رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

رشوه دادن روس ها

۴ خرداد ۱۲۸۵

194835.jpg

در اين ايام روس ها از طريق ملك و رشيد بيك مبلغ هزار تومان براى مرحوم طباطبايى مى فرستند. آقاى طباطبايى از رشيد بيك كه يكى از افراد مورد اعتماد مردم بوده است مى پرسد: «اين پول براى چيست؟ اگر براى اين است كه من به نفع آنها اقدامى انجام دهم كه اين امرى محال است و اگر بايد به ضرر آنها اقدام كنم كه اين كار عاقلانه نيست كه كسى در راه ضررش پول هزينه نمايد.» و سپس با اشاره و تاكيد بر پايگاه مردمى اش مى گويد: «من هرآنچه پول بخواهم مردم به من خواهند داد و از من مضايقه نمى كنند.» و با توجه به اين مطالب از فرستاده روسيه دوباره مى پرسد: «پس من چگونه ملت خود را رها كنم و از دشمن ملت خود پولى را كه نمى دانم به چه منظور به من داده مى شود دريافت كنم؟»

خلاصه رشيد بيك و ملك بدون اينكه به خواسته خود برسند منزل طباطبايى را ترك مى كنند. رشيد بيك در هنگام خداحافظى خدمت مرحوم طباطبايى عرض مى كند: «به اجداد طاهرينت قسم كه اگر اين پول را دريافت مى كردى، اول كسى كه به شما بى اخلاص مى شد و سلب عقيده مى كرد من بودم. من از اين موضوع نهايت اميدوارى را نمودم.» بعد از پخش اين خبر آزاديخواهان براى اينكه علما در مبارزه سست نشوند تصميم گرفتند كه موضوع را به اطلاع مردم برسانند.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 41
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ديدار شاه با خارجى ها

۲ و ۳خرداد ۱۲۸۵

194619.jpg

امروز گروهى از نمايندگان رومانى كه از رشت وارد ايران شده بودند به تهران آمدند و با تشريفات مرسوم در آن زمان با كالسكه و اسب هاى دربار به خدمت شاه رفتند. نكته جالب اينكه ماموريت پرنس بى بسيكو (نماينده پادشاه رومانى) تقديم نشان ملى رومانى به پادشاه ايران بوده است. اين در حالى است كه پادشاه ايران حتى قادر نيست به خاطر بيمارى روى پاى خود بايستد. سفير انگليس در گزارشى به وزارت خارجه كشور متبوعش مى نويسد: «پادشاه ايران در حالى نشان شجاعت پادشاه رومانى را دريافت مى كند كه نه قادر به صحبت كردن است و نه حتى قادر است با حركت سر از نماينده رومانى تشكر كند.» خلاصه اينكه مظفرالدين شاه در حالى كه با صندلى چرخدار از سفير رومانى استقبال مى كند نشان ملى رومانى را بر سينه اش مى چسباند.خالى از لطف نيست كه بدانيم اين روزها از شدت باران بهارى اكثر نقاط ايران بارانى است به طورى كه بر اثر باران شديد سيلاب عظيمى در خراسان جارى شده است كه بر اثر آن ۳۷ نفر كشته شده اند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...