رفتن به مطلب

ناخن مي كاريد، مراقب باشيد

ارسال های توصیه شده

1008454125071307429928.jpeg

اگر شما هم جزو آن گروه هستيد كه تصور مي‌كنند ناخن بافتي مرده و بي‌اثر است و با خيال اين‌كه مراقبت نمي‌خواهد، آنها را به حال خود رها كرده‌اند، بدانيد كاملا در اشتباه هستيد. روزي كه مجبور باشيد بدون ناخن كارهاي روزانه خود را انجام دهيد، بيشتر ارزش آن را درك خواهيد كرد.

به گفته دكتر اميرهوشنگ احساني، متخصص بيماري‌هاي پوست و مو، با وجود اين‌كه قسمت اصلي ناخن از ماده سختي تشكيل شده، ولي در كل بافتي زنده است كه رشد مي‌كند.

اين پزشك متخصص در گفت‌وگو با «جام‌جم» توضيح مي‌دهد: هر لحظه سلول‌هايي توسط قسمت سازنده ناخن كه در بخش زيرين هلال سفيد رنگ آن قرار دارد، ساخته مي‌شود و به سمت جلو پيش مي‌رود تا صفحه ناخن تشكيل شود.

به گفته وي، ناخن سه قسمت اصلي دارد؛ صفحه ناخن، سلول‌هاي سازنده و بستر ناخن كه بيماري و آسيب رسيدن به هر يك از آنها مي‌تواند سبب بروز مشكلاتي براي فرد شود.

دكتر احساني با اشاره به مشكلاتي كه در اثر كاشت ناخن ممكن است ايجاد شود، توضيح مي‌دهد: ناخن مصنوعي كه با چسب‌هايي روي ناخن اصلي فرد چسبيده مي‌شود به سلول‌هاي توليد ناخن فشار مي‌آورد و روي آن تاثير مي‌گذارد. در اين شرايط حتي ممكن است قسمت‌هاي سازنده ناخن به تدريج تخريب شود.

به گفته وي استفاده از اين چسب‌ها هم مي‌تواند سبب بروز واكنش‌هاي شيميايي شديد و افزايش حساسيت شود.

خطرات لاك

استفاده از لاك‌ ناخن در طرح‌ها و رنگ‌هاي متنوع ميان خانم‌ها رواج دارد و افراد زيادي ترجيح مي‌دهند براي زيبايي بيشتر ناخن‌ها از اين نوع آرايش استفاده كنند.

دكتر احساني در اين‌باره مي‌گويد: لاك مي‌تواند به عنوان يك لايه روي ناخن حساب شود، ولي بايد دقت داشت آستون كه اغلب براي پاك كردن لاك از آن استفاده مي‌شود، صفحه‌هاي كراتيني ناخن را خرد و شكننده مي‌كند.

به گفته اين متخصص پوست و مو، بهتر است هميشه از لاك پاك‌كن‌هاي غيراآستوني استفاده شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران هشدار مي‌دهد: افرادي كه زياد از لاك استفاده مي‌كنند، ممكن است با مشكلات جدي‌تري هم روبه‌رو شوند و انتهاي ناخن اين افراد پوست‌پوست و پودري شكل‌شود.

دكتر احساني به تحريك‌ بافت نرم اطراف ناخن اشاره و يادآوري مي‌كند: در اثر هر نوع تحريك بتدريج بافت نرم اطراف ناخن كه بايد كاملا چسبيده باشد، باز شده و همين فعل و انفعال منشا بروز عفونت‌هاي ميكربي، ويروسي و قارچي در محيط ناخن مي‌شود.

به گفته اين متخصص بيماري‌هاي پوست و مو، كار با مواد شوينده و تماس زياد با رطوبت نيز شرايط را براي بيماري‌هاي اين ناحيه بيشتر آماده مي‌كند. چنين فردي با احساس تورم، قرمزي، درد و ترشحات چركي دور ناخن به پزشك مراجعه مي‌كند و مشخص مي‌شود تحريك بافت اطراف ناخن يا عدم رعايت بهداشت سبب بروز اين مساله شده است.

لینک به دیدگاه

من لاکم خودش کنده میشه ولی اگر نزنم ناخن هام شکننده میشه ..........کلا برعکس عمل میکنه

ولی خداییش این پدهای لاک پاک کن خیلی خوبه ناخن و چرب میکنه و آسیب هم نمیرسونه ولی استون پدر ناخن و درمیاره ...........

لینک به دیدگاه
من لاکم خودش کنده میشه ولی اگر نزنم ناخن هام شکننده میشه ..........کلا برعکس عمل میکنه

ولی خداییش این پدهای لاک پاک کن خیلی خوبه ناخن و چرب میکنه و آسیب هم نمیرسونه ولی استون پدر ناخن و درمیاره ...........

اوهوم این پدا خیلی خوبه اما واقعا بوش ادمو دیوونه میکنه.. بوش خیلی تنده:ws27:

لینک به دیدگاه
اوهوم این پدا خیلی خوبه اما واقعا بوش ادمو دیوونه میکنه.. بوش خیلی تنده:ws27:

واقعا؟ بوش که خیلی بد نیست یا من چون بویاییم کم شده نمیفهمم:ws52:

خب بوش نکن:ws3:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

دقیقا این مشکل من هم هست ؛ ناخن های بسیار شکننده و سستی دارم که تا زمانی که لاک می زنم خوبه اما به محض این لاکم رو پاک می کنم می شکنه

بدن کمبود کلسیم و فسفر داره که ناخن این قدر سست و بی بنیه می شه

_البته اگر ناخن ها رو به جای این که هلال مانیکور کنین چهار گوش باشه خیلی از این شکنندگی جلوگیری می کنه یا معمولا گوشه ناخن خیلی کمتر می شکنه

_در ضمن آبلیمو و نمک هم خیلی خوبه برای تقویت ناخن

_هر وقت هم که به دست کرم می زنید اراف ناخن رو هم فراموش نکنین :a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...