رفتن به مطلب

فرصتی برای خودباوری!

ارسال های توصیه شده

درود

شاید یکی از بزرگترین مشکلاتی که فارغ التحصیلان رشته شهرسازی (در هر مقطعی) برای ورود به بازار کار دارند، مشکل عدم خودباوری و ترس از محیطهای صنفی در مقایسه با محیطهای آکادمیک هست. یه زمانی برخی از دانشگاهها (مثل دانشگاه تهران)، صاحب دفاتر فنی بودن که دانشجویان ضمن تحصیل میتونستن توی این دفاتر فنی مشغول کار بشن و دانشی رو که بصورت تئوری در نزد اساتید فرا میگرفتن، بصورت عملی هم زیر نظر یه سری از اساتید دیگه اجراییش میکردن ولی متاسفانه بعد از برچیده شدن دفاتر فنی دانسته های اکثر دانشجویان رشته هایی مثل معماری، سیویل و شهرسازی معطوف به دانسته های تئوری شده و تفاوتهای بسیار زیادی که محیط آکادمیک و محیط صنفی داره باعث میشه که خیلی از فارغ التحصیلان بعد از ورود به دنیای کار (یعنی محل نهایی به آزمون گذاشتن دانسته های تئوری) تا مدتی دچار یاس و استرس باشن.

یکی از بهترین راههای از بین بردن این حالت، تجربه کردن موقعیتهای واقعی در محیطی هست که حتی تصمیمات اشتباه شما هم نمیتونه ضرر و زیانی ایجاد کنه. به عنوان مثال در محیط یک مسابقه که همه برای دادن بهترین ایده و طرح رقابت میکنن، با اینکه شرکت کنندگان بهترین نظراتشون رو ارائه میدن ولی هیچ کس نگران اینکه اگر نتیجه کارم اشتباه باشه یا بد باشه یا.... نیست! شاید تنها نگرانی همون نگرانی برد و باخت مسابقه باشه که نسبت به استرسها و نگرانیهای دنیای واقعی خیلی کمتره.

بر همین اساس دوستانمون در کارگروه تخصصی شهرسازی تصمیم دارن مسابقاتی رو بصورت منظم و با شبیه سازی مسائل و پیچیدگیهای دنیای واقعی شهرسازی ترتیب بدن تا همه ما (از پایینترین تا بالاترین سطح این رشته) بتونیم خودمون رو بیشتر به دنیای واقعی و البته زیبای شهرسازی نزدیک کنیم. اولین سری این مسابقات که به زودی برگزار میشه به پیشنهاد دوست خوبمون، آقا حمید عزیز، http://www.noandishaan.com/forums/member.php?u=9360 و با عنوان شهردار شهر نواندیشان برگزار میشه. اجازه بدید من فعلا در مورد شرایط و ویژگیهای مسابقه صحبتی نکنم تا به موقعش خود حمید عزیز توضیحات لازم رو بده فقط همینقدر بگم که مسابقه واقعا هیجان انگیزی هست! :w16:

ما قبل از شروع مسابقه نیاز داریم شرکت کننده ها رو بشناسیم. هدف اصلی از ایجاد این تاپیکها معرفی شرکت کننده ها در این مسابقه هست. حالا هر کدوم از دوستان که میخواد در یک مسابقه هیجان انگیز و جالب شهرسازی که هم میتونه به ارتقاء سطح علمیش کمک کنه، هم مهارتهاییش رو که بعدا در سطح صنفی و شغلی به دردش میخوره پرورش بده و هم احتمالا یه جایزه خوب آخرش انتظارش رو میکشه، شرکت کنه در همین تاپیک اعلام کنه تا بتونیم برنامه ریزی مناسبی برای شروع کار داشته باشیم. از نظر خودم همه شرکت کنندگان توی این مسابقه برنده واقعی مسابقه هستند چون در نهایت چیزهایی رو در مسیر مسابقه یاد میگیرن که شاید باید یک سال توی یه مشاور وقت و انرژی صرف یادگیریش بکنن. پس امیدوارم حتی دانشجوی ترم اولی شهرسازی هم در این مسابقه شرکت کننه چون یکی از چیزایی که شهرسازها رو از هم متمایز میکنه، شجاعتشون در برخورد با سختیهاست...

باتشکر

کارگروه تخصصی شهرسازی (تیم داوری مسابقه شهردار شهر نواندیشان)

• Like 36
لینک به دیدگاه

سلام. به من گفتن که بیام اینجا و بعنوان مشاور شهرساز اعلام امادگی کنم:a030:

اما من میخوام تو مسابقه هم شرکت کنم:sorry:

• Like 12
لینک به دیدگاه
سلام. به من گفتن که بیام اینجا و بعنوان مشاور شهرساز اعلام امادگی کنم:a030:

اما من میخوام تو مسابقه هم شرکت کنم:sorry:

شرکت کننده های توی این مسابقه دو سری هستند. یک سری تحصیل کرده ها و فارغ التحصیلان شهرسازی و سری دوم هم از بقیه رشته ها. شما به عنوان مشاور شهرساز که اعلام آمادگی میکنی، در واقع برای شرکت در مسابقه اعلام آمادگی کردی. :)

• Like 13
لینک به دیدگاه

طرح جالبیه

اگه تو سایر رشته ها برگزار بشه خیلی عالی میشه

مثل معماری

یا طرح هایه صنعتی

و در آینده میشه رو این قضیه کار کرد و یک نمایشگاه در محیط حقیقی هم دایر کرد

:icon_gol:

• Like 9
لینک به دیدگاه

منم شهرساز نیستم...ولی برا مشاوره دعوت شدم,:5c6ipag2mnshmsf5ju3

ه چیزایی از مبانی تحلیل و طراحی شهر میدونم

• Like 9
لینک به دیدگاه
بچه ها نقش مشاور چیه دقیقا ؟ مثلا من اگه شرکت کنم حتما باید مشاور داشته باشم ؟

قرار بر این شده که سوالاتی در حوزه راهکار مشکلات شهر مجازی مطرح بشه.تعدادی مقاله هم در نظر گرفته میشه که دوستان بخونن تا بتونن برای مشکلات راهکار مناسب ارایه بدن.

برای این کار گروه های ما 2 نفرس از یه شهرساز . یه غیر شهرساز که شهرسار وظیفه راهنمایی و مشاور دادن رو داره

• Like 8
لینک به دیدگاه
قرار بر این شده که سوالاتی در حوزه راهکار مشکلات شهر مجازی مطرح بشه.تعدادی مقاله هم در نظر گرفته میشه که دوستان بخونن تا بتونن برای مشکلات راهکار مناسب ارایه بدن.

برای این کار گروه های ما 2 نفرس از یه شهرساز . یه غیر شهرساز که شهرسار وظیفه راهنمایی و مشاور دادن رو داره

بسیار عالی ...

به عنوان یک پیشنهاد عرض میکنم ، یک شهر واقعی رو در نظر بگیریم بهتر نیست ؟ مثلا تهران . شاید تو همین مسابقه ها بشه به یه راه عملی هم رسید که بدرد بخوره و بشه به جائی ارائه داد .

• Like 8
لینک به دیدگاه
بچه ها نقش مشاور چیه دقیقا ؟ مثلا من اگه شرکت کنم حتما باید مشاور داشته باشم ؟

پیشنهاد خوبی هستش اما خوب اینطوری فکر کنم برای رشته های دیگه که بخوان شرکت کنن یه کم سخت باش.باز باید ببینیم نوترون چی میگه

• Like 8
لینک به دیدگاه

دوستانی که به عنوان مشاور شهرساز اعلام آمادگی کردند:

morteza

.zahra

hamid_hisystem

بهاررادصادقی نیا

jozef

gizmo

mahsha

pedram urbanist

این تاپیک باز میمونه تا بقیه هم در صورت تمایل اعلام آمادگی کنند.

با تشکر از مسیح و حمید عزیز.

• Like 7
لینک به دیدگاه

سلوم به دوستان.................!:a030:

گل سرسبدتون کم بود که الان اومدددددددددددددد......................!:w02:منم هستم به عنوان مشاور:w16: اما باید هر موقع مسابقه شروع شد یادم بیارین ............:hanghead:

چون من یه کم فراموش کارم ........:5c6ipag2mnshmsf5ju3البته نه که همیشه گل سرسبد سرش شلوغه واسه همینه..........:banel_smiley_4:

فهیمه:ws3:

• Like 4
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...