رفتن به مطلب

مجله شهرسازی نواندیشان

ارسال های توصیه شده

موضوع: آغاز به کار مجله ی شهرسازی نواندیشان

در راستای ارتقاء سطح علمی افراد انجمن، ایجاد انگیزه ی تحقیق و یادگیری شیوه ی نگارش و طی کردن مراحل صحیح تحقیق و مقالات، تمرین برای پذیرش در کارهای گروهی و نحوه همکاری با گروه و همچنین جمع آوری مطالب مهم در مجموعه ای منسجم، مدیران تالار تصمیمی جدی را برای راه اندازی مجله شهرسازی ایراد کرده اند. به همین خاطر، از همه ی دوستان عزیز خواهش می کنیم که در صورت تمایل برای همکاری در مجله، در همین تاپیک اعلام آمادگی نمایید.

کسانی که اعلام آمادگی می کنند خواهشاً به سوالات زیر با دقت پاسخ دهند:

1. چه پیشنهاداتی برای بهتر بودن مجله دارید؟(برای پیشنهادات محدودیتی وجود ندارد، این پیشنهادات میتونه از فونت مطالب باشه و اندازه ی فونت باشه تا طراحی جلد و ...)
  2. باز هم از خودتون بپرسید آیا واقعاً میتوان موارد دیگری برای بهبود مجله انجام داد؟ مطمئناً اگه این طور فک کنید که باید راه دیگری باشه، حتماً راه حل های جالبی به ذهنتون میرسه.

قضاوت و داوری در مورد محتوای هر مطلب ، موضوع بسیار مهمی است، به همین خاطر دو ستانی که مطلب ارسال می کنند، باید توجه داشته باشند که کمتر مطلبی خالی از اشکال و کاستی است. پیشنهاد می کنیم که یک ماه قبل از پایان فصل (تا اوائل اسفند) ، دوستان ، مطالبشون رو برای مسئول مجله ارسال نمایند، تا داورها، اشکالات و کاستی های مطالب رو به ارسال کننده موضوع، جهت تکمیل و برآوردن نقص ها بفرستند.

برای مجله شماره 1 که در همین فصل است، محدودیت موضوعی نداریم، لذا هر کدام از دوستان عزیز، چنان که احساس می کند تحقیق یا پروژه ای رو در این چند ترم یا چند سال انجام داده که ارزش تکثیر شدن داره رو سریعاً برای مسئول مجله بفرسته تا با داوری روی مطالب، فرصت اصلاح کافی وجود داشته باشد.

برای موضوع مجله ی شماره 2 هم، از همین الان از عزیزان خواهشمند است که نظرات خودشون رو در 1 یا دو پیشنهاد مطرح کنند، در این صورت کسانی که میخواهند در مجله شماره 2 نیز مطلب بفرستند حدود 4 ماه برای آماده کردن مطلبشون وقت خواهند داشت.

لطفاً در این قالب جواب پست رو بدین:

1. همکاری میکنین یا نمیکنین؟ اگر همکاری میکنین، دوست دارید جزء اعضاء اصلی باشید یا فقط میخواهید مطلب ارسال نمایید؟
  2. پیشنهادات برای بهتر بودن مجله؟
  3. آیا کار دانشجویی(تحقیق یا پروژه) انجام دادین که بشه روش برای چاپ در این مجله حساب کرد؟
  4. پیشنهاد برای موضوع مجله شماره 2:

• Like 20
لینک به دیدگاه

ایجاد مجله شهرسازی ایده خوبی هست هرچند وقتی توی تاپیکهای دیگه نگاه میکردم متوجه شدم قبلا یه بار این ایده پیشنهاد شده که به مرحله اجرا درنیومده. امیدوارم این بار عملی بشه...

به نظر بنده، سوالات مطرح شده خیلی کلی هست و جای پرسیدنش اینجا نیست. مسائلی مثل فونت مطالب مجله، طرح روی جلد و.... سوالاتی هست که الزاما قرار نیست کل ما در موردش تصمیم گیری کنیم. این وظیفه ویراستار مجله هست. در گام اول فکر میکنم شما باید یه هیئت تحریریه از افرادی که بهشون اعتماد دارید و در این رشته هم توانا هستن تشکیل بدید. این هیئت تحریریه میتونه ساختارهای کلی مجله رو تعیین کنه (که این امر میتونه با نظرسنجی هم انجام بشه. این روندی که پیش گرفتید فکر نمیکنم به جایی ختم بشه چون منجر به تقابل آراء میشه.

در هر صورت اگر ساختار مجله شکل منسجم تر و بهتری بگیره بنده و خیلی از دوستانی که از آشنایانم هستند میتونیم کمک کنیم.

پ.ن: راهی که شروع کردید، اگر بخواید واقعا کار خوب و مفید انجام بدید، راه دشواری هست! ولی به قول یه ضرب المثل چینی: پیمودن هزار فرسنگ هم با اولین قدم کوچک آغاز میشه. امیدوارم موفق باشید.

• Like 8
لینک به دیدگاه
ایجاد مجله شهرسازی ایده خوبی هست هرچند وقتی توی تاپیکهای دیگه نگاه میکردم متوجه شدم قبلا یه بار این ایده پیشنهاد شده که به مرحله اجرا درنیومده. امیدوارم این بار عملی بشه...

به نظر بنده، سوالات مطرح شده خیلی کلی هست و جای پرسیدنش اینجا نیست. مسائلی مثل فونت مطالب مجله، طرح روی جلد و.... سوالاتی هست که الزاما قرار نیست کل ما در موردش تصمیم گیری کنیم. این وظیفه ویراستار مجله هست. در گام اول فکر میکنم شما باید یه هیئت تحریریه از افرادی که بهشون اعتماد دارید و در این رشته هم توانا هستن تشکیل بدید. این هیئت تحریریه میتونه ساختارهای کلی مجله رو تعیین کنه (که این امر میتونه با نظرسنجی هم انجام بشه. این روندی که پیش گرفتید فکر نمیکنم به جایی ختم بشه چون منجر به تقابل آراء میشه.

در هر صورت اگر ساختار مجله شکل منسجم تر و بهتری بگیره بنده و خیلی از دوستانی که از آشنایانم هستند میتونیم کمک کنیم.

پ.ن: راهی که شروع کردید، اگر بخواید واقعا کار خوب و مفید انجام بدید، راه دشواری هست! ولی به قول یه ضرب المثل چینی: پیمودن هزار فرسنگ هم با اولین قدم کوچک آغاز میشه. امیدوارم موفق باشید.

خیلی خیلی ممنون از نظراتتون

به هر حال تعیین چارچوب کلی، انتخاب هیئت داوری و تحریریه ، و تصمیمات پیش پا افتاده کاری نداره، ولی هدف این تاپیک تنها نظر خواهی و مشورته، دلیلی هم نداره هر پیشنهادی رو که اینجا میبینیم حتماً اعمال کنیم. ولی از اونجایی که هر چه نظرات و آلترناتیوها برای کاری بیشتر میشه، چون تعداد انتخاب ها بیشتر میشه احتمال انجام کار به شکل بهتر بیشتر میشه.

منتظر نظراتتون هستیم

• Like 9
لینک به دیدگاه

سلام به همه ی دوستان

جناب مهندس وکیلی، باز هم بابت پیشنهاد خوبتون ممنونم. موضوعاتی که مطرح می کنید، نشان از هدفمند کارکردن شما داره.

تصمیم خیلی خوبیه.

1. بنده مایل به همکاری هستم و به خاطر علاقه ای که کلا به مباحث پژوهشی دارم، مایلم اگر ممکن باشه جزو اعضای اصلی باشم.

2.پیشنهاداتی که در رابطه با مجله و کلا فرمت یا محتوی آن می شه ارائه کرد، متفاوته. در ابتدا بهتره مثله یک شهرساز خوب!، از کلیات و یا کلیت آن شروع کنیم. اینکه می خواهیم این مجله از چه بخش هایی تشکیل بشه. با توجه به تمایل دوستان برای ارسال پروژه های دانشجویی شون، مسلماً بخشی با عنوان پروژههای مطرح دانشجویی لازم هست. این عنوان می تونه عوض بشه ولی مسلماً این بخش نیاز هست. بخشی نیز می تونه به تجربیات ملی و فراملی، بخشی به ارائه ی مقالات علمی یا علمی ـ پژوهشی، بخشی به ارائه ی عکس ها، بخشی به اخبار، بخشی به مقولات کار و آماده به کار و ...

منظورم این هست که در ابتدا چهارچوب یا ساختار اصلی مجله باید تعیین بشه. در مرحله ی بعد برای هر بخش (همه ی بخش هایی که در بالا ذکر شد، الزاماً مورد تأیید همه نیست، یا حتما دوستان نظرات دیگری هم دارند) لازم هست مسئولی انتخاب بشه و به جمع آوری اطلاعات آن بخش بپردازه.

3. بنده هم کار دانشجویی که بشه توی مجله ارائه بشه دارم (البته این پروژه ها با کمک دوستانم به انجام رسیده ـ یعنی کار گروهی بوده)

4. فعلا نظری ندارم. ولی این موضوع می تونه بر اساس همایش هایی که در آینده وجود خواهند داشت یا بر اساس نیاز امروزی شهرسازی مطرح بشه.

با تشکر

• Like 8
لینک به دیدگاه

ممنون امید جان بابت کار خوبی که شروع کردی :a030:

1- مایل به همکاری هستم. البته در حد همون ارسال مطلب :ws3: چون فرصت نمی کنم hanghead.gif

2- با پیشنهادات ela موافقم. به نظرم تعیین ساختار خیلی مهمه. اینکه چه چارچوب مطالبی تو مجله بیاد و ترتیب قرارگیریشون چطوری باشه.

خیلی هاشو ela اشاره کرد، که منم چندتا دیگه رو اضافه میکنم، یه بخش میزگرد که شامل یکی از بحثا و میزگردای داخل انجمن باشه درباره همون موضوع مجله و آخرش یه جمع بندی داشته باشه.

معرفی سایت و کتاب مرتبط

مصاحبه با یکی از اساتید درباره موضوع مرتبط مجله

یه بخش نکته های کوتاه آموزشی که بیشتر از نرم افزارها باشه

یه بخش کوتاهم دانستنی های شهرسازی میتونه کناره یکی از صفحات یا انتهای مطالبی که خالی هست واسه پر شدن صفحه بیاد.

3- کمه ولی هست

4- شهر و شهروند الکترونیک

• Like 5
لینک به دیدگاه

سپاس از دوستان

من هم با بخش هایی که جناب Mohammad.A عنوان کردند کاملا موافقم. علی الخصوص میز گرد و نکته های آموزشی

لازم به توضیح هست که عرض کنم، ما باید در ابتدا در نظر بگیریم که کلاً چند صفحه قراره مجله تولید کنیم!

لطفا دوستان دیگه ای هم که مایلند جزء نفرات اصلی باشن اعلام آمادگی کنند.

از میان بخش هایی که دوستان پیشنهاد کردند، مفیدترین و البته مناسب ترین اونها با توجه به حجم کاری مجله و البته اهداف ما از ارائه این مجله، انتخاب می شن. ما حتما به تعداد افراد بیشتری نیاز داریم، تا با یک مدیریت قوی (جناب آقای وکیلی)، هر کس مسئولیت بخشی رو به عهده بگیره. در واقع بتونیم هیئت تحریریه رو تشکیل بدیم.

• Like 4
لینک به دیدگاه
قسمتهای مختلفی داشته باشه مثلا گفتگو با یه شهساز موفق،تاریخچه شهرسازی،پروژه شهرسازی و ...

گفتگو با یه شهرساز موفق یا هر کسی میتونه جزء بخش مصاحبه باشه. پس میتونیم یه بخش برا مصاحبه بزاریم.

تاریخچه شهرسازی: این خیلی گنگ هستش، چیش رو بگیم؟

پروژه شهرسازی: از نظر من پیشنهاد خوبیه، میتونیم از بین پروژه های خوب داخلی و خارجی، چند تاشون رو خیلی خلاصه بزاریم.

ممنون حمید جان

راستی ببین میتونی در مورد کاربرد عکاسی در شهرسازی کاری ابتکاری از خودت در بکینی :ws3:چون دیگر رشته های طراحی محیط چنین مطالبی رو یاد میگیرن.

سلام به همه ی دوستان

پیشنهاداتی که در رابطه با مجله و کلا فرمت یا محتوی آن می شه ارائه کرد، متفاوته. در ابتدا بهتره مثله یک شهرساز خوب!، از کلیات و یا کلیت آن شروع کنیم. اینکه می خواهیم این مجله از چه بخش هایی تشکیل بشه. با توجه به تمایل دوستان برای ارسال پروژه های دانشجویی شون، مسلماً بخشی با عنوان پروژههای مطرح دانشجویی لازم هست. این عنوان می تونه عوض بشه ولی مسلماً این بخش نیاز هست. بخشی نیز می تونه به تجربیات ملی و فراملی، بخشی به ارائه ی مقالات علمی یا علمی ـ پژوهشی، بخشی به ارائه ی عکس ها، بخشی به اخبار، بخشی به مقولات کار و آماده به کار و ...

منظورم این هست که در ابتدا چهارچوب یا ساختار اصلی مجله باید تعیین بشه. در مرحله ی بعد برای هر بخش (همه ی بخش هایی که در بالا ذکر شد، الزاماً مورد تأیید همه نیست، یا حتما دوستان نظرات دیگری هم دارند) لازم هست مسئولی انتخاب بشه و به جمع آوری اطلاعات آن بخش بپردازه.

شما هم روی عنوان پرژه ها پیشنهاد دادین(پروژه های دانشجویی، داخلی و خارجی)

مقالات علمی یا علمی پژوهشی: این بخش باید حتماً گذاشته بشه، به نظرتون مقالات خوبی رو که در مجلات دیگه هم چاپ شدن رو بزاریم(البته نه کامل در حد معرفی مقاله، در واقع یه زیر بخش بعنوان معرفی مقاله بزاریم)

ارائه عکس: منظورتون رو میشه دقیق تر بیان کنید؟

اخبار: به نظرم باید چند نفر رو که ترجمه شون هم خوبه رو روی این بخش مهم گذاشت که بتونیم خبرهای دست اول تولید کنیم.

کار و آماده به کار: به نظرتون یه بخش برای این مقوله زیاد نیست، بهتر نیست یه بخش متفرقه ایجاد کنیم ، این مقوله بره تو اون بخش؟

بنده هم با انتخاب مسئول برای بخش ها موافقم.

ممنون مهندس ، پیشنهادات خیلی خوبی بود

دوستانی که نظر نمیدن ، یا دوست ندارن فک کنن، یا فقط شعار همکاری دادن و یا (امیدوارم) که انقد سرشون شلوغ باشه که کار مهم تری برا انجام دادن داشته باشن. خواهشاً هر پیشنهادی دارید مطرح کنید، چون وقتمون واقعاً محدوده :a030:

1- 2- با پیشنهادات ela موافقم. به نظرم تعیین ساختار خیلی مهمه. اینکه چه چارچوب مطالبی تو مجله بیاد و ترتیب قرارگیریشون چطوری باشه.

خیلی هاشو ela اشاره کرد، که منم چندتا دیگه رو اضافه میکنم، یه بخش میزگرد که شامل یکی از بحثا و میزگردای داخل انجمن باشه درباره همون موضوع مجله و آخرش یه جمع بندی داشته باشه.

معرفی سایت و کتاب مرتبط

مصاحبه با یکی از اساتید درباره موضوع مرتبط مجله

یه بخش نکته های کوتاه آموزشی که بیشتر از نرم افزارها باشه

یه بخش کوتاهم دانستنی های شهرسازی میتونه کناره یکی از صفحات یا انتهای مطالبی که خالی هست واسه پر شدن صفحه بیاد.

شهر و شهروند الکترونیک

ممنون محمد جان

به نظرم پیشنهاد میزگردت خیلی خوبه، ایول،

معرفی سایت و کتاب: موافقم ، میتونه معرفی مقاله هم بهش اضافه شه

مصاحبه با اساتید هم میتونه زبربخش مصاحبه شه. البته باید سعی کنیم که برای هر مجله با اساتید یکی از دانشگاهها مصاحبه کنیم که تنوع بیشتری تو کار باشه .

برای نرم افزارها پیشنهاد خوبیه، به نظر من آموزش صرف نباشه، بلکه خیلی خلاصه نکات طلایی و جالب نرم افزاری رو بگیم، یا اشتباهات غیرموجه در نرم افزارها و دادن راه حل بهتر.

اونم میتونه جالب باشه.

من هم با موضوع شهر و شهروند الکترونیک موافقم، ela هم خودش پیشنهاد داده بود، فعلاً سه نفریم

راستی نظرتون چیه که در هر صفحه (در بالا یا پایین صفحه) جمله ای زیبا رو در مورد شهر، شهروند ، طراحی و برنامه ریزی شهری ، معماری و دیگر موضوعات مرتبط رو بیاریم؟

• Like 5
لینک به دیدگاه
سپاس از دوستان

من هم با بخش هایی که جناب Mohammad.A عنوان کردند کاملا موافقم. علی الخصوص میز گرد و نکته های آموزشی

لازم به توضیح هست که عرض کنم، ما باید در ابتدا در نظر بگیریم که کلاً چند صفحه قراره مجله تولید کنیم!

از میان بخش هایی که دوستان پیشنهاد کردند، مفیدترین و البته مناسب ترین اونها با توجه به حجم کاری مجله و البته اهداف ما از ارائه این مجله، انتخاب می شن. ما حتما به تعداد افراد بیشتری نیاز داریم، تا با یک مدیریت قوی (جناب آقای وکیلی)، هر کس مسئولیت بخشی رو به عهده بگیره. در واقع بتونیم هیئت تحریریه رو تشکیل بدیم.

به نظربنده، میتونیم حجم مجله رو بین 30 تا 50 صفحه در سایز A4 طراحی کنیم. البته مطمئن نیستم.

دوستان دیگه نظرشون راجب به تعداد صفحات چیه؟

ممنون از لطفت ela ی عزیز، قطعاً به افراد بیشتری نیاز داریم.

• Like 5
لینک به دیدگاه
گفتگو با یه شهرساز موفق یا هر کسی میتونه جزء بخش مصاحبه باشه. پس میتونیم یه بخش برا مصاحبه بزاریم.

تاریخچه شهرسازی: این خیلی گنگ هستش، چیش رو بگیم؟

پروژه شهرسازی: از نظر من پیشنهاد خوبیه، میتونیم از بین پروژه های خوب داخلی و خارجی، چند تاشون رو خیلی خلاصه بزاریم.

ممنون حمید جان

راستی ببین میتونی در مورد کاربرد عکاسی در شهرسازی کاری ابتکاری از خودت در بکینی :ws3:چون دیگر رشته های طراحی محیط چنین مطالبی رو یاد میگیرن.

تاریخچه شهرسازی مثلا شهرسازان قدیم زندگی نامشون کارهایی که انجام دادن اینا!

اتفاقا خودمم فکرش بوودم.بالاخره عکاس باعث میشه دید آدم نسبت به شهر عوض شه.برای خط آسمان خیلی مفیده.حالا نمیدونم چطوری اینو بیاریم تو مجله!

• Like 3
لینک به دیدگاه

اول از همه ممنون به خاطر پیگیری هات امید :icon_gol:

اگه هممون مثل تو انقد پیگیر باشیم واقعا هیچوقت انجمن رکود نخواهد داشت . :icon_gol:

.

بعدش ، معذرت میخوام که دیر اومدم ، این جن روز اصن خونه نبودن .

.

اما در رابطه با سوالایی که پرسیدی :

1 - بله ، خوشحال میشکم اگه بتونم کمکی به پیشرفت انجمن و تالارمون کنم . منهتا فعلا ترجیح میدم مثل محمد ، فقط در حد ارسال مطلب باشه ، چون دارم کنکوری میشم کم کم و نمیخوام قولی بدم که بعدا نتونم انجامش بدم :a030:

2 - علاوه بر نظرات ela و محمد ، فک می کنم اگه یه بخشی به اسم واژه شناسی ( در حد یک صفحه ) داشته باشیم هم خوبه . واژه های شهرسازی رو معرفی کنیم ، با معنی های مختلفشون و یا حتی تاریخچشون، مثل کاری که توی خیلی از مجله ها انجام میشه .

3- بلـــــــه ، هستم در خدمتتون :w02:

4 - به این یکی باید یه کم فک کنم :gnugghender:

.

راستی یه سوال .

مطالب قراره چجوری ارائه بشن ؟!!

یعنی اسم و فامیل طرف هستش یا اسم کاربری ؟!! :banel_smiley_4:

• Like 5
لینک به دیدگاه
سپاس از دوستان

به نظرم واسه صفحه زیاد، خودمونو محدود نکنیم که حتماً باید تو این رنج صفحه باشه. به خصوص واسه شماره اول.

بعد از مشخص شدن دقیق بخش ها هم بهتر میشه تعیین کرد که هر بخشی چند صفحه باشه و در مجموع مجله چند صفحه ای میشه.

به نظرم یه جمع بندی از چارچوب مجله بشه و بخش ها دقیقاً عنوان بشه که چه چیزایی هست، بعدش میشه واسشون حدودی تعیین تعداد صفحه کرد.

راستی نظرتون چیه که در هر صفحه (در بالا یا پایین صفحه) جمله ای زیبا رو در مورد شهر، شهروند ، طراحی و برنامه ریزی شهری ، معماری و دیگر موضوعات مرتبط رو بیاریم؟

موافقم.

راستی فکر کنم از الان باید به فکر کار طراحی مجله هم بودا. گذاشته نشه، بعد از جمع آوری کامل مطالب. به نظرم همزمان باید یه مسئولی واسه دیزاین مجله انتخاب بشه که چارچوب طرح مجله رو دربیاره، بعدش مطالب که رسید تو اون چارچوب صفحه آرایی بشه.

• Like 7
لینک به دیدگاه
ا

علاوه بر نظرات ela و محمد ، فک می کنم اگه یه بخشی به اسم واژه شناسی ( در حد یک صفحه ) داشته باشیم هم خوبه . واژه های شهرسازی رو معرفی کنیم ، با معنی های مختلفشون و یا حتی تاریخچشون، مثل کاری که توی خیلی از مجله ها انجام میشه .

راستی یه سوال .

مطالب قراره چجوری ارائه بشن ؟!!

یعنی اسم و فامیل طرف هستش یا اسم کاربری ؟!! :banel_smiley_4:

به نظر من هم میتونیم یه صفحه واژه شناسی بزاریم. باز هم باید سعی بشه واژه ، به موضوع مجله نزدیک باشه.

از طرف میپرسیم که اسمش باشه یا نه؟ اگه مایل بود اسمش رو میزاریم، واگه مایل نبود اسم و لینک کاربریش رو میزاریم.

ممنون هستی جان

باز هم بیای نظر بدی

• :a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه
من که پیشنهادی ندارم. باید دید کی خودش علاقه منده :ws3:

میشه از بچه های گرافیک هم کمک بگیریم ؟! :ws38:

تو یونی همیشه کارای ویرایش گزارشا و صفحه آراییشون بامنه ، بلدم ، ولی خب فرق داره با این :ws52:

بازم اگه بتونم ، موثر واقع میشم :a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه

کار خیلی جالبیه منم سعی می کنم تا جایی که می تونم مطلب ارسال کنم:whistle:

راستی اون جمله معروف که مینویسید که حتما نباید از غربی ها باشه...ما خودمون توی ایران این همه شهرساز معروف داریم...از جوزف گرفته تا شیخ و امید و حالا مثلا پیرانم بد نیست

• Like 9
لینک به دیدگاه

باسلام و خسته نباشید خدمت تمامی شهرسازان نواندیش من قبلا اعلام آمادگی کردم و هرجورکه امیدجان صلاح بدونن درخدمتتون هستم

برای تنوع در این مجله یک پیشنهاد دارم نمی دونم اون تاپیک که با عنوان "لطفا این چکیده رو اصلاح کنید"که تو انجمن زده بوم دیده بودین یا نه من می تونم اگه امیدجان و بچه های دیگه صلاح بدونن درهمون قالب یعنی اول چکیده ناقص و دارای ایراد و سپس بیان نکات و ایرادات در حد دو صفحه برای مجله آماده کنم به نظرم کار جذابی میشه باز بسته به نظر دوستان داره در سایر بخش ها هم که دوستان صلاح بدونن در خدمتتون هستم:a030:

• Like 8
لینک به دیدگاه

ساختار چند مجله تخصصی رو بررسی کردم که در زیر اونا رو آوردم.

ساختار فصل نامه هفت شهر (شماره 8): با موضوع اسکان غیررسمی

1. یادداشت مدیر مسئول
  2. سخن سردبیر
  3. مقاله
  4. مورد پژوهی
  5. حقوق شهری
  6. دیدگاه
  7. همایش های تخصصی
  8. معرفی کتاب
  9. خبر
  10. چکیده انگلیسی

ساختار فصل نامه هفت شهر (شماره 9-10): با موضوع اسکان غیررسمی

1. سخن سردبیر
  2. نظری/مورد پژوهی
  3. دیدگاه
  4. نقد و نظر
  5. اسناد شهری
  6. میزگرد
  7. گزارش
  8. خبر
  9. پایان نامه
  10. همایش های تخصصی
  11. معرفی کتاب
  12. چکیده انگلیسی

ساختار ماهنامه شهرداریها (شماره 51): شهرداریها و آموزش شهروندی

1. یادداشت
  2. گزارش اصلی
  3. اندیشه و پژوهش
  4. مشاور حقوقی
  5. مشاور اداری-مالی
  6. نگاره های شهر و شهروندی
  7. شهرداریها به روایت اسناد
  8. قانون شهر
  9. از نگاه شهردار
  10. شورا و مشارکت
  11. الفبای شهر
  12. تجربیات جهانی
  13. شهرها و شهرداری های جهان
  14. طرح و شهر
  15. آموزش
  16. دیدگاه
  17. گزیده پژوهش
  18. گزارشهای خبری
  19. اخبار کوتاه
  20. یک شهر، یک نگاه
  21. واژگان شهری
  22. تازه های نشر
  23. فهرست انگلیسی

اکثر این موارد در دیگر شماره ها حفظ شده اند، خیلی کم تغییر داشته اند، در بعضی شماره ها گفت و گو و میزگرد و معرفی سایت های اینترنتی هم هست.

مجله شهرنگار (شماره 37): شهرسازی و gis

1. یادداشت سردبر
  2. میزگرد
  3. سخنرانی
  4. گزارش
  5. خبر
  6. مقاله
  7. نگاهی دیگر
  8. معرفی کتاب

ساختار فصلنامه آبادی (شماره 68): مباحثی در شهرسازی و معماری

1. سخن سردبیر
  2. بخش مقالات (که اکثر مقاله رو شامل شده)
  3. معرفی بنا
  4. در جهان معماری
  5. گزارش
  6. معرفی کتاب

ساختار مجله آرمانشهر شماره 3:

این مجله شامل مقالاتی است که بر حسب تخصص های زیر تقسیم بندی شده است، و تنها یک بخش معرفی سایت و خلاصه انگلیسی رو در پایان مجله داره:

1. برنامه ریزی شهری
  2. طراحی شهری
  3. معماری منظر
  4. معماری
  5. هنرهای کاربردی
  6. معرفی سایت
  7. خلاصه انگلیسی

• Like 9
لینک به دیدگاه

پیشنهادمن برای ساختار مقاله:

1. یادداشت هیئت تحریریه

2. تحقیقات دانشجویی

3. مقاله و پژوهش

4. معرفی فضاها و مکان های شهری و معماری (ایران و جهان)

5. خبر

6. معرفی کتاب و سایت

7. ترجمه مقاله

8. میزگرد و گفت و گو

9. واژگان شهری

10. آموزش

توضیح در مورد هر بخش:

1. یادداشت هیئت تحریریه:در این قسمت و در حد یک صفحه مقدمه ای در مورد موضوع ویژه نامه توسط افراد مسئول مجله نوشته خواهد شد.

2. تحقیقات دانشجویی :تحقیقاتی رو که دانشجویان انجام میدن، در صورت برخورداری از کیفیتی مناسب با نظر هیئت تحریریه در مجله خواهد آمد.

3. مقاله و پژو هش: در این بخش پژوهش هایی که اعضاء انجمن در مورد موضوع ویژه نامه انجام می دهند قرار میگیره.

4. معرفی فضاها و مکان های شهری و معماری :فضاهای شهری و معماری باارزش که می توان از آنها درسهایی رو آموختدر این قسمت معرفی میشن. مثل میدان دل کمپو، میدان سن پیترو و ...

5. خبر: آخرین اخبار شهرسازی و موضوعات مرتبط در ایران و جهان، شامل سمینارها و همایش ها ، طرح ها و برنامه ها، پروژه های در دست اجرا و ...

6. معرفی کتاب و سایت: در هر شماره از مجله، سه کتاب و سه سایت در حیطه شهرسازی معرفی بشن (معرفی هر کتاب در حد یک یا دو صفحه و معرفی هر سایت در حداکثر یک صفحه باشد).

7. ترجمه مقاله: در هر شماره باید سعی بشه که حداقل یک مقاله ی ترجمه شده رو داشته باشیم (سعی بر این باشه که مقالات جزء منابع روز و جدید باشه).

8. میزگرد و گفت و گو:در قسمت گفت و گو افراد موفق در زمینه شهرسازی (مدیران شهری، اساتید، مشاوران و حتی دانشجویان موفق) در قالب سوالتی از پیش تعیین شده مصاحبه میشه، و یا نظر یه فرد صاحب نظر رو در مورد موضوع مقاله می پرسیم. میزگرد هم شامل دیدگاههای افراد انجمن در مورد موضوع مجله خواهد بود که در سایت برگزار خواهد شد.

9. واژگان شهری:در هر شماره چند واژه ی مهم از لحاظ کاربرد آن در تخصص شهرسازی بررسی خواهد شد (سعی بر این است که واژگانی که بجای همدیگه به کار می روند را معرفی کنیم مثل فلکه، گره و میدان یا مکان و فضا یا سیما و منظر

10. آموزش :قسمت آموزش هم میتونه شامل نکات طلایی در استفاده از نرم افزارها، یا آموزش کاری خاص در یه نرم افزار (مثل طراحی یه پوستر ساده در پاورپوینت یا فتوشاپ، چگونگی انجام مراحل مکان یابی در جی آی اس و ...) ، آموزش عکاسی (بخصوص در شهرسازی)، اصلاح چکیده، چگونگی تحلیل یک عارضه شهری از یک یا چند جنبه (مثل تحلیل یه جداره)

ترتیب بخش ها قطعاً به این صورت نخواهد بود. از دوستان خواهش میکنم که نظر خودشون رو بگن، تا سریع تر به یه جمع بندی کلی برسیم.

ممنون از همگی

• Like 11
لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

بدون مقدمه، در اینجا میخوام اعضاء اصلی مجله رو فقط اعلام کنم، البته یکی دو نفر دیگه هم شاید بعداً به این لیست اضافه بشن:

1) ویراستار مجله: مهدی (mehdi_7070)

2) حمید( hamid_hisystem)

3) امیر زاهدی (amirzahedi)

4) الا (ela)

5) جناب مسیح (Masih60)

6) امید وکیلی (omid vakili)

• Like 11
لینک به دیدگاه
پیشنهادمن برای ساختار مقاله:

1. یادداشت هیئت تحریریه

2. تحقیقات دانشجویی

3. مقاله و پژوهش

4. معرفی فضاها و مکان های شهری و معماری (ایران و جهان)

5. خبر

6. معرفی کتاب و سایت

7. ترجمه مقاله

8. میزگرد و گفت و گو

9. واژگان شهری

10. آموزش

مهندس امید جان، اینطورم میشه ساختارو قرار داد:

1. یادداشت هیئت تحریریه

2. خبر

3. مقاله و پژوهش

4. تحقیقات دانشجویی

5. معرفی فضاها و مکان های شهری و معماری (ایران و جهان)

6. آموزش

7. میزگرد و گفت و گو

8. ترجمه مقاله

9. واژگان شهری

10. معرفی کتاب و سایت

و حرکت و پشت کارتون قابل تحسین و ستایش هست.

خوشحال میشم کمک کنم

• Like 9
لینک به دیدگاه

w16.gif

سلام مهندس وکیلی،خسته نباشید و ممنون از تلاشهاتون. یه سوال داشتم: امکانش هست تعدادی از موضوعاتی رو که بیشتر مد نظرتون هست مشخص و عنوان کنید؟ چون فکرمیکنم اگه بدونیم تو چه حیطه ای باید دنبال مطلب باشیم مطالب بهتر و کاملتری میشه پیدا کرد.ws38.gif متشکرم

سلام مهندس

ممنون،

برای این شماره محدودیت موضوعی نداریم، در هر موردی که یه جورایی به شهرسازی مربوط میشه میتونید مطلب بفرستید، مثلاً توی تحقیق هایی که برای درس هاتون انجام دادین اگه تحقیق تون رو فک می کنید خوب انجام دادین میتونید این چند مدت باقی مانده کامل ترش کنید و یا برای بفرستید تا داوران نظراتشون رو روی مطالب بدن بعد کاملش کنید . مثلاً اگه برای درس اقتصاد یا جامعه شناسی، مبانی طراحی، بیان معماری و ... تحقیق کردین. باز هم میگم که خودتون رو محدود نکنید، هر مطلبی که خوب روش کار کردین رو بفرستید، اگه مربوط نبود بنده بهتون اطلاع خواهم داد

موفق باشیدa030.gif

• Like 6
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...