رفتن به مطلب

چهارمین جلسه طوفان فکری

hasti1988

ارسال های توصیه شده

عجب عکسی انتخاب شده ... اصلا عکس نه یه کلیپ وشاید یه فیلم غم انگیز..... ...

یکی دوسال پیش یکی از دوستانم در کنار کار کشاورزیش که گلخونه بود یه کارگاهی زد که نخهای نایلونی تولید میکرد خیلی محیط پر سرو صدایی بود...هروقت میرفتم میدیدم یه کار گر جدید آورزده وقبلیه رفته .میگفت به خاطر سروصدا هیچکس موندگارنمیشه یه پیشنهاددادم گفتم برو بهزیستی از افرادی که به خاطر ناشنوایی یا کم شنوایی نمیتونن کار کنن استفاده کن وواقعا هم همینطور شد ...(البته گوشیهای صداگیر هم میتونست کمکش کنه اما خوب .....)

شاید یه کم از موضوع فاصله گرفتم اما به نظرم باید هرکدوم ماها در گوشه افکارش یه جایی رو برای کمک به اونهایی که از لحاظ مالی یا جسمی محدودیت دارن اختصاص بدن ولو با یه مختصر صدقه ...

ادامه در پستهای بعد... :

لینک به دیدگاه

به نظر منم آموزش بهترین راهه...البته اول درساشون بعد آموزش مهارت های دیگه مثل صنایع دستی، موسیقی یا هر چیز دیگه

به نظرم خیلی از دانشجوها حاضرن به صورت رایگان به این بچه ها مهارت های مختلف رو آموزش بدن مخصوصا توی دانشکده های هنر و یا آموزشکده های فنی و حرفه ای

لینک به دیدگاه

فرهنگ سازی کنید:

ما ایرانی ها هر خانواده دم عید 250 تا 300 گرم حبوبات رو سبزه میندازیم . اگه 100 تا خانواده این مواد غذایی رو اینطوری اسراف نکنن می دونید چقدر خوب میشه؟؟

چندتا هیئت داره مطرح تو شهر واسه چشم هم چشمی و ... غذا نذری های میلیاردی میدن و اگه این پولا جمع بشه به چندتا ییتیم و بی سرپرست میشه کمک کرد؟؟نمیشه یه مدرسه ساخت تو روستا؟؟؟ (زحمت متقاعد کردن این افراد به موسسه خیریه است)

لینک به دیدگاه

1- میشه از این بچه ها خواسته بشه که حس خودشون رو نقاشی کنند البته نه روی یک کاغذ a4 بهتره یک سطح بزرگ و وسایل راحت تر و غیر معمول در اختیارشون بگذاریم مثل رنگ و بوم و حتی اسپری رنگی ... تو بچه ها حس خیلی قویتره و کلیشه کمتر ... کافیه آزاد باشند و از هیچ چیزی منع نشوند ... بعد این کارهاشون رو توی نمایشگاه میشه فروخت چون اینکه چه کسی اثر را خلق کرده مهمتر از خود اثر میشه...

2- برای آموزش میشه از افراد خیر خواست هر کسی چیزی بلده و تخصصی داره به این بچه ها آموزش بده و اینطوری لازم نیست پولی جمع بشه تا حرکتی اتفاق بیوفته ... البته حتما باید استعدادیابی هم بشه ...

3- لازم نیست چون اینها از قشر ضعیف جامعه هستند حتما کارهای سطح پایین انجام بدهند و دستمزد کمی بگیرند... من گروهی رو میشناسم که هفته ای یکبار این بچه ها رو می برند و بهشون پارکور یاد میدند و در آینده میتونند خودشون مربیهای خوبی بشوند

4- انجام کارهای گروهی که به تخصص کم و نیروی زیاد احتیاج داره هم میتونه خوب باشه مثلا خیلی از شرکت ها برای بسته بندی های ساده توی زمان کم حاضرند پول خوبی بدهند ...

از اینکه اینجا میشه راحت هر ایده ای را نوشت لذت می برم

لینک به دیدگاه

در یک چنین مر کز حمایتی به نظر من مهمترین بحث تفکیک وطبقه بندی این گروه با توجه به سن ..اخلاق ...تمایلات جسمی وروحی وتوانایی های هنری ...ویدی وفکری اینهاست .واین خصوصیات باید در یک شناسنامه مخصوص هرکدوم این ا فراد ذکر بشه که پیشنهادات برخی دوستان میتونه در کشف روحیه وتواناییها به ما کمک کنه وپیشنهادات برخی دیگر میتونه بعد از طبقهبندی وتفکیک خصو.صیات این افراد مورد استفاده قرار بگیره مثلا لینک دادان آنها به مراکز کار افرینی که نیاز به نیروهایی دارند که بتوانند با هزینه کمتری کار افرینان را مورد حمایت قرار دهند ...

لینک به دیدگاه
من در حد تجربه چندین ساله شخصی در چنین محیط های نظر خویش را عرض میکنم

صحبت در این محیط ها از کمک و امورخیریه امری زیبا و پسندیده است ، اما در کل 90 درصد آدم ها دوست دارند کمک کنند ولی نمیتوانند و بقولی فراموششان می شود

در ظاهر همه پشت هم هستند اما در اصل شاید به انگشات یک دست هم نرسد این همراهی

امیدوارم در این راه موفق باشید

بسیار جالب گفتید

اتفاقاً وقتی به حساب و کتاب مالی و بخش شفاف سازی میرسه سر و صداری بسیاری خواهد داشت.

من نمیدونم این دوستانی که میخوان خیریه بزنند کیا هستند ولی حتما از تجربیات فرناز عزیز FrnzT استفاده کنند.

ایشون این مسیر الان ند سال پیش رفتیند

لینک به دیدگاه

چند سوال پرسیدم متاسفانه جوابی نگرفتم یا حداقل شفاف نبودند.

اما خب با توجه به تجربه ام که عضو یه انجمن خیر یه هستم البته فعالیتم خیلی محدوده (فعالیت حضوری) دوستان اگر فکر میکنند کاربردی داره مواردی رو عنوان کنم...

لینک به دیدگاه
چند سوال پرسیدم متاسفانه جوابی نگرفتم یا حداقل شفاف نبودند.

اما خب با توجه به تجربه ام که عضو یه انجمن خیر یه هستم البته فعالیتم خیلی محدوده (فعالیت حضوری) دوستان اگر فکر میکنند کاربردی داره مواردی رو عنوان کنم...

حتما دنیز جان

اصلا هدف برگزاری این جلسه همینه که ایده های دوستان رو بشنویم:a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه

man nazare khasi nadaram

ama

doostan tavajoh dashte bashid ke pishnehadayi bishtar be dard mikhore ke kam hazine tar ba bazdeye bishtar bashe

vase karaye khayati ke doostan farmoodand bayad dar ayandeye nazdik hazineye gazafi vase tamiine charkh haye khayati pardakht beshe va qeyre...

ineke az nazare man bayad be pishnehadayi fekr konid ke hazineye kami bebaran va aval amoozeshi be koodakan dade beshe ke be anjoman soodi berese va bad az hamin soode anjomanetoon betoonid estefade konid baraye amoozesh haye dg kebishtar be dard in bacheha mikhore va betoonid hazineye amoozesheshoon ro ham ba kare khodeshoon pardakht konid

intori khodeshoon espansere khodeshoon mishan va pishrafteshoon vaghean bishta az ghabl ke ba hazineye hazer amadeyi bashe mishe

age fingilish neveshtam sharmande kibordam farsi nadare

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت دوستان خیر و گرامی.....

فعالیت من در سازمانهای خیریه در طول چند سال پراکنده بودند اما تقریبا 2 سال و نیم است که به عضویت خیریه شهر دراومدم

شاید تفاوتهای زیادی و روش کاملا متفاوتی با داخل کشور باشد اما با کسب تکلیف از هادی گرامی و هستی عزیز اشاراتی به نحوه کار گروه خودمان میکنم.

این سازمان کاملا مردمی است و قدمتش شاید به نیم قرن هم برسد.گرچه تاریخچه زمان جنگ جهانی دوم هم دارند این سازمان مردمی اما گروه نو پا همین نیم قرنی هستند که ان زمان تعدادی جوان تحصیلکرده بهمراه زنان خانه دار و کلیسا تشکیل دادند.

و اما نحوه کار .با توجه به اینکه مردم این کشور در رفاه هستند و نیازی به کمک مردمی ندارند این کمکها به کشورهای فقیر و جهان سومی خصوصا افریقا و هند ارسال میشود. و حتی کودکان با استعداد و علاقمند به ورزش و رقص و اواز را کشف کرده و مورد حمایت قرار میدهند.

ساختما ن خیریه از طرف کلیسا حمایت میشود و اعضا ی خیر از کودک 5 سال تا فرد 100 ساله هم عضوند این افراد به دسته ها و گروههایی تقسیم شدند

این ساختمان 3 طبقه است بزرگ نیست یک خانه 3 طبقه رو در نظز بگیرید که در ادامه پستها تصویر هم گذاشته خواهد شد.

در این ساختمان یا خانه افرادی موظفند تمام کمکها رو در جای مناسب قرار دهند و گروهی با گذاشتن قیمت خیلی پایین روی اجناس یا وسایل

گروهی پشت صندوق قرار میگیرند

گروهی مشغول درست کردن وافلر (نوعی شیرینی فوری به شکل نان پنجره ) و قهوه هستند فقط برای پذیرایی از مردم نه فروش.

حالا کمکهای دریافتی چیست و از کجا؟

خانومهایی هستند که دارای هنر فرضا بافتنی یا خیاطی و غیر هستند این خانومها حتی از یه دکتر تا یه خانه دار رو شامل میشود بر عکس انچه گه ما تصور میکنیم خانومای اینجا فعال و هنرمندن و شغل و موقعیت باعث وقفه در هنر و انجام کارای خیر نمیشود .این هنرهای دستی خود رو میارن تحویل همین مکان خیریه میدهند بدون دریافت وجهی و خیریه روی اینها قیمت میگذارد عرض کردم قیمتها خیلی پایین است تا مردم جذب این مکان شوند

کمکهای دیگر کتاب است که از کتابهای قدیمی تا جدید علمی ، اموزشی ، تحصیلی و رمان .......اهدا میشود

وسایل خانه غیر از لوازم صوتی چون لوازم صوتی دور انداخته میشود اشیا کهنه رو نمی پذیرند که مورد لوازم الکترونیکی اینجا خارج از بحث ماست.

فرش ، کمد، تزینات و بوفه ها .پرده.روتختی .اسباب بازیهاو............

دوچرخه ، وسایل اسکی .کوه نوردی .غواصی وسایل ماهیگیری.....که اینها همگی یا تازه هستند یا اگرم استفاده شده باشند تازه و تمیزن. و بعضا از طرف شرکتها و فروشگاهها نیز فرستاده میشوند .

و گروه همانطور که در بالا شرح دادم همه این وسایل رو با همکاری هم و وظیفه تعیین شده کارشونو انجام میدن

چگونگی ارسال؟

کل اعضا میتوانند در رساندن این محصولات جمع شده به کشورهای دیگر سهیم باشند که هر بار یک کشور مد نظر است و یک گروه 12 نفره که فرصت و مرخصی کاری داشته باشند سفری تقریبا 2 هفته ای رو دارند برای تحویل دادن وسایل...

البته از همین اعضا کسانی هستند که کشور و اشخاص مورد نظر را خستجو میکنند و در مقصد حضور دارند .

هزینه این سفر هم چون خیریه است بسیار کم محسوب میشود و نصفش به عهده خود اعضاست.

من زیاد فعال نیستم اما روزهای شنبه یا روزایی که سر کار نباشم و در تعطیلی و حوصله کار میرم و پشت صندوق هستم .

ببخشید زیاد حرف زدم و اگرم اشتباهی از نوشتنم بوده دلیلش خستگی تایپ کردنه......:icon_redface:

لینک به دیدگاه

مجددا سلام خدمت دوستان عزیز.....

قرار بود زودتر ادامه پستهای قبل رو بدم متاسفانه وقت نشد و به هستی عزیز قول داده بودم تا امشب ادامه رو بذارم..

نکته مهم دیگر که جا گذاشته بودم شرکت و همکاری مهد کودکها و مدارس با خیریه هست . بدین گونه که در آخر بهار هر سال جشنی برگزار میشود و این جشن از طرف اولیا و مربیان مهد و مدارس است قبلش فیلمها و ویدیوهایی به بچه ها و خانواده ها نشان داده میشود و اطلاعات مربوط به یک منطقه یا کودکی در هر نقطه خارج از کشور..بطور مثال میتواند کودکان آوره سوریه باشد یا کودکان اتیوپی و غیر..

تقریبا 2 هفته قبلش هماهنگی لازم میشود و در روز موعود خانواده ها با درست کردن شیرینی و شربت و ابمیوه و........ به مهد و مدرسه فرزندانشان میروند و معمولا از ساعت 14:30 تا 17 مراسم است تمام چیزهایی که از طرف خانواده ها برده شده روی میز بزرگ و طویلی گذاشته میشود چند نفر مسئول فروشش میشوند و جالب اینجاست خودشان که درست کردن پولی بابت خریدش میدهند و کودکان هم با خواندن شعر و آواز و رقص پذیرای والدینشان هستند

مربیان نیز کاردستیهای بچه ها که نقاشی و خمیر سازی و غیره رو به نمایش میگذارند که باز والدین و مربیها میخرند .تشویقی برای هنر بچه ها و کار خیر کردن

چند نفر از اعضای خیریه هم شرکت دارند و بعد از مراسم جمع آوری پولها شده و به صندوق خیریه ریخته میشود ....

و اخرین جلسه خیریه 9 مِی بود که 7 شب تا 9 ادامه داشت و گروههایی انتخاب شدند برای رفتن به مدارس و مهدها که قرار است در 25 مِی برگزار شود یا جمع اوری.

گروههایی هم برای تحویل دادن و سفر به مناطق تعیین شده که از 3 جولای سفرها اغاز میشود در حقیقت کسانی که وظیفه تحویل کمکها رو بعهده دارند .

گروه ما 3 نفر و قرار است به یکی از مهد کودکها بریم و در جشن شرکت کنیم ...من خودم تصمیم دارم کیک درست کنم و ببرم و اضافه کنم اصلا اجباری در درست کردن و یا بردن چیزی نیست اما نفس کار برای همه اینقدر اهمیت دارد که لذت میبرند از این همکاری و شرکت........

با امید اینکه این تجربیات کاربردی برای دوستان در جهت انجام کار خیر خواهانه داشته باشد .

و سپاسگزارم که وقت گذاشتید..

موفق باشید.....:icon_gol:

لینک به دیدگاه

آهان :ws3: ایشالا هرجا هستین سلامت و موفق باشین

واسه اینکه اسپم نشه من هم نظرمو درباره این عکسایی که گذاشتین بگم :whistle:

خیلی ایده ی جالبی بود یه جورایی همه ی مردم توی شهر درگیر میشن باهاشو میتونن کمک کنن

ما تو شهرسازی یک مبحثی داریم به عنوان توانمندسازی که یه جورایی شبیه به همینه

یعنی امکاناتی رو در شهر ایجاد کنید که افراد فقیر، کسانی که آموزش کافی ندیدن، دارای مشاغل کاذب هستن و توی محله های نامناسبی زندگی میکنن ابتدا خودشون پیشرفت کنن و اصلاح بشن و با اصلاح شدن اونا جامعه هم اصلاح بشه و امکان رشد اقتصادی فراهم بشه

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

منم فکر میکنم اینکه بستری فراهم بشه برای کشف استعداد این بچه ها خیلی عالیه.

کلاس های هنری (مثل کلاس های موسیقی)، درسی، ورزشی و ... برای این بچه ها برگزار بشه و میزان علاقه و استعداد این بچه ها سنجیده بشه.

شاید واقعاً تو زمینه هایی به غیر از درس بتونن کاملاً موفق تر از مسائل درسی باشن.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

با سلام

به نظرمن اموزش وبالا بردن اعتماد به نفس وهزار تا کار کردن درسته نظرات خوبم هم زیاد... اما این بودجه از کجا ?واینکه تمام این کارها درکدوم مکان میخواند انجام بشه ؟این افرادی که قرار اموزش بدن از کجا ?قبل از همه اینهها باید یک سری اعلامیه یا یک چیزی مثل خبر دار کردن باشه که افرادی که میخواهن از نظر مالی و از نظر اموزشی در زمینه های مختلف به این افراد کمک کنیند امادگیشونو اعلام کنند ......بعد مشخص شدن افرادی که میخواهند کمک کنند وافرادی که کمک میخواهند بهترین نظرات گلچین ودر یک وسعت کم عملی بشه اگه خوب جواب داد این وسعت وسیع بشهههه به امید خدا...

موفق باشید

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...