رفتن به مطلب

گاهی احترام بد نیست!

ارسال های توصیه شده

قبول ندارم.کاملا با این جمله که عقاید هر شخص محترم هست مخالفم

ببین دوست عزیز ، تو نمیتونی هیچ کسی رو مجبور کنی و چیزی رو بهش تحمیل کنی..!!!

مثال میزنم ؛ البته این مثالی هم که میزنم واقعا به چشم خودم دیدم و از دوستان نزدیک خودم هست !

یه نفر نماز نمیخونه و به اون چیزی که پدر مادرش ایمان دارن ، ایمان نداره ! ولی پدر و مادرش مجبورش میکنن که نماز بخونه ولی این دوست من میگه من وقتی بهش ایمان ندارم چرا باید مجبور بشم بخونم ، خیلی با این موضوع مشکل داره!!! البته نه فقط نماز خوندن ؛ تو خیلی مسائل باهاشون مشکل داره...

به نظر من باید به عقیده ش احترام بزارن و میدونم که هیچ وقت هم نمیتونن تغییرش بدن!

ولی اگه این قانون باشه که همه به عقاید همدیگه احترام بزارن هیچ وقت این مشکلات پیش نمیاد البته به شرطی که این احترام دو طرفه باشه نه اینکه یه عده بخوان از این موضوع سوء استفاده کنن....

• Like 1
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 420
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سوره بقره ایه193

"وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَ تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ لِلّهِ فَإِنِ انتَهَواْ فَلاَ عُدْوَانَ إِلاَّ عَلَى الظَّالِمِينَ

بجنگید (با)آنان تا ديگر فتنه‏اى نباشد و دين مخصوص الله گردد پس اگر دست برداشتند(از کفر) تجاوز جز بر ظالمان روا نيست

ظالم از نظر قران معنی مختلفی داره

یکیش اینه

سوره توبه ایه 5

فَإِذَا انسَلَخَ الأَشْهُرُ الْحُرُمُ فَاقْتُلُواْ الْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدتُّمُوهُمْ وَخُذُوهُمْ وَاحْصُرُوهُمْ وَاقْعُدُواْ لَهُمْ كُلَّ مَرْصَدٍ فَإِن تَابُواْ وَأَقَامُواْ الصَّلاَةَ وَآتَوُاْ الزَّكَاةَ فَخَلُّواْ سَبِيلَهُمْ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

پس هنگامیکه ماه‏هاى حرام سپرى شد مشركان را هر كجا يافتيد بكشيد و آنان را دستگير كنيد و محاصره کنید و به كمين آنان بنشينيد در هر مکانی که قابل کمین کردن است پس اگر توبه كردند و نماز خواندند و زكات پرداختند راه را بر آنها رها کنید، زيرا الله آمرزنده مهربان است.

من نمی خواهم وارد بحثتون شم فقط خواستم این

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
رو معرفی کنم .چون برای تفسیر قران از تفسیر نمونه استفاده کرده . و میشه بهش استناد کرد.

مثلا در مورد این آیه می تونید

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
رجوع کیند.

یا در ایه زیر

إِنَّمَا جَزَاء الَّذِينَ يُحَارِبُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَيَسْعَوْنَ فِي الأَرْضِ فَسَادًا أَن يُقَتَّلُواْ أَوْ يُصَلَّبُواْ أَوْ تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَأَرْجُلُهُم مِّنْ خِلافٍ أَوْ يُنفَوْاْ مِنَ الأَرْضِ ذَلِكَ لَهُمْ خِزْيٌ فِي الدُّنْيَا وَلَهُمْ فِي الآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ (مائده/33) سزاى كسانى كه (با) الله و فرستاده اش محاربه می‌کنند و در زمين به فساد (کارهائی که از دید اسلام گناه است) مى‏كوشند جز اين نيست كه كشته شوند يا بر دار آويخته گردند يا دست و پايشان در خلاف جهت‏ يكديگر بريده شود يا از آن سرزمين تبعيد گردند اين رسوايى آنان در دنياست و در آخرت عذابى بزرگ خواهند داشت.

مثلا در مورد این آیه امده است:

(( شأن نزول:

نقل شده كه: جمعى از مشركان خدمت پيامبر آمدند و مسلمان شدند اما آب و

هواى مدينه به آنها نساخت، رنگ آنها زرد و بدنشان بيمار شد، پيامبر صلّى اللّه عليه

و آله براى بهبودى آنها دستور داد به خارج مدينه، در نقطه خوش آب و هوايى از صحرا

كه شتران زكات را در آنجا به چرا مى‏بردند بروند و ضمن استفاده از آب و هواى آنجا

از شير تازه شتران به حد كافى استفاده كنند، آنها چنين كردند و بهبود يافتند اما به

جاى تشكر از پيامبر صلّى اللّه عليه و آله چوپانهاى مسلمان را دست و پا بريده و

چشمان آنها را از بين بردند و سپس دست به كشتار آنها زدند و از اسلام بيرون رفتند.

پيامبر صلّى اللّه عليه و آله دستور داد آنها را دستگير كردند و همان كارى كه با

چوپانها انجام داده بودند به عنوان مجازات در باره آنها انجام يافت، آيه در باره

اين گونه اشخاص نازل گرديد و قانون اسلام را در مورد آنها شرح داد.

تفسير:

كيفر آنها كه به جان و مال مردم حمله مى‏برند- اين آيه در حقيقت بحثى را

كه در مورد قتل نفس در آيات سابق بيان شد تكميل مى‏كند و جزاى افراد متجاوزى را كه

اسلحه به روى مسلمانان مى‏كشند و با تهديد به مرگ و حتى كشتن، اموالشان را به غارت

مى‏برند، با شدت هر چه تمامتر بيان مى‏كند، و مى‏گويد: «كيفر

برگزيده تفسير نمونه، ج‏1، ص: 512

كسانى كه با خدا و پيامبر به جنگ برمى‏خيزند و در روى زمين دست به فساد

مى‏زنند اين است كه (يكى از چهار مجازات در مورد آنها اجرا شود. نخست:) اين كه كشته

شوند، (ديگر) اين كه به دار آويخته شوند، (سوم) اين كه دست و پاى آنها بطور مخالف

(دست راست با پاى چپ) بريده شود (چهارم) اين كه از زمينى كه در آن زندگى مى‏كنند

تبعيد گردند» (إِنَّما جَزاءُ الَّذِينَ يُحارِبُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ

يَسْعَوْنَ فِي الْأَرْضِ فَساداً أَنْ يُقَتَّلُوا أَوْ يُصَلَّبُوا أَوْ

تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَ أَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلافٍ أَوْ يُنْفَوْا مِنَ

الْأَرْضِ).

در پايان آيه مى‏فرمايد: «اين مجازات و رسوايى آنها در دنيا است و (تنها

به اين مجازات قناعت نخواهد شد بلكه) در آخرت نيز كيفر سخت و عظيمى خواهند داشت»

(ذلِكَ لَهُمْ خِزْيٌ فِي الدُّنْيا وَ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذابٌ عَظِيمٌ).

از اين جمله استفاده مى‏شود كه حتى اجراى حدود و مجازاتهاى اسلامى مانع

از كيفرهاى آخرت نخواهد گرديد.))

• Like 2
لینک به دیدگاه

امضای من ویرایش شد. اون قسمتی که احساس میکردم توهین آمیزه حذف شد. اگر بازم احساس میکنید به اعتقاداتتون توهین میشه بگید تا کلا حذفش کنم. :w16:

مگر نه اینکه همه میخوایم اینجا با هم دوستی کنیم؟

پس آزردن دوستان چه حاصلی داره؟ یک امضاء ارزش این حرفها رو نداره. هزار تا امضای قشنگ تر از این میتونم بزارم که هیچ کدوم از دوستانم ازش ناراحت نشن.

• Like 13
لینک به دیدگاه
امضای من ویرایش شد. اون قسمتی که احساس میکردم توهین آمیزه حذف شد. اگر بازم احساس میکنید به اعتقاداتتون توهین میشه بگید تا کلا حذفش کنم. :w16:

پس آزردن دوستان چه حاصلی داره؟ یک امضاء ارزش این حرفها رو نداره. هزار تا امضای قشنگ تر از این میتونم بزارم که هیچ کدوم از دوستانم ازش ناراحت نشن.

میدونی ابولفضل جان به نظر من مهم این نیست که کسی آزرده میشه یا شاد میشه .. این میشه زندگی کردن به دلخواه دیگران

مهم اینه که ما وقتی یه کلامی رو به کار میبریم چه هدفی داریم از اون

اگر قصد این رو داشته باشیم که نکته ی مثبت و مفیدی رو به دیگران منتقل کنیم .. خیلی خوبه ..اگر به این کارمون اعتقاد داشته باشیم حتی اگر طرف ناراحت هم بشه ارزشش رو داره

اما خداییش اگر قصد اینه که یه چیزی بگیم که طرفمون دلش بسوزه و هیچ نکته ی مثبتی هم براش نداشته باشه .. و به نوعی دل خودمون خنک شه ... این در درجه ی اول به خودمون ظلم شده

• Like 5
لینک به دیدگاه
میدونی ابولفضل جان به نظر من مهم این نیست که کسی آزرده میشه یا شاد میشه .. این میشه زندگی کردن به دلخواه دیگران

مهم اینه که ما وقتی یه کلامی رو به کار میبریم چه هدفی داریم از اون

اگر قصد این رو داشته باشیم که نکته ی مثبت و مفیدی رو به دیگران منتقل کنیم .. خیلی خوبه ..اگر به این کارمون اعتقاد داشته باشیم حتی اگر طرف ناراحت هم بشه ارزشش رو داره

اما خداییش اگر قصد اینه که یه چیزی بگیم که طرفمون دلش بسوزه و هیچ نکته ی مثبتی هم براش نداشته باشه .. و به نوعی دل خودمون خنک شه ... این در درجه ی اول به خودمون ظلم شده

مهدی جان با حرفت موافقم داداش. ولی عوض کردن امضا به خاطر احترام به دوستانم نمیشه زندگی کردن به خاطر دیگران. مگه یه امضا چه ارزشی داره. من واقعا نمیدونستم با یه چیز به این سادگی میتونم باعث رنجش دیگران بشم. همینطور با یه چیز به این کوچیکی میتونم باعث خوشحالیشون بشم. واقعا همه این پستهایی که تا حالا اینجا دادم و همه عنوان و امتیازی که گرفتم (خدا به سر شاهده از ته دلم میگم) ارزش کوچیکترین دلخوری رو نداره. اگه فقط یه نفر بخواد واسه این چیزا ناراحت بشه واقعا ترجیح میدم هیچکدومش نباشه. اونکه امضاست.

• Like 3
لینک به دیدگاه
مهدی جان با حرفت موافقم داداش. ولی عوض کردن امضا به خاطر احترام به دوستانم نمیشه زندگی کردن به خاطر دیگران. مگه یه امضا چه ارزشی داره. من واقعا نمیدونستم با یه چیز به این سادگی میتونم باعث رنجش دیگران بشم. همینطور با یه چیز به این کوچیکی میتونم باعث خوشحالیشون بشم. واقعا همه این پستهایی که تا حالا اینجا دادم و همه عنوان و امتیازی که گرفتم (خدا به سر شاهده از ته دلم میگم) ارزش کوچیکترین دلخوری رو نداره. اگه فقط یه نفر بخواد واسه این چیزا ناراحت بشه واقعا ترجیح میدم هیچکدومش نباشه. اونکه امضاست.

من دروغ نگم اولین بار که امضاتون رو دیدم خوشم اومد:ws3:

ولی خب توهین بودن یا نبودن اون امضا به هدف خودتون بستگی داشت که مطمئنم توهین نبود

ولی بازم ممنون که این حساسیتو به خرج دادین:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

• Like 2
لینک به دیدگاه
ببین دوست عزیز ، تو نمیتونی هیچ کسی رو مجبور کنی و چیزی رو بهش تحمیل کنی..!!!

مثال میزنم ؛ البته این مثالی هم که میزنم واقعا به چشم خودم دیدم و از دوستان نزدیک خودم هست !

یه نفر نماز نمیخونه و به اون چیزی که پدر مادرش ایمان دارن ، ایمان نداره ! ولی پدر و مادرش مجبورش میکنن که نماز بخونه ولی این دوست من میگه من وقتی بهش ایمان ندارم چرا باید مجبور بشم بخونم ، خیلی با این موضوع مشکل داره!!! البته نه فقط نماز خوندن ؛ تو خیلی مسائل باهاشون مشکل داره...

به نظر من باید به عقیده ش احترام بزارن و میدونم که هیچ وقت هم نمیتونن تغییرش بدن!

ولی اگه این قانون باشه که همه به عقاید همدیگه احترام بزارن هیچ وقت این مشکلات پیش نمیاد البته به شرطی که این احترام دو طرفه باشه نه اینکه یه عده بخوان از این موضوع سوء استفاده کنن....

حرف شما را  تا جایی قبول دارم.ولی نه کاملا.

اتفاقا به نظر من احترام گذاشتن به همه اعتقادات کار غیر اخلاقی هست.

البته تاپیکی هم در مورد این موضوع  زده بودم

احترام گذاشتن به همه اعتقادات درست هست؟

khatane.jpg

• Like 4
لینک به دیدگاه
سلام

آرزو به دل مونده بودم که خدایا این دوست عزیزمون حانیه گرامی کی تاپیک خواهد زد که شکر خدا به این ارزومونم رسیدیم. بهت تبریک میگم عزیزم.

در جواب موضوع تاپیک باید بگم : معنی و محدوده توهین در ذهنیت ما هنوز مشخص نیست و هر کاربری دهنیت و معنای خاصی رو برای این واژه تعریف کرده که شاید با اصل معنی اون واژه مغایر هم باشه.

از اساتید انجمن خواهش میکنم لطف کنن و معنی توهین رو اول کاری بگن تا همه ما بدونیم که چه حرف و حرکتی توهین هست و کدام حرف و جواب نقد محسوب میشه نه توهین.

آیا ابراز عقیده میتونه توهین باشه ؟ بنظر من نمیتونه.

آیا جواب بر عکس به یک ایده ای میتونه توهین باشه؟ بازم نه

آیا بیان و انتقاد از واقعیت های شرم آور و یا خرافی که تو باور ها و ائین ها هست میتونه توهین باشه : بازم نه

آیا برداشت صادقانه یک نفر از یک واقعیت تاریخی که مطابق اصل اون رویداد نیست میتونه توهین باشه : نه

عرض من اینه که اول بیائید مرز های توهین رو مشخص کنید که ببینیم ایا آنچه را که ما توهین تصور میکنیم ایا بواقع توهین هست یا بیان صادقانه یک برداشت ذهنی است.

سخن اخر اینکه صاحب هر عقیده ای باید انقدر روشنفکر باشه که اگه کسی امد و غلط های یک عقیده رو مطرح کرد نباید تحلیل اون فرد را توهین بنامیم بلکه باید تحلیل های اون منتقد را بخوبی گوش کنیم و اگر صحیح بودند به او حق بدهیم و انتقادش را قبول کنیم.

اصل معنی توهین را بخوبی و با واقعیت بدانیم , خیلی از چالش هامون که با هم داریم حل میشه. هر بیانی توهین نیست. تحلیل یا نقد یا انتقاد هست و این سه مورد با توهین فرق داره.

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

منم تا حالا فکر کنم صد بار این رو گفتم...

تا حالا هر زمان که دیدم سر منشا این مسائل از تفاوت در تعاریف ما بوده... همیشه باید اول هر چیزی رو تعریف کرد بعد میتونیم قدمی برداریم...

اینجا هم چیزی که از نظر فردی توهین هست از نظر فرد دیگری توهین نیست... باید دید تعریف هر کس از توهین چی هست...

بنده همین مسئله دو سه روز پیش توی یک تاپیکی به یکی دیگه از دوستان گفتم که اول مسئله رو تعریف کنید و بعد ادامه بدید... البته به نظر ایشون اینکار بیخود بود...

• Like 7
لینک به دیدگاه
حرف شما را تا جایی قبول دارم.ولی نه کاملا.

اتفاقا به نظر من احترام گذاشتن به همه اعتقادات کار غیر اخلاقی هست.

البته تاپیکی هم در مورد این موضوع زده بودم

احترام گذاشتن به همه اعتقادات درست هست؟

khatane.jpg

دقیقا... تمام اعتقادات قابل احترام نیستند...

منتها مشکل اینجاست که کی باید مشخص کنه که کدام عقیده ارزش احترام رو داره... چون مسلما هر کسی فکر میکنه که عقیده ی خودش ارزش احترام رو داره...

• Like 5
لینک به دیدگاه

خداییش منم موندم چرا اینقدر در حرف اصرار داریم همه عقاید قابل احترامند ولی در عمل، چه منطقی و چه بی منطق کوچکترین نشانه ای از این منش نمیبینیم؟!!

حداقل شعارش رو هم ندید....

یه سوال دارم از کسانی که میگن همه اعتقاد ها محترمند....دراسلام این روایت هست که دختر باکره نباید اعدام بشه بنابراین در زندانهای ما اگه بخوان دختری رو

اعدام کنند بهش تجاوز میکنند!! و اعتقاد دارند به این کار، یعنی به نظر خودشون بر اساس سنت و سیره پیامبر عمل میکنند...این عقیده محترمه ایا؟!

• Like 11
لینک به دیدگاه
امضای من ویرایش شد. اون قسمتی که احساس میکردم توهین آمیزه حذف شد. اگر بازم احساس میکنید به اعتقاداتتون توهین میشه بگید تا کلا حذفش کنم. w16.gif

ابوالفضل جون منم الان ازت دلخور شدم که امضاتو عوض کردی اگه میخوای دلخوریم برطرف شه دوباره برش گردون به حالت قبل !!! :banel_smiley_4:

• Like 8
لینک به دیدگاه

یه سوال دارم از کسانی که میگن همه اعتقاد ها محترمند....دراسلام این روایت هست که دختر باکره نباید اعدام بشه بنابراین در زندانهای ما اگه بخوان دختری رو

اعدام کنند بهش تجاوز میکنند!! و اعتقاد دارند به این کار، یعنی به نظر خودشون بر اساس سنت و سیره پیامبر عمل میکنند...این عقیده محترمه ایا؟!

این مطلبی که گفتی اولین بارم بود شنیدم

من الان دارم یک ساعت اینترنتو میگردم که بتونم یه منبعی پیدا کنم که اول این مورد تو اسلام باشه و حالا بخش بعدیش که بهتره بگذریم .. اما نتونستم پیدا کنم

من یه مطلب فقط دیدم که درقانون اگر پسر و دختر به سن قانونی نرسیده باشن نمیشه اونها رو اعدام کرد ..

این مطلب برام جالبه .. اگه منبع مشخصی داری حتما بهم بده :icon_redface:

• Like 3
لینک به دیدگاه
خداییش منم موندم چرا اینقدر در حرف اصرار داریم همه عقاید قابل احترامند ولی در عمل، چه منطقی و چه بی منطق کوچکترین نشانه ای از این منش نمیبینیم؟!!

حداقل شعارش رو هم ندید....

خیلی منطقی به نظر نمیرسه اینکاری که گفتین!!چون اگه فرد واقعا در نظر خودش معتقد باشه اونو اعدام کنه سنگینتره تا اینکه بخواد تجاوز و زنا انجام بده!!!

ولی در کل فکر نکنم این عقیده محسوب بشه حداقل وابسته به کلی نیست!!

اگر هر کسی بخواد گناه خودشو ناشی از عقیده بدونه خب محترم نیست گرچه بیشتر شبیه ضد عقیده هست تا عقیده!!!

البته فکر کنم تو تاپیکی راجع به این به اصطلاح عقیده ها بحث شده:banel_smiley_4:

• Like 3
لینک به دیدگاه
هیچگاه مسخره کردن عقیده خود مجوز تمسخر عقاید دیگران رو نمیده:banel_smiley_4:

عقائد یقیه ارزشی برام نداره البته اگه بفهمم چرت ان

• Like 2
لینک به دیدگاه

امروز به صورت کاملا اتفاقی یه مطلبی خوندم

در دنیا قوانین را به زبان فرانسه می نویسند چون زبان کاملی است

من ریشه همه بدبختی هامونو در درست اجرا نشدن و یا اصلا اجرا نشدن قوانین میدانم

البته میزان و درصد توده و عامی بودن افراد جامعه رو هم نباید بی تاثیر دونست

قوانین هم بر دو دسته کلی تقسیم می شوند قوانین سنتی که اغلب از به اصطلاح کتب دینی نشات گرفته اند و خب طبق گفته قانونگذاران چنین قوانینی قابل تغییر نیستند

و قوانینی که توسط بشر نوشته می شود و برحسب تجربه و برحسب میزان پیشرفت و درکی که بشر از جهان پیرامونش و شرایط زندگی و تعریفی که از زندگی و زیست و حقوقی که باید برای انسان و حیوان و طبیعت درنظر گرفته میشود کسب می کند

اما اینکه قانون گذار کی یا چه کسانی باشند و چگونه این حق به انان داده شود بسته به میزان اگاهی و درک افراد اون جامعه دارد هرچقدر میزان اگاهی کمتر احتمال افتادن قدرت مطلقه دست یک عده ناچیز بیشتر

به خاطر همین بجای اینکه بیاییم عقاید همدیگر رو حقیر و ناچیز کنیم یا همدیگر و بکوبیم بابت عقاید مخالف بوسیله برچسب زدن و حذف کردن بیایید به این مسئله زوم کنیم که به عنوان یک انسان دارای چه حقوقی هستیم و این حقوق رو چگونه بدست بیاوریم و چگونه اون حفظ کنیم

برای اینکار هم ملتهایی توی دنیا هستند که می تواند الگو و سرمشق خوبی برای ما باشند

کشورهایی که از نظر همه شاخصهای اجتماعی - فرهنگی - رفاهی - بهداشتی -سیاسی (نحوه توزیع و انتقال قدرت بدون کمترین هزینه ) در این 20 سال اخیر جزو کشورهای صدر نشین درجدول بوده اند

• Like 8
لینک به دیدگاه
خیلی منطقی به نظر نمیرسه اینکاری که گفتین!!چون اگه فرد واقعا در نظر خودش معتقد باشه اونو اعدام کنه سنگینتره تا اینکه بخواد تجاوز و زنا انجام بده!!!

ولی در کل فکر نکنم این عقیده محسوب بشه حداقل وابسته به کلی نیست!!

اگر هر کسی بخواد گناه خودشو ناشی از عقیده بدونه خب محترم نیست گرچه بیشتر شبیه ضد عقیده هست تا عقیده!!!

البته فکر کنم تو تاپیکی راجع به این به اصطلاح عقیده ها بحث شده:banel_smiley_4:

این اتفاقیه که افتاده....اون هیچی ...ختنه کردن دخترها رو چی میگید؟؟یکی از دوستان تو تاپیکش اشاره کرده بود بهش..اونا هم اعتقاد دارن کار درست و الهی انجام میدن...اون چی؟؟

• Like 7
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...