رفتن به مطلب

تاپیک گفتگوی علاقمندان نجوم

ارسال های توصیه شده

صداي «زحل»، ارباب حلقه‌هاي منظومه شمسي را بشنويد ناسا فايل‌هايي صوتي شامل صداي شفق‌هاي قطبي و ميدان‌هاي مغناطيسي زحل و بادهاي سطح بزرگ‌ترين قمر اين سياره - تيتان - را منتشر كرد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، بيشتر اين صداها، صداهاي ضبط شده نيستند؛ بلکه نتيجه‌ تبديل داده‌هاي غير صوتي نظير اندازه گيري ميدان‌هاي مغناطيسي به صدا به وسيله‌ رايانه هستند.

اصوات به دست آمده نسبتا عجيب هستند. يکي از اين اصوات که به وسيله‌ مغناطيس سنج فضاپيماي کاسيني از نزديکي انسلادوس - قمر زحل- به دست آمده است صدايي شبيه به برخاستن و فرود سفينه‌ فضايي بيگانه‌اي را در گوش تداعي مي‌کند!

در حقيقت اين مغناطيس‌سنج نوسانات ميدان‌هاي مغناطيسي را که ناشي از حضور ذرات باردار اطراف کاسيني است، ضبط مي‌کند.

دو فايل ديگر که از امواج راديويي آشکار شده مرتبط با شفق هاي قطبي در جو زحل به دست آمده است، بسيار جالب هستند. به نظر مي‌رسد اين اصوات کم و بيش شبيه به صداي تفنگ‌هاي ليزري در فيلم‌هاي علمي- تخيلي است!

به نوشته نجوم، يکي از فايل‌ها از ضبط واقعي ميکروفوني متصل بر تجهيزات فرود هويگنس به دست آمده است.

اين ميکروفون صداي بادها را در هنگام فرود کاوش‌گر بر سطح قمر تيتان ضبط کرده است

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • پاسخ 155
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

هی من میگم بریم مریخ خیلی مرموزه هم هست! کی آمادست بریم؟ :w16:

من که از اولش آماده بودم واسه مریخ :a030:

نظرت عوض نشه ها، همون مریخ :w16:

منم مریخ:jawdrop:

ایول حمید گلی

مرسییییییییییییییییییییییی

عجب همسفری

به به کی از حمید بهتر :a030:

:ws3:

...................................................................

منم زحل رو بیش از بقیه دوست دارم:w16::w16:

نوه گلم شمام بیا مریخ دیگه

به خاطر مامان بزرگ :ws37:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
  • 1 ماه بعد...

میگم هیچکس بجز اختر شناسان نمیتونه اینهمه از راز کواکب لذت ببره.

پیشنهاد میکنم یه تاپیک خبری پایدار تو تالار گفتگوی آزاد راه بیاندازید و بچه های اونجا رو دعوت کنید که بیان این مقالات و خبر های جذاب رو ببینن. یه مدت که تبلیغات کردید کم کم عادت میکنند خودشونم میان.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • 8 ماه بعد...

سلام

من در مورد تلسکوپ اطلاعات می خوام جستجو زدم چیزی نیافتم تو انجمن!

چه کنم؟

می خوام یکی برا تو خونه بخرم یعنی یه تلسکوپ آنچنانی نمی خوام

چیکار کنم؟!!

از کجا بخرم ؟

مدل داره؟

چی باید بگم؟

قیمتش چنده؟

لینک به دیدگاه
سلام

چه کنم؟

چیکار کنم؟!!

هر وسيله جديدي که اولين بار با آن رو به رو مي شويد و مي خواهيد با آن کار کنيد، هيجاني توأم با کمي ترس در شما به وجود مي آورد. ترسي که نشانه نا آشنايي شما با آن وسيله است و اينکه چگونه بايد از آن استفاده کرد. اگر هيچ راهنمايي در دسترس نباشد، اين ترس کم کم جاي خود را به نا اميدي يا حتي از آن بدتر به دلزدگي ميدهد. اولين تلسکوپي هم که خريديد يا با آن روبه رو شديد از اين قاعده مستثني نيست. به همين دليل قبل از اينکه بگوييم چگونه از تلسکوپ استفاده کنيد بهتر است اول کمي با اين وسايل آشنا شويد. تلسکوپ در واقع يک دوربين معمولي است که براي رصد اجرام سماوي تغييراتي در آن ايجاد شده است و مانند تمام وسايل ديگري که در روز با آنها سروکار داريم داراي انواع و کاربردهاي مختلف است. بجز جزئياتي که به ساختمان و اصول کار اين وسايل مربوط مي شود وجه تمايز تلسکوپها، توان تفکيک و توان آشکار سازي اجسام کم نورتر است. اينکه اين تلسکوپ بزرگنمايي اش چقدر است يا تصوير را چقدر جلو مي آورد، جملاتي اشتباهند .چون بزرگنمايي با تعويض چشمي يا استفاده از بعضي وسايل کمکي کم يا زياد مي شود. از نظر ساختار نيز تلسکوپها تفاوتهاي اساسي با هم دارند. انواع تلسکوپها

تلسکوپهايي که با نور مرئي کار مي کنند به سه دسته کلي شکستي، بازتابي و بازتابي ـ شکستي تقسيم ميشوند. هر کدام از اين گروه ها خود به چند دسته ديگر تقسيم مي شوند که در نهايت شما را در مقابل تعداد زيادي تلسکوپ قرار مي دهد. نترسيد در عمل فقط چند نمونه تلسکوپ براي استفاده هاي آماتوري توليد و به بازارعرضه مي شود و متأسفانه در بازاري مثل بازارکشور ما عملاً انتخابهاي شما بسيار محدودتر هم مي شود. با وجود اين فکر مي کنم آشنايي با آنها براي همه ما مفيد باشد.

تلسکوپهاي شکستي

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اين نوع تلسکوپها از نظر ساختار تنوعي ندارند. همان طور که درکتابهاي دوره هاي مختلف تحصيلي نوشته شده است، اين تلسکوپها از يک عدسي شيئي و يک عدسي چشمي تشکيل شده اند. اما هر چه هست زير سر عدسي شيئي است. هر چه عيب هايي مانند کج نمايي کروي، کج نمايي رنگي، آستيگماتيسم و چند عيب ريز و درشت ديگر در عدسي اصلي کمتر باشد تلسکوپ بهتر و در نتيجه قيمت آن گرانتر است. در اين نوع تلسکوپها با دو اصطلاح آکروماتيک (Achromatic) يا بدون رنگ و آپوکروماتيک (Apochromatic) يا بدون رنگ تصحيح شده رو به رو مي شويم. اصطلاح دوم بيشتر از آنکه جنبه فني داشته باشد، تجاري است. البته نه به معناي واقعي کاملاً تجاري.

عدسيهاي شيئي آپوکروماتيک معمولاً از سه قطعه و آکروماتيک از دو قطعه شيشه به هم چسبيده ولي با جنسهاي متفاوت تشکيل شده اند. در تلسکوپهايي که ازعدسي آپوکروماتيک استفاده مي کنند عيبهاي معمول عدسيها به نحو چشمگيري کاهش پيدا کرده اند و اين کم شدن عيب ها به معناي کار بسيار زياد روي عدسيها هنگام طراحي، تراش و پوشش دادن است. به همين دليل است که مي بينيم دو تلسکوپ شکستي که ظاهراً تفاوتي با هم ندارند از نظر کيفيت و صد البته قيمت اصلاً با هم قابل قياس نيستند

atm_type_refractor_2.gif

h_in_telescope_03b.gif

تلسکوپهاي بازتابي

اين نوع تلسکوپها بسيار متنوع اند و همگي بر اساس انعکاس نور از يک آينه مقعر طراحي مي شوند. اولين نمونه از يک تلسکوپ بازتابي را فردي بنام جيمز گريگوري اهل اسکاتلند در سال 1663 ميلادي طراحي کرد و نيوتن در واقع 9 سال پس از وي ساده ترين نوع تلسکوپ بازتابي را طراحي نمود و ساخت. بعدها اين نمونه از تلسکوپها را به نام مخترعين يا سازندگان آنها نامگذاري کردند و ما قصد داريم براي معرفي اين نوع از تسکوپها در ابتدا به سراغ ساده ترين نوع برويم.

تلسکوپ نيوتوني

8sn_lxd55_small.gif

ساده ترين نوع تلسکوپ چه از نظر قوانين نورشناسي و چه طراحي و ساخت، تلسکوپ نيوتوني است. اين تلسکوپ از يک آينه مقعر (که هر چه شکل آن به يک سهمي دوار نزديکتر باشد کيفيتش بهتر است)، يک آينه تخت و يک عدسي چشمي تشکيل شده است. نکته بسيار مهمي که در اين تلسکوپ و ساير تلسکوپهاي بازتابي بايد به آن توجه کرد آينه مقعر اصلي است. شکل، پوشش سطحي و جنس آينه نقش تعيين کننده اي در کيفيت تصوير دارد. موادي مانند فلزات يا پلاستيکها به دليل خواصي که دارند کارآيي لازم و مفيدي براي ساخت آينه ندارند.

atm_type_newt.gif

تلسکوپ کاسگرين

خروج نور از کنار بدنه تلسکوپهاي نيوتوني کار رصد با آنها را کمي مشکل مي کند. از طرف ديگر هر چه فاصله کانوني آينه بزرگتر باشد طول لوله تلسکوپ هم بزرگتر مي شود، که اين به معناي سنگينتر و مشکلتر شدن استقرار و هدايت تلسکوپ است. براي حل اين مسئله طرحهاي زيادي داده شده است که يکي از آنها طرح تلسکوپ کاسگرين است. تلسکوپ کاسگرين شامل يک آينه مقعر با سوراخ مرکزي، يک آينه محدب کوچکتر که قبل از نقطه کانون آينه اوليه قرار مي گيرد و يک عدسي چشمي ميباشد.

طول لوله اين تلسکوپها بسيارکوتاه است و از اين رو براي رصدهاي بيرون از شهر و حمل و نقل، بسيار مناسب اند. اين نوع تلسکوپها معمولاً عيب کج نمايي کروي و آستيگماتيسم دارند. نمونه ديگري از اين نوع تلسکوپ که به نام ريچي ـ کِرتين مشهور است اين عيب ها را تا حد زيادي رفع کرده است.

atm_type_cat.gif

h_in_telescope_03.gif

تلسکوپ کوده

با تغيير وضعيت تلسکوپ بازتابي (جهت آن) چشمي تلسکوپ هم در وضعيتهاي مختلف قرار مي گيرد. اين مسئله شايد براي تلسکوپهاي کوچک و متوسط قابل حل باشد ولي فکر کنيد اگر براي تعقيب يک جسم مجبور باشيد از يک نردبان استفاده کنيد آنوقت چقدر رصد کردن مشکل مي شود! به خصوص اگر بخواهيد تجهيزاتي سنگين و بزرگ (مثلاً يک طيف نگار) هم به تلسکوپ وصل کنيد. براي حل اين مشکل بايد کاري کرد که محل خروج نور به وضعيت نشانه روي تلسکوپ وابسته نباشد. به همين دليل سيستم کوده به وجود آمد و هم اکنون بسياري از تلسکوپهاي بزرگ جهان از آن بهره مي برند. البته چند نوع تلسکوپ کوچک آماتوري هم با اين سيستم طراحي شده اند که عرضه شان در بازار بسيار محدود است.

تلسکوپهاي شکستي- بازتابي (کاتاديوپتريک)

شايد انتخاب اين نام براي اين نوع تلسکوپها مناسب نباشد ولي چون به هر حال از يک عدسي و يک آينه به صورت همزمان براي تشکيل تصوير استفاده مي شود، اين نام را روي آنها گذاشتيم. اين عدسي براي تصحيح عيب هاي کج نمايي کروي و آستيگماتيسم طراحي مي شوند چون ساخت آينه هاي بدون عيب هاي ذکر شده واقعاً کار مشکلي است.

عدسي يا تيغه اشميت

يکي از راههاي تصحيح عيب هاي آينه اوليه تلسکوپهاي بازتابي، شکستي و شکستي- بازتابي قرار دادن تيغه اي شيشه اي با شکلي خاص است که انحناهاي سطحش متناسب با شکل آينه اصلي است. به اين عدسي يا تيغه، تيغه اشميت مي گويند. ترکيب اين تيغه با تلسکوپهاي بازتابي، نمونه هايي از تلسکوپ را به وجود مي آورد که به آن اشميت- کاسگرين، اشميت- نيوتوني يا ... مي گويند. البته از اين بين اشميت- کاسگرين، يکي از متداولترين و مشهورترين نوع تلسکوپهاي آماتوري امروزي است.

sct.gif

استقرار

اين از انواع تلسکوپها، ولي اين وسايل بايد روي وسيله اي قرار گيرند تا بتوان آنها را به جهات مختلف نشانه رفت. به اين وسايل پايه و استقرار مي گويند. پايه ممکن است از جنس فلز يا چوب باشد و قابليت تحرک هم داشته باشد که به اين پايه ها، پايه هاي متحرک ميگويند و يا ميتواند از جنس فلز يا بتون باشد که بطور ثابت بر روي زمين نصب ميشود که به اين مدلها، پايه هاي ثابت گفته ميشود. سه پايه ها زياد متنوع نيستند اما استقرارها از تنوع بيشتري برخوردارند. به طورکلي استقرارها به دو دسته سمت- ارتفاعي و استوايي تقسيم مي شوند و هر کدام از آنها نيز به چند زيرگروه تقسيم ميشوند.

استقرار سمت- ارتفاعي (Altazimuth )

altaz_2.jpg

سه پايه دوربين هاي عکاسي مثال بسيار خوبي از استقرار سمت- ارتفاعي است. در اين نوع استقرار، تلسکوپ توانايي حرکت 360 درجه در سمت (افق دور تا دور شما) و 180 درجه (از0 تا 90 درجه و برعکس) در ارتفاع را دارد. مشکل اصلي اين استقرار هنگامي مشخص مي شود که بخواهيد با آن رصد کنيد. چون براي خنثي کردن حرکت زمين و اينکه جسم مورد نظرتان هميشه در چشمي باشد بايد لحظه به لحظه تلسکوپ را در دو محور حرکت بدهيد و اين کار در بزرگنمايي هاي زياد دردسر آفرين است. ولي از نگاه ديگر چون استفاده از آن ساده است و احتياجي به تنظيم اوليه ندارد براي مبتديان بسيار مناسب است.

يکي ديگر از انواع استقرارها، استقرار سمت- ارتفاعي تلسکوپهاي دابسوني هستند. جان دابسون، طراح اين نوع پايه ها، خود يکي از بزرگترين و معروفترين افرادي است است که تلاش فراواني براي همگاني کردن علم و به خصوص علم نجوم کرده است. اين پايه ها علاوه بر سهولت استفاده، بسيار ارزان قيمت هستند و با تلسکوپهاي نيوتوني استفاده مي شوند. متأسفانه اين نوع پايه در ايران شناخته شده نيست و تاکنون کمتر کسي از اين نوع استقرار استفاده کرده است.

2dobs2.jpg

استقرار استواييequat_2.jpg(Equatorial)

اگر يکي از محورهاي استقرار تلسکوپ (محور بعد) را به گونه اي تنظيم کنيم که در امتداد محور زمين قرار گيرد به صورتي که تلسکوپ بتواند به آساني حول اين محور بچرخد، مي توان چرخش زمين به دور خود را فقط با چرخش يک محور خنثي کرد. به اين نوع استقرار، استقرار استوايي مي گوييم که خود به سه دسته اصلي: آلماني، چنگالي و انگليسي تقسيم مي شوند. استقرارهاي آلماني که خود چندين نوع را شامل مي شود، به صورت گسترده در تلسکوپهاي آماتوري کوچک و متوسط و استقرار چنگالي در تلسکوپهاي بازتابي آماتوري متوسط و بزرگ و حرفه اي استفاده مي شوند. ولي استقرار انگليسي فقط در تلسکوپهاي بزرگي مانند تلسکوپ هيل (تلسکوپ 5 متري رصدخانه مونت پالومار در آمريکا) استفاده شده است.

لینک به دیدگاه
سلام

چه کنم؟

چیکار کنم؟!!

از کجا بخرم ؟

مدل داره؟

چی باید بگم؟

قیمتش چنده؟

تلسکوپ شکستی (گالیله) مدل 60700

تلسکوپ جدید و بسیار با کیفیت شرکت دت طرح آلمان بهمراه کیف حمل و سه پایه آلومینیومی با مشخصات ذیل:

شکستگی (گالیله ای) با بدنه وپایه آلمینیوم و کیف مخصوص

فاصله کانونی 700 میلیمتر

حداکثر بزرگنمایی 525 برابر

دارای سه عدد لنز به شماره های 4 و 12.5 و 25

دارای بارلو لنز 3 ایکس

دارای بارلو لنز یکسو کننده 1.5 ایکس

و جوینده 24*5

مناسب نجوم آماتوری

کیف چمدانی این دستگاه جهت حمل و بسته بندی سریع تلسکوپ ، علاقه مندان به پیگیری حوادث نجومی سطح کشور به خود جلب نموده و مناسب ترین تلسکوپ نیمه حرفه ای قابل حمل میباشد.

محل فروشگاه: تهران - خ انقلاب - حد فاصل خ 12 فروردین و خ فخررازی - پاساژ فروزنده - طبقه اول - واحد 418 - جنب پبک بادپا

تلفن تماس: 66956547 - 66968772 - 09122857661

وب سایت :

ایمیل: Info@geo-technic.com

لینک به دیدگاه
سلام

چه کنم؟

چیکار کنم؟!!

از کجا بخرم ؟

مدل داره؟

چی باید بگم؟

قیمتش چنده؟

تا جایی که من پرس و جو کردم اگر دوربین دوچشمی بخرید بهتره . آخه خودم یه مدت میخواستم تلسکوپ بخرم و دنبالش بودم بعد به دلایلی نشد. قیمت یه دوربین دو چشمی خیلی خوب برابر با یه تلسکوپ خیلی ساده است ولی کاراییش خیلی بیشتره . البته انتخاب بین تلسکوپ و دوربین بستگی به استفاده ای که میخواید بکنید داره . حدود یک سال پیش که من دنبالش بودم با حدود 200 هزار تومن میشد یه دوربین خفن گرفت .

قابلیت های دوربین :

چون از هر دو چشم استفاده میشه دید بهتر و راحت تری دارید.

میدان دید وسیعی داره و برای رصد خوشه های ستاره ای و سحابی ها خیلی خوبه.

چون تلسکوپ خوب خیلی گرونه توصیه میکنم یه دوربین خوب بخرین .

لینک به دیدگاه

من خودم رفته بودم انقلاب یه تلسکوپ که فروشندش می گفت خوبه رو قیمت کردم گفت 450000 تومان اگه اون تلسکوپی که می خواستم بود قیمتش بد نبود اما مشکل اینه که بزرگ بود!

من با فضایی که اشغال می کنه مشکل دارم تلسکوپ ها کلا اندازشون همینه یا اونی که من دیدم بزرگ بود؟

دوربین دوچشمی با تلسکوپ معمولی از نظر کارایی برابر؟

لینک به دیدگاه

این دو تا لینک رو ببینید شاید به دردتون بخوره :

لینک به دیدگاه
من خودم رفته بودم انقلاب یه تلسکوپ که فروشندش می گفت خوبه رو قیمت کردم گفت 450000 تومان اگه اون تلسکوپی که می خواستم بود قیمتش بد نبود اما مشکل اینه که بزرگ بود!

من با فضایی که اشغال می کنه مشکل دارم تلسکوپ ها کلا اندازشون همینه یا اونی که من دیدم بزرگ بود؟

دوربین دوچشمی با تلسکوپ معمولی از نظر کارایی برابر؟

والا تلسکوپ هایی که من دیدم همشون بزرگن .

بعدشم توصیه میکنم از جاهایی که تخصصوش فروش ادوات اپتیکی و نجومی هست خرید کنید. توی انقلاب فروشنده هاش فکر نکنم زیاد وارد باشن . یعنی کار اصلیشون تلسکوپ نیست و تنوع محصولات هم ندارن. اون لینکی که توی پست قبلی گذاشتم بهتره .

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...