رفتن به مطلب
mona_serendipity

ده راه افزایش طول عمر لپتاپ

پست های پیشنهاد شده

بسیاری از افرادی که دارای رایانه شخصی قابل حمل هستند، به طور صحیح از آن استفاده نمی کنند و نحوه برخورد صحیح با لپتاپ را نمی دانند. به همین دلیل با خرابی های زودرس، کاهش عمر مفید و کاهش سرعت مواجه می شوند. در این مقاله قصد داریم تا عادت های اشتباه افراد در استفاده و نگه داری از لپتاپ ها را بیان کنیم و راه حل هایی پیشنهاد کنیم تا با افزایش سطح آگاهی و عملکرد لپتاپ ها، طول عمر آن ها را بالاتر ببریم.

۱
-
بیشتر لپتاپ های موجود، دارای سیستم عامل های اصلی هستند. لپتاپ هایی که دارای سیستم عامل ماکروسافت ویندوز هستند شماره سریالی اختصاصی دارند که فقط می توان همین لپتاپ را با آن ثبت قانونی کرد. این شماره سریال در پشت بدنه هک شده است. این شماره سریال ۲۵ رقمی را به همراه شماره سریال لپتاپ، سری ساخت، مدل طراحی و تمامی شماره هایی را که به نظرتان مهم هستند را در جایی یادداشت کنید تا در صورت مخدوش شدن شماره ها، آن ها را از دست ندهید.

۲- سعی کنید از نرم افزارهای رجیستر شده و اصل استفاده کنید. با صرف هزینه ای بیشتر سلامت لپتاپ خود را به تضمین کنید. همان طور که می دانید در ایران به طور کامل قانون کپی رایت رعایت نمی شود و بیشتر نرم افزارهای موجود قفل شکسته اند و کارایی حقیقی خود را ندارند و احتمال صدمه زدن به سیستم عامل شما را دارند. این گونه نرم افزارهای قفل شکسته تمامی امکانات حقیقی نرم افزار را ندارند و یا اگر هم داشته باشند به طور ناقص کار می کنند چون بیشتر نرم افزارها با ثبت قانونی تمامی امکانات خود را در اختیار کاربران قرار می دهند.

۳- نرم افزارهای خود را بروز نگه دارید. با بروزرسانی مداوم نرم افزارهای سیستم خود، هم از امکاناتی بیشتر که نسخه جدیدتر ارائه می کنند، بهره مند می شوید و هم حفره های امنیتی را بر طرف می سازید. این کار باعث افزایش امنیت سیستم عامل و پایداری بیشتر می شود.

۴- از نصب نرم افزارهای گوناگون و مشابه و غیر ضروری جدا خود داری کنید. این کار فقط باعث اشغال کردن فضا، کاهش سرعت سیستم و کاهش پایداری سیستم می شود و البته فشار زیاد بر روی هسته لپتاپ. در زمانی که در اینترنت در حال جست و جو هستید ممکن است با پیام هایی مبتنی بر نصب نرم افزارهایی مواجه شوید که جدا توصیه می شود از دریافت و نصب آن ها خودداری کنید. مگر آنکه از وبسایتی مطمئن و با اعتبار پیامی دریافت کنید.

 

PCA10WTILL0.jpg

۵- نرم افزارهای بهبود سازی زیادی برای برگرداندن تنظیمات رجیستری به حالت اولیه و پاکسازی فایل های بی مصرف هستند. یکی از آن ها را نصب کنید و البته با اجرای مداوم آن (هفتگی) سلامت سیستم عامل خود را تضمین کنید.

۶- هارد دیسک تنها دستگاه مکانیکی داخلی رایانه ها می باشد و امکان بروز اشکال برای آن ها به نسبت بسیار ببیشتر است. خرابی هایی مانند بدسکتور، پراکندگی داده ها و … . با استفاده از نرم افزارهای مختلف یا خود سیستم عامل هر ماه یکبار هارددیسک خود را
Defragment
کنید تا از پراکندگی داده ها جلوگیری کنید و هم سرعت سیستم را بالا ببرید و هم طول عمر هارددیسک را افزایش دهید.

۷- اگر از لپتاپ خود همیشه استفاده می کنید، هیچ گاه آن را در طول روز زیاد روشن خاموش نکنید. با روشن شدن لپتاپ برق اولیه ای که وارد لپتاپ می شود، در دراز مدت باعث صدمه زدن به اجزای رایانه می شود. پس توصیه می شود که آن را موقتا به حالت
Sleep
یا
Hibernate
در بیاورید و پس از اتمام کار در طول روز حتما به سیستم استراحت داده و آن را خاموش کنید.

۸- از زیاد باز و بسته کردن درب لپتاپ جدا خودداری کنید. اگر عادت دارید از لپتاپ خود مداوم استفاده کنید، سعی کنید درب آن را باز و بسته نکنید چون در دراز مدت به درب و صفحه نمایش صدمه می زند. آن را در جایی مطمئن و به دور از اشیای نوک تیز قرار دهید و صفحه را در مدتی که استفاده نمی کنید خاموش کنید.

PCA10WTILL1.jpg

 

۹- نور صفحه را در حالت های مختلف، درست تنظیم کنید. به هنگامی که باتری به برق وصل نیست، نور را کمتر از حد میانگین و هنگامی که لپتاپ را به برق وصل کرده اید کمی بیشتر از حد میانگین قرار دهید. توصیه می شود هیچ گاه نور را تا آخرین درجه زیاد نکنید چون هم باعث خستگی چشم و هم باعث کمتر شدن شفافیت
LCD
طی مدتی می شود.

۱۰- با پاک کننده های مخصوصی که فقط برای صفحه های LCD هستند، نمایشگر لپتاپ را تمیز کنید و از دستمال های نرم و بدون پرز استفاده کنید. این کار را هر دو یا سه روز یکبار حتما انجام دهید و عمر و شفافیت نمایشگر خود را بالا ببرید. اما قبل از پاک کردن، سعی کنید گرد و غبار را از روی صفحه پاک کنید و سپس از مواد شوینده استفاده کنید. همچنین تحقیقات نشان داده است گرد و غباری که بر روی صفحه نمایشگر وجود دارد، باعث سر درد و در دراز مدت، سرطان های مختلفی را برای انسان به وجود می آورد. پس حتما پاک سازی نمایشگر را دائما با مواد شوینده مخصوص تکرار کنید.

 

 

نویسنده: کوشا زارعی

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

در قسمت قبلی در راهکار برای افزایش فرهنگ استفاده از رایانه های قابل حمل را توضیح دادیم. در ادامه به چندین راه کار دیگر برای جلوگیری از صدمات به لپتاپ می پردازیم.

۱- برای پاک کردن لپتاپ خود هیچ گاه از مکنده ها و یا دمنده های قوی مانند جاروبرقی های کوچک استفاده نکنید. این کار باعث صدمه زدن به قسمت های مختلف لپتاپ می شود. به طور مثال به طور مستقیم جاروبرقی های دستی را به فن هسته لپتاپ که در پشت بدنه هست، نزدیک نکنید. زیرا باعث چرخش بیش از حد فن شده و به آن صدمه می زند.

۲- سعی کنید از قابلیت های Sleep و Hibernate سیستم عامل به جای خاموش کردن استفاده کنید. برای مدتی که با سیستم کار نمی کنید، آن را کامل خاموش نکنید. سیستم را طوری تنظیم کنید که در صورت بستن لپتاپ یا در مدت زمان هایی که با آن کار نمی کنید، به طور خودکار ابتدا به حالت Sleep و بعد از چند دقیقه Hibernate شود. این کار عمر لپتاپ را واقعا افزایش می دهد.

۳- زمانی که قصد حمل لپتاپ را دارید، به هیچ عنوان آن را روشن و یا در حالت Sleep حمل نکنید. حالت Sleep یک حال نیمه روشن است و با فشار دادن هر دکمه ای، سیستم روشن می شود و احتمال اینکه رایانه صدمه ببیند خیلی بالا است. سیستم را یا به طور کامل خاموش کنید و یا آن را به حالت Hibernate ببرید. (توصیه می شود که لپتاپ را خاموش کنید)

PCA10WTILL2.gif

 

۴- برای لپتاپ خود میزهای قابل حمل کوچک تهیه کنید. این میزها مخصوص لپتاپ هستند و البته قابل حمل که با قرار دادن لپتاپ بر روی آن ایمنی لپتاپ بالاتر می رود. این میزها بسته به مدل های مختلفی که دارند، می توانند در چندین حالت قرار گیرند. به طور مثال این میزها با ایجاد یک شیب نسبی، باعث روان تر شدن عمل تایپ می شوند و بهتر می توان کلیدها را فشار داد. همچنین با ایجاد ارتفاع، فن خنک کننده از زمین فاصله می گیرد و بهتر سیستم را خنک می کند.

۵- اگر از لپتاپ خود زیاد استفاده می کنید، یک موس مخصوص لپتاپ تهیه کنید. این موس ها کمی کوچکتر از موس های معمولی هستند و سیم آن ها جمع می شود که برای لپتاپ مناسب است. به خاطر استفاده زیاد از صفحه لمسی لپتاپ ها که همان موس هستند، در طولانی مدت باعث ایجاد درد در مفاصل انگشتان شده و ناراحتی هایی را ایجاد می کند. پس بهتر است از یک موس قابل حمل و یا بولوتوث دار استفاده کنید مگر در مواقع خاص.

۶- لپتاپ را هیچ گاه در مکان نرم و پرزدار قرار ندهید. این کار باعث جلوگیری از ورود هوا به فن و خنک کردن درست CPU می شود که عامل اصلی خرابی لپتاپ ها همین مورد است و بهتر از میز لپتاپ استفاده کنید. لپتاپ را همیشه در جای صاف و بدون گرد و غبار قرار دهید تا از ورود اشیای ریز مخرب جلوگیری کنید.

۷- بدنه لپتاپ را هر چند وقت یکبار تمیز کنید. مخصوصا قسمت پشتی بدنه و خنک کننده. این کار تا حد بسیار زیادی از صدمه دیدن و وارد شدن گرد و غبار به سیستم جلوگیری می کند. صفحه کلید را نیز با دستمال و پاک کننده تمیز کنید و چربی های بدنه را با مواد مخصوص رفع کنید. این کار را مداوم انجام دهید ولی به یاد داشته باشید هیچ گاه از شوینده های قوی استفاده نکنید.

۸- وسایل اکترونیکی جانبی مانند Ram Reader، Webcam، موبایل و غیره را خیلی کم به لپتاپ وصل کنید. زیرا این وسایل برق خود را از لپتاپ تهیه می کنند و این یک فشار مضاعف را به باتری وارد می کند. بهتر است که پس از استفاده آن ها را از لپتاپ جدا کنید.

 

PCA10WTILL3.jpg

 

۹- هنگامی که از لپتاپ خود استفاده می کنید و دسترسی به برق دارید، برای افزایش طول عمر باتری حتما آن را به برق متصل کنید. حتی زمانی که باتری کاملا پر باشد. خالی و پر شدن زیاد باتری به آن صدمه می زند و باعث می شود زودتر از عمر مفید خود از بین برود. البته هر چند وقت یکبار بگذارید تا باتری به طور کامل تخلیه شود و خودکار خاموش شود.

۱۰- به هنگام استفاده زیاد لپتاپ را تکان ندهید. درست است که لپتاپ برای حمل و نقل ساخته شده است اما تکان های زیاد و شدید باعث ایجاد اشکال در سوزن هارد دسیک و فن خنک کننده می شود.

 

 

نوشته شده توسط کوشا زارعی

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...