رفتن به مطلب

پرسش و پاسخ سیستم های بخار

ارسال های توصیه شده

دوستان ومهندسان عزیز میتونند سوالاتی که درباره سیستم بخار دارند را بپرسند تا با هم فکری جمعی از مهندسین پاسخگو باشیم .

شایان به ذکر است که تا قبل از عید پاورپوینتی جامعی از سیستم بخار را اماده خواهیم کرد به وسیله اینجانب و مهندس حمید رستگاری

چون واقعا در مورد سیستم بخار کم کار شده وجای کار زیادی داره

مثلا اولین سوالی که در ذهن هر کس پیش میاد سیستم بخار چه فرقی با سیستم ابگرم داره ؟؟

چه تجهیزاتی استفاده میشه نسبت به سیستم ابگرم ؟؟

سیستم بیمارستانو عزیزان مشتاق نبودند وگرنه خیلی جای کار داشت سیستم تهویه بیمارستان و میخواستیم در مورد نحوه زون بندی تمامی در طراحی صحبت کنیم که کسی از عزیزان مشتاق نبود ، فقط دوستان عزیزم این پاسخ رو از بنده حقیر بپذیرید که در ازمون نظام مهندسی

ما چهار گرید داریم : پایه سه نظام مهندسی ، پایه دو نظام مهندسی ، پایه یکی نظام مهندسی ، و پایه ارشد نظام مهندسی منظور داشتن کارشناسی ارشد نیستا

اخیرا زیاد می بینم که دانشجویان عزیز زیاد مشتاق هستند به پروژه در مورد تهویه بیمارستان ، یعنی بیاند طراحی کنند نمیگم بده ولی دوستان عزیزم

یادتون باشه در پایه سه نظام مهندسی بیشتر از 5 طبقه رو به پایه سه نمیدند طراحی کنه ، در پایه 2 تا 9 طبقه و پایه 1 ساختمانهای خاص رو میدند یعنی 10 طبقه به بالا مثل برج های 15 طبقه بیمارستان و ....

پس اگه دانشجویان عزیز علاقه مند به کارطراحی و محاسبه سیستم های تهویه مطبوع هستند پروژه پایان نامتون رو در مورد تهویه برج بدید یا در مورد طراحی سیستم استخر

شما عزیزان تا این بخش های که عرض کردم رو خوب مسلط نشید فوت کوزه گری رو یاد نگیرید هیچ وقت به شما بیمارستانو نمیدند اینو دوستانه گفتم

لینک به دیدگاه

در سیستم بخار به دتایل های زیر اشاره خواهیم کرد:

بخار چیست ؟؟

مزیتهای بخار نسبت به سیستم ابگرم ؟؟

تجهیزات سیستم بخار ( تله های بخار که نوع ها ومدل های مختلفی دارند و هرکدام نحوه محاسبه شون و انتخابشون فرق میکنه ، دی اریتور ، بویلر های بخار ، سپراتورها ، ایستگاههای تقلیل فشار ، شیرهای مورد استفاده در سیتم بخار از قبیل شیرهای کف سوزنی و ... ، چاله کندانس ، و .....

برای درک اشنای بیشتر به سایت اسپراکس سارکو مراجعه کنید

واقعا سیستم بخر برای خودش دنیایه که خیلی مبحث زیبایی داره چرا اینو میگم چون شما در بیمارستا در بخش رختشویخانه ودر بخش استریل یا همون اتوکلاو با بخار کار دارید و یا در سونای بخار با بویلر های ایستاده بخار کار دارید و ...... حتی در پروسس های صنعتی مثل کارخانه ههای چیپس و ....

این بخش یکم نیازمند دونستن ترمودینامیک می باشه

امیدوارم دوستان مشتاق باشند

ببینید عزیزان من شاید برای شما عزیزان سوال پیش بیاد چرا من میام در مورد سیستم بیمارستان صحبت میکنم یا در مورد استخر یا درمورد سیستم بخار

در درجه اول به این حرف ایمان دارم ذکات علم نشر ان است وبس - و تاجایی که بتونم عزیزانی که سوال پرسیدند پاسخگو بودم

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...

در مورد بویلر می خواستم بپرسم .مثلا یه بویلر 10 تنی فایر تیوب رو چطور باید تشریح کرد.توان مصرفیش چقده.از چه روابط ترمودینامیکی باید استفاده کرد.

لینک به دیدگاه
در مورد بویلر می خواستم بپرسم .مثلا یه بویلر 10 تنی فایر تیوب رو چطور باید تشریح کرد.توان مصرفیش چقده.از چه روابط ترمودینامیکی باید استفاده کرد.

بویلر 10تنی که من نشنیدم،معمولا بر حسب پوند میگن،بیست هزار پوندی مثلا،یا ده هزار پوندی که روی پلاک بویلر نوشته شده که اینم اصطلاحی هستش که جا افتاده.اما خیلی مختصر بگم هر بویلری یه بازده داره یه BHPکه فکر میکنم این رو شما مدنظرتون باشه(Boiler Horsepower)

روی پلاک ظرفیت و فشارهای مختلف رو مینویسند اونا رو در وهله اول استخراج کنید.که باری محاصبه BHP باید اطلاعات دقیق ظرفیت بولر رو داشته باشید

تشریح منظورتون چی هست؟

لینک به دیدگاه
بویلر 10تنی که من نشنیدم،معمولا بر حسب پوند میگن،بیست هزار پوندی مثلا،یا ده هزار پوندی که روی پلاک بویلر نوشته شده که اینم اصطلاحی هستش که جا افتاده.اما خیلی مختصر بگم هر بویلری یه بازده داره یه BHPکه فکر میکنم این رو شما مدنظرتون باشه(Boiler Horsepower)

روی پلاک ظرفیت و فشارهای مختلف رو مینویسند اونا رو در وهله اول استخراج کنید.که باری محاصبه BHP باید اطلاعات دقیق ظرفیت بولر رو داشته باشید

تشریح منظورتون چی هست؟

ظرفيت بويلرهاي بخار را با تن نمايش ميدهند

به فرض بويلر 10 تن يعني : در هر ساعت 10 هزار كيلو گرم بخار توليد ميكنه كه اصطلاحا ميگن 10 تن - كه اصطلاح كاملا رايج و فني مي باشد.

منظور اين اين با تن برودت خيلي فرق ميكند وبا ان اشتباه گرفته نشود

لینک به دیدگاه
ظرفيت بويلرهاي بخار را با تن نمايش ميدهند

به فرض بويلر 10 تن يعني : در هر ساعت 10 هزار كيلو گرم بخار توليد ميكنه كه اصطلاحا ميگن 10 تن - كه اصطلاح كاملا رايج و فني مي باشد.

منظور اين اين با تن برودت خيلي فرق ميكند وبا ان اشتباه گرفته نشود

آها خب من نشنیده بودم تا حالا اینو و فقط سیستم انگلیسیش رو میدونستم که همون پوند بود وجفتشون هم یکی هست مهندس

بله اونکه اصلا تن تبرید هست و یک تعریف داره و با عدد بی تی یو برساعت 12000 مشخص میشه وربطی هم به بخار نداره...

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

کاربرد این valve در شکل زیر چیه؟ (شکل اتصال منبع بلودان به بویلر در سیستم بخار)

اگه کمکت میکنه :

manual-blowdown-single-boiler.gif

[TABLE=class: components, width: 99%]

[TR]

[TD=class: center]1[/TD]

[TD]Manual Blowdown Valve[/TD]

[TD=class: left]to blow down the boiler[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]2[/TD]

[TD]Isolating Valve[/TD]

[TD=class: left]to isolate the blowdown tank for maintenance[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]3[/TD]

[TD]Blowdown Vessel[/TD]

[TD=class: left]to safely collect and discharge blowdown[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]4[/TD]

[TD]Vent Head[/TD]

[TD=class: left]to safely discharge flash steam at low velocity[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]5[/TD]

[TD]Pressure Gauge[/TD]

[TD=class: left]to monitor the pressure in the blowdown vessel[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]6[/TD]

[TD]Drain Valve[/TD]

[TD=class: left]to drain the blowdown vessel for maintenance[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه
اگه کمکت میکنه :

manual-blowdown-single-boiler.gif

[TABLE=class: components, width: 99%]

[TR]

[TD=class: center]1[/TD]

[TD]Manual Blowdown Valve[/TD]

[TD=class: left]to blow down the boiler[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]2[/TD]

[TD]Isolating Valve[/TD]

[TD=class: left]to isolate the blowdown tank for maintenance[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]3[/TD]

[TD]Blowdown Vessel[/TD]

[TD=class: left]to safely collect and discharge blowdown[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]4[/TD]

[TD]Vent Head[/TD]

[TD=class: left]to safely discharge flash steam at low velocity[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]5[/TD]

[TD]Pressure Gauge[/TD]

[TD=class: left]to monitor the pressure in the blowdown vessel[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: center]6[/TD]

[TD]Drain Valve[/TD]

[TD=class: left]to drain the blowdown vessel for maintenance[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

ممنون من شکل کامل رو نداشتم منظور از ایزوله چیه؟ می خام کارش روبدونم؟

لینک به دیدگاه
ممنون من شکل کامل رو نداشتم منظور از ایزوله چیه؟ می خام کارش روبدونم؟

من این به نظرم اومد:

وقتی نیاز باشه مخزن بلودان رو تعمیرات روش انجام بدن این شیر بسته میشه و در موقعی که بویلر رو میخوان زیرآب بزنن شیر قبل از اون باز میشه تا مسیر خروج باز بشه و وارد مخزن بلودان نشه

لینک به دیدگاه
من این به نظرم اومد:

وقتی نیاز باشه مخزن بلودان رو تعمیرات روش انجام بدن این شیر بسته میشه و در موقعی که بویلر رو میخوان زیرآب بزنن شیر قبل از اون باز میشه تا مسیر خروج باز بشه و وارد مخزن بلودان نشه

اتفاقا من امروز نیروگاه سر دیگ بخار بودم میخواستم همین موضوع رو بررسی کنم ولی اونی که من دیدم watertube بود فرق داشت.

من هم فکر می کنم همون منظور از ایزوله همینه بیشتر برای کارهای تعمیراتی و نوعی پیشگیری هست.

پروژه پایانی من با عنوان طراحی سیستم بخار برای گرمایش مخازن ذخیره در صنایع شیمیایی و پتروشیمی هست .دو تا سوال داشتم:

این مخازن دخیره تا چقدر حجم دارند یعنی حجم مایعشون چقدره؟

دمایی که برای اینجور سیستم ها نیاز دارند چقدره؟ من سرچ کردم نوشته بود مازوت 300 درجه سانتی گراد می خاد؟

t0eoivpwxnx3hk274g2.jpg

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام.در یک پمپ خونه 3تاپمپ با یک منبع دیافراگمی که هر سه پمپ دارای پرشر سویچ هستن وبه صورت دور متغیرنصب شده .است.اما برای استفاده ی موقت یکی از پمپهاروبا پرشرش راه اندازی کردیم.پرشر بین 1.5بار تا5.5بار تنظیم شده است.اما هنکام روشن شدن ضربات متوالی به کلکتور وارد میشه یه جورای مثل ضربه قوچ.میشه بگید علتش از چی ممکن باشه.

باتشکر از تمامی دوستان.:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...