رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

خب اينكه اين كار تدريجي صورت ميگيره درسته ولي راه حل نيست. به هر حال هر قدرم كه اين كار آروم صورت بگيره، حجم خون كه تغييري نميكنه.

ما يه برون‌ده قلبي ثابت رو كه در نظر بگيريم، مقدار خاصي ازش بايد به هر بافت برسه. حالا در نظر بگير كه يه مقدارش وارد دستگاه دياليز بخواد بشه. بالاخره بايد اين مقدار خون، از خون مورد نياز يه تعدادي از بافت‌ها تامين بشه.

با اين پيش فرض، چيكار ميشه كرد كه خون به بافت‌ها برسه ولي توي چرخه‌ي دياليز هم در جريان باشه. :ws38:

راهنمايي: اينجا براي اين مدت كوتاه، كميت مهمه نه كيفيت :)

فک کنم دستگاه دیالیز دقیقا مثه کلیه عمل میکنه یعنی بینه خونه کثیف و تمیز قرار میگیره یه لوله خاص بین سرخرگ وسیاهرگ قرار میگره که بعد از اینکه دستگاه کاره خودشو انجام داد دقیقا مثله کلیه، خون برگرده به بدن

هووم:ws38:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 232
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

درود :icon_gol:

بهش آب میبندن؟؟ :w58:

نیدونم والا.. برم ببینم چی میابم..:ws3:

آب كه نه ولي دقيقا گرفتي چه خبره :دي

بايد خون رقيق شه. براي اين كارم معمولا از هپارين استفاده ميشه.

چه تاپیک جالبی ، چطور من تا حالا ندیده بودمش :banel_smiley_4: دعوت کنین منُ دیگه w000.gif :ws3:

راستی زینا راست میگه حقشُ خوردم یه ابم روش :ws28:

در مورد دیالیز نیدونم ! یعنی اب قاطی خون میکنن ؟ :ws52:

تا جایی که یادمه دستگاه دیالیز یه قسمت از مسیر گردش خون میشد . یعنی یجور رگ مثلا !

بعد خون میرفت تو سطح پهنی که یه حالت ف ی ل ت ر داشت . اون طرف مواد خوب خون بود این طرف خون الوده !

حالا 3 تا عامل باعث میشدن که مواد زائد برن اون طرف و مواد مفید بیان تو خون

هیچکدوم از عواملش یادم نمیاد :ws28:

میشه قبل نوشتن تو این تاپیک مطالعه کرد ؟ 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

مسعود ميكشمت icon_razz.gif

امتيازا همون ديشب داده شد. :banel_smiley_4:

حالا اين هيچي زينا رو تحت حمله روحي رواني قرار دادي :banel_smiley_4:

اين چه وضعشه؟

در مورد اين تاپيكم بايد دعوت ميشدي ولي دليل نميشه. اينجا تالار خودته، بايد ميگشتي ببيني چه خبره توش :دي (ستاد اذيت و آزار مسعود)

كاملا درسته. دستگاه دياليز قسمتي از گردش خون ميشه. ***** هم به صورت يه غشا هست كه مواد از طريق اون تبادل ميشن. حالا مكانيزم اينو بگيد ببينيم چطوريه :دي

مطالعه هم ميشه داشت ولي اول ايده هامونو بگيم باحال تره :)

#zina#[/url'>906600]فک کنم دستگاه دیالیز دقیقا مثه کلیه عمل میکنه یعنی بینه خونه کثیف و تمیز قرار میگیره یه لوله خاص بین سرخرگ وسیاهرگ قرار میگره که بعد از اینکه دستگاه کاره خودشو انجام داد دقیقا مثله کلیه، خون برگرده به بدن

هووم:ws38:

يه چيزي تو همين مايه ها. ولي لوله اي نيست. همون غشا هست.

#zina#906603]یادمه دیالیزچن نوع داشت صفاقی و بقیشو یادم نیست:whistle:

و اینکه از حفره شکم استفاده میشد دیگه یادم نیست اوری اصرار نکن همینارو هم که یادم اومد خودمو کشتم:ws3:

بلي دياليز صفاقي از طريق شكم صورت ميگيره :دي

بقيشو بگرديد بيابيد :دي

لینک به دیدگاه

كسي چيزي نميخواد اضافه كنه؟ :ws38:

خب الآن ميدونيم كه با هپارين خون رقيق ميشه كه بتونه علاوه بر اينكه به بافت‌ها برسه و عملكردشون مختل نشه، توي دستگاه دياليز هم بره تا تصفيه بشه.

حالا از چه سيستمي استفاده ميشه كه مواد زائد از خون جدا بشن؟

گفتيم يه غشا هست كه بين خون و يه ماده ديگه قرار ميگيره و تبادل مواد بين اين دو، يه بخش از فرايند تصفيه هست.

حالا بگيم اون ماده چي هست و اين تبادل به چه طريق صورت ميگيره؟ :w16:

بيايد بگيد ديگه ... تو كتابا نوشته تنبلي كار زشته:w02:

لینک به دیدگاه

خب من یکمی تقلب کردم ، چیزایی که فهمیدم میگم :

خب حالا خون یه طرف غشا قرار داره و اون ماده اون یکی طرف :ws3:

حالا از سه ترفند استفاده میشه که این یکی برو اون طرف اون یکی بیاد این طرف ، البته منظور اینه که بد ها برن و خوبها بیان

اولین راه انتشاره . یعنی اینکه مواد به ناحیه ای که غلظت اون ماده کمتره حرکت میکنن . این میشه که مواد زائد مثل پتاسیم و سدیم فسفر منیزیم از خون خارج میشه و در عوض تو اون مایعه قند و کلسیم و بیکربنات زیاد میریزن که بره تو خون ( چون از اینا کم داره )

دومی اسمزه که ازش برای خارج کردن اب اضافی بدن استفاده میشه. چجوری ؟ اینجوری که اب همیشه به طرفی که غلظت مایع بیشتره حرکت میکنه .

حالا میان تو اون مایعه گلوکز میریزن که غلیظ بشه و اینجوری اب زیادی بره اون طرف

سومی اولترا *****اسیونه . یجورایی همون فشار دادنه . یعنی مایعات رو فشار میدن تا زودتر از فیلت ر عبور کنن :ws52: یعنی خون رو فشار میدن که ابش زودتر به اون طرف غشا بره ؟ !

نکته مهم اینه که غشا نباید بذاره که گلبولها و پروتئین ها عبور کنن :w16:

راستی یه چیز جالب . با اینکه دیالیز 2 یا 3بار در روز انجام میشه ، دیالیز میتونه 120 لیتر در هفته رو تصفیه کنه و این در حالیه که کلیه قادره 1200 لیتر در هفته رو تصفیه کنه

مطالعه سودمندی بود از ترم 4 فکر کنم :ws3:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

خب خب خب

مث اينكه اين تاپيك هيچ رقمه زير بار دموكراسي نميره :banel_smiley_4:

دستگاه سونوگرافي

بدوئيد بيايد ببينم چند مرده حلاجيد. هركي هرچي در موردش ميدونه و شنيده و ديده اعتراف كنه :w02:

لینک به دیدگاه
خب خب خب

مث اينكه اين تاپيك هيچ رقمه زير بار دموكراسي نميره :banel_smiley_4:

دستگاه سونوگرافي

بدوئيد بيايد ببينم چند مرده حلاجيد. هركي هرچي در موردش ميدونه و شنيده و ديده اعتراف كنه :w02:

واااااااااااي آدم بايد كلي آب بخوره :sad0:

لینک به دیدگاه
واااااااااااي آدم بايد كلي آب بخوره :sad0:

خيلي خوبه صبا. مرسي :icon_gol:

خب فك ميكني آدم چرا بايد اونقدر آب بخوره؟

يني اون آب قراره كمكي بكنه؟ :ws38:

لینک به دیدگاه

من تو فیلم دعوت دیدم کرم میزنن و اینکه همه چیزسیاهه و اون بچهه سفیده! و اینکه یه دو تا چیزِ لوله مانند هست که میزارند رو شکم مادر و فک کنم ازون لوله ها اشعه وارد میشه و برگدونده میشه و باعث میشه تصویر بچه دیده بشه!!!!:ws52:

لینک به دیدگاه

من این تاپیک رو دوست میدارم . کلا زیاد از کاری که نظم و دیسیپلین خاص بخواد خوشم نمیاد :ws3:

سونوگرافی اساس کارش با التراسوند هست ( مافوق صوت )

یه پروب پیزوالکتریک داره که قادره الکتریسیته رو به مکانیکی تبدیل کنه . یعنی موج مکانیکی ( امواج التراصوند ) ایجاد میکنه

حالا به خاطر اینکه هوا جاذب قوی برای امواج مکانیکی هست روی بدن شخص ژل میزنن تا پروب به طور کامل و بدون وجود هوا با بدن تماس پیدا کنه

به قول ما مچینگ امپدانس

خوب حالا چجوری تصویر بردای میکنه ؟

تا جایی که من یادمه التراصوند به هر اینترفیسی که میرسه یه اکو برمیگردونه ( یهنی یه قسمتی از امواج به صورت عمود بر میگردن ) که توسط دیتکتورها دیتکت میشه :ws3:

( اخر جمله بندی :دی )

حالا با توجه به زمانی که این اکو ها دیتکت میشن میتونیم فاصله اینترفیسها رو شناسایی کرد . البته شدت اکو ها هم میتونه به تشخیص ماهیت اینترفیس کمک کنه

حالا اینکه چرا زیاد اب میخورن رو نمیدونم ! اولین باره میشنوم !!!

میتونه به این دلیل باشه که شکم باد کنه و بین اندامها یکم فاصله بیفته تا راحتتر بشه اکو هارو تمیز داد :ws52: اصلا نمیتونه دلیلش این باشه sigh.gif

برم یه سر بیوالکتریک بزنم تا اوری دخلمُ نیاورده :ws3:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

:banel_smiley_4:

خب خودم ميگم

دستگاه بعدي اتوكلاو هست

چه انواعي داره؟

چطوري كار ميكنه؟

كارش چي هست؟

فرقش با فور چيه؟

بيايد ببينم. تنبلي نباشه. مديرتون تنبله شما ديگه چرا؟ w000.gif

لینک به دیدگاه

من یه استارت کوچیک میزنم :ws3:

تا جایی که مخ ناقسم یاری میکنه اتوکلاو سیستم کاریش اینجوری بود که اول وکیوم میکنه . بعد بخار اب شدید با حرارت زیاد میده واسه استریل کردن و ...

فرقش با فور اینه که فقط با حرارت کار نمیکنه و رطوبت هم داره ! فک کنم بعضی باکتری ها یه لایه دورشون دارن که محافظه

وقتی رطوبت میبینن این لایه باد میکنه حالا حرارت میتونه نابودشون کنه ! ( یه چیزی تو این مایه ها ترم 1 خوندیم فک کنم :ws52: )

باقیش با رفقا . البته بازم سر میزنم :w16: :a030:

لینک به دیدگاه
من یه استارت کوچیک میزنم :ws3:

تا جایی که مخ ناقسم یاری میکنه اتوکلاو سیستم کاریش اینجوری بود که اول وکیوم میکنه . بعد بخار اب شدید با حرارت زیاد میده واسه استریل کردن و ...

فرقش با فور اینه که فقط با حرارت کار نمیکنه و رطوبت هم داره ! فک کنم بعضی باکتری ها یه لایه دورشون دارن که محافظه

وقتی رطوبت میبینن این لایه باد میکنه حالا حرارت میتونه نابودشون کنه ! ( یه چیزی تو این مایه ها ترم 1 خوندیم فک کنم :ws52: )

باقیش با رفقا . البته بازم سر میزنم :w16: :a030:

با تشكر :icon_gol:

خب داره اينطوري پيش ميره بذار من اولش يه موردو بگم

به طور كلي اتوكلاو‌ها دو دسته هستن. يه مدل گراويتي هست و يكي هم پري وكيوم.

ايني كه مسعود گفت مدل پري وكيوم هست كه قبل از ورود بخار به محفظه‌ي استريل، تا فشار 800- ميليمتر جيوه توش خلاء ايجاد ميكنه و بعد به وسيله بخار، فشار رو تا 800+ افزايش ميده.

اينطوري بخار به همه‌ي وسايل حتي اگه توي پگ هم باشن ميرسه

اتوكلاو گراويتي هم مث زود پز عمل ميكنه.

خب حالا ادامه بديم.

مكانيزم كاري كه انجام ميدن و اينكه فشار چطور كنترل ميشه تا باعث منفجر شدن محفظه نشه رو ميتونيد توضيح بديد؟

بازم ميگم. هر چي به ذهنتون ميرسه بگيد. لزومي نداره درست باشه. مهم اينه كه روش فكر كنيم :w16:

لینک به دیدگاه
با تشكر :icon_gol:

خب داره اينطوري پيش ميره بذار من اولش يه موردو بگم

به طور كلي اتوكلاو‌ها دو دسته هستن. يه مدل گراويتي هست و يكي هم پري وكيوم.

ايني كه مسعود گفت مدل پري وكيوم هست كه قبل از ورود بخار به محفظه‌ي استريل، تا فشار 800- ميليمتر جيوه توش خلاء ايجاد ميكنه و بعد به وسيله بخار، فشار رو تا 800+ افزايش ميده.

اينطوري بخار به همه‌ي وسايل حتي اگه توي پگ هم باشن ميرسه

اتوكلاو گراويتي هم مث زود پز عمل ميكنه.

خب حالا ادامه بديم.

مكانيزم كاري كه انجام ميدن و اينكه فشار چطور كنترل ميشه تا باعث منفجر شدن محفظه نشه رو ميتونيد توضيح بديد؟

بازم ميگم. هر چي به ذهنتون ميرسه بگيد. لزومي نداره درست باشه. مهم اينه كه روش فكر كنيم :w16:

راستش نمیدونم اما میتونه یکی از این راه ها باشه :

میتونه یه الارم داشته باشه که اگه فشار سنج به یه عدد خاصی رسید فشار بخار رو قطع کنه ( یعنی ثابت کنه )

یا یه سوپاپ اطمینان داشته باشه تا در مواقع اضطراری باز بشه و بخار اضافی خارج بشه تا محفظه نترکه :ws52:

اون زودپزیه رو که نشنیدم ! اما تقریبا مکانیزم پری وکیوم گفتم دیگه :whistle:

لینک به دیدگاه

راستش نمیدونم اما میتونه یکی از این راه ها باشه :

میتونه یه الارم داشته باشه که اگه فشار سنج به یه عدد خاصی رسید فشار بخار رو قطع کنه ( یعنی ثابت کنه )

یا یه سوپاپ اطمینان داشته باشه تا در مواقع اضطراری باز بشه و بخار اضافی خارج بشه تا محفظه نترکه :ws52:

اون زودپزیه رو که نشنیدم ! اما تقریبا مکانیزم پری وکیوم گفتم دیگه :whistle:

خب اينجا هم يه سنسور دمايي بايد داشته باشيم، هم سوپاپ اطمينان براي اينكه وقتي فشار از يه حدي كه معمولا مقدار ثابتي هست بيشتر شد، مقداري از بخار داحل محفظه رو بيرون بده كه منفجر نشه :ws3:

از طرفيم بعضي دستگاها براي اينكه ايمني بيشتر رعايت بشه اون مورد اول رو گذاشتن. يعني اگه فشار يا دما به هر دليلي از حد معمول بيشتر شه، دستگاه خود به خود خاموش ميشه.

فك ميكني كدوم مدل بهتر كار كنه؟ چرا؟ :w02:

دما با چي بالا ميره؟

توي جفتشون بايد آب استفاده بشه كه بخار توليد شه و با اون استريل شن. از آب لوله‌كشي ميشه براش استفاده كرد؟ چرا؟ :w02:

لینک به دیدگاه
  • 9 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...