رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

:hanghead:

اااا راستی اون سوسکه که اونروز عکسشو برامون تو گفتگوی مدیران گذاشتی شاخ داشت رو اتفاقی راجع بهش یه جا نوشته بود خوندم

اسمش سوسک کردنی بود نوشته بود 850 برار وزن خودش میتونه بار حمل کنه:ws27:

متاسفانه الان ندارم ولی سعیم رو میکنم میگردم براتون پیدا کنم تا چن روز آینده:ws50:

خیلی جالبه ... هر چی بیشتر تو جانورا سیر کنی بیشتر متوجه میشی که هیچی حالیت نیست (البته با خودمم) ...

اگه بشه فردا شب یه کلیپ ویدئویی از قدرت سوسک ها براتون میزارم ... الان دقیق یک هفته است دارم رو راسته سوسکها که تقریبا تعداد گونه هاش یک-پنجم کل جانوراست کار میکنم ... خیلی چیزای جالبی دستگیرم شده.

لینک به دیدگاه

آبدزدك

آبدزدك ها جانوراني دريايي هستند كه در مرحله بلوغ، دائمابه بستر دريا يا صخره ها مي چسبند . آن ها بيشتر شبيه كيسه هاي ژله هستند واز ذرات ريزي كه با جريان آب شناورند تغذيه مي كنند . بسياري از آبدزدك ها به صورت دسته جمعي واجتماعي زندگي مي كنند . نوزادان آن ها موجوداتي شبيه بچه قورباغه هستند با ستون فقرات ابتدايي . آن ها را به اين جهت آبدزدك مي نامند كه پس از غذا خوردن قطرات آب را به خارج مي پرانند.

محققان دانشگاه منچستر به روشی جالب و جدید برای تولید بافت های تازه عضلانی انسان از ریش های بسیار ظریف آبدزدك های دریایی دست یافته اند.break.gifمحققان دانشگاه منچستر به روشی جالب و جدید برای تولید بافت های تازه عضلانی انسان از ریش های بسیار ظریف آبدزدك های دریایی دست یافته اند.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محققان دریافته اند كه ریش های بسیار ظریف این موجودات آبزی برای تولید ماهیچه های انسانی قابل استفاده هستند.

به گزارش مجله اینترنتی ساینس دیلی، بررسی ها نشان داده است كه سلولز حاصل از این آبدزدك های دریایی می تواند روی رفتار سلول های ماهیچه ای ـ اسكلتی در آزمایشگاه تاثیر بگذارد.

این نانو ساختارها (كنایه از ساختارهای بسیار ریز در مقیاس نانو) چندین هزار بار كوچك تر از سلول های ماهیچه ای و كوچك ترین جزء فیزیكی هستند كه می توانند باعث اتحاد سلولی شوند.

به گفته متخصصان اتحاد سلولی فرایند بسیار حائز اهمیتی است، چون بسیاری از بافت های بدن از جمله بافت های ماهیچه ای حاوی رشته های متحد و یكپارچه ای هستند كه به بافت استحكام و خاصیت نگهدارندگی می دهند.

بنابراین گزارش، سلولز پلی ساكاریدی است كه معمولا در گیاهان یافت می شود و جزء اصلی كاغذ و بافت های خاص مثل كتان است.

این مولكول كه زنجیره ای از قندهای متصل به هم است در پزشكی نیز كاربردهای مختلفی دارد.

این بار متخصصان علوم پزشكی و آزمایشگاهی در دانشگاه منچستر متوجه شده اند كه از این ساختار خاص می توانند برای تولید بافت های ماهیچه ای جدید بهره بگیرند.

دكتر استفان ایچ هورن به همراه دستیارانش موفق شدند، در آزمایشات خود سلولز را در قالب شیمیایی به شكل رشته های بسیار ظریف از آبدزدك دریایی استخراج كرده و از آن در تولید سلول های عضلانی جدید و سالم استفاده كنند كه در عرصه پزشكی و درمان كاربردهای بسیاری می تواند داشته باشد.

break.gifخبرگزارى ايسنا (

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
)

لینک به دیدگاه
فکر کنم این آبدزدک دریایی (Urochordata) را یافتم:

142007_Urochordata.jpg

ucmp-urochordata.gif

درسته ... تو کتاب من به اسم فارسی اشاره ای نکرده ...

توضیحات رو پایین میزارم...

یحتمل عکس بالا صحت داره ... عکس پایین اشتباست! چون به این میگن لاله دریایی!

میدونم از ویکی پدیا آوردید اما امکان داره که این تصویر اونی که میخوایم نباشه ... البته با توجه به اینکه حدود 3000 گونه دم طنابدار ما در شاخه دم طنابداران داریم Urochordata یا Tunicata احتمال میره که اینم یه گونه از دم طنابداران باشه!

عکس اشتباه:

647px-Sea-tulip.jpg

از نظر تکاملی طنابداران بین بی مهره ها و مهره داران اند!

طنابداران موجوداتی هستند که طناب عصبی رو در ناحیه دمی یا در ناحیه سر تا دم دارند که بر این اساس به 2 زیرشاخه تقسیم میشن.

سرطنابداران و دم طنابداران : که سرطنابداران پیشرفته ترند!

این آبدزدک قصه ما در دم طنابدارانه ... همونطور هم که دوستمون اشاره کرد روی آب شناوره ...

بله درسته در دوران لاروی شناگره و مثل یه تیکه گوشت (به قول دوستمون) رو سطح آب شنا میکنه و شکار!

بعد از بلوغ ساکن میشه و غیر متحرک! چون تولید مثلش از طریقه جوانه زنیه! (خیلی جالبه!)

طنابداران از نظر بیولوژی جالب ترین موجودات هستند چونکه به راحتی مفاهیم تکامل، رشد و خویشاوندی رو نشون میدن! بخاطر همین روش آزمایش انجام میدن!

خب همونطور هم که قبلا گفتم نام فارسیش زیاد جالب نیست! گرچه به معنای آبدزدک هم معنی شده! اما بهش آبپاش دریایی فواره کوچک دریایی هم میگن! آبدزدک دریایی هم میگنا!

و بیشتر هم آبدزدک دریایی میگن! :ws3:

آبپاش دریایی: چون در دوران بلوغ ثابته، آب رو مکیده ... محتویات رو گرفته و سپس آب رو پمپ میکنه بیرون!

v44n1-carman4n_8846.jpg

این تصویر توده ای از ایناست:

tunicateLG.jpg

و این هم لاروشه:

شرمنده تصویر فیل تر بود!

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
:ws3::ws3::ws3:

دقیقا اون تصویر که ازش تو تلوزیون دیدم همین بود گفتم مثل سیب زمینی سر و ته نداره

مرسی :ws50:

مبهمات و اشتباهات هم حذف میشه

خواهش میکنم ...

خب این توده است یه دونه که نیست! :ws3:

از اسی تشکر میکنم بابت جرقه ای که زد و به دانسته های ما افزود!

لینک به دیدگاه
خواهش میکنم ...

خب این توده است یه دونه که نیست! :ws3:

از اسی تشکر میکنم بابت جرقه ای که زد و به دانسته های ما افزود!

:ws3:خوب حالا چرا تو آب بنفشه وقتی میاد رو آب میگیرنش قهوه ای روشن میشه؟تو تلویزیون که نشون داد رو آب شناور بود گرفتنش همین رنگی قهوه ای بود:ws43:

دست آقا اسی هم درد نکنه جرقه زد مارو برق گرفتelectricf.gif

فقط اسم تاپیکو تغییر میدم که بهتر بشه:w963:

لینک به دیدگاه

رنگ بدن موجودات آبزی بستگی به طول موج نوریه که دریافت میکنن و بازتاب میدن ...

فکر کنم علتش همینه! و اینکه محل زندگی و رژیم غذایی و یحتمل گونه های مختلفش رنگای متنوعی ایجاد میکنه.

گرچه آبدزدکی که تو عمق زندگی میکنه و ثابته دیگه روی آب نمیاد ...

عمق زندگی اونا از سواحل گرفته تا عمق حدود 3000 متری!

اسم تاپیک رو بزار:

* از آبدزدک خشکی زی تا آبدزدک دریایی *

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...