رفتن به مطلب

faaarnaz

ارسال های توصیه شده

نمیگم19482_eva.gifلب تابم ویندوزش بالا نمیآد با یکی دیگه سیستم وارد شدم ولی فکر کنمsummary خلاصه ای از جدول توصیفی مثل بزرگترین و کوچکترین داده و میانگین اینارو نشون میده ولی باstatistics میشه کارای آماری مثل نمودار اینارو رسم کرد!
مطمئن نبودم همینجوری ذهنی جواب دادم:ws52:

:ws3: خب فعلن منتظر میمونیم بقیم بیان بعد جوابو میکم:w16:
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 141
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

این نرم افزار تبدیل مختصات به UTM هستش که هانیه فرستاد و گفت که تو تاپیک بذارم :a030:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

اونم تو statistics تو یه پنجره یه سری داده های آماری یه فیلد رو میده که بزرگترین و کمترین و تعداد داده و جمعشون و میانگین و ایناس به همراه یه نمودار. فقطم رو داده های کمی اجرا میشه

ولی تو summary میشه از رو یه فیلد، آمار بقیه فیلدا رو توش مشخص کرد یه خروجی تیبل دیگه گرفت. خیلی بد گفتم فکر کنم :ws3: تو اینجام اون فیلدی که مقایسه میشه کیفی کمی بودنش فرقی نداره ولی فقط فیلدای کمی رو میشه روش مقایسه کرد

مثلاً فیلد کاربری اراضی داریم و مساحت. میشه خروجی گرفت که تو یه تیبل دیگه که نشون بده مثلاً تو کاربری های مسکونی، بزرگترین مساحت چیه، کمترین چیه، میانگینش و ....

همین مسئله واسه کاربری تجاری به عنوان عارضه دوم تو همون تیبل و کاربری آموزشی و ......

ولی تو اون statistic فقط آمار و اطلاعات یه فیلد کمی مشخص رو میشه در آورد. یعنی مثلاً آمار ماکزیمم مینیمم و جمع و ... مساحتا (یعنی مساحتای همه کاربریا)

سعی کردم با مثال بگم بهتر باشه :ws3:

لینک به دیدگاه

ممنون از قاسم و ممد عزیز که همراهی کردن و پاسخ دادن
خب جواب ممد کاملتر بود :a030: همونطور که توی توضیحات آورده شده statistics برای داده های کمی کاربرد داره و ما مثلن میتونیم برای مساحت( داده کمی) بیایم و از این طریق ماکزیمم، مینیمم، میانگین و .... رو حساب کنیم.

نمونه ای از خروجی استتیستیکز

viewer.php?file=eey7f62lm1j91jbsf0s.pnghttp://www.noandishaan.com/upload/images/eey7f62lm1j91jbsf0s_thumb.png][/url][/img]

اما سامرایز چیکار میکنه؟:ws3: سامرایز در واقع یک ستون رو( کمی یا کیفی) با ستونهای دیگه(کمی فقط) مقایسه میکنه و نتیجش رو به صورت تیبل خروجی میگیره
مثلن ما ستون نوع کاربری رو انتخاب میکنیم و بعد میگیم که اون رو با ستون مساحت، نوع ابنیه، کیفیت و .... مقایسش کن. خب در اینجا یک تیبل ذخیره میشه و بعد اگر این تیبل مورد استفادمون بود از طریق جوین کردن که بعدن آموزش میدم به جدول اصلی اضافه میشه

لینک به دیدگاه

در جلسه گذشته در مورد تیبل توضیحاتی داده شد حالا امروز ایشالا دیگه تمومش میکنیم.
اول تیبل رو باز کنین و از بالا گزینه table option رو انتخاب کنین مثه زیر.

viewer.php?file=6nu7ubntgxodzqh5wmdv.pnghttp://www.noandishaan.com/upload/images/6nu7ubntgxodzqh5wmdv_thumb.png][/url][/img]

مواردی که این جلسه باهاش کار داریم اینا هستن:
Add field مورد مهمیه. ازش برای ایجاد ستون جدید در جدول استفاده میشه. شما در ابتدا یک نام انگلیسی برای عنوان و سپس نوع داده های اون رو از نظر( متن، تاریخ، عدد صحیح و اعشار) وارد میکنین. اهمیت این قضیه در اینجاست که شما اگر نوع رو اشتباه وارد کنین بعد قادر به ادیت نیستین و باید از اول ستونو تعریف کنین. پس دقت کنین.

Turn all fields… به این اشاره داره که اگه فیلدی خاموشه روشن شه

Join and relate خب در اینجا ما اگر داده ای از اکسل داشته باشیم و یا جدولی باشه که بخایم به تیبلمون اضافه کنیم از این مورد استفاده میکنیم. (توضیحات تکمیلی در پستهای بعدی)

Create graph شبیه به همون استتیستیکز هست و میاد نمودار میکشه. البته فک نکنم دقت زیادی داشته باشه

Print که از این برای خروجی گرفتن ازجدول استفاده میشه

Export این مورد میاد و از داده هایی که ما از کل جدول انتخاب کردیم خروجی میگیره با فرمت dbf

لینک به دیدگاه

اول یک سوال!

کسی میدونه که تو چه موقعیت یا موقعیتهایی ما نمیتونیم فیلد جدید درست کنیم؟ مطمینن اونایی که به مشکل برخوردن میدونن!:w16:

دومین نکته اینکه join and relate رو درس ندادم میزارم به مناقصه:ws3: کی دوس داره درس بده؟!:whistle: منتظریم:a030:

لینک به دیدگاه

اول یک سوال!

کسی میدونه که تو چه موقعیت یا موقعیتهایی ما نمیتونیم فیلد جدید درست کنیم؟ مطمینن اونایی که به مشکل برخوردن میدونن!:w16:
دومین نکته اینکه join and relate رو درس ندادم میزارم به مناقصه:ws3: کی دوس داره درس بده؟!:whistle: منتظریم:a030:

یه موردش وقتی ادیتور روشن باشه. (موردای دیگه اگه باشه تا حالا برخورد نکردم :ws3: )
دومی هم فعلاً می صبرم ایشالا کس دیگه ای پایه شد، اگه کسی پایه نبود، حاضرم :ws3:
لینک به دیدگاه

اول یک سوال!

اینو میدونستم ولی دیر رسیدم:ws3:
اون مورد دومم من فعلا آرک ندارم شرمنده !بچه ها که هستن:w16:ژوزف راستی کجاست؟:ws38:
لینک به دیدگاه

:icon_pf (44):

توی آخرین پست صفحه قبل گفتین که اکسپورت از قسمت اپشن تیبل با فرمت shp هستش. ولی تا جایی که من دیدم dbf هست:a030:

بله من این اکسپورت گرفتنو با اینکه از نقشه خروجی بگیریم اشتبا کردمicon_pf%20%2834%29.gif ممنون از توجهتون :a030:
خیلی خوبه که دوستان از این دقت نظر در طول بحثها هم استفاده کنن و مطالبو پیش ببرن
اینطوری نشه که بیاین غلطای منو بگیرین! من خودمم در وادی جی آی اس کودکی بیش نیستم:a030::ws3:
لینک به دیدگاه

سلام بچه ها

من اینجام

مگه جرات می کردم خودمو نشون بدم:ws3:

تمریناتو انجام ندادم روم نمی شد بیام

Join and relate چیزی نیست!من دوس دارم چیزای خفن تر رو بگم:whistle:

از قاسم خان میخوام توی بحث شرکت کنن و این مبحث رو برای بچه ها باز کنن:ws3:

لینک به دیدگاه

ژوزف جان سلام چه عجب اومدی و تاپیکو نورانی کردی:ws3:

من متأسفانه درحال تغییر ویندوز هستم و به نرم افزار دسترسی ندارم شما یاد بده ایشالا مباحث آتی73542_eynak.gif

لینک به دیدگاه

تنبلا :banel_smiley_4:
در مورد Join و Relate وقتی میشه این دوتا عمل رو انجام داد که بین دو جدول یک فیلد مشترک موجود باشه. (عنوان فیلد مهم نیست، محتواش مهمه) مثلاً یه لایه داریم که تو تیبلش کد شناسایی قطعه ها هستش و کاربری ها. تو لایه دیگه هم تو تیبلش، همون کد شناسایی هست (حالا با همون عنوان یا هر عنوان دیگه ای) و کیفیت بنا.
از طریق اون فیلد کد شناسایی میشه این دوتا جدول رو با همدیگه Join کرد.

lghm7oq825pss7yekx1.jpg

eaeddw27rln21xe9ogtm.jpg

و اما چطور؟
از پایین تیبل، دکمه Options رو میزنم و از قسمت Joins & Relates گزینه Join... رو میزنم.

tc1ulenem83awa999mo3.jpg

پنجره زیر ظاهر میشه:

kfwors2sszb30xi97gmk.jpg

تو این پنجره، تو منوی بازشوی اول، Join attributes from a table رو انتخاب میکنیم (که پیشفرض هست). بعدش تو گزینه اول فیلد مشترک مورد نظر تو تیبل اول رو انتخاب میکنیم که تو مثال ما Placeid هستش. تو پنجره دوم، لایه دومی که قراره از تیبلش استفاده بشه، انتخاب می کنیم. تو گزینه سوم هم فیلد مشترک مورد نظر تو تیبل اون لایه دوم رو انتخاب می کنیم.
تو آخر پنجره هم مشخص می کنیم که همه داده ها بمونه تو جدول، یا فقط داده هایی که با تیبل دیگه اشتراک دارن بمونن. نهایتاً اوکی می کنیم. یه پیغام میده که یه ایندکس واسه اون فیلد مشترک تو جدول اصلی ساخته بشه یا نه. 
اینطوری دوتا جدول با همدیگه Join میشن.

Relate کردن هم تقریباً مثل همین Join کردن هست و فقط باید از قسمت Options > Joins & Relates گزینه Relate... رو انتخاب کنیم.
پنجره ای هم که ظاهر میشه 4 قسمت داره که سه تاش مثل Join هست. یعنی فیلد مشترک تو تیبل اول، انتخاب لایه دوم، فیلد مشترک در لایه دوم. گزینه چهارم هم چیز خاصی نیست و یه عنوان و اسم واسه این Relate هست. 

اما دوتا فرق با همدیگه دارن. اولیش اینه که:
Join: داده های یه جدول رو به جدول دیگه وصل میکنه و یه جدول بزرگتر درست میکنه که از ترکیب اون دوتا شکل گرفته. یعنی وقتی عمل Join رو انجام بدین یه جدول بزرگ نتیجه کار بهتون میده.
Relate : داده های یه جدول رو با جدول دیگه مرتبط میکنه ولی در اصل دوتا جدول جدا هستن. یکی از فرقاش با Join همینه. جدولا جداگونه هستن. کاربردش به این شکل هست که مثلاً بعد از relate کردن، یه داده رو تو یه لایه انتخاب میکنی، بعدش از همون قسمت Options پایین تیبل، یه قسمت هست Related Tables که اونجا تیبل هایی که بهش مرتبط شده رو نشون میده. اگه رو تیبل مرتبط شده کلیک کنی، اون داده تو تیبل دوم هم حالت انتخاب شده در میاد. یعنی میشه تشخیص داد که داده متناظر یه فیلد تو یه تیبل دیگه چی هست.

تفاوت دوم: در Join کردن دو جدول، در فیلد مشترک، به ازای هر داده جدول مورد نظر، بیشتر از یک داده مشترک در جدول دیگه نمی تونه باشه. اما در Relate میتونه چندتا داده مشترک باشه.
مثلاً یه تیبل داریم که کد قطعه هست و تعداد طبقات قطعه
تیبل دوم کد قطعه هست و کاربری تو طبقات. یعنی مثلاً احتمال داره به ازای یه کد قطعه، 4تا کاربری تعریف شده باشه. اون تیبل اول رو اگه بخوایم با دومی Join کنیم مشخص نمیشه درست. ولی اگه Relate کنیم. تعداد طبقات اون قطعه با هر 4تا کاربریش relate میشه. یعنی اگه اون کد قطعه انتخاب بشه تو تیبل اول، و relate کنیم، هر 4تا داده کاربری تو تیبل دوم حالت انتخاب شده در میان.

اگه بد توضیح دادم ببخشید دیگه :ws3:

لینک به دیدگاه

مرسی از توضیحات کاملت! خیلیم خوب گفتی:a030:

من همیشه فک میکردم تفاوتی بین join و relate وجود نداره:icon_pf (34): فرض کنیم ما دیتای کاربری زمینو داریم جمع آوری میکنیم خب؟! بعد کاربری 3 طبقه رو برداشت کردیم اگر برای اینکار بیایم از ریلیت استفاده کنیم 3 تا جدول جداگانه ایجاد میشه؟ برای مثال زمانی که ما روی لایه راست کلیک میکنیم و open attribute table رو میزنیم 3 تا جدول جداگانه واسش باز میشه؟:ws52:

لینک به دیدگاه

مرسی از توضیحات کاملت! خیلیم خوب گفتی:a030:

من همیشه فک میکردم تفاوتی بین join و relate وجود نداره:icon_pf (34): فرض کنیم ما دیتای کاربری زمینو داریم جمع آوری میکنیم خب؟! بعد کاربری 3 طبقه رو برداشت کردیم اگر برای اینکار بیایم از ریلیت استفاده کنیم 3 تا جدول جداگانه ایجاد میشه؟ برای مثال زمانی که ما روی لایه راست کلیک میکنیم و open attribute table رو میزنیم 3 تا جدول جداگانه واسش باز میشه؟:ws52:

نه اصلاً هیچ جدول جدیدی تولید نمیشه. هر لایه یه جدول داره. فقط داده های اون دوتا جدول بهم دیگه لینک میشن.
اگه تو یه لایه یه سری از داده ها رو انتخاب کنی و relate رو بزنی، تو اون یکی لایه هم انتخاب میشه. مثلاً تو یه لایه select by attribute رو میزنی میگی قطعات 1 یا 2 طبقه زیر 500 متر و کم دوام انتخاب بشن. بعدش از قسمت آپشن relate کنیم به جدول کاربریها، کاربریهای طبقات کل قطعات انتخاب شده به حالت select در میان.
مثال خیلی خوب و کاربردی به ذهنم نمیرسه که بخوام بگم الان :icon_pf (34):
لینک به دیدگاه

نه اصلاً هیچ جدول جدیدی تولید نمیشه. هر لایه یه جدول داره. فقط داده های اون دوتا جدول بهم دیگه لینک میشن.

اگه تو یه لایه یه سری از داده ها رو انتخاب کنی و relate رو بزنی، تو اون یکی لایه هم انتخاب میشه. مثلاً تو یه لایه select by attribute رو میزنی میگی قطعات 1 یا 2 طبقه زیر 500 متر و کم دوام انتخاب بشن. بعدش از قسمت آپشن relate کنیم به جدول کاربریها، کاربریهای طبقات کل قطعات انتخاب شده به حالت select در میان.
مثال خیلی خوب و کاربردی به ذهنم نمیرسه که بخوام بگم الان :icon_pf (34):

اوکی فهمیدم چی شد!
فک میکردم جدولا کاملن جداگانه هستتن:whistle:
لینک به دیدگاه

خب چون add field یک مقدار نیاز به توضیحات بیشتری داشت مجددا توضیح میدم
ما با توجه به اینکه چه نوع داده ای رو میخایم وارد ستون ها بکنیم ماهیت ستون رو انتخاب میکنیم که به یکی از انواع زیر خواهد بود. تعداد این موارد زیاده اما بیشتر از چنتای اونها استفاده میشه به این صورت:

l6sybcvs58020vmxrhwq.png

• Short integer عدد صحیح تا 5 رقم
  • Long integer عدد صحیح تا 10 رقم
  • Float/ Double اعداد اعشاری( تفاوت خیلی زیادی ندارند)
  • Text متن( اعداد هم میتونن استفاده شن اما قابل تحلیل نخواهند بود)
  • Date تاریخ
لینک به دیدگاه

خب به عنوان تمرین درسی که محمد داد دوستان این سری با استفاده از یک داده آماده جی آی اسی و یا در صورت نداشتنش با استفاده از شیپ فایلی که من تو پیوست گذاشتم و همچنین ایجاد جدول اطلاعاتی در اکسل جوین و ریلیت کردن رو تمرین کنن! برای این تمرین نیازی نیست دیتای زیادی داشته باشین نهایتا 10 رکورد کفایت میکنه! من چون خودم ریلیت بلد نبودم تمرینو تو زمینه ریلیت انجام دادم اما آخرشم درست نشد!:whistle:
اطلاعاتو میزارم اگه کسی بلده بیاد ایرادشو بگیره:ws3:
ممنون پیشاپیش:a030:

لینک به دیدگاه

خب به عنوان تمرین درسی که محمد داد دوستان این سری با استفاده از یک داده آماده جی آی اسی و یا در صورت نداشتنش با استفاده از شیپ فایلی که من تو پیوست گذاشتم و همچنین ایجاد جدول اطلاعاتی در اکسل جوین و ریلیت کردن رو تمرین کنن! برای این تمرین نیازی نیست دیتای زیادی داشته باشین نهایتا 10 رکورد کفایت میکنه! من چون خودم ریلیت بلد نبودم تمرینو تو زمینه ریلیت انجام دادم اما آخرشم درست نشد!:whistle:

اطلاعاتو میزارم اگه کسی بلده بیاد ایرادشو بگیره:ws3:
ممنون پیشاپیش:a030:

تو این فایلی که گذاشتی تو شیپ فایلش اطلاعات خاصی وارد نشده :ws38: بدون داشتن فیلد مشترک نمیشه جوین و ریلیت کرد که :ws52:

اطلاعات رو خودمون بهش دستی یه چیزی بدیم، بعدش جوین یا ریلیت کنیم؟ :ws38: چون با این چیزی که الان داره نمیشه.
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...