رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

در آن دوران بر خلاف تصوری که برخی درباره‌ی دوران شاهنشاهی و سلطنت در ایران دارند، استبداد نه تنها به ایجاد امنیت کمکی نمی‌کرد، بلکه همه را در برزخی از ناامنی معلق کرده بود؛

کشاورز همواره در بیم حمله و غارت و کشتار توسط خارجی و داخلی بود، تاجر و کاسب از مصادره اموال می‌ترسید، تیولدار و صاحب منصب از بی‌مهری و غضب سلطان و نهایتاً شاهان و حکمرانان در بیم توطئه‌ی اقوام و درباریان برای گرفتن حکومت از آن‌ها هراس داشت.

این شرایط وضعیتی را ایجاد کرده بود که اقشار اجتماعی را به دو گروه مهم طرفدار مرکزیت از یک‌سو، و نیروهای گریز از مرکز از سوی دیگر تقسیم کرده بود.

به‌طور معمول شاه، دبیران و دیوانیان، تجار، پیشه‌وران و کشاورزان جزء «نیروهای تمرکز‌گرا» و عشایر، تیولداران، و امیران به مانند «نیروهای گریز از مرکز» عمل می‌کردند.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 86
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

مرسی از دوستای خوبم برای تو ضیحاتشون..

کیوان جون خیلی جامع و علمی توضیح دادی...امیدوارم بحث ادامه پیدا کنه و ما بیشتر یاد بگیریم...

صحبتایی که ادم از برداشت و درک خودش ابراز میکنه با اونچه که علمی و با دلیل و مدرک ارائه میشه خیلی فرق میکنه...اینطوری مستدل خیلی قانع کننده تر و اصولی تره...

ممنونم مریم جان....

البته من باید بیشتر از ممد مهدی تشکر کنم که ظرف دو سال اخیر خیلی خوب روی این بحث ها داره مطالعه میکنه و خود من به شخصه خیلی چیزها ازش یاد گرفتم.

یادمون باشه همین تاپیک های تو و محمد مهدی و بعضی از دوستان قدمی ولو کوچک اما فوق العاده موثری در راه تحقق دهکده ی جهانی و مدینه فاضله ی مدنظر هست.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
منابع تمامی صحبت های من توی پست اول گذاشته شده.

:ws3: تو چرا بهت بر میخوره حالا....:ws3:

خودمو گفتم....

ممنونم مریم جان....

البته من باید بیشتر از ممد مهدی تشکر کنم که ظرف دو سال اخیر خیلی خوب روی این بحث ها داره مطالعه میکنه و خود من به شخصه خیلی چیزها ازش یاد گرفتم.

یادمون باشه همین تاپیک های تو و محمد مهدی و بعضی از دوستان قدمی ولو کوچک اما فوق العاده موثری در راه تحقق دهکده ی جهانی و مدینه فاضله ی مدنظر هست.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

معمولا ریشه یابی را هنگامی انجام میدهند،که ریشه ها ریز و غیر واضح باشند.

ریشه استبداد در ایران،الان به اندازه تنه یک درخت کلفت شده و کاملا عیان است که از کجاست.

لینک به دیدگاه

مسئله اصلی مردم هستند که هویت خودشونو با یه هویت جعلی عوض کردن و توش موندن. ما رو هم هی میکشن اینور اونور. آخه اونا عده شون خیلی زیاده.

لینک به دیدگاه
اول به سوال من جواب بدین

شما فکر میکنید این شاه یا رهبر ایران بوده و هست که داره برای کشور تعیین و تکلیف میکنه؟

این مردم هستن که انتخاب کردن انقلاب کنن؟

واقعا قضیه همین طوریه که نشون میده ؟

جامعه شناسی خوبه اما کنارش به دنیا یه نگاهی بندازیم ببینیم مشکل اصلی کجاست؟

به نظر من وقتی داریم درباره تاریخ حرف میزنیم از یه جایی که قدرت جهان بودیم تا الان باید دقت کنیم اون موقع قدرت بودیم و خودمون یا شاه کشورمون تصمیم میگرفته الان دیگه واقعا اگر بگیم پادشاه تصمیم میگیره یا رهبر خیلی کوته فکریه!!

البته نظر منه...............

من متوجه ی صحبتت اون قسمتی که بولد کردم نشدم. شفاق تر و صریح تر توضیح بده تا بتونیم یه نتیجه برسیم.

لینک به دیدگاه
مرد همیشه فکر میکنن وای حق رای دارن ، دموکراسی، میتونن اتقلاب کنن، وای چه ایده آل.

کی داره برای منافع خودش به حال ما نقشه میکشه خدا میدونه !!! ما هم .............

کی داره نقشه میکشه؟

لینک به دیدگاه
ایرانی ها بیش از حد زمینه استبداد پذیری را دارند.

حتی در نام گذاری و آرزوهای آنها نیز میتوانید ببینید در حالیکه شاید در بین اعراب مسلمان هم دیده نشود.

وقتی طرف مثلا اسمش را میذاره غلامرضا یا عبدالحسین، یعنی غلام و بنده یک انسان یا کنیز و نوکر یک فرد...

مثلا یک خانمی با افتخار آرزو میکنه که کنیز بی بی فاطمـــه بشه !!!

تمامی اینها باعث میشه از همون اول بذر تو سری خوردن در این ملت پاشیده میشه....

من تو کف استدلالهات موندم:jawdrop::ws52:

جالبه سعی میکنی همه چیزو یه جور به اسلام ببندی

حتما جمله معروف امام حسین رو هم شنیدی.به اون میگند استبداد:ws2:

لینک به دیدگاه
به نظر من یه سیستم جهانی تصمیم میگره که چه اتفاقی باید برای کشور ما بیوفته. نه ما خیلی از کشورهای دنیا.

ببین شما بگو قدرتهای بزرگ دنیا من میگم کسایی که اول استعمار میکردن و حالا به یه روش دیگه دارن از تمام کشورهای دنیا استفاده میکنن. به نظر من این آدما 2% هستن.

بقیه مردم 97% دارن با برنامه ای که قدرتها برنامه ریزی میکنن پیش میرن.

حالا یا مردم همون کشورهای قدرتها میشی خوشبخت !!!! یا این وری میشی و بدبخت !!! .

اگر درباره هخامنشیان صحبت میکنیم و میگیم پادشاهی که قدرت بوده و تمام کشورهای زیر دستش بودن.

الان ما یه کشور پر منافع هستیم و جهان سومی. آب و گل آلود میکنن خودشون ماهی میگیرن.

ببنی حرفت رو تا حدی قبول دارم

اما یکه بودن حرفت رو قبول ندارم.

درسته، دست استعمار همیشه نقش داشته.

اما صحبتت بوی توهم توطئه میده.

چیزی که توی تاریخ همیشه ازش ضربه خوردیم. و الان هم ازش داریم ضربه میخوریم. استبدادپذیری ما ویژگی ماست. من توی پست های مختلف توی این تاپیک چرائیش رو سعی کردم توضیح بدم.

نقش استعمار یه اندازه ای داره.

اما من معتقدم خود ما بیشتر از همه چیز مقصریم.

لینک به دیدگاه

من از دست های پشت پرده خبری ندارم و اعتقادی هم ندارم

اما بیشتر به این اعتقاد دارم که شعور سیاسی ملتی مثل ایران، باید ارتقاء پیدا کنه.

این چیزی که داری میگی به نظر من پاک کردن صورت مسئله است.

این شدتی که برای دست های پشت پرده عنوان میکنی، غیر منطقیه.

مطالعه تاریخ و جامعه به سادگی میتونه ریشه های استبدادپذیری ما رو نشون بده!

تئوری ای به نام تئوری تولید آسیایی.

این صحبت هایی که شما می فرمائید رو بنده نه اطلاعی دارم، نه میتونم در برابر ادله ی محکمی که وجود داره، ارزش زیادی براش قائل بشم.

در هر صورت این نوع دیدگاه هم یه نوع دیدگاهه.

من سوالات شما رو برعکس میکنم

چرا وقتی یه خارجی میاد ایران، مثل ایرانی ها رانندگی نمیکنه؟

مثال شما به خاطر اینکه مثالیه که با قانون محدود میشه، مثال صحیحی نیست.

من از شما می پرسم، آیا یه ایرانی وقتی میره اروپا، با ورود به اروپا طرز تفکرش هم عوض میشه؟

به نظر من مشکل طرز تفکر ماست، که با دموکراسی جور در نمیاد.

همون اروپائی هم نگاه کنی، وقتی می افته تو مشکل کاری که نمیکنن اینه که مشکلاتشون رو به دست های پشت پرده ربط بدن! نمیدونم چقدر باهاشون برخورد داشتی.

لینک به دیدگاه
این چیزایی که من گفتم فقط یه دیدگاه بود.

چون داشتی ریشه یابی میکردی و فقط از مردم ایران میگفتی میخواستم بهت بگم که همه کشورهای دنیا روی هم تاثیر میزارن.

وقتی درباره یه دوره تاریخی حرف میزنیم باید اوضاع کل دنیا را توی همان زمان مطالعه کنیم.

الان باید بدونیم توی دنیا چه خبره!!

ایران کشوری بوده که خیلی تحت تاثیر اتفاقات دنیا قرار میگرفته . و الان هم همین طوره.

این را هم برسی بکنیم که ما متاثر هستیم از تمام تاریخ ، تاریخی که فقط دست خودمون نبوده خیلی ها در به وجود امدنش تاثیر داشتن.

این که سهم بقیه را کاملا رد کنیم درست نیست . ما حداقل چند سال به طور واضح تحت استعمار بودیم.باید بدونیم تاثیراتش چی بوده.

بله صد در صد همینطوره.

اگه قسمت بشه، دو تاپیک شماره 2، در مورد سیاست های موازنه مثبت شاه عباس و باز شدن پای انگلیسی ها به ایران و اتفاقا زرنگی انگلیسیها و سوء استفاده از ویژگی استبدادپذیری ایرانی ها و نقش اون ها در تشدید این مسئله بیشتر خواهم نوشت.

لینک به دیدگاه

نمیدونم چرا سعی می کنید یک مسئله فطری رو با یک مسئله عقلی ربط بدید .

اینکه همه انسانها دوست دارند از قدرت برتر تبعیت کنن و دنبال اون برن . یک مسئله فطری و ذاتی هر انسانیه نه فقط ایرانیها یا مسلمانها . ولی اینکه باید با عقل و تفکر و شناخت حق بر این ویزگی غلبه کرد و تحت تاثیر قدرتهای غیر حقه قرار نگرفت . مسئله ایه که در ادیان و مذاهب و سخنان انسانهای آزاده و حقیقت جو بسیار است .

خلاصه اینکه چرا انسانها قدرت طلب هستند یا خودشون رو تحت یک قدرت قرار میدن یه مسئله روان شناختیه و اونیکه باید بحث بشه توجه به معیارهای حق طلبی و حقیقت جویی است که موجب نجات انساها میشه..

لینک به دیدگاه
نمیدونم چرا سعی می کنید یک مسئله فطری رو با یک مسئله عقلی ربط بدید .

اینکه همه انسانها دوست دارند از قدرت برتر تبعیت کنن و دنبال اون برن . یک مسئله فطری و ذاتی هر انسانیه نه فقط ایرانیها یا مسلمانها . ولی اینکه باید با عقل و تفکر و شناخت حق بر این ویزگی غلبه کرد و تحت تاثیر قدرتهای غیر حقه قرار نگرفت . مسئله ایه که در ادیان و مذاهب و سخنان انسانهای آزاده و حقیقت جو بسیار است .

خلاصه اینکه چرا انسانها قدرت طلب هستند یا خودشون رو تحت یک قدرت قرار میدن یه مسئله روان شناختیه و اونیکه باید بحث بشه توجه به معیارهای حق طلبی و حقیقت جویی است که موجب نجات انساها میشه..

شما این پستایی رو گذاشتیم رو خوندی؟

هرجا نقد داری، لطفا نقل قول بذار، من متوجه بشم!

شفاف تر ، مثال بزن.

من یه مقداری خنگم! :ws2:

لینک به دیدگاه

عوامل به وجود آورنده استبداد ، خود مردم هستند !

با مظلوم نمایی کار درست نمیشه ، اگه مردم کاری برای خودشون نکنند ، حقشون رو می خورند یه آب هم روش !

حالا تو کشور ما وضعیت به قدری وخیم هست که بعضی از مردم در عین استبداد از استبداد گر ها حمایت هم می کنند !

لینک به دیدگاه
شما این پستایی رو گذاشتیم رو خوندی؟

هرجا نقد داری، لطفا نقل قول بذار، من متوجه بشم!

شفاف تر ، مثال بزن.

من یه مقداری خنگم! :ws2:

دور از جون شما شکسته نفسی می فرمایید .

به پستهای شما انتقاد اساسی ندارم چون به نظرم شما هم بیشترش رو نقل قول آوردین . کلا نظرم رو بیان کردم اگه به نظر شما اشکالی داره بفرمایید تا نظرم رو تصحیح کنم.

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...