رفتن به مطلب

faaarnaz

ارسال های توصیه شده

به به! چه قد همه اینجا دارن وول وول میزنن که جواب بدن!

خب اجازه بدین من از میون این خیل عظیم جمعیت تمرینامو آپ کنم! خودمونیم قاسم چه مثال باحالی بود! من مطمین نیستم که درست انجام داده باشم
یه زحمت بکش ببین که آیا درست انجام دادم یا نه؟
ضمنن بنده با وجود راهنمایی های شما همچنان مشکلی که ممد گفت رو دارمicon_pf%20%2834%29.gif
کلن فرآیندی که طی کردم این بود:
اول با انتخاب مکانی بین Neighborhoods و FreeWays با در نظر گرفتن Intersect the source layer feature و زدن بافر نیم مایل یکسری زمینهای اطراف بزرگراه انتخاب شد که من به اسم freewaymile سیوش کردم. بعد باید میومدیم اونایی که توش shoppingCenters رو انتخاب می کردیم. که میشد لایه ی freewaymile و shoppingCenters با در نظر گرفتن انتخاب مکانی و زدن contain که خروجی اون رو به عنوان contain shopping سیو کردم. تا الان دو تا شرط رعایت شده هم به بزرگراه نزدیکه و هم دارای مراکز خرید هستش! برای مورد بعدی یک سوال داشته اونم این بود که تمام CensusTracts ها خود به خود توی Neighborhoods میفته دیگه لازم نیس ما کار خاصی انجام بدیم یعنی من نقشه رو مقایسه میکردم که این طور بود حالا شایدم نکته ای داشته من متوجه نشدم! با فرض اینکه اون راهنمایی رعایت شده اومد از توی CensusTracts انتخاب از طریق جدول توصیفی انجام دادم به این صورت[HH_99] >4000 AND [AVGINC_99] >65000
خروجی این هم به اسم neighborcensus سیو کردم!بعد اشتراک این neighborcensus با اون فایل containshopping فقط توی یک مورد بود که اون رو هم با نام answer خروجی گرفتم!

شرمنده من اسپم کردم ببخشید
ولی انقد اسم لایه ها خفنه که اصلا آدم هنگ میکنه! یعنی اسم لایه ها از روش انجام کار پیچیده تره:ws28:
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 141
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

شرمنده من اسپم کردم ببخشید

ولی انقد اسم لایه ها خفنه که اصلا آدم هنگ میکنه! یعنی اسم لایه ها از روش انجام کار پیچیده تره:ws28:

نه درس میدی! نه تمرین انجام میدی! فقط اسپم!:whistles:
خدایی تمرین خوبیه! انجام بده بد نمیبینی:ws3:
لینک به دیدگاه

من هرجوری فکر میکنم یه جای کار میلنگه :ws3:

یعنی تمرین خوبه ها، ولی به نظرم هنوز بعضی چیزاش درس داده نشده و کامل به تمرین selection نمیخوره. :ws38: صرفاً با ابزار selection نمیشه انجامش داد. البته شایدم اشتباه میکنم.

خب با توجه به تمرین داده شده، تو مرحله اول اگه بخوایم یه چیز درست حسابی دربیاد، باید از بافر استفاده بشه. ولی تو selection بافر نمیشه زد و هنوزم این مسئله درسش داده نشده. فقط تو سلکشن میشه گفت که عناصری که تو این فاصله هستن انتخاب بشن که خب من زدم محلاتی که تو این فاصله از جاده هستن که شد هر محله ای که اطراف جاده هست :banel_smiley_4:

تو مرحله دوم از بین انتخاب شده ها زدم اونایی که شاپینگ سنتر توش هست که خب باز یه تعدادشون حذف شد و یه تعداد موند.

تو این مرحله باز باید از درسی استفاده کرد که فکر کنم هنوز داده نشده :ws38: البته ساده هست ولی خب پیشفرض ما اینه که از صفر همه چی داره آموزش داده میشه. تو این مرحله باید تا اینجای کارو export گرفت از عناصر سلکت شده. چون تو مرحله بعدی دیگه لایه محله رو کار نداریم و باید از لایه CensusTracts استفاده کرد. که خب اون شرطایی که خواسته رو توش اعمال میکنیم و یکی دوتا عارضه انتخاب میشن و دوباره یه اکسپورت دیگه باید بگیریم. بعدش دوباره با ابزار سلکت لوکیشن میگیم اکسپورت اولی رو انتخاب میکنیم و have their centroid in رو میزنیم و اون لایه اکسپورت دو رو انتخاب میکنیم.

ولی باز درنهایت یه محله کامل باقی میمونه. درحالیکه اینکار با استفاده از دستور بافر خیلی بهتر انجام میشه.

خلاصه دوتا کار اکسپورت گرفتن از شیپ فایلا و بافر زدن به نظرم لازمه که درسشون هم داده نشده :ws3:

لینک به دیدگاه

من هرجوری فکر میکنم یه جای کار میلنگه

:ws3:
یعنی تمرین خوبه ها، ولی به نظرم هنوز بعضی چیزاش درس داده نشده و کامل به تمرین selection نمیخوره. :ws38: صرفاً با ابزار selection نمیشه انجامش داد. البته شایدم اشتباه میکنم.
خب با توجه به تمرین داده شده، تو مرحله اول اگه بخوایم یه چیز درست حسابی دربیاد، باید از بافر استفاده بشه. ولی تو selection بافر نمیشه زد و هنوزم این مسئله درسش داده نشده. فقط تو سلکشن میشه گفت که عناصری که تو این فاصله هستن انتخاب بشن که خب من زدم محلاتی که تو این فاصله از جاده هستن که شد هر محله ای که اطراف جاده هست :banel_smiley_4:
تو مرحله دوم از بین انتخاب شده ها زدم اونایی که شاپینگ سنتر توش هست که خب باز یه تعدادشون حذف شد و یه تعداد موند.
تو این مرحله باز باید از درسی استفاده کرد که فکر کنم هنوز داده نشده :ws38: البته ساده هست ولی خب پیشفرض ما اینه که از صفر همه چی داره آموزش داده میشه. تو این مرحله باید تا اینجای کارو export گرفت از عناصر سلکت شده. چون تو مرحله بعدی دیگه لایه محله رو کار نداریم و باید از لایه CensusTracts استفاده کرد. که خب اون شرطایی که خواسته رو توش اعمال میکنیم و یکی دوتا عارضه انتخاب میشن و دوباره یه اکسپورت دیگه باید بگیریم. بعدش دوباره با ابزار سلکت لوکیشن میگیم اکسپورت اولی رو انتخاب میکنیم و have their centroid in رو میزنیم و اون لایه اکسپورت دو رو انتخاب میکنیم.
ولی باز درنهایت یه محله کامل باقی میمونه. درحالیکه اینکار با استفاده از دستور بافر خیلی بهتر انجام میشه.
خلاصه دوتا کار اکسپورت گرفتن از شیپ فایلا و بافر زدن به نظرم لازمه که درسشون هم داده نشده :ws3:

من به جز نحوه اکسپورت گرفتن که واقعن هم توی هیچ درسی مشترک نبود که بخام بگم بقیشو گفتم ممد!( اکسپورت رو هم چشم میزارم تو برنامه دوشواری نداره که!) البته تمرینش سخت بود خدایی واسه کسی که تازه کاره!
بعدشم من با select by attribute و select by location همه اینا رو انجام دادم
البته تو جی آی اس برای هر کار چندین روش هست مطمینن این روش تنها راه حل نیست:w16:
لینک به دیدگاه

به نظرتون فرق بین contain و are within چیه؟:ws3: تفاوت are within و Are within a distance of چیه؟:ws3:

contain یعنی شامل بودن و are within یعنی داخل بودن. اولی یعنی میگیم عارضه هایی که شامل یه سری عارضه دیگه هست. ولی اون یکی یعنی میگیم عارضه هایی که داخل یه عارضه دیگه هست. یعنی یه جوری مخالف هم هستن :ws3:

اون یکی تفاوتم یکیش عادیه یکیش انتخاب اونایی که تو داخل فاصله x هستن. البته لازم نیست داخل کامل باشنا. یه تیکشونم داخلش باشه کافیه :ws3:

لینک به دیدگاه

من به جز نحوه اکسپورت گرفتن که واقعن هم توی هیچ درسی مشترک نبود که بخام بگم بقیشو گفتم ممد!( اکسپورت رو هم چشم میزارم تو برنامه دوشواری نداره که!) البته تمرینش سخت بود خدایی واسه کسی که تازه کاره!

بعدشم من با select by attribute و select by location همه اینا رو انجام دادم
البته تو جی آی اس برای هر کار چندین روش هست مطمینن این روش تنها راه حل نیست:w16:

اون دستور اولم اگه بخوایم خوب باشه باید بافر استفاده کنیم که درس داده نشده دیگه هنوز
لینک به دیدگاه

فرناز عزیز من وقت نکردم فایل اتچ رو باز کنم و نگاه کنم ولی مراحلو یه نگاه کلی انداختم درست توضیح دادی فردا ایشالا کامل بررسی میکنم:w16:
محمد ادمین سابق:ws3: تمام این تمرین براساس دو مبحثselect by attribute و select by locationهستش و اصلا نیاز به بافر نداره! من تمرین از خودم ابداع نکردم از روی کتاب معتبری که فرناز میشناسه(تی تی دژ:ws3:) نگاه کردم و خلاصشو نوشتم و راهنمایی های واضح کردم:ws3:
تصاویر زیر هم از کتاب سارا سنجری ورژن10 استخراج شده و 15 عملکرد رو توضیح داده! راستی دوستان ورژن 9.3 بگن 15 مورد دارن یانه؟:ws38:

aqboi0k9u2ammzxql00.jpg

49tesa9o01yvjt6g4tpc.jpg

تصاویر واضح تر:
bl31jhpbi269iaav1j2_thumb.jpg

ajno8r0vdkdso63vkqax_thumb.jpg

فردا در اسرع وقت روش کامل انجام تمرینو مینویسم:w16:

لینک به دیدگاه

دستت مرسی قاسم. :a030: اون فایلاشم فهمیدم واسه کتاب تی تی دژ هست :ws3:

آقا من نمیگم بدون بافر نمیشه ها :ws3: میگم بدون بافر خوب نمیشه. ناحیه انتخابی در حد کل یه محله میشه. هر محله ای که مرکز خرید داره و تو فاصله 500 مایلی جاده اصلی هست و اون معیار جمعیتی اینا هم توش رعایت شده که در نهایت یه محله هم میشه. ولی خب اگه دستور بافر باشه، میشه یه تیکه از اون یه محله. چون ته محله که دیگه فاصلش با جاده اصلی 500 مایل نیست. شاید 2000 مایل باشه. اما به عنوان مکان بهینه انتخاب میشه. :icon_pf (34):

9.3 کمتره. نشمردما. ولی کمتره :ws3: بیشتر اون 3d ها رو نداره. رو 10 بیشتر رو 3d کار کردن مثل اینکه تو همه زمینه ها :ws38:

لینک به دیدگاه

توضیح تمرینselection:
ابتدا برای اجرای شرط 1 ما از طریق فرمان select by location ، لایهNeighborhoods را دربخش the following ورژن 9.3 و بخش target layer ورژن10 ، تیک میزنیم و سپس از عملکرد های 15 گانه که در ورژن9.3 در بخش that و در ورژن10 در بخش spatial selection method.. قرار دارند ما در این قسمت از عملکرد are within a distance of استفاده میکنیم(گزینه 3 از عکس پست بالا) و مقدار را 0.5 miles را انتخاب میکنیم؛ در بخش the feature ورژن 9.3 و source layer ورژن10 لایه بزرگراهها (freeways ) را انتخاب میکنیم تا تمام همسایگی هایی(Neighborhoods) که در فاصله نیم مایلی بزرگراه ها قرار دارند selection شود. بخش I want to در ورژن9.3 و selection method ورژن 10 برای اجرای شرط1 باید در حالت select feature باشد چون برای اولین بار در حال عمل سلکشن هستیم؛ سرانجامok را میزنیم.
تصویری پس از انجام شرط 1:
n6290hdbm9j7v1rgn2xg_thumb.jpg

سپس برای انجام شرط 2 دوباره از select by location استفاده میکنیم ولی اینبار در بخش selection method از گزینه select from the currently selected features in استفاده کنیم چون میخواهیم از بین انتخاب شده ها دوباره گزینش کنیم؛
سپس در بخش target layer لایهNeighborhoods را تیک میزنیم و از عملکرد های 15 گانه گزینه contain.. را میزنیم(گزینه 5 از عکس پست بالا) و از بخش source layer لایه shoppingCenters را انتخاب میکنیم تا از لایه های همسایگی انتخاب شده آنهایی select شود که حاوی مراکز تجاری باشد؛ دقت شود تیک بافر پایین برداشته شود و سپسok را میزنیم:
ac205y3pc1xjfj8qw1c_thumb.jpg

برای اجرای شرط 3 که مخلوطی از دو نوع عمل selection می باشد ابتدا برای انتخاب محدوده های سرشماری با بیش از 4000 خانوار و متوسط درآمد سالانه بیش از 65000 دلار جدول توصیفی لایه CensusTracts را باز میکنیم و select by attribute را کلیک میکنیم و از بخش method گزینه create new selection را انتخاب میکنیم و سپس روی فیلد HH_99 دوبار کلیک میکنیم تا در قسمت پایین ظاهر شود و بعد عملکرد

env04akynaz0ul82a4hq_thumb.jpg
دوباره تیک لایه Neighborhoods را روشن کرده و سپس برای انتخاب لایه های همسایگی (Neighborhoods) به نحوی که لایه های محدوده های سرشماری(CensusTracts)در مرکز قرار بگیرد، از select by location استفاده میکنیم چون با این کار آن همسایگی هایی که که در واقع با محدوده های سرشماری انتخاب شده در تماس اند پیدا خواهد شد؛ از بخش selection method گزینه select from the currently selected features in را انتخاب و لایه همسایگی (Neighborhoods) را تیک میزنیم و از عملگر have their center in.. که گزینه آخر 15 مورد هست را انتخاب کرده و در بخش source layer لایه محدوده های سرشماری(CensusTracts) را برمی گزینیم و تیک زیر آن را زده و ok را میزنیم:

لایه CensusTracts را خاموش کرده و مشاهده میکنیم تنها یک لایه همسایگی دارای تمامی شرط های ما برای تاسیس فروشگاه های مواد غذایی میباشد:
p2dr71sctitb2qnvy325_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

خب امروز میرسیم به مبحث editor. با استفاده از این نوار ابزار ما قادر خواهیم بود که دیتاهای موجود رو اصلاح کنیم و دیتای جدید اضافه کنیم و در آخر اونها رو سیو کنیم. نکته ای که باید اولش توضیح بدم اینه که قدرت ترسیمی جی آی اس پایینه پس بهتره که ابتدا فایلتونو توی کد تصحیح و بعد وارد جی آی اس کنین. در صورتی که حالا این کار انجام نشده باشه از این ابزار استفاده میشه.

برای فعال کردن editor toolbar در 10.1 یک آیکون کوچیکی بالای صفحس شبیه مداد این شکلیvrgms5mf65kms10hap.jpg روی اون باید کلیک کنین( نمیدونم ورژنهای قبل هم اینو داشتن یا نه!) اگر هم که اون موردو نداشتین بالای صفحه کلیک راست کنین و از پنجره باز شده editor رو باز کنین مطابق شکل.

fj6hq6vmvp5koiyppkv.jpg

از داخل editor باید ابتدا start editing رو بزنیم. حالا باید مشخص کنیم که این ویرایش بر روی کدام لایه قراره صورت بگیره. بعد از کلیک روی لایه مزبور ویرایشها روی اون لایه انجام خواهد شد. فقط باید یادتون باشه که وقتی ادیت تموم شد حتمن save edits رو بزنین چون در غیر این صورت دیتا سیو نمیشه.
لینک به دیدگاه

zu9dclfg4834kvyj5m9.jpg

64jpipmkp2m63n31q1f.jpg

این یه توضیح کلی بود از اون چه که باید توی editor انجام بدین.

حالا مواردی که تو پنجره ی editor اومده رو مرور میکنیم. ابتدا یک لایه رو برای ویرایش انتخاب و یک عارضه می کشیم. در حالتی که اون عارضه انتخاب شده( دورش آبی فیروزه ایه) میریم تو قسمت ادیتور.

لینک به دیدگاه

Construction points باید لایه خطی و نقطه ای داشته باشین. میاد روی خط به فواصی مساوی تعدادی نقطه ایجاد میکنه.

Copy parallel عمل آفست کردن اتو کد رو دقیقن انجام میده

Merge دو یا چند عارضه رو انتخاب و با هم یکی میکنه و باید مشخص کنیم که در مرژ کردن دیتای کدوم رو به عنوان مبنا قرار بده.

Buffer یک فاصله ای رو مشخص میکنیم و برای اون حریم میده.

Union دو یا چند عارضه رو با هم یکی میکنه

Clip برای لایه های پلیگونی است. میاد اشتراکات رو دیلیت میکند. در زیر پنجره باز شده یکی از دو مورد رو باید انتخاب کرد اونی که preserve داره میگه اشتراک رو نگه دار و اونی که میگه discard میاد اشتراک رو حذف میکنه
Validate features بررسی اینکه فیچرهای تولید شده به لحاظ ruleهای موجود و روابط بین شیپها معتبر هستند یا نه. خیلی مورد استفاده نیست لا اقل من باهاش برخوردی نداشتم!
Snapping به بعد! مثه کد میاد میگه که چه تنظیماتی رو تعیین کنیم که تولرانس snapping تعیین شه. اینا هم زیاد استفاده نمیشن.

لینک به دیدگاه

خب درس یک مقدار طولانیه نمیرسم همه رو یکجا درس بدم، بقیه مباحث باشه برای جلسه بعد!
به عنوان تمرین بگید فرق union و merge چیه؟ توی چه موقعیتهایی از هر یک از اونها استفاده میشه؟

لینک به دیدگاه

یکی از کاربردی ترین ابزارای GIS و از مهمترین درسا هستش این درس :w16:

خب درس یک مقدار طولانیه نمیرسم همه رو یکجا درس بدم، بقیه مباحث باشه برای جلسه بعد!

به عنوان تمرین بگید فرق union و merge چیه؟ توی چه موقعیتهایی از هر یک از اونها استفاده میشه؟

این سوالو فعلاً نمیگم، بذار ببینم غیر من و قاسم کسی میاد شرکت کنه :icon_pf (34):
لینک به دیدگاه

من تا جایی که امتحان کردم فهمیدم که وقتی merge میکنی فقط اطلاعات یکی از فیچر ها رو نگه میداره و اونو به همه تعمیم میده ولی union اطلاعات هر دو رو نگه میداره و هیچ کدومو جایگزین بقیه نمی کنه بنابراین هر وفت که بخوایم در عین یک عارضه شدن اطلاعات اجزا از دست نره از union استفاده می کنیم.hanghead.gif

لینک به دیدگاه

zu9dclfg4834kvyj5m9.jpg

64jpipmkp2m63n31q1f.jpg

این یه توضیح کلی بود از اون چه که باید توی editor انجام بدین.

حالا مواردی که تو پنجره ی editor اومده رو مرور میکنیم. ابتدا یک لایه رو برای ویرایش انتخاب و یک عارضه می کشیم. در حالتی که اون عارضه انتخاب شده( دورش آبی فیروزه ایه) میریم تو قسمت ادیتور.

Move همونطور که از اسمش مشخصه برای جابه جایی استفاده داره( باید مختصات مقصد رو داشته باشین تا بتونین منتقلش کنین)
Split برای داده های خطی استفاده میشه به 3 طریق خط رو تقسیم میکنه: فاصله، تعداد مساوی و یا درصدی از طول خط. مثلن شما میگین خط رو به 5 قسمت مساوی تقسیم کنه.

91kq6bzl0b9bth5rxnoc.jpg

9avtsi1slj0g1w7sf11.jpg

لینک به دیدگاه

خب زیرمجموعه های ادیتور گفته شد، حالا تو همون تولبار کنار ادیتور یه سری ابزار هست که اونا رو توضیح میدم

Straight segment به صورت پیش فرض ای نگزینه فعاله برای ایجاد دیتای جدید

End point arc یک آرک ایجاد میکنه به این صورت که ابتدا و انتهای کار رو بهش میدیم بعد R رو میزنیم و شعاع رو میدیم مثل نمونه

si2k7xxjd71yox0ewj01.jpg

Trace ایجاد بخشهای جدید با دنبال کردن عارضه های موجود. در حالتی که شیپ دارای خمیدگی و یا اشکال پیچیده باشه از این مورد استفاده میشه. (موارد پر استفاده)
Right angle ایجاد یک زاویه 90 درجه به نسبت عارضه قبلی

Midpoint ایجاد نقطه در وسط عارضه

Intersection دو تا خط رو انتخاب و تقاطعآنها رو مشخص میکنه

Tangent curve ایجاد یک آرک مماس بر نمونه قبلی
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...