رفتن به مطلب

الزامات طراحی تهویه مطبوع بیمارستان

مجیدرحیمی

ارسال های توصیه شده

اولین تایپیک تو ایران :

این اولین بخش تخصصی تاسیسات مکانیکی در زمینه طراحی تهویه مطبوع بیمارستان می باشد -از تمامی دوستان خواهان هستیم که اطلاعات خود را به عرصه ظهور بگذارند ، یادتون باشه زکات علم نشر ان است ، شعار به هیچ وجه نمیدم

تصمیم گرفته شد به مهندس بوستانی عزیز مدیر ارشد انجمن مکانیک که بخش تخصصی درمورد بیمارستان در انجمن گنجانده شود تا هم با معیارهای طراحی بیمارستان اشنا بشیم هم سوالاتی که دوستان براشون تو این قسمت بوجود میاد پاسخگو باشیم به اندازه ای که از دست دوستان برمیاد

فقط از تمامی دوستان خواهش میکنم مطالبی که اکثرا در مورد بیمارستان فقط به صورت جرئی در سایت ها و وبلاگ ها دیده میشود رو تو این تایپیک نزارند -استاد بزرگم مهندس حمید رستگاری در این زمینه پاورپوینتی را به بنده داده بودند پارسال و داخل اینترنت منتشر کردیم - شایان به ذکر است از دوستان مهندسی تجهیزات پزشکی دعوت به عمل می اوریم که از اطلاعات مفیدشون استفاده کنیم -

اطلاعاتی که در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد کاملا تایید شده می باشد ،چون خودم واقعا به این نکته همیشه تاکید میکنم که اطلاعات باید مورد تایید شده باشد ،

با جمعی از دوستان و مهندسان تاسیسات و سیالات پکیجی تحت عنوان پکیج طراحی تهویه مطبوع بیمارستان اماده کردیم کسانی که خواهان ان هستند به بنده پیغام بدند -

ی توصیه :

دوستان اگه کار طراحی حتی به اندازه انتخاب ی دیگ تا به حال انجام داده اید باور کنید میتونید امید داشته باشید برای طراحی بیمارستان -هیچ سخت نیست کمی دقت کمی حوصله و خیلی پشتکار میخواد -کسی که میخواد پیشرفت کنه باید وقت بزاره

لینک به دیدگاه

بیمارستان تجهیزاتی از قبیل اتوکلاوها یا هموان بخش استرلیزاسیون که در بیش از 40 درصد بیمارستان های ما وجود دارد ،بخش مهم گازهای طبی وخلاء، رختشوی خانه ، بخش پمپیاژ اب رسانی ، تصفیه فاضلاب بهروش هوادهی ممتد ،بخش موتورخانه

که هرکدوم ازاین قسم ها برای خود محاسبات دارند و هم ی سری الزامات خاص خودشون رو دارند نکته اولی که باید توجه کنید در چیدمان تجهیزات موتورخانه است که بتونید از فضای مورد نظر بهترین استفاده رو ببرید پس اول خوب نگاه کنید به پلان موتورخانه -خود موتورخونه هم بستگی داره چه قسمتی باشه ممکنه در زیرزمین باشه ممکنه در همکف باشه ممکنه از ساختمان دور باشه که هرکدوم از این حالتها پایپینگ خاص خودشونو میطلبه

یادتون بادشه بخش گازهای طبیو خلاء باید از موتورخانه سوا باشه و بخش استرلیزاسیون نزدیک به اتاق های عمل

تو بخش استرلیزاسیون از بخار استفاده میکنیم که این بخار دوجا و بیشتر استفاده میشه یکی تو قسمت اتوکلاو ویکی تو قسمت رختشوی خانه

و یادتون باشه زمانی که از بخار استفاده میکنید برای هر فرایندی حتما چاله کندانس و دی اریتور رو داریم ممکنه از بخار برگشتی استفاده نکنیم ولی بخاری که تو لوله ها بوده ولی استفاده نشد که نمیشه به بیرون هدایت کرد از ی بای پس و تراپ استفاده میکنیم که به چاله کندانس ببریم و وارد دی اریتور بشه و اکسیژن ودیاکسید کرین رو جدا کنیم زیرا در صورت جدانکردن باعث رسوب خوردگی میشه در دیگ بخار -

تو بخش طراحی موتورخانه مفصل تواین زمینه بحث خواهیم کرد -

به دلیل شرایط خاص فاضلاب بیمارستان نمیتونیم از سپتیک تانک های که تو کاربری مسکونیو اداری استفاده میکنیم استفاده کنیم چون در بیمارستان باید فاضلاب خروجی از بیمارستان به حد نرمال برسه ومیکروارگانیزم های ان از بین برود خوب در اینجا باید از روش هوادهی ممتد استفاده کنیم که تواین روش دارای حوضچه های هستیم به اندازه های مختلف - و در این روش ما فقط با لجن فعال کارداریم که باید همیشه زنده نگه داریمش و اگر بمیرد فاضلاب ما داری کف خواهد بود وبرای جلوگیری از این قضیه روش های مختلفی رو باید انجام بدیم که در بخش خودش بهش میپردازیم

در بخش تجهیزات بیمارستان بخش مهم هوارسانی اونه که برای این کار باید از ***** های خاص خودش استفاده کنیم و نوع هواسازها در بخش های مختلف فرق میکنه میتونه برگشت داشته باشیم میتونیم برگشت نداشته باشیم و ....

و تعویض هوا و تخلیه اون هو شرایط خاص خودش رو میطلبه

در مورد دماها و فشارهای بخش های مختلف بیمارستان بطور مفصل اشاره های خواهیم کرد

فقط دوستان عزیز در هر بخشی که ایجاد میشه سوال های خاص خودتون رو بپرسید

اطلاعاتی که در اختیار شما عزیزان قرارداده میشود متشکل از بخش تصفیه فاضلاب ،تجهیزات پزشکی ،تاسیسات و .... میباشد

به جرات میتونم بگم این مطالبی که در چند خط کوتاه توضیح داده شد رو تو هیچ کتابی نمیتونید پیدا کنید و حاصل تجربیات بندهو دوستان عزیزم در این بخش

فقط دوستان عزیزم جدول های خاص رو نمیتونم در اختیارتون بزارم و این در پکیج می باشد

بیشتر به الزامات بیمارستان اشاره خواهم کرد و اطلاعات بیشتر با بنده ودوستان عزیزم تماس حاصل فرمایید

به هیچ وجه توصیه نمیکنم دوستان عزیزم برای طراحی تاسیسات استخرو جکوزی ،بیمارستان ،طراحی هتل ، کریر ، کلاس برید چون هزینه های گزافی ازتون میگیرند و اونا کاری ندارند شما یاد گرفتید یا نه فقط میخواند به سر فصل خودشون برسند و همین -

فقط یکم همت خودتونو میطلبه و بس

لینک به دیدگاه

همونطور که میدونیم بیمارستان از قسمت های مختلفی تشکیل شده و اساسا بیمارستان ها به 7 نوع کاربری تقسیم میشند :

1اتاق های جراحی مراقبت های ویژه

2سرویسها

3پرستاری

4بهیاری

5اداری

6استریل کردن و تدارکات

7بخش تشخیص و درمان بیماری

فیل/تر های هوا:طبق استاندارد ashrea 2000 فصل 24 filterهارو از نظر شرایط کاربردی به دسته های مختلفی تقسیم میکند عموما به filterهای پایین دست و بالادست تقسیم میشوند ashrea 52.2

filter هپا با merv717 در کانال های رفت و برگشت استفاده می شوند که توهمین استاندارد شرایط کاربرد filter در اتاقهای بیمار و سالن های انتظار گفته شده است با مراجعه به این استاندارد میتوانید مشاهده کنید

نکته حائز اهمیت در بیمارستان چند نوع میباشند:

فشار منفی . مثبت.خنثی

رطوبت نسبی

دما

نوع برگشت هوا خروجی

تعداد تعویض هوا

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...

یه سوال داشتم :

در طراحی و هم اجرای تاسیسات بیمارستان شرایط خاصی باید اعمال بشه؟ منظورم اینه که روش های دیگه ای رو بکار می برند در اصول طراحی شون؟

بیمارستان بالاخره سیستم تاسیسات اش باید خیلی دقیق و منظم باشه.

لینک به دیدگاه
یه سوال داشتم :

در طراحی و هم اجرای تاسیسات بیمارستان شرایط خاصی باید اعمال بشه؟ منظورم اینه که روش های دیگه ای رو بکار می برند در اصول طراحی شون؟

بیمارستان بالاخره سیستم تاسیسات اش باید خیلی دقیق و منظم باشه.

اگه مهندس جان در رابطه با طراحي تاسيسات بيمارستان باشه بله

يكسري الزامات طراحي وجود داره اونم بخاطر شرايط خاص اين نوع كاربري مي باشد

در طراحي تاسيسات بيمارستان انچه كه بيشتر از همه به چشم ميخورد شرايط متفاوت اتاق ها مي باشد

فرض كنيد اتاق بيمار شرايط دماي و تهويه و پاكيزگي و سرعت هوا و نوع سيستم تهويه مطبوع نوع فشار داخل اتاق با اتاق ايزوله عفوني متفاوته مي باشد

انچه در بيمارستان مهم است در بخش طراحي و اجرا اين مي باشد كه بيايم زون بندي كنيم ،

فرض اتاق بيمار را مثال ميزنم :

در طراحي تاسيسات اتاق بستري بيمار طبق هندبوك اشري بايد 6 بار تعويض هوا انجام داد و حتما 2 بار اون بايد هواي تازه باشد و 4 بار اون ميشه سيركوله بشه داخل اتاق ،

همين بحث ساده كه عرض شد تو بيشتر بيمارستان رعايت نميشه و مستقيما فن كويل مي گذارند

يادتون باشه فن كويل به هيچ عنوان در تاسيسات فشار مثبت ايجاد نميكند ، چون فقط هوا رو سيركوله ميكند

زماني فشار يك اتاقي مثبت مي شود كه هواي رفت از هواي برگشت حداقل طبق هندبوك اشري 75 سي اف بيشتر شود

در بيمارستان در بخش اتاق بسري بايد در كنار فن كويل از هواساز براي اين بخش استفاده بشود

نكته بعدي حتما زماني كه ميخواهيم هوا رو برگشت بدهيم بايد از ***** كيسه اي و ***** هپا استفاده بشود

در اتاق عمل حتما بايد از ***** هپا و ***** كيسه اي استفاده بشود - همونطور كه ميدونيد بازده ***** كيسه اي حدود 50 تا 55 درصد است و بازده ***** هپا 99.97 درصد مي باشد ،

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

سلام

به نظرتون اطلاعات اشری مثل همین که راجع به تعویض هوا گفتید، تو ایران میشه استفاده کرد؟

به طور مثال برای اطاق عمل تو هندبوک اشری 2011، 4 بار تعویض هوا را با هوای تازه کافی دونسته (تعویض هوای کل رو 20 بار گفته) ولی تو نشریه 287 معاونت راهبردی رئیس جمهور (مهندس منصف) نوشته باید صد درصد هوای تازه باشه و 15 بار. عملا هم تو ایران اصلا هوای برگشت نمیذارن تا اون جایی که میدونم. ولی اشری این اجازه رو داده.

لینک به دیدگاه
سلام

به نظرتون اطلاعات اشری مثل همین که راجع به تعویض هوا گفتید، تو ایران میشه استفاده کرد؟

به طور مثال برای اطاق عمل تو هندبوک اشری 2011، 4 بار تعویض هوا را با هوای تازه کافی دونسته (تعویض هوای کل رو 20 بار گفته) ولی تو نشریه 287 معاونت راهبردی رئیس جمهور (مهندس منصف) نوشته باید صد درصد هوای تازه باشه و 15 بار. عملا هم تو ایران اصلا هوای برگشت نمیذارن تا اون جایی که میدونم. ولی اشری این اجازه رو داده.

بله درست ميفرماييد - اصولا الزمات تهويه اتاق عمل به دو ديدگاه تقسيم بندي ميشود :

اول 100 در صد هواي تازه - همراه با فشار مثبت

دوم كمينه تعويض هواي خارج 5 بار -كمينه تعويض كل 25 بار

بدين معني مي باشد كه شما ميتونيد از هواي برگشت استفاده كنيد -لذا قدري به تفكر ادم وا ميداره چطور ؟؟مگر نبايد 100 درصد هوا اگزاست شود بخاطر شرايط خاص بيولوژيكي و ميكروبي

كليد اين معما فقط اين مي باشد كه در صورتي مجاز به چنين كاري هستين كه از ***** هپا استفاده كنيد در برگشت هوا

و 5 بار تعويض هوا بدين قراره كه هواي تازه باشد كه شادبي و طراوت هوا حفظ شود

بله تو ايران كمتر پيش مياد اين كار كه برگشت بگيرن -اون بخاطر يه سري دلايله -كه وقتي شما ***** هپا استفاده ميكنيد بايد تعميرو نگهداري منظمي داشته باشين كه توايران وجود نداره -چيزي به عنوات تعميرو نگهداري در ايران به هيچ وجه وجود ندارد بايد باهم صادق باشيم

بحث دوم ***** هپا چون تواناي اين رو داره كه ذرات به كوچكي 0.3 ميكرون بگيره افت فشار بالاي رو ايجاد ميكنه -كه فن بايد بر افت غلبه كنه

در نهايت فن مدل قوي تر بايد باشه -به تبع الكترموتور با اسب بخار بالاتر -

و يك سري دلايل ديگه كه در اينجا بحث نميگنجه .

اصولا طبق هندبوك ها از برگشت هوا استفاده ميكنيم كه لود دستگاه پايين بياد -يعني بحثي كه اشري كرده فقط بخاطر سيوينگ انرژي مي باشد وبس .

لینک به دیدگاه
بله درست ميفرماييد - اصولا الزمات تهويه اتاق عمل به دو ديدگاه تقسيم بندي ميشود :

اول 100 در صد هواي تازه - همراه با فشار مثبت

دوم كمينه تعويض هواي خارج 5 بار -كمينه تعويض كل 25 بار

بدين معني مي باشد كه شما ميتونيد از هواي برگشت استفاده كنيد -لذا قدري به تفكر ادم وا ميداره چطور ؟؟مگر نبايد 100 درصد هوا اگزاست شود بخاطر شرايط خاص بيولوژيكي و ميكروبي

كليد اين معما فقط اين مي باشد كه در صورتي مجاز به چنين كاري هستين كه از ***** هپا استفاده كنيد در برگشت هوا

و 5 بار تعويض هوا بدين قراره كه هواي تازه باشد كه شادبي و طراوت هوا حفظ شود

بله تو ايران كمتر پيش مياد اين كار كه برگشت بگيرن -اون بخاطر يه سري دلايله -كه وقتي شما ***** هپا استفاده ميكنيد بايد تعميرو نگهداري منظمي داشته باشين كه توايران وجود نداره -چيزي به عنوات تعميرو نگهداري در ايران به هيچ وجه وجود ندارد بايد باهم صادق باشيم

بحث دوم ***** هپا چون تواناي اين رو داره كه ذرات به كوچكي 0.3 ميكرون بگيره افت فشار بالاي رو ايجاد ميكنه -كه فن بايد بر افت غلبه كنه

در نهايت فن مدل قوي تر بايد باشه -به تبع الكترموتور با اسب بخار بالاتر -

و يك سري دلايل ديگه كه در اينجا بحث نميگنجه .

اصولا طبق هندبوك ها از برگشت هوا استفاده ميكنيم كه لود دستگاه پايين بياد -يعني بحثي كه اشري كرده فقط بخاطر سيوينگ انرژي مي باشد وبس .

سلام

ممنون از پاسختون

بله خوب به خاطر صرفه جوییه دیگه (فارسی را پاس بداریم :) ).

همین چند روز پیش یه سیستم که داشتم واسه بیمارستان طراحی میکردم (پروژه دانشحویی. نه حقیقی!) اول زدم میزان هوای تازه رو بر اساس ventilation که به فضاهای اطاق عمل دادم، خود کریر تنظیم کنه.

دفعه دوم هوای 7 اطاق عمل رو صد درصد تازه کردم. بار حداکثر از حدود 40 تن رسید به حدود 70 تن تبرید!

پس این ***** هاش موجوده! من فکر کردم از نظر تکنولوژی *****ها ما عقبیم و نمیتونیم استفاده کنیم! نگو حال نگهداریش رو نداریم :)

یه سوال راجع به فشار هوای مثبت:

این فشار مثبت را برای طراحی، من از استادم پرسیدم گفت:

بحثش یه کم پیچیده است. حتی به اندازه درز در و پنجره ها بستگی داره. تنظیمش هم با میزان هوایی است که exhast میشه. یعنی مثلا 50 cfm هوا بدیم و 40 cfm هوا رو خارج کنیم. اما توی کریر اگه بخواهیم همین جوری یه چیزی رو وارد کرده باشیم، میشه با فشار استاتیک فن های ورودی و خروجی این کار رو کرد.

حالا سوال من که وقت نشد از استاد درست و حسابی بپرسم اینه که: من وقتی دارم تهویه مطبوع بیمارستان رو طراحی میکنم بالاخره کجا باید این فشار مثبت را طراحی کنم؟! اگه بخوام دقیق باشه. نه تقریبی. موقع وارد کردن اطلاعات به کریر که نیست. پس کجاست؟

لینک به دیدگاه
سلام

ممنون از پاسختون

بله خوب به خاطر صرفه جوییه دیگه (فارسی را پاس بداریم :) ).

همین چند روز پیش یه سیستم که داشتم واسه بیمارستان طراحی میکردم (پروژه دانشحویی. نه حقیقی!) اول زدم میزان هوای تازه رو بر اساس ventilation که به فضاهای اطاق عمل دادم، خود کریر تنظیم کنه.

دفعه دوم هوای 7 اطاق عمل رو صد درصد تازه کردم. بار حداکثر از حدود 40 تن رسید به حدود 70 تن تبرید!

پس این ***** هاش موجوده! من فکر کردم از نظر تکنولوژی *****ها ما عقبیم و نمیتونیم استفاده کنیم! نگو حال نگهداریش رو نداریم :)

یه سوال راجع به فشار هوای مثبت:

این فشار مثبت را برای طراحی، من از استادم پرسیدم گفت:

بحثش یه کم پیچیده است. حتی به اندازه درز در و پنجره ها بستگی داره. تنظیمش هم با میزان هوایی است که exhast میشه. یعنی مثلا 50 cfm هوا بدیم و 40 cfm هوا رو خارج کنیم. اما توی کریر اگه بخواهیم همین جوری یه چیزی رو وارد کرده باشیم، میشه با فشار استاتیک فن های ورودی و خروجی این کار رو کرد.

حالا سوال من که وقت نشد از استاد درست و حسابی بپرسم اینه که: من وقتی دارم تهویه مطبوع بیمارستان رو طراحی میکنم بالاخره کجا باید این فشار مثبت را طراحی کنم؟! اگه بخوام دقیق باشه. نه تقریبی. موقع وارد کردن اطلاعات به کریر که نیست. پس کجاست؟

سوالتون خوبه ، نشون ميده كه كار كرديد -و از دانشجويان فعالي هستيد - يه حرف دوستانه " ادامه بدين به فعاليتتون حتي اگه شده براي بيمارستان به دوره طراحي بريد "

بحث فشار مثبت فقط مختص بيمارستان نخواهد بود -هر جا كه شما بخواييد جلوي نفوذ هوا رو بگيريد كافيه 10 در صد بيشتر از مقدار نفوذ هوا به داخل هوادهي بيشتر داشته باشين -

اوصلا در اتاق عمل فشار مثبت ايجاد مي كنند كه هواي الوده از راهرو هاي انتظار و ساير بخشها به اتاق وارد نشود -

حال سوال ايجاد مي شود اين مقدار فشار مثبت بايد چقدر باشيد وچطوري بايد ايجاد شود ؟

طبق استانداردها اگر 10 پاسكال اختلاف فشار وجود داشته باشه تونستيم فشار مثبت ايجاد كنيم

سوال پيش مياد دستگاههاي داريم كه بتونه اين مقدار رو اندازه گيري كنه ؟

بله وجود داره ولي -از ديد گاه عملي بخواهيم به اين قضيه نگاه كنيم كافيه كه هواي رفت 10 در صد بيشتر داخل اتاق بمونه انگاه فشار مثبت ايجاد كرده ايم .

طبق هندبوك AIA و اشري اگر اختلاف هواي رفت وبرگشت 75 سي اف ام باشه دراتاق عمل يعني فشار مثبت ايجاد كرده ايم

در عمل همان 10 در صد كفايت مي كند

حال اگر قرار باشه كاربري فشار منفي باشه كافيه هواي اگزاست 10 در صد بيشتر از هواي رفت باشه - مثال قابل لمس اون اتاق هاي تشريح بيمار -يا استخر ها

يادتون باشه نفوذ هوا به عواملي همچون سرعت باد و خاصيت دودكشي ربط دارد

توصيه بنده به شما :

در نرم افزار كريردر قسمت Ventilation گزينه كه بشه مقدار ACH وارد كنيم وجود نداره ؟؟؟

راه حل براي اينگونه كاربري ها فقط فقط اينه كه خودتون دستي CFM بدست بياريد ودر كرير تعريف كنيد

براي اتاق عمل ها كه 100 در صد هواي تازه مي باشند از گزينه % of supply استفاده كنيد

لینک به دیدگاه
سوالتون خوبه ، نشون ميده كه كار كرديد -و از دانشجويان فعالي هستيد - يه حرف دوستانه " ادامه بدين به فعاليتتون حتي اگه شده براي بيمارستان به دوره طراحي بريد "

بحث فشار مثبت فقط مختص بيمارستان نخواهد بود -هر جا كه شما بخواييد جلوي نفوذ هوا رو بگيريد كافيه 10 در صد بيشتر از مقدار نفوذ هوا به داخل هوادهي بيشتر داشته باشين -

اوصلا در اتاق عمل فشار مثبت ايجاد مي كنند كه هواي الوده از راهرو هاي انتظار و ساير بخشها به اتاق وارد نشود -

حال سوال ايجاد مي شود اين مقدار فشار مثبت بايد چقدر باشيد وچطوري بايد ايجاد شود ؟

طبق استانداردها اگر 10 پاسكال اختلاف فشار وجود داشته باشه تونستيم فشار مثبت ايجاد كنيم

سوال پيش مياد دستگاههاي داريم كه بتونه اين مقدار رو اندازه گيري كنه ؟

بله وجود داره ولي -از ديد گاه عملي بخواهيم به اين قضيه نگاه كنيم كافيه كه هواي رفت 10 در صد بيشتر داخل اتاق بمونه انگاه فشار مثبت ايجاد كرده ايم .

طبق هندبوك AIA و اشري اگر اختلاف هواي رفت وبرگشت 75 سي اف ام باشه دراتاق عمل يعني فشار مثبت ايجاد كرده ايم

در عمل همان 10 در صد كفايت مي كند

حال اگر قرار باشه كاربري فشار منفي باشه كافيه هواي اگزاست 10 در صد بيشتر از هواي رفت باشه - مثال قابل لمس اون اتاق هاي تشريح بيمار -يا استخر ها

يادتون باشه نفوذ هوا به عواملي همچون سرعت باد و خاصيت دودكشي ربط دارد

توصيه بنده به شما :

در نرم افزار كريردر قسمت Ventilation گزينه كه بشه مقدار ACH وارد كنيم وجود نداره ؟؟؟

راه حل براي اينگونه كاربري ها فقط فقط اينه كه خودتون دستي CFM بدست بياريد ودر كرير تعريف كنيد

براي اتاق عمل ها كه 100 در صد هواي تازه مي باشند از گزينه % of supply استفاده كنيد

سلام

ممنون از لطفتون. مگه واسه بیمارستان دوره هم هست؟! کجاها دوره میذارن؟ فنی حرفه ای؟

همین کار را کردم. یعنی از تو اشری و نشریه 287، ach را نگاه کردم و cfm/ft^2 رو حساب کردم و به کریر دادم.

اما سوال من این نیست. بنده عرض کردم که من به عنوان مهندس طراح، چه موقع باید این فشار مثبت را اعمال کنم؟

این ach رو هر چه قدر هم بدیم فشار میتونه مثبت باشه یا منفی. همون طور که خودتون فرمودید بستگی به میزان اگزوز هوا داره.

شما فرض کنید به من یک سفارش طراحی سیستم تهویه مطبوع دادن. فلان اطاقش هم باید فشارش مثبت باشه. کاری که من الآن بلدم اینه که اول با کریر محاسباتش رو انجام بدم، بعد کانال و لوله کشی رو طراحی کنم. پس کی این فشار مثبت رو طراحی کنم؟! فرض کنید فشار استاتیک فن ورودی رو هم بیشتر از فن اگزوز گذاشتم.

تا اون جایی که متوجه شدم، به جز اون فشار فن، تو کریر اصلا چیزی برای این مسئله نیست. پس کی باید این مسئله رو رعایت کنیم؟

ممنون از کمکتون

لینک به دیدگاه

سلام

آهان! من چه قدر حواسم پرته! خب ما برای طراحی کانال اگزوز هوا باید یه cfm در نظر بگیریم دیگه! همین میشه تنظیم فشار. درسته؟

حالا باز یه سوال دیگه پیش میاد. باز و بسته شدن در اطاق و اون درزی که در و پنجره ها دارن (sealing) باعث کاهش فشار داخل اطاق میشه که! اون رو چه جوری لحاظ کنیم؟ نمیشه که فرض کرد اطاق همیشه درش بسته است! میشه؟

دیگه شما سوالام رو بذارید رو حساب بی تجربگی :)

لینک به دیدگاه
سلام

اموزشگا كاشانه ميزاره ولي نميدونم سطح مدرسش به اين بخش چقدره ،

ممنون از لطفتون. مگه واسه بیمارستان دوره هم هست؟! کجاها دوره میذارن؟ فنی حرفه ای؟

همین کار را کردم. یعنی از تو اشری و نشریه 287، ach را نگاه کردم و cfm/ft^2 رو حساب کردم و به کریر دادم.

اما سوال من این نیست. بنده عرض کردم که من به عنوان مهندس طراح، چه موقع باید این فشار مثبت را اعمال کنم؟

این ach رو هر چه قدر هم بدیم فشار میتونه مثبت باشه یا منفی. همون طور که خودتون فرمودید بستگی به میزان اگزوز هوا داره.

شما فرض کنید به من یک سفارش طراحی سیستم تهویه مطبوع دادن. فلان اطاقش هم باید فشارش مثبت باشه. کاری که من الآن بلدم اینه که اول با کریر محاسباتش رو انجام بدم، بعد کانال و لوله کشی رو طراحی کنم. پس کی این فشار مثبت رو طراحی کنم؟! فرض کنید فشار استاتیک فن ورودی رو هم بیشتر از فن اگزوز گذاشتم.

تا اون جایی که متوجه شدم، به جز اون فشار فن، تو کریر اصلا چیزی برای این مسئله نیست. پس کی باید این مسئله رو رعایت کنیم؟

ممنون از کمکتون

فني وحرفه اي !!! نه ،

اموزشگاه كاشانه اين دوره رو برگزار ميكنه ، ولي اطلاعي ندارم سطح مدرسش به بيمارستان چقدره ،

هميشه به دوستانم ميگم ،‌زماني اين دوره ها مفيد خواهد بود كه شما برين اشكالاتون رو بپرسيد ، وگرنه كه هزينه وزمان اضافي خرج كردنه

اولا مهندس جان cfm/ft2 يه رابطه سرانگشتيه ،يعني شما كرير نميزني كه از محاسبات سرانگشتي استفاده كني

بحث دوم اينكه بنده كاملو شفاف توضيح دادم چرا فشار مثبت ميكنيم ، و چطور اين كار رو انجام ميديم -با هواي بيشتر دادن داخل فضا به گونه ي كه اين هواي اضافي قدري بيشتر باشد -يعني اگر قراره 1000 سي اف ام وارد فضا بشه شما 900سي اف ام رو اگزاست ميكنيد و 100 سي اف ام باقيمانده نقش فشار مثبت خواهد داشت -

بعضي چيزا نيازي به فرمول ونرم افزار نيست كه بگيم چون نرم افزار كرير رو بلد هستم ديگه كار تمومه ، و بيمارستان بحث بارش حله ، نه اينطور نخواهد بود

شما چه جوري ميخواهيد به كرير بگيد اين اتاق من فشارش مثبته پس نرم افزار تو بايد يه جوري محاسباتت رو انجام بدي كه اتاق من فشارش نسبت به اتاق انتظار مثبت در بياد -

فشار مثبت فقط فقط بايد با ميزان هوادهي تون تامين كنيد .

صحبتي كه كردم اصلا ربطي به فشار استاتيك فن نداره ، مگه ميخواهم فن انتخاب كنم ،‌خير -

نكته براي طراحي : شما در كرير جاي كه 100 درصد هواي تازه ميگيرين نبايد بياين بصورت دستي مقدار دهيد ،

چون اگه قرار بود بصورت دستي cfm وارد كنيد پس چرا كرير ميزنيد - راحت محاسبات دستي رو انجام بديد

لینک به دیدگاه
فني وحرفه اي !!! نه ،

اموزشگاه كاشانه اين دوره رو برگزار ميكنه ، ولي اطلاعي ندارم سطح مدرسش به بيمارستان چقدره ،

هميشه به دوستانم ميگم ،‌زماني اين دوره ها مفيد خواهد بود كه شما برين اشكالاتون رو بپرسيد ، وگرنه كه هزينه وزمان اضافي خرج كردنه

اولا مهندس جان cfm/ft2 يه رابطه سرانگشتيه ،يعني شما كرير نميزني كه از محاسبات سرانگشتي استفاده كني

بحث دوم اينكه بنده كاملو شفاف توضيح دادم چرا فشار مثبت ميكنيم ، و چطور اين كار رو انجام ميديم -با هواي بيشتر دادن داخل فضا به گونه ي كه اين هواي اضافي قدري بيشتر باشد -يعني اگر قراره 1000 سي اف ام وارد فضا بشه شما 900سي اف ام رو اگزاست ميكنيد و 100 سي اف ام باقيمانده نقش فشار مثبت خواهد داشت -

بعضي چيزا نيازي به فرمول ونرم افزار نيست كه بگيم چون نرم افزار كرير رو بلد هستم ديگه كار تمومه ، و بيمارستان بحث بارش حله ، نه اينطور نخواهد بود

شما چه جوري ميخواهيد به كرير بگيد اين اتاق من فشارش مثبته پس نرم افزار تو بايد يه جوري محاسباتت رو انجام بدي كه اتاق من فشارش نسبت به اتاق انتظار مثبت در بياد -

فشار مثبت فقط فقط بايد با ميزان هوادهي تون تامين كنيد .

صحبتي كه كردم اصلا ربطي به فشار استاتيك فن نداره ، مگه ميخواهم فن انتخاب كنم ،‌خير -

نكته براي طراحي : شما در كرير جاي كه 100 درصد هواي تازه ميگيرين نبايد بياين بصورت دستي مقدار دهيد ،

چون اگه قرار بود بصورت دستي cfm وارد كنيد پس چرا كرير ميزنيد - راحت محاسبات دستي رو انجام بديد

سلام

نه! سرانگشتی نیست! با این فرموله:

;

cfm_per_sqf=ACH*V/(60*A

V=حجم اطاق

A=مساحت اطاق

البته مساحت از صورت و مخرج حذف میشه. که اگه در مخرج مساحت نبود، میشد cfm.

خوب فنه که اگزوز میکنه هوا رو. به این خاطر گفتم فن هم درست انتخاب شه.

اون cfm ها رو هم دستی وارد کردم برای همه اطاق ها. در واقع به جز اطاق عمل و انبار استریل، بقیه اطاق ها رو سیستم هوا آب گذاشتم و اینکار را کردم. اما برای اطاق عمل در نهایت عدد هوای تازه رو همون هوای ورودی گذاشتم. یعنی این طوری:

4234f70a29724de58f025cecbff05057.jpg

در شکل بالا همون طور که میبینید عدد ventilation air flow rate همان عدد supply air flow rate هست. یعنی پس از اینکه کریر یک دفعه محاسباتش رو انجام داد و supply air flow rate را به دست آورد، من ventilation air flow rate را برابر با آن عدد میگذارم. نتیجه اش میشه همونی که شما گفتید. یعنی انگار در قسمت ventilation فضا ها، از 100% supply air ایتفاده کنیم. فایده این کار هم این شد که متوجه شدم اگر صد درصد هوای تازه انتخاب نشه، چه قدر صرفه جویی میشه.

نفهمیدم که آیا آخر شما متوجه شوال من شدید یا نه. چون بنده فایده فشار مثبت برای اطاق عمل را میدانستم و اینکه باید هوای ورودی ده درصد بیشتر باشد را هم اطلاع داشتم. در شیوه اجرا مشکل داشتم. ولی فکر کنم با توجه به صحبت های شما جواب همین میشه که ما در کریر میزان هوایی را که باید به اطاق بدیم به دست می آوریم. سپس موقع طراحی کانال هوای اگزوز، میزان هوای خروجی را ده درصد کمتر از هوای ورودی میگیریم. درسته؟

شرمنده پر حرفی میکنم ولی اون سوال من رو هم پاسخ ندادید که باز و بسته شدن در و sealing آن ها را آیا در نظر نباید بگیریم؟ آخه هر بار که یک در باز میشه، فشار هوای داخل اطاق هم کم میشه.

ممنون میشم پاسخ بدید.

باز هم معذرت میخوام اگه پر حرفی میکنم.

لینک به دیدگاه
سلام

نه! سرانگشتی نیست! با این فرموله:

;

cfm_per_sqf=ach*v/(60*a

v=حجم اطاق

a=مساحت اطاق

البته مساحت از صورت و مخرج حذف میشه. که اگه در مخرج مساحت نبود، میشد cfm.

خوب فنه که اگزوز میکنه هوا رو. به این خاطر گفتم فن هم درست انتخاب شه.

اون cfm ها رو هم دستی وارد کردم برای همه اطاق ها. در واقع به جز اطاق عمل و انبار استریل، بقیه اطاق ها رو سیستم هوا آب گذاشتم و اینکار را کردم. اما برای اطاق عمل در نهایت عدد هوای تازه رو همون هوای ورودی گذاشتم. یعنی این طوری:

در شکل بالا همون طور که میبینید عدد ventilation air flow rate همان عدد supply air flow rate هست. یعنی پس از اینکه کریر یک دفعه محاسباتش رو انجام داد و supply air flow rate را به دست آورد، من ventilation air flow rate را برابر با آن عدد میگذارم. نتیجه اش میشه همونی که شما گفتید. یعنی انگار در قسمت ventilation فضا ها، از 100% supply air ایتفاده کنیم. فایده این کار هم این شد که متوجه شدم اگر صد درصد هوای تازه انتخاب نشه، چه قدر صرفه جویی میشه.

نفهمیدم که آیا آخر شما متوجه شوال من شدید یا نه. چون بنده فایده فشار مثبت برای اطاق عمل را میدانستم و اینکه باید هوای ورودی ده درصد بیشتر باشد را هم اطلاع داشتم. در شیوه اجرا مشکل داشتم. ولی فکر کنم با توجه به صحبت های شما جواب همین میشه که ما در کریر میزان هوایی را که باید به اطاق بدیم به دست می آوریم. سپس موقع طراحی کانال هوای اگزوز، میزان هوای خروجی را ده درصد کمتر از هوای ورودی میگیریم. درسته؟

شرمنده پر حرفی میکنم ولی اون سوال من رو هم پاسخ ندادید که باز و بسته شدن در و sealing آن ها را آیا در نظر نباید بگیریم؟ آخه هر بار که یک در باز میشه، فشار هوای داخل اطاق هم کم میشه.

ممنون میشم پاسخ بدید.

باز هم معذرت میخوام اگه پر حرفی میکنم.

بحث پر حرفي نيس مهندس - خوشحال ميشم بتونم كمكي كنم

بله ميزان فشار مثبت ومنفي در طراحي كانال ديده ميشود .

چرا فشار هواي داخل اتاق بايد كم بشه ؟؟؟؟؟

رو اصطلاحات كمي تامل داشته باشيد -سي اف ام يعني : فوت مكعب در دقيقه ، يعني هر دقيقه داره n مقدار هوا وارد فضا ميشه -پس لزومي نداره كه فكر كنيم كم ميشه ،‌

در ضمن شيوه طراحي معماري اتاق عمل به گونه اي مي باشد كه هيچ پنجره اي نبايد داشته باشد ، پس نفوذ هوا از ديواره ها منتفي خواهد بود چون پنجره اي نخواهيم داشت -

حال اگر فرض كنيم در ها باز شوند به فرموده شما مقدار نفوذ كم ميشود - نه كم نميشود -

اگر فرض كنيم كه كم شود : هيچ گاه هواي محيط بيرون اتاق عمل ، به داخل نخواهد آمد چون بخش هاي مجاور نسبت به اتاق عمل معمولا فشار منفي هستن

يادتون باشه اتاق انتظار هيچ گاه فشار مثبت نخواهد بود - پس هيچ موقع الودگي به داخل سرايت نمي كند .

در ضمن اتاق هاي عمل معمولا دو درب دارند ، درب خود اتاق عمل و در براي شستن دست ها كه اسكراب گويند . و بعد در نهايت افراد خارج مي شوند .

يه بخشي بود كه چند سال پيش خونده بودم منبعشو يادم نيست ولي صحبت سر اين بود كه يك در معمولي ،معمولا سطح نشتي حدود 35 اينچ مربع مي باشد

پس اگه بتونيم حدود 75 سي اف ام هوا داخل نگه داريم جلوگيري كرديم از اين نشتي

اين بحث براي درب هاي اتاق عمل هم صدق ميكند - لذا در ب ها اتاق عمل در بعضي پروژه ها از نوع درب هاي اتوماتيك مي باشد -كه دو درب وجود دارد كه هيچ گاه دو درب با هم باز نميشوند .

لینک به دیدگاه

يكم بحث هاي تهويه مطبوعي بيمارستان نسبت به ساير كاربري ها كه داريم از پيچيدگي بيشتري برخور داره ،‌توصيه ميكنم نقشه تاسيسات بيمارستاني رو تهويه كنيد وروي سيستم هاي كه اجرا شده دقت كنيد ،‌ تمام سوالات خودتون رو پاسخ خواهيد يافت .

كتاب الزامات طراحي بيمارستان مهندس حميد رستگاري و مهندس صدرا حسيني -انتشارات يزدا ميتونه كمكتون كنه ، تهيه كنيد و مطالعه كنيد

لینک به دیدگاه
يكم بحث هاي تهويه مطبوعي بيمارستان نسبت به ساير كاربري ها كه داريم از پيچيدگي بيشتري برخور داره ،‌توصيه ميكنم نقشه تاسيسات بيمارستاني رو تهويه كنيد وروي سيستم هاي كه اجرا شده دقت كنيد ،‌ تمام سوالات خودتون رو پاسخ خواهيد يافت .

كتاب الزامات طراحي بيمارستان مهندس حميد رستگاري و مهندس صدرا حسيني -انتشارات يزدا ميتونه كمكتون كنه ، تهيه كنيد و مطالعه كنيد

سلام

بسیار ممنون از کمکتون

ایشالا همین فردا پس فردا میرم کتابشو تهیه میکنم.

لینک به دیدگاه

سلام مجدد

دوباره مزاحم شدم یه سوال داشتم:

تصاویر زیر از نشریه 287 هست.

1a32b7aa11c64963be264de4f8be43b2.png

b58a5c6aa8054c899c15bd7c3145fce5.png

در این جدول ها نوشته حداقل هوای بیرون، 2 بار در ساعت و حداقل هوای کلی 4 بار در ساعت.

از طرفی گفته بازگردانی هوا در داخل اتاق مجاز نیست.

پس یعنی نباید در این اطاق ها فن کویل نصب بشه. بلکه اگر میخوان از هوای برگشتی استفاده کنن باید هوا رو ببرن مجددا از هوارسان برگردونن و از ***** های مناسب بگذره. درسته؟

آیا واقعا در بیمارستان ها این اتفاق میفته؟ حتی اتاق رختکن؟!!

به نظرم بهتره همون 4 بار د رساعت هوای تازه وارد بشه و از فن کویل هم استفاده شه. درسته؟

ممنون

لینک به دیدگاه
سلام مجدد

دوباره مزاحم شدم یه سوال داشتم:

تصاویر زیر از نشریه 287 هست.

1a32b7aa11c64963be264de4f8be43b2.png

b58a5c6aa8054c899c15bd7c3145fce5.png

در این جدول ها نوشته حداقل هوای بیرون، 2 بار در ساعت و حداقل هوای کلی 4 بار در ساعت.

از طرفی گفته بازگردانی هوا در داخل اتاق مجاز نیست.

پس یعنی نباید در این اطاق ها فن کویل نصب بشه. بلکه اگر میخوان از هوای برگشتی استفاده کنن باید هوا رو ببرن مجددا از هوارسان برگردونن و از ***** های مناسب بگذره. درسته؟

آیا واقعا در بیمارستان ها این اتفاق میفته؟ حتی اتاق رختکن؟!!

به نظرم بهتره همون 4 بار د رساعت هوای تازه وارد بشه و از فن کویل هم استفاده شه. درسته؟

ممنون

با بخش اول صحبتتون موافقم

با اخري خير

در بخش اخر ما نميتونيم از سيستم بازگرداني هوا استفاده كنيم ، بعد شما ميخوايد استفاده كنيد .

هميشه به اين فكر كنيد كارتون و طرحتون اصولي پيش بره ، كاري نداشته باشيد چي ميخواد اجرا بشه ، بزار اصلا تو اتاق عمل كولر ابي بزار مهم نيست

شما ي طراحي ميكني با هندبوك واستاندارد جلو ميري ،‌شما طرح اصول ميدي حالا هر چي ميخواد اجرا بشه ديگه مهم نيست چون شما ديگه مجري نيستي

وقتي ميگه بازگرداني هوا مجاز نيست پس فن كوئل نميزاري - پس بايد از سيستم كانالي استفاده كني كه يا 4 بار هواي تازه داشته باشه يا نه 2 بارهواي تازهو 2 تا برگشت

لینک به دیدگاه
با بخش اول صحبتتون موافقم

با اخري خير

در بخش اخر ما نميتونيم از سيستم بازگرداني هوا استفاده كنيم ، بعد شما ميخوايد استفاده كنيد .

هميشه به اين فكر كنيد كارتون و طرحتون اصولي پيش بره ، كاري نداشته باشيد چي ميخواد اجرا بشه ، بزار اصلا تو اتاق عمل كولر ابي بزار مهم نيست

شما ي طراحي ميكني با هندبوك واستاندارد جلو ميري ،‌شما طرح اصول ميدي حالا هر چي ميخواد اجرا بشه ديگه مهم نيست چون شما ديگه مجري نيستي

وقتي ميگه بازگرداني هوا مجاز نيست پس فن كوئل نميزاري - پس بايد از سيستم كانالي استفاده كني كه يا 4 بار هواي تازه داشته باشه يا نه 2 بارهواي تازهو 2 تا برگشت

آخه مگه دلیل ممنوع کردن بازگردانی هوا در داخل اتاق این نیست که تمیزی هوا حفظ بشه؟ خب ما اگه 4 بار هوای تازه وارد اتاق کنیم، این اتفاق میفته و چه دلیلی داره برای بقیه بار حرارتی هم از هوارسان استفاده کنیم؟ فن کویل اینکار رو میکنه!

درست میگم؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...