رفتن به مطلب

استفاده از آب شیرین کن در تولید آب شیرین مصرفی و کشاورزی

ارسال های توصیه شده

در ساده ترن روش آب شیرین کنی، هنگامی که حرارت دریافت شده از خورشید با درجه حرارت کم روی آب شور اثر می کند، آب تبخیر شده و املاح و نمکها باقی می مانند.

سپس با استفاده از روشهای مختلف می توان آب تبخیر شده را تقطیر کرده و به این ترتیب آب شیرین تولید نمود. البته روشهای مختلفی برای تقطیر آب وجود دارد که همگی آنها به حرارت احتیاج دارند. لازم به توضیح است که تنها تفاوت یک آب شیرین کن خورشیدی با آب شیرین کنهای دیگر در نوع حرارت دهی، به سیستم آب شیرین کن می باشد و در بقیه سیستم روند کار کاملا مشابه می باشد. با این روش می توان آب شیرین بهداشتی مورد نیاز در نقاطی که به آب بهداشتی دسترسی ندارند، مانند جزایر و نقاط دورافتاده، را تأمین کرد.

آب شیرین کنهای خورشیدی شامل 3 بخش اساسی می باشند، که عبارتند از:

برای تأمین حرارت در آب شیرین کنهای غیر خانگی از دو نوع کلکتور خورشیدی برای گرمایش آب استفاده می شود، که عبارتند از:

1- کلکتورهای خورشید حرارت بالا (سهموی و لوله خلاء ها).

2- کلکتورهای حرارت پایین (نوع صفحه ای تخت).

آب شیرین کنها در دو سایز صنعتی و خانگی ساخته می شوند. در نوع صنعتی با حجم بالا می توان آب شیرین بهداشتی مصرفی شهرها را تأمین کرد.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 91
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

[TABLE]

[TR]

[TD]انواع آب شیرین کن های خورشیدی:

آب شیرین کن یک مرحله ایی(حوضچه ایی یا کف پله ایی)

- آب شیرین کن یک فتیله ایی

- دستگاه تقطیر خورشیدی از نوع ریزشی

- آب شیرین کن خورشیدی از نوع دودکشی

- آب شیرین کن خورشیدی از نوع پیشانی گرم

- آب شیرین کن 3 اثره

- آب شیرین کن خورشیدی دولنگه

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه

یه سوال دارم برای شیرین کردن اب با دبی 60 لیتر در ثانیه چه مقدار تاسیسات میخواد برای مصرف کشاورزی

بعد یک سوال دیگه اینها به صورت دایمی هستند و یا فقط در طول روز کار میکنند

لینک به دیدگاه
یه سوال دارم برای شیرین کردن اب با دبی 60 لیتر در ثانیه چه مقدار تاسیسات میخواد برای مصرف کشاورزی

فوق العاده زیاده.. یعنی 180 متر مکعب در ساعت! سرچ کردم یکی از آب شیرین کن های صنعتی قوی دبیش 100 متر مکعب هست در 24 ساعت اونم حداکثرش..

هر 1000 لیتر میشه 1 متر مکعب

لینک به دیدگاه

این نمونه خاص چون با انرژی خورشیدی کار میکنه احتمال زیاد فقط در طول روز و ساعات تابش خورشید قابلیت استفاده داره...

اما در مورد سوال اولتون متاسفانه اطلاعاتی ندارم؟برای کشاورزی نیاز به آب شیرین دارید؟آب چاه مگه شیرین نیست؟زمینتون نزدیک دریاست؟

لینک به دیدگاه
این نمونه خاص چون با انرژی خورشیدی کار میکنه احتمال زیاد فقط در طول روز و ساعات تابش خورشید قابلیت استفاده داره...

اما در مورد سوال اولتون متاسفانه اطلاعاتی ندارم؟برای کشاورزی نیاز به آب شیرین دارید؟آب چاه مگه شیرین نیست؟زمینتون نزدیک دریاست؟

نه ما چاه عمیق داریم سمت ما اب زیر زمینی املاح قلیایی داره و سختی اب حدود 1200 هست

در ضمن برای ابیاری معمولی همین جواب میده ولی در حالت بارانی اگه بخوایم استفاده کنیم بخاطر ریز شدن قطرات اب و همینطور گرمای تابستان باعث افزایش شوری اب میشه و این شوری بعد مدتی کفیت زمین زارعی رو به شدت کاهش میده در ضمن باعث ایجا سخت لایه تو لایه زیر زمین میشه که برای زراعت اصلا مناسب نیست

لینک به دیدگاه
فوق العاده زیاده.. یعنی 180 متر مکعب در ساعت! سرچ کردم یکی از آب شیرین کن های صنعتی قوی دبیش 100 متر مکعب هست در 24 ساعت اونم حداکثرش..

هر 1000 لیتر میشه 1 متر مکعب

در ضمن اون یک متر مکعب میشه هزار لیتر رو که همه میدونن:ws3:

یعنی بالای یه میلیارد سرمایه گذاری میخواد نه

اسمز معکوس چی جواب میده

لینک به دیدگاه
نه ما چاه عمیق داریم سمت ما اب زیر زمینی املاح قلیایی داره و سختی اب حدود 1200 هست

در ضمن برای ابیاری معمولی همین جواب میده ولی در حالت بارانی اگه بخوایم استفاده کنیم بخاطر ریز شدن قطرات اب و همینطور گرمای تابستان باعث افزایش شوری اب میشه و این شوری بعد مدتی کفیت زمین زارعی رو به شدت کاهش میده در ضمن باعث ایجا سخت لایه تو لایه زیر زمین میشه که برای زراعت اصلا مناسب نیست

یک نمونه از این آب شیرین کن که بتازگی در کشور تولید شده ،4-5 لیتر آب مقطر در ساعت میتونه تولید کنه ولی این مقدار که شما میفرمایید خیلی زیاده......ولی خب شما که به دنبال تولید آب مقطر نیستید فقط هدفتون گرفتن شوری آب هستش....پس با شیوه ساده تر و ارزون تری میتونید این کار رو انجام بدید..موضوع جالبی رو مطرح کردید...حتما در موردش تحقیق میکنم

لینک به دیدگاه

سلام بسیار از این پست های بی نظیر سرکار fluid لذت می برم

باید عرض کنم یک روش دیگر برای تولید آب شیرین استفاده از رطوبت موجود در هوا است که یک بحث مفصل داره

در این روش با استفاده از یک توربین باد کمپرسور یک سیستم جذبی به کار می افتد و یا انرژی مورد نیاز سیستم جذبی را فراهم می کند این توربین بادی می تونه بصورت هیبرید با روش های دیگر مثل یک دیزل ژنراتور یا سلول های خورشیدی این انرژی رو فراهم کنه.

لینک به دیدگاه
در ضمن اون یک متر مکعب میشه هزار لیتر رو که همه میدونن:ws3:

یعنی بالای یه میلیارد سرمایه گذاری میخواد نه

اسمز معکوس چی جواب میده

حالا گفتم شاید یکی ندونه..

آره دیگه زیاد میشه.. تازه پایین حساب کرد 3600 رو 3000 در نظر گرفتم اون شد.. البته من الان شالیزار هم در نظر گرفتم این دبی که شما فرمودین رو لازم نداره مگه چند هکتاره؟

اسمز معکوس هم سرچ کردم..قریب به یقین برای تولید آب خیلی تمیز(بدون باکتری و..) هستش یعنی با *****های قوی ای که دار(در واقع نانو *****) یه جورهایی شیره آب رو میکشه خلاص:w000:

لینک به دیدگاه
سلام بسیار از این پست های بی نظیر سرکار fluid لذت می برم

باید عرض کنم یک روش دیگر برای تولید آب شیرین استفاده از رطوبت موجود در هوا است که یک بحث مفصل داره

در این روش با استفاده از یک توربین باد کمپرسور یک سیستم جذبی به کار می افتد و یا انرژی مورد نیاز سیستم جذبی را فراهم می کند این توربین بادی می تونه بصورت هیبرید با روش های دیگر مثل یک دیزل ژنراتور یا سلول های خورشیدی این انرژی رو فراهم کنه.

سلام.متشکرم:icon_gol:

سیستمی که شما شرح دادید بسیار آیندش روشنه...چون انرژی باد بسیار رو به پیشرفته....فقط بحثی که می مونه صرفه اقتصادی چرخه هستش؟آیا برای یک مزرعه 1000 متری میصرفه؟

آقا وحید سیستم آبیاری مغناطیسی جواب نمیده؟

لینک به دیدگاه
حالا گفتم شاید یکی ندونه..

آره دیگه زیاد میشه.. تازه پایین حساب کرد 3600 رو 3000 در نظر گرفتم اون شد.. البته من الان شالیزار هم در نظر گرفتم این دبی که شما فرمودین رو لازم نداره مگه چند هکتاره؟

اسمز معکوس هم سرچ کردم..قریب به یقین برای تولید آب خیلی تمیز(بدون باکتری و..) هستش یعنی با *****های قوی ای که دار(در واقع نانو *****) یه جورهایی شیره آب رو میکشه خلاص:w000:

زمین نزدیک به 110 هکتا هست

و چون خود زمین هم شوری داره هر چی اب شیرین تر باشه خب سرعت احیای زمین بیشتر میشه:a030:

لینک به دیدگاه
زمین نزدیک به 110 هکتا هست

و چون خود زمین هم شوری داره هر چی اب شیرین تر باشه خب سرعت احیای زمین بیشتر میشه:a030:

:jawdrop: بابا مایه دار خاوری جزایری.. ساده سکونت دارین شما درسته؟ آقا من کارتون رو راه بندازم یچقد بهم می ماسه؟

عموی من ساوه سکونت دارن..

لینک به دیدگاه
:jawdrop: بابا مایه دار خاوری جزایری.. ساده سکونت دارین شما درسته؟ آقا من کارتون رو راه بندازم یچقد بهم می ماسه؟

عموی من ساوه سکونت دارن..

:ws3::ws3::ws3:

ای بابا زمین شوره میخوایم تازه ابادش کنیم:ws3:

لینک به دیدگاه

البته نیاز به از بین بردن تمام نا خالصی ها نداره فقط میخوام یه سیستم ارزون باشه تا املاح قلیایی و از اب بگیره:a030:

لینک به دیدگاه
سلام.متشکرم:icon_gol:

سیستمی که شما شرح دادید بسیار آیندش روشنه...چون انرژی باد بسیار رو به پیشرفته....فقط بحثی که می مونه صرفه اقتصادی چرخه هستش؟آیا برای یک مزرعه 1000 متری میصرفه؟

خب این سیستم به پارامترهای مختلفی بستگی داره رطوبت هوا - میزان وزش باد منطقه (که البته میشه با سیستم کمکی جبران کرد)- میزان آب مورد نیاز...

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

2.JPG

لینک به دیدگاه

درود

آب شيرين كن هاي خورشيدي به خاطر اينكه خورشي در ساعاتي از شبانه روز در دسترس نيست داراي محدوديت هايي است كه البته قابل حل است.

براي استفاده بهتر از انرژي خورشيد در ابعاد صنعتي مي بايست با استفاده از آينه ها و يا زره بين هاي غول آسا و تمركز نور خورشيد بر روي يك مخزن آب شور سرعت تبخير را بالا برد.

معمولا اين آب شيرين كن ها چند منظور هستند و بعد از توليد برق از بخار حاصله با استفاده از روش هاي تبريد كه آن هم مي تواند يك سيستم خورشيدي باشد بخار كم انرژي شده را تبديل به اب مي كنند.

منتهي آب حاصله آب مقطر است كه براي مصارف انساني و كشاورزي مضر است و مي بايست املاح لازمه را به آن افزود و آن را قابل مصرف كرد.

دوستاني كه تمايل به طراحي دارند يك طرح در اين زمينه دارم كه اگر مايل بودند پ.خ بدهند تا بصورت مشترك كار كنيم.

اما در مورد كشاورزي:

چند راه داريد دوست من

1-انتخاب گياهان شورزي براي كشت مانند پسته نخل انار زرشك و...

2-استفاده از گياهان شورزي با قدرت تصفيه ي زمين :در اين روش شما چند سال گياهاني را كشت مي كنيد كه املاح خاك را جذب مي كنند و زمين شما را براي كشت گياهان حساس تر مساعد مي كند مانند:تاق

3-استفاده از آب مغناطيسي:اين يك روش نوين است كه با تعبيه ي يك ميدان مغناطيسي بر سر مسير آب به آن خواص ويژه ي مغناطيسي مي دهيد و درصد جذب املاح در گياهان را افزايش مي دهيد.با اين روش پس از مدتي املاح زمين شما كم مي شود.(اگر خواستيد بگيد تا توضيح بيشتر بدم و راهنمايي كنم)

4-استفاده از بذر هاي مقاوم در مقابل شوري:امروزه با استفاده از علم ژنتيك گياهان حساس به شوري را در مقابل شوري مقاوم كرده اند .گياهاني مانند گندم و جو و بذر هاي آن در مراكز اصلاح بذر موجود است

5-از سيستم هاي آبياري مخصوص آب شور استفاده كنيد تا مشكل رسوب گذاري و كيپ شدن مسير آب را بر طرف كنيد

شما 60 ليتر آب در ثانيه داريد و مي توانيد 90 هكتار زمين را مجهر به سيستم آبياري باراني كنيد بريا كشاورزي.اما اگر به سمت باغداري برويد و از سيستم آبياري قطره اي استفاده كنيد به مراتب اين ميزان بيشتر مي شود ضمن اينكه درخت آب كمتري مصرف مي كند و اين يعني افزايش عمر چاه آب شما و نيز اصلاح خاك زمين شما.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
درود

آب شيرين كن هاي خورشيدي به خاطر اينكه خورشي در ساعاتي از شبانه روز در دسترس نيست داراي محدوديت هايي است كه البته قابل حل است.

براي استفاده بهتر از انرژي خورشيد در ابعاد صنعتي مي بايست با استفاده از آينه ها و يا زره بين هاي غول آسا و تمركز نور خورشيد بر روي يك مخزن آب شور سرعت تبخير را بالا برد.

معمولا اين آب شيرين كن ها چند منظور هستند و بعد از توليد برق از بخار حاصله با استفاده از روش هاي تبريد كه آن هم مي تواند يك سيستم خورشيدي باشد بخار كم انرژي شده را تبديل به اب مي كنند.

منتهي آب حاصله آب مقطر است كه براي مصارف انساني و كشاورزي مضر است و مي بايست املاح لازمه را به آن افزود و آن را قابل مصرف كرد.

دوستاني كه تمايل به طراحي دارند يك طرح در اين زمينه دارم كه اگر مايل بودند پ.خ بدهند تا بصورت مشترك كار كنيم.

اما در مورد كشاورزي:

چند راه داريد دوست من

1-انتخاب گياهان شورزي براي كشت مانند پسته نخل انار زرشك و...

2-استفاده از گياهان شورزي با قدرت تصفيه ي زمين :در اين روش شما چند سال گياهاني را كشت مي كنيد كه املاح خاك را جذب مي كنند و زمين شما را براي كشت گياهان حساس تر مساعد مي كند مانند:تاق

3-استفاده از آب مغناطيسي:اين يك روش نوين است كه با تعبيه ي يك ميدان مغناطيسي بر سر مسير آب به آن خواص ويژه ي مغناطيسي مي دهيد و درصد جذب املاح در گياهان را افزايش مي دهيد.با اين روش پس از مدتي املاح زمين شما كم مي شود.(اگر خواستيد بگيد تا توضيح بيشتر بدم و راهنمايي كنم)

4-استفاده از بذر هاي مقاوم در مقابل شوري:امروزه با استفاده از علم ژنتيك گياهان حساس به شوري را در مقابل شوري مقاوم كرده اند .گياهاني مانند گندم و جو و بذر هاي آن در مراكز اصلاح بذر موجود است

5-از سيستم هاي آبياري مخصوص آب شور استفاده كنيد تا مشكل رسوب گذاري و كيپ شدن مسير آب را بر طرف كنيد

شما 60 ليتر آب در ثانيه داريد و مي توانيد 90 هكتار زمين را مجهر به سيستم آبياري باراني كنيد بريا كشاورزي.اما اگر به سمت باغداري برويد و از سيستم آبياري قطره اي استفاده كنيد به مراتب اين ميزان بيشتر مي شود ضمن اينكه درخت آب كمتري مصرف مي كند و اين يعني افزايش عمر چاه آب شما و نيز اصلاح خاك زمين شما.

:icon_gol:

ممنون امیر جان بجز مورد قر مز شده از بقیه موارد استفاده میکنیم

اون مورد با رانی کردن هم برای کشت یه محصول خاص میخواستم که همانا یونجه هست و هرچی میزان نهر و جوی جویچه داخلش کمتر باشه بهتره

در مورد مغناطیسی کردن اب یه تو ضیح کوچیک بدی ممنون میشم ایا تو این روش اگر فاصه محل استقرار دستگاه با زمین مورد کشت چقدر باشه جواب میده

لینک به دیدگاه

آقا امیر اگر در مورد آب مغناطیسی اطلاعات خوبی دارید لطف کنید و یک تاپیک در این مورد بزنید تا همه استفاده کنند من که خیلی مشتاقم .چیزهای جالبی در موردش من شنیدم .مثل اینکه بعضی محصولات را پیش رس می کنه :w58:از طرفی بعضی افراد اعتقاد دارند مثل این آهنربا های کاهش سوخت که در نهایت معلوم شد تاثیری نداره یک تبلیغات بدون اساسه. اگر در مورد اجرا و یا تحقیقاتی که انجام شده هم مطلبی دارید خوشحال میشوم استفاده کنیم.

به عنوان اولین سوالی که برام پیش اومده اینه که بر فرض آب مغناطیسی جذب املاح را بالا ببره آیا باعث سوختن گیاه و از طرفی تشنه شدن گیاه و بالا رفتن مصرف آب نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

دوست عزیز تنها شما ی راه داری .

ابتدا امر یکم هزینه اش نمی صرفه

اگه شما بخوای از اسمز معکوس استفاده بکنی بخاطر هزینه زیادش یکم شاید مشکل شاز بشه ولی باتوجه به اینکه در فرایندهای که داره از نانو استفاده کرده شکی نداریم راندمان بالای حدود 70 درصد داره.و یکی از معایب اون اینه که حدود 30 درصد از ابی که میخواد املاحشو بگیره نمک بجای خواهد گذاشت بنده توصیه میکنم اصلا از این سیستم استفاده نکنیئ این سیستم برای کارخانه های ماواشعیر و نوشابه سازی استفاده میشه نه کشاورزی

اگه بخوای از میدان مغناطیسی استفاده بکنی .که کار این فرایند اینه که یون های اب تغییر میده تا از رسوب جلوگیری کنه و یه نکته مهمی که هست حق نداریم تو مکش از پمپ استفاده بکنیم

استفاده از سختی گیر رزینی میتونه کمک تقریبا کمک کنه ولی تعداد سختی گیر بالا میره

ی روش دیگه هم هست که بهش میگن دی اسکلر تونم زیاد استفاده نمیشه

در اخر جمع بندی کنم:

ببینت دوست من شما باید نگاه کنی چیزی که میخوای کشت کنی ارزش این هزینه گزافو داره،اگه میبینی داره از اسمز معکوس استفاده بکن

درغیر این صورت از بخشی از زمینت استفاده بکن و از سختی گیر اسمز معکوس استفاده بکن

بازم میگم ببین هزینه اش میصرفه اگه میبینی هزینه اش میصرفه شمارمو میدم باهم در تماس باشیم تا ی راهکارهای بهتری بهت ارائه کنم.پس خبر از شما

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...