رفتن به مطلب

..:: مسابقه محلۀ معدنیا::.. شماره 1

ارسال های توصیه شده

درود خدمت دوستان گرامی

اولین دوره مسابقات محله معدنیا طبق صحبتی که در تاپیک زیر شد رو شروع میکنم

..::مسابقه محلۀ معدنیا::..

قبل از هر چیز قوانین این مسابقه رو یک بار دیگه مرور میکنیم

1. سوالات مطرح شده در همین تاپیک قرار میگیره و شرکت کنندگان تا جمعه 25 فروردین (یک هفته) فرصت دارن که پاسخ خودشون رو به صورت خصوصی برای طراحان سوال بفرستند.
  2. هر سری 2 سوال توسط 2 طراح مختلف طرح میشه و شما پاسخ هر سوال رو برای طراح همون سوال بفرستید.
  3. این تاپیک محلی است برای توضیحات بیشتر طراحان حول سوال پرسیده شده پس از دادن پاسخ در این تاپیک خودداری کنید.
  4. روز جمعه 25 فروردین تاپیک دیگری زده خواهد شد که جواب سوالها و نفرات برتر در اون تاپیک معرفی میشن

اما سوالات این مسابقه

سوال اول که طراح اون XMEHRDADX هست و شما پاسخ این سوال رو برای ایشون ارسال میکنید:

انواع سیستمهای آتشباری در روش روباز چیست؟

انتقال انرژی به چاشنی در هر کدام از این روشها چگونه است؟

به لحاظ هزینه اولویت بندی نمایید؟

به لحاظ ایمنی اولویت بندی نمایید؟

منبع این سوال

آتشباری در معادن

سوال دوم که که طراح اون MohammadReza هست و پاسختون رو برای ایشون ارسال میکند:

برای حفر تونلی به مشخصات زیر کدام روش را پیشنهاد میکنید؟

طول تونل: 1500 متر

نوع مصالح: خاک رس

1- رودهدر

2- آتشباری

3- تی بی ام

چرا؟توضیح دهید.

منبع این سوال

جلد اول کتاب تونل سازی حسن مدنی

• Like 7
لینک به دیدگاه

1 مسئله من با اجازه محمد رضا اضافه کنم که دوستان تو همین تاپیک جزوهای دستی اطلاعات شخصی سرچی پیدا کردن که به درد بقیه ام میخوره

که تو حل سوالها کمک میکنه قرار بدن

تا فقط جواب سوال نباشه در کنارش اطلاعات دیگه ای هم کسب کنیم

الان من جواب بدم نامردیه بقیه بیان سوالارو و ببینین بدویین:w02:

• Like 6
لینک به دیدگاه
1 مسئله من با اجازه محمد رضا اضافه کنم که دوستان تو همین تاپیک جزوهای دستی اطلاعات شخصی سرچی پیدا کردن که به درد بقیه ام میخوره

که تو حل سوالها کمک میکنه قرار بدن

تا فقط جواب سوال نباشه در کنارش اطلاعات دیگه ای هم کسب کنیم

الان من جواب بدم نامردیه بقیه بیان سوالارو و ببینین بدویین:w02:

فکر خوبیه آتروس جان:w16:

در مورد قسمت دوم هم هرکی جواب درست بده 20 امتیاز میگیره

زود یا دیر جواب دادن مطرح نیست:ws3:

• Like 4
لینک به دیدگاه
فکر خوبیه آتروس جان:w16:

در مورد قسمت دوم هم هرکی جواب درست بده 20 امتیاز میگیره

زود یا دیر جواب دادن مطرح نیست:ws3:

پس زود یا دیر دادن مطرح نیست:ws3:

خدا رو شکر استرس گرفته بودم پس برنده اون کسیه که کامل و درست تر از بقیه داده باشه جواب:w02:

هرکی تقلب خواست بگه:w16:

• Like 3
لینک به دیدگاه
فکر ما پیرمردارو هم بکنین خوب:hanghead:، اکثر فعالیت شما عزیزان در زمینه استخراجه و سایر گرایشهارو پوشش نمیدین :vahidrk:

اگه از بغل دانشکده معدنم رد شده باشی این سوالارو میجوابی:vahidrk:

هفته دیگه تو سوال میدی ما اینجوری میشیم:w000:

• Like 3
لینک به دیدگاه
اگه از بغل دانشکده معدنم رد شده باشی این سوالارو میجوابی:vahidrk:

هفته دیگه تو سوال میدی ما اینجوری میشیم:w000:

بلدم یه چیزایی بگم ولی تنبلیم میاد واسه استاد سند کنم، اگه اینجا میشد بگیم خیلی خوب میشد :whistle:

منم سوال طرح میکنم؟ سوالای من راحت مشه نگران نباشید :w02:

• Like 2
لینک به دیدگاه
فکر ما پیرمردارو هم بکنین خوب:hanghead:، اکثر فعالیت شما عزیزان در زمینه استخراجه و سایر گرایشهارو پوشش نمیدین :vahidrk:

درود بر میرحسین

این سوالات در حد کارشناسی (حتی آسون تر) هست (که بایدم اینجوری باشه چون اکثر بچه ها در حد ترم 4 5 هستند) و خب برا شما که ارشدی خیلی آسون هست

به علاوه اینکه آتشباری و تونل سازی که از درس های مکانیک سنگ هست:ws3:

ما هم صمیمانه منتظر همکاری شما برای فعال تر شدن بخش مکانیک سنگ هستیم:w16:

• Like 2
لینک به دیدگاه
پ ن پَ فقط تو امتیاز دوست داری:ws3:

آره هفته بعد تو طرح کن ...ژئو فیزیک نباشه:sigh:

اصل این کار همینه دیگه از تنبلی در بیاییم:w02:

یک سوالای مکانیک سنگی بدم که :w16:

زیاد اسپم کردیم :icon_pf (34):

• Like 1
لینک به دیدگاه
درود بر میرحسین

این سوالات در حد کارشناسی (حتی آسون تر) هست (که بایدم اینجوری باشه چون اکثر بچه ها در حد ترم 4 5 هستند) و خب برا شما که ارشدی خیلی آسون هست

به علاوه اینکه آتشباری و تونل سازی که از درس های مکانیک سنگ هست:ws3:

ما هم صمیمانه منتظر همکاری شما برای فعال تر شدن بخش مکانیک سنگ هستیم:w16:

سلام بر محمدرضای عزیز و دوست داشتنی

خوبی؟ دعا کن استادمو اجازه دفاع بده من همین روزا فارغ میشم از تحصیل و میام فعالیت میکنم

میگم میتونم جواب بدم و لی انتقالش به طراح سخته :ws3:

واسه من افتخازه که کنار شما عزیزان باشم

• Like 2
لینک به دیدگاه
یک سوالای مکانیک سنگی بدم که :w16:

زیاد اسپم کردیم :icon_pf (34):

غمت نباشه دادا این تاپیک اصلا مخصوص اسپمه

بعدشم شوما دوتا سوال مکانیکی بده خودم برات به حلم که بگی بابا تو دیگه کی هستی حسن مدنی:w02:

• Like 2
لینک به دیدگاه
غمت نباشه دادا این تاپیک اصلا مخصوص اسپمه

بعدشم شوما دوتا سوال مکانیکی بده خودم برات به حلم که بگی بابا تو دیگه کی هستی حسن مدنی:w02:

حسن مدنی رو از نزدیک دیدین؟ خیلی ترسناکه :sad0:

• Like 2
لینک به دیدگاه

دوستان به نظر شما فرمول های الگوهای آتش باری چگونه بدست اومده به روش آزمون و خطا یا آزمایشگاهی؟

و آیا ما میتونیم خودمون فرمولی با توجه به معدنی که میخواهیم استخراج و انجام بدیم تعیین کنیم؟

حالا بییاییم در حالی که به سوالات اول تاپیکم پاسخ میدیم روزانه چند خط کوتاه در حد اطلاعات سرپایی بزاریم اینجا که هم مطالعه کنیم هم تاپیک upبمونه

آرايش چال هاي انفجاري

آرايش چال هاي انفجاري و تناژ سنگ در هر چال تا بع شرايط زير مي باشد:

1-پهنا ي پله كه در تعيين تعداد رديف چال ها تا ثير خوا هد گذاشت ، هر چه پهناي پله زيادتر باشد تعداد رديف چال ها زياد تر و بالعكس خواهد بود.

2- نوع ماشين بارگيري و اندازه ان كه در تعيين ارتفاع پله و چال هاي انفجاري موثر خواهد بود .

3-نوع سنگ ، هر چه سنگ سخت تر باشد، فواصل چال ها كمتر انتخاب خواهند شد تا انفجار از كيفيت مطلوبتري برخوردار باشد.

4- نوع سيستم حمل و توانايي ماشين در پذيرش و حمل قطعه سنگ هاي منفجر شده ( ما كزيموم اندازه سنگ ها كه اسكر يپر مي تواند برداشت و حمل نمايد نبايد از 24 اينچ بيشتر باشد ).

5- پايداري شيب پله و معدن كه در اندازه دريل ، فواصل چال و ميزان مصر ف مواد منفجره در هر چال تاثير خواهد گذاشت.

6- خصوصيات فيزيكي و شيميايي مواد منفجره هزينه ان

7- ابعاد فيزيكي عمليات استخراج معدن

ارزيابي و شنا خت از پارا متر هاي فوق الذكر منجر به تعيين ارايش چال ها و تناژ سنگ در هر چال خواهد شد.

• Like 3
لینک به دیدگاه

مشخصات کامل پارامترهای شکست سنگ درآتشباری

وقتی که مواد ناریه منفجر می شوند سنگ تحت تاثیر دو عامل اصلی تاثیر موج ضربه و انبساط گازهای حاصل از انفجار مواد منفجره یا انبساط حباب گاز خرد می شود . هر کدام از این دو عامل به صورت های مختلف تاثیر گذار هستند و تاثیر شان به ویژگیهای مواد منفجره و سنگ بستگی دارد .مواد منفجره قوی که انرژی بیشتری آزاد می کنند سنگ را با موج ضربه ای خرد می کنند و مواد منفجره ی ضعیف تر سنگ را تحت تاثیر انبساط گازها خرد می نمایند . امواج ضربه اولین اثر رخ داده در آتشباری هستند . به محض وقوع انفجار در خرج انفجاری یک پیشانی ضربه تشکیل می گردد . امواج طولی با سرعتی بالاتر و در جهت ارتعاش موج منتشر می شوند در حالی که امواج عرضی کندتر درجهت عمود بر مسیر ارتعاش خود حرکت می کنند .

با شروع انفجار امواج طولی به صورت امواج فشاری در سنگ منتشر شده و به سمت سطح آزاد حرکت می کنند و پس از رسیدن به سطح آزاد به صورت کششی در سنگ منعکس می شوند . از آنجایی که مقاومت فشاری سنگ نسبتا بالاست ضربه اولیه امواج طولی فقط قادر به خرد کردن سنگ های نزدیک خرج می باشند . تاثیر انبساط گازهای حاصل از انفجار پس از کنش موج صورت می گیرد . گازها با سرعت کمتر از سرعت موج منتشر می شوند و در حالی که امواج کششی بیشتر عمل خرد کردن را انجام می دهند .

حباب گاز موجب تورم و باد کردن می شود . اثر انبساط گاز فشار بالا از طریق شکاف های حاصل از آتشباری و درزهایی که از قبل در سنگ وجود داشته اند منتشرشده و موجب جابجائی وحرکت قطعات از پیش شکسته شده میشود ودر نتیجه خرد شد گی بیشتری ایجاد می کند.

• Like 3
لینک به دیدگاه

سوال دوم که که طراح اون MohammadReza هست و پاسختون رو برای ایشون ارسال میکند:

برای حفر تونلی به مشخصات زیر کدام روش را پیشنهاد میکنید؟

طول تونل: 1500 متر

نوع مصالح: خاک رس

1- رودهدر

2- آتشباری

3- تی بی ام

چرا؟توضیح دهید.

خاک رسه یا سازند رسی یا رس سخت شدست؟

منظور اینکه بصورت خاک و دانه بندیه یا سفت شده؟

• Like 3
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...