رفتن به مطلب

چرا اکثر اوقات در تمام فیلم ها و سریال ها چادر را به قشر فقیر نسبت داده اند ؟

afa

ارسال های توصیه شده

delshekaste4emroozi.jpg

925199_orig.jpg

متاسفانه اکنون در سینما و تلویزیون ایران نیز شخصیت های منزوی و بیچاره و فقیر چادر به سردارند و تحقیر چادر و استحاله ارزش های دینی بدست سازندگان و تولید کنندگان وطنی نیز انجام می شود.

چرا در اکثر فیلم ها افراد مذهبی در طبقه پایین جامعه به تصویر کشیده می شود ؟ آیا کسانی که در طبقه مرفه جامعه هستند دین و مذهب ندارن ؟

آیا فقط افراد بیچاره و ندار خداشناس هستند ؟

آیا پوشش چادر مخصوص جامعه فقیر ایران است ؟ یعنی هر کسی چادر پوشید فقیر است ؟ یا هر کسی چادر پوشید مذهبی است ؟

متأسفانه ما نتوانسته ایم همپای دشمن به مقابله با بی ارزش نمودن ارزش های خود قدم برداریم و اگر نجنبیم فاصله این قدم ها زیادتر شده که قطعأ دود آن به چشم خود و فرهنگمان خواهد رفت.

در این گفتگو قرار نیست پوشش افراد مورد نقد و بررسی قرار بگیرد...........نقد اصلی متوجه صدا وسیما و نوع دید سازندگان برنامه های رسانه ای است.

لینک به دیدگاه

در فیلم و سریال های کنونی حجاب اینگونه تعریف شده است ؟

حجاب، نماد طبقه فقیر جامعه:نمایش زنان فقیر ایرانی با چادر و چارقد، و نمایش زنان ثروتمند با وضعی متفاوت، گویی رسمی است غیر قابل تغییر که از دیر باز در سینمای ایران رایج بوده است.

حجاب، نشانه طبقه مسنّ جامعه:به جرأت می توان ادعا کرد که حتی در بین طراحان لباس هم جا افتاده است که وقتی می خواهند مادر بزرگی را در یک خانواده نمایش دهند، او را به صورت زنی چادری به تصویر می کشند.

پلیس یا مأمور مخفی با حجاب:در سینمای ایران، وضعیت ظاهر افسران زن، همیشه در قالب زنان چادری بوده است.این قیافه همیشگی که ما در فیلمها از افسران زن می بینیم باعث شده است، نگاهی که به زنان چادری در جامعه می شود، به دید یک مأمور باشد.

تحصیل کرده بد حجاب:استفاده از دختران بد حجاب برای بازی در نقش دانشجویان، طبقه بندی دیگری در امر حجاب پدید آورده است.عده ای از دختران دانشجو، با وجود اینکه قبل از ورود به دانشگاه از نظر ظاهری با حجاب بوده اند؛ ولی بعد از گذشت مدتی رو به بدحجابی می آورند.

منحصر کردن حجاب به مجالس ختم:یکی دیگر از رسمهای سینماگران در مورد حجاب، این است که همه بازیگران زن ـ حتی آنهایی که در صحنه های دیگر فیلم بد حجاب بوده اند ـ در صحنه های مربوط به مجالس ختم، به صورت کامل پوشش خود را حفظ می کنند.

تقابل شخصیتی: بازیگر بد حجابی را در نظر بگیرید که در فیلم، یک شخصیت قوی، شاد، شجاع و با انرژی دارد. در حالی که در مقابل او، بازیگر دیگری که دادن نقشهای مثبت به یک آدم بد حجاب، باعث می شود که ضمن تأیید شدن رفتار خوب او، خصوصیات زشت وی نیز مورد تأیید بینندگان قرار گیرد. از سوی دیگر، رفتار زشت شخصیتهای با حجاب، باعث ایجاد نفرتی می شود، که دامن صفات خوب آنها و از جمله حجاب را هم می گیرد.

با حجاب است، علاوه بر دارا بودن یک شخصیت ضعیف، تو سری خور و افسرده هم هست.

لینک به دیدگاه

درمورد طبقه فقیر :

1- مانتو معمولی400000 تومن

2- روسری خوب 90000-120000 تومن

3-شلوار 150000

4- هزینه آرایش 40000

هزینه آرایش موی بیرون مونده با رنگ و مخلفات و نون اضافه :ws3: 1000000

جمع مبلغ 8300000 تومن :icon_pf (34):

اونوقت چادر خوب من نخریدم ولی فک کنم 300-400 باشه :w16:

نمی دونم حالا توجیه میشه یانه:whistle:

لینک به دیدگاه

حالا طبقه مسن :ااااااااااااااااه

آفا ولمون کن خوب اون یکی دوست داره بپوشه این یکی نه ربطی نداره مسن یا جوون

هر دوتاش برام محترمه نه این لباس است نشان آدمیت

:w000:

بحث ما ظاهر نیست باطنو بچسبین گشنگی مردمو بچسبین حالا چی پوشیده و چی نپوشیده ...... مهمه عایا

ببینین آدمها به لباس شخصیت میدن نه لباس به آدما ای بسا چادریانی که دیگه نمیگم و ای بسا مانتو پوشهایی که ....

حالا صدا و سیما یا سینما خوب دست پایتخت نشینای بی درده شاید و شایدم یه نصبتی بگیرین بین مردم ببینین چند درصد چادریند خو حالا همون نصبت هم داخل سریال فیلمهاشون هست خو

لینک به دیدگاه
درمورد طبقه فقیر :

1- مانتو معمولی400000 تومن

2- روسری خوب 90000-120000 تومن

3-شلوار 150000

4- هزینه آرایش 40000

هزینه آرایش موی بیرون مونده با رنگ و مخلفات و نون اضافه :ws3: 1000000

جمع مبلغ 8300000 تومن :icon_pf (34):

اونوقت چادر خوب من نخریدم ولی فک کنم 300-400 باشه :w16:

نمی دونم حالا توجیه میشه یانه:whistle:

یعنی شما میگی مردم به خاطر کم پولی چادری میشن؟ یا چون هزینه مانتو و شلوار و ... خیلی زیاده تمام قشر فقیر جامعه چادر سر میکنند ؟ مگه اونی که چادر میپوشه مانتو و شلوار نمیپوشه تازه اون یه خرج اضافه تر داره علاوه بر همه ی اقلام بالا چادر هم بخره:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

بحث سر این نیس که تو جامعه کی چی میپوشه .... نوع پوشش انتخاب خود افراد است و به بحث ما ربطی نداره

عملکرد صداوسیما که رسانه ی ملی است چرا باید اینگونه باشه ؟ همه میدونن که تاثیرات صداوسیما و الگو برداری از اون در سطح افراد جامعه و حتی نگرش افراد خارج از این جامعه چقدر زیاده

لینک به دیدگاه
یعنی شما میگی مردم به خاطر کم پولی چادری میشن؟ یا چون هزینه مانتو و شلوار و ... خیلی زیاده تمام قشر فقیر جامعه چادر سر میکنند ؟ مگه اونی که چادر میپوشه مانتو و شلوار نمیپوشه تازه اون یه خرج اضافه تر داره علاوه بر همه ی اقلام بالا چادر هم بخره:banel_smiley_4:

گفتم یکیش اینه

اما خوب پورشه سوار زیاد دیدم که باحجاب کامل که خو اوناهم آقا زاده اند از دیدگاه فیلم سازا میگم :icon_razz: و من به شخصه اعتقاد دارم از درون آدما یه سری اعتقاداتی هست که نمو میکنه به بیرون و پوشش حالا بعضیا بالجبار می پوشن کاری ندارم ولی خوب برام محترمه

ببینین درصد بگیرین خوب این یه نظر سنجی میخواد

لینک به دیدگاه
بحث سر این نیس که تو جامعه کی چی میپوشه .... نوع پوشش انتخاب خود افراد است و به بحث ما ربطی نداره

عملکرد صداوسیما که رسانه ی ملی است چرا باید اینگونه باشه ؟ همه میدونن که تاثیرات صداوسیما و الگو برداری از اون در سطح افراد جامعه و حتی نگرش افراد خارج از این جامعه چقدر زیاده

به نظر من خیلی کمه در حد اپسیلون مگه چند نفر صدا سیما میبینن 5 یا 10 درصد

لینک به دیدگاه
گفتم یکیش اینه

اما خوب پورشه سوار زیاد دیدم که باحجاب کامل که خو اوناهم آقا زاده اند از دیدگاه فیلم سازا میگم :icon_razz: و من به شخصه اعتقاد دارم از درون آدما یه سری اعتقاداتی هست که نمو میکنه به بیرون و پوشش حالا بعضیا بالجبار می پوشن کاری ندارم ولی خوب برام محترمه

ببینین درصد بگیرین خوب این یه نظر سنجی میخواد

میشه حتی نگاه کرد به اینکه چرا مردم از چادر زده شدن. من به شخصه وقتی یه فردی رو مبینم که با هفت قلم ارایش با یه وضع خراب اومده بیرون تصورات خوبی به سراغم نمیاد البته سعی میکنم هیچ قضاوتی نکنم از اون ور هم فرد چادری رو هم میبینم که تو اتوبوس حاضره با راننده دعوا کنه صد حرف بی ادبانه بزنه و شخصیت خودش رو خراب کنه یا کسی که با رفتار و کردار و عقایدش باعث میشه تصورات همه نسبت به چادر و چادری بودن خراب شه .:icon_pf (34):واقعا گاهی ادم میمونه چی درسته چی غلط :ws52:

لینک به دیدگاه
به نظر من خیلی کمه در حد اپسیلون مگه چند نفر صدا سیما میبینن 5 یا 10 درصد

به نظرم خیلی بیشتر از این حرف هاست .هرکی که اصلا تلوزیون نبینه ما رمضون و عید حتما میبینه که همونم واسه فرهنگ سازی کم نیست .مخصوصا با فیلم های چند سال اخیر .یه زمانی فیلم های عطاران و مدیری واقعا هم مردم میخنداند هم بهشون کلی درس میداد دیگه حتی فیلم ها مردم رو نمیخندانند:sigh:

لینک به دیدگاه
میشه حتی نگاه کرد به اینکه چرا مردم از چادر زده شدن. من به شخصه وقتی یه فردی رو مبینم که با هفت قلم ارایش با یه وضع خراب اومده بیرون تصورات خوبی به سراغم نمیاد البته سعی میکنم هیچ قضاوتی نکنم از اون ور هم فرد چادری رو هم میبینم که تو اتوبوس حاضره با راننده دعوا کنه صد حرف بی ادبانه بزنه و شخصیت خودش رو خراب کنه یا کسی که با رفتار و کردار و عقایدش باعث میشه تصورات همه نسبت به چادر و چادری بودن خراب شه .:icon_pf (34):واقعا گاهی ادم میمونه چی درسته چی غلط :ws52:

ببین دوست من گفتم که انسان به پوشش معنا میده نه پوشش به انسان حالا قضاوت کن خودتت

و اینو هم بگم درمورد صدا و سیما خوب جنبه تبلیغات اجناس و پوششها هم هستش خوب یه نوع تجارته دیگه

اینو ببینید همشون یه نفره

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
120.jpg131.jpg

لینک به دیدگاه

دوتا پیش داوری خنده دار:ws38:

آیا کسانی که در طبقه مرفه جامعه هستند دین و مذهب ندارن ؟ ---------> چادر= دین و مذهب

آیا فقط افراد بیچاره و ندار خداشناس هستند ؟-------> چادر = خداشناسی

لینک به دیدگاه

آیا کسانی که در طبقه مرفه جامعه هستند دین و مذهب ندارن ؟ ---------> چادر= دین و مذهب

ایمان میدونی انسان ظاهر بین انسان ظاهر بین و انسان ظاهر بین همین

لینک به دیدگاه

اینکه یه چیز واضحیه که اینطور نیست:hanghead:

لینک به دیدگاه

نه فقط فقیر ، تو فیلمها شخصیت های مومن و نیکوکار و درستکارو در مجموع شخصیت های خوب زن داستان اغلب چادری هستن.

به همون دلیلی که اکثر شخصیت های خوب مرد داستان تی شرت نمی پوشن و دارای ریش هستن.

لینک به دیدگاه

من این جمله رو قبول ندارم ببخشید....این

[h=2]چرا اکثر اوقات در تمام فیلم ها و سریال ها چادر را به قشر فقیر نسبت داده اند ؟[/h]

این برمیگرد به تفکرات ادما... اینکه چه تعریفی از چادر دارن.. من وقتی خوابگاه بودم.. دوستان من همه شمالی بودن.. در یکی از دانشگاهی شمال درس میخوندم..وهمیشه هم اتاقیام میگفتن. وقتی میخوان بازی کنند.. و یه سطحی رو پایین بیارن میان شمال بازی میکنن.. و تهرانی ها رو باکلاس چلوه میدن..

%2g=p;باز این برمیگرده به تفکرات خودشون چرا.. چون خودشونو کم میبینن.. دقیقا این سوال هم.. برمیگرده به قشری که خودشونو کم میبینن.. و این سوالات در ذهن افرادی خطور میکنه که همیشه خودکم بین بودن..واین درست نیست..

افا جان منظور حرفام با سوال شما نبود.. سوئتفاهم نشه گلم...

من خودم اعتقادم براینه هر قشری احترام و شخصیت خودشو داره و خودش تعیین میکنه چه جوری باید باهاشون رفتار بشه......

من قبول ندارم و نخواهم داشت...ببخشید.

ممنونم از دعوتتون افاجون.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

من این جمله رو قبول ندارم ببخشید....این

[h=2]چرا اکثر اوقات در تمام فیلم ها و سریال ها چادر را به قشر فقیر نسبت داده اند ؟[/h]

این برمیگرد به تفکرات ادما... اینکه چه تعریفی از چادر دارن.. من وقتی خوابگاه بودم.. دوستان من همه شمالی بودن.. در یکی از دانشگاهی شمال درس میخوندم..وهمیشه هم اتاقیام میگفتن. وقتی میخوان بازی کنند.. و یه سطحی رو پایین بیارن میان شمال بازی میکنن.. و تهرانی ها رو باکلاس چلوه میدن..

باز این برمیگرده به تفکرات خودشون چرا.. چون خودشونو کم میبینن.. دقیقا این سوال هم.. برمیگرده به قشری که خودشونو کم میبینن.. و این سوالات در ذهن افرادی خطور میکنه که همیشه خودکم بین بودن..واین درست نیست..

افا جان منظور حرفام با سوال شما نبود.. سوئتفاهم نشه گلم...

من خودم اعتقادم براینه هر قشری احترام و شخصیت خودشو داره و خودش تعیین میکنه چه جوری باید باهاشون رفتار بشه......

من قبول ندارم و نخواهم داشت...ببخشید.

ممنونم از دعوتتون افاجون.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

من هم نقد رو فقط به صدا و سیما دارم و در روابط و پوشش افراد اجتماع دخالت نمیکنم

ببینید اگه یه زن در یه فیلم دیده میشه (حتی اگه تم فیلم و ژانر اون رو بشه مذهبی حساب کرد) یه دختر چادری عموما یه فردی منزوی و فراری دیده میشه

کسی که نمیتونه حتی از کوچکترین حق خودش دفاع کنه.اوضاع وقتی وخیم میشه که خوانواده اون شخص رو به نمایش بذارن. اکثر این کاراکتر ها برادر درست و حسابی ندارن:ws3: حالا برادره یا قلدر و قلچماغ هست یا مواد فروش و معتاد.برای اینکه نمک فیلم هم بمونه تو قسمت های آخر یا سرش به سنگ میخوره یا مفهمه خواهری هم داره که در حقش برادری نکرده.مادر این افراد در این فیلم ها یا افراد توسری خوری هستن (که از آقاشون میترسن!!!!) یا تو بستر بیماری (البته این مورد برای پدر هم دیده شده).ببینید اگه یه کم عمیق به این موضوع نگاه کنیم میبینیم که داره یه سری مفاهیم رو به بیننده القا میکنه..(یعنی آخر عاقبت این دختر هم دور از وضعیت الان مادرش نیست) پدر هم که میتونه خصوصیاتی شبیه به برادر داشته باشه. تقریبا توی تمام فیلم ها اگه این سه کاراکتر جانبی رو با هم نداشته باشن حداقل یکی رو دارن...یکی باید باشه که همیت جاهلی داشته باشه (که فیلم نشون بده خانواده های مذهبی هم دچار اشتباه هستن)

بخوایم یا نخوایم این موارد تو ذهن افراد میشینه و مردم نسبت به اون واکنش نشون میدن. آفا خانم تو پست دوم اشاره کرد (البته هنوز نمیدونم نظر خودشون هست یا باز نظر کارشناسان...) ولی یکی از کاراکتر هایی که از فیلم ها برداشت شده و تو ذهن مردم الان به صورت کامل نقش بسته همین نقش پلیس یا مامور مخفی هست(من دیگه بحث رو باز نمیکنم خودتون در جامعه هستید و با حرف هایی که میزنم آشنایی دارید)...قبول کنیم جامعه به این موضوع دیگه الان حساسه و هیچ کس به اندازه صدا و سیما به عنوان رسانه در این زمینه مقصر نیست. این یه واقعیته جامعه الان یه فرد چادری رو به عنوان یه فرد غیر عادی میبینه...

اکثر شما دوستان با خانواده های مذهبی در ارتباط هستید...سوال:چند در صد خانواده ها به این صورتی که صدا و سیما جلوه میده هستن؟؟؟؟

اگر در نسل بعد یا دو نسل بعد یه همچین باوری ایجاد بشه یه رسانه چه قدر مقصره؟؟؟؟چند درصد؟؟؟؟(به نظر من مقصر نیست بلکه خیانتی آشکار در حق در صدی از جامعه -که کم هم نیستن- رو ترتیب داده)

در مورد اینکه آیا میشه از پوشش زنان به عنوان یه تبلیغ یا هر چیز دیگه استفاده کرد به نظرم در گام اول یک زن باید به این موضوع پاسخ بده...

من نمیخوام واد بحث های دیگه بشم از جمله ظاهر بینی و ... چون احساس میکنم که اینجا برای نقد صدا و سیما و اثرات مخرب اون در جامعه دور هم جمع شدیم

ببخشید اگه زیاد صحبت کردم.......

لینک به دیدگاه

کاری به صدا و سیما ندارم ولی الان چادر خوب زیر 150 تومن نیست

ولی معمولا تو جنوب شهر افراد چون فرهنگشون بسته تر(نگفتم پایین تر بسته تر) پوشیده ترن

بالا شهریا زیاد سفر خارج کشور اینو اونور میرن اونورم اصن اکثرا روسری سر نمیکنن خیلی مسخرس بیان چادر بپوشن

البته اون یعده که به وقتش چادرین بوقتش قرتی مستثنا هستن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...