رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

مهرداد جان مرسی بابت انتخاب این موضوع خوب:a030:

فکر می کنم این مسئله یکی از همیشگی ترین معضلات شهرهای ایران بوده و هست...شاید توی خیلی از

شهرها، فضاهایی باشه که به منظور استفاده جوانان مورد طراحی و برنامه ریزی قرار گرفته باشه، اما متاسفانه

این موضوع فقط در حد اسم داره ایفای نقش می کنه و عملا قابلیت استفاده ای برای جوونا نداره...این موضوع با

توجه به فرهنگ و عرف جامعه ما، مخصوصا توی خیلی از شهرهای سنتیمون برای دخترا از حساسیت بیشتری

برخورداره... من فکر می کنم برنامه ریزی برای جوونا از هر قشر دیگه ای می تونه سنگین تر و متنوع تر باشه،

چراکه کودکان رو به راحتی با چند تا وسیله بازی و یه زمین ایمن از رفت و امد اتومبیل و قابل نظارت اولیاء می شه

سرگرم کرد،کودکان برای سرگرم شدن نیاز به بهانه های کمرنگ تری دارن!!! فضاهای پیر نشین هم همینطور یه

فضای دنج و آروم و چند نیمکت برای دور هم جمع شدن و گپ زدن کفایت می کنه، اما بحث شهر برای جوونا خیلی

متفاوت تره!!!

یه جوون احتیاج به فضایی داره تا بتونه انرژی روزانه اش رو تخلیه کنه...متناسب با طرز فکر خودش طراحی شده

باشه...احتیاج به پاتوق مناسب و سالم داره تا به گپ زدن با دوستاش مشغول بشه، حتی احتیاج به فضایی داره

که بدون دلیل و به دور از بر طرف کردن هر نیازی فقط و فقط برای پرسه زدن وارد اون فضا بشه...دور از نگاه عابرین

باشه و ... خیلی از فاکتورهای دیگه..

بازم تاکید می کنم که به نظر من که خودم یه دخترم این موضوع برای قشر ما می تونه خیلی حساس تر باشه و در

وهله اول باید ایمنی و امنیت رو در سطح بالاتری در نظر گرفت...راجع به این موضوع خیلی می شه نظر داد...من

بازم می یام توی این بحث :icon_pf (44):

لینک به دیدگاه
آیا به عنوان یک جوان از شهر خود راضی هستید ؟

خیر. فضای مناسب و دردسترس وجود ندارد.

چه کاستیها و کمبودهایی را در آن حس میکنید ؟

فضای مناسب جهت ورزش(در فضای باز و بسته) باید دردسترس باشد.

پارک موضوعی برای این گروه سنی.(پارکهای موضوعی از اهمیت خاصی برخوردار هستند)

فضاهای تفریحی(برای تخلیه انرژی و بازیابی نیروی جوانی و شادابی بسیار مهم مینماید.)

فضاها و مکانهای فرهنگی

فضاها و مکانهای گفتگو

راهکارهاتون برای بهبود آن چیه ؟

فضاهای مورد نظر باید ایجاد گردد. البته با کیفیت مطلوب و دردسترس همگان

صرفا درخصوص فضاها حرف زدم البته موارد دیگری هم باید مورد توجه قرار گیرد که در ادامه دوستان حتما اشاره خواهند کرد.

لینک به دیدگاه

منم از جایگاه فخط یه شهروند و یه نگاه غیر متخصص یه نکته ای که به ذهنم میرسه::ws37:

اینکه یه چیزی در مورد شهر مطلوب کودکان اینه که اون فضای بازی که در دسترسشون میخواد قرار بگیره با توجه به نکاتی که و ویژگیاهای که دوستان گفتن اینه که یه کودک بتونه راحت بشناسه مسیر رفت و برگشتش رو چون خودم توی شهرهای الان با کوچه هایی روبرو شدم که پیداکردن از رو آدرس برای بزرگتها مشکل هست و اینکه زمان بچگی خودم همیشه در قید یه جا نبودم و خیلی وقتا ممکن بود خیلی از خونه دور میشدم حالا نمیدونم خیلی ربط داره به طراحی:JC_thinking:

در مورد جوونا هم که خوب من خودم یه شهری میخوام که نیازای منو تامین کنه تو این سن این نیازام شامل مکاهنهای میشه برای :

- تفریح و گشت و گذار

- ورزش، آموزش حالا این آموزش شامل انواع میشه دیگه...

- با توجه به فرهنگ ایرانی و محدودیت برای دخترا:ws44: یه فضای امن و در عین حال شامل تفریح های کاملا مفرح نه یه چیزی محدود به پارک بانوان......:JC_thinking:

در نهایت هم یه شهر که یه ترافیک روان داشته باشه:ws37:

لینک به دیدگاه

به عنوان یک جوان از شهر خود راضی هستید ؟

نه راضی نیستم

در همه زمینه ها این کمبود احساس میشه علاوه بر موارد که دوستان گفتن جوان احتیاج داره احساس مفید بودن کند به طریقی احساس زنده بودن و اینکه چه برای خودش چه برای خانواده و در اشل های بزرگتر جامعه و... و علاوه بر این ها احتاجات مالی خودش رو تامین کنه و به طریقی استقلال داشته باشه و کمبود چنین فضاهایی که همچین حسی رو به جوان القا کند و بتونه همراه با اون رشد پیدا کنه در زمینه هایی که علاقه و یا تخصص داره واقعا احساس میشه...

ایجاد فضاهایی که جوان بتونه توی اون همچین فرصتی رو بدست بیاره چرا که کار کردن فقط کمک اقتصادی نیس احساس مفید بودن...استقلال شخصیتی و خیلی چیزهای دیگری رو به دنبال داره البته کاری که سازنده باشه و در جهت علاقه و یا تخصص هرفرد باشه...

:JC_thinking::JC_thinking::JC_thinking::JC_thinking:

لینک به دیدگاه

خیر اصلا

مکانهای تفریحی کمی داره.مشخصافقط پارک.همین پارکها هم اونقد شلوغ و نزدیک به خیابان هستن و ورود ماشین بهش ازاده که بیشتر ازینکه انسان بتونه احساس ارامش کنه کلافه تر و خسته تر میشه.

شبکه های دسترسی هم اصلا مناسب نیستن ترافیک همیشگی و رانندگی وحشتناک بعضیها حتی توی ترافیک

مراکز تفریحی بیشتری بزارن.پیستهای دوچرخه سواری و مکانهای گفتگو و مسابقات فکری و ورزشی لین دخترا و پسراو سرگرمیهایی ازین دست تورهای کوهنوردی و... خیلی ازین موارد هست که میشهنام برد و اصل اینه که اجرا بشه

پارکهای با امکانات تفریحی بیشتر و ارامتر

راهها و خیابونها که کلا به اصلاح نیاز دارن

پس قسمت دوم را ادامه میدیم با شهر مطلوب جوان چگونه باید باشد ؟

احساسات و هیجانات به سمت مثبتی هدایت کنه

احساس شور و سرزندگی منتقل کنه

توانایی براورد کردن نیازهای مختلف جوانان داشته باشه.

مکانهای مناسبی برای تخلیه هیجانات داشته باشه.البته منظور موارد غیر اخلاقی نیست

چون جوانها عاشق سرعتند از نظر حمل و نقل و جابجایی روان باشه.منظور این نیست که خیابانها جایی برای کورس گذاشتن باشه قبلا هم گفتم که مکانهایی باید برای این موارد منظور بشه

از نظر فن اوری هم دروضعیت مطلوبی باشه و امکانات تحقیق و مطالعه در همه موارد فراهم کنه

خدمات اجتماعی مناسب که البته نیاز مبرم هر شهریه و بتونه احساس استقلال طلبی جوانها را ارضا کنه

امکان تحصیل برای همه فراهم کنه و خدمات مورد قبولی هم برای دانشجوهای غیر بومی داشته باشه

کلا به روز باشه

فعلا همینا به ذهنم رسید

لینک به دیدگاه

خیر

در نظر نگرفتن اکثر نیازهای نوجوانان و جوانان کاملاً مشهوده

با توجه به اینکه افراد نوجوان و جوان بیشتر پرسه زنی رو از حالت های توقف انتخاب میکنن، بنابراین نیاز به چنین فضاهایی دارند، پیاده راهها و مسیرهای پیاده یکی از بهترین راهکارها میتونه باشه.

نوجوانان و جوانان همچنین نیاز به مکان هایی بعنوان پاتوق دارند که بتونن در اونجا راحت با هم صحبت کنند، این نیاز بخصوص برای شب ها میتونه در سرزنده نگه داشتن فضا هم موثر باشه

فعلاً این 2 تا باشه

:a030:

لینک به دیدگاه

ممنون از همه دوستانی که تو این بحث شرکت کردند

هر کدوم از دوستان به نکاتی اشاره کردند که هر یک کلی جای بحث دارند و چون ممکنه بحث رو به حاشیه ببره من با اجازه همتون میخوام تاپیک و ادامه بحث رو به صورت پرسش و پاسخی و در همون قالب توضیحات دوستان ادامه بدم

:a030:

لینک به دیدگاه

حساسیت بیشتری برای دخترا از نظر ایمنی و امنیت

با تشکر از هدا عزیز

به نکته ایمنی و امنیت برای دختر خانومها در شهر مورد پسند جوونا اشاره کردی . این مقوله شامل چه مسائلی هست ؟

به نظرت فضاهای تفریحی برای دخترا از پسرا باید مجزا باشه و بینشون فاصله ایجاد کرد که در اون صورت پارک های بانوان تا حدی برای همین موضوع طراحی شده است یا میتوان محیط هایی ایجاد کرد که این دو قشر جوان در عین داشتن روابطی سالم ، تعاملی سازنده را هم با هم ایجاد کنند ؟

توجه دارید که بحث ما خارج از یک فضای محدود شهریست و باید این ایمنی و امنیت را با توجه به حرف شما در کل شهر ایجاد و ساختاری کنیم ، لذا اول اینکه ایمنی و امنیت خاص خود را تعریف کن و بعدش راهکارهایی هم که به نظرت برای دستیابی به آن پیشنهاد میکنی رو ارائه بده هدا جون :a030:

با توجه به فرهنگ ایرانی و محدودیت برای دخترا یه فضای امن و در عین حال شامل تفریح های کاملا مفرح

درود بر آرانوس عزیز

شما هم مثل هدا خانوم به مسئله امنیت اشاره کردیم ممنون میشم بر همون اساس سوال های بالا بهشون جواب بدی مضاف بر اینکه اون تفریحات کاملا مفرح رو هم برام بازش کن که چیا میتونن باشن ؟:ws38:

احساس مفید بودن و استقلال شخصیتی

ممنون از فرزانه عزیز به خاطر حضورت

به دو نکته بسیار عالی اشاره کردی . احساس مفید بودن و استقلال شخصیتی

متاسفانه در کشور ما فعالیتهایی که جوانان بتوانند در آن شرکتی خودجوش داشته باشند بسیار ناچیز و گاها در حد صفر است. فعالیتهایی که جوانان بتوانند در آن به صورت جشنها و فستیوال ها شرکت کنند ، مسئولیتی بپذیرند و اون احساس مفید بودن و شرکت در فعالیتهای گروهی رو تجربه کنند.موردی که از ضعف های بزرگ در همه ساختارهای اجتماعی گرفته تا سیاسی ما مشهود است و کمتر ارگان یا بنگاهی را شاهد هستیم که در آن کاری گروهی و مشارکتی صورت پذیرد.

البته این نقطه ضعف از مقاطع پایین تر ایجاد و در مقاطع سنی بالاتر مشهود تر می شود.

خوب دوست عزیز میشه توضیح بدی با توجه به فرهنگ و عرف و همینطور نظام سیاسی فعلی کشور و سیستم آموزشی مشکل دار ما چه راهکاری برای ایجاد حس مفید بودن و استقلال شخصیتی در جوانان و نوجوانان میتونی پیشنهاد بدی ؟ :yes:

لینک به دیدگاه
با تشکر از هدا عزیز

به نکته ایمنی و امنیت برای دختر خانومها در شهر مورد پسند جوونا اشاره کردی . این مقوله شامل چه مسائلی هست ؟

به نظرت فضاهای تفریحی برای دخترا از پسرا باید مجزا باشه و بینشون فاصله ایجاد کرد که در اون صورت پارک های بانوان تا حدی برای همین موضوع طراحی شده است یا میتوان محیط هایی ایجاد کرد که این دو قشر جوان در عین داشتن روابطی سالم ، تعاملی سازنده را هم با هم ایجاد کنند ؟

توجه دارید که بحث ما خارج از یک فضای محدود شهریست و باید این ایمنی و امنیت را با توجه به حرف شما در کل شهر ایجاد و ساختاری کنیم ، لذا اول اینکه ایمنی و امنیت خاص خود را تعریف کن و بعدش راهکارهایی هم که به نظرت برای دستیابی به آن پیشنهاد میکنی رو ارائه بده هدا جون :a030:

درود بر آرانوس عزیز

شما هم مثل هدا خانوم به مسئله امنیت اشاره کردیم ممنون میشم بر همون اساس سوال های بالا بهشون جواب بدی مضاف بر اینکه اون تفریحات کاملا مفرح رو هم برام بازش کن که چیا میتونن باشن ؟:ws38:

- با توجه به فرهنگ ایرانی و محدودیت برای دخترا:ws44: یه فضای امن و در عین حال شامل تفریح های کاملا مفرح نه یه چیزی محدود به پارک بانوان......:JC_thinking:

و دوصد بدرود بر شما

محدود به پارک بانوان نه........ وجود مکانهایی که بشه در کنار هم به تفریح وتعامل پرداخت خوبه:ws37:

jفریحاته مفرح هم تو ذهنم تفریحاتی هست که هر جوون بعد از انجامش کاملا احساس فرح و شادی میکنه این برای هر جوونی ممکنه متفاوت باشه لذا باید تنوع تفریحات در شهر موجود باشه و به گونه ای پاسخگوی هیجانات جوانی باشه:JC_thinking:

در زمینه امنیت هم منظور من این نیست که کلا تفکیک جنسیتی بشه که:texc5lhcbtrocnmvtp8 فضاهای مختلفی باشه تا هر کس بتونه با سلیقه خودش مکان تفریحی رو انتخاب کنه و این مساله که خیلی از دخترای ایرانی دوس دارن در محیطهای تفکیک شده باشن هم وجود داره پس این هم باید لحاظ بشه چون اونا هم یک شهروندن و دارای حقوق شهروندی:ws37:

و دیگه اینکه مکانهای تفریحی مثه پارکها در موقعیت مناسبی از لحاظ دسترسی و .... باشن نه اینکه هر فضایی که نشه براش کاری کرد و به اصطلاح پرته رو به عنوان فضای تفریحی بذاریم :JC_thinking:

اینا از نگاه غیر تخصصی:texc5lhcbtrocnmvtp8

حالا طراحی یه شهر که همه خصوصیات رو در کنار هم داشته باشه دیگه هنر شهرسازاست:ws37:

لینک به دیدگاه

سلام

متشکرم از دعوتت مهرداد جان و موضوع جالبی که طرح کردی

نظر منم تقریبا مشابه نظر دوستان هستش،باز هم اگر چیزی به ذهنم رسید حتما خواهم گفت.

فقط چیزی که می خواستم بگم اینه که تنها نمی شه یک بعدی به این موضوع نگاه کرد منظورم اینکه رشته شهرسازی هم مثل رشته کشاورزی،رشته ای هست وابسته به سایر رشته ها مثل جامعه شناسی،کشاورزی، پزشکی،روانشناسی و .... اینا رو هم باید در نظر گرفت. صرفا وجود اون فضا کافی نیست. به نظر من حتما شروطی براش نیاز هست مثلا طرز فکر ،فرهنگ و دید افراد و ....

موفق باشی:a030:

لینک به دیدگاه
با تشکر از هدا عزیز

نه مهرداد، من اصلا با اینکه فضا رو از لحاظ جنسیتی محدود کنیم موافق نیستم...خوب با توجه به فرهنگ دینی ما وجود فضاهایی مثل پارک بانوان توی شهر برای راحتی بیشتر خانوم ها لازم هست اما فقط در حد چند نمونه پراکنده در شهر...من فکر می کنم وجود همچین محدودیت هایی توی فضا های شهری، از لحاظ روانی می تونه تاثیر گذار باشه ...

اما از معمول ترین راه کارهایی که می شه ارئه داد همون ایجاد خرده فضاهای 24 ساعته و فعال شبانه روزیه، تلفیق فضاهای گذران اوقات فراغت با فضاهای مسکونی، و ایجاد حس نظارت پذیری در محیط شهری، می تونه توی این زمینه راه گشا باشه، و اون حس امنیت رو به همراه داشته باشه...طراحی و جایگزینی مناسب مبلمان های شهری مخصوصا روشنایی ها، از مسائل مهم دیگه هستن...

یه موضوع دیگه هم اینه که این احساس امنیت رو از نظر روانی تقویت کنیم، مثل تلفیق عناصر طبیعی با محیط های مصنوع، که خوب این موضوع واسه همه مردم اهمیت داره نه تنها خانوم ها...

لینک به دیدگاه
نه مهرداد، من اصلا با اینکه فضا رو از لحاظ جنسیتی محدود کنیم موافق نیستم...خوب با توجه به فرهنگ دینی ما وجود فضاهایی مثل پارک بانوان توی شهر برای راحتی بیشتر خانوم ها لازم هست اما فقط در حد چند نمونه پراکنده در شهر...من فکر می کنم وجود همچین محدودیت هایی توی فضا های شهری، از لحاظ روانی می تونه تاثیر گذار باشه ...

اما از معمول ترین راه کارهایی که می شه ارئه داد همون ایجاد خرده فضاهای 24 ساعته و فعال شبانه روزیه، تلفیق فضاهای گذران اوقات فراغت با فضاهای مسکونی، و ایجاد حس نظارت پذیری در محیط شهری، می تونه توی این زمینه راه گشا باشه، و اون حس امنیت رو به همراه داشته باشه...طراحی و جایگزینی مناسب مبلمان های شهری مخصوصا روشنایی ها، از مسائل مهم دیگه هستن...

یه موضوع دیگه هم اینه که این احساس امنیت رو از نظر روانی تقویت کنیم، مثل تلفیق عناصر طبیعی با محیط های مصنوع، که خوب این موضوع واسه همه مردم اهمیت داره نه تنها خانوم ها...

خوب این تلفیقی که مد نظر شماست تا حدی بحث امنیت روانی رو ایجاد می کنه ولی تا چه حد میتونه در ایجاد فضاهای شهری پویا موثر باشه؟

خودت میدونی که یکی از مهمترین ارکان یک فضای شهری امکان ایجاد برخوردهای اجتماعی اونم به صورت تصادفیست و پارک ها و مکانهای عمومی کاملا مصداق فضاهای شهری نیستند.شهری که برای جوانان طراحی میشه نباید با دسته بندی ها و گروههای مجزا باشه و مهمترین بحث یعنی حضور جوانان در آن فقط در قالب گروههای دوست خلاصه شود و باید امکان حضور و مشارکت همه افراد جوان در آن برنامه ریزی شود.

خوشحال میشم در این تاپیک به صورت فعالتر و مجزا بحث رو ادامه بدی هدا جون :a030:

[h=1]ساختن فضاهای شهری از دل تجربیات دانشگاهی[/h]

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...