رفتن به مطلب

به نظر شما تاثیر تحریمهای اقتصادی بر صنعت و تولید چیست؟

ارسال های توصیه شده

سلام تشکر ازآقای وطن پرست که توبحث شرکت کردند واقعا صحبتهای جالبی بابش توتاپیک بازشد

آقای وطن پرست درست میگویند کلا هرجایی آدم اگر حرفی بخواد بزنه باید بااسناد و مدارک کامل باشه

کاریه مهندس صنایع شعار دادن نیست اینکه تو تاپیکهای مختلف شرکت کنیم و بگیم اگر اینطور بود نقش مامثلا پررنگ میشد این به نظرم فقط شعاره اگر بخواد تو مرحله عمل بیاد باید به طور کامل و دقیق ازش اطلاعات جمع کنیم که اگر کسی ازمون چیزی پرسید بتونیم جواب بدیم و رومون کم نشه

دوتا مثال میزنم مثلا وقتی شما دوره ارشد باشید برای پایان نامه باید حتما دفاع کنید مثلا اگر موضوعتون تاثیر آموزش هوش هیجانی مثلا به بهره وری باشه مسلما نمیتونید که آموزش هوش هیجانی به مثلا کارکنان باعث بالا رفتن بهره وری میشه این کاملا خنده داره چون ازتون آمار و ارقام میخواهند جامعه آماره میخواهند و ...

حالا یه مثال دیگه آقای وطن پرست تو فاز کلان مطرح کردند آقا میاییم تو فاز خرد که ملموس باشه من الآن جایی دارم دوتا کار انجام میدم که یکیش بهبود خط رنگکاری بود اگر مثلا بگم آقا مشکل خط شما فلان چیزه مدیریت یاهرکس دیگه قبول نمیکنه اگر آمار وارقام واسش نبری مثلا من زمان سنجی تک تک مراحلشو کردم بعد رفتم گفتم مشکل شما فلانه اون نه تنها موافقت کرد بلکه خیلی هم کیف کرد چون اطلاعات کامل بود دهان همه قفل شد و همه قانع شدند

منم خیلی باتحریم کار نکردم جاهایی که کار کردند به جز کاشی و سرامیک که تمام قطعات باید از بیرون میآمد و باقیمت های خیلی بیشتر خریداری میشد اونم باکیفیت پایین تر

ولی واقعیته اگر بخواهیم حرفی بزنیم باید حداقل کامل همه جوانبشو بسنجیم

ممنون دوستان

لینک به دیدگاه
ما باید بگیم خودمون بسازیم ولی نه به صورت تبلیغاتی یه جایی خوندم تو سوئد پروزه های ملیشون در فاز مطالعاتی به طور میانگین 5 سال زمان میبره با کشور خودمون مقایسه کن ک ماه مطالعه 10 سال اجرا واقعا جای تاسفه من با کار هیئتی که بعضیا اینطور تفسیر میکنن مخالفم یه عده یه تصمیم بگیرن و جمع بشن و هیئتی کارو شروع کنن نه هر کاری اصولی داره ما مهندسیم و حاجی بازی نیستیم که مثل حاجی بازاریا فک کنیم معذرت میخوام ازین ادبیات استفاده میکنم ولی برای تفسیر یک نگرش باید مصداق اورد ، اینو به همه کسانی که در شرف ورود به بازار کار هستن میگم تا زمانی که از مسئله ای اطلاعات ندارید به صورت عدد و رقم که در مقام دفاع بتونید ازش استفاده کنید کلا حرفشو نزنید اگه جایی خواستیم بگیم که میشه فلان چیز رو ساخت یا فلان کار رو کرد حتما مستندات مربوطه رو داشته باشیم که اگه کسی پرسید چطوری ؟ سریع بذاریم جلوش بگیم اینطوری:icon_redface:

صحبت های شما به طور کلی کاملا درسته نباید رو هوا ی چیزی گفت و باید اون کار مطالعه و امکانسنجی بشه

در مورد خودم هم صحبت هام مصداقی بود و موثق من خودم اون کانال های هوا رو دیدم با مسئولش حرف زدم ، توی اون شرکت هم کار کردم

لینک به دیدگاه
صحبت های شما به طور کلی کاملا درسته نباید رو هوا ی چیزی گفت و باید اون کار مطالعه و امکانسنجی بشه

در مورد خودم هم صحبت هام مصداقی بود و موثق من خودم اون کانال های هوا رو دیدم با مسئولش حرف زدم ، توی اون شرکت هم کار کردم

بله منم نفی نکردم که اون کار انجام شده ، ولی تجربه دیگه ای در این زمینه دارم ما یک ماده شیمیایی از آلمان خریداری میکردیم که گشایش اعتبار اسنادیش تو بانک های دبی صورت گرفته بود بعد از قضیه تحریم بانکی ما دو راه داشتیم یکی استفاده از بانک های هند و ترکیه و دومی استفاده از کشور واسطه که راه اول به لحاظ هزینه بهتر بود این پروسه باعث شد استوک گمرک هم تموم بشه و امکان حمل دریایی هم نباشه و به اجبار محموله خریداری شده زمینی وارد شد که در مجموع 4 ماه زمان میبرد در این شرایط میبایست کل خطوط متوقف میشد چون از مواد اساسی بود اون ماده خلاصه میکنم با تحقیقاتی که صورت گرفت یک شرکت تو تهران پیدا کردیم که از طریق ترکیب دو ماده مختلف ماده مشابهی بدست میاورد یک اشکال عمده این ماده ماندگاری به شدت کم بود بنابراین مجبور بودیم به دفعات و در حجم کم مواد رو از تهران به مشهد منتقل کنیم ولی فقط این نبود تو اون مدت کارگران درگیر به شدت دچار مشکلات پوستی و تنفسی شدن و جالبه جمع ما جمع بی سوادی نبود مدیر کارخونه فوق مهندسی شیمی و یکی از مدیران دیگه گروهمون از فارغ التحصیلان نخبه دانشگاه شریف تو مهندسی شیمی بود که چندین پروژه تحقیقاتی رو به ثمر رسونده بودن و متفق القول بودن ساخت این ماده در داخل کشور ساختش به این سادگی نیست و نیازمند یک سرمایه گذاری کلان و پروسه تحقیقاتی طولانیه و از این دست مواد ما کم نداشتیم بنابراین گاهی این موارد رو هم داریم

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

فکر میکنم یه کم که چه عرض کنم دیر وارد بحث میشم...دیده بودم این تاپیک رو ..اما یادم رفته بود بیام...icon_pf (34).gif

نظرات همه دوستان رو مطالعه کردم...هر کس از زاویه دید خودش قضیه رو حلاجی کرده بود..یکی امید به آینده داشته و آرزوش دستیابی به قدرتی بوده که بتونیم بگیم بله ما هم خودمان میتوانیم و بعضی از دوستان هم واقعیت رو بدون کم و کاست بهش اشاره داشتن..البته من در جایگاهی نیستم که نظرات دوستان رو تحلیل کنم ....

و اما سوال:به نظر شما تحریم های اقتصادی برای یک کشور چقدر میتونه روی صنعت و تولید وطرحهای اون کشور تاثیر بذاره؟

خب در کشوری که تونسته زیر ساخت هایی رو برای این مواقع آماده کنه و تدارک ببینه قطعا تحریم باعث شکوفا شدن توان بالقوه کشور مذکور در همه زمینه ها اعم از تولید البته به شرط حمایت کامل دولت خواهد شد .وقتی بحث از زیر ساخت میزنم این سوال برای خودمم پیش میاد که چه زیر ساختی؟ چه کارهایی باید بشه که بتونیم ادعا کنیم تو این زمینه مستقل و خودکفا شدیم؟ رو چه زمینه هایی سرمایه گذاری باید بکنیم تا بتونیم بهره چند برابر ببریم البته نه فقط درهمون زمان و در یک مقطع خاص زمانی...

این که میگن احتیاج مادر اختراع هست هیچ شکی در صحتش نیست اما اختراع برنامه میخواد،هدف میخواد و صد البته به منابع نیاز داره...

از خودمون شروع میکنم...در زمانی که دانشجو بودیم چند نفر از ماها و هم دوره ای های ما دغدغه این رو داشتیم که بتونیم یه کاری نو ارائه بدیم...اگر مای نوعی دغدغه پیشرفت داریم پس چرا بازار فروش پروژه ها و تحقیق و پایان نامه ها اینقدر داغه!؟

چرا فقط داریم فکر میکنیم که جایی رو که خودمون نشستیم داریم سوراخ میکنیم!؟

ازین بگذریم ما گناهمون رو به گردن گرفتیم...چند درصد از ایده هایی که تو ذهن ما بود رو کاغذ اومد...چند درصد ازونا حمایت شد؟ چقدر ارگانها و کارخونه ها اومدن انجام یه بخشی از پروژه هاشون رو بسپرن به بخش دانشگاه؟ ما میگیم همیشه هزینه کردن به معنای از دست دادن نیست ...

کجا اومدیم این رو ثابت کرده باشیم...چرا کارخونه ها از سرمایه گذاری میترسن؟ مگه جز اینه که چند سال بعد همین دانشجوها که بهشون اعتماد نمیشه میان و خواهی نخواهی بخشی از صنعت ما رو اداره میکنن..؟

چرا بعضی از ادمها منفعت شخصی خودشون رو به پیشرفت یک ملت ترجیح میدن؟

چرا پروژه ای که کلی روش سرمایه گذاری شده و همه شرایط برای انتقال دانش نه فقط محصول از یک کشور صاحب تکنولوژی فراهم شده ،فقط و فقط برای منافع شخصی باید کنار گذاشته بشه که بعد هم تحریم بشیم و دیگه اصلا نتونیم کاری بکنیم؟ چرا نمیذاریم این موارد تکرار نشن...؟

تحریم میتونه جزیی از زندگی یک ملت باشه ،میتونه اون کشور رو به باروری در زمینه تولید برسونه..اون کشور تبدیل به یک قدرت بشه.....اگر و تنها اگر ..... زیر ساخت ها از پایه تا سطوح کلان رعایت بشن......

و خیلی موارد دیگر که نه مجال صحبتشون در اینجا هست و نه من از دانش کافی برای بیان اونها برخوردار هستم...

به امید موفقیت روزافزون... :a030:

لینک به دیدگاه
  • 10 ماه بعد...

اگه یه نگاهی به تاریخ استارت تاپیک بندازیم ،اگه اشتباه نکنم،یک سال و چهار ماه از شروع این گفتگو میگذره...

حالا اگر موضوعو بازبینی کنیم بنظرتون چه اتفاقی افتاده و نتیجه چی بوده؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...