رفتن به مطلب

طراحی و ایده پردازی برای ساخت یک خانه خورشیدی

MHM1365

ارسال های توصیه شده

این پست با مشورت و ایده کاربر عزیز Mahnaz.D برای بیان نظرات، پیشنهادها و ایده های مهندسین عزیز در زمینه های معماری، مکانیک، برق و الکترونیک، محیط زیست، مواد و ... ایجاد می گردد.

لینک به دیدگاه

تالار معماری و بحث انرژی:vahidrk:

خیلی وقته که این بحث در دنیا آغاز شده و خیلی از کشورها براش سرمایه گذاری کردن....حتی بنگلادش:ws3: شما رو کدوم قسمت میخواهید کار کنید.رو من هم حساب نکنید:whistles:

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

چند تا از نمونه خانه خورشیدی که دارم رو میزارم،

شاید بعدا وقت شد، تاپیکی زدم و کل عکسایی که از sunrooms دارم رو اونجا بذارم

u1n5jlyuzpyjdo8xdu82.jpg

xgw2134kp6h9443guj6i.jpg

t9b9l1kceazcz6g2aat.jpg

t9ct281os2o0k5ty6czd.jpg

لینک به دیدگاه
تالار معماری و بحث انرژی:vahidrk:

خیلی وقته که این بحث در دنیا آغاز شده و خیلی از کشورها براش سرمایه گذاری کردن....حتی بنگلادش:ws3: شما رو کدوم قسمت میخواهید کار کنید.رو من هم حساب نکنید:whistles:

خب دوستان بهتره اول پست های زیر رو مطالعه کنید

http://www.noandishaan.com/forums/thread68575.html#post726374

http://www.noandishaan.com/forums/thread57772.html#post584179

لینک به دیدگاه

مبحث انرژی همیشه برای من وسوسه برانگیزه....:ws3:

طرح خانه ها بسیار زیباست..اما بازده پنل های خورشیدی در حدود 12 درصد است و این طرح رو اصلا اقتصادی نمیکنه....و هزینه رو سر سام آور افزایش میده .با افزایش راندمان پنل ها حتما این خانه ها مورد توجه قرار خواهند گرفت.

اما سوالی که دارم....برقی که از این شیوه برای یک خانه 100 متری تولید می شود چقدر است؟یک خانه 100 متری چقدر برق در ساعات پیک مصرف احتیاج دارید؟

در زمستانها که تابش خورشید کم است انرژی از کجا تامین می شود؟

لینک به دیدگاه

خب قرار نیست که همیشه برق رو پنل ها تامین کنن خیلی وقتا ما نیاز داریم که از شبکه برق دریافت کنیم و گاهی اوقات نیاز ما کمتر از تولید پنل هاست که با فروش برق به شبکه می توان مصرف را به این شکل جبران کرد

لینک به دیدگاه

خوب بايد مطرح بشه كه در طراحي تامين انرژي چه بخشي از ساختما نمد نظر هست

گرمايش؟سرمايش؟برق؟

مثلا وقتي براي گرمايش طراحي مي كنيد مي بايست در وهله ي اول به عايق بندي كلي ساختمان فكر كنيد كه كمترين برت حرارتي را داشته باشيد

يا مثلا در تامين انرژي برق به منظور روشنايي مي بايست حداكثر استفاده از روشنايي روز در طراحي لحاظ شود كه كمترين نياز به انرژي برق باشد

اگر هر دو مد نظر است مي بايست در طراحي زاويه و جهت تابش خورشيد لحاظ شود تا ضن استفاده ي حداكثري از روشنايي در طول روز از ايجاد گرماي شديد يا سرماي شديد در طول فصل هاي گرم و سرد اجتناب كرد.

در كل اين طراحي يك طراحي ميان رشته اي است كه هر رشته اي دغدغه هاي طراحي خاص خود را دارد و مي بايست با لحاظ كردن تمام اين دغدغه ها به يك طرح ايده ال رسيد

لینک به دیدگاه
خب قرار نیست که همیشه برق رو پنل ها تامین کنن خیلی وقتا ما نیاز داریم که از شبکه برق دریافت کنیم و گاهی اوقات نیاز ما کمتر از تولید پنل هاست که با فروش برق به شبکه می توان مصرف را به این شکل جبران کرد

یاد خونه های کویری افتادم که سقف گنبدی شکل دارن و از کاه گل استفاده میکنند در تابستان خنک تر از بیرون و در زمستان گرم تر از محیط بیرون هستش....یا خونه های بادگیری.....ای کاش واسه اینا یه الگوی جهانی میدادیم:sigh:

لینک به دیدگاه

خب بزارید یه پیشنهاد بدم.

برای بچه های معماری طراحی یک خانه است مبتنی بر طراحی leed باشد. و در اون سعی بشه ایده های خلاقانه بکار گرفته بشه

برای بچه های مکانیک در مورد سیستم هایی بحث بشه که بیشترین بهره رو از تهویه طبیعی توش استفاده بشه ( سیستم پسیو) و درصورت استفاده از سیستم های مکانیکی بازهم سعی بشه سیستم کمترین نیاز رو به انرژی غیر طبیعی و شبکه برق رسانی رو داشته باشه و یا سعی بشه سیستم خودش برق خودش رو تامین کنه

لینک به دیدگاه
یاد خونه های کویری افتادم که سقف گنبدی شکل دارن و از کاه گل استفاده میکنند در تابستان خنک تر از بیرون و در زمستان گرم تر از محیط بیرون هستش....یا خونه های بادگیری.....ای کاش واسه اینا یه الگوی جهانی میدادیم:sigh:

درسته این هم یه از یکی از بهترین نمونه هاشه

ببنید ما تو کشور 4 فصل مون همجور آب و هوایی داریم و در هر منطقه خانه ها به گونه ای ساخته شده که بهترین سازگاری رو با محیط داره

لینک به دیدگاه

خوب

براي گرمايش شما بايد به سمت آبگرمكن هاي خورشيدي و كوره هاي خورشيدي بريد

براي برق به سمت پنل هاي خورشيدي

براي آب و فاضلاب به سمت تصفيه كننده هاي خورشيدي

براي سرمايش به سمت تبريد خورشيدي

براي همه ي اينها طرح هاي متنوعي وجود دارد كه بسته به موقيعت خانه و فضايي كه در اختيار طراح مي گذارد طراحي ساخت و اجرا مي شود.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
خب بزارید یه پیشنهاد بدم.

برای بچه های معماری طراحی یک خانه است مبتنی بر طراحی leed باشد. و در اون سعی بشه ایده های خلاقانه بکار گرفته بشه

برای بچه های مکانیک در مورد سیستم هایی بحث بشه که بیشترین بهره رو از تهویه طبیعی توش استفاده بشه ( سیستم پسیو) و درصورت استفاده از سیستم های مکانیکی بازهم سعی بشه سیستم کمترین نیاز رو به انرژی غیر طبیعی و شبکه برق رسانی رو داشته باشه و یا سعی بشه سیستم خودش برق خودش رو تامین کنه

الان من دقیق متوجه نشدم در این خانه های خورشیدی اگر قرار نیست با انرژی خورشیدی برق تولید بشه، هدف اصلی تهویه مطبوع ساختمان است؟

----

راستی یه سوال بار گرمایشی و آب گرم و برق مورد نیاز یه خونه رو چجوری میشه حساب کرد؟(نخندیدا.....میخوام بدونم نظر شما چیه؟)

لینک به دیدگاه
خوب

براي همه ي اينها طرح هاي متنوعي وجود دارد كه بسته به موقيعت خانه و فضايي كه در اختيار طراح مي گذارد طراحي ساخت و اجرا مي شود.

تصفیه کننده خورشیدی چجوری کار میکنه؟:icon_gol:

لینک به دیدگاه
تصفیه کننده خورشیدی چجوری کار میکنه؟:icon_gol:

چند نمونه ازش تا حالا ساخته شده

يكيشون هم اگر اشتباه نكنم توسط دانشگاه شريف بوده كه نوع قابل حمل و مسافرتي هست.

اينجوري شما مي تونيد از گند آب هاي مسير هم براي مصارف خوردن و بهداشتي استفاده كنيد:ws3:

مكانيزمش رو الان چون دقيق تو ذهنم نيست توضيحي نمي دم تا شب كه بگردم پيدا كنم و دقيق بگم.

لینک به دیدگاه

يك چيز ديگه

تعداد طبقات ساختمان هم خيلي مهم هست در سيستم هاي خورشيدي

چون مثلا در بحث آب گرم ما تا حدود 6 طبقه را مي توانيم با سيستم هاي موجود پاسخگو باشيم .

يا در بحث پنل هاي خورشيدي اگر بنا را بر استفاده از سقف بگذاريم محدوديت خواهيم داشت مگر اينكه با نما ساي از پنل ها به عنوان بخشي از نما استفاده كنيم كه اين هم بايد با توجه به بازده پنل ها محاسبه شود .

در كل :

چون سيستم هاي تبديلي ما از انرژي خورشيدي به ساير انرژي ها در مراحل ابتدايي بسر مي برد و هنوز بسيار خام است لذا نياز به فضاهاي گسترده داريم (در مقايسه با برگ درختان كه انرژي خورشيد را جذب ميكند )

لذا فضايي كه به مهندس مكانيك براي بهره گيري از انرژي خورشيدي تعلق مي گيرد بسيار مهم است.

لینک به دیدگاه
خوب

تشکر فراوان:icon_gol:

در صورت امکان لینک برای آشنایی بیشتر قرار بدید

لینک به دیدگاه
خوب

اینجوری که همش تکراری میشه. باید تو هر بخشی سعی کنیم کارای نو بکنیم. :w16:

لینک به دیدگاه

مثلا تو بحث برق.

الان سلول های خورشیدی از انرژی تابشی خورشید استفاده می کنن و بازده بسیار کمی دارن.

یه چیزی هم اینجا بگم:

5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gificon_pf%20(34).gif

پس چرا به فکر نباشیم که گرما رو به برق تبدیل کنیم؟

که البته به 2 صورت از این گرما استفاده میشه :

1.آبگرمکن خورشیدی (که در سطح خانگی قابل اجراست اما فقط واسه ی گرم کردن آبه!!)

2.یه سری آیینه میزارن و یه لوله حاوی روغن خاصی رو تو مرکز کانونی آیینه میزارن. روغن داغ شده و میره آب رو بخار میکنه .... چرخش توربین و..... (که در سطح خانگی قابل اجرا نیست و حتما به چیزی در حد نیروگاه نیاز داره)

من به دوستان برقی توصیه می کنم بیاید رو هم چنین چیزی کار کنیم تا از این دمای 72 درجه ای استفاده کنیم.

من راجع به تبدیل گرما به برق صحبت می کنم :)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...