رفتن به مطلب

پاسخگویی سوالات تحلیلی تشریحی برنامه ریزی شهری دانشگاه آزاد

ارسال های توصیه شده

سلام مهندسین گرامی

اگه لطف کنید و در پاسخ گویی همراهی کنید بسی ممنونتان می شویم:a030:

هم اکنون نیازمند یاری علمی تان هستیم:ws37:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

این چیزی که با کامپیوتر کشیدی، با داده های سوال میخونه ولی مشکلش اینه که:

سر جلسه فقط میتونی رنگ مشکی ببری و بقیه رنگ ها رو نداری، پس باید گرافیک های دیگه ای رو استفاده کنی.

یه مقدار خلاقیت به خرج بده و خشکِ عمرانی فکر نکن که همه چی کاملا تفکیک شده باشه.

در کل خوبه که سوال رو نسبتا درک کردی. فقط نیاز به اصلاح داره این نقشه ت.

ازین داده ها باید برای سوات و تدوین چشم انداز و اهداف و راهبردها استفاده کنی. البته اگه ازت سازمان فضایی پیشنهادی رو هم میخواست ، روی اون طرح هم طبعا اثر میذاشت.

لینک به دیدگاه

سلام

اول از همه کاری که میکنی میای سوالاتت رو ردیف میکنی

اونایی رو که آسونتره رو اول مینویسی مثلا سوالاتی که نیاز به محاسبه داره فقط

بعد داده های مورد نیازت رو از صورت سوال در میاری

بعد جواب میدی مثل محاسبه ی سرانه

این مرحله اول

مرحله دوم

میای یه نقشه مثل اون چیزی که ترسیم کردی می کشی که وضعیت موجود برات جا بیوفته دقیقا.

مرحله سوم

سوالات تحلیلی مثل تحلیل وضعیت مسکن.

برنامه ریز ها به استاندارد ها علاقه ی زیادی دارند برعکس طراحان شهری.

پس یه سری استانداردهای سرانه مسکن، فضای سبز و ... رو حفظ باش که بتونی سرانه ی موجود رو که در آوردی باهاش مقایسه کنی.

اینجات باید بلد باشی خوب ببافی و در صورت لزوم پیشنهاد هم بدی واسشون به صورت کلی

مرحله چهارم

نوشتن sowt که اینجا میخواد روی دیاگرام سازمان فضایی ترسیم کنید که احتمالا طراح اصلا نمیدونسته سازمان فضایی چی هست!!

مرحله پنجم

تدوین چشم انداز

میای مدینه فاضله تو واسه اینجا ترسیم میکنی که انگار وجود داره و از افعال حال استفاده میکنی.

مرحله ششم

پیشنهادات برنامه ریزانه که در تخصص بنده نیست!

مرحله هفتم

تدوین استراتژی ها که اونم در تخصص بنده نیست.

سعی کن توی شیتت از دیاگرام و نمودار، چارت جدول و این جور چیزا استفاده کنی چون برنامه ریز ها از اینا خیلی دوست دارن. :)

لینک به دیدگاه

2 تا سوال داشتم:ws37:

1. واسه حساب کردن سرانه ی آموزشی چند سرانه استاندارد هست( کودکستان=0.17 ، دبستان= 1.7 ، راهنمایی= 1.5 ، دبیرستان= 1.4 و فنی حرفه ای=1.12)

حالا اگه واسه من یه سرانه آموزشی باشه باید کدومو قرار بدم؟ مجموع یا میانگین یا ماکس یا مین؟:ws52:

2.سرانه پیشنهادی انبارو حمل ونقل 1.5 هستش حالا اگه بخوام کمبود مساحتو حساب کنم دو تا کاربری جداگانه حمل و نقل و انبار دارم...... باید جمع بزنم و کمبودا رو حساب کنم؟؟

یعنی حمل و نقل رو جدا حساب کنم و انبار و جدا؟؟ یا اینکه با هم حساب کنم؟؟:ws52:

میشه زودی جوابمو بدین:hanghead:

لینک به دیدگاه

1. واسه حساب کردن سرانه ی آموزشی چند سرانه استاندارد هست( کودکستان=0.17 ، دبستان= 1.7 ، راهنمایی= 1.5 ، دبیرستان= 1.4 و فنی حرفه ای=1.12)

حالا اگه واسه من یه سرانه آموزشی باشه باید کدومو قرار بدم؟ مجموع یا میانگین یا ماکس یا مین؟:ws52:

به نظر من باید میانگین رو بگیری.

2.سرانه پیشنهادی انبارو حمل ونقل 1.5 هستش حالا اگه بخوام کمبود مساحتو حساب کنم دو تا کاربری جداگانه حمل و نقل و انبار دارم...... باید جمع بزنم و کمبودا رو حساب کنم؟؟

ببین تقسیم بندی کاربریها توی ایران یه تقسیم بندی تیپ نیست و چندین تقسیم بندی وجود داره.

ببین سوال چطوری مطرح کرده. اگر حدا حساب کرده جفتش رو بگیر 1.5 و اگر باهم حساب کرده که همون 1.5

یادت باشه تو با تغییر مساحت فقط میتونی توی سرانه تغییر ایجاد کنی :)

تغییر جمعیت فقط از یه نفر مثل مموت برمیاد. دی:

میشه زودی جوابمو بدین:hanghead:

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

برای سوال 1 ، من فک میکنم باید سرانه هایی که هستش رو با هم جمع کنی ! یعنی میانگین لازم نیس بگیری بنظرم :ws52:

چون یه شهر به همه ی این کاربری های آموزشی احتیاج داره :ws52:

.

واسه سوال دو هم چون یه دونه سرانه استاندارد داری و جداگونه استاندارد ندادن ، باید مساحت اون دو تا کاربری رو جمع کنی و بعد با همون 1.5 بسنجیش:w16:

لینک به دیدگاه
برای سوال 1 ، من فک میکنم باید سرانه هایی که هستش رو با هم جمع کنی ! یعنی میانگین لازم نیس بگیری بنظرم :ws52:

.

واسه سوال دو هم چون یه دونه سرانه استاندارد داری و جداگونه استاندارد ندادن ، باید مساحت اون دو تا کاربری رو جمع کنی و بعد با همون 1.5 بسنجیش:w16:

فائزه در مورد ، سوال اول اشتباه میکنی.

میدونی یعنی چی سرانه ی حمع اون چندتا بشه؟

یا ماکس رو باید بگیره یا میانگین.

لینک به دیدگاه

اینم یه نمونه سوات که قول داده بودم، البته این خیلی بیشتر از اینا بود مجبور شدم یک دهمشو ببرم و بذارم چون سایت آپلود نمیکرد.

یادتون باشه swot درواقع یه دفترچه یادداشته که شما اونو برای اینکه یادتون نره وضعیت منطقه تون چطوره می نویسید.

لینک به دیدگاه

اینم یه نمونه از سازمان فضایی

ولی خب شما بدونید منظور چیه کافیه

البته بگم این درک یک طراح شهری از سازمان فضایی هست و درک برنامه ریز ها ممکنه فرق کنهخ/

لینک به دیدگاه

سرانه های موجود و سرانه های پیشنهادی (منبع: کتاب برنامه ریزی کاربری اراضی شهری- دکتر زیاری) رو نوشتم

الان ایرادی که هست برخی سرانه های موجود با سرانه های پیشنهادی خیلی اختلاف دارند، مثل کاربری آموزش عالی:ws52:

واسه خود سرانه آموزشی هم مجموع رو قرار دادم

60059686978028525942.jpg

لینک به دیدگاه

منم احساس می کنم مجموع رو میگیریم آخه میانگینش میشه 1.18 و ماکسش میشه 1.7 که خیلی کم به نظر میرسن:ws52:

لینک به دیدگاه

چرا پستی که دو ساعت پیش دادم نیستش؟؟

آخه چه موقع تعویض سرور بود:w000:

دوستان گرامی میریم سراغ ادامه سوال.... اگه جوابای قبلی ایراد داشت بگین تا اصلاحش کنم..

سوال بعدی تحلیل وضعیت مسکن::ws52:

کمبود فعلی 296.6 هکتار است و کمبود در سال 1400 به 545.3 هکتار می رسد.

دوستان لطف کنن وهمراهی کنند:a030:

لینک به دیدگاه

:ws38:

خب آخه به نظرم یه شهر از مهدکودک گرفته تا کاربری های آموزش عالی رو باید داشته باشه ( اصولا ) ، پس سرانه ش هم باید مجموع همه این ها باشه دیگه :5c6ipag2mnshmsf5ju3

اگه میانگین بگیریم خیلی کم میشه که :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

یه کاره دیگه بکنیم . مثلا ما جمعیت رو داریم زیاری یه چیزی تو کتابش داره که میگه مثلا ما به اندازه X نفر جمعیت Y نفر کودک داریم و ...

شاید از این روش بشه بصورت تقریبی یه چیزی بدست آورد . جمعیت مهدکودک و دبستان و ... رو فکر کنم بشه بصورت تقریبی حساب کرد . و یه مقایسه ای بشه ببینیم میانگین بگیریم یا ماکس ... منم نظر روی میانگین هست ...

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

روی این میانگین و ماکس و ... چه بحثیه.

واسه واضح تر شدنش سرانه هر کدوم ضربدر جمعیت بشه، مساحت هرکدوم بدست میاد. بعد کل مساحتای آموزشی رو با هم جمع میکنیم و تقسیم بر جمعیت می کنیم. میشه سرانه کل آموزشی.

پس همون جمع کردن مجموع اون سرانه ها با همدیگه درسته.

واسه قضیه مسکن هم ماشالا کمبود مسکنی هستا :ws3:

باید ببینی متوسط مساحت چقدره که بشه تعداد واحدمسکونی مورد نیاز رو بدست آورد.

بعدش گفته 27درصد نوساز و 36 درصد قابل نگهداری هستن، مابقیش رو باید حساب کنی که چندواحد میشه و با چه مساحتی که بتونی با افزایش تراکم تو اونا، کمبود رو جبران کنی.

لینک به دیدگاه

شرمنده من چند روز نبودم

ما یه چیزی بگیم آفا:whistle:

فک نکنم اصلا واسه مرحله دوم سرانه اینا لازم بشه آخه سرانه بیشتر واسه طرح آماده سازی هستش که من پارسال خودم رو کشتم و انقدر تمرین کردم که آخرشم آماده سازی ندادن

پارسال واسه طرح بحث ساماندهی مطرح بود و اینکه یه سکونت گاه غیر رسمی رو دادن و طرح هایی رو هم که خواستن کلی بود و لازم نبود روی طرح ها ریز بشید

شما باید بدونید که کجای محله باید مرکز محله پیشنهاد بدید و کجاها باید توی بافت مداخله کنید و تا میتونید مداخله کم باشه مگه جاهایی که واقعا لازمه و سعی کنید نقاط قوت محله رو تقویت کنید

اگه یه کاربری فرهنگی توی محله دارید به جای اینکه یه بلوک رو کامل تخریب کنید و یه کاربری فرهنگی دیگه پیشنهاد بدید همون کاربری فرهنگی رو که دارید تقویت کنید اگه لازمه یکی دو قطعه کناریش رو هم بهش اضافه کنید بسته به شرایط شاید لازم بشه فقط راه های ارتباطی اون رو تعریض کنید

سعی کن تا میتونی از پیاده راه ها استفاده کن و مرکز محله ای که پیشنهاد میدی تا حد امکان پیاده محور باشه و یه پارکینگ هم نزدیک اون در نظر بگیری

اگه یه دید مطلوب داری توی محله اون رو تقویت کن

پارسال سوالی که داده بودن یه محله دیگه هم کنار محدوده مورد نظر بود که باید ارتباط این دو محله رو برقرار میکردی

ارتباط این دو محله رو میتونی با تقویت شبکه ارتباطی بین این دو محله و یا حتی پیشنهاد یه راه جدید و تقویت لبه بین دو محله با کاربری های تجاری و مختلط برقرار کنی

لینک به دیدگاه

ممکنه این تعداد زیاد خونه نسبت به خانوار ===> خونه های اجاره ای باشه واسه دانشجوها...همونطور که از سرانه آموزش عالی معلوله...ما یه مجتمع دانشگاهی بزرگ داریم:ws52:

به خاطر این که سرانه آموزشی افزایش نیافته خونه های اجاره ای رو ثابت گرفتیم.... و خونه های مورد نیاز با توجه به رشد جمعیت رو محاسبه کردیم..

لینک به دیدگاه

خونه های نوساز و قابل نگهداری رو حساب کردی. اما اون تعداد واحدهایی که میتونی نوسازیشون کنی رو حساب نکردی.

که میشه 37 درصد یعنی 34514 واحد

37998 واحد هم گفتی واسه سال طرح نیاز هستش.

پس 3484 واحد نسبت به اون واحدهای قابل نوسازی بیشتره.

پس میشه این تعداد واحد رو تو اون نوسازی ها با افزایش تراکم اضافه کرد.

لینک به دیدگاه

وضعیت اقتصادی : جمعا 83167 نفر در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و خدمات فعالیت می کنند. ما 64743 خانوار داریم و تقریبا به ازای هر خانوار 1.5 نفر شاغل داریم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...