رفتن به مطلب

آسیب شناسی تعصب

Neutron

ارسال های توصیه شده

جالبه برام که توی کشورهای جهان سوم، تعصب روی چیزای مختلف به عنوان حسن به حساب می آد در صورتی که توی اونور تعصب بی مورد روی یه موضوع چندان جالب نیست.

حالا این وسط ما ایرونی ها بعضی هامون تریپ روشنفکری برمیداریم و در مذمت تعصب میگیم اما توی زندگی روزمره مون اگر یه ذره دقت کنیم میبینیم که روی خیلی چیزا تعصب داریم...

بعضی هامون روی یه سری از موضوعات چنان تعصب داریم که اصلا اجازه ی مطرح کردن سوال در مورد اون یا نقدش رو به کسی نمیدیم! حتی یه ذره به خودمون اجازه نمیدیم که در مورد صحت یا عدم صحتش فکر کنیم...

نظر شما چیه؟

تعصب خوبه؟ بده؟

وجودش چه حسنایی داره؟

نبودش چطور؟

تا چه حد لازمه؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 53
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خوب تعصب که نباشه نمیشه

مثلا من رو خانوادم تعصب دارم و دوست ندارم کسی ازشون بد بگه

اما یه وقتایی میشه از شور به در شدن

مثل بعضی آقایون که رو خواهر و مادر و زنشون تعصب بیجا دارن

یکی ازشون حرف بزنه میخواد خرخرشو بجون

اون به نظر من حسادته که اسمشو تعصب گذاشتن

هر چیزی به اندازش خیلی خوبه

غیرت تعصب دوست داشتن و................

لینک به دیدگاه

به نظرم تعصب خوبه تا حدودی...تا جایی که بتونی درست فکر کنی و تصمیم بگیری....تعصب بیجا چشم رو کور م و تصمیم رو اشتباه میکنه...خود من قبلنا بیش از حد تعصب داشتم رو یه سری مسائل...مثلا ایرانی بودنم...حالا خیلی کمتر...اگرچه اگه کسی برضد چیزایی که دوست دارم حرف بزنه ناراحت میشم و شاید بخوام واکنش نشون بدم اما میگم شاید حرفش دلیل داره یا اطلاعاتش خیلی زیاده و من ناآگاه...پس یه جایی سکوت میکنم و تا نمیدونم دیگه تلاش میکنم حرف نزنم...اما یه اعتراف:جدایی از تعصبات سخته...

[/url]

تعصب خوبه اما معتدل..آدم یه سری علایق و افتخارات و چیزایی داره که باید در نظر بگیره...اگه روی اینا تاکید نکنه پس میراث و داشته هامون چی میشه؟اما بده وقتی دیگران رو نادیده بگیریم و فقط خودمونو ببینیم و همه چیزو برا خودمون بدونیم و از درک دیگران عاجز باشیم...

تعصب باعث میشه ببینیم چی بوده اون مسائلی که حالا برا ما مهمه...منظورم اینه وقتی مثلا رو کشورم تعصب دارم و فرهنگ اون،سعی کنم خودم و رفتارم رو اصلاح کنم...

راسی تعصب فقط رو نژاد نیست...میتونه در مورد دین،سیاست،خانواده،علایق،حتی رشته تحصیلی و ...باشه.

لینک به دیدگاه

راسی تعصب فقط رو نژاد نیست...میتونه در مورد دین،سیاست،خانواده،علایق،حتی رشته تحصیلی و ...باشه.

خب کسی هم نگفت فقط روی نژاده!

اون واژه فقط به خاطر این تگ شده که جستجو بشه. همین.

تعصب دینی و تعصب نژادی یکی از خطرناک ترین تعصب های موجود هستند.

لینک به دیدگاه

هر چیری در حد تعادل میتونه مفید و کارساز باشه نه اینکه دربست چیزی قبول کنیم و اصلا در موردش فکر نکنیم

تعصب یه شکل دیگه از احساس مسئولیت کردنه فقط درجه ش متفاوته.تصور کنید یکی برای هیچ چیز این دنیا ارزش قایل نشه به نظرتون اون ادم و جایی که توش زندگی میکنه چه شکلی از اب در میاد؟:banel_smiley_52:

خیلی مهمه که درباره هر چیزی حد وسط پیدا کنیم.

لینک به دیدگاه
خب کسی هم نگفت فقط روی نژاده!

اون واژه فقط به خاطر این تگ شده که جستجو بشه. همین.

تعصب دینی و تعصب نژادی یکی از خطرناک ترین تعصب های موجود هستند.

:icon_gol:

بله من دقیقا این جمله رو به این خاطر نوشتم که اولین تگ شما نژادپرستی بود ...اینجوری ذهن منحرف میشه و وقتی میخواد نظر بده بیشتر به سمت این مسائل میره...خود من که اینجوری بودم...:ws3:

لینک به دیدگاه
هر چیری در حد تعادل میتونه مفید و کارساز باشه نه اینکه دربست چیزی قبول کنیم و اصلا در موردش فکر نکنیم

تعصب یه شکل دیگه از احساس مسئولیت کردنه فقط درجه ش متفاوته.تصور کنید یکی برای هیچ چیز این دنیا ارزش قایل نشه به نظرتون اون ادم و جایی که توش زندگی میکنه چه شکلی از اب در میاد؟:banel_smiley_52:

خیلی مهمه که درباره هر چیزی حد وسط پیدا کنیم.

ببینید ...

تعصب به گواه دهخدا از عصبیت میاد.

"حمیت و عصبیت و برنایشتی و جانب داری و طرفداری و حمایت"

تعصب از نظر بنده توی این دوره زمونه و به زعم دهخدا معنی طرفداری بی چون و چرا رو میده. که حرف مخالف رو به هیچ وجه قبول نمیکنه.

بنابراین من بوجود موازین قابل تغییر تا وجود اصول قرصو محکم بیشتر اعتقاد دارم. موازینی که جایی برای تغییر براشون گذاشتم و روشون تعصبی ندارم. اما در حال حاضر اونو برای زندگی ام قبول دارم. (اگه خدا قبول کنه)

لینک به دیدگاه

من معمولا روی چیزی حساس نیستم مگر به خانواده خودم یا کسی مربوط باشه...

اگر جایی به افراد خانواده ام هم توهین بشه حتما واکنش نشون میدم...

یا جایی کسی رو یا رشته تحصیلی یا هرچیزی رو مسخره کنند یکم بهشون اعتراض میکنم نشه سکوت میکنم...

ولی با دیدن بعضی رفتارها روی شهرم هم تعصب دارم

روی هرچیزی که باقیه ندانسته درموردش بد قضاوت میکنند مقابله می کنم..

کلا از تعصب بیجا بدم میاد

به نظرم تعصب بیجا باعث خوردن حق فرد یا افراد میشه در همه جا........

لینک به دیدگاه
ببینید ...

تعصب به گواه دهخدا از عصبیت میاد.

"حمیت و عصبیت و برنایشتی و جانب داری و طرفداری و حمایت"

تعصب از نظر بنده توی این دوره زمونه و به زعم دهخدا معنی طرفداری بی چون و چرا رو میده. که حرف مخالف رو به هیچ وجه قبول نمیکنه.

بنابراین من بوجود موازین قابل تغییر تا وجود اصول قرصو محکم بیشتر اعتقاد دارم. موازینی که جایی برای تغییر براشون گذاشتم و روشون تعصبی ندارم. اما در حال حاضر اونو برای زندگی ام قبول دارم. (اگه خدا قبول کنه)

وقتی شما درباره چیزی احساس مسئولیت میکنی با هر چیزی که اونو به هم بریزه و بی ارزشش کنه مخالف هستی.مسولیت ایجاد علاقه و علاقه حس حمایت در انسان القا میکنه.

معنی های لغوی بی خیال بشیم.ایا نمیشه تعصب در حد معقول داشت؟

لینک به دیدگاه

من فکر می کنم تعصب در هر صورتیش مذمومه.

اون چیزی هم که دوستان راجع به خانواده و یا داشته هاشون می گن، اسمش تعصب نیست. واژه به اشتباه داره استفاده می شه. شاید واژه هایی مثل غیرت یا افتخار برای اون ها بهتر باشه.

اما با این وجود کم تر دیدم کسی رو رو که تعصب نداشته باشه. در مورد اکثر افراد نقاطی پیدا می شه که اگه روشون دست بذاری طرف این طوری می شه : :w000:

ولی خوب شدت و کم رنگی و پر رنگیش برای افراد مختلف فرق می کنه.

لینک به دیدگاه
وقتی شما درباره چیزی احساس مسئولیت میکنی با هر چیزی که اونو به هم بریزه و بی ارزشش کنه مخالف هستی.مسولیت ایجاد علاقه و علاقه حس حمایت در انسان القا میکنه.

معنی های لغوی بی خیال بشیم.ایا نمیشه تعصب در حد معقول داشت؟

مگه میشه چیزی رو از جدای از معنای لغوی اش بررسی کرد.

وقتی قدرت فکر هست چرا قدرت تعصب؟

ببنید منظور اینه که شما به جای اینکه از روی تعصبتون تصمیم بگیرید، از روی فکرتون تصمیم بگیرید!

باور کنید نصف مشکلاتمون حل میشه!

مثلا دوستی میگه من روی خاک کشورم تعصب دارم به خاطر همین ازش دفاع میکنم.

من میگم من فکر میکنم که اگر از مرزهای کشورم دفاع نکنم، ممکن است تحت تسلط کشور دیگه ای بشم که نفت مملکتمو بدزده بده یه سری دیگه بخورن! به خاطر همین ازش دفاع میکنم!

ببینید علاقه ای که از سر فکر باشه ، خیلی پایدار تره تا تعصب!

من به خاطر این در برابر خانواده ام احساس مسئولیت دارم چون با اونها زندگی میکنم و زندگی مادی و معنوی ام با اونها پیوند خورده. در مقابل من به خاطر تعصبی که درمورد خانواده ام دارم در برابرش احساس مسئولیت میکنم و در شرایط مختلف به خاطر تعصب حق رو با خانواده ام میدم و هواشونو دارم! مثلا پارتی بازی میکنم...

تعصب با علاقه فرق میکنه.

وگرنه اصلا زدن این تاپیک بیمعنیه!

لینک به دیدگاه

منظور من از حد تعادل اینه که حرف همدیگرو گوش بدیم نه اینکه تا طرف دهن باز میکنه بزنیم تو فکش.تعصب کورکورانه یعنی این.

در بعضی موارد تعصب لازمه.توهین به خانواده فکر نکنم کسی تحمل کنه.البته خیلی جاها تعصب خیلی بیخود داریم.امروز چون بیشتر معانی با دین جور شده خیلی چیزارو غیر قابل تحمل کرده تعصب هم ناخوداگاه چنین دیدی به یاد ما میاره.

خیلی از چیزا که الان قبوله از نظر خیلیها کلا اشکال داره اینجاس که عقل اگه نباشه کار بیخ پیدا میکنه!

لینک به دیدگاه

اول کاش کلمه تعصب رو معنی میکردی ، من شهرم رو خیلی دوست دارم ، به خاطر هیچ خاک دیگه ای غیر از شهرم حاضر به جنگیدن نیستم ، نمیدونم از نظر شما این تعصب هست یا دوست داشتن یا جفتش :ws52:

من نژادم و ترک بودنم رو هم خیلی دوست دارم ، نمیتونم ببینم کسی بهش توهین میکنه ، ولی نمیگم من نژاد برترم ، بی عیبم ، و نقد پذیر نیستم و هیچ اشتباهی دو طول تاریخ اجداد من مرتکب نشدن ، ولی چیزی که هستم رو دوست دارم ، بهش افتخار میکنم ، و نمیتونم توهین بهش رو بپذیرم ، این رو هم نمیدونم از دیدگاه شما تعصب هست یا نه :sigh:

لینک به دیدگاه

تعصب خوبه ولی رو یه موضوع درست رو یه اخلاق درست

نه روی چیزی که هیچ اطلاعی از درستیش نداری ادم رو چیزی که با عقل و منطق بهش رسیده تعصب داشته باشه خوبه

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

متاسفانه خیلی از ماها در محیطی به دنیا اومدیم و رشد کردیم که نتونستیم بین بسیاری از اتفاقات و گفته ها ، بین منطق و دانسته های خودمون با اون اتفاقات ، ارتباط درست و منطقی برقرار کنیم.

هر بار هم که دنبال جواب بودیم با چشم غره ی دیگران و بهشت و جهنم مواجه شدیم.

برای همین خیلی چیزا بدون دلیل منطقی به عنوان یک fact برای ما پذیرفته شده و چون توانایی اثبات اون رو نداریم ، در برابرش احساس مسئولیت میکنیم و اینطوری تعصب به وجوود میاد.

من فکر میکنم تعصب در برابر هر چیزی از عدم آگاهی درست ما نسبت اون اون چیز نشات میگیره و به همین دلیل تعصب در برابر هرچیزی تقریبا اشتباهه.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

موافقم,موقع حرف زدن قشنگ بیانش می کنیم,اما پای عمل که می رسه می شیم یک آدم بی منطق و بی سواد که جز چیزایی که جامعه به خوردش داده(یا اطرافیان) چیزی تو مغزش نیست

لینک به دیدگاه
متعصبین بالفطره...

:biggrin:

خوب چیه؟

ما تعصبی هستیم آقا جون. :ws37:

راستی چیزی گفتی؟ :167:

:icon_pf (34):

پافشاری بدون دلیل و غیر قابل اثبات فلسفی یا تجربی را گویند. ریشه تعصب عشق و علاقه کورکورانه به یک عقیده یا شخصی می‌باشد که باعث می‌شود که انسان به راحتی حرف بی‌دلیل یا بدون دلایل کافی را نه تنها بپذیرد بلکه بر روی آن پافشاری هم داشته باشد. نقطه مقابل تعصب تنفر و کینه و ... است که نفرت بی دلیل یا بدون دلایل کافی از عقیده یا شخصی است.

پس تعصب اون چیزی نیست که هی شماها میگید کمش خوبه یا متعادلش بد نیست و این حرفا. تعصب یه صفت رذیله است. حتی به مقدار کم. اون حساسیتی که فرد روی اعضای خانوادش داره و ... رو نمیشه گفت تعصب.

لینک به دیدگاه
:biggrin:

خوب چیه؟

ما تعصبی هستیم آقا جون. :ws37:

راستی چیزی گفتی؟ :167:

:icon_pf (34):

پافشاری بدون دلیل و غیر قابل اثبات فلسفی یا تجربی را گویند. ریشه تعصب عشق و علاقه کورکورانه به یک عقیده یا شخصی می‌باشد که باعث می‌شود که انسان به راحتی حرف بی‌دلیل یا بدون دلایل کافی را نه تنها بپذیرد بلکه بر روی آن پافشاری هم داشته باشد. نقطه مقابل تعصب تنفر و کینه و ... است که نفرت بی دلیل یا بدون دلایل کافی از عقیده یا شخصی است.

پس تعصب اون چیزی نیست که هی شماها میگید کمش خوبه یا متعادلش بد نیست و این حرفا. تعصب یه صفت رذیله است. حتی به مقدار کم. اون حساسیتی که فرد روی اعضای خانوادش داره و ... رو نمیشه گفت تعصب.

آقا ما مخلص شمام هستیم :a030::banel_smiley_52:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...