • Set up AutoText for information across all sheets: Client, project name, address, company logo, etc. • Set up AutoText for information that is sheet-specific: sheet name, sheet number, etc. Alternative to Step 1: (why re-create the wheel) modify, for your own use, the Layout Book template provided free from MaxATS (our dealer in Hawaii). You can find it in the ArchiCAD 8 folder > ArchiCAD Templates > Additional Templates > MaxATS > “XXX Drawing Set.lbk”. Imported Drawings that can be placed and arranged at different scales, with different framing and display options. Imported drawings can be automatically or manually updated, and you can even initiate the updating process by launching ArchiCAD from within PlotMaker to perform any chances in the source ArchiCAD PLN file (right-click on a drawing and choose “Open with ArchiCAD.” Drawings can be ArchiCAD views, independent drawings (.DWG, .DWF, DGN, .DXF), bitmapped images (.JPG, .BMP, or .TIF), PlotMaker drawings. Create Master Layouts The Master Layout’s size and output options (inherited by all the Layout sheets that use it as a template) can be set in the Master Layout Settings dialog box. When printing or plotting, you can override these settings in the Print Setup or Plot Setup dialog boxes without affecting the choices made in Master Layout Settings. To add AutoText, activate the Text tool in the Toolbox. Click at the location here you wish to insert the text, then select the AutoText command from the Edit menu or the Insert AutoText command from the context menu. Project Navigator in ArchiCAD, Creating View Sets in ArchiCAD. Redefining a View. Importing to the Layout Book from ArchiCAD.

Simple ArchiCAD Tree, SIMPLE ARCHICAD TREE: To create a simple tree using the Hip Roof tool to illustrate the technique: 1 Create a ground plane using the slab tool and set at elevation 0′-0″; 2 Draw 2 complete circles at 4′-6″ and 8′-0″ radii for this example;

3 Double click on the Hip Roof tool; set Levels to 4; 4 From bottom to top, set dimensions to 0″, 2′, 3′, 4′-6″ and 5′; set elevation off ground to 4′-6″; set materials (both) to Evergreen; click OK; 5 Go to “Menu: Options: Materials: Evergreen: Expert: 3D Hatching” and select a fill pattern you would like to see in Hidden Line or Shading mode; click OK for both windows; 6 Go to “Menu: Edit: Curved Edge Segments…” and click on the radio button labled “Divide Actual Arc…” and set to “by…12″; 7 With the Hip Roof tool box still selected, press and hold the space bar down and click once on the outer circle; in plan you will have 5 parallel lines in 12 sets completing the circle; if you go to perspective view you will see Step-1 as noted in the TDS-2bSimpleTree.JPG file; 8 In the following set of instructions you will move the 1st, 5th, and 3rd set of parallel lines (starting with the inner most line) in that order; First, move the cursor over node of the Hip roof you’ve drawn until it turns into a check mark, click once; then select the Hip Roof tool;

This book was covered about how to draw and modeling terrain with ArchiCad. Procedures: Merging the DWG File: ArchiCAD can open DWG files directly, attach them as “XREFs”, or “Merge” them into an existing project or template. Referencing the DWG (known as “XREFing”) brings in a copy of the DWG into the ArchiCAD file. This copy of the data resides in the PLN file but is linked to the original DWG. Use the following steps to Merge a DWG directly into ArchiCAD : Start by opening your own template file and setting the scale to something appropriate for the size of the site. When choosing a scale, consider the size of the paper that you want to print on and the size of the site. To start the Merge process, choose, File/Merge… Set the “Files of type:” to DWG File and browse to find the site file. After selecting the DWG and clicking on Merge, the next dialog box will prompt you to choose a Translator. Click on “Create New Translator” and name it “Civil.” Layer Management: After you have successfully imported the DWG, go to the Layer Settings Dialog Box and save a Layer Combination called “Site Import”. Next, you want to hide information that is not necessary for topography. Often, DWG topography drawings are less than ideal for creating a model in ArchiCAD. Two common issues that must be overcome have to do with breaks in the contour lines. Understanding the Mesh Tool: • For terrain, it is best to use the solid construction technique. As you add consecutive contour lines going up, the elevation height of each line is specified as a height above the Base Plane. Therefore, if you had 3 contour lines at 5 foot intervals, their heights would be specified as 5, 10, and 15 feet respectively, instead of 5, 5, and 5 feet.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...