رفتن به مطلب

چرا کالای ایرانی نمیخریم؟

ارسال های توصیه شده

نظراتو خیلی سریع خوندم....

من خودم تا وقتی پای جون میون باشه اصلا ریسک نمیکنم!یا وقتی میدونم کدوم کیفیتش بیشتره!!فکر نمیکنم در آمدمون هم طوری باشه که بتونیم مثلا هر سال وسایل خونه رو کمپلت عوض کنیم.مثلا تلوزیون ایرانی بخریم که سال بعد خراب شه؟ ماشالا با این تورم.....

فعلا که ترجیح میدم برند های معتبر رو مصرف کنم !!چون همین قدر که دولت میگه باید از تولید کننده حمایت بشه آیا از مصرف کننده حمایت میشه؟البته دارم میبینم که از تولید کننده هم حمایتی نمیشه .....اینا همش در حد شعاره و برنامه چشم انداز n ساله توسعشون!!!!

حالا در حد امکان آدم میتونه کالای ایرانی بخره

وقتی ما اصلا تلویزیون مناسب نداریم یا کامپیوتر نداریم کسی نمیگه از محصولات ایرانی بخریم

اما یه سری چیز ها هست که میشه از ایرانی خرید

مثلا گاز و سینک و محصولات برقی آشپزخونه رو میشه به جای خرید محصولات ترکیه ای از محصولات اخوان و استیل البرز و پارس خزر خرید کرد ..

از هر جا شروع بشه باز خوبه

لینک به دیدگاه
اجماع شدني هست.

يك كارخانه با سهام محدود و سهامداران محدود(سرمايه گذاران ) و مديريت هم بصورت انتخابي يا گردشي اعمال مي شود.

اين اتفاق يك بار در صنعت ماكاروني افتاده و باعث تولد برند هايي مانند زر و تك و.. شده.

در باقي صنايع هم مي تواند اتفاق بيافتد.

يك كاردان صادق مي خواهد و دلسوز.

البته راهكار هاي ديگر هم دارد .مثلا بالا بردن ماليات ماحد هاي كوچك و اعمال معافيت هاي مالياتي واحد هاي بزرگ .

يا ارايه ي سوبسيد انرژي به واحد هاي بزرگ

يا پرداخت بخشي از حقوق پرسنل واحد هاي بزرگ با حداقل مشخصي پرسنل(مثلا بالاي 1000 نفر) توسط دولت

يا تامين بخشي از منابع اوليه از معادن دولتي و....

راهكار زياد است اما بهترين آن ها ايجاد تعاوني ها توسط خود افراد دست اندر كار است.

یه سری صنایع مثل صنایع غذایی به این وابسته ست به امکانات بیشتر و توسعه ی بیشتر

اما خیلی از صنایع مثل نجاری ها .. تراشکاری ها .. ریخته گری ها .. تزریق پلاستیک ها و ... با یک کارخونه با زیر بنای 2000 متر هم امکان پذیره ... اما چیزی که تو این واحد ها مهمه اجماع نیست ... بلکه کیفیت کار و دقت کاره

خیلی از این واحد ها رو از نظر زیر ساخت ها اصلا نمیشه یکی کرد

لینک به دیدگاه
اینو واقعا قبول دارم که خیلی از مردم تابع احساسات خرید میکنن! اگر مردم به سمت هر چیزی هجوم نبرن اینقد گرونی نمیشه!

همین پیگیری گارانتی ها خیلی کمک میکنه که شرکت ها وظایف خودشونو بیشتر بدونن ... هر چند که من میدونم که خیلی از تولیدی ها به گارانتی هاشون پایبند هستن ..اما اطلاع کم مردم از پیگیری اون باعث میشه که نتیجه نگیرن

من که خودم در زمینه ی شیرآلات بهداشتی فعالیت میکنم چه واحد خودمون چه واحد های دیگه اینو میدونم که فقط کافیه مشتری جنسی که برده رو به مغازه دار تحویل بده و مغازه دار به ما تماس بگیره .. به سرعت جنس سالم و جدید جایگزین اون میشه بدون هیچ هزینه ای

اما خیلی از مردم اینو نمیدونن و میگن اینم جنس ایرانیه دیگه کاریش نمیشه کرد!

ممنونم از توضيحت

عدم آگاهي مردم از حقوق خودشان و راه هاي ارتباط با توليد كننده ي اصلي و... هم موثر هست.

و راه رو براي سودجايان واسطه گر باز مي ذاره.

باز از صنعت خودرو مثال مي زنم:خيلي از خدمات كه در تعمير گاه هاي مجاز ارايه مي شود و خيلي از قطعات كه جايگزين مي شوند شامل گارانتي تعويض است اما عدم آگاهي مشتري اين اجازه را مي دهد كه تعميرگاه داران قبضي كه براي مشتري صادر مي كنند با قبضي كه براي شركت ارسال مي كنند متفاوت باشد.و يا حتي قطعاتي را كه براي شما مصرف نشده در قبض شما وارد كنند و به شركت ارايه دهند.

معمولا هر ماشيني در پيش شركت توليدي يك فايل دارد كه كليه كار هاي انجام شده در طول گارانتي و وارانتي روي ماشين در آن ثبت مي شود .اگر اين فايل را ببينيد حتما از اين همه قطعه و خدمات كه به پاي شما مي نوسيند متعجب مي شويد.

در كل همانطور كه قبلا هم گفتم حمايت از توليد تنها خريد نيست و مباحث بسيار گسترده اي را شامل مي شود كه مي بايست جامعه را با آن آشنا كرد .

لینک به دیدگاه
یه سری صنایع مثل صنایع غذایی به این وابسته ست به امکانات بیشتر و توسعه ی بیشتر

اما خیلی از صنایع مثل نجاری ها .. تراشکاری ها .. ریخته گری ها .. تزریق پلاستیک ها و ... با یک کارخونه با زیر بنای 2000 متر هم امکان پذیره ... اما چیزی که تو این واحد ها مهمه اجماع نیست ... بلکه کیفیت کار و دقت کاره

خیلی از این واحد ها رو از نظر زیر ساخت ها اصلا نمیشه یکی کرد

بحث امكان پذيري نيست بحث اقتصادي بودن هست.

تمام صنايع وقتي از كارگاه تبديل به كارخانجات بزرگ شوند در هزينه هاي توليدشان صرفه جويي مي شود و قيمت تمام شده پايين مي آيد.

علت هم گران بودن كارگر و انرژي در ايران است.سيستم كارگاه هاي كوچك در كشوري مانند چين و هند پاسخگو هست كه كارگر ارزان با حداقل درخواست ها وجود دارد.اما در كشوري مانند ايران اين سيستم جوابگو نيست و واحد ها هرچه متمركز تر و زنجيره وار تر در كنار هم قرار بگيرند سوددهي و توجيه اقتصادي آنها بيشتر مي شود.ش

هرك هاي صنعتي با همين ديد به وجود امد اما نبودن ابزار قدرت براي انتقال واحد ها در كنار هم باعث گرديد كه عملا كارآيي لازم را نداشته باشند.

لینک به دیدگاه
بحث امكان پذيري نيست بحث اقتصادي بودن هست.

تمام صنايع وقتي از كارگاه تبديل به كارخانجات بزرگ شوند در هزينه هاي توليدشان صرفه جويي مي شود و قيمت تمام شده پايين مي آيد.

علت هم گران بودن كارگر و انرژي در ايران است.سيستم كارگاه هاي كوچك در كشوري مانند چين و هند پاسخگو هست كه كارگر ارزان با حداقل درخواست ها وجود دارد.اما در كشوري مانند ايران اين سيستم جوابگو نيست و واحد ها هرچه متمركز تر و زنجيره وار تر در كنار هم قرار بگيرند سوددهي و توجيه اقتصادي آنها بيشتر مي شود.ش

هرك هاي صنعتي با همين ديد به وجود امد اما نبودن ابزار قدرت براي انتقال واحد ها در كنار هم باعث گرديد كه عملا كارآيي لازم را نداشته باشند.

آفرین نظر قابل تاملی هست .. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

حرکت اجتماعی برای یک جمعیت ریاکار تعریف نشده هست.

برای بعضی از کالاها اصلا حق انتخابی وجود نداره.خیلی از مواد خوراکی اینجوری هستن خیلیهاشون که معلوم نیست چه ات و اشغالایی توش میریزن و میخوریمش.

در برخی موارد هم دسترسی اسان و البته قیمت کم مشوق خریدار هستن.

وقتی نون خوردن که غذای اصلی نصف بیشتر مردمه توفیری با لاستیک نمیکنه میان بغل بغل میبرنش ولی تا حرف از گرون شدن میاد وسط اونوقت همه جا میشینن پای حرف زدن.

از کسی که میاد 30 تا نون سنگگ لاستیکی میبره برای یک وعده یا کسایی که میزارن تو فریزر برای ماه بعد! نمیشه انتظار درک مفهوم کیفیت داشت.این وسط نخریدن هفته ای دو تا نون هیچ توفیری نمیکنه

ما به مدل زندگی سگی عادت کردیم.همیشه با همیشه ساختیم.

لینک به دیدگاه

به نظر منکه واقعا کالاهای خارجی از هر نظر در سطح بالاتری نسبت به همتای ایرانیشون قرار دارن.به همین دلیل انتخاب کالای خارجی یه امر بدیهی و مسلمه.

فقط در شرایطی که محدودیت مالی وجود داشته باشه کالای ایرانی انتخاب میشه.

کسی میتونه یک کالایی رو نام ببره که ایرانیش بهتر از هم نوع خارجیشه؟؟؟:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
شما دقیقا درست میفرمایین ... مشکل اصلی هم همینه

من به جرات میتونم بگم که بالای 70 درصد از صنایع خرد ما توسط افرادی گردونده میشه که نهایت سوادشون دیپلمه! یعنی از همون صفر و کف بازار شروع کردن و کم کم کاسب شدن ... اما روش های نوین جهانی در امر بازاریابی و تولید بهینه رو نمیدونن

و این در شرایطیه که قشر تحصیل کرده ی ما دائما از نبود کار مینالن و حتی راضی هستن که برن زیر دست همین افراد کار کنن .. دلیلش هم اینه که واقعا هم کاری از دستشون بر نمیاد چون تجربه ای ندارن!

شاید چیزی که میگم تلخ باشه, اما قشر تحصیل کرده ما, اکثرا دنبال پست و میز هستن, نه کار, بعد از یه مدت که میگذره و حساب کار دستشون میاد, میرن زیر دست یکی دیگه کار کنن اما همش غر میزنن, به عنوان کارفرما اعصاب آدم رو خرد میکنن

از طرف دیگه, درست و حسابی کار نمیکنن, حتی اگه تو زمینه تخصصی خودشون باشن, با حقوق و مزایا (برای نمونه , من یه نقشه رو دو هفته پیش از یکی از مشاورهای بزرگ گرفتم تا روش کار کنم, از 10 روز وقتی که داشتم, فقط 3 روز بابت تصحیح اولیه نقشه از بین رفت, یه روز رفتیم باهاشون چک کردیم, و غروب اون روز و فردا صبحش هم وقت گرفت, نهایتا کارفرما گفته بزارین تصحیح بشه, بهتون میدم, هنوز این کار تموم نشده؛ این هم برای کارفرما ضرره, هم برای تیم من, ولی اون مهندسین متخصصی که این نقشه ها رو کشیدن, حواله میدن به ..... و حرفهای نامربوط میزنن, آخرش هم کارفرما میگه, مهندس ممکنه این نقشه های تصحیح شده رو به ماهم بدی؟!)

لینک به دیدگاه
وقتی ما اصلا تلویزیون مناسب نداریم یا کامپیوتر نداریم کسی نمیگه از محصولات ایرانی بخریم

یه زمانی, زمزمه هایی بود مبنی بر تولید, لپ تاپ در داخل کشور, و یا قطعاتی مثل مادربرد, تا حدی که یه تعدادی هم تولید شد, :sigh: اما با اومدن دولت نهم این ها همه کنسل شد, در دولت دهم هم همون روند ادامه پیدا کرد.:icon_razz:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
  • 2 سال بعد...

منهم کی گم شایدقبلا90%باکالاخارجی موافق بودم ولی الان100%شده ، الان شماحتماجوگیرمی شویدومی گویدخیانتکاربه مملکت!

نه من اینجورنیستم خیلیم ایرانم رادوست داشتم ودارم فقط ازکارهاوروشهای مملکتم ناامیدم.

توجای که قاطی چای خارجی ایرانی می کنن برای اینکه ردشود وبقول خودشون اشتغال زایی می کنند.

توجایی که بجای اینکه بیایندکیفیت رابالاببرند(قاطی نکنند)می ایندجایزه هرهفته ای بااون جریانهای خودش میزارند.

توجای که مدیرانش اینقدر....هستندکه حاظربه تبلیغ جنسشون نیستند.

توجایی که یکی مثل ارج می خواهددرست کارکنه ولی ....یامثل آزمایش که الان انبارنوشابه ونستله شده !

توی جای که دولت بجایی اینکه حمایت کنه میاداینقدرمالیات می گیره که مجبورمی شه ازجنسش بکاهد برای مثال تابلت پارمیدااول پربودبعدکه گران شدجعبش همون اندازه است ولی شکلاتش اب رفت .به نطرمن جای همچون شرکتهای خالی که هرچندنفسشون تنگ می شودولی حاظربه پایین اوردن کیفیت نیستند!

توجایی که بعضی ازتولیدکنندهاش بجای کیفیت کیفیت دروغ گویی رابردن بالا.

توجایی که ازتبلیغ فقط بزرگ نمایی رافهمیدن.

توجایی که ببخشیدبعضی ازتولیدکنندهاش ولش کن فقط برای پرکردن جیب امدن.

درجایی که بجای اینکه کارخونهای خصوصی حمایت شوند،جیب افرادحمایت می شود.

درجایی که ماشیناشون آتیش میگیره.

توجایی که بجای کیفیت میان گمرک محصولات رابالامیبرن.

و..............

این تولیدکنندهاحقشون حمایته؟

این ضرب والمثل راهمه شنیدند:هنوزآنقدرپولدارنشدم که جنس ارزان بخرم،بایداینوبگم یکی خودم به شخصه اینقدرپولدارنیستم برم ایرانی بخرم.درضمن اینم هست بعضی کالاهای ایرانی بااینکه کیفیت پایینی دارندولی رده قیمتی باخارجی دارند-جالبه!

اینم بگم ای دلیل نمیشه صرفابخاطرخارجی بودن بگیم محصول خوبیه!

نه،دوستان خوب،عزیزان صرفاحمایت100%خطاست.بایدملت مااینقدرهوشیاری کنندتاازجنس خوب حمایت کنیم حالامی خواهدخارجی باشدیاایرانی!بایدنگرشمون به سیستم تولیدعوض بشه .کیفیت راواردکنیم

همینجا،التماس می کنم اگرکارگا،تولیدی یاهرجای که هستی خواهش می کنم باکیفیت کارکن !این ایران مال ماهست گرچه چندسالیه دیگه مال مانیست!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...