رفتن به مطلب

اخبار جشنواره فیلم کن 2014

ارسال های توصیه شده

توضیح لیلا حاتمی درباره اتفاق جنجالی جشنواره کن

متن کامل نوشته لیلا حاتمی بدین شرح است:

«دراین سال ها پیشنهادات مختلفی را برای بازی در فیلم های خارج از ایران به این دلیل نپذیرفتم که ادامه فعالیت در سینمای ایران همیشه برایم اولویت داشته است. در جشنواره های بین المللی که در طول این سال ها حضور داشته ام چه به عنوان بازیگر فیلمی که از سینمای ایران در جشنواره حضور داشته و نمایندگی ایران را برای دیگران تداعی می‌کرده و چه به عنوان داور منتخب و مدعو جشنواره ها که صرفا به عنوان شخصیتی مستقل درآن ها حضورداشته ام؛ سعی کرده ام موازین و اصول را رعایت کنم؛ به همین دلیلِ روشن که رعایت این اصول از الزامات کار در سینمای ایران است.

این بار نیز طی مکاتباتی که با مسوولین فستیوال داشتم به تفصیل تمام نکات را توضیح داده بودم و خواستار همکاری آن ها شده بودم، لذا در مراسم افتتاحیه و غیره؛ آن ها همه مقررات را می دانستند و با همکاری و درک متقابل هیچ مورد خاصی پیش نیامد. اما در مورد آقای ژیل ژاکوب که با قریب نود سال سن آخرین سال حضورش در فستیوال را می گذراند باید توضیح دهم که ایشان به علت کهولت و از یاد بردن همه تاکیدات؛ که معمول این سن و سال است؛ ضوابط یادشده را فراموش کرد و اقدام پیشگیرانه من برای دست دادن با ایشان هم موثر واقع نشد.مسلما ایشان برای من حکم پدربزرگ کهنسالی را داشت که میزبان من هم بود. هرچند از ادای این توضیحات شرم دارم اما شاید برای کسانی که نمی توانستند موقعیت ناگزیر من را درک کنند ناچار شدم وارد برخی جزییات شوم. با این حال از این پیشامد و اینکه احساسات کسانی را آزرده باشم بسیار متاسفم چه خود تربیت شده پدری هستم که همه از میزان علاقه او به دین و ملیت ایرانی آگاهند.»

لینک به دیدگاه

b302wwj4272knoop2hrx.jpg

تازه‌ترین ساخته نوری بیلگه جیلان فیلمساز ترک جایزه اصلی شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن را دریافت کرد.

مراسم اختتامیه جشنواره کن 2014 شنبه شب برگزار شد و داوران بخش مسابقه اصلی به ریاست جین کمپیون فیلمساز نیوزیلندی، فیلم سه ساعت و 16 دقیقه‌ای «خواب زمستانی» به کارگردانی نوری بیلگه جیلان را به عنوان برنده جایزه نخل طلا انتخاب کردند.

داستان این فیلم که تولید مشترک ترکیه، آلمان و فرانسه است، در دهکده‌ای دورافتاده در آناتولی روی می‌دهد و تا حد زیادی از بحث‌های طولانی اهالی ده درباره مسائلی مانند گناه و وجدان تشکیل شده است.

«خواب زمستانی» در کن با واکنش متفاوت منتقدان روبرو شد. در هر حال فیلم جدید بیلگه جیلان یکی از جسورترین و نامتعارف‌ترین برنده‌های سال‌های اخیر جایزه نخل طلای جشنواره کن است.

«خواب زمستانی» جمعه نیز از سوی فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم به عنوان برنده جایزه فیپرشی فیلم برتر بخش‌ مسابقه اصلی معرفی شد.

«روزی روزگاری در آناتولی» فیلم قبلی جیلان سال 2011 در کن به طور مشترک با «پسری با دوچرخه» برادران داردن جایزه بزرگ را دریافت کرد. بیلگه جیلان سال 2008 هم با «سه میمون»‌ برنده جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن شد و سال 2006 در کن با «اقلیم‌ها» جایزه فیپرشی را گرفت. «دوردست» ساخته او نیز در 2002 برنده جایزه بزرگ کن شد. «قصبه» و «ابرهای ماه مه» از دیگر ساخته‌های این فیلمساز متولد استانبول است.

بیلگه جیلان جایزه خود را به «جوانان ترکیه که طی سال گذشته جان خود را از دست دادند» تقدیم کرد و از تی‌یری فرمو، مدیر عامل جشنواره کن و ژیل ژاکوب رئیس جشنواره به خاطر انتخاب «فیلمی چنین طولانی» تشکر کرد.

برنده جایزه نخل طلا را کوئنتین تارانتینو کارگردان و اوما تورمن بازیگر فیلم «داستان عامه‌پسند» اعلام کردند. آن‌ها به مناسبت بیستمین سال موفقیت این فیلم در کن به این شهر ساحلی جنوب فرانسه سفر کرده‌اند.

«عجایب» به کارگردانی آلیس رورواچر تولید مشترک ایتالیا، سوییس و آلمان جایزه بزرگ جشنواره را گرفت.

رورواچر یکی از دو کارگردان زن بود که امسال در بخش مسابقه کن رقابت کرد. «عجایب» دومین فیلم بلند داستانی رورواچر و درباره یک دختر 14 ساله در حومه اومبریا در شمال ایتالیاست است که زندگی منزوی او با از راه رسیدن یک جوان آلمانی که سابقه محکومیت دارد، به هم می‌ریزد. «Corpo celeste» اولین فیلم رورواچر سال 2011 در بخش دو هفته کارگردانان کن به نمایش درآمد.

جایزه هیئت داوران به دو فیلم رسید: فیلم فرانسوی «مامان» تازه‌ترین ساخته زاویه دولان کارگردان 25 ساله اهل کبک و «خداحافظی با زبان» به کارگردانی ژان-لوک گدار فیلمساز 83 ساله فرانسوی.

«مامان» یک کمدی سیاه درباره ارتباط نوجوانی پردردسر با مادرش است. این فیلم پنجمین فیلم دولان است. او سال 2009 با اولین فیلم خود «من مادرم را کشتم» برنده سه جایزه هفته منتقدان کن شد و با دو فیلم «ضربان قلب» و «Laurence Anyways» هم در بخش نوعی نگاه کن حضور داشت.

دولان پس از دریافت جایزه به طور ویژه از کمپیون به خاطر فیلم «پیانو» تشکر کرد و گفت این فیلم روی او تاثیر گذاشت و باعث شد نقش زنان قوی را بنویسد.

«خداحافظی با زبان» گدار فیلمی سه‌بعدی درباره رابطه عاشقانه یک مرد و زن، یک سگ ولگرد و چند گانگستر در یک مرسدس در شهری در ساحل دریاچه ژنو است.

بنت میلر کارگردان آمریکایی برای فیلم «شکارچی روباه» جایزه بهترین کارگردان را گرفت. این فیلم با بازی استیو کارل، چانینگ تیتم و مارک روفالو از روی داستانی واقعی ساخته شده و روایتی از قتل دیوید شولتز کشتی‌گیر برنده مدال طلای المپیک است. «شکارچی روباه» سومین فیلم میلر کارگردان پس از «کاپوتی» و «مانیبال» است.

تیموتی اسپال بازیگر بریتانیایی برای بازی در فیلم «آقای ترنر» به کارگردانی مایک لی جایزه بهترین بازیگر مرد را برد. او در این فیلم نقش جی. ام. دبلیو ترنر نقاش بریتانیایی در اوایل قرن نوزدهم را بازی می‌کند. اسپال پس از دریافت جایزه هنگام سخنرانی گریه‌اش گرفت.

جولین مور برای بازی در فیلم آمریکایی «نقشه ستارگان» ساخته دیوید کراننبرگ (آمریکا) برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. او در مراسم حضور نداشت. مور در حالی جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد که خیلی‌ها ماریون کوتیار را برای بازی در فیلم «دو روز، یک شب» تازه‌ترین ساخته لوک و ژان پی‌یر داردن، شانس اصلی دریافت این جایزه می دانستند.

جایزه بهترین فیلمنامه به «لویاتان» نوشته آندری زویاگینتسف و اولگ اعطاء شد. چهارمین فیلم بلند داستانی زویاگینتسف کارگردان روس درباره یک شهردار فاسد است که همه مخالفانش را از سر راه برمی‌دارد.

لیلا حاتمی بازیگر ایرانی، کارول بوکوئه بازیگر و مدل فرانسوی، سوفیا کوپولا کارگردان، فیلمنامه‌نویس و بازیگر آمریکایی، جئون دو-یئون بازیگر اهل کره‌ جنوبی، ویلم دافو بازیگر آمریکایی، گائل گارسیا برنال بازیگر و کارگردان مکزیکی، جیا ژانکه کارگردان چینی و نیکلاس ویندینگ رفن کارگردان دانمارکی، دیگر داوران بخش مسابقه اصلی بودند.

تازه‌ترین ساخته‌های کن لوچ، لوک و ژان پی‌یر داردن، اولیویه آسایاس و آتوم اگویان جزو 18 فیلمی بودند که در بخش مسابقه اصلی جشنواره برای دریافت جایزه نخل طلایی رقابت کردند.

جایزه دوربین طلایی بهترین فیلم بلند اول این دوره جشنواره کن به فیلم فرانسوی «دختر محافل» ساخته ماری آماکوکلی، کلر برگر و ساموئل تیس رسید که فیلم افتتاحیه بخش نوعی نگاه بود. این فیلم جمعه شب نیز در بخش نوعی نگاه جایزه گروه بازیگری را برد.

داوران بخش‌ سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه جشنواره کن به ریاست عباس کیارستمی فیلمساز ایرانی جایزه نخل طلای بهترین فیلم کوتاه را به فیلم «Leidi» به کارگردانی سیمون مسا سوتو اعطاء کردند. در این بخش فیلم‌‌های «Aissa» ساخته کلمان ترین-لالان و «بله ما دوست داریم» به کارگردانی هالیوار ویتسو تقدیر شدند.

امسال آخرین سال ریاست ژیل ژاکوب بر جشنواره کن است. او که از 2001 ریاست جشنواره کن را به عهده داشته، سال آینده جای خود را به پی‌یر لسکور، یکی از موسسان و رئیس سابق کانال پلوس می‌دهد. حاضران در مراسم اختتامیه، ایستاده برای مدت طولانی ژاکوب را تشویق کردند. لامبرت ویلسون بازیگر فرانسوی مجری مراسم افتتاحیه و اختتامیه این دوره جشنواره کن بود.

شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن 14 مه (24 اردیبهشت) شروع شد و یکشنبه 25 مه (4 خرداد) به پایان می‌رسد. «گریس از موناکو» به کارگردانی اولیویه دان با بازی نیکول کیدمن فیلم افتتاحیه جشنواره بود.

خبر: خبرآنلاین

لیست برندگان بخش مسابقه:

نخل طلا: نوری بیلگه جیلان برای «خواب زمستانی»

جایزه بزرگ: آلیس رورواچر برای «عجایب»

بهترین کارگردان: بنت میلر برای «شکارچی روباه»

بهترین بازیگر مرد: تیموتی اسپال برای «آقای ترنر»

بهترین بازیگر زن: جولیان مور برای «نقشه‌ی ستارگان»

جایزه هیات داوران: مشترکا زیویر دولان و جان-لوک گدار به ترتیب برای «مامان» و «خداحافظی با زبان»

بهترین فیلمنامه: آندری زویاگینتسف برای «لوياتان»

لینک به دیدگاه
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

«نوری بیلگه جیلان» کارگردان موفق سینمای ترکیه که امسال نیز توانست جایزه نخل طلای کن را از آن خود کند، پس از دریافت این جایزه در مصاحبه‌ای گفت: اصلا فکر نمی‌کردم این جایزه را به من بدهند، آنها گاهی خیلی بی‌رحمانه قضاوت می‌کنند.

به گزارش کافه سینما به نقل از فارس، «نوری بیلگه جیلان»، کارگردان 55 ساله سینمای ترکیه‌ با سابقه‌ای درخشان در جشنواره کن، امسال نیز توانست برای فیلم «خواب زمستانی»، جایزه نخل طلا را به کارنامه جوایز سینمایی خود بیافزاید.

«نوری بیلگه» سال 2000 برای فیلم «دور دست»، برنده جایزه هیأت داوران جشنواره کن، سال 2008 برای فیلم «سه میمون برنده جایزه بهترین کارگردانی و سال 2011 برای فیلم «روزی روزگاری در آناتولی» برنده جایزه هیأت داوران شد.

«خواب زمستانه»، جدیدترین فیلم او که ساعاتی پیش برنده جایزه نخل طلای کن شد، داستان یک هتلدار بی‌رحم و مستبد در یکی از روستاهای ترکیه واقع در آناتولی (شرق ترکیه) است.

«بیلگه جیلان» پس از دریافت جایزه خود از «ژیل ژاکوب» رئیس جشنواره کن به خاطر انتخاب این فیلم تشکر کرد. جیلان در پایان جایزه خودرا به قربانیان حادثه معدن سوما و همچنین جوانان ترکیه‌ که در اعتراض‌های سال گذشته این کشور جان خود را از دست داده‌اند، تقدیم کرد.

این کارگردان ترکیه‌ای علی‌رغم موفقیت‌های خود طی سال‌های قبل در جشنواره کن، تاکید می‌کند که از اینکه نام او را به عنوان برنده نخل طلای کن خوانده‌اند بسیار تعجب کرده است.

او در اینباره در مصاحبه‌ای با اسکرین دیلی گفت: درباره واکنش‌هایی که آنها (هیأت داوران) ممکن است نسبت به فیلمم نشان دهند بدبین بودم، آنها گاهی خیلی بیرحم می‌شوند.

وی افزود: نقطه شروع ایده ساخت فیلم «خواب زمستانی»، چند داستان کوتاه اثر «آنتون چخوف» بود ولی تا فیلم به نقطه پایان رسید خیلی چیزها تغییر کرد و اضافه شد. به هر حال همواره در آثارم از این نویسنده روسی ایده گرفته‌ام و در آخرین فیلمم نیز خیلی تحت تاثیر آثار او بودم... همواره عاشق ساخت فیلم‌هایی با مضمون زندگی هستم، آثار چخوف از نظر من چنین ویژگی دارد، شاید او به من آموخته باشد که چگونه زندگی کنم، نمی‌دانم.

«بیلگه جیلان» گفت: آیدین شخصیت اصلی فیلم از برخی لحاظ شباهت‌هایی به خودم دارد ولی بخش اعظمی از شخصیت او را از دوستان و اطرافیانم الهام گرفته‌ام، به خوبی با این شخصیت در زندگی شخصی‌ام خودم آشنا هستم،بازیگران زیادی در ترکیه هستند که پس از بازنشستگی به شغل هتل‌داری روی می‌آورند.

وی در ادامه درباره موقعیت کنونی سینمای ترکیه گفت: در حال حاضر جایگاه سینمای ترکیه بد نیست، سیل عظیم و متنوعی از فیلمسازان با سلایق مختلف در این سینما وجود دارد که دست به تولید فیلم‌های متفاوتی می‌زنند، ما در سینمای‌مان کارگردانان جوان خوب زیاد داریم. من نسبت به نسل بعدی فیلمسازان ترکیه بسیار خوش‌بین‌‌ام.

«جیلان» در پایان درباره پروژه بعدی خود گفت: علاقه چندانی به پیشنهاداتی که برای ساخت فیلم در خارج از ترکیه به من می‌شود ندارم، در ضمن هنوز نمی‌دانم که پروژه بعدی‌ام چه خواهد بود. اگرچه همواره هنگام ساخت یک فیلم پروژه بعدی در ذهنم شکل می‌گیرد ولی چند ماه دیگر وقت می‌گیرد تا بتوانم به پروژه جدیدم فکر کنم.

منبع: کافه سینما

لینک به دیدگاه

[h=2]دو داور ایرانی در اختتامیه جشنواره کن +عکس[/h]

03:25:26 1393-03-05

فرارو: عباس کیارستمی، کارگردان و هنرمند ایرانی که خود سابقه دریافت نخل طلا را دارد، امسال در راس هیات داوران بخش فیلم کوتاه و سینه‌فونداسیون جشنواره کن حضور داشت و در مراسم اختتامیه برای معرفی و اعطای نخل طلای فیلم کوتاه به روی صحنه رفت.

کیارستمی در سال 1997 با فیلم «طعم گیلاس» جایزه نخل طلای این فستیوال را از آن خود کرد. وی آخرین‌بار با فیلم «مثل یک عاشق» که محصول ژاپن بود، در بخش رقابتی جشنواره کن حضور داشت.

دیگر سینماگر ایرانی که در مراسم شب گذشته به روی صحنه رفت، «لیلا حاتمی» بود که در بخش رقابتی یکی از داوران تعیین کننده برنده نخل طلا بود.

وی به همراه «جین کمپیون»، رئیس هیات داوران بخش رقابتی و دیگر اعضای هیات داوران شامل «سوفیا کاپولا» فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر آمریکایی، «گائل گارسیا برنال»، بازیگر و کارگردان مکزیکی، «نیکلاس وندینگ رفین»، کارگردان دانمارکی، «ژانک که جیا»، کارگردان و فیلمنامه‌نویس چینی، «ویلیام دافوئه»، بازیگر آمریکایی، «ژون دو یئون» بازیگر اهل کره جنوبی و «کارول بوکه»، بازیگر فرانسوی بر روی صحنه حاضر شد تا به معرفی و اعطای جوایز نخل طلا پرداختند.

127232_867.jpg

127233_518.jpg

127234_835.jpg

127235_586.jpg

127236_406.jpg

127237_191.jpg

127238_986.jpg

127239_645.jpg

127245_714.jpg

منبع خبر:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...