رفتن به مطلب

تفاوت زنده زا و بچه زا بودن در چیست؟

ارسال های توصیه شده

سلام سلام

خب به دنباله تاپیک زایمان عقرب و بحث های بسیار جالبی که انجام شد ...

به مطلبه زنده زا بودن .. بچه زا بودن و تخم گذار بودن رسیدیم که تفاوتهایی بین انها هست که اکثریت به اتفاق اطلاعاتی از تفاوتهایشون میدونیم اما در صحیح بودنش و جامع بودنش یه مقدار ناهماهنگی وجود داره

و این تاپیکو شروع میکنیم برا گفتگو کردن و تبادل اطلاعات که به نتیجه خوبی برسیمم...

اما از سمیرا و حمید عزیز میخوام اطلاعاتشونو که در تاپیک زایمان عقرب بود رو در اینجا قرار بدن و من هم اطلاعاتمو بزارم .. چون اگر قرار باشه پستهارو جدا کنم .. به دلیله اختلاف زمان.. پست ها ، قبله این پست قرار میگیره

از مابقی دوستان هم اگر اطلاعاتی دارن بزارن ممنون میشم

:rose:

لینک به دیدگاه

بچه ها فقط ترو خدا از رو سرچ های اینترنتی جواب ندین اینا هیچکدومش سند علمی نمیشه پست دیشبم رو اینجا دوباره میزنم چون از روی یه سری کتاب معروف با سند و مدرک علمیه

با توجه به پستم تعریف بچه زا که کاملا مشخصه

هر موجودی که با جفت با مادرش در ارتباط باشه و تا لحظه آخر زندگی در شکم مادرش باشه و رابطه تنگاتگ تغذیه ای داشته باشه جزو بچه زا هستش

ولی عقرب تخم گذار هست ینی جزو تخم گذاران هستش

و حالا خود تخم گذاران هم چند دسته باید بشن همون طور که دوست خوبمون اگه اشتبا نکنم حمید آقا گفتن

که یک نوعش همین تخم گذارزنده زاست که من در زیست کمپبل راسته عقربها خوندم

که این عقرب ما هم جزو همین تخمگذاران زنده زاست

ولی حالا فرق بین زنده زا و بچه زا؟؟؟؟

که وجود این فرق ملموسه وگرنه دیگه به عقرب نمیگفتن تخم گذار زنده زا میگفتن بچه زا پس یه فرقی بین این دو هست و حالا چه فرقی؟؟؟

من فکر میکنم البته دارم میگم این حدس منه تا دوباره بگردم ببینم آیا درسته یا نه

من فکر میکنم زنده زا بودن منظورش روی لحظه تولد مانور دادنه که آیا جاندار همونجوری تخم میذاره یا تخم توی شکم مادر باز شده نوزاد متولد میشه

که اگه بر این اساس باشه نارس زا و بچه زا و تخم گذارانی مثل همون اپاسوم که دیشب در مطلبم نوشتم و تخمگذارانی مثل عقرب که تخمشون در شکم مادر باز میشه همه جزو زنده زا میشن!!!!

لینک به دیدگاه

رفتم به زیست سال سوم دبیرستان و زیست شناسی کمپبل (کتاب زیست جانوریم در دانشگا ه) یه سری زدم :persiana__hahaha:

نتیجه تحقیقات گسترده من که از ابتدا تا انتها براتون شرح دادم :

فرمانروای جانوران در آنهایی که لقاح خارجی انجام میدن رابطه بین مادر و جنین سه روش است

1-یا مثل بعضی ماهیان و پرندگان تخم میذارن در واقع بین مادر و جنین بعد از لقاح ارتباط چندانی وجود نخواهد داشت مادر تخمی با اندوخته غذایی بالا میگذارد و جانور باید تمام دوران قبل از تولدش رو از اون اندوخته استفاده کنه و بعد از تخم بیرون آمدن هم به نوزاد خود شیر نمیده به این جانوران تخم گذار میگن

البته استثنا هم وجود داره جانوری به نام پلاتیپوس که تخم میذاره ولی تخم خودش را تا آخرین روز ها قبل تولد تو شکمش نگه میداره و بعد که تخم گذاشت نوزاد به زودی بیرون از تخم میاد و از شیر مادرش تغذیه میکنه

2- عده ای از جانوران که کمی پیشرفته ترند کیسه دارند مثل کانگرو و اپاسوم این پستانداران جنین را در رحم ابتدایی خود نگه داشته ولی چون وسیله کامل تغذیه جنین خود را ندارند جنین را نارس به دنیا آورده و آن را در کیسه خود جای داده و به نوزاد نارس خود شیر میدهند به این جانوران نارس زا میگویند

3- دسته آخر جانوران پیشرفته جفت دار پستاندارانند که جنین را تا لحظه آخر قبل تولد در رحم خود نگه داشته و توسط جفت تغذیه را به طور کامل به جنین رسانده و ارتباط غذایی تنگاتنگی بین مادر و جنین هست که بهشون بچه زا میگن

مثل انسان و..(زیست سوم دبیرستان صفحه 241):persiana__hahaha::mrsbeasley:

و حالا راجع به عقرب

خصوصیات کلی بند پایان:(خصوصیات جنسی)

جنسها معمولا مجزا از همند دارای اندام تولید مثلی زوج و لوله ها هستند

لقاح معمولا داخلی است

تخم گذارoviparous – یا تخم گذارِ زنده زا oviviparous هستند و اغلب دگردیس یا متامورفوز دارند و گردههایی پارتنوژنز یا بکر زا هستند(زیست شناسی جانوری کمپبل صفحه191):ws50:

و اما راسته عقربها که اینجا توضیحات زیادی داده ولی من حوصله تایپ ندارم نوشته لقاح داخلی داشته و... جزو دسته دوم هست

ینی تخم گذار زنده زاflowerysmile.gif:ws50:

و این یعنی تخم ها در داخل شکم مادر بیرون اومده و سپس نوزادان از شکم مادر خارج میشنflowerysmile.gif

لینک به دیدگاه

بله تا من داشتم تایپ میکردم دوستمون پستاشونو اینجا هم گذاشتن

اول یه نقل قول کنم!

بعد ایرادات اونور رو اینور بیان میکنم با اجازتون.

بله مثل اینکه تاپیک دستکاری شده! :ws52:

منم پست اول رو که خوندم کف کردم گفتم خدایا یعنی چی!!!!!!!!؟؟ اصلا طبیعی نبود!

مخصوصا جمله ای که قرمزش کردم! :ws3:

یه سری اطلاعات هم من بدم:

از جالبترین مراسم جفتگیری در بندپایان مربوط به عقربها میشه ... معمولا یا شایدم همیشه پس از جفتگیری عقرب ماده عقرب نر رو میکشه بعد اون رو میچرونه و میخوردش! گرچه نمیخوره بلکه اونو نگه میداره و از شیره بدنش میمکه! جالبه نه!؟

اون نوزادایی که مشاهده میکنید از بدن عقرب ماده در میان و پشتش میچسبن

امکان داره عقرب ماده از نوزاداش هم تغذیه کنه که اونم ب طرز مکیدن از شیره بدن نوزاده!

این همخواری ها طی دوران تولید مثل واقعا زیباست واقعا زیباست ... مثلا عنکبوتها هم این همخواری رو دارن ... (البته در تعدادی از عنکبوتها) و عنکبوت نر برای اینکه حفظ نسل کنه خودش رو فدا میکنه! ... توی بعضی از نماتدها جالبتره! اینکه نوزاد از مادرش تغذیه میکنه ...

این پدیده ها واقعا جالبند ...

باشد که استفاده کنیم.

شرمنده من تمام تاپیک رو نخونده بودم ... الان همش رو خوندم و خیلی خوشحالم که بچه ها سوال براشون ایجاد میشه!!!

اما بازم فکر میکنم انسجام نداشت مطالب ... یا اینکه من متوجه نشدم ...

دوستان توجه کنید تا اونجایی که من متوجه شدم انگار عزیزان بین بچه زا و زنده زا تفاوت قائل میشن!

در صورتی که بچه زا همون زنده زا است ... و بهتره که واژه بچه زا رو بکار نبریم و زنده زا رو بکار ببریم!

این یه نکته!

نکته بعدی اینکه تو پستا دیدم که سوال میشه مثلا مگه ما حشره زنده زا هم داریم؟؟؟

قابل توجه اون دوستمون اینکه نه تنها *بله که* داریم! و بازم بلکه ما حشرات تخمگذار-زنده زا هم داریم! (برخی از مگسها)

از بندپایان زنده زا مثال بزنم که همتون دیده باشید: حشرات - راسته جوربالان: مثلا شته ها!

اصلا در مجموع ما 3 روش رشد تخم داریم:

تخم گذار

زنده زا

تخم گذار زنده زا

دوستان مرزبندی بین عادات تغذیه ای، عادات زندگی، عادات تولید مثل و ... بین انواع جانوران قرار ندید!

به هیچ وجه ما نمیتونیم بگیم برای مثال تمام حشرات تخم گذارن یا تمام پستانداران زنده زا اند!

اگه همچین حرفی زده بشه اساس تکامل زیر سوال میره ...

با همین نکاته که باید پی به وجود تکامل ببریم ... تمام موجودات با هم پیوستگی دارن

شرمنده زیاد حرف میزنم

اما جاشه که بگم: باور کنید من و تو و قارچ و ملخ و باکتری و دایناسور و بزقاله و عروس دریایی همه از یک واحدیم.

:icon_gol:

خب اول یه نکته تکمیلی در مورد بند قرمز شده:

که شته ها تخم گذارند ... اما نسلهای بعدی (نسلهای خسارت زا) بصورت زنده زا و بکرزا تولید مثل میکنند.

نکته اصلی اینه که بچه زا با زنده زا فرق داره؟

میفرمایید که تو منابع به جفتش اشاره شده! بله درسته...

اصلا جفتش درسته و جفتش یکیه ... قبلا هم گفتم.

برای اینکه متوجه بشید:

بچه ای که به دنیا بیاد خب زنده محسوب میشه دیگه! (فکر میکنم خیلی واضح باشه)

یه بار دیگه توضیح میدم:

شروع نطفه با تخمک و اسپرمه!

که لقاح این دو (که یا خارجی انجام میشه یا داخلی و یا پارتنوژنز صورت میگیره ... کاری به این نداریم) میشه زیگوت! این تا اینجا!

خب جانوران (نه جانداران) (اصلاحات فرمایشات دوست عزیزمون RAPUNZEL )

به 3 صورت این تخم رو تبدیل به نوزاد میکنن:

1. تخم گذاری میکنن که اصطلاحا میگن Oviparous

اینجا جنین درون تخم ارتباطش با مادر قطع میشه و از ذخایر درون تخم تغذیه کرده و تبدیل به نوزاد میشه

دقت کنید به طور عموم که هرچی تخم بزرگتر باشه دوران جنینی هم طولانی تره ...

2. بچه زایی میکنن که اصطلاحا میگن Viviparous

نکته اینجاست: Vivi معنی زنده هم میده! پس گاهی اوقات زنده زائی هم بهش میگن ... (معنای واقعی زنده زاییه ولی معادل فارسیش رو بیشتر بچه زایی میگن! (خب بچه ای که بدنیا میاد زنده است دیگه) ... )

3. تخم گذار زنده زایی میکنن که اصطلاحا میگن Ovoviviparous (نه Oviviparous) (اصلاحات)

اینا یه چیزی بین دو مورد فوق اند!

جنین درون تخم هست ولی از ذخایر تخم استفاده میکنه! (خیلی توضیحات داره ولی من فاکتور میگیرم)

تخم (جنین) درون بدن در طول مسیر تا به ناحیه خروج از بدن برسه رشد خودش رو میکنه و به محض خارج شدن از بدن تخم تفریخ میشه و نوزاد پدیدار میشه ... این همون تخم گذاریه اما چون بلافاصله پس از خروجه میگن تخم گذار زنده زا ... (در برخی از مگس ها اینطوریه) (تعداد اونا خیلی کمه) (عقرب ها اینطوری نیستند!) (اصلاحات) تخم در اینها درون اتاقکی توی سیستم تولید مثل ماندگار میشه یا با سرعت کم در طول مسیر دستگاه تناسلی حرکت میکنه تا رشد جنینی کامل بشه!

(اصلاحات)

نارس بودنی که دوستمون تو تاپیک عقرب اشاره کردن جزء اینا محسوب نمیشه!

بلکه نارس زایی هم نوعی زنده زایی هست (میتونیم از زیرشاخه های زنده زایی قرارش بدیم) جنین نارس بدنیا میاد و ادامه دوران جنینی و تکمیلیش رو در کیسه شکمی مادر طی میکنه!

(اصلاحات)

عقربها زنده زا هستند: یعنی تخم درون بدن تفریخ میشه و نوزاد از بدن مادر خارج میشه و مدتی رو روی بدن مادر سپری میکنه تا یک دوره پوست اندازی!

فکر کنم دیگه کافی باشه ....

سوالی باشه در خدمتم.

این بحثای جذاب و شیرین برخاسته از تکامل دنیای جانوریه!

لینک به دیدگاه
بچه ها فقط ترو خدا از رو سرچ های اینترنتی جواب ندین اینا هیچکدومش سند علمی نمیشه پست دیشبم رو اینجا دوباره میزنم چون از روی یه سری کتاب معروف با سند و مدرک علمیه

با توجه به پستم تعریف بچه زا که کاملا مشخصه

هر موجودی که با جفت با مادرش در ارتباط باشه و تا لحظه آخر زندگی در شکم مادرش باشه و رابطه تنگاتگ تغذیه ای داشته باشه جزو بچه زا هستش

ولی عقرب تخم گذار هست ینی جزو تخم گذاران هستش

و حالا خود تخم گذاران هم چند دسته باید بشن همون طور که دوست خوبمون اگه اشتبا نکنم حمید آقا گفتن

که یک نوعش همین تخم گذارزنده زاست که من در زیست کمپبل راسته عقربها خوندم

که این عقرب ما هم جزو همین تخمگذاران زنده زاست

ولی حالا فرق بین زنده زا و بچه زا؟؟؟؟

که وجود این فرق ملموسه وگرنه دیگه به عقرب نمیگفتن تخم گذار زنده زا میگفتن بچه زا پس یه فرقی بین این دو هست و حالا چه فرقی؟؟؟

من فکر میکنم البته دارم میگم این حدس منه تا دوباره بگردم ببینم آیا درسته یا نه

من فکر میکنم زنده زا بودن منظورش روی لحظه تولد مانور دادنه که آیا جاندار همونجوری تخم میذاره یا تخم توی شکم مادر باز شده نوزاد متولد میشه

که اگه بر این اساس باشه نارس زا و بچه زا و تخم گذارانی مثل همون اپاسوم که دیشب در مطلبم نوشتم و تخمگذارانی مثل عقرب که تخمشون در شکم مادر باز میشه همه جزو زنده زا میشن!!!!

دوست گلم شرمنده من اسم شریفت رو نمیدونم ... واقعا ببخشید.

دو جا رو قرمز کردم ...

که جمله بالایی درسته دوست عزیزم.

اگر ما بیایم تخم گذار زنده زایی رو زیر شاخه ای از تخم گذاری قرار بدیم شاید جمله دوم قرمز شده درست بشه که بازم نمیشه! این دوتا نباید با هم مخلوط بشه ...

عقرب مادر به هیچ وجه تخم از بدنش بیرون نمیاد و نوزاد شبیه والد از بدنش بیرون میاد ... پس بهتره بگیم زنده زا ...

توضیحات پست بالایی هم فکر میکنم دیگه کفایت کنه. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
پس حدسم درست بود حالا منابعتون رو ذکر کنید بی زحمت

منابع؟

من یه دانشجو هستم ...

دکتر محمد امین سمیع - دکتر حمزه ایزدی (اعضای هیئت علمی دانشگاه ولی عصر رفسنجان)

دکتر مهدی ضرابی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ... استاد خودم)

طی تحصیلات خودم و مطالعات دیگه ای که داشتم ...

کتابی تحت عنوان جانورشناسی

انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران

لینک به دیدگاه

ببخشید میتونم اسپم کنم؟:ws3:

تویه برنامه بود میگفت بارزترین اختلاف ظاهری جانوران زنده زا وتخم گذار تو گوش اوناست معمولا جانوران زنده زا گوشهاشون خارج ازسرشون هست وقابل رویت اما تخمگذاران گوش هاشون داخل سرشون به صورت مخفی هست/این مطلب تا چه حد صحت داره؟

لینک به دیدگاه
منابع؟

من یه دانشجو هستم ...

دکتر محمد امین سمیع - دکتر حمزه ایزدی (اعضای هیئت علمی دانشگاه ولی عصر رفسنجان)

دکتر مهدی ضرابی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ... استاد خودم)

طی تحصیلات خودم و مطالعات دیگه ای که داشتم ...

کتابی تحت عنوان جانورشناسی

انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران

حتما میدونید که اوضاع نت الان چجوری شده!!! هر مطلب چه درست چه غلط با سرعت نور روی سایتها پخش میشه!!!

میخوام حداقل ما متفاوت باشیم...

تو پست قبلیتون گفتید منو شما مطلعیم بقیه که نمیدونن...تو اینجا هم همین موضوع صادق هست بقیه نمیدونن ما اطلاعاتمون رو از کجا میذاریم در اختیارشون

دوس دارم این منبع موثق گذاشتن همه جا باب بشه که خودمون و دوستامون و همه کاربران اینهمه سر در گم نشن قصدجسارت نداشتم و نگفتم شما دانشجو نیستید!!!!! :hanghead:فقط منبع خواستم که معرفی همون کتاب دانشگاهی میتونه منبع موثق و کافی باشه...

ممنون بابت اطلاعات بسیار مفیدتون امیدوارم بازم شاهد کمک رسانیتون جهت دادن اطلاعات به دوستان باشیم

سر بلند و پیروز باشید دوست عزیز:flowerysmile:

لینک به دیدگاه

تویه برنامه بود میگفت بارزترین اختلاف ظاهری جانوران زنده زا وتخم گذار تو گوش اوناست معمولا جانوران زنده زا گوشهاشون خارج ازسرشون هست وقابل رویت اما تخمگذاران گوش هاشون داخل سرشون به صورت مخفی هست/این مطلب تا چه حد صحت داره؟

سلام علیکم

خواهش میکنم:ws3:

راستشو بخواید من رشتم زیست سلولی مولکولیه و گرایش میکروبیولوژیه زیاد با خصوصیات مورفولوژیکی و فیزیولوژیکیه جانورا آشنا نیستم فقط یه درس 4 واحدی زیست جانوری داریم که زیاد وارد جزئیات نمیشن و تخصص بچه های جانوریه و یک فیزیولوژی که اونو وقتی رفتم ترم 6 باید پاس کنم

ولی به چشم سرم خلوت شد میگردم در 4-5 روز آینده براتون اینجا هم دوستایی مثل متین(دلنواز)

یا آقای حمید میتونن کمکتون کنن:flowerysmile:

اگه مطلب میکروسکوپی چیزی سوال ذره بینی دارید در خدمتم:ws3:

در این موردم باید بگم یه تخم گذار ممکنه زنده زا هم باشه فعلا اینو داشته باشید

لینک به دیدگاه
حتما میدونید که اوضاع نت الان چجوری شده!!! هر مطلب چه درست چه غلط با سرعت نور روی سایتها پخش میشه!!!

میخوام حداقل ما متفاوت باشیم...

تو پست قبلیتون گفتید منو شما مطلعیم بقیه که نمیدونن...تو اینجا هم همین موضوع صادق هست بقیه نمیدونن ما اطلاعاتمون رو از کجا میذاریم در اختیارشون

دوس دارم این منبع موثق گذاشتن همه جا باب بشه که خودمون و دوستامون و همه کاربران اینهمه سر در گم نشن قصدجسارت نداشتم و نگفتم شما دانشجو نیستید!!!!! :hanghead:فقط منبع خواستم که معرفی همون کتاب دانشگاهی میتونه منبع موثق و کافی باشه...

ممنون بابت اطلاعات بسیار مفیدتون امیدوارم بازم شاهد کمک رسانیتون جهت دادن اطلاعات به دوستان باشیم

سر بلند و پیروز باشید دوست عزیز:flowerysmile:

موافقم دوست عزیز ...

میدونید چیه ... نظام آموزشی ما ایجاب میکنه که دانشجوها (توجه کنید: دانشجوها) بیان دانشگاه و چندتا مطلب حفظ کنن و برن امتحان بدن و نمره بگیرنو خلاص.

اما دانشجو به معنای واقعی خودش میره دنبال دانش! وقتی پیگیر مساله ای باشه اونو یاد میگیره و به علمش ایمان پیدا میکنه ... مطمئنا من اگر در مورد گفته های خودم اطمینان نداشتم اونا رو اینجا بیان نمیکردم.

ما 3 واحد جانورشناسی داشتیم ... این مسائل تو یه درس 3 واحدی زیاد مطرح نمیشه! بچه ها هم حفظ میکنن که برای مثال ما 3 روش رشد تخم داریم! همین! ...

منم کتاب زیاد خوندم در زمینه جانورشناسی و فقط یه دونش که الان دم دستمم هست رو اینجا بیان کردم...

و شما هم اصلا جسارت نکردید ... من عاشق این جور مباحثم ... بارها اعلام کردم.

امیدوارم من و شما و دوستان زیست شناسی همگی موفق و موفق تر باشیم.

لینک به دیدگاه

آفرین ... خیلی موضوع جالبیه ... من فعلا باید برم مهمونی ... آخر شب میام و اگه تونستم مطالبی بزارم ... باید روش فکر کنم. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
. تخم گذاری میکنن که اصطلاحا میگن Oviparous

اینجا جنین درون تخم ارتباطش با مادر قطع میشه و از ذخایر درون تخم تغذیه کرده و تبدیل به نوزاد میشه

دقت کنید به طور عموم که هرچی تخم بزرگتر باشه دوران جنینی هم طولانی تره ...

2. بچه زایی میکنن که اصطلاحا میگن Viviparous

نکته اینجاست: Vivi معنی زنده هم میده! پس گاهی اوقات زنده زائی هم بهش میگن ... (معنای واقعی زنده زاییه ولی معادل فارسیش رو بیشتر بچه زایی میگن! (خب بچه ای که بدنیا میاد زنده است دیگه) ... )

3. تخم گذار زنده زایی میکنن که اصطلاحا میگن Ovoviviparous (نه Oviviparous) (اصلاحات)

عجب بحثه شیرینی....:ws50:

خب من اومدم که درباره همین 3 نوع روش اطلاعاته کمی که دارمو بگم که دوست عزیزمون زحمتشو کشید

در واقع وقتی میگیم تخم گذار زنده زا به این صورته که:

لقاحشون به صورته داخلی هست و اسپرم انتقال یافته به جنس ماده در طول لوله ی تخمک بر به ناحیه غده ای پوستهای می رسه و تخمکی که از تخمدان جدا شده به همین ناحیه (غده پوسته ای) می رسه و لقاح در همین قسمت انجام می گیره

که پوسته ی لازم به دور سلول تخم ترشح میشه و سلول تخم به رحم منتقل میشه

در نمونه های زنده زا جنین ها مدتی در رحم باقی می مانند و بخشی از دوره ی رشد خودشون رو در رحم سپری میکنند که در نهایت از طریق کلواک از بدن خارج میشن

و مهمترین موضوعی که هست و در تاپیک زایمان عقرب اشاره کردم و حمید عزیز هم گفتن

مهمترینش اینه که نوزادهایی که از بدن مادر خارج میشن کاملا شبیه به والدین هست و دوره ی لاروی ندارند...:ws37:

یه نکته ای هم که به نظرم اومد باید بگم و جاش خالیه اینه که...

اگر یه مقدار اطلاعات و دونسته هامونو به بیان ساده تر بیان کنیم و در نهاین به صورت علمی بزاریم بحثمون خیلی قشنگتر هم میشه و همچنین مابقی دوستان هم ازش استفاده میکنن :ws50:

بازم مسی ممنون:flowerysmile:

لینک به دیدگاه

خب در مورد اینکه فرمودین که فرمودن اصولا تخم گذاران گوش داخلی دارن و زنده زایان گوش خارجی:

البته سریال زیبای مختار اجازه نداد زیاد بررسیش کنم ... اما ذهنم رو بدجوری درگیر کرد.

اول باید بگم این عبارت فوق در مورد این شاخه ها: 1.ماهی ها 2.دوزیستان 3.خزندگان 4.پرندگان و 5. پستانداران یحتمل صحت داره ... البته شاید گونه جانوری ای کشف بشه که تخم گذاره اما گوش خارجی داره!

عبارت فوق برای مجموع جانوران صحت نداره ... برای مثال عرض کنم ما موجوداتی داریم که تخم گذارند اما اندامی تحت عنوان گوش (چه داخلی و چه خارجی ندارند) مثل بخش عمده ای از پزودوسلومیتها مثل نماتدها! یا مثلا کرم آسکاریس رو مثال بزنم که احتمال زیاد شنیده باشید... اینها تخم گذارند اما اصلا اندام شنوایی ندارند! یا مثلا بچه زا یا زنده زایی داریم که اونم اندامی تحت عنوان گوش نداره! یا حشره ای داریم که تخم گذاره ولی اندام شنوایی ای تحت عنوان تیمپانوم داره (در روی شکم یا روی زانوی پا)

فکر کنم همین چند مثال بالا کافی باشه که فرمایشات فوق رو نقض کنه ...

اما در مورد ماهی ها – دوزیستان – خزندگان و پرندگان که تخم گذارند گوش داخلی وجود داره ...

من به این نتیجه رسیدم که از اونجایی که اندازه نسبی مغز در این 4 گروه نسبت به حجم سر کمتر از اندازه نسبی مغز در پستانداران (بچه زا یا زنده زا) هست اندام گوش در داخل سر قرار گرفته و در بعضی ها دریچه ورودی امواج صدا که اگه اشتباه نکنم باید بهش بگن تیمپانیک در روی سر مثل یه حفره وجود داره و امواج صدا رو به داخل سر هدایت میکنه ...

در پستانداران هم گوش داخلیه ... همونطور که میدونیم گوش شامل 3 بخش داخلی ، میانی و خارجیه ... و فقط گوش خارجی که اونم وظیفه جمع آوری امواج رو داره در بیرون از سر قرار گرفته همین وگرنه کار اصلی رو که گوش میانی و داخلی انجام میدن در داخل سر قرار داره ...

من 2 تا علت راجع به این شکل گیری گوش خارجی (یک-سوم گوش اصلی) میارم:

1. بعلت پیشرفته تر شدن پستانداران نسبت به 4 گروه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و ماهی ها قدرت تحلیل امواج صوتی در مغز افزایش یافته و لذا نیازمند اندامی جهت جمع آوری بهتر و بیشتر امواج صوتی بوده که لازمه اون بوجود اومدن گوش خارجی بوده ... که جمله فوق رو برعکس بگیم بهتره یعنی پیشرفت در تحلیل پیامهای صوتی در مغز باعث پیشرفت کلی پستانداران شده .... (دوستان این فقط یکی از فاکتورهای پیشرفت محسوب میشه)

2. افزایش حجم مغز در داخل باعث شده که قسمتی از ساختار گوش به خارج هدایت پیدا کنه ...

و دقیقترش رو اگر بخواهید گزینه اول علمی تره ...

با این تفاسیر جا داره پست دوست عزیزمون پیمان رو که نقل قول کردن از فرمایشات نمیدونم کی رو از نظر علمی ضعیف بدونیم ... :ws46:

اما عنوانش برای بچه های دوران راهنمایی یا دبیرستان میتونه مفید باشه!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...