رفتن به مطلب

آموزش تندخوانی وتقویت حافظه

ارسال های توصیه شده

مرسی از شما بابت این آموزش

برای تند خوندن به نظر من احتیاجی نیست که تمام متن خونده بشه

خیلی جاها باید کلمه رو حدس زد، خیلی جاها جمله رو حدس زد !

یعنی از یه جمله با ده کلمه، اگر خوندن 5 کلمه اول مفهوم رو می رسونه، 5 تای بعدی رو باید رها کرد، رفت جمله بعد

من n سال پیش (دی:) یه دوره تندخوانی رفتم، اپسیلونی البته الان ازش یادم نیست !

اما استدلال شخصیم اینه که تند خوندن ارتباط مستقیمی با کتاب خوندن یا مقاله خوندن داره

هر چی بیشتر کتاب خونده بشه، بانک کلمات تو ذهن بیشتر، در واقع شکل کلمات تو ذهن می شینه و حدسشون راحت تر می شه، در نتیجه می شه سریع تر خوند.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 77
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

درود

22 ثانیه با زمان سنج موبایل گرفتم

دوستم این کلاس های (که احساس می کنم باید اعصاب خورد کن باشه) تندخوانی رو میرفت بازم نتونست ازم جلو بزنه. به چیزهایی که از قبل فرستادن بستگی داره.

در کل با این کلاس ها مخالفم. باید ضمیرناخودآگاه فعال بشه. با گذشت زمان و خوندن متونی که دوس داریم.

ووو

به شیرینی نتیجه نگاه کنید نه سختی راه !

همه ما از اولین روز مدرسه شیشه اعصابمون رو در مقابل سنگ تمرینها قرادادیم تا شکسته بشن و ما پله پله بالا بیام

کلاس اول اونقدر نوشتیم آب ومعلم همه زحمتهای مارو در یک لحظه خط زدوگفت فردا بنویسیدبابا وما نوشتیم ونوشتیم ونوشتیم کلمات تکراری واعصاب خورد کن ...تا اینکه رسیدیم به معادله ها وماتریسها و مشتقها وانتگر الهاوبازهم صدتا مشتق گرفیم تا یک مشتق امتحان را حل کنیم وباز هم اعصابمان درمقابل سنگ تمرینها شکست وشکست وشکست ...وامروز همه ما از خورده شیشه های اعصابمان پله دانش را بالا آمدیم پس برای تکراردیروز و هدف فردا نگران شیشه شکستنی اعصابمان نباشیم که می ارزدبه شیرینی نتیجه....

شما دوست عزیز دست طلب مارا بادست محبتتان بفشاریدو در طول راه نواقصی بود مشایعت بفرمایید.

لینک به دیدگاه
به شیرینی نتیجه نگاه کنید نه سختی راه !

همه ما از اولین روز مدرسه شیشه اعصابمون رو در مقابل سنگ تمرینها قرادادیم تا شکسته بشن و ما پله پله بالا بیام

کلاس اول اونقدر نوشتیم آب ومعلم همه زحمتهای مارو در یک لحظه خط زدوگفت فردا بنویسیدبابا وما نوشتیم ونوشتیم ونوشتیم کلمات تکراری واعصاب خورد کن ...تا اینکه رسیدیم به معادله ها وماتریسها و مشتقها وانتگر الهاوبازهم صدتا مشتق گرفیم تا یک مشتق امتحان را حل کنیم وباز هم اعصابمان درمقابل سنگ تمرینها شکست وشکست وشکست ...وامروز همه ما از خورده شیشه های اعصابمان پله دانش را بالا آمدیم پس برای تکراردیروز و هدف فردا نگران شیشه شکستنی اعصابمان نباشیم که می ارزدبه شیرینی نتیجه....

شما دوست عزیز دست طلب مارا بادست محبتتان بفشاریدو در طول راه نواقصی بود مشایعت بفرمایید.

مثل اینکه متوجه منظور من نشدین. کلا قید این کلاس ها و این گونه آموزش ها رو بزنید. به نظرم مثل سیگار فروشی شغل کاذبه. ایشالا شب بیشتر توضیح میدم.

لینک به دیدگاه
منم 48 ثانیه:hanghead:

49ثانیه

خیلی خوبه من چند وقتی میشه که سرعت تند خوانیم خیلی کم شده :icon_pf (34):

الانم 50 ثانیه طول کشید :ws3:

منم هستم .

خاک به چوک :icon_pf (34):، من چقد تنبل بودم خودم نمیدونستم :ws52:

از همه بدترم که 90 ثانیه :sad0:

مال من یک دقیقه طول کشید:banel_smiley_4:

دوست عزیز چقدر زمان میبره در حد المپیک باشم؟ میخوام تا امتحان ارشد که یه سال وقت دارم این مساله حل شده باشه برام:icon_gol:اگه کتاب خوبی در این رابط رو صلاح میدونین بفرمایین مطالع اش کنیم:icon_gol:

برای من هم دقیقا 1 دقیقه شد :banel_smiley_4:

چه تاپیک خوبی :a030: ممنون :icon_gol:

من 45 :5c6ipag2mnshmsf5ju3

یه اخلاق بدی که دارم اینکه وقتی دور و برم شلوغه سرعت خوندنم کم میشه زود حواسم پرت میشه.:icon_pf (34):

امیدوارم همه دوستان با تمرینات پیشنهاد شده سرعت خوب خودشون رو بهتر کنن.

لینک به دیدگاه
مرسی از شما بابت این آموزش

برای تند خوندن به نظر من احتیاجی نیست که تمام متن خونده بشه

خیلی جاها باید کلمه رو حدس زد، خیلی جاها جمله رو حدس زد !

یعنی از یه جمله با ده کلمه، اگر خوندن 5 کلمه اول مفهوم رو می رسونه، 5 تای بعدی رو باید رها کرد، رفت جمله بعد

من n سال پیش (دی:) یه دوره تندخوانی رفتم، اپسیلونی البته الان ازش یادم نیست !

اما استدلال شخصیم اینه که تند خوندن ارتباط مستقیمی با کتاب خوندن یا مقاله خوندن داره

هر چی بیشتر کتاب خونده بشه، بانک کلمات تو ذهن بیشتر، در واقع شکل کلمات تو ذهن می شینه و حدسشون راحت تر می شه، در نتیجه می شه سریع تر خوند.

مطالب تند خوانی وتقویت حافظه از چندتا نکته اساسی پایه گذاری میشه وومابقی روشهای تمرین اون مهارتهاست که بنده بارعایت اون

اصول وبااتکا به تجربه قبلی وتاحدودی خلاقیت شخصی مطالب رو ارائه میکنم ازکمک وپیشنهادشما ودوستانی که تواین زمینه تجربه داشتید هم خوشحال میشیم استفاده کنیم .

لینک به دیدگاه
مثل اینکه متوجه منظور من نشدین. کلا قید این کلاس ها و این گونه آموزش ها رو بزنید. به نظرم مثل سیگار فروشی شغل کاذبه. ایشالا شب بیشتر توضیح میدم.

من برای یادگیری تند خوانی وتقویت حافظه هزینه کردم وتاحدودی یادگرفتم واگر برام حداقل تواین ده سال مفید نبودمطمئن باشید این موضوع رو به دوستان پیشنهاد نمیکردم شماتا حدودی از نتیجه تندخوانی فطرتا بهره بردید وتا حدودی به چند نکته از چندین نکته اکتسابی از تند خوانی اشاره فرمودید پس قضاوت خودتون رو حداقل با صبرو حوصله بیشتر بعد چند جلسه اعلام بفرمایید.

من یک بارهزینه کردم یاد گرفتم وامروز هم هزینه میکنم وآموزش میدهم واز این آموزش هیچ چیزمادی بدست نمیارم دوست عزیز.

لینک به دیدگاه

درس اول

"گرفتن دست چشمهاوحرکت روی متن"

حتما دوستان میپرسن چه طوری دست چشمهامونو بگیریم وشروع به دویدن رو متن کنیم .خوب خیلی مسئله مشکلی نیست شماهروسیله ای شبیه خودکاررومیتونین به دست گرفته اونو روی خطوط متن با یه سرعت مناسب که اشاره میکنم حرکت بدید .البته بانمایشگرموس هم میشه این کارو انجام داداماتوصیه بنده اینه که 90درصد تمرینات رو با یک کتاب که حدود سایز فونت 12-14چاپ شدهانجام بدید و10درصد تمرینات رو با صفحه لپ تاپ

علت استفاده از یک نشانه حرکت زیرخطوط اینه که چشمهای ما در حین مطالعه بدون اختیار هر چند لحظه توجه خودشون رو روی کلمات گذشته یا فعلی فوکوس میکنه ومکث کوتاهی داره وبا تنبلی حرکت میکنه.. یا اینکه دارید مطالعه می کنیدتویه لحظه میرید توفکر وچشم شما رو همون مطلب میمونه وشما هم توافکار خودتون سیر میکنیدوهمونجا غرق توافکارمیشیدوزمان مفیدمطالعه رو همینطور ازدست میدید.این روش استفاده از یک نشانه که به عبارتی "خطبردن" مطلب هم گفته میشه مهمترین اصل توی تندخوانی وتمرکز حواس می باشد.پس حتما تمام تمرینات رو تااطلاع ثانوی با خط بردن توسط یک شی (حتی یکی از انگشتان دست )انجام بدید .وقتی میخواهیدباسرعت دستتون زیر مطالب خط ببریداصلا سرتون نبایدبچرخه باید با چشمانتون مسیرروتعقیب کنید .سرکاملا ثابت عضلات چشم کاملاپویاومتحرک در تعقیب نشانه زیر خطوط.

تمرین

یک کتاب که با سایز متن 12-14چاپ شده وخطوط آن پیوسته است (مثلروزنامه ها ستونی نباشه)رو انتخاب کنید ابتدا کتاب رو وارونه بگیرید ومقابل خودتونقراربدید (چون اصلا تواین تمرین قرارنیست ما هیچ کلمه ای رو درک کنیم فقط قراره سرعت حرکت چشمها زیادبشه )خودکار یا شیی که انتخاب کردید برای خط بردن رو زیر خطوط کتاب قراربدید وباسرعت شروع به خط بردن مطلب کنید (چون ما کتاب استاندارد ی براآموزش نداریم همین پست رو در نظر میگیرم شما باید درعرض 8ثانیه تمام خطوط آبی وقرمزای پست رو خط ببرید (خودکار یانشانه موستون رو روی صفحه مونیتو زیر خطوط متن قراربدید اماروی کتاب خیلی بهتره )حالا تو طول این سه روز هرروز هروقت خالی داشتید فقط برای تفریح این تمرین رو انجام بدید .دوباره تاکید میکنم اصلا قرارنیست تواین تمرین حتی یک کلمه هم متوجه بشیم برای همین کتاب یا متن رو وارونه کنیدوتمرین کنید که نگران درک نکردنمطالب نباشید.

این تمرین خیلی مهمه به سادگیش نگاه نکنید تامیتونید انجام بدیدباورکنید که شما تا مدت کوتاه دیگه به شدت سرعت مطالعتون زیاد میشه مطمئن باشید فقط تمرین تمرین تمرین ....به قابلیت این چشمها ومغزتون ایمان پیداکنید

حالا اون پست اول که سرعت اولیه خودتون رو بااون محک زدید رو با این روش خط بردن با یکسرعت ملایم مجددا مطالعه کنید با جرات میتونم بگم تمام افراد بالای یک دقیقه حتما چندین ثانیه از مدت مطالعه اونها کمترمیشه وسرعت اونها افزایش پیدا میکنه وسایر دوستان با تعداد ثانیه کمتری به سرعت آنها افزوده میشه.(این فعلا تاثیر خط بردن مطلبه )

نکته :تا حدودی میشه گفت افرادی که سرعت بالای یکدقیقه داشتند احتمالاافرادی هستند که مطالب رو هنگام خوندن زمزمه میکنند از این به بعد اصلا هنگام خوندن هیچ متنی اونو زمزمه نکنید بجز فراگیری مطالب زبان خارجی که اونهم باید با صدای بلند تکرار بشه نه زمزمه .زمزمه هیچ تاثیری در یادگیری ندارهاین عادت رو ترک کنید تا سرعت شما بهتر بشه.

تا تمرین ودرس بعدی اگه سوال،پیشنهادیا مطلب مکملی باشه خدمت همه دوستان هستم .

تمرین امروز روباجدیت وسرعت خوب انجام بدید.

تا شنبه بدرود.

لینک به دیدگاه
مال من یک دقیقه طول کشید:banel_smiley_4:

دوست عزیز چقدر زمان میبره در حد المپیک باشم؟ میخوام تا امتحان ارشد که یه سال وقت دارم این مساله حل شده باشه برام:icon_gol:اگه کتاب خوبی در این رابط رو صلاح میدونین بفرمایین مطالع اش کنیم:icon_gol:

من سعی میکنم اصلیترین مطالب رو تویه زمان کوتاه خدمت دوستان هم جهت تقویت سرعت وهم تقویت حافظه عرض کنم اما مهمترین مسئله تمرین زیاده از امروز هر کتابی که مطالعه میکنیدرو تا حدودی سعی در افزایش سرعت خوندن داشته باشیدومخصوصا مطالبی که جهت تقویت حافظه است رو روی مطالب کنکوریتون اعمال بفرمایید

نکته مهم:اینکه شما چه دروسی رو میخواهید برا کتکور بخونید خیلی مهمه چون بعضی درسها روش اعمال سرعت روشون متفاوته .امیدوارم در آینده در لابلای مطالب درسی بهتر کمکتون کنم.

درمورد منبع تند خوانی :تمام پایه واساس تند خوانی مطالبیه که خدمت دوستان به عنوان درس وتمرین ارائه میشه ومعمولا هم به صورت cdوdvdعرضه میشه که قیمت اونها از 7000تومان هست تا 80000تومان البته بدون هزینه پیک .فقط تنها مزیت وتفاوت این برنامههابااین تاپیک ا اینه که اونجا صدای ارائه دهنده رو میشنوید ودر هنگام اجرای تمرین زمان شرو.ع وپایان هرتمرین از طریق گوینده به شما اعلام میشه اما اینجا باید خودتون با کورنومتر زمانهارو مدیریت وثبت کنید البته بعدا منظورم رو بهتر متوجه میشید .

لینک به دیدگاه
چه تاپیک خوبی :a030: ممنون :icon_gol:

من 45 :5c6ipag2mnshmsf5ju3

یه اخلاق بدی که دارم اینکه وقتی دور و برم شلوغه سرعت خوندنم کم میشه زود حواسم پرت میشه.:icon_pf (34):

امیدوارم با بکارگیری برخی مطالب که درآینده خدمت دوستان عرض میشه تا حدی این مشکل برطرف بشه هرجند مطالعه معمولا در فضای آرام قاعدتا سرعت بهتری داره.

لینک به دیدگاه

من بدون تمرین و برای اولین بار شد 27 ثانیه

سرعت شما وبرخی دوستان خیلی خوبه .امیدوارم مطالب افزایش سرعت وتقویت حافظه برای شما وهمه دوستان مفید واقع بشه.ممنوم.

لینک به دیدگاه

درس دوم

حافظه

مهمترین خاصیت مغز اینه که هر چیزی رو که ببینه یا بشنوه دقیقا مثل یه فایل امپی تری اونو ذخیره میکنه .یا مانند یه تصویر اونو یه گوشه ای از مغز رها میکنه ولی ما از آدرس این فایل ذخیره شده اطلاعی نداریم چون هنگام سیو کردن مطلب آدرس روبرنداشتیم که گمش نکنیم .وعلت اصلی که مانمیتونیم اطلاعاتمون رو باز یابی کنیم گم کردن یا ندوستن ادرس محل سیو مطلبه .

برای تایید وادامه این موضوع به جمله فوق دقت کنید "با1000تومن چه کارمیشه کرد "همه شما یادتون میاداینو یه جایی دیدین واما نمیدونید کجای مغزتون ضبطش شده اینجا دوحالت داره یا اینقدر این پیام رو مشاهده کردید که تصویرهای زیادی تو ذهنتون در جاهای مختلف ثبت شده که به راحتی مغز میتونه یه دونه از اون فایلهارو پیداکنه و به سوالات زیر پاسخ بده یا اینکه تعداد کمی مشاهده کردید ومغز تلاش میکنه اون معدود تصاویر رو پیدا کنه واز رو اون تصاویر به سوالات پاسخ بده که بعضا پاسخ خوبی پیدا نمیکنه.

سوالهای زیر رو در مورد همین جمله که به قول خودتون تکراریه ویه جا دیدید پاسخ بدید:

1-به نظر شما عدد 1000تواون عبارت تبلیغاتی با عدد نوشته شده بود یا با حروف

2-به نظر شما پیام درانتها اعلام کرده بود چه کاری میتوان کرد یا چه کارهایی میتوان کرد

3-یادتونه رنگ مطلب چه رنگی بود

4-به نظر شماپیشنهاد ارائه شده به شما چی بود

5-به نظر شما چیکار بود یا چه کار

خوب با پاسخ دادن وندان به این سوالها متوجه شدیم همه ما اینو تومغزمون داشتیم اماشاید نمیتونیم پیداش کنیم .

این یعنی (فایل تصویری رها شده درمغز).خوب حالا ماباید چه جوری به یه فایل آدرس بدیم که گمش نکنیم ؟

این مطلب رو یه چند لحظه داشته باشید

همه شما در خصوص اون جمله تبلیغاتی به یه نتیجه واحدی رسیدید که درانجمن نواندیشان یه گروهی صرفا جهت یک برنامه اخلاقی اجتماعی هم فعالییت دارن به این درک میگن حافظه درک مطلب که لزومی برای آدرس دادن وذخیره کردن در جایی از مغز نداره (البته نهایتا در یه جایی ذخیره میشه اما اونقدر پرنگه که خیلی مغز برا یافتنش دست وپایی نمیزنه) .پس درک مطلب برای تسریع حفظ یا ادرس دهی خیلی اهمیت داره .

اما برا آدرس دادن برای ذخیره مطلب تنها راهش بازیابی ومرور در همون لحظه مطالعه یا همونreview یا تکرار مطالب جذبشده ورها شده در مغزه .یعنی شما اگر به این اطلاعات نیاز دارید که مجددا استفاده بشه باید بعداز مطالعه متن حتما حتما با مراجعه به اون تصویری که ابتدا در ذهنتون نقش بسته مطالب رو بدون مراجعه به متن تا اونجایی که میتونین باز گردان کنیددقیقااین مسئله شبیه رفتن وبرگشتن یه مسیره ..قبول داریدوقتی شما با یه آدرس مسیرپیچیده ای رو طی میکنید برگشت اون مسیر تا حدودیمشکل تره اینجا هم برگشت مسیر یه کم مشکل تره .این نکته هم اساس تقویت حافظه است .اگرشما مشهورترین ومعروفترین وپرهزینه ترین کلاسهای تقویت حافظه رو انتخاب کنید تمام تمرینات اونها بسط پیدا میکنه به همین نکته وروشهای تکامل مرور است که

در درسهای آینده تقدیم دوستان میگردد.. .

نکته :آیا میدانید تند خوانی از کدوم حرفه کپی بردارشده ؟

توحرفه خلبانی مهمترین مسئله داشبورد یا مونیتورهایی هست که در مقابل خلبان قرارمیگیره وخلبانها باید با تسلط برهمه این نشانگرهای این داشبورد درشرایط بحرانی وحتی معمولی بهترین تصمیم رواتخاذ کنند.که مجبور هستند فعالیتهایی رو انجام دهند که میدان دید آنها افزایش پیداکنه واز طرفی سرعت کنترل داشبوردهانیز افزایش یابدکه رفته رفته از تمرینات این حرفه الگو برداری شد وجهت افزایش درسرعت مطالعه استفاده گردید.

تمرین:

در حال حاضر تمرین خط بردن باسرعت زیاد رو با کتاب وارونه ادامه دهید تا سه شنبه که تمرین فوق را با تمرین تقویت حافظه میکس کنیم.اگر واقعا قصد افزایش سرعت دارید این تمرینها رو انجام دهید تندخوانی وتقویت حافظه چیزی فراتر از تمرین نیست

لینک به دیدگاه

برای درس اول متن آبی و قرمز 8 ثانیه که نمیشه اصن!

یعنی هر خط کمتر از 1 ثانیه؟

قراره در آینده به اینجا برسیم ینی؟

شما خودت اینجوری میخونی الان کتاب هارو؟

درسی و غیر درسی فرق نداره؟

بعد چقدر تمرین کنیم؟

تمرین اول رو مثلاً روزی چندبار؟

به کجا برسیم تو تمرین اول خوبه و بریم مرحله بعد؟

لینک به دیدگاه
برای درس اول متن آبی و قرمز 8 ثانیه که نمیشه اصن!

یعنی هر خط کمتر از 1 ثانیه؟

قراره در آینده به اینجا برسیم ینی؟

شما خودت اینجوری میخونی الان کتاب هارو؟

درسی و غیر درسی فرق نداره؟

بعد چقدر تمرین کنیم؟

تمرین اول رو مثلاً روزی چندبار؟

به کجا برسیم تو تمرین اول خوبه و بریم مرحله بعد؟

دوست عزیز ما هدف رو گذاشتیم برای رسیدن به 600تا800کلمه در دقیفه .تمرینی که خدمت شما عرض کردم قرارنیست ما باین سرعت مطالعه کنیم براهمین گفتم کتاب یا متن رو وارونه قراربدید علت اینکه محدوده رنگی رو برادوستان مشخص کردم وتایم دادم به خاطر اینکه دوستان متوجه باشن باید سرعت خط بردن وحرکت چشم رو بااون معیار تنظیم کنن یعنی اهسته یا ملایم وحتی متوسط هم نباشه .مجدادهم عرض کنم تمرینها رو کتاب اونهم وارونه ما فعلا هیچی نمی خواهیم متوجه بشیم فقط قدرت چشم برای کنترل وپیگیری نشانه وخطبردن مد نظره .انشا..در درسهای بعدی دوستان بهتر متوجه موضوع خواهند شد.(دقیقا نظر شما مانند سوالهای حضوری جلسه تند خوانیه که برا خیلیها پیش می اومد.)

مطالب درسی باتوجه به نوع مطالب سرعتهای متفاوتی پیدا میکنن که مدیریت سرعت صرفا به خود فرد بستگی داره که تا حدودی بعداز تمرینهای تقویت حافظه بیشتر توضیح خواهم داد.

مدت تمرین هرجلسه اموزشی حضوری توکلاسهای تند خوانی حدود 2.5ساعت بود بعلاوه تمرینهایی که باید روزانه حدودا در مجموع 2ساعت انجام میدادیم اما دوستان اگه روزی مجموعا 2ساعت تمرین کنن کفایت میکنه بعدا درمورد تایم بیشتر صحبت میکنم.

در مورد سوال آخرهم فعلا اصلا درک مطلب مهم نیست فقط خط بردن رو تمرین کنید اگه گفتم مجداد پست اول رو بخونید صرفا با خط بردن با سرعت معمولی مد نظرم بودتا متوجه تاثیر خطبردن بشوند مخصوصا دوستانی که سرعت کمی داشتند.

از بیان سوالات خوبتون متشکرم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...