رفتن به مطلب

رویکرد علمی در تحلیل مسائل شهری

ارسال های توصیه شده

با سلام خدمت همه ی دوستان گلم

خواستم نظر شما رو راجع به این سوال بدونم و با بحث راجع به این موضوع به نتیجه مقبولی برسیم...

" مطالعه و تحلیل مسائل شهری تا چه حد با رویکرد علمی قابل انجام است؟ "

ممنون میشم هر کسی نظر خودش رو راجع به این سوال بگه...

آیا اصلا میشه مسائل شهری رو با استفاده از روشهای علمی تحلیل و حل کرد ؟

با روش علمی در حل مسائل شهری موافقید یا مخالف ؟ و علت موافقت یا مخالفت شما چیه ؟

در پایان یه جمع بندی و نتیجه گیری هم خواهیم داشت.

با تشکر :wubpink:

لینک به دیدگاه

خب مطالعه جداگانه هرکدوم از مسائل شهری با رویکرد علمی امکان پذیر هست.

منتها کار سختیه مخصوصا در ابتدای کار، مثلا شاید کسی که شهرسازی نخونده هرگز به فکرش هم نرسه این

مسئله که چرا مثلا وابستگی عاطفی به محل زندگیش نداره ممکن دلیل علمی داشته باشه و علم بتونه براش راه

حلی پیدا کنه!!اما توی شهرسازی این مسئله یا چیزایی شبیه به این روشون کار علمی انجام شده و جواب داده .

اما وقتی بحث بررسی علت بین چندتا پدیده توی شهر باشه کار خیلی سخت میشه و خود من تا قبل از این فکر

میکردم که تو این سطح ، انقدر اوضاع به هم پیچیده و گسترده اس نمیشه کار علمی کرد ، اما بعدا که دانش

بیشتر شد(:texc5lhcbtrocnmvtp8) فهمیدم در هر بی نظمی ای نظمی نهفته اس و مسائل شهری متغیر های پیچیده ناسازمند هستند(اگه نمیدونید توضیح میدم ینی چی :w02:)

بقیه دوستان هم نظرشون رو بگن

لینک به دیدگاه
با سلام خدمت همه ی دوستان گلم

خواستم نظر شما رو راجع به این سوال بدونم و با بحث راجع به این موضوع به نتیجه مقبولی برسیم...

" مطالعه و تحلیل مسائل شهری تا چه حد با رویکرد علمی قابل انجام است؟ "

ممنون میشم هر کسی نظر خودش رو راجع به این سوال بگه...

آیا اصلا میشه مسائل شهری رو با استفاده از روشهای علمی تحلیل و حل کرد ؟

با روش علمی در حل مسائل شهری موافقید یا مخالف ؟ و علت موافقت یا مخالفت شما چیه ؟

در پایان یه جمع بندی و نتیجه گیری هم خواهیم داشت.

با تشکر :wubpink:

من نیدونم منظورتون از رویکرد علمی چیه؟

از نظر من مسائل شهری بسیار سیال اند و باید بسیار با احتیاط با آنها برخورد کرد. اگه در پی بهبود و ارتقاء محله ای هستید باید مواظب بود که باعث از هم گسیختگی اجتماعی در محله نشد و ...

منظورت رو از رویکرد علمی بگو تا جواب سوالا رو بگمbiggrin.gif

لینک به دیدگاه
خب مطالعه جداگانه هرکدوم از مسائل شهری با رویکرد علمی امکان پذیر هست.

منتها کار سختیه مخصوصا در ابتدای کار، مثلا شاید کسی که شهرسازی نخونده هرگز به فکرش هم نرسه این

مسئله که چرا مثلا وابستگی عاطفی به محل زندگیش نداره ممکن دلیل علمی داشته باشه و علم بتونه براش راه

حلی پیدا کنه!!اما توی شهرسازی این مسئله یا چیزایی شبیه به این روشون کار علمی انجام شده و جواب داده .

اما وقتی بحث بررسی علت بین چندتا پدیده توی شهر باشه کار خیلی سخت میشه و خود من تا قبل از این فکر

میکردم که تو این سطح ، انقدر اوضاع به هم پیچیده و گسترده اس نمیشه کار علمی کرد ، اما بعدا که دانش

بیشتر شد(:texc5lhcbtrocnmvtp8) فهمیدم در هر بی نظمی ای نظمی نهفته اس و مسائل شهری متغیر های پیچیده ناسازمند هستند(اگه نمیدونید توضیح میدم ینی چی :w02:)

بقیه دوستان هم نظرشون رو بگن

پس به نظرت میشه همه ی مسائل شهری رو با رویکرد علمی حل کرد...:JC_thinking:

اون قسمت هم بیتر توضیح بده من درست نگرفتم :girl_blush2:

من نیدونم منظورتون از رویکرد علمی چیه؟

از نظر من مسائل شهری بسیار سیال اند و باید بسیار با احتیاط با آنها برخورد کرد. اگه در پی بهبود و ارتقاء محله ای هستید باید مواظب بود که باعث از هم گسیختگی اجتماعی در محله نشد و ...

منظورت رو از رویکرد علمی بگو تا جواب سوالا رو بگمbiggrin.gif

رویکرد علمی یعنی مجموعه ای از قواعد و راه کارهایی که از قبل به دست اومده و بتونه در شناخت،بررسی و تحلیل یه موضوع کمک کنه...:ws37:

یعنی میگی به دلیل سیالیت موضوعات شهرسازی نمیشه از روش های علمی برای تحلیل اونا استفاده کرد ؟ :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
پس به نظرت میشه همه ی مسائل شهری رو با رویکرد علمی حل کرد...:JC_thinking:

فکر نمی کنم منظور مینا این بوده باشه !

به نظر منم امکان بررسی علمی بعضی از شاخه ها و مسائل هست ، اما همه چیز رو نمیشه با رویکرد علمی بررسی کرد !

احساس می کنم نمیشه به طوز مطلق با رویکرد علمی کار کرد ، چون چیزی که داریم راجع بهش حرف می زنیم شهره ، یه مسئله ی ثابت ریاضی و ... نیست ، به قول استادمون توی شهرسازی هیچوقت نمیشه مطمئنا گفت : 2 با 2 میشه 4 ، گاهی وقتا 5 میشه ، گاهی وقتا 3 یا ... .

مثلا تو یه مسائلی مثل ادراک ذهنی چطوری میشه با رویکرد و منطق علمی رفت جلو ؟! :viannen_38:

اصلا علم یه جوریه , خشکه , ثابته , 100 سال پیش ثابت شده و حالا اگه بخوایم اسه مسائل شهری مطلقا ازش استفاده کنیم چون به اندازه لازم انعطاف پذیری نداره نمی تونه رویکرد خوبی باشه , چون شهر یه چیز پویاس , مدام داره تغییر می کنه , نیاز ها و مسائل و سلیقه ساکنینش هم داره تغییر می کنه و ثابت نیست , پس رویکردی که واسه حل این مسائل انتخاب میشه هم نباید خشک و بی انعطاف باشه :ws37:

البته مسئله داریم تا مسئله ، اما من در کل یه جورایی مخالفم با رویکرد علمی :ws37:

لینک به دیدگاه
یعنی فقط علم محض؟ یا تجربه و نیاز روانی و ضروریات شهروندان عام و خاص هم در نظر گرفته بشه؟:JC_thinking:

مطمئنا که صرفا با علم محض نمیشه مسائل شهری رو بررسی و حل کرد...خیلی مسائل دیگه هم تاثیر گذاره که نمیشه با راهکارهای علمی بررسیش کرد...:ws37:

فکر نمی کنم منظور مینا این بوده باشه !

به نظر منم امکان بررسی علمی بعضی از شاخه ها و مسائل هست ، اما همه چیز رو نمیشه با رویکرد علمی بررسی کرد !

احساس می کنم نمیشه به طوز مطلق با رویکرد علمی کار کرد ، چون چیزی که داریم راجع بهش حرف می زنیم شهره ، یه مسئله ی ثابت ریاضی و ... نیست ، به قول استادمون توی شهرسازی هیچوقت نمیشه مطمئنا گفت : 2 با 2 میشه 4 ، گاهی وقتا 5 میشه ، گاهی وقتا 3 یا ... .

مثلا تو یه مسائلی مثل ادراک ذهنی چطوری میشه با رویکرد و منطق علمی رفت جلو ؟! :viannen_38:

اصلا علم یه جوریه , خشکه , ثابته , 100 سال پیش ثابت شده و حالا اگه بخوایم اسه مسائل شهری مطلقا ازش استفاده کنیم چون به اندازه لازم انعطاف پذیری نداره نمی تونه رویکرد خوبی باشه , چون شهر یه چیز پویاس , مدام داره تغییر می کنه , نیاز ها و مسائل و سلیقه ساکنینش هم داره تغییر می کنه و ثابت نیست , پس رویکردی که واسه حل این مسائل انتخاب میشه هم نباید خشک و بی انعطاف باشه :ws37:

البته مسئله داریم تا مسئله ، اما من در کل یه جورایی مخالفم با رویکرد علمی :ws37:

ممنون هستی گلــــــــی...جوابت خیلی عالی بود. به نظر منم نمیشه به طور مطلق اینو گفت چون مسائل شهری نسبی هستند و قابل انعطاف... پس نمیشه همیشه یه راهکار ثابت رو براشون در نظر گرفت.

لینک به دیدگاه

تحلیل علمی در مورد مسائل کمی شهر راه کار مناسبی به نظر می رسه ولی وقتی در مورد مسائل کیفی بخوایم بحث کنیم دیگه کارایی نداره . ..

مثلا با توجه به کمیت ، شهر رو اگر بخواییم تعریف کنیم میگیم که مثلا تعداد ایکس نفر جمعیت که داشته باشه بهش شهر اطلاق میشه ...

در هر صورت تحلیل وقتی انجام میشه که تو یک سیستم اجزا از هم جدا بشن تا بشه عملکرد و ماهیت و رابطه اونها رو توی اون سیستم مورد نظر درک کنیم .

ولی ما نمی تونیم تو یک شهر اجزا رو جدای از هم در نظر بگیرم چون همه بر هم تاثیر گذارند . ..

لینک به دیدگاه

اگر سوال رو درست متوجه شده باشم، بحث سر تفکیک علم و تجربه ست....اگر این طور باشه...

می شه گفت در کل ما 3 نوع برنامه ریزی داریم :

1- برنامه ریزی پیش ساخته: برنامه ریزی ای که تنها به وسیله متخصصین امر صورت می گیره، یعنی دقیقا همون

اصول علمی، این برنامه ریزی همیشه به خاطر خالی بودن جای مردم و نظرات و نیازهاشون با مشکلات زیادی

مخصوصا در زمینه اجتماعی و فرهنگی همراه بوده و کمتر مورد استقبال شهروندان قرار گرفته..

2- برنامه ریزی خود ساخته: که مردم خودشون به تهیه طرح و برنامه مشغول می شن، این نوع از برنامه ریزی هم

به خاطر نبود تخصص توی زمینه های مختلف مخصوصا برآور هزینه و تامین مالی پروژه درگیر مشکلاتی می شه..

3- و در نهایت سومین نوع که برنامه ریزی واقع بینانه ست: به معنی متخصصین + مردم ...بازده این برنامه ریزی

همیشه نسبت به دو نوع دیگه بیشتر بوده و فکر می کنم انتخاب منطقی توی طرح های شهری تلفیق علم و

تجربه ( به نوعی می شه گفت مردم) باشه...

لینک به دیدگاه
اول واسهه من مشخص کن منظورت از رویکرد علمی چیه؟

در جواب سوال امید گفتم...:yes:

رویکرد علمی یعنی مجموعه ای از قواعد و راه کارهایی که از قبل به دست اومده و بتونه در شناخت،بررسی و تحلیل یه موضوع کمک کنه...
لینک به دیدگاه

با توجه به این تعریف از رویکرد علمی:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اولاً من میگم که باید از روش های علمی استفاده کنیم. اینکه تا چه حد؟!!!!!!!!!! این به پروژه بستگی داره.

در طراحی باید از کارهای قبلی و نتایجی که بدست آمده استفاده کنیم، مثلاً در طراحی از اصول گشتالت استفاده کنیم، یا اینکه از مطالعاتی که در زمینه ی حواس انسان انجام شده و ...

ولی با توجه به اینکه هیچ دو پروژه ی شهرسازی رو نمیشه مثل هم پنداشت میزان استفاده و نحوه ی استفاده از این اصول و قواعد تغییر میکنه.

در کل من معتقد به رویکرد علمی هستم ولی نه به طور صرف، چون شرایط هر پروژه بستگی به عوامل و متغیرهای زیادی داره.:a030:

لینک به دیدگاه

به نظر من در مسائل شهری علم صرف شهرسازی به کار نمی آید. چون مسائل شهری دارای پیچیدگیها و وابستگیهای بسیاری هستند. نمی توان در مطالعه یک مسئله شهری فقط به یک دیدگاه کالبدی یا اجتماعی یا اقتصادی به طور خاص نگاه کرد و باز نمی توان این موارد را به طور کامل ، جداگانه بررسی کرد و از روابط میان آنها چشم پوشی کرد.

به طور مثال مشکلات کالبدی در یک شهر ، ناحیه یا محله می تواند در ارتباط با مسائل اجتماعی ( به طور مثال قومی ) یا مسائل اقتصادی ( مناطق شمال شهر ) یا تلفیقی از همه اینها ( مانند زاغه نشینی ) و یا حتی عوامل بیرونی ( مهاجرت ) باشد که مطالعه و شناخت آنها نیاز به یک پژوهش علمی در تمام جوانب در کنار ارتباطات موثر با مردم و شناخت روابط میان آنهاست و برای حل آنها نیز بسیاری از عوامل درونی و بیرونی اعم از سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی را در نظر گرفت. حتی برخی مسائل نیاز به تعامل با حکومتهای محلی و ارگانها و سازمانها دارد.

نگاه کردن به شهر به عنوان یک موجود زنده با مجموعه ای پیچیده و در هم تنیده از روابط درونی و بیرونی و مردمانی که در آن ساکنند مطمئنا ناقض علمی بودن صرف حل مسائل شهری نیست بلکه بر این امر صحه میگذارد که علم شهرسازی برای حل مسائل شهری نیازمند تعامل با علوم دیگر و کمک گرفتن از سایر متخصصین در همه موارد مرتبط به شهر است.

لذا به نظر من دیدگاه علمی صرف شهرسازی یعنی داشتن نگاهی اثبات باور یا عقل باور که در دوره های اخیر عدم کارآمدی آن اثبات شده و به همین دلیل است که در بحث های نوین شهرسازی دیدگاه علمی در تعامل با مباحث مذهبی ، قومیتی ، اجتماعی و ... درآمده است.

لینک به دیدگاه

توی شهرسازی ما از علم به عنوان یک ابزار رسیدن و نه وسیله سنجش استفاده میکنم

و گاهی شاید ضد علم رفتار کنیم

در شهرسازی همیشه 2در 2 لزوما 4 تا نمیشه

ضمن اینکه علم چیزی جز تجربه نیست

و تصمیمات یک شهرساز نیز کاملا وابسته به مکان و زمانه

پس یک نتیجه برای یک پروژه برای همه پروژه ها الزاما صدق نمیکنه.

صلوات

لینک به دیدگاه
توی شهرسازی ما از علم به عنوان یک ابزار رسیدن و نه وسیله سنجش استفاده میکنم

و گاهی شاید ضد علم رفتار کنیم

در شهرسازی همیشه 2در 2 لزوما 4 تا نمیشه

ضمن اینکه علم چیزی جز تجربه نیست

و تصمیمات یک شهرساز نیز کاملا وابسته به مکان و زمانه

پس یک نتیجه برای یک پروژه برای همه پروژه ها الزاما صدق نمیکنه.

صلوات

ولی به هر حال قبول داری که هر تصمیم یک پایه علمی داره ... درسته گاهی اوقات مباحث علمی رو خم میکنیم ، چون شهرسازی کاملا انعطاف پذیره و به قول خودت وابسته به زمان و مکانه ولی کاملا نمیشکونیمش. به نظرم اینکه بگی گاهی ضد علم میشیم درست نیست عابدی جان :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
ولی به هر حال قبول داری که هر تصمیم یک پایه علمی داره ... درسته گاهی اوقات مباحث علمی رو خم میکنیم ، چون شهرسازی کاملا انعطاف پذیره و به قول خودت وابسته به زمان و مکانه ولی کاملا نمیشکونیمش. به نظرم اینکه بگی گاهی ضد علم میشیم درست نیست عابدی جان :JC_thinking:

اگر در شهرسازی ضدعلم نمیشذیم هیچ وقت مدرنیسم رو نقد نمیکردیم

پست مدرنیسم بوجود نمیومد

و مکاتبی مثل نیواوربانیزم پیدا نمیشدن

و بعد نقد نمیشدن

گفتم ما فکر میکنیم علم بالای کوه قافه

در صورتیکه علم چیزی جز تجربه نیست

علمی که تو روش نقد داری در واقع منظور علم استاندارهاست

و حتما میدونی که ما در طراحی شهری چیزی به اسم استاندارد نداریم

و کلا اصولی وجود نداره و معادل Principles در طراحی شهری لغت موازین صحیحه که متاسفانه ی خیلی از متخصصان و اساتید از لغت اصل تغییر ناپذیر استفاده می کنند

در واقع طراحی شهری حالتی طیفیک داره.

و الزاما حتما لازم نیست در همه جا طبق استاندارد ها حداکثر شیب خیابون 13 درصد باشه ... اما توی متخصصین ما آئین نامه ها به عنوان سند علمی جا افتاده و اینجاست که ما ضد علم رفتار میکنیم.

لینک به دیدگاه
اگر در شهرسازی ضدعلم نمیشذیم هیچ وقت مدرنیسم رو نقد نمیکردیم

پست مدرنیسم بوجود نمیومد

و مکاتبی مثل نیواوربانیزم پیدا نمیشدن

و بعد نقد نمیشدن

گفتم ما فکر میکنیم علم بالای کوه قافه

در صورتیکه علم چیزی جز تجربه نیست

علمی که تو روش نقد داری در واقع منظور علم استاندارهاست

و حتما میدونی که ما در طراحی شهری چیزی به اسم استاندارد نداریم

و کلا اصولی وجود نداره و معادل Principles در طراحی شهری لغت موازین صحیحه که متاسفانه ی خیلی از متخصصان و اساتید از لغت اصل تغییر ناپذیر استفاده می کنند

در واقع طراحی شهری حالتی طیفیک داره.

و الزاما حتما لازم نیست در همه جا طبق استاندارد ها حداکثر شیب خیابون 13 درصد باشه ... اما توی متخصصین ما آئین نامه ها به عنوان سند علمی جا افتاده و اینجاست که ما ضد علم رفتار میکنیم.

همه اینها درست.مدرنیسم و پست مدرنیسم شکل گرفت بر اساس تجربه

بعدش نیو اربانیزم اومد که به همه اونا نقد وارد کنه

و بحث های دیگه شهرسازی

درسته که قوانین و آیین نامه ها و ضوابط را میتوان تعدیل کرد ، لزوما اجرایی نیستند ولی متخصصین ما اکثریت دیدی فقط آیین نامه ای به مسائل شهری دارند ولی با همه اینها در پس تمام این مکاتب تجربی به قول شما اصول علمی نهفته است.

مگه علم چیزی غیر از تجربه هست . در همه علوم یه فرضیه مطرح میشه بعدش میشه نظریه تحقیق و تفحص بیشتر میکنند اگه خیلی درست بود میشه قانون که تازه همه اونا هم ممکنه در طی دورانی نقض بشه . مگه همین الان صحبت سر نقض نظریه نسبیت انیشتن نیست.

اونا هم علم هستند. اگه بخواهیم به همه چی این دید رو داشته باشیم که کلا داریم علم رو نقض می کنیم. مگه قوانین شیمی و فیزیک و ریاضی و ... در تمام دوران ثابت مانده اند که بخواهیم بگیم مباحث شهرسازی هم همیشه باید ثابت بمونه.

حتی دمای جوش آب هم با مکان تغییر میکنه پس بگیم فیزیک علم نیست.مباحث شهرسازی ، آیین نامه ها و ضوابط و مقرراتش هم با مکان و زمان تغییر میکنه ولی ریشه ای علمی در درونش است که برگرفته از تجربه نسل های گذشته است . پس سیر اندیشه ها رو واسه چی میخونیم چون با نظریات و ایده های گذشتگان این رشته آشنا بشیم ، نکات مثبت نظریاتشون را بگیریم و در طرحامون بر اساس زمان و مکان و خواسته های مردم و کارفرما اجرایی کنیم :JC_thinking:

به احترام فراوان بهت ولی به نظرم دیدت اشتباهه :icon_redface::5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه

حق میدم بهت چون تفکرت برنامه ریزانه است و درکش یه مقدار سخته.

ایشالا وارد وادی طراحی شهری که شدی، زیر بار این چیزا استخون خورد میکنی.

این درگیری فکری بین برنامه ریزا و طراحا همیشه هست.

موفق باشی

لینک به دیدگاه

من فک کنم عابدی و مهرداد دارن یه چیز رو میگن.

مهرداد میگه که نتیجه هایی که بدست میاد یه تفکر و پشتوانه علمی پشت سرشه و بهمین دلیل چون همه ی نتیجه ها دارای پشتوانه ی فکری هستند علم محسوب میشه(اگه درست گفته باشم).

عابدی هم منظورش از ضد علم فک کنم ضد آیین نامه ها کاری را انجام دادنه (از اونجایی که خود این ضدیت هم از روی آگاهی است با دید مهرداد باز این ضدیت هم علم است).

فک کنم اختلافتون در تعریف متتفاوتتون از علم باشه.

در کل مسائلی که مربوط به حیطه طراحی هستند از آنجا که مستلزم تفسیر ذهنی اند را نمی توان با رویکرد علمی صرف حل کرد(با توجه به تعریفی که افسانه از رویکرد علمی آورد)، چون که مسائل علمی جنبه ی توصیفی دارند در حالی که مسائل شهرسازی اساساً تجویزی هستند.

لینک به دیدگاه

سلام

به نظر من بخش عمده کار شهرسازی با روشهای علمی انجام میگیره. روش علمی هم تعریفش خیلی روشنه. اینکه بعضی از دوستان میگن با "روش علمی نمیشه و این تفکر برنامه ریزانه است" به نظر من هم اشتباهه. پس اگه کسی با روش علمی به کار نمی پردازه، به قول علی دایی ببخشید پس میشه بگید چطوری کار میکنه...به هر حال باید به یه اصولی از پیش فرا گرفته شده پایبند باشه تا مطابق اونها عمل کنه........و یا خودش مبدع نظر و روش جدیدی باشه که به تدریج خودش به یه روش علمی منجر میشه........

آقای عابدی یه مدال بابت حسن رفتار گرفته. ولی لابلای برخی نوشته ایشون به افراد توهین میکنه. من از این بابت اعتراض عمومی خودم رو به ایشون اعلام میکنم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...