رفتن به مطلب

آیا طراحی شهری برای خانم ها مناسب است ؟

ارسال های توصیه شده

سلام

یکی دو هفته قبل که شهرستان بودم با یکی از دوستام رفتم سر یکی از کلاسهای ارشد طراحی شهری، نشسته بودم که بحث بین دو نفر نظر منو بخودش جلب کرد. بحث سر این بود که "طراحی شهری رشته ای سیا/سیِ و خانم ها نمیتونن در اون موفق باشن" یکی نظر موافق داشت و دیگری مخالف، هر کدوم هم دلایل خاص خودشون رو داشتند.(البته بحث اونجا طراحی شهری بود. ولی ماهیت رشته شهرسازی در دوره لیسانس و بالاتر در گرایش های این رشته ثابت هست پس این مطلب میتونه در مورد برنامه ریزی شهری هم عنوان بشه)

حالا بنظر شما ایا این حرف در مورد رشته شهرسازی درسته ؟ لطفا دلایلتون رو اعلام بفرمایید و اینکه چه چیزی باعث میشه که همچین نظرات ضد و نقیضی مطرح بشه؟

متشکرم

لینک به دیدگاه
سلام

یکی دو هفته قبل که شهرستان بودم با یکی از دوستام رفتم سر یکی از کلاسهای ارشد طراحی شهری، نشسته بودم که بحث بین دو نفر نظر منو بخودش جلب کرد. بحث سر این بود که "طراحی شهری رشته ای سیا/سیِ و خانم ها نمیتونن در اون موفق باشن" یکی نظر موافق داشت و دیگری مخالف، هر کدوم هم دلایل خاص خودشون رو داشتند.(البته بحث اونجا طراحی شهری بود. ولی ماهیت رشته شهرسازی در دوره لیسانس و بالاتر در گرایش های این رشته ثابت هست پس این مطلب میتونه در مورد برنامه ریزی شهری هم عنوان بشه)

حالا بنظر شما ایا این حرف در مورد رشته شهرسازی درسته ؟ لطفا دلایلتون رو اعلام بفرمایید و اینکه چه چیزی باعث میشه که همچین نظرات ضد و نقیضی مطرح بشه؟

متشکرم

سلام

خب اینکه خانوما کمتر میتونن موفق باشن به نظرم خیلی ربطی به شهرسازی و غیرشهرسازی نداره. عمدتاً به خاطر اینه که کمتر بهشون توجه میشه و جدی گرفته میشن به خصوص تو ایران که شرایط بدتره به خاطر شرایط و فضای خاص تری که داره و تفاوت هایی که بین زن و مرد وجود داره.

اما اینکه بگیم چون شهرسازی سیاسیه، زنا موفق نیستن، موافق نیستم.

لینک به دیدگاه
:w58::w58: 100% مخالفم! اگه قرار باشه طرز تفکرمون این باشه رشته های عمران، مکانیک، برق، معدن، شیمی و .... بنا به دلایلی اعم از سیاسی یا مردونه بودن ... به خانوما توصیه نمی شه و معتقد به ناموفق بودنشون تو این امور هستیم!!! اگه فرض رو بر سیاسی بودن رشته های شهرسازی بزاریم بازم مخالف ناموفق بودن خانوما هستم! موفقیت بستگی به توانایی های فرد داره.... چه خانوم و چه آقا! کم نیستن آقایون بزدلی که تلاشی در این زمینه ندارند و در مقابل خانوم هایی که با جسارت و تلاششون گوی سبقت رو از مدعیان آقا گرفتن... به نظرم موفقیت تو هر رشته و زمینه کاری با هر گرایشی فقط و فقط به خود فرد بستگی داره... درسته مواردی چون بند پ و .... بی تاثیر نیستند ولی توانایی فرد مهم تر از همه چیزه....
لینک به دیدگاه

دقیقا با حرف فاطی جون موافقم. میزان موفقیت هر فرد بستگی به تلاشش داره. یعنی باید این جوری باشه ولی متاسفانه تو ایران این وضعیت نیست و خانم ها باید اول خودشونو اثبات کنن. چیزی که در مورد آقایون تا این حد نیست!!!! چون فکوس روی خانم ها تو محیط کار و کیفیت کارشون خیلی بیشتره.

اما از این منظر که به علت سیاسی بودن، خانوما نتونن موفق باشن به نظرم این موضوع نقش کمتری داره. حداقل طراحی شهری این حالت رو کمتر داره و برنامه ریزی بیشتر جنبه ی سیاسی پیدا میکنه.

لینک به دیدگاه

از اول که ما وارد رشته شهرسازی شدیم اساتید با یک پوزخند میگفتن خانما چرا اومدین این رشته

این رشته کاملا پسرونه است تازه بعضی از استادا یک حرفایی میزدن که بماند

ولی کلا شرایط ایران بغیر چند رشته محدود مثل پرستاری معلمی و ... بقیه رو از حیطه کار خانما خارج میکنه

بطور کلی تو ایران فرصت های برابر برای ادما نیست :ws37:

لینک به دیدگاه

خپ شاید یکی از عللتایی که مردان نسبت به زنان تو کار و فضای بیرون (تو ایران) فعالترن(بهتره نگیم موفقن! چون موفقیت به مرد و زنش نیس حالا جالبه در طول تاریخ ما زنایی رو داشتیم که سمتای بزرگی رو تو جامعه بر عهده داشتن حالا نمیخاد زیاد دور برید وزیر سابق بهداشت و سخنگوی وزارت امور خارجه گویای همین مطلبه):ws52: آره میگفتم فعالترن اینه که این جزو مسیولیت های اساسی مرده ، از زنم اونقد که از مرد انتظار میره انتطار نمیره چون به هر حال کار خونه و مادری و مراقبت از بچه شاید بیشتر از خانوما انتطارش هس تا آقا!!! حالا هر رشته ای رو هم به غیر طراحی شهری یا شهرسازی میشه قاطی سیاسیش کرد مثل رشته های علوم اقتصاد و علوم سیاسی بخاطر همین زیاد موافق نیستم که خانوما مثلا موفق نمیشنو و غیره !!! درسته محدودیت هس ولی خپ نمیشه با قاطعیت گف که آقا طراحی شهری سیاسیه پس خانوما نیان نه خانومام اگه بخان میتونن مثل جکوبز حتی نظریه م بدن چه برسه به.....:w16:

لینک به دیدگاه

من هم کاملا با این حرف مخالفم! و با نظر دوستان کاملا موافق!

درسته یکسری محدودیت هایی واسه خانمها وجود داره اما این به این معنی نیست که از پسش برنیان. موفقیت هر فرد بستگی به توان خودش داره و ربطی به زن یا مرد بودنش نداره! :w16::w16:

لینک به دیدگاه

من هم مخالفتمو اعلام می کنم!

اینکه جامعه ما چجوری برخورد می کنه ملاک نیست. دقیقا همونطور که همه دوستان گفتن توانایی هر فرد تو کاری که انجام میده اهمیت داره و هستند آقایونی که تو کارشون ضعف دارن.

من شهرداری زیاد میرم. اتفاقا کارمندای خانوم خیلی زیادن و کاملا واردن به کارشون!! حتی به جرات می تونم بگم خانوما دقیق تر کارشونو انجام میدن. (البته تا اونجایی که من دیدم! شاید همه جا اینجوری نباشه)

لینک به دیدگاه
من هم کاملا با این حرف مخالفم! و با نظر دوستان کاملا موافق!

درسته یکسری محدودیت هایی واسه خانمها وجود داره اما این به این معنی نیست که از پسش برنیان. موفقیت هر فرد بستگی به توان خودش داره و ربطی به زن یا مرد بودنش نداره! :w16::w16:

اما متأسفانه تو واقعیت و چیزی که تو جامعه امروز وجود داره (نه چیزی که باید باشه) موفقیت به توان خود افراد برنمیگرده.

خیلیا توانایی های خیلی زیادی دارن و تلاش های زیادی هم میکنن (چه خانما چه اقایون) ولی به اون موفقیت لازم نمیرسن. چون عوامل دیگه ای هم لازمه. حالا این وضعیت واسه خانوما بدتر و دشوارتره. عرصه و فضا واسشون خیلی تنگ تره. شاید مثال عینیش رو بشه اینطور گفت که چندتا شرکت کله گنده دیدیم که مدیرعاملشون زن باشه؟

نه اینکه تواناییش رو نداشته باشن، توانایی رو دارن ولی موقعیت لازم رو تو این جامعه ندارن. واقعیتیه که متأسفانه تو جامعه هست و واسه همینه که دیده میشه خانوما کمتر موفق بودن.

لینک به دیدگاه
متاسفانه واقعیت همینه بله کاملا درسته !

شاید بشه گفت ( خواستن توانستن است )!!!

کاملا درسته ولی خواست خود افراد کافی نیست.. جامعه یعنی همه افراد باید اینو بخوان!!

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون از دوستانی که شرکت کردند و نظرشون رو اعلام کردن.

تقریبا همه دوستان بر توانایی فرد/افراد تاکید داشتن، بحث توانایی در تمام امور زندگی سوای رشته تحصیلی مطرح هست، خانم و آقا هم نداره. طبیعتا هر که بامش بیش برفش بیشتر، هر چه فرد/افراد توانایی های بیشتری در زمینه کار و حرفه و شغل و حتی امور زندگی داشته باشن و سخت کوش تر باشن موفق تر هستن.(فارغ از مسائل و ویژگی های حاکم بر جامعه)

اما اگه از بحث توانایی خارج بشیم، بنظر شما شهرسازی/برنامه ریزی شهری/طراحی شهری تا چه اندازه سیا/سی هست ؟ و اینکه این ویژگی (سیا/سی) بودن/نبودن تا چه اندازه میتونه مانع حضور خانومها در این حرفه بشه؟ اصلا تصمیمات سیا/سی کجای فرآیند شهرسازی/برنامه ریزی شهری/طراحی شهری در کشور ما و یا بقیه جاها اعمال میشه ؟

متشکرم

لینک به دیدگاه
خیلی ممنون از دوستانی که شرکت کردند و نظرشون رو اعلام کردن.

تقریبا همه دوستان بر توانایی فرد/افراد تاکید داشتن، بحث توانایی در تمام امور زندگی سوای رشته تحصیلی مطرح هست، خانم و آقا هم نداره. طبیعتا هر که بامش بیش برفش بیشتر، هر چه فرد/افراد توانایی های بیشتری در زمینه کار و حرفه و شغل و حتی امور زندگی داشته باشن و سخت کوش تر باشن موفق تر هستن.(فارغ از مسائل و ویژگی های حاکم بر جامعه)

اما اگه از بحث توانایی خارج بشیم، بنظر شما شهرسازی/برنامه ریزی شهری/طراحی شهری تا چه اندازه سیا/سی هست ؟ و اینکه این ویژگی (سیا/سی) بودن/نبودن تا چه اندازه میتونه مانع حضور خانومها در این حرفه بشه؟ اصلا تصمیمات سیا/سی کجای فرآیند شهرسازی/برنامه ریزی شهری/طراحی شهری در کشور ما و یا بقیه جاها اعمال میشه ؟

متشکرم

از یه نظر میشه گفت سیاسی هست از یه نظر نه!

شهرسازی چون با کاربری زمین و مالکیت اون سر و کار داره و اینکه مسکن یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی کشورمونه همیشه به سیاست ارتباط پیدا می کنه.

اگه آدم تو حیطه کاریش وارد این قضایا نشه و کارش ارتباطی پیدا نکنه سیاست دخیل نیست.

لینک به دیدگاه

به نظرم شهرسازی به طور کلی یه رشته سیاسیه. یکی از دلایلش هم همینی هست که پری میگه : زمین. و به طور کلی منافع اقتصادی ای که تصمیمات شهرسازانه می‌توننه واسه یه محیط بیاره. مثلا یه جاده کنار یه قسمت از شهر کشیده میشه و به دنبال اون قیمت زمین‌های اطراف جاده یه دفعه افزایش پیدا می‌کنه.

به همین خاطر هم برنامه ریزی هم طراحی ارتباط زیادی به سیاست پیدا می‌کنن.

نمونه‌اش شاید بشه به عقب انداختن ساخت یه بنا یا فضای شهری اشاره کرد (تو تهران) که دلیلش صرفا سیاسیه و به دلایلی دوست ندارن که بعد از سالها این فضا ساختش تموم شه و از دست دربیاد:whistle:

لینک به دیدگاه
به نظرم شهرسازی به طور کلی یه رشته سیاسیه. یکی از دلایلش هم همینی هست که پری میگه : زمین. و به طور کلی منافع اقتصادی ای که تصمیمات شهرسازانه می‌توننه واسه یه محیط بیاره. مثلا یه جاده کنار یه قسمت از شهر کشیده میشه و به دنبال اون قیمت زمین‌های اطراف جاده یه دفعه افزایش پیدا می‌کنه.

به همین خاطر هم برنامه ریزی هم طراحی ارتباط زیادی به سیاست پیدا می‌کنن.

نمونه‌اش شاید بشه به عقب انداختن ساخت یه بنا یا فضای شهری اشاره کرد (تو تهران) که دلیلش صرفا سیاسیه و به دلایلی دوست ندارن که بعد از سالها این فضا ساختش تموم شه و از دست دربیاد:whistle:

یا مثلا زمینای آستان قدس تو مشهد !

لینک به دیدگاه

به نظرمن دختراظرافتشون توطراحی بیشتراز آقایونه ولی ااینا فکرکنم فقط توکشور ما به سیاست ربط داره براهمینم قیمت زمین به صورت کذایی داره می ره بالا

لینک به دیدگاه

ببخشید چند روزی دسترسی به اینترنت نداشتم.

خیلی ممنون بابت مشارکت.

دوستان همه بر سیا/سی بودن شهرسازی تاکید کردن. اما هیچ کس به جایگاه تصمیمات سیاسی در فرایند شهرسازی اشاره ای نکرد. لطفا در این مورد هم نظراتتون رو اعلام کنید.

متشکرم

لینک به دیدگاه

من یه نمونه میگم که همین چند روز پیش باهاش مواجه شدم

مثلا ما تو سال ۶۰ بنا به دلایلی میایم میگیم که در کشور نیاز به ساخت شهرهای جدید هستش. بعد این سیاستو دنبال می‌کنیم و سعی میشه در عین اینکه به جنبه‌های کالبدی مسئله توجه میشه به سابر ابعاد هم توجه بشه.

اما یهویی!!! یه دولتی میاد و طرح مسکن مهر رو مطرح میکنه. با تصویب این طرح، ادامه‌ی این پروژه شکل خیلی خاص تری به خودش می‌گیره و ابعاد کالبدی اهمیت دو چندان پیدا میکنه و این که هر چه سریع تر از لحاظ فیزیکی، پروژه پیشرفت کنه تا مسئولین برن اون روبان لعنتی افتتاح پروژه رو ببرن!:banel_smiley_4:

با این تصمیم سیاسی، یه پرژه ی کلان مملکتی یه دفعه یه شکل دیگه به خودش می‌گیره و برنامه ریزی این شهرها روند دیگه ای رو طی میکنه:ws37:

کلی مثال دیگه هم تو ذهنم هست که تو پستای بعدی میام میگم که حوصلتون سر نره:ws3:

لینک به دیدگاه

خب تصمیمات سیاسی از دو جنبه قابل بررسی هستن.

یکیشو که مریم خانم مثالش رو آورد که برخی تصمیمات کلان سیاسی روی جهت دهی به مسائل شهرسازی تأثیرگذار هستش و حتی بودجه های کلانی که واسه اون تصمیمات و مسائل اختصاص داده میشه.

جنبه دوم ضوابط و قوانینی هستش که توسط مراجع قانونی و سیاسی از جمله خود مجلس، تصویب میشه و مستقیم و غیرمستقیم روی شهرسازی تأثیرگذاره. که البته این ضوابط هم همه در جهت همون تصمیمات کلان هستن که تو برنامه های پنج ساله توسعه یا چشم اندازهای بیست ساله دیده میشه.

یکی از تصمیمات سیاسی روز هم که سالهاست در حال بررسیه، مسئله انتقال پایتخت هستش که به شدت روی مسائل شهرسازی شهر مبدا و مقصد، چه در مقیاس برنامه ریزی منطقه ای که تأثیرش بیشتره و چه در مقیاس طراحی شهری که تأثیرش کمتره، تأثیر گذاره. اولش شهرسازی یکی از عواملیه که روی تصمیم گیری موثره و بعدش اون تصمیم هستش که روی شهرسازی خیلی تأثیرگذاره.

لینک به دیدگاه

یه موردی که به نظرم اومد این هستش که مثلا شهردار شهری مثل تهران نیاز داره برای مطرح کردن خودش در سطوح بالاتر از شهرداری و موفق جلوه دادن کارنامه ی کاریش، یک سری کارهای عمرانی انجام بده مثه ساخت بزرگراه و زیر گذر و ... در صورتی که شاید راه‌های بهتری برای حل اون مشکل وجود داشته باشه و لازم نباشه که یه بودجه ی کلان مملکتی صرف بشه و اسم یه شهرداری یا شهردار تو نظر مردم پررنگ تر بشه. :hanghead:

با این کار روند مدیریت شهری به این طرف میره که مسئله رو حتما از طریق خاصی حل کرد یا شاید هم مشکل رو به جای دیگری منتقل کرد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...