رفتن به مطلب

چه طور بازار کار مناسب برای خودمون ایجاد کنیم؟

ارسال های توصیه شده

من هم خیلی جدی حرف میزنم

شوخی هم باکسی ندارم

نه فکرکنم هیچ خودمونیتی بین شما بامن باشه متأسفانهicon_razz.gif

کلا ترجیح میدم بحث نکنم......

بخاطر دعوت محمد اومدم .......

خوش باشید و موفق

از این که تو بحث شرکت کردین ممنونم خوب شاید من زیاده روی کردم و به خاطرش معذرت میخام

شما هم موفق باشید چون موفقیت هر کسی وابسته به موفقیت دیگرانه

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 55
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

به نظر من بهترین راه بلد بودن تخصص خاصیه ... اینکه مثلا تو یه نرم افزار تحصصتون رو زیاد کنید و یه جوری شمارو با متخصص بودن در اون کار بشناسند . من به جرات میتونم بگم با این وضع بیکار نخواهید ماند :a030:

آره ولی منظور من ایجاد شرایطیه که برای همه اشتغال ایجاد کنه و بهره بری بره بالا و گرنه این که شما میگید تو پروژ های دانشجویی هم مورد نظره و میگه که هر کی بامش بیش برفش بیشتر

ممنون

لینک به دیدگاه
ببین داش ممد این راه حل دومی که گفتی رو اصلا نباید میگفتی!

چه جوری این به عنوان یه راه حل به ذهنت رسید آخه

به نظر من فقط و فقط و فقط یه راه دیگه داری!!!:w02:

برو مخ اونایی رو که مخ استادارو زدن رو بزن! خلاصه یه سفره ایه و یه نون و بوقلمونی توش هست دور هم کیفش رو می برید:ws3:گرفتی که چی گفتم؟:ws28:

بعضی وقتا این حرص انقد زیاده که اگه بترکیم بازم نونو بوقلمون رو به کسی نمیدن میفهمی که چی میگم حالا باید به اجبار برسه تا بدن

امیدوارم یه روز....

لینک به دیدگاه
با سلام و صلوات

در این اوضاع بد بیکاری و عقب ماندگی کشور عزیزمان و تعداد فارغ تحصیل زیاد مشکل بیکاری با کمک آقا فقط حل می شود پس برای طهور آقا دعا می کنیم

صلوات

فردا میریم بیابون دعا کنیم آقا بیاد

یعنی انقد کار بیخ پیدا کرده که باید آقا بیاد فکر نکنم حسام تو که رفتی سر کار میشه رمز موفقیتتونو بفرمایید تا همه استفاده ببریم:ws38::whistle:

لینک به دیدگاه
البته تا آقا امام زمان ظهور کنند، شاید ما از گرسنگی و بیکاری مرده باشیم...

امام زمان اینقدر بیکاره که بیاد پارتی ما بشه، واسمون کار جور کنه!!!!:w58:

جدای از این حرفا باید بگم که:

کار توی شرکت های مشاور که اصن برای آدم نون نمی شه، شاید از دور، دل رو ببره و از نزدیک زحله می بره. !!!! (امیدوارم غلط دیکته نداشته باشم)

جدای از شوخی باید بگم که سخت و دیر پول می دن. اونا هم تقصیر ندارن، مشکل از نظام اداری و مالی بخش های دولتیه. با این بنده خداها دیر تسویه می کنن، اونا هم مجبورن کار بی مزد از دانشجوها بکشن.

اگر می تونید فقط کار دولتی!!!!!!!

:girl_yes2:

اونایی هم که خودشون سرمایه گذاری کردن، فقط ضرر دادن....

نمی خوام نا امیدتون کنم ولی الان وضع اقتصادی جوری نیست که آدم بخواد ریسک کنه...

حالا دولتی چقد میدن

بحث این چیزا نیست بحث کارکردنه بحث کار درسته

باور کنید اگه هر کسی تو هر موقعیتیکه قرار داره کارشو درست انجام بده بقیه هم براشون فرصت شغلی ایجاد میشه پس شرکت مشاور هم باید ...:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت دوستان

از دوست عزیز و هم دانشگاهیم برای شروع بحث تشکر میکنم.

من دوست دارم نظر شخصی خودم رو بگم، اگه اشتباهه اصلاح فرمایید لطفاً

ما در طول عمرمون یه فرایندی خطی رو طی می کنیم، یکی از مراحل این فرایند، تحصیلات دانشگاهی هستش، میخوام بهتون یادآوری کنم که اگه نگیم همه افرادی که به دانشگاه میرن، میشه گفت اکثر ای افراد که عنوانی مثل دانشجو رو می گیرن، خودشون رو ار بقیه بالاتر حس می کنن(منظورم بالاتر از مردم عادی ست)، بین دانشجوهای رشته های مختلف خواه ناخواه این دیدگاهها کم و بیش قوت می گیره، دانشجویان یه رشته ای خودشون و رشته شون رو بهترین رشته میدونن، خیلی رشته ها و حرف های اونا براشون چرت و پرت میشه.

این غرور کاذب اکثراً از پیشرفت دانشجویان ما جلوگیری میکنه(بخصوص دانشجویان رشته شهرسازی ) چون اونا رو از قبول خیلی کارها باز میداره.

ما بعنوان دانشجوی شهرسازی متاسفانه خیلی یاد نمی گیریم که نظرات مردم و رفتار اونها چقد بر روی کارمون تاثیر دارن، از سوی دیگه مغر خودمون رو با خوندن یه سری کتابا به بیراهه میبریم، تا بخوای اسم شهرساز و نظریه بلدیم ولی وقتی میگن در مورد مشکلی، پیشنهاد بدین، به ندرت پیش میاد که سطح پیشنهادهامون از یه فرد عادی بالاتر باشه.

اینها مقدمه ای بود برای اینکه بگم: موفقیت یه دفعه ای و بصورت شانسی و لحظه ای نیست، برای اینکه بازار کار مناسبی رو پیدا کنیم از نظر من زمان زیادی میخوایم ، یه دید جامع و یه فکر اساسی. من میخوام در مورد افراد عادی که هیچ گونه پارتی ندارند صحبت کنم، اولین کار اینه که منطقی و صبور باشند، اول باید درک کنن که با گرفتن مدرک کارشناسی یا ارشد نباید انتظار داشته باشند سریع درآمد، شغل و موقعیت مناسبی رو داشته باشن، این کار نیازمند وقت و تلاشه.

دوم اینکه، خودشون رو به افرادی که توی اون حرفه هستند نزدیک کنن، این کار رو باید در دوران تحصیل انجام بدن، با این کار رابطه هاشون کم کم شکل میگیره، تحت تاثیر افرادی قرار می گیرن و توانایی هاشون رو به بعضی ها نشون میدن

سوم اینکه باز هم صبر کنن، مثلاً با گرفتن ارشد سریع فکر زدن شرکت رو نداشته باشن، براشون افت نداشته باشه که کارهایی رو انجام بدن(مثل برداشت، یا پر کردن پرسشنامه و خیلی کارهای ساده) به نظر من اینجوری فرد خودش رو یه جورایی وارد کار می کنه، یکی از دوستان اشاره کرد به تخصص در نرم افزار، من هم کاملاً موافق هستم که یکی از شروط ورود به کار همین تخصص نرم افزاری بر روی یک یا چند نرم افزاره. به نظر من هم اینجوری محاله که کسی نتونته وارد کار بشه،

با ورود به بازار کار و شکل گیری روابط بیشتر فرد دیگه به میزان خلاقیت خودش بستگی داره که چجوری بازار کار مناسب خودش رو پیدا کنه

یه سری میتونن کارهای کوچیک رو از شرکت های بزرگ بگیرن و انجام بدن، یه سری میتونن توی یه شهر متوسط و کوچیک شرکت بزنن و همه ی پروژ های اون شهر رو بگیرن و خیلی کارهای دیگه که اگه فرد فک کنه براستی میتونه راه حلش رو پیدا کنه.

باز هم میگم در ابتدای کار با هر مدرکی که دارید سعی کنید سطح انتظارتون رو در حد یه تازه کار ببینید، کسی که داره امتحان پس میده و باید اعتماد جلب کنه، حتی اگه شده باید چندین بار کار مجانی انجام داد تا فرد خودش رو ثابت کنه

موفق باشید

لینک به دیدگاه

با عرض سلام، ادب و احترام خدمت دوستان عزیز

با احترام به همه نظرات دوستان باید بگم یکم به بیراهه رفتید (البته اکثر دوستان).

در ارتباط با این موضوع نمیدونم چندتا از دوستان تا حالا کار کردن که این نظرات رو دادن اما باید بگم با عنایت به وضع موجود اصلا نباید تک بعدی به شهرسازی نگاه کرد و باید در تمامی جوانب توانایی داشت تا بشه تو بازار کار وارد شده و پیشرفت قابل ملاحظه ای تو اون داشت.

بهترین کار اینه در دوران دانشجویی کار کرد هرچند این کارا پیش پا افتاده باشه مثله برداشت کالبدی یا ... این کار باعث میشه بعد از فارق التحصیلی هم مدرک داشت و هم تجربه. پیشنهاد من اینه که حتی شده مجانی تو یه شرکت کار کرد.البته اینا تجربه شخصی منه. چون این امر از نمره گرفتن مهمتره گرچه خیلی از دوستان بویژه دختران همش نگرانه نمره هستن.

لازم به توضیح است که کار تو شهرهای کوچک یا متوسط در حال حاضر امکان پذیر نیست و باید از شهرهای بزرگ شروع کرد. چون حدود 90 درصد کارا رو مشاورهای تهرانی میگیرن و 10 درصد رو بومی ها (دلیل این امر تجربه کم و فقدان نیروی کار ماهر و متخصص مشاوران بومی و اسم بزرگ، قدمت و سابقه طولانی مشاوران تهرانی است) و ما توانایی تغییر این موضوع رو در حال حاضر نداریم. ممکنه با کسب تجربه و ایجاد روابط با کارفرمایان در اینده هر یک از ما بتونیم در شهرهای کوچک و متوسط فعالیت کنیم اما در ابتدای امر این کار تقریبا محال است.

لینک به دیدگاه
با عرض سلام، ادب و احترام خدمت دوستان عزیز

با احترام به همه نظرات دوستان باید بگم یکم به بیراهه رفتید (البته اکثر دوستان).

در ارتباط با این موضوع نمیدونم چندتا از دوستان تا حالا کار کردن که این نظرات رو دادن اما باید بگم با عنایت به وضع موجود اصلا نباید تک بعدی به شهرسازی نگاه کرد و باید در تمامی جوانب توانایی داشت تا بشه تو بازار کار وارد شده و پیشرفت قابل ملاحظه ای تو اون داشت.

بهترین کار اینه در دوران دانشجویی کار کرد هرچند این کارا پیش پا افتاده باشه مثله برداشت کالبدی یا ... این کار باعث میشه بعد از فارق التحصیلی هم مدرک داشت و هم تجربه. پیشنهاد من اینه که حتی شده مجانی تو یه شرکت کار کرد.البته اینا تجربه شخصی منه. چون این امر از نمره گرفتن مهمتره گرچه خیلی از دوستان بویژه دختران همش نگرانه نمره هستن.

لازم به توضیح است که کار تو شهرهای کوچک یا متوسط در حال حاضر امکان پذیر نیست و باید از شهرهای بزرگ شروع کرد. چون حدود 90 درصد کارا رو مشاورهای تهرانی میگیرن و 10 درصد رو بومی ها (دلیل این امر تجربه کم و فقدان نیروی کار ماهر و متخصص مشاوران بومی و اسم بزرگ، قدمت و سابقه طولانی مشاوران تهرانی است) و ما توانایی تغییر این موضوع رو در حال حاضر نداریم. ممکنه با کسب تجربه و ایجاد روابط با کارفرمایان در اینده هر یک از ما بتونیم در شهرهای کوچک و متوسط فعالیت کنیم اما در ابتدای امر این کار تقریبا محال است.

خب هرکسی یه هدفی داره آقای مهندس

برای شما و بقیه آقایون مسلمه که کار کردن باید خیلی مهمتر باشه تا درس خوندن

ولی واسه من به شخصه اینطوری نیس ، درس خوندن خیلی مهمتره برام ، و چون می دونم الان تو این شرایط اگه بخوام مشغول کار بشم ، حتی کارای کوچیک تو شرکتای مشاوره ، ممکنه به درسم لطمه بزنه ، ترجیح میدم درس رو جز اولویت های اصلی م قرار بدم .

شاید از نظر شما و به سلیقه ی شما کار درستی نباشه ، ولی از نظر من هست ، و برای همین فک می کنم در حال حاضر حفظ و ارتقای شرایط درسی م از هرچیزی مهمتر و منطقی تره ! شک ندارم که اگه شما هم جای من بودی و از اولین ترم درساتو ( هرچند مثل من شب امتحانی ) ولی در هر حال جدی می گرفتی ، الان راضی نمی شدی بخاطر کار دچار افت درسی بشه و از خیلی از برنامه هایی که ریختی عقب بمونی .

لینک به دیدگاه
خوب راه کار چیه ؟

چی کار کنیم که یهو مسکن مهر نیاد بریزه کاسه کوزه ما رو به هم بریزه؟

ببخشید کدوم بازرا کار؟؟

و البته تو کدوم کشور؟؟؟

اگه منظورتون ایرانه که باید بگم دور هر چی کار و بازار کار باید خطی بسیار بزرگ کشید اونم از نوع قرمزش:a030:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

میشه به نهاد مختلف پروپوزال داد برای پروژه های جدید. اما توی شهرهای بزرگ مثل تهران حتما باید یه استاد یا یه حرفه مند معروف شهرسازی پشتیبان طرحت باشه.

لینک به دیدگاه

توی هر شغل و رشته ای (نه فقط شهرسازی) کسی سود میکنه که همگام با زمان و تحولات دور و برش پیش بره ولی اونی بیشترین سود رو میبره که از تحولات زمان خودش هم جلوتر باشه. قبل از هر چیز باید دید چه چیزهایی در حال حاضر نیازه رشته شهرسازی توی جایی هست که میخواید کار کنید (خارج یا داخل فرقی نداره). میتونید این اطلاعات رو از مشاورها بگیرد، یا حتی از گوش کردن به اخبار، خوندن مجلات معتبر معماری و شهرسازی و مخصوصا مجلاتی که بیشتر از اینکه علمی باشن، صنفی هستند. نگاه کنیم ببینیم قراره آینده شهرسازی ایران کجا بره و ما هم به همون سمت بریم.

به عنوان مثال، در زمینه یادگیری نرم افزارهای مرتبط با شهرسازی چیزی که از نون شب برای هر شهرسازی واجبتره نرم افزارهای مرتبط با GIS مثل ARC GIS هست. تقریبا همه ما Autocad ، Sketchup یا Photoshop و SPSS رو در حد قابل قبولی بلدیم یا حداقل یه سریش رو بلدیم ولی تعداد کسانی که GIS رو کار میکنن و GIS رو بلد هستن (بلد بودن با کار کردن خیلی تفاوت داره!) کمه. برای همین وقتی شما توی رزومه کاریتون که به مشاورین خصوصی یا بخشهای دولتی تحویل میدید، کار با GIS جزو توانمندیهاتون باشه این یه امتیاز برای شما محسوب میشه که باعث میشه در اولویت بالاتری نسبت به سایرین قرار بگیرید.

یا مثالا با اینکه سیستم آکادمیک شهرسازی ما بسیار عقب افتاده هست و هنوز داره روی طرح جامع و طرح تفصیلی که مدتهاست در غرب منسوخ شده مانور میده، الان طرحهای شهری آینده ما مبتنی بر CDS خواهد بود پس وارد شدن به این حوزه هم میتونه شما رو جلوتر از دیگران قرار بده.

لینک به دیدگاه

من جسته و گریخته پستهای این تاپیک رو خوندم و دیدم خیلی از دوستان نظرشون روی داشتن پارتی و استاد و آشنا و... بوده. خب، قطعا داشتن یه پارتی و آشنا کمک بزرگی میتونه باشه و سرعت انجام کارها رو بیشتر میکنه ولی با احترام به همه این دوستان از نظر من پارتی و مواردی مثل این الزامی برای جور شدن یه شغل مناسب نیستند! خیلی وقتها ممکنه شما پارتی هم داشته باشی ولی اینقدر از مرحله عقب باشی یا اینقدر کارت ضعیف باشه که نتونی توی یه شغل دوام بیاری. بهتره هیچ وقت به این مسائل فکر نکنیم. فکر کنیم خودمون هستیم. تک و تنها! هر کاری هم قراره بکنیم خودمون قراره انجام بدیم. وقتی با این تفکر برید جلو مطمئن باشید پارتی ها خودشون سراغتون میان. اونها باید شما رو پیدا کنند، نه شما اونها رو... :a030:

لینک به دیدگاه

یه نرم افزار خوب هست که تقریبا تلفیقی از کد و جی آی اس هم به نام Map 3d که خیلی به درد رشته ما میخوره. و متاسفانه هنوز جا نیوفتاده و هیچ منبع فارسی هم برای آموزشش نیست.

لینک به دیدگاه
یه نرم افزار خوب هست که تقریبا تلفیقی از کد و جی آی اس هم به نام Map 3d که خیلی به درد رشته ما میخوره. و متاسفانه هنوز جا نیوفتاده و هیچ منبع فارسی هم برای آموزشش نیست.

اسمش رو نشنیدم. :ws38:

لینک دانلود نرم افزارشو بده آموزش فارسیش رو تحویل بگیر! :icon_razz:

لینک به دیدگاه
اسمش رو نشنیدم. :ws38:

لینک دانلود نرم افزارشو بده آموزش فارسیش رو تحویل بگیر! :icon_razz:

داداش تو برنامه هامه ترجمه اش کنم. :w02:

سوتی های Arcmap رو توی اکسپورت کردن به کد حل میکنه خدا. مخصوصا توی Parcel بندی برای تفکیک.

این نرم افزار مال شرکت autodesk هست و میتونی یه زنگ بزنی Techno 2000 واست پیک کنه، هزینه پیکتم اگه دوروبر ولیعصر باشی میشه 5 تومن خود نرم افزارم 15 تومنه، 10 تومنم حق المعرفی من، جمعا میشه 30 تومن.

لینک به دیدگاه

در مورد Civil 3D چیزی میدونی؟

یه نرم افزار خیلی خوب برای تفکیک زمینه.

یه پروژه رو باهاش کار کردم میتونم بهت بگم حداقل یک هفته منو اندخت جلو.

لینک به دیدگاه
داداش تو برنامه هامه ترجمه اش کنم. :w02:

سوتی های Arcmap رو توی اکسپورت کردن به کد حل میکنه خدا. مخصوصا توی Parcel بندی برای تفکیک.

این نرم افزار مال شرکت autodesk هست و میتونی یه زنگ بزنی Techno 2000 واست پیک کنه، هزینه پیکتم اگه دوروبر ولیعصر باشی میشه 5 تومن خود نرم افزارم 15 تومنه، 10 تومنم حق المعرفی من، جمعا میشه 30 تومن.

من به عمرم یادم نمیاد پول بابت نرم افزار داده باشم حالا بیام پول بابت پیکی که نرم افزار رو میخواد بیاره بدم؟ تازه 10 تومن هم باج سیبیل بدم به یه طراح شهری؟ اسپم نکن آقا جان لطفا!

.

.

.

.

بفرما! قبل از اینکه دکمه Send رو بزنم نرم افزار رو پیدا کردم:

96506142051314638772.jpg

لینکهای دانلود:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

توضیحات نرم افزار AutoCAD Map 3D

AutoCAD Map 3D یک نرم افزار نقشه برداری بر پایه ی آخرین نسخه ی برنامه ی AutoCAD می باشد.با استفاده ازین نرم افزار کاربران می توانندبه سرعت به اطلاعات مورد نیاز برای نقش کشی ، طراحی و و عملیان زیربنا سازی دسترسی داشته باشند. AutoCAD Map 3D به حرفه ای ها برای اجرای پروژه ها در مهندسی عمران ، انرژی ، ساخت، پردازش و آنالیز طرح ها و اطلاعات "سيستم اطلاعاتي جغرافيايی" کمک می کند. همچنین این برنامه برای گسترش پروژه های شبکه های حمل و نقل ، شبکه های برق رسانی ، زمین و آب ، با ترکیبی از لیست های موجود ، ابزار تخصصی ، مکان نگاری ها ، محیط ها و گرافیک های بدست آمده از اسکن لیزری ، کمک شایانی به متخصصان می کند.

AutoCAD Map 3D نرم افزاری برای طرح ریزی زیربناسازی :

- سیستم مختصات جغرافیایی : استفاده از سیستم مختصات جغرافیایی واقعی ، اطلاعات دقیق تری برای طراحی زمین مرجع در اختیار کاربر قرار می دهد.

- دسترسی مستقیم به اطلاعات : دسترسی مستقیم به اطلاعات جغرافیایی از منابع مختلفی مانند ESRI (موسسه تحقيقات سيستم هاي اروپایی ) ، SHP ، Oracle و ESRI ArcSDE .

- مبادله ی اطلاعات : عملکرد خواندن ، نوشتن و تبدیل اطلاعات از فرمت های مختلف CAD و GIS.

- ویرایش اطلاعات جغرافیایی به وسیله ی CAD : اطلاعات می توانند توسط فرمان های مختلف در این برنامه ویرایش شوند.

- منابع اطلاعات مختلف : وارد و مجسم سازی دسته های زیادی از اطلاعات ، شامل اطلاعات اسکن لیزری 3 بعدی ،مسافت يابی و رديابی به وسيله سيگنال های نوری (LiDAR) .

- ابزار آنالیز : پشتیبانی از ساخت نقشه های موضوعی ، آنالیز ، میانگیری ، یافتن راه بهینه و آنالیز هم پوشانی ها.

امکانات کلیدی نرم افزار :

- پلتفرم AutoCAD 2012

- AutoCAD Map 3D 2012 تمامی عملکردهای AutoCAD 2012 را شامل می شود ، این بدان معنیست که شما در محیطی حرفه ای و مطمئن کار خواهید کرد.

- AutoCAD Map 3D می تواند با تمام فرمت های CAD و GIS کار کند و شما می توانید فرمت های نام برده را اجرا، ذخیره و به فرمت هایی که زیر نام برده شده تبدیل کنید:

- DWG

- Coatings Arc / Info

- SHP and E00 from ESRI

- MapInfo MIF / MID ™

- MapInfo TAB

- MicroStation DGN

- Generalized Markup Language

- Ordnance Survey MasterMap (DNF)

- Oracle

- Vector Product Format

- ASCII

- LandXML

حداقل سیستم مورد نیاز برای نصب این برنامه :

OS : Microsoft® Windows® 7 Professional, Ultimate, or Enterprise, Microsoft® Windows Vista® Enterprise, Business, Ultimate (SP2 or later), or Microsoft® Windows® XP Professional (SP3 or later)

Windows 7 or Vista: Intel® Pentium® 4 or AMD Athlon™ dual-core processor, 3.0 GHz or higher with SSE2 technology

Windows XP: Intel Pentium 4 or AMD Athlon dual-core processor, 1.6 GHz or higher with SSE2 technology

2GIG RAM

8 GB free disk space

Microsoft® Internet Explorer® 7.0 or later

Citrix® XenApp™ 5.0 on Windows Server 2003 or Citrix XenApp 6.0 on Windows Server 2008 R2

لینک به دیدگاه
در مورد Civil 3D چیزی میدونی؟

یه نرم افزار خیلی خوب برای تفکیک زمینه.

یه پروژه رو باهاش کار کردم میتونم بهت بگم حداقل یک هفته منو اندخت جلو.

آره. من همین پروژه آماده سازی زمین 480 هکتاریه که بهت گفته بودم رو با اون کار کردم البته در کنارش یه مهندس سیویل هم داشتم. lol میگم بحث تاپیک رو منحرف نکنیم ممد. یه تاپیک بزن خودت واسه معرفی این نرم افزارها...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...