رفتن به مطلب

همش تقصیر اسکندر و عربا و مغولا و انگلیس و آمریکا و حکومتمونه!

Neutron

ارسال های توصیه شده

تقصیر مدیر انجمنه

تقصیر رو به گردن سیستم حکومت انداختن یا فرد رو متهم کردن یا فرا فکنی کردن و دشمنان خارجی را متهم کردن کدام صحیح است .

هیچ کدام

توی همین انجمن کاربرایی که هرکدام خودشون رو یک نو اندیش می دانند و ادعای فکر روشن رو دارند و همه جا نظر میدن . اما در همین قشر نو اندیش و تحصیلکرده میبینیم که اختلاف نظر های بسیاری هست. هرکدام هم برای خودشون توجیهاتی دارن.

توی سیستم یه مدیر یه تصمیم میگیره . مدیر بعدی یه تصمیم برخلاف اولی میگیره.

با یک کشور طرح دوستی میریزیم . چند سال بعد دشمنش میشیم . دوباره بهش متمایل میشیم و ....

کلا در جامعه ای که هر کدام برای مشکلات مشترک راه حلهای مختلف ارائه می دهند و نمی توانند جمع بندی نظرات داشته باشند و به یک نتیجه واحد برسن نمیشه بیشتر از این توقع داشت .

لینک به دیدگاه
:w16::w16::w16::icon_gol:

من می تونم خودمو اصلاح کنم تا حد زیادی روی افکار خونواده خودم تاثیر بزارم چن تا دوست دوروبرم رو هم همچنین

یه سوال من با این تفکرم با این طرز رفتارم می تونم برم تو همچین جامعه ای معلم بشم ؟

می تونم برم یه مدت مناطق عوام زده باهاش دم خور بشم به بچه های اون دیار درس روشنفکری بدم می تونم با اونا از حرفای ممنوعه حرف بزنم ؟

می تونم ؟

چقدر می تونم اینکار رو بکنم چن ماه؟

اصلا میزارن به چن ماه بکشه ؟

راههای اطلاع رسانی و اگاه سازی مردم عوام تی وی و رادیو هس اموزش و پرورش هست اینترنت هس این سه تا نقش و تاثیر زیادی در اگاه سازی توده ها داره ولی همین حکومت توتالیتر و تمامیت خواه از نوع تفکر بسیار حیله گر مذهبی با زیرکی تمام همشونو در دست گرفته و حقایق رو شب و روز داره وارونه به سمت ذهن ها روانه می کنه مثل این می مونه تو داری با یه دستمال و یه شیشه شور شیشه های ذهن رو دستی پاک می کنی ولی در مقابل حکومت و تفکر حاکم میاد با یه دستگاه بزرگ شیشه شور در عرض چن دقیقه ذهن ها رو جهت میده و اونا رو به اصطلاح شستشوی مغری می کنه

شما برای اصلاح خودت نیاز به دستور حکومت داری؟ اصلاح درونی یا کنار گذاشتن رفتارهای بد خیلی کوچیک حتی آشغال ریختن روی زمین، صحیح رانندگی کردن ... این ها نیاز به دستور حکومت داره؟ به نظر من که نه! بحث همینه دیگه. ما میخواهیم بقیه رو اصلاح کنیم، در حالی که در وهله ی اول خودمون به اصلاح نیاز داریم. اگر تک تک ما بتونیم یه عادت بد عمومی که در وجودمون جا افتاده رو از بین ببریم، کلی پیشرفت کرده ایم.

مشکل دیگه ای هم که داریم اینه که چون سیستم تفکرمون موقته و عادت به برنامه ریزی نداریم، کارهایی را ترجیح میدهیم که زود نتیجه بدهند. به همین دلیل اصلاح فرد فرد افراد جامعه و به تبع اون اصلاح کل جامعه رو غیر ممکن می دونیم.

لینک به دیدگاه
با اصلاحات فردی موافقم ولی تا وقتی که اصول و مبانی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دچار اشکالات اساسی و پایه ای هستند راه به جایی نمیبریم.

مخالفم.:icon_gol:

پایه ی اجتماع فرده. و تا تک تک اصلاح نشیم جمع اصلاح نمیشه.

شما بااینکه به نظر میرسه مخالف حکومت های ایدئولوژیک باشید اما دقیقا مطابق میل اونها حرف میزنید. یعنی دارید ارزش فردی و قدرت فرد رو توی اصلاح جامعه زیر سوال می برید و کل و قدرت بالاتر رو بیشتر در اصلاح جامعه دخیل میدونید. در صورتیکه به نظر من ، ما باید به نظام مشروعیت بدیم نه نظام به ما. ببینید! به نظر من جامعه ی ما دچار نوعی ریای درونیه. پوسته ی جامعه ی ما ، پوسته ای که از اخلاق صحبت میکنه. هر کدوم از ما فکر میکنیم آدم های درستی هستیم. اما در نوع خودمون از بی اخلاقی های خاصی رنج میبریم. این ها حتی اگر زوری هم برای اصلاح بالاسرمون باشه اگر خودمون نخوایم نمیشه.

:icon_gol:

من موافق هر 2 دیدگاهم ، برای اصلاح سیستم باید در فرد تغییر نگرشی ایجاد بشه و به شعوری برسه که بدونه باید خودش برای خودش سرنوشت ساز باشه و بعد اقدام به تغییر حکومتش بکنه، درواقع این 2 مکمل هم هستند و بی هم نتیجه بخش نیستند ؛ ولی جرقه رو فرد میزنه و باید از خودش شروع به تغییر بکنه و در نهایت با تغییر حکومتش این فرآیند رو کامل میکنه

لینک به دیدگاه

یه سوال ..همه چیزایی که گفتین درسته ؟

ولی فکر میکنین میشه بعضی از افکار تحجر طلبانه رو از بین برد؟ افکار پوسیده؟ خرافات؟ میشه؟ من که الان دارم میبینم نسل به نسل با غلظت بیشتری هم داره میاد؟

شما میگین خودتو درست کن ...اما میتونی تو جایی که اگه خودت درست کنی یعنی تو اون جامعه زندگی نمیکنی باشی؟

لینک به دیدگاه
یه سوال ..همه چیزایی که گفتین درسته ؟

ولی فکر میکنین میشه بعضی از افکار تحجر طلبانه رو از بین برد؟ افکار پوسیده؟ خرافات؟ میشه؟ من که الان دارم میبینم نسل به نسل با غلظت بیشتری هم داره میاد؟

شما میگین خودتو درست کن ...اما میتونی تو جایی که اگه خودت درست کنی یعنی تو اون جامعه زندگی نمیکنی باشی؟

افکار پوسیده و خرافات توی مغز من هستند و هیچ کس جز من نمیتونه اونا رو از بین ببره.

دلیل همین غلظت خرافات نسل اندر نسل ما (که البته باهاش مخالفم) هم همینه که ما طبق عادت تاریخی مان منتظر شبانیم تا راه را به ما نشان دهد.

چرا ما میخوایم همه چی برامون مهیا باشه؟ چرا میخوایم که دیگران برامون زمینه رو فراهم کنند تا ما بهتر شویم؟

خب معلومه ما توی جامعه ای زندگی می کنیم که اکثرا عادت های بد داریم. اما آیا نباید روزی تغییر کنیم؟ چه خوبه که هر کسی از خودش شروع کنه.

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

من فک کنم این تاپیک ارزش بالا اومدن داره:whistle:

فقط من دارم درس میخونم اداره تاپیک با خود نیوترون:whistle:

بحث کنید که بحث خوبیه ، رو یکی دونفر هم اثر بذاره کار خودشو کرده:ws37:

لینک به دیدگاه
مهندس بازرگان در کتاب سازگاری ایرانی ص 235 می نویسد:

" خیلی از درس خوانده ها تقصیر نابسامانی ها و عقب افتادگی ها را به گردن امثال اسکندر، اعراب، چنگیز، تیمور، و بالاخره سیاست خارجی و استعمار قرن اخیر که تماما از خارج وارد ایران شده است می اندازند.در قدیم نیز پای قسمت و تقدیر و یا فلک غدار را پیش می کشیدند. در حالی که حوادث و عوامل خارجی چه آسمانی چه انسانی اولا برای همه ی ملت های دنیا بوده و هست و ثانیا با قبول اینکه موثر است تازه یک طرف قضیه را تشکیل میدهد، طرف دیگر قضیه که از تقابل و ترکیب یا عکس العمل آن با طرف اول، سرنوشت شخص یا ملت را تعیین می نماید , خود مردم اند..."

و نراقی نیز مینویسد:

"اگر صدبار حکومتت را از بیخ و بن عوض کنی، اگر تمامی دشمنان فرضی و حقیقی خارجی ات را از روی زمین محو کنی، اگر تمامی افلاک و سماوات را به خدمت درآوری، تا ریشه ی مشکل را در خودمان خشک نکنیم، تمامی این عوامل احتمالا مسکن هایی خواهد بود و درد بعد از مدتی به نحو و شکل دیگری گریبانت را خواهد گرفت."

جبران خلیل جبران:

همانگونه که هیچ برگی به زردی نمی گراید..مگر با آگاهی خاموش تمام درخت..تبهکار نیز بدی نمی کند مگر با اراده ی پنهان شما

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...