رفتن به مطلب

نظرتون راجب تحقق اخلاق محیط زیستی چیه؟

ارسال های توصیه شده

سلام دوستای گلم.

چند وقتی که محیط زیست کشور ما رو به زوال و نابودی با سرعتی بیش از پیش میره. نابودی محیط زیست هم سوای اینکه کار غیر انسانیه به ضرر ما و فنا منجر میشه.از گوشه و کنار هم میشنویم که مسئولان و مردم همگی در حال از بین بردن جنگلها، مراتع، زیستگاه های جانوران و حتی آلودگی شهرها و معدن سازی و ... هستند. یعنی همه ی ما مقصریم.

بنظر شما فرهنگ محیط زیستی چیه؟

آیا تحقق این فرهنگ کمکی به وضع موجود میکنه؟

ما چه نقشی میتونیم داشته باشیم؟

به امید فردای بهتر در این باره به بحث میشینیم.

لینک به دیدگاه

با سلام

مرسی آناهیتا جان به خاطر تاپیکهای خوبت :icon_gol:

من که محیط زیست خوندم نمیخوام چیزی بگم

میخوام بقیه بچه هایی که رشته های دیگه خوندن بیان نظر بدن و یه ارزیابی کوچولو از یک جامعه کوچولو داشته باشیم:w16:

لینک به دیدگاه

با سلام

ما میراث نگهدار خوبی نیستیم!

از 3 میراث فرهنگی طبیعی و دینی ... فقط تونستیم یک میراث دینی خودمون رو نگهداریم اونم چه نگه داشتنی!

یکی از معضلات محیط زیست بهره برداری از معادن هست ... چه بهره برداری از معدن و چه فرآوری مواد معدنی و ساخت مواد خام! ، در مجموع باعث آلودگی آب، خاک، هوا و تخریب محیط زیست میشه ...

این دوران ، دوران انتخابات ریاست جمهوری هست ... چند روز پیش که مناظره 8 نفره نامزدها بود توی مرحله ای که نامزدها باید برداشت خودشون رو از تصاویر میکردن نوبت رسید به یک تصویر از معدن .... معدنی که احتمالا با روش ناصحیح عملیاتی یا برداشت بیش از حد سنگهای معدنی به تعطیلی کشیده شده بود!

نامزد اول با دیدن این تصویر گفت:

خب این تصویر داره جاذبه های توریستی کشورمون رو نشون میده و ...

من گفتم:

خاک بر سر من که چنین شخصی قراره ریاست جمهوری کشورم رو دست بگیره!

اما نامزد دیگه ای گفت:

ما باید از تولید مواد خام دنیا به سمت فرآورده و محصول پیش بریم!

گفتم خدایا شکر ... حداقل این یکمی متوجه هست!

فرهنگ محیط زیستی اخلاق و رفتار ماست در مقابل محیط زیستمون که این فرهنگ زمانی شکل میگیره که شناخت ما کامل باشه ...

یک زمانی صداو سیما پیامهای تبلیغاتی خوبی از رسانه ملی درباره محیط زیست و فرهنگ صحیح نمایش میداد ... اما الان خبری از این پیامها نیست!

من فکر میکنم اگر مابین 10 تبلیغ کرم حلزون یک تبلیغ محیط زیستی هم عملی بشه وضعیت از این بهتر میشه!

و اگر ما بهتر بشناسیم و فرهنگش رو توی زندگیمون وارد کنیم بله که وضعیت تغییر خواهد کرد ...

ما هم میتونیم تبلیغ کنیم ... مثلا کسانی که با من گردش میکنن میدونن اگر زباله ای رو روی زمین بندازن شدیدا باهاشون برخورد میکنم! (این ساده ترین کاریه که میشه انجام داد)

لینک به دیدگاه

درود

برای مردم ما این موضوع روشن نیست که :

1-هزینه ی تولید و ایجاد این فضا ها و این محیط ها برای کشوری با موقعیت جغرافیایی ما چقدر هست و چقدر زمان می برد تا این محیط ها ایجاد بشه

2-تاثیر مستقیم و غیر مستقیم محیط زیست بر زندگی مردم شناخته شده نیست

3-میزان سودآوری و درامدی که از حفظ این منابع می تواند حاصل شود نا شناخته است

و..

این دلایل باعث می شود که مردم ما در هر سطحی از سواد و مسوولیت و اشتغال که قرار دارند محیط زیست و حفظ آن در آخرین اولویت ذهنی آنها باشد

وقتی وجود یک کوه درک نشود مسلما به فکر استخراج سنگ های ان می افتیم .

وقتی تاثیر یک برکه تالاب و رود درک نشود به فکر خشک کردن و بهره برداری غیر اصولی می افتیم

و...

این می ود که امروز مواجه هستیم با انبوه مشکلات زیست محیطی

مشکلاتی که دیر یا زود گریبان تک تک افراد جامعه را می گیرد

260 دشت ایران دچار بیلان منفی اب هستند و این یعنی نشست زمین در آینده ی نه چندان دور و تبدیل شدن دشت ها به بیابان برای چندین سده

اکثر تالاب ها در حال اغما هستند و این یعنی مرگ زندگی و تولید گرد و غبار و ....

اکثر کوه های ما دچار برداشت های بی رویه و غیر اصولی هستند چه در زمینه ی گیاهان خودرو و چه سنگ و کانی وای نیعنی تغییر اکوسیستم و میزان بارندگی و ...

همه ی اینها که کنار هم قرار بگیرند یعنی غیر قابل زیست شدن مناطق وسیعی از ایران و کوچ اجباری و تراکم بیش از حد در سایر مناطق و افزایش هزینه ی ندگی و....

لینک به دیدگاه

دوستای گلم ممنونم از نظران بسیار خوبتون من همشونو با دقت خوندم

وضعیت محیط زیست ایران همونجوری که میدونیم خیلی وخیمه و مخصوصا در این 8 سال خیلی خیلی تخریب شده

میخوام اگه بشه و تو ذهنتون هست راهکار عملی بدین

اونم اینکه به نظرتون ابتدا از چه مبحثی باید شروع کنیم؟

مثلا همین آلودگی هوا رو واقعا چطور میشه به نظرتون از بین برد؟ و چرا کاری نمیکنن با اینکه خودشون هم نفس میکشن و با این حال روز به روز فضای سبز رو کمتر میکنن؟

لینک به دیدگاه

آلودگی هوا رو تاپیک زدیم و بحث کردیم

هیچ راهی نداریم جز اینکه یا درخت بکاریم یا درخت مصنوعی با فتوسنتز بسازیم

بقیه ی راهکار ها خیلی خیلی کم اثر هست

فضا برای کاشت درخت هم در کشور ما فراوان هست منتها باید گونه های مناسب رو شناسایی کنیم و با روش ها مناسب تکثیر کنیم.

فکر می کنم باید روی کشت بافت ها تمرکز بیشتری کنیم و از ان روش بتونیم گیاه های بیشتری بای کاشت های هماهنگ ایجاد کنیم

--------------------

اینکه چرا کسی کاری نمیکنه دلیلش عدم آگاهی نیست دلیلش بی صاحب بودن مملکت و بخصوص محیط زیست هست.در کشور همسایه یعنی ترکیه برای جلوگیری از تخریب یک پارک کوچک شهری و ساخت یک مجتمع تجاری اداری فعالان محیط زیستی این کشور رو بعد از سال ها تا مرز بحران های اجتماعی و آشوب های خیابانی پیش بردند و درگیری هایی رو سامان دادند که در محافل تعبیر به بهار ترکی شده

منتها در کشور ها چون هیچ چیز ارزش و جایگاهی ندارد این حرکت ها اتفاق نمی افتد.

برای همین منظور اولین و مهم ترین قدم آگاهی بخشی است.باید به مرحله ای از رشد فکری فرهنگی اجتماعی برسیم که هر ایرانی خودش را مسوول بداند.باید به جایی برسیم که اگر دیدیم کسی درختی را قطع می کند اگر نمی توانیم مانع شویم حداقل بر گردن خویش ببینیم که به مکافات عمل او یک درخت ما بکاریم.

اگر می بینیم بحران کم ابی باغات ما را تهدید می کند انتظار نداشته باشیم که دولت یا کشاورز اقدام به اصلاح سیستم کشت یا آبیاری کند بلکه ما صدقات خمس و زکات خود را(آنها که اعتقاد دارند) در این راه هزینه کنیم و یا بر خود واجب ملی دینی فرهنگی و... بدانیم که حتی اگر شده یک درخت و تنها یک درخت را مجهز به سیستم آبیاری مدرن کنیم

ما باید خودمان را مسوول بدانیم

یادم هست سال گذشته تاپیکی زدیم با این محتوا که:هر ایرانی یک درخت

و بحث کردیم اگر هر ایرانی در سال تنها یک درخت بکارد ما چند سال نیاز داریم تا ایران جنگل شود؟

باید پیگیر این برنامه ها بود

باید تبلیغ کرد

بحث کرد

ذهن ها را به چالش کشید

نه اینکه صرفا در یک جمع محدودی که همه هم فکر هستند به بحث نشست و نالید

لینک به دیدگاه
درود

برای مردم ما این موضوع روشن نیست که :

1-هزینه ی تولید و ایجاد این فضا ها و این محیط ها برای کشوری با موقعیت جغرافیایی ما چقدر هست و چقدر زمان می برد تا این محیط ها ایجاد بشه

2-تاثیر مستقیم و غیر مستقیم محیط زیست بر زندگی مردم شناخته شده نیست

3-میزان سودآوری و درامدی که از حفظ این منابع می تواند حاصل شود نا شناخته است

و..

این دلایل باعث می شود که مردم ما در هر سطحی از سواد و مسوولیت و اشتغال که قرار دارند محیط زیست و حفظ آن در آخرین اولویت ذهنی آنها باشد

وقتی وجود یک کوه درک نشود مسلما به فکر استخراج سنگ های ان می افتیم .

وقتی تاثیر یک برکه تالاب و رود درک نشود به فکر خشک کردن و بهره برداری غیر اصولی می افتیم

و...

این می ود که امروز مواجه هستیم با انبوه مشکلات زیست محیطی

مشکلاتی که دیر یا زود گریبان تک تک افراد جامعه را می گیرد

260 دشت ایران دچار بیلان منفی اب هستند و این یعنی نشست زمین در آینده ی نه چندان دور و تبدیل شدن دشت ها به بیابان برای چندین سده

اکثر تالاب ها در حال اغما هستند و این یعنی مرگ زندگی و تولید گرد و غبار و ....

اکثر کوه های ما دچار برداشت های بی رویه و غیر اصولی هستند چه در زمینه ی گیاهان خودرو و چه سنگ و کانی وای نیعنی تغییر اکوسیستم و میزان بارندگی و ...

همه ی اینها که کنار هم قرار بگیرند یعنی غیر قابل زیست شدن مناطق وسیعی از ایران و کوچ اجباری و تراکم بیش از حد در سایر مناطق و افزایش هزینه ی ندگی و....

مرسی امیر جان

همه شنیدیم که 5 انقراض جهانی روی این کره خاکی به وقوع پیوسته که آخریش مربوط به 65 میلیون سال پیش بوده! دانشمندا معتقد اند کع ششمین انقراض جهانی به دست انسان در حال اتفاقه ...

معتقدند بعد از یک انقراض بزرگ 5000000 سال زمان نیاز هست تا اکوسیستم کره خاکی مجددا شکل بگیره ...

پس طبیعت صدمات وارده به خودش رو جبران میکنه اما در چه مدت زمانی؟! یک هفته؟ یک ماه؟ یک سال؟ ... این مهمه!

ما هرچه داریم و نداریم از محیط زیستمونه

آبهای شهری آلوده به فلزات سنگین و فاضلاب کارخانجات برای کشاورزی استفاده میشه

تحقیقات نشون داده سبزی های خوردن موجود در شهر ری و ورامین دارای بالاترین میزان فلزات سنگین اند!

این یعنی اینکه سم وارد جیره غذایی ما شده!

سرب موجود در هوای آلوده تهران و چندین مثال دیگه براحتی نشون دهنده تخریب محیط زیست و تاثیر اون روی خود ماست.

نابودی جنگلهای غرب و شمال غرب و جنوب غربی 100 تا پیامد داره! یکیش رو ما هر ساله شاهدیم اونم گرد و خاکی هست که بر سر تهرانی ها از عراق و عربستان فرود میاد! (این گرد وغبار دلایل دیگه ای هم داره)

مدیریت آب در کشور ما خیلی عالیه! ما آبهای جاری رو همه و همه رو جمع میکنیم و برای مصرف خودمون ذخیره میکنیم

بدون اینکه بدونیم جانوران و گیاهان موجود در طبیعت هم به آب نیاز دارند ...

در حال حاضر خزندگان جنوب کشور هم که مقاومترین جانوران به خشکی اند دارن نابود میشن و جمعیتشون کم میشه!

هر گونه دخل و تصرف خودخواهانه در طبیعت تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم ، سریع الاثر یا کنداثر روی ما خواهد گذاشت

لینک به دیدگاه

منم میخواستم به سوالات سکوت جان جواب بدم که امیر زودتر از ما عمل کرد ...

بله منم نظرات امیر رو تایید میکنم!

مثلا باید بهره برداری از جنگلهای شمال و ارس باران و سایر جنگلها در مدت زمان یکسال بندرت کاهش پیدا کنه و قطع بشه! چرای دامهای بالای 10 راس در جنگلها ممنوع بشه! (راهکار داره) ساخت و ساز و ویلاسازی هم قدغن بشه و ...

هزینه ای که برای ساخت تنها یک سد انجام میشه میتونه صرف ساخت و تهیه جنگلهای دست کاشت با درختان زودبازده و سریع الرشد در اطراف شهرهای آلوده شه و بهره برداری صنایع چوبی از این جنگلها باشه ...

دولت نباید منتظر بشینه تا یک فرد بیاد توی زمینه تولید چوب سرمایه گذاری کنه! الان وقت چنین کاری نیست!

دولت خودش باید سریع تر اقدام کنه!

ما میتونیم هزارتا راهکار ارائه بدیم

اما بنظرم اول باید فرهنگ خودمون رو کمی اصلاح کنیم!

و برای اصلاح این فرهنگ من و شما و رسانه ملی مسئولیم!

لینک به دیدگاه

با توجه به صحبتهای دوتا دوست گلمون من به این نتیجه رسیدم که اولین قدم باید فرهنگ سازی باشه

شما با نظر من موافقین؟

اگه آره باید از کجا و چه جوری این کار رو شروع کنیم؟

لینک به دیدگاه

مطمئنا اولین قدم فرهنگ سازیه.

متاسفانه تو کشور ما حتی مسئولان هم از این فرهنگ کمترین بهره رو بردن.همین مناظره ها و حرف های نامزدهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری رو حتما دنبال میکنید.من که هنوز هیچ حرفی از هیچ کدومشون درباره ی حفظ منابع طبیعی نشنیدم.انگار اصلا موضوع مهمی نیست.:ws38: خب وقتی واسه اون بالایی ها این مسائل انقدر ناچیز و بی اهمیته چه انتظاری از مردم عادی میشه داشت.به نظر من در وهله ی اول باید این فرهنگو واسه مسئولان جا انداخت.باید ازشون بخوایم.باید بفهمن که منابع طبیعی چقدر برای مردم مهمه.

اخه چرا مغوله به این مهمی انقدر بی اهمیت شده؟:w000:

لینک به دیدگاه

متاسفانه تو کشور ما حتی مسئولان هم از این فرهنگ کمترین بهره رو بردن.همین مناظره ها و حرف های نامزدهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری رو حتما دنبال میکنید.من که هنوز هیچ حرفی از هیچ کدومشون درباره ی حفظ منابع طبیعی نشنیدم.انگار اصلا موضوع مهمی نیست.:ws38: خب وقتی واسه اون بالایی ها این مسائل انقدر ناچیز و بی اهمیته چه انتظاری از مردم عادی میشه داشت.به نظر من در وهله ی اول باید این فرهنگو واسه مسئولان جا انداخت.باید ازشون بخوایم.باید بفهمن که منابع طبیعی چقدر برای مردم مهمه.

مسئله اینجاست که چه جوری بفهمونیم؟؟؟

به نظر من تا زمانی که کسی سر کار نیاد که در این مقولات تجربه داشته باشه یا لااقل اطلاعات کمی در این مقولات داشته باشه و بدونه وضع بحرانیه ، هیچ کاری نمیشه کرد:sigh:

لینک به دیدگاه
با توجه به صحبتهای دوتا دوست گلمون من به این نتیجه رسیدم که اولین قدم باید فرهنگ سازی باشه

شما با نظر من موافقین؟

اگه آره باید از کجا و چه جوری این کار رو شروع کنیم؟

من؟ فرهنگ سازی کنم؟!

سینه به سینه! من سینه به سینه فرهنگ سازی میکنم (البته اگر لیاقتش رو داشته باشم)

مثلا با هر کس نشست و برخاست دارم در این مورد هم صحبت میکنم ... واقعا صحبت میکنما ، عادتم شده!

رسانه ملی باید فرهنگ سازی کنه!

من میتونم مستند سازی کنم (از برنامه هام هست)

حیف که نمیشه حرف زد! فقط میتونم بگم داشت حالم از حرفای امروزشون بهم میخورد!

مسئله اینجاست که چه جوری بفهمونیم؟؟؟

به نظر من تا زمانی که کسی سر کار نیاد که در این مقولات تجربه داشته باشه یا لااقل اطلاعات کمی در این مقولات داشته باشه و بدونه وضع بحرانیه ، هیچ کاری نمیشه کرد:sigh:

:w16:

لینک به دیدگاه
من؟ فرهنگ سازی کنم؟!

سینه به سینه! من سینه به سینه فرهنگ سازی میکنم (البته اگر لیاقتش رو داشته باشم)

مثلا با هر کس نشست و برخاست دارم در این مورد هم صحبت میکنم ... واقعا صحبت میکنما ، عادتم شده!

رسانه ملی باید فرهنگ سازی کنه!

من میتونم مستند سازی کنم (از برنامه هام هست)

حیف که نمیشه حرف زد! فقط میتونم بگم داشت حالم از حرفای امروزشون بهم میخورد!

:w16:

چه خوب

سعی کردین که با صدا و سیما در این زمینه همکاری کنین؟

لینک به دیدگاه

اگه منظورتون مستند سازی ای بود که گفتم، باید بگم خیر ... یعنی فعلا خیر ... گفتم از برنامه هام هست (البته باید میگفتم خواهد بود)

اینکه گفتم من میتونم مستندسازی کنم، منظور از من، من نوعی بود!

ما میتونیم مستند سازی کنیم

نه اینکه حتما مستندهامون حرفه ای باشه ... خیر

برای مثال:

مستندهای دانشجویی که برای شروع میشه فقط توی دانشگاه پخش بشه و ...

توجه کرده باشید یه تصویر یا یک فیلم کوتاه اگه جالب توجه باشه توی مملکت ما سه سوت اپیدمی میشه!

چرا ما نیایم از این پتانسیل استفاده کنیم!؟ ...

راحت میشه فعالیت کرد

مثلا ایام عید شهرداری تهران جشنواره هایی توی سطح خیابونها برگزار کرد ... که یکی از نطدیکان من هم از مجری های این برنامه بودن ...

شخصا به ایشون گفتم که توی صحبتهایی که با مردم میکنی ... توی جمله هایی که برای مردم میگی کمی هم به حفظ محیط زیست اشاره کن و ...

که این کار رو کردن و جواب هم داد!

لینک به دیدگاه

خب این حرکت خیلی خوبیه.حالا کار به ریاست جمهوری نداریم.از همین شوراهای شهری شروع کنیم.ازشون بخوایم در رابطه با فضاسازی شهرها یا توسعه ی این فرهنگ گام بردارن.اینا بهتر متقاعد میشن تا اون گنده ها.البته بچه ها هم میتونن کمک زیادی کنن.من خودم امروز داداش کوچیکمو بردم پارک و راجب محیط زیست،درختان،آلودگی ها و نریختن زباله و... براش حرف زدم.واقعا متقاعد شد و بهم قول داد که هم خودش اخلاق محیط زیستی رو رعایت کنه و هم با دوستاش راجب این مسئله صحبت کنه.کاش این بحثه اخلاق محیط زیستی رو تو انجمن گسترش بدیم و از همین بچه های خودمون واسه ترویج این فرهنگ کمک بگیریم.نظرتون چیه؟

لینک به دیدگاه
اگه منظورتون مستند سازی ای بود که گفتم، باید بگم خیر ... یعنی فعلا خیر ... گفتم از برنامه هام هست (البته باید میگفتم خواهد بود)

اینکه گفتم من میتونم مستندسازی کنم، منظور از من، من نوعی بود!

ما میتونیم مستند سازی کنیم

نه اینکه حتما مستندهامون حرفه ای باشه ... خیر

برای مثال:

مستندهای دانشجویی که برای شروع میشه فقط توی دانشگاه پخش بشه و ...

توجه کرده باشید یه تصویر یا یک فیلم کوتاه اگه جالب توجه باشه توی مملکت ما سه سوت اپیدمی میشه!

چرا ما نیایم از این پتانسیل استفاده کنیم!؟ ...

راحت میشه فعالیت کرد

مثلا ایام عید شهرداری تهران جشنواره هایی توی سطح خیابونها برگزار کرد ... که یکی از نطدیکان من هم از مجری های این برنامه بودن ...

شخصا به ایشون گفتم که توی صحبتهایی که با مردم میکنی ... توی جمله هایی که برای مردم میگی کمی هم به حفظ محیط زیست اشاره کن و ...

که این کار رو کردن و جواب هم داد!

این خیلی عالیه منم اینو قبول دارم

ولی به نظرم زمانی تو جامعه ما خوب جواب میده که یا در قالب طنز باشه و یا خیلی تاسف بار و ناراحت کننده!

لینک به دیدگاه
خب این حرکت خیلی خوبیه.حالا کار به ریاست جمهوری نداریم.از همین شوراهای شهری شروع کنیم.ازشون بخوایم در رابطه با فضاسازی شهرها یا توسعه ی این فرهنگ گام بردارن.اینا بهتر متقاعد میشن تا اون گنده ها.البته بچه ها هم میتونن کمک زیادی کنن.من خودم امروز داداش کوچیکمو بردم پارک و راجب محیط زیست،درختان،آلودگی ها و نریختن زباله و... براش حرف زدم.واقعا متقاعد شد و بهم قول داد که هم خودش اخلاق محیط زیستی رو رعایت کنه و هم با دوستاش راجب این مسئله صحبت کنه.کاش این بحثه اخلاق محیط زیستی رو تو انجمن گسترش بدیم و از همین بچه های خودمون واسه ترویج این فرهنگ کمک بگیریم.نظرتون چیه؟

من خوشبختانه در بین نامزدهای شورای شهر تبریز یک نفر رو پیدا کردم که محیط زیست خونده و در این زمینه ها فعالیت داره

خودشم محیط زیست شهری

و خیلی از این بابت خوشحال شدم و رای من هم ایشون خواهد بود

در مورد بچه ها هم بله درسته حتی باید تو مدارس تدریس بشه مثل درسهای دیگه

انجمن هم اگه همکاری کنیم حتما میشه

مطمئنا همه خیر میبرن

لینک به دیدگاه
به نظر شما میشه همین خودمون یه گروه تشکیل بدیم و یه مستند هرچند ساده بسازیم؟عایا؟:ws38:

به نظر من که در دنیای مجازی کار کردن و هماهنگی خیلی سخته

کاش تو یه شهر بودیم

سه تایی میشستیم کار میکردیم:sigh:

ولی باز اگه پیشنهاد خوبی دارین که اینجا بشه من هستم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...