رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

باسلام خدمت شماعزیزان.:a030:.

.ازآنجاکه یکی اززیباترین دروس تخصصی رشته الکترونیک عمومی ,درس "تحلیل مدارالکترونیکی "هست..برآن

شدیم تاپیکی بزنیم که درآن شروع کنیم این درس رامرور کردن ...چون الان من نزدیک به 6سال ازفارغ التحصیلیم

میگذره وهیچی دیگه ازاین درس خاطرم نیست.sigh.gif.این بحث روشروع کردم ایشالابه مروراین بحث روپیش میبریم :a030:یکی ازدلایلی که باعث شداین تاپیک روبزنم وجه اشتراک این درس بارشته های دیگردانشگاهی بودایشالاباکمک دوستان دررشته های دیگه مباحث قشنگی ازتویاین بحث درمیاد...:w02::icon_gol:

اما شرایطی که در این تاپیک حکفرماخواهد بود:

1. مباحث رو طبق مبحث تعیین شده بگذارید و واضح است مباحث خارج از چهار چوب و آنها که مربوط به مباحث دروس جلوتر از بحث است پاک میشود
  2. هرکس منبع اطلاعات خودرا بگذارد مثلا بگوید طبق کدام کتاب دارد درس میدهد.
  3. مباحث در ابتدا به شرح درس وبعد آن به حل تمرین میپردازد پس لطفا تا مبحث تمام نشده شروع به حل تمرین نکنید مگر مواردی که باید با مثال توضیح داده شود ....

ممنونم ..

پ.ن:از اونجا که خودم زیاد به بحث مسلط نیستم از اساتید محترم خواهش میکنم بحث رو شروع کنند :icon_gol:icon_pf%20(34).gif

در ادامه لینک فرمولهایی که در تاپیک هست رو میگذارم تا استفاده کنید:icon_gol:

رابطه جریان دیود

[h=2]مقاومت دیود[/h]

لینک به دیدگاه

پیشنهادمیکنم برای جلوگیری ازپراکندگی موضوع,منبع بحث کتاب تحلیل الکترونیکی نوشته میرعشقی باشه....که فصل به فصل شروع کنیم به خواندن وحل مسئله....

لینک به دیدگاه
كاش تحليل مدار فرمان رو شروع مي كردين اون به درد بخور تر نيست؟
اون بحث هم به زودی زده خواهدشد....همه مباحث به جای خودش به دردبخور وخوب هست..اماواسه ماالکترونیکی ها بحث تحلیل الکترونیکی بیشتربه کارمیاد..واسه برقیهاوقدرت هامدارفرمانبیشترکاربردداره....امااون مبحث هم حتمازده میشه..:a030:
لینک به دیدگاه

بسیار بحث خوبی رو شروع کردید

ولی من به عنوان منبع جزوه دکتر مهدوی از دانشگاه شریف رو پیشنهاد میکنم

بسیار مستدل و مفهومی بحث کرده و جزوه ایشون رو بهتر از کتاب میرعشقی میدونم

ولی خب تمرینات کتاب میرعشقی که 3 نوع حل المسائل داره بیشتر و بهترهست

جزوه دکتر مهدوی رو برای دانلود تقدیم میکنم:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
بسیار بحث خوبی رو شروع کردیدولی من به عنوان منبع جزوه دکتر مهدوی از دانشگاه شریف رو پیشنهاد میکنمبسیار مستدل و مفهومی بحث کرده و جزوه ایشون رو بهتر از کتاب میرعشقی میدونمولی خب تمرینات کتاب میرعشقی که 3 نوع حل المسائل داره بیشتر و بهترهستجزوه دکتر مهدوی رو برای دانلود تقدیم میکنم:
خوب اون پیشنهادمن بود‎ ‎:ws3:.بایدببینیم روی چه منبعی توافق میشه بعدایشالادرست حسابی استارتکارروبزنیم .....اساتیددیگرهم نظرات خودشون روارائه بدهندتاشروع کنیم..:a030:
لینک به دیدگاه

به نظر من به جای منبع ، مبحث مشخص کنیم . مثلا بگیم مبحث دیود حالا هر کسی از روی منبع خودش بخونه و بیاد اطلاعاتش رو به اشتراک بزاره اینجوری فکر میکنم بهتر باشه......

لینک به دیدگاه
به نظر من به جای منبع ، مبحث مشخص کنیم . مثلا بگیم مبحث دیود حالا هر کسی از روی منبع خودش بخونه و بیاد اطلاعاتش رو به اشتراک بزاره اینجوری فکر میکنم بهتر باشه......
آره..حق با شماست ...اینجوری بهترهست ...خوب بحث روازهمون دیودشروع میکنیم چون پایه این درس همیشهازدیود شروع شده..من تابرسم خونه که بتونم باسیستم بیامشماشروع کن...منم میام پستاول روویرایش میکنم وقوانینیکه بهتره باشه روقرارمیدم..
لینک به دیدگاه

خوب با اجازه دوستان شروع میکنم.

منبع من کتاب مبانی الکترونیک دکتر میر عشقی، کتاب تحلیل و طراحی مدارهای الکترونیک تالیف مهندس شفیعی و جزوه استاد ارجمندم جناب مهندس مهدی شانه .....

در ضمن یک نکته هم بگم : این درس برای بچه های کارشناسی با عنوان الکترونیک 1 ارائه میشه .....

فرض رو بر این میذاریم که دوستان مباحث فیزیک الکترونیک رو بلدن و مستقیم به سراغ بحث مداری دیود میریم

دیود یک پیوند p-n هست که میتونه در دوحالت بایاس مستقیم یا بایاس معکوس در مدار متصل بشه .

پیوند p-n متشکل از قسمت p یعنی قسمت سیلیسیم با آلاینده 3 ظرفیتی و قسمت n یعنی سیلیسیم با آلاینده ی 5 ظرفیتی است که در میان این دو منطقه ، منطقه ای تهی قرار دارد.

بایاس معکوس زمانیست که پتانسیل کمتر در سمت p و پتانسیل بیشتر در سمت n باشدو بایاس مستقیم برعکس.

به عبارتی جریان دیود در بایاس مستقیم از pبه n است.

در بایاس مستقیم رابطه جریان به این شکل است :

ID=IS[exp(VD/nVT)-1].noandishaan

و در بایاس معکوس ID=-IS

n منظور اتا میباشد که ضریب ثابتی است که به جنس بلور و فناوری ساخت آن وابستست و عددی بین 1 تا 2 دارد.

(برای اینکه توی نوشتن راحت باشم و وقت صرف درست کردن فرمولها نکنم اندیس ها رو با رنگ قرمز و توان ها رو با رنگ آبی نشون میدم)

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

در ادامه بحث دیود...

دیودها

را در یک جهت از خود عبور می..دهند و در جهت دیگر در مقابل عبور جریان از خود مقاومت بالایی نشان می..دهند. این خاصیت آنها باعث شده بود تا در سالهای اولیه ساخت این وسیله الکترونیکی ، به آن دریچه یا Valve هم اطلاق شود. از لحاظ الکتریکی یک دیود هنگامی عبور جریان را از خود ممکن می..سازد که شما با برقرار کردن ولتاژ در جهت درست (+ به آند و - به کاتد) آنرا آماده کار کنید. مقدار ولتاژی که باعث می.شود تا دیود شروع به هدایت جریان الکتریکی نماید ولتاژ آستانه یا (forward voltage drop) نامیده می.شود که چیزی حدود 0.6 تا 0.6 ولت می..باشد.

ولتاژ معکوس

هنگامی که شما ولتاژ معکوس به دیود متصل می..کنید (+ به کاتد و - به آند) جریانی از دیود عبور نمی.کند، مگر جریان بسیار کمی که به جریان نشتی یا Leakage معرف است که در حدود چند µA یا حتی کمتر می..باشد. این مقدار جریان معمولآ در اغلب مدارهای الکترونیکی قابل صرفنظر کردن بوده و تأثیر در رفتار سایر المانهای مدار نمی.گذارد. اما نکته مهم آنکه تمام دیودها یک آستانه برای حداکثر ولتاژ معکوس دارند که اگر ولتاژ معکوس بیش از آن شود دیود می..سوزد و جریان را در جهت معکوس هم عبور می..دهد. به این ولتاژ آستانه شکست یا Breakdown گفته می.شود.

دسته بندی دیودها

در دسته بندی اصلی ، دیودها را به سه قسمت اصلی تقسیم می..کنند، دیودهای سیگنال(Signal) که برای آشکار سازی در رادیو بکار می..روند و جریانی در حد میلی آمپر از خود عبور می..دهند، دیودهای یکسو کننده (Rectifiers) که برای یکسو سازی جریانهای متناوب بکار برده می..شوند و توانایی عبور جریانهای زیاد را دارند و بالاخره دیودهای زنر (Zener) که برای تثبیت ولتاژ از آنها استفاده می.شود.

اختراع دیود پلاستیکی (plastic diode)

محققان فیزیک دانشگاه اوهایو (Ohio State University) توانستند دیود تونل پلیمری اختراع کنند. این قطعه الکترونیکی منجر به ساخت نسل آینده حافظه.های پلاستیکی کامپیوتری و چیپهای مدارات منطقی خواهد شد. این قطعات کم مصرف و انعطاف پذیر خواهند بود. ایده اصلی از سال 2003 که یک دانشجوی کارشناسی دانشگاه اوهایو ، سیتا اسار ، شروع به طراحی سلول خورشیدی پلاستیکی نمود بوجود آمد. تیم پژوهشی توسط پاول برگر (Paul Berger) ، پروفسور الکترونیک و مهندسی کامپیوتر و همچنین پروفسور فیزیک دانشگاه اوهایو رهبری می.شود.

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

بچه ها بنظر من فایده نداره اینجوری بریم جلو به صورت تشریحی. خوب ماشالا همه کلی جزوه دارن و تو کتابا هم این توضیحات داده شده. بنظرم سعی کنیم با مثال بریم جلو یعنی الان تو همین بحث دیود اگر کسی یه سوال حرفه ای داره بذاره تا روش بحث کنیم موافقید؟؟؟

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

با توجه به غیرخطی بودن مشخصه دیود ، دو نوع مقاومت برای دیود تعریف میشود این مقاومتها عبارتند از مقاومت دینامیکی (rd) و مقاومت استاتیکی(Rs)

مقاومت استاتیکی

منظوراز مقاومت استاتیکی در نقطه Q از مشخصه دیود ، نسبت ولتاژ دو سر دیو به جریان عبوری از آن در آن نقطه میباشد

Rs=vD/iD

مقاومت استاتیکی دیود مقدار ثابتینبوده و در هر نقطه از مشخصه مقدار مختلفی میباشد

مقاومت دینامیکی

بنا به تعریف مقاومت دینامیکی دیود عبارتست از نسبت تغییرات ولتاژ دوسر دیود به تغییرات جریان آن

hpbumylfhppetx678xcp.jpg

این مقاومت در حقیقت عکس شیب مشخصه در هر نقطه از آن میباشدبا استفاده از معادله مشخصه دیود هم میتوان مقاومت دینامیکی دیود را محاسبه نمود

tcagk37aw6knzkbjuryv.jpg

رابطه بالا را میتوان به صورت زیر هم نوشت

g4fnoipwcwh1p268095.jpg

لینک به دیدگاه

در شکل زیر ولتاژ و جریان نامی دیود سیلیکن به کار رفته به ترتیب برابر با 0.7 ولت و 10 میلی آمپر است

v5nbh8i7nrxuk2zp5jl.jpg

الف)برای اینکه دیود در این ولتاژ و جریان کار کند مقدار مقاومت چقدر باید باشید ؟

ب)مقاومت استناتیکی و دینامیکی دیود را در ولتاژ و جریان نامی و در دمای 300 درجه کلوین محاسبه کنید.

حل)

الف)چون دیود در ولتاژ و جریان نامی کار میکند داریم

dh8v25sjw85mjqotevqp.jpg

ب)

x1aicuzw1x234nyojk1s.jpg

69hea3b3zq9mtl8it0x.jpg

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

سلام دوستان .چرا این بحث رو ادامه نمیدید ؟؟؟تو قسمت برق این تاپیک میتونه یکی از بهترین و مهم ترین تاپیک ها باشه.کسی هست دوباره راش بندازیم ؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

خیله خوب... دوستان من هم شروع می کنم از فیزیکه نیمه هادی ها و دیود از کتاب fundamentals of Microelectronics پرفسور رضوی تهیه ی مطلب می کنم وقتی آماده شد قرار می دم. که به این ترتیب بحث رو پیش ببریم. اگر موافقید بحثی هم در مورد مدار الکتریکی راه بندازیم البته اگر نیاز هست.

لینک به دیدگاه
خیله خوب... دوستان من هم شروع می کنم از فیزیکه نیمه هادی ها و دیود از کتاب fundamentals of Microelectronics پرفسور رضوی تهیه ی مطلب می کنم وقتی آماده شد قرار می دم. که به این ترتیب بحث رو پیش ببریم. اگر موافقید بحثی هم در مورد مدار الکتریکی راه بندازیم البته اگر نیاز هست.

بسم ا...

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

سلام

ازاونجا که اصل زدن این تاپیک برای حل مسئله تحلیل مدارات الکترونیکی بوده شروع میکنیم این بحث رو دوباره...

مسائلی که میارم از کتاب مبانی الکترونیک ،ویرایش دوم ،تألیف دکتر سید علی میرعشقی ست

سوال اول :

در مدار شکل زیر مقدار جریان مشخص شده را محاسبه کنید.(دیودها را ایده آل در نظر بگیرید)t2it7wsmt8ygpue8wxvo.jpg:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...