رفتن به مطلب

همش تقصیر اسکندر و عربا و مغولا و انگلیس و آمریکا و حکومتمونه!

Neutron

ارسال های توصیه شده

مهندس بازرگان در کتاب سازگاری ایرانی ص 235 می نویسد:

" خیلی از درس خوانده ها تقصیر نابسامانی ها و عقب افتادگی ها را به گردن امثال اسکندر، اعراب، چنگیز، تیمور، و بالاخره سیاست خارجی و استعمار قرن اخیر که تماما از خارج وارد ایران شده است می اندازند.در قدیم نیز پای قسمت و تقدیر و یا فلک غدار را پیش می کشیدند. در حالی که حوادث و عوامل خارجی چه آسمانی چه انسانی اولا برای همه ی ملت های دنیا بوده و هست و ثانیا با قبول اینکه موثر است تازه یک طرف قضیه را تشکیل میدهد، طرف دیگر قضیه که از تقابل و ترکیب یا عکس العمل آن با طرف اول، سرنوشت شخص یا ملت را تعیین می نماید , خود مردم اند..."

و نراقی نیز مینویسد:

"اگر صدبار حکومتت را از بیخ و بن عوض کنی، اگر تمامی دشمنان فرضی و حقیقی خارجی ات را از روی زمین محو کنی، اگر تمامی افلاک و سماوات را به خدمت درآوری، تا ریشه ی مشکل را در خودمان خشک نکنیم، تمامی این عوامل احتمالا مسکن هایی خواهد بود و درد بعد از مدتی به نحو و شکل دیگری گریبانت را خواهد گرفت."

لینک به دیدگاه

توهم توطئه

توهم دائمی دشمن دانستن دیگران

فرافکنی وبرداشتهای خودخواهانه از اندیشه های مارکس

ما ملت عجیبی هستیم خاردرچشم دیگران میبینیم وتیر درچشم خود نمیبینیم!

به هرحال فلسفه کی بود کی بود من نبودم تا به امروز با قایم باشک بازی ایرانی جواب داده یا بهتره بگیم خوب سرخودمونو گول میمالیم وادعا!اوه بیا جلو طبق طبق

لینک به دیدگاه

همش تقصیر اونها نیست،اما قسمت اعظمی از بدبختی ها دست اوناست.

ربطی به نژاد ما نداره،اگر داشت ایرانی ها در کشورهای خارجی جز بزرگترین دانشمندان و حقوق دانان و... نبودند.

مثال خیلی واضحش دو کشور کره شمالی و کره جنوبی است.

یک ملت و خواهر و برادر،گیر دو جور حکومت مختلف افتادند،طرز فکرشان از زمین تا آسمان متفاوت است.

لینک به دیدگاه
توهم توطئه

توهم دائمی دشمن دانستن دیگران

فرافکنی وبرداشتهای خودخواهانه از اندیشه های مارکس

ما ملت عجیبی هستیم خاردرچشم دیگران میبینیم وتیر درچشم خود نمیبینیم!

به هرحال فلسفه کی بود کی بود من نبودم تا به امروز با قایم باشک بازی ایرانی جواب داده یا بهتره بگیم خوب سرخودمونو گول میمالیم وادعا!اوه بیا جلو طبق طبق

و داستان

دائی جان ناپلئون و اینکه

کار کار انگلیسی هاست!

و ملتی داریم نجیب و بزرگوار و هوشمند و زیرک و همیشه در صحنه و صبور و متحمل و بزرگ!

لینک به دیدگاه

همش تقصیر اونها نیست،اما قسمت اعظمی از بدبختی ها دست اوناست.

ربطی به نژاد ما نداره،اگر داشت ایرانی ها در کشورهای خارجی جز بزرگترین دانشمندان و حقوق دانان و... نبودند.

مثال خیلی واضحش دو کشور کره شمالی و کره جنوبی است.

یک ملت و خواهر و برادر،گیر دو جور حکومت مختلف افتادند،طرز فکرشان از زمین تا آسمان متفاوت است.

مطمئنا تمامی اینها در شکل گیری شخصیت و رفتار اجتماعی مان بی تاثیر نبوده!

من هم موافقم و درباره اش بسیار گفته اند و درست هم گفته اند!

اما آنچه کم بدان اشاره شده است، سهم نخبگان ما، سیاستمداران ما، تحصیلکرده های ما، نویسنده های ما و بالاتر از همه سهم خودمان در این معماری سرنوشتمان از انچه بوده و هست به مراتب کمتر نشان داده شده و بحث شده است.

لینک به دیدگاه
مطمئنا تمامی اینها در شکل گیری شخصیت و رفتار اجتماعی مان بی تاثیر نبوده!

من هم موافقم و درباره اش بسیار گفته اند و درست هم گفته اند!

اما آنچه کم بدان اشاره شده است، سهم نخبگان ما، سیاستمداران ما، تحصیلکرده های ما، نویسنده های ما و بالاتر از همه سهم خودمان در این معماری سرنوشتمان از انچه بوده و هست به مراتب کمتر نشان داده شده و بحث شده است.

ببینید،شاید مردم سایر کشورها هم با حکومت های دیکتـــاتوری دست و پنجه نرم کرده اند،شاید قرون وسطی را سپری کرده اند،اما دیکتــــاتوری اســــلامی یک چیز خاصی است که رهایی از آن به این راحتی ها ممکن نیست.

چند تا مکتب میشناسی که بتونه فرد مقابلش را چنان شستشو بده که به خودش بمب ببنده و یک عده را بکشه؟

کشورهای خاورمیانه اسیر بد چیزی شده اند،سرطانی که هر چه هم بیمار قوی باشد ممکن است روزی او را از پای درآورد.

مگر اینکه کل سرطان از بدنش جدا شود.

لینک به دیدگاه
و داستان

دائی جان ناپلئون و اینکه

کار کار انگلیسی هاست!

و ملتی داریم نجیب و بزرگوار و هوشمند و زیرک و همیشه در صحنه و صبور و متحمل و بزرگ!

در اینکه همه این عوامل نقش دارن شکی نیست . همینطور خودمون.

منم اینو قبول دارم که اگه خودمون درست بشیم تقریبا همه چیز درست میشه. ولی به نظرم یکم رویا پردازانست.

به هرحال توی هر کشوری عوام وجود دارن حالا یه جا بیشتر یه جا کمتر.باید یه چیزی وجود داشته باشه تا این عوام زدگی رو ازبین ببره.

اگه یه سیستم درست حاکم باشه میتونه با فرهنگ سازی با این مسئله مقابله کنه ولی اگه یه سیستم که خودش دوست داره تعداد این عوام بیشتر بشه حاکم باشه ، هرروز که بگذره این مسئله سخت تر میشه.

پس اگه یه سیستم درست حسابی حاکم باشه میتونه خیلی خیلی تاثیر گذار باشه.

لینک به دیدگاه
ببینید،شاید مردم سایر کشورها هم با حکومت های دیکتـــاتوری دست و پنجه نرم کرده اند،شاید قرون وسطی را سپری کرده اند،اما دیکتــــاتوری اســــلامی یک چیز خاصی است که رهایی از آن به این راحتی ها ممکن نیست.

چند تا مکتب میشناسی که بتونه فرد مقابلش را چنان شستشو بده که به خودش بمب ببنده و یک عده را بکشه؟

کشورهای خاورمیانه اسیر بد چیزی شده اند،سرطانی که هر چه هم بیمار قوی باشد ممکن است روزی او را از پای درآورد.

اما در طول تاریخ و در دوران معاصر در جهان بسیار داشته ایم چندین برابر بدتر از این دیکتاتوری.

از نرو و كالیگولا امپراتوران خونخوار روم و چنگیزخان و تیمور لنگ مستبدان خونریز شرقی تا آدولف هیتلر و ژوزف استالین كه مسئول كشتارهای دسته جمعی و كوره های آدم سوزی در ویرانگرترین جنگ تاریخ بشر بودند، تا دوره ی مک کارتیسم در آمریکا در دهه ی 40 قرن بیستم و دیکتاتوری بزرگ کامبوج و دیکتاتوری کوبا و کشورهای کمونیستی در امریکای جنوبی که استاد شستشوی مغزی هستند!

این نوعش گریبان خاورمیانه رو گرفته. اما لزوما بدترینش نیست. دیگه از جنبش خمر کامبوج هم ایدوئولژیک هست و هم شستشو میده مغزارو که از جمجمه های مخالفاش منار درست میکردن بدتر نیستند که!

لینک به دیدگاه

منم اینو قبول دارم که اگه خودمون درست بشیم تقریبا همه چیز درست میشه. ولی به نظرم یکم رویا پردازانست.

به هرحال توی هر کشوری عوام وجود دارن حالا یه جا بیشتر یه جا کمتر.باید یه چیزی وجود داشته باشه تا این عوام زدگی رو ازبین ببره.

اگه یه سیستم درست حاکم باشه میتونه با فرهنگ سازی با این مسئله مقابله کنه ولی اگه یه سیستم که خودش دوست داره تعداد این عوام بیشتر بشه حاکم باشه ، هرروز که بگذره این مسئله سخت تر میشه.

بیبن قضیه مرغ و تخم مرغه!

میتونی زیر بار زور نری!

میتونی بذاری به عهده ی حکومت تا بهت یاد بده زیر باز زور نری!

من که نقد رو میچسبم و نسیه رو ول میکنم!

اتفاقا به نظر من منتظر حکومت عدل و گل و بلبل موندن رویاپردازانست!

تو خودت رو میتونی اصلاح کنی! روی اطرافیانت تاثیر میذاری.

خب حالا که یه سیستمی بالاسرمونه که عوام دوسته، چرا خودمون بذاریم تبدیل به عوام بشیم؟

ضمن اینکه هر سیستمی رو خودمون میاریم . این حکومتی ها رو هم خودمون (منظور مردمه نه خاص نسل ما)اوردیم. پس شونه از زیرش خالی نکنیم!

لینک به دیدگاه

اوخی. اینو قبول دارم.

هیچ جای دنیا همچین چیزی رو نمیتونید ببینید. شاید بتونید در طول تاریخ نمونه هایی پیدا کنید ولی در عصر حاضر ممکن نیست.

لینک به دیدگاه
مهندس بازرگان در کتاب سازگاری ایرانی ص 235 می نویسد:

" خیلی از درس خوانده ها تقصیر نابسامانی ها و عقب افتادگی ها را به گردن امثال اسکندر، اعراب، چنگیز، تیمور، و بالاخره سیاست خارجی و استعمار قرن اخیر که تماما از خارج وارد ایران شده است می اندازند.در قدیم نیز پای قسمت و تقدیر و یا فلک غدار را پیش می کشیدند. در حالی که حوادث و عوامل خارجی چه آسمانی چه انسانی اولا برای همه ی ملت های دنیا بوده و هست و ثانیا با قبول اینکه موثر است تازه یک طرف قضیه را تشکیل میدهد، طرف دیگر قضیه که از تقابل و ترکیب یا عکس العمل آن با طرف اول، سرنوشت شخص یا ملت را تعیین می نماید , خود مردم اند..."

و نراقی نیز مینویسد:

"اگر صدبار حکومتت را از بیخ و بن عوض کنی، اگر تمامی دشمنان فرضی و حقیقی خارجی ات را از روی زمین محو کنی، اگر تمامی افلاک و سماوات را به خدمت درآوری، تا ریشه ی مشکل را در خودمان خشک نکنیم، تمامی این عوامل احتمالا مسکن هایی خواهد بود و درد بعد از مدتی به نحو و شکل دیگری گریبانت را خواهد گرفت."

با اصلاحات فردی موافقم ولی تا وقتی که اصول و مبانی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دچار اشکالات اساسی و پایه ای هستند راه به جایی نمیبریم.

لینک به دیدگاه

میتونی زیر بار زور نری!

خب حالا که یه سیستمی بالاسرمونه که عوام دوسته، چرا خودمون بذاریم تبدیل به عوام بشیم؟

ضمن اینکه هر سیستمی رو خودمون میاریم . این حکومتی ها رو هم خودمون (منظور مردمه نه خاص نسل ما)اوردیم. پس شونه از زیرش خالی نکنیم!

منم حرف شما رو رد نمیکنم.ولی منظورم چیز دیگه ای بود.شاید شما بتونی از خودت شروع کنی.

شاید شما خودتو بتونی اصلاح کنی.ولی من چی؟منی که این مسئله اصلا به ذهنم خطور هم نمیکنه.منی که 80 درصد جامعه هم مثل من فکر میکنن.

با اینکه از خودمون شروع کنیم اصلا مخالف نیستم.به نظرم اتفاقا ماها باید از خودمون شروع کنیم.

چه تو برخورد با دیگران ، چه تو صداقت ، چه تو رانندگی و ...

ولی به نظرم حتی ما اگه این کار رو هم بکنیم تاثیرش خیلی کمتر از اون چیزیه که یه حکومت سالم تر (نه گل و بلبل) میتونه تو جامعه داشته باشه.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
با اصلاحات فردی موافقم ولی تا وقتی که اصول و مبانی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دچار اشکالات اساسی و پایه ای هستند راه به جایی نمیبریم.

مخالفم.:icon_gol:

پایه ی اجتماع فرده. و تا تک تک اصلاح نشیم جمع اصلاح نمیشه.

شما بااینکه به نظر میرسه مخالف حکومت های ایدئولوژیک باشید اما دقیقا مطابق میل اونها حرف میزنید. یعنی دارید ارزش فردی و قدرت فرد رو توی اصلاح جامعه زیر سوال می برید و کل و قدرت بالاتر رو بیشتر در اصلاح جامعه دخیل میدونید. در صورتیکه به نظر من ، ما باید به نظام مشروعیت بدیم نه نظام به ما. ببینید! به نظر من جامعه ی ما دچار نوعی ریای درونیه. پوسته ی جامعه ی ما ، پوسته ای که از اخلاق صحبت میکنه. هر کدوم از ما فکر میکنیم آدم های درستی هستیم. اما در نوع خودمون از بی اخلاقی های خاصی رنج میبریم. این ها حتی اگر زوری هم برای اصلاح بالاسرمون باشه اگر خودمون نخوایم نمیشه.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

شما بااینکه به نظر میرسه مخالف حکومت های ایدئولوژیک باشید اما دقیقا مطابق میل اونها حرف میزنید. یعنی دارید ارزش فردی و قدرت فرد رو توی اصلاح جامعه زیر سوال می برید و کل و قدرت بالاتر رو بیشتر در اصلاح جامعه دخیل میدونید. در صورتیکه به نظر من ، ما باید به نظام مشروعیت بدیم نه نظام به ما. ببینید! به نظر من جامعه ی ما دچار نوعی ریای درونیه. پوسته ی جامعه ی ما ، پوسته ای که از اخلاق صحبت میکنه. هر کدوم از ما فکر میکنیم آدم های درستی هستیم. اما در نوع خودمون از بی اخلاقی های خاصی رنج میبریم. این ها حتی اگر زوری هم برای اصلاح بالاسرمون باشه اگر خودمون نخوایم نمیشه.

مخالفم. :sorry:

لینک به دیدگاه

باید موازی پیش برن هر دو:icon_gol:

لینک به دیدگاه

از ی نویسنده ای که یادم نیست کی بود مخوندم که :

وقتی بچه بودم میخواستم همه دنیا رو اصلاح کنم و بسازم

وقتی بزرگتر شدم و دیدم کار سختیه تصمیم گرفتم که تمرکزم رو روی کشور خودم بزارم وقتی دیدم نمیتونم به میانسالی رسیده بودم که تصمیم گرفتم لااقل شهر خودم رو اباد کنم که اون هم نشد

اکنون که به پیری رسیدم به این نتیجه رسیدم که اگر از اول سعی در درست کردن خودم داشتم شاید امروز دنیا رو هم ساخته بودم

لینک به دیدگاه
از ی نویسنده ای که یادم نیست کی بود مخوندم که :

وقتی بچه بودم میخواستم همه دنیا رو اصلاح کنم و بسازم

وقتی بزرگتر شدم و دیدم کار سختیه تصمیم گرفتم که تمرکزم رو روی کشور خودم بزارم وقتی دیدم نمیتونم به میانسالی رسیده بودم که تصمیم گرفتم لااقل شهر خودم رو اباد کنم که اون هم نشد

اکنون که به پیری رسیدم به این نتیجه رسیدم که اگر از اول سعی در درست کردن خودم داشتم شاید امروز دنیا رو هم ساخته بودم

مهاتما گاندی.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

مخالفم. :sorry:

منم تقریبا موافق نظر اصلاح ازخود وپایین درجوامعی هستم که توتالیتر،تمامیت خواه ،ایدئولوژیک وبشدت مذهبی هستند

سابقه ذهنی اصلاحات رو داریم پیش رومون وقتی همچین نظامهایی دست به اصلاح هم بزنن درچارچوب ایدئولوژیهای خودشون هست نه خواست عمومی:icon_gol:

لینک به دیدگاه

متاسفانه ملت ما عادت به تنپروری کرده

دوست داریم برای کمکاری خودمون دلایلی بیاریم و اون رو توجیح کنیم

ولی در کل کار کار انگلیسی هاست(بقول دائی جان ناپلئون)

لینک به دیدگاه

:w16::w16::w16::icon_gol:

میتونی زیر بار زور نری!

من می تونم خودمو اصلاح کنم تا حد زیادی روی افکار خونواده خودم تاثیر بزارم چن تا دوست دوروبرم رو هم همچنین

یه سوال من با این تفکرم با این طرز رفتارم می تونم برم تو همچین جامعه ای معلم بشم ؟

می تونم برم یه مدت مناطق عوام زده باهاش دم خور بشم به بچه های اون دیار درس روشنفکری بدم می تونم با اونا از حرفای ممنوعه حرف بزنم ؟

می تونم ؟

چقدر می تونم اینکار رو بکنم چن ماه؟

اصلا میزارن به چن ماه بکشه ؟

راههای اطلاع رسانی و اگاه سازی مردم عوام تی وی و رادیو هس اموزش و پرورش هست اینترنت هس این سه تا نقش و تاثیر زیادی در اگاه سازی توده ها داره ولی همین حکومت توتالیتر و تمامیت خواه از نوع تفکر بسیار حیله گر مذهبی با زیرکی تمام همشونو در دست گرفته و حقایق رو شب و روز داره وارونه به سمت ذهن ها روانه می کنه مثل این می مونه تو داری با یه دستمال و یه شیشه شور شیشه های ذهن رو دستی پاک می کنی ولی در مقابل حکومت و تفکر حاکم میاد با یه دستگاه بزرگ شیشه شور در عرض چن دقیقه ذهن ها رو جهت میده و اونا رو به اصطلاح شستشوی مغری می کنه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...