رفتن به مطلب

بحث و گفتگوی علمی کشاورزی-سری اول(کشت سبزیجات در منزل)

soil eng

ارسال های توصیه شده

سلام برو بچ سبزی کار و خودکفا

منم چندتا نکته اومدم به سمعتون برسونم.

براش کاشت نعناع چون من ندیدم و نشنیدم کسی از بذر یا نشا استفاده کنه برای این سبزی یا گیاه از روش خوابانیدن رشد میکنه و گسترش پیدا میکنه.

یعنی کافیه یک شاخه نعناع با ریشه رو داخل خاک قرار بدهید خودش همون جا شروع میکنه به ریشه سفت کردند و رشد کردند. و بعد از اینکه برگ داد فقط کافیه برگهاشو بچینید تا دوباره رشد کنه و زیاد بشه همین.

من شنیدم که ترخون هم از همین روش رشد و نمو پیدا میکنه.

البته باتوجه به اینکه ما حیاط و باغچه آفتاب گیر داریم و تقریبا از پارسال به این طرف هرچیزی توش ریختیم سبز شده یهویی , نمیتونم بگم دقیقا چی باعثش شده.

اواخر شهریور دیدیم یه گوشه باغچمون هندونه داده . البته فقط سه تا دونه بودند و کلا اندازه یک پرتقال شدند ولی قرمز و شیرین بودند.

یک انگور کوچولو هم دراومده که احتما از ریخته شدن هسته های انگور بوده و امسال داره یکم قد میکشه شده 20 سانت .

بالاخره بعد از کلی انتظار انگاری دوتا شاخه تره هم دراومده که در مرحله گل دهی هستند.:hapydancsmil:

یه زمانی هم ازگیل و خرما در اومده بود که بخاطر جابجایی احتمالا نامناسب خشک شدند.البته خرما خیلی مقاوم بود خودمون کندیمش اگر ریشه میداد باغچه رو خراب میکرد.:whistle:

گیاهان همیشه خودرو خونمون هم شاهی و بابونه هستند که عید در میایند و میروند.

البته ناگفته نماند که آبجی محترمه در امر آبیاری و عشق ورزی به تمام گلها و گیاهان خیلی مسئولیت پذیر و فعال هستند.

فقط این وسط فلفل های حساس و لوس رو داریم که با وجود مراقبت و رسیدگی حال نمیکنند رشد کنند.:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 72
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام برو بچ سبزی کار و خودکفا

منم چندتا نکته اومدم به سمعتون برسونم.

براش کاشت نعناع چون من ندیدم و نشنیدم کسی از بذر یا نشا استفاده کنه برای این سبزی یا گیاه از روش خوابانیدن رشد میکنه و گسترش پیدا میکنه.

یعنی کافیه یک شاخه نعناع با ریشه رو داخل خاک قرار بدهید خودش همون جا شروع میکنه به ریشه سفت کردند و رشد کردند. و بعد از اینکه برگ داد فقط کافیه برگهاشو بچینید تا دوباره رشد کنه و زیاد بشه همین.

من شنیدم که ترخون هم از همین روش رشد و نمو پیدا میکنه.

البته باتوجه به اینکه ما حیاط و باغچه آفتاب گیر داریم و تقریبا از پارسال به این طرف هرچیزی توش ریختیم سبز شده یهویی , نمیتونم بگم دقیقا چی باعثش شده.

اواخر شهریور دیدیم یه گوشه باغچمون هندونه داده . البته فقط سه تا دونه بودند و کلا اندازه یک پرتقال شدند ولی قرمز و شیرین بودند.

یک انگور کوچولو هم دراومده که احتما از ریخته شدن هسته های انگور بوده و امسال داره یکم قد میکشه شده 20 سانت .

بالاخره بعد از کلی انتظار انگاری دوتا شاخه تره هم دراومده که در مرحله گل دهی هستند.:hapydancsmil:

یه زمانی هم ازگیل و خرما در اومده بود که بخاطر جابجایی احتمالا نامناسب خشک شدند.البته خرما خیلی مقاوم بود خودمون کندیمش اگر ریشه میداد باغچه رو خراب میکرد.:whistle:

گیاهان همیشه خودرو خونمون هم شاهی و بابونه هستند که عید در میایند و میروند.

البته ناگفته نماند که آبجی محترمه در امر آبیاری و عشق ورزی به تمام گلها و گیاهان خیلی مسئولیت پذیر و فعال هستند.

فقط این وسط فلفل های حساس و لوس رو داریم که با وجود مراقبت و رسیدگی حال نمیکنند رشد کنند.:banel_smiley_4:

خوب همینجور که دوستمون گفتن یکی از راهای دیگه.. کشت سبزیات همینه. یا اینکه.. مثلا پونه یا نعنا رو اگر فقط ریشه اون رو بکاریم.. به روش خوابانندگی رشد میکنه...

و یا اینکه هندوانه میخورید بذرشو داخل باغچه بریزید در میاد.. هیچ چیز دور ریختنی نیست...

حتی.. انگور..

فلفل دلمه ای خیلی حساسه.. احتمالا شرایطش با بقیه یکیش کردید.. فلفل دلمه ای تنها گیاهی که باید دور از همه گیاهان کاشته بشه وگرنه قهر میکنه و رشد نمیکنه...

یه نکته جالب بچه ها..تفاله چاییتونو نریزید بیرون.. بریزید رو روزنامه. اون مرطوبیت چای از بین بره وبعد داخل باغچه بریزید .. میتونه کودخوبی باشه..

لینک به دیدگاه
خوب بچه ها.. یکی از تجربیات خودمو در باغبانی.. و به خصوص کشت گیاهان و سبزیجات براتون میگم. که میتونه براتون کاربردی باشه....

این تجربه رو من از یکی از کشورهای اروپایی یادگرفتم حالا اسمش بماند..

موقعی که دیدی گیاهتون. یا خاکتون افت زده یا داره.. از سم کش هایی که تو بازاره استفاده نکنید.. چون هرچقدر بهتون بگن. به این مقدار استفاده کنید.. باز خطا دارید در مصرف این سم.. و یا بعضی اوقات اصلا این سم سازگار با خاک و گیاه نیست . و به جاتی اینکه افت رو از بین ببره گیاه رو از بین میبره...

شما یه عدد سیگاررو بردارید.. بریزیرتو اب چوش.. (توتون داخلشو] بزارید یه 5دقیقه بمونه.. بعد. خوب فشار بدید داخل یه پارچه. عصاره کامل این توتون گرفته بشه .. وبعد.. در هفته یه بار برروی خاکتون اسپرسی کنید.. اگر به سبزی های خوراکی زدید.. بعداز چیدن به خوبی بشویید.. واگر به گیاهان زینتی زدید که هیچی...

دیگه هیچ افتی داخل خاکتون پیدا نمیکنید...

کسانی که در جنوب کشور زندگی میکنن.. برگ های توتون به وفور یافت میشه.. این سیگار برای مواقعی که دیگه دسترسی به توتون ندارید...مورد استفاده قرار میگیره..

امیدوارم که برای شماهم کارساز باشه..:a030:

این توتون سیگار که گفتی بنظرت واسه چی موثره؟

چی باعث میشه افات از بین برن؟؟؟

من خوندم که ویروسی داریم به نام موزائیک توتون

حالا شاید این توتون داخل سیگار نوع مقاومتی اون ویروس باشه که برای جلوگیری از افات موثره....البته شاید.....:ws52:

خوب همینجور که دوستمون گفتن یکی از راهای دیگه.. کشت سبزیات همینه. یا اینکه.. مثلا پونه یا نعنا رو اگر فقط ریشه اون رو بکاریم.. به روش خوابانندگی رشد میکنه...

و یا اینکه هندوانه میخورید بذرشو داخل باغچه بریزید در میاد.. هیچ چیز دور ریختنی نیست...

حتی.. انگور..

فلفل دلمه ای خیلی حساسه.. احتمالا شرایطش با بقیه یکیش کردید.. فلفل دلمه ای تنها گیاهی که باید دور از همه گیاهان کاشته بشه وگرنه قهر میکنه و رشد نمیکنه...

یه نکته جالب بچه ها..تفاله چاییتونو نریزید بیرون.. بریزید رو روزنامه. اون مرطوبیت چای از بین بره وبعد داخل باغچه بریزید .. میتونه کودخوبی باشه..

اره اینو منم شنیدم که تفاله رو توی خاک بریزیم کود خوبی میشه

من شنیدم آب برنج رو که آبکش می کنید رو هم دور نریزید و توی خاک گلدون بریزین

دلیلشو نمیدونم ولی

لینک به دیدگاه
این توتون سیگار که گفتی بنظرت واسه چی موثره؟

چی باعث میشه افات از بین برن؟؟؟

من خوندم که ویروسی داریم به نام موزائیک توتون

حالا شاید این توتون داخل سیگار نوع مقاومتی اون ویروس باشه که برای جلوگیری از افات موثره....البته شاید.....:ws52:

:icon_pf (34):نه نه نه نه.. اون موزاییک توتون فرق داره. ای وای من...

توتون سیگار به علت داشتن الکالویید زیاد.. باعث از بین رفتن هرگونه افت در داخل خاک میشه.. و با عث میش هر میکروب و هر حشره ای که داخل خاکه از بین بره ..و خاک گلدان یه پاکسازی کامل میشه...

موزاییک توتون یه نوع بیماری گیاهی که برروی برگ یا ساقه گیاه.. دیده میشه..

وقتی برگ توتون خشک میشه.. بیماری و تمام ویروسی که داخل این برگهای توتون هست براثرتابش خورشید از بین میره و خشک میشه چرا خشک میکنن چون خراب نشه و ماندگاریش بیشتر بشه. حالا چه برس به اینکه در کارخانه اونو فراوری کنن..

چون الکالویید قوی داره.. به عنوان یه سم استفاده میشه..

درافریقا چون حشرات موزی زیاده.. به صورت مصارف خانگی هم استفاده میشه.. وقتی وارد جنگلهای افریقا میشید.. افریقای جنوبی.. ئ به خاطر گرمای زیاد اونجا لباستون نازک تره..

از هرجا که فکر کنید حشره و پشه وارد تنتون میشه.. اونجا این توتون رو داخل اب میکنن.. تا تازه شه بعد کل بدنشونو با این اب و برگ توتون میپوشونن. تا پشه یا جشره اذیت نکنه..

در مزرعه های کشاورزیشون.هم از این کار استفاده میکنن. هزینه برهست ولی سالم تره... نسبت به سم هایی که به گیاهان زده میشه...

به خاطر همین. کاربردش بهتره..

اینم بگم.. برای یک گیاه در یک سال یه سیگار کافیه.. به قول معروف یه نخ...نه بیشتر پس هزینه ای برای یه گلدان ..یا یه باغچه کوچیک در سال نداره..:w16:

لینک به دیدگاه

راستی دوستان ازین سیگارهای سفید فیلتر چی میگن بهش :ws52: آهان لایت استفاده نکنین چون شیمیایی اند:w16:

راستی سلامت این که فرستادی اثر سو رو کاربرا نداره؟:whistle:

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

خیلی ممنون از حضور فعالتون تو این تاپیک....تک تک پست هایی ک نخونده بودمو خوندم:w16:

مرسی بابت اطلاعاتی ک در اختیار همدیگه قرار میدین:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه
راستی دوستان ازین سیگارهای سفید فیلتر چی میگن بهش :ws52: آهان لایت استفاده نکنین چون شیمیایی اند:w16:

:ws3:دیگه دیگه...

بستگی داره چه جوری استفاده کنن///:ws28:نچ/نوچ/نو/نه:a030:خیالت راحت داداش.. مطمئن مطمئن.. :whistle:

لینک به دیدگاه
سلام دوستان

خیلی ممنون از حضور فعالتون تو این تاپیک....تک تک پست هایی ک نخونده بودمو خوندم:w16:

مرسی بابت اطلاعاتی ک در اختیار همدیگه قرار میدین:hapydancsmil:

خواهش دمت قلیچ الههههه.. انصافا هم عالی و من که کلی فاز گرفتم خدایی هروقت وارد اینجا میشم نمیدونم چرا حس گلخونه و باغ و باغچه بهم دست میده. انگار وارد دنیای سبز هنر کشاورزی شدم.

براووو به همگی از دم.. ایول ایول.. ابجی الهه رو ایول..:a030::hapydancsmil:

لینک به دیدگاه

دیر گفتی من معتاد شدم:sad0:

لینک به دیدگاه

دوسیا اگه گفتنی چیزی مونده ک حس میکنین به درد بچه ها میخوره بگین ک همش دو روز فرصت داریم...

بعدش باید بریم سراغ هفته دوم و موضوع جدید:w16:

راستی قرار بود برا منم طرح بدینا....اینکه چجوری و با چ ترکیب رنگی میتونم کشت رو شروع کنم؟

چیا بکارم بنظرتون خوشگل تر میشه؟:w02:

لینک به دیدگاه
دوسیا اگه گفتنی چیزی مونده ک حس میکنین به درد بچه ها میخوره بگین ک همش دو روز فرصت داریم...

بعدش باید بریم سراغ هفته دوم و موضوع جدید:w16:

راستی قرار بود برا منم طرح بدینا....اینکه چجوری و با چ ترکیب رنگی میتونم کشت رو شروع کنم؟

چیا بکارم بنظرتون خوشگل تر میشه؟:w02:

سلام الهه جون..

الان متوجه شدم باید بهت یه طرح بدیم عزیزم میتونی یه باغچه رو قرار بدی برای سبزیجات چه جوری یا کرت یا مدل ترکیبی مثلا

یه باغچتونو به شکل مستطیل تقسیم کنید دور مستطیل کاهو بکارید نشا کاهو به فاصله یه وجب از هم بکارید دور بعدی مستطیلطونو تره بکارید. دور بعدی رو ریحون دور بعدی رو شاهی دور اخر که وسط باشه رو تربچه که موقعی که درمیاد مثل گل بشه منتهی موقع کاشت دقت کن از ترب بکاری به نشه کاهو.. و تقسیم بندی کن با پلات یا نخ اندازه هاش به یه اندازه باشه...

اینجوری میتونی بکاری یا هنه این ها رو به صورت ردیفی میتونی بکاری یا دایره ای به مرکز برسی یا کرت بندی کنید بستگی به سلیقه خودت داره هر راهی رو انجام بدی قشنگه

یه نمونه رو برات طرح کشیدم.. مثلا به این صورت...(خودم کشیدما):ws3:

5eilvto9mwsxl5qv3gv.png

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...