رفتن به مطلب

آتاری، میکرو، سگا، پلی استیشن 1 - نوستالوژی دهه 60 ای ها

Neutron

ارسال های توصیه شده

0sz47nvlrxn6hs0a96rp.jpg

گرچه می گویند که ما دهه 60 ای ها بدبخت ترین انسانهایی هستیم که در این مملکت به دنیا آمده ایم، درست است که میگویند حضور ما باعث شد هرم جمعیتی ایران یکهویی چاق شود، اما با این حال به همین تعداد زیادمان ، خاطرات زیباتر و جالبناک تری را از هر نسل دیگه ای در این مملکت تجربه کردیم.

یکی از پدیده هایی که با نسل ما شروع شد و با نسل ما به اوج رسید، پدیده ی بازیهای کامپیوتری بود.

اول از همه آتاری کف همه مان را برید! دستگاهی که با یک گوشتکوب کار میکرد و بازی معروفش و بی قواره اش هواپیما چقدر برایمان هیجان انگیز بود. اینکه تو باشی و یک دستگاه و یک تلویزیون و آنچه را که اراده میکردی را در صفحه ی تلویزیون میدیدی.

atari2600.jpg

بعد از آتاری نوبت میکرو بود که نفسمان را ببرد! آنقدر جلوی میکرو قارچ خور (که بعدها فهمیدیم اسمش سوپرماریو است) بازی میکردیم تا آخر با کتک مادر از جایمان کنده می شدیم و به سراغ درسمان می رفتیم!

h2ftoo3uw6.jpgmicro-3.png

2377.jpg

در بحبوحه ی جوگیری های ناشی از بازی با میکرو، دستگاه بازی سگا وارد بازار ایران شد و خواب را از چشمان ما گرفت! بازی های متنوع و کیفیت گرافیکی بالاتر نسبت به دو مورد قبلی و در دسترس بودن بازیهای آن باعث شد تا کم کم سگا حتی تبدیل به یک منبع اشتغال زایی برای مملکت شود و کلوپهای متعددی برای اجاره دادن بازی ها برای کسانی که قدرت خرید آن را نداشتند، شکل بگیرد. از بازی ها نوستالوژیک سگا می توان به فوتبال، شینوبی، کمبات، شورش در شهر لاک، پشتهای نینجا و ... اشاره کرد.

SegaGensis.jpg

2ikfijvaubzugqehsio2.jpg

k1bfz0ulzh5tkqq7sunm.jpg

در همان هنگامی که ما امتحانات راهنمائیمان را به خاطر اعتیاد به سگا یکی یکی با نمرات داغون رد میکردیم، شایعاتی مبتنی بر آمدن دستگاههایی بین کلوپ ها باب شد که سی دی میخورند و سه بعدی نشان می دهند. وقتی هم که وارد بازار شد، همه گیر شد و کاری کرد که نسل ما کاملا سگا را فراموش کند و نسل جدید بازی های کامپیوتری سه بعدی کنسول پلی استیشن که به خاطر سواد پائین ما و به خاطر اینکه روش آرم سونی هک شده بود، به سونی معروف شدند، جایش را حسابی میان ما باز کند. البته در مدتی که سگا یکه تاز کلوپهای ما بود یک کنسول بازی دیگری به نام نینتتدو مدتی جا باز کرد، اما هیچ گاه نتوانست محبوبیت کنسولهای دیگر را بدست آورد.

بدون شک معروفترین بازی های پلی استیشن 1 مجموعه فوتبالهای شرکت کونامی بود که به تناسب سالی که تولید میشدند در ایران نامگذاری می شدند مانند: فوتبال 98 فوتبال 99 یا فیفا 2000. در کنار فوتبال بازی هایی مثل کراش و تیکن هم توانستند مشتری های خاص خود را پیدا کنند.

PlayStation.png

Fifa 99.jpg

تقریبا بعد از پلی استیشن 1 دیگر ما داشتیم وارد دوره ی جوانیمان میشدیم، و هنگامی که پلی استیشن 2 و xBox آمد حسرت این را خوردیم که چرا هنوز کودک و نوجوان نیستیم تا بتوانیم با خیال راحت و بدون نگاه سنگین بزرگترها، آنها را نیز امتحان کنیم.

نوشته : جیمی نیوترون

شما چه خاطرات نوستالوژیکی از بازی های کامپیوتری دارید؟

• Like 31
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 60
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

یادش بخیر 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

از بین اینا فقط آتاری داشتم و میکرو

پلی استیشنم میرفتیم کلوپ

فیفا 99 یا 2000 میزدیم

من یا برزیل بودم یا آرسنالtexc5lhcbtrocnmvtp8.gif

بعضی وقتام سر حساب بازی میکردیم:whistle:

• Like 13
لینک به دیدگاه

یادش بخیر....چه نوستالژیک

من فقط آتاری بازی کردم...بقیه شو حتی دستگاشم ندیدم هیچ وقت! :icon_redface:

بازی های آتاری هم خیلی باحال بود

بوکس ، هواپیما ، جوجوهایی که رد میشدن از خیابون!! و خیلی های دیگه

دسته های داغونش...اون موقع حرص میخوردیم..کاش الان هم مثل قدیما سر همین چیزای حرص میخوردیم فقط..دورانی بوداااا

خوبه من نوستالژیک نیستم :texc5lhcbtrocnmvtp8

• Like 11
لینک به دیدگاه
:biggrin:

میرفتیم مهمونی یا مهمون میومد میشستیم با بچه هاشون مورتال کمبت بازی میکردیم:ws37:

mk2fatalities.png

mortal_kombat_ii_profilelarge.jpg

این کمبات دو بود

من تو 4 خدا بودم

همه فینیشینگ ها رو بلد بودم:texc5lhcbtrocnmvtp8

• Like 9
لینک به دیدگاه

واییییییییییی یادش به خیر .ما هنوز میکرو مون رو داریم . :biggrin:

اون موقع ها رو چعبه میکرو 2 صفحه قانون واسه خودمون نوشته بودیم واسه استفاده از میکرو و بازی کردن :

-هر کی مشقاشو ننوشته بود و مامان صداش زد 2 دور از بازی محروم میشه . :ws47:

اگه پیداش کنم عکس میگیرم میذارم :ws37:

من عشقهههه کمبات بودم خیلی دوست داشتتتتتتم . و لاک پشتهای نینجا -خونه سازی و ......

الانم هنوز کمبات گاهی بازی میکنم

یادش به خیر . :ws37:

• Like 11
لینک به دیدگاه

من چون فقط با پسر خالم بازي ميكردم بازي لطيف نديدم هيچوقت

كمبت...تيكن...از اينجور چيزا! بازي ميكردم فقط

اون گربه آبيه هم هنوز اسمشو يادم نيومده...تو نميدوني چيو ميگم محمد؟؟

• Like 6
لینک به دیدگاه

اونموقع ما خيلي تو كف اين بازيها بود..

يادم مياد يه بار رفتيم خونه دايي مون و ديدم يه چيزي وصل كرد و يه گوشتگوب گرفت دستش و...!!!

اين اولين اشنايي ما با آتاري بود..

آتاري هم يعني هواپيما..(اگه شد بازي هواپيما رو براتون ميزارم رو پي سي اجراش كنيد..)

خلاصه ما هم ديگه رفتيم تو كف بازي هاي كنسولي:دي

اولين دستگاهي كه خريديم..داداشم با پول كاراش رفت يه "ميكرو حافظه دار" گرفت..

ميگفتن 99999 بازي داره!!!

ولي همشون دو سه بازي بيشتر نبودن!!! بايستي براي بازي ديگه از اون نوارهاي ميكرو ميگرفتي كه وسع ما نميرسيد:دي..

همون ماريو كلي لذت بخش بود...(داش محمد ما از همون اول ميگفتيم ماريو..قارچ خور چيه؟!)

بعدش يادمه كلاس پنجم بوديم كه جايزه مدرسم سگا 16 بيتي بود..

خيلي با حال بود..

يه نوار 8 لبه داشتم كه بازيهاي خوبي سرش بود..بازي "دوقلوها" كه زبانزد همه بود..!!!

يه نوار 8 لبه ديگه هم بعدن خريدم كه "دو لوك" و "شينوبي" و "آدم آهني" و "كاراگاه"و...سرش بود كه واقعا با حل بودن...

ديگه وسعمون به سوني نرسيد!!!..

سوني هم تو كلوپهاي بازي ديدم و خيلي بازيهاي جنگيشو (تك نفره) رو دوست داشتم..البته نگاه كردنشم با حال بود...

حالا چند نكته كه يادت رفت..

همه دستگاهها چن مشكل اساسي داشتند..

1-ترانزيستورشون كه هميشه ميسوخت بعد از دو ساعت كار كردن!!

2-دستكي بازي كه هميشه خراب ميشد..

3-يه چيزي تو خود اين دستگاه ها وجود داشت كه ميگفتنش:"اي سي" كه بعد از مدتي ميسوخت..

4-و بدترين قسمت اين جاش بود كه بازي سيو نميشد!!! يعني بايستي يه سره بازي ميكردي!!!

___

يادمه تو كلوپها كه سوني داشتند بازيهاي كمبت داشتند كه توش "زن"هاي لختي پختي بودند!!! ما هم وقتي ميرفتيم واسه نگاه كردن!!! يادمه هميشه مسئولشون اون قسمتشون رو سريع رد ميكرد!!! و ما هم حرص به دل مي مانديم..!!!:biggrin:

بعدها فهميديم اينا "دمو" هستند..:biggrin:

• Like 14
لینک به دیدگاه

پدر میکرو بسوزه، بسوزه آی بسوزه.....

که شدم به خاطر قارچ خورش روفوزه!!!

این بازی های کامپیوتری اکثرا به خاطر چشم و هم چشمی پیشرفت کردن.

از آتاری شروع شد، در میکرو شکوفا شد و در سگا به پختگی رسید.

اما هرگز به پلی استیشن نرسید. :viannen_38:

• Like 12
لینک به دیدگاه

اون گربه آبيه هم هنوز اسمشو يادم نيومده...تو نميدوني چيو ميگم محمد؟؟

گربه آبی چیه، خوشت میاد رو گربه خودت اسم بذارن !!! :zadan:

حضرت سونیک دامت افاضاته بود. :ws37:

• Like 7
لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

من همیشه سگا بازی میکردم, یه بازی داشت خرگوش بود , هویج میخورد و... اینقده دوسش داشتمpersiana__hahaha.gif,

بدیش این بود که اکثر بازیاش سیو نمیشد, اگه خاموش میکردیم؛ فردا باید از اول بازی میکردیم:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
یادش بخیر....چه نوستالژیک

من فقط آتاری بازی کردم...بقیه شو حتی دستگاشم ندیدم هیچ وقت! :icon_redface:

آخی....

فروغک کبریت فروش. :ws44:

با دسته آتاری در سرما خودت را گرم میکردی؟

• Like 7
لینک به دیدگاه
آخی....

فروغک کبریت فروش. :ws44:

با دسته آتاری در سرما خودت را گرم میکردی؟

:ws44:

خانواده ما همون اتاری هم به زور میذاشتن بازی کنیم اون موقع ها!! اونم فقط تابستونا از بس گیر درس بودیم همش!

البت خودمم خیلی تو نخش نبودم اگه بودم یه راهی میجستم :texc5lhcbtrocnmvtp8

• Like 5
لینک به دیدگاه
گربه آبی چیه، خوشت میاد رو گربه خودت اسم بذارن !!! :zadan:

حضرت سونیک دامت افاضاته بود. :ws37:

آخ ببخشيد حواسم نبود نبايد به ايشون توهين كنم:icon_pf (34):

واي كه چقد دوسش داشتم...به خصوص وقتي مي دويد...خيلي باحال ميشد

• Like 4
لینک به دیدگاه

آتاری من چرا این شکلی نیست؟:JC_thinking:

آتاریت هم فمنیست هست شاید، فقط زن ها میتونن دستشون بگیرن. :ws38:

• Like 5