رفتن به مطلب

روش ساخت کاور های خودپرداز

ارسال های توصیه شده

سلام به همگی دوستان من یه پروژه ای در مورد ساخت کاور های خودپرداز ها یا همان ATM ها از استادم گرفتم و طبق تحقیق هایی که کردم به اینجا رسیدم که ساخت این نوع کاور ها بستگی به جنسشون داره که معولن از جنس پلاستیک کلفت ها یا همان PVC ها میباشد و یا از جنس فلز که معمولترینش آلومینیوم به دلیل سبکی ، فولاد به دلیل امنیت دستگاه . بیشترین نوع جنس مصرفی همون پلیمر های PVC میباشد حال با توجه به اینکه خودمم خیلی علاقمند شدم که روش ساخت این نوع کاور ها چه جوریه میخام اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنم لذا از دوستایی که این مطلبو میخونن عاجزانه خواهش دارم که اطلاعاتشونو برای من و دیگر افراد علاقمند به نو آوری و روش هایه ساخت هم به اشتراک بذارین خیلی ممنون که وقتتونو گذاشتین :a030:

لینک به دیدگاه

سلام

من یکم اطلاعات دارم که میگم :ws3:

پلی وینیل کلراید (PVC) از طریق پلیمریزاسیون وینیل کلراید (CH2-CH-Cl) به دست میاد

وقتی این ماده تولید شد به صورت دونه دونه یا پودر هست (ما اسمش رو میزاریم گرانول)

برای تولید کاور، گرانول ها وارد دستگاهی به اسم اکسترودر میشن و بعد از ذوب شدن توسط دستگاه به سمت قالب هدایت میشن

بعد از اینکه مواد مذاب وارد قالب شد، سرد میشه تا شکل خودش رو حفظ کنه

این قسمت اصلی و عمومی کار بود، ممکنه به گرانول افزودنی هایی هم اضافه بشه برای بهبود خواص

یا اینکه بعد از قالب گیری، فرآیندهای دیگه ای انجام بشه، مثل سرد کردن!

لینک به دیدگاه
سلام

من یکم اطلاعات دارم که میگم :ws3:

پلی وینیل کلراید (PVC) از طریق پلیمریزاسیون وینیل کلراید (CH2-CH-Cl) به دست میاد

وقتی این ماده تولید شد به صورت دونه دونه یا پودر هست (ما اسمش رو میزاریم گرانول)

برای تولید کاور، گرانول ها وارد دستگاهی به اسم اکسترودر میشن و بعد از ذوب شدن توسط دستگاه به سمت قالب هدایت میشن

بعد از اینکه مواد مذاب وارد قالب شد، سرد میشه تا شکل خودش رو حفظ کنه

این قسمت اصلی و عمومی کار بود، ممکنه به گرانول افزودنی هایی هم اضافه بشه برای بهبود خواص

یا اینکه بعد از قالب گیری، فرآیندهای دیگه ای انجام بشه، مثل سرد کردن!

آقا احمدرضا جان شرمندمون کردی :ws3: پسر همین؟؟؟؟؟؟؟

بابا بیشر بهمون بگو که اینا درمقابل حرارت مقاومن یا نه ؟؟؟ همینجوری میشه تغییر شکل داد یا نه و یکمم بیشترش کن اگه سایتی میشناشی لینک بده لاقل

لینک به دیدگاه
آقا احمدرضا جان شرمندمون کردی :ws3: پسر همین؟؟؟؟؟؟؟

بابا بیشر بهمون بگو که اینا درمقابل حرارت مقاومن یا نه ؟؟؟ همینجوری میشه تغییر شکل داد یا نه و یکمم بیشترش کن اگه سایتی میشناشی لینک بده لاقل

دیگه شرمنده دیگه، قد اطلاعاتم خیلی کوتاهه...:ws3:

کلاً خواص پلیمرها با توجه شرایط سنتز و گرید و... با هم فرق میکنه

به طور کلی میشه گفت یه پلاستیک نسبتاً سخت با مقاومت حرارتی خوب هستش

همینجوری هم نمیشه مثلاً با چکش بهش فرم و شکل بدی، کلاً پلاستیک های رو برای فرم دادن باید ذوب کرد و دوباره قالب گرفت

البته اگر ترموپلاست باشند، یعنی قبل از اینکه به دمای ذوب برسن تخریب نشن

لینک زیر کمک میکنه...

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 5 هفته بعد...
سلام به همگی دوستان من یه پروژه ای در مورد ساخت کاور های خودپرداز ها یا همان ATM ها از استادم گرفتم و طبق تحقیق هایی که کردم به اینجا رسیدم که ساخت این نوع کاور ها بستگی به جنسشون داره که معولن از جنس پلاستیک کلفت ها یا همان PVC ها میباشد و یا از جنس فلز که معمولترینش آلومینیوم به دلیل سبکی ، فولاد به دلیل امنیت دستگاه . بیشترین نوع جنس مصرفی همون پلیمر های PVC میباشد حال با توجه به اینکه خودمم خیلی علاقمند شدم که روش ساخت این نوع کاور ها چه جوریه میخام اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنم لذا از دوستایی که این مطلبو میخونن عاجزانه خواهش دارم که اطلاعاتشونو برای من و دیگر افراد علاقمند به نو آوری و روش هایه ساخت هم به اشتراک بذارین خیلی ممنون که وقتتونو گذاشتین :a030:

درود.

ب کجا رسیدی مهندس؟

اگ برات مقدور بود، کلیاتی از تحقیق ت رو شرح بده.

لینک به دیدگاه
درود.

ب کجا رسیدی مهندس؟

اگ برات مقدور بود، کلیاتی از تحقیق ت رو شرح بده.

مهندس تموم کردمش موچکرم

ساخت کاور:

حال با توجه به همه توضيحاتي که در مورد ساخت و بيشينه خودپرداز ها در مطالب قبلي داديم حال به روش ساخت کاور اين دستگاه ميپردازيم که در نوبه ي خود يک تکنولوژي تقريبا پيچيده محصوب ميشود چرا که روش ساخت اين کاورها نسبت به کاورهايي که قبلا ساخته ميشد دستخوش تغييرات زيادي بوده است زيرا در گذشته جنسهايي که برايه ساخت اين کاور ها استفاده ميکردند عموما از جنس ورق هاي فولادي استفاده ميشد ولي در خودپرداز هايي که بزرگتر بودند (خودپرداز هاي قابل حمل ) اين ورق ها دستگاه را خيلي سنگين ميکرد که هنوز هم از اين دستگاه ها موجود ميباشد و گاها هم ورق هاي آلومينيومي هم مشاهده ميشد که اين ها تعدادشان خيلي کم است اين ورق ها هم به دليل اينکه زيبايي بيشتري نسبت به ورق هاي فولادي داشتند مورد استفاده قرار گرفتند ولي به دليل اينکه هزينه تمام شده دستگاه بيشتر ميشد زياد مورد استفاده واقع نشدند.

در نهايت شرکت هاي توليدي اين خودپرداز ها به ورق هاي pvc رو آوردند که چون اين جنس مواد هزينه تمام شده کم (پلاستيکها خيلي ارزان نيستند، اما از آنجايي که عمليات ساخت آنها را ميتوان يکپارچه کرد، محصولات پلاستيکي ميتوانند از محصولات فلزي ارزانتر باشند. هر چه ميزان توليد محصولات پلاستيکي زيادتر باشد قيمت پلاستيک و زمان چرخه توليد مهمتر ميشوند. ) و سرعت توليد و همچنين زيبايي خوبي نسبت به ورق هاي فولادي دارند بنابر اين در ادامه مطلب به خواص و ويژگي و روش توليد اين نوع کاورها بيشتر بحث خواهيم کرد.

روش توليد کاورها :

براي توليد اين نوع کاور ها چند روش وجود دارد که بهترين حالت توليد به وسيله ورق هاي pvc است ( به همان دلايلي که اشاره شد ) و روش هاي پيشنهادي که براي اين نوع جنس مواد ميشود پيشنهاد کردعبارتند از: تزريق يک پارچه که به دليل اينکه اين کاورها ضخامتي ندارند استفاده از اين روش خيلي گران قيمت و غير معقولانه به نظر خواهد رسيد ( در اين روش يک قالب بزرگي ميسازند و مواد خام را داخل اين قالب ميريزند و عمليات مخصوصي انجام داده تا ذوب شده و به شکل قالب در بيايد. ) ، روش بعدي استفاده از تکنولوژي ترموفورمينگ ميباشد که اين روش را نيز در ادامه توضيح خواهيم داد و در نهايت روشي که معمول است براي توليد اين نوع کاور ها و اکثريت از اين روش استفاده ميکنند استفاده از ورق هاي pvc ميباشد. روش هاي ديگري بجز اين سه روش نيز شايد وجود داشته باشد ولي بهترين حالت همين روش آخري خواهد بود چون سرعت توليد و کيفيت بهتري نسبت به ساير روش ها دارد.

لینک به دیدگاه

قالبگيري تزريق پلاستيک معمولا به روش هاي زير انجام ميشود که به اختصار به توضيح چند روش ميپردازيم که از انواع روش اولمان :

قالبگيري تزريقي – فشاري:

قالبگيري تزريقي، فشاري سيستمي است که در آن در ابتدا مذاب به داخل يک قالب که بطور جزئي باز است، تزريق مي شود. سيستم گيره بسته شده و سبب فشرده شدن ماده به درون حفره قالب مي گردد. فشردگي حفره از طريق يک ماهيچه متحرک تامين مي شود. قالبگيري تزريقي فشاري به سه نوع کلي تقسيم بندي مي شود. در ساده ترين نوع که دو مرحله متوالي ناميده مي شود، ابتدا پلاستيک درون يک حفره قالب باز شده تزريق مي شود. سپس صفحات پرس فشره تر مي شوند و ماده به درون حفره فشرده مي شود.

حالت دوم روش همزمان است. در اين سيستم تراکم مذاب از زماني آغاز مي شود که ماردون در حال حرکت به سمت جلو است. در اين روش جبهه مذاب بطور پيوسته در مراحل پر شدن و تراکم در حال حرکت است، در نتيجه عيوبي نظير نشانه هاي شاهد و مکث در قطعه ايجاد نمي شود.

حالت سوم اين روش، مرحله تراکم تزريقي در يک قالب کاملاً بسته صورت مي گيرد. سطوح شکل دهنده قطعه در قالب، پيش از تزريق به اندازه ضخامت قطعه جدا شده اند. زماني که ماده تزريق مي شود، فشار مذاب منجر به راندن قالب در خلاف جهت سيلندر مي گردد و سيلندر هم بر يک مغزي متحرک فشرده نشده نصب شده است.

قالبگيري تزريقي چند تغذيه اي متحرک:

دو روش جهت کاهش عيوب قطعات و افزايش استحکام مواد تقويت شده با الياف ايداع شده است، همچنين اين دو دوش عيب خط جوش را در سطوح تقويت نشده کاهش مي دهند. اين روش ها عبارتند از: قالبگيري چند تغذيه اي متحرک و قالبگيري تزريقي رانشيکششي

هر دو روش از دريچه چند گانه و پيستون هاي تزريق براي پس و پيش کردن مذاب در داخل قالب، جهت دستيابي به نتايج مطلوب جهت گيري جريان استفاده مي کنند.

پارامترهاي موثر در دستگاه تزريق:

1) ظرفيت دستگاه

ظرفيت دستگاه يک پرس به ماکزيمم جرمي که از پلي استيرن که در يک سيکل کاري مي توان تزريق نمود اطلاق مي گردد.

2) نيروي گيره کردن

نيرويي که دو کفه قالب را به هم مي چسباند نيروي گيره کردن نام دارد. قالب بايستي کاملاً بسته شده و سطوح سنگ زده دو کفه بايد کاملاً به هم بچسبند.

3) فشار تزريق

فشاري که براي پر کردن قالب نياز است را فشار تزريق گويند.

اندازه قطعه و فرم مقطع آن، سطح راه گاهها و طول آنها، حرارت قالب، حرارت سيلندر تزريق و اندازه مدخل ورودي مواد به محفظه، تماماً در فشار تزريق اثر دارند.

فشار اوليه: با بسته شدن قالب، سيلندر تزريق به جلو رفته، روي بوش تزريق قالب مي نشيند و مدار روغن، حداکثر فشار، پشت پيستون متصل به مارپيچ، باز و در نتيجه مارپيچ به جلو رانده مي شود تا مواد موجود در جلو سيلندر، به داخل قالب تزريق شود و اين فشار پشت مارپيچ يا فشار تزريق، فشار اول خوانده مي شود.

فشار ثانويه: اساساً فشار دوم براي اينست که مواد تزريق شده در قالب، قبل از خنک و سخت شدن از راه کانال تزريق، برگشت نکند و احيانا در قطعه مکش ايجاد نگردد.

فشار سوم: در طول مدت خنک شدن مارپيچ براي تجديد مواد گيري شروع به گردش مي کند و ضمن اين گردش بوسيله گامهاي خود موادي که از قيف داخل آن شده بطور مداوم به جلو مي آيد تا به سرسيلندر برسد و جلوي آن فشرده شود چون راه خروج ندارد با فشار به مارپيچ آنرا به عقب برمي گرداند.

فشاري که ضمن گردش و بارگيري مارپيچ بر آن وارد مي گردد فشار سوم خوانده مي شود.

v در فرآيند تزريق پلاستيک سه عامل نقش دارند: فشار، دما و زمان

لینک به دیدگاه

اگه سوالی بود من در خدمتم

درضمن این ها هم همه منابعیه که ازشون تا حدودی استفاده کردم

منابع:

1- William F. Hosford, Robert M. Caddell - Metal Forming: Mechanics and Metallurgy(4th edition )

2- A.S. Alsharhan, A.E.M. Nairn, «Handbook of Polymer Foam

1. علوم و تکنولوژي پلي وينيل کلرايد، دکتر ابراهيمي، انتشارات دانشگاه اميرکبير
  2. شکل دهي فلزات مکانيک و متالورزي نوشته ويليام هاسفورد - رابرات کادل ويرايش چهارم
  3. 108 مثال قالبهاي تزريق پلاستيک ؛ نويسنده: هانس گسترو ؛ مترجم: عبدالله ولي‌نژاد , فرزاد بيغال , محمد اميري
  4. تئوري و عملي قالبهاي تزريق پلاستيک ؛ نويسنده: گئورگ منگس، پاول موهرن ؛ مترجم: فرزاد بيغال، عبدالله ولي نژاد
  5. موتور جستجو گر Yahoo , bing ,Google و سايت تبيان
  6. راهنمايي هاي شرکت هاتف توليد کننده خودپرداز
  7. تحقيق و پرسش از اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي تبريز که در اين ضمينه فعاليت داشتند.
  8. انجمن علمي نوانديشان و باشگاه مهندسان ايران
  9. شرکت پارس اتيلن کيش
  10. استفاده از مطالب سايت شرکت صنايع پليمري صدر

11. قسمت آموزش قالبسازي PVC از سايت

12. استفاده از مطالب
    و ديگر سايت هاي علمي

لینک به دیدگاه
اگه سوالی بود من در خدمتم

درضمن این ها هم همه منابعیه که ازشون تا حدودی استفاده کردم

منابع:

1- William F. Hosford, Robert M. Caddell - Metal Forming: Mechanics and Metallurgy(4th edition )

2- A.S. Alsharhan, A.E.M. Nairn, «Handbook of Polymer Foam

1. علوم و تکنولوژي پلي وينيل کلرايد، دکتر ابراهيمي، انتشارات دانشگاه اميرکبير
  2. شکل دهي فلزات مکانيک و متالورزي نوشته ويليام هاسفورد - رابرات کادل ويرايش چهارم
  3. 108 مثال قالبهاي تزريق پلاستيک ؛ نويسنده: هانس گسترو ؛ مترجم: عبدالله ولي‌نژاد , فرزاد بيغال , محمد اميري
  4. تئوري و عملي قالبهاي تزريق پلاستيک ؛ نويسنده: گئورگ منگس، پاول موهرن ؛ مترجم: فرزاد بيغال، عبدالله ولي نژاد
  5. موتور جستجو گر Yahoo , bing ,Google و سايت تبيان
  6. راهنمايي هاي شرکت هاتف توليد کننده خودپرداز
  7. تحقيق و پرسش از اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي تبريز که در اين ضمينه فعاليت داشتند.
  8. انجمن علمي نوانديشان و باشگاه مهندسان ايران
  9. شرکت پارس اتيلن کيش
  10. استفاده از مطالب سايت شرکت صنايع پليمري صدر

11. قسمت آموزش قالبسازي PVC از سايت

12. استفاده از مطالب
    و ديگر سايت هاي علمي

توضیحات برا تزریق پلاستیک بودن، ک بالاتر گفتی مناسب نیست.

:ws52:

خوب، ورق های پی وی سی رو چ کار می کنند. چطور بهم متصل میکنند؟ فرم می دن؟

تو ایران تولید می شه؟

پروژه ات تحقیقاتی بود فقط؟

لینک به دیدگاه

البته من یه نگاهی به مقالات انگلیسی هم انداختم...

یکی دوجا خوندم که از کامپوزیت pvc استفاده میکنن

یکی همه به نظرم گفته بود کامپوزیت آلومینیوم و pvc

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
توضیحات برا تزریق پلاستیک بودن، ک بالاتر گفتی مناسب نیست.

:ws52:

خوب، ورق های پی وی سی رو چ کار می کنند. چطور بهم متصل میکنند؟ فرم می دن؟

تو ایران تولید می شه؟

پروژه ات تحقیقاتی بود فقط؟

تقریبان تحقیقاتی بود ، تو ایران هم تولید میشه ، کاری نداره خییییلی سادس اول ورق هاشو سفارش میدن مثل ورق هایه چوبی هس ورقهاش بعد میارن برش میدن به اندازه لازم بعد با دستگاه خم های لازمشو میدن و تمام به همین سادگی:a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...