رفتن به مطلب

خاطره همسر رضاشاه از ملاقاتش باهیتلر

danielo

ارسال های توصیه شده

موقعی که ما به ملاقات هیتلر رفتیم، آقای محتشم السلطنه اسفندیاری هم حضور داشت.

Safe6343682449171.jpg

هیتلر، با من و اشرف و شمس، دست داد و از من، حال و احوال رضا را پرسید. از طرف سفارت ایران، یک مرد جوان، به عنوان دیلماج حضور داشت که مطالب هیتلر را برای ما و حرف های ما را برای هیتلر ترجمه می کرد.

اگر اشتباه نکنم، این مرد جوان، جمالزاده، پسر سید جمال واعظ اصفهانی بود که بعدها نویسنده معروفی شد.

ما برای هیتلر، چند هدیه برده بودیم که عبارت بود از دو قطعه قالی نفیس ایرانی و مقداری پسته رفسنجان. حاج محتشم السلطنه اسفندیاری، قالی ها را در جلوی پای هیتلر باز کرد و شروع به توضیح کرد.

هیتلر، خیلی از نقش قالی ها و بافت و رنگ آنها خوشش آمد. روی یک قالی - که در تبریز بافته شده بود عکس خود هیتلر بود. روی قالی دیگر هم علامت آلمان را که عبارت از صلیب شکسته بود- نقش کرده بودند.

از مطالب هیتلر، دستگیرمان شد که باورش نمی شود این تصاویر ظریف را با دست بافته باشند.

هیتلر هم متقابلاً سه قطعه عکس خود را امضا کرد و به من و دخترانم داد. دیلماج سفارت گفت: آقای هیتلر می گویند متأسفانه، پیشوای آلمان، مثل شاه ایران، ثروتمند نیست و نمی تواند متقابلاً هدیه گران قیمت به ما بدهد و از این بابت، معذرت می خواهند!

منبع: خاطرات تاج الملوک، همسر رضا شاه

لینک به دیدگاه

بالاخره هیتـــــلر آدم خوبی بود یا آدم بدی بود؟

حداقل واسه ما ایرانی ها چطور بود؟

با نژاد آریایی مشکلی نداشته و نداره

خوب کشورگشا بوده یکمی هم قاتل یکمی هم اصلاح نژادش وحشیانه بوده وگرنه آدم خوبی بوده بنده خدا:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

بالاخره هیتـــــلر آدم خوبی بود یا آدم بدی بود؟

حداقل واسه ما ایرانی ها چطور بود؟

حالا مگه قصدم از این تاپیک این بوده که بگم هیتلر خوب هست یا بد؟؟:ws52:

لینک به دیدگاه
مرد معروفی بود

ولی مرد بزرگی نبود.

او یک بازنده هست

رضا شاه کبیر رو گفتم

از هیتلر خوشم میاد اما نه بخاطر جنایتهاش

بعضی از ایده هاش رو قبول دارم ولی روشش خوب نبود

لینک به دیدگاه

الان من میبینم یه سری در مورد هیتلر یه خوبی هایی میگند ...

به نظر شما اگه با مام این کارا رو میکرد در موردش خوبی ای میگفتیم ؟

یعنی حدود 500 هزار نفرمون رو میکشت ، اموالمون رو بر میداشت ، خود مردمش رو با ایدولوژی شست و شوی مغزی میداد ، به خلباناش روان گردان میداد که بترکونن و همهی چیزایی که میدونید ؟

به نظر من که دیوانه دیوانست ، چه با ما کاری داشته بوده باشه چه نداشته بوده باشه ...

( البته فقط هیتلر نبوده ، ژاپنی هام کم کسی نبودن :ws3:)

لینک به دیدگاه

کاملا مشخصه هیتلر یک شخصیت مرتجع و بی رحم بوده هیچ انسان با وجدانی نمی تونه جنایاتی که این ابر مرد فاشیست انجام داده کتمان کنه این نژاد پرستی و اریایی و سایرین همش خزعبل بوده ایران اگه هم مرز بود با المان میگفت اریایی خائن!البته این که ایران فقط سرزمین یا تنها مشتق اریاست جای خود دارد!خود بزرگ بین شاید ولی بزرگ نبوده.

لینک به دیدگاه

در جنایتکار بودن هیتلر هیچ شکی نیست

ولی هر شخصی یک روی دیگر هم داره

جالبه بدونید که هیتلر روحیه خیلی لطیفی داشته و نقاشی میکرده

وطنپرست و نژادپرست بوده ولی یخورده زیادی افراطی

دل خونی از یهودی ها هم داشته

من نمیخوام ازش حمایت کنم ولی در زمان خودش برای خیلی ها مثل خدا بوده

لینک به دیدگاه

منم یه جورایی دوسش دارم و ناراحتم که چرا نتونست آمریکا و انگلیس و روسیه رو سر جاشون بنشونه ...

کارای بزرگی کرد ... خیلی بزرگ ...

با یه کشور کوچیک که یک پنجم ایران هم نمیشه کل اروپا رو زیر سلطه گرفت ... چه اختراعات و اکتشافاتی که تو اون دوران آلمانی ها بوجود نیاوردن ...

ولی در کنارش جنایات بزرگی هم انجام داد....

اما تاریخ رو فاتحان می نویسن!!

فکر نمیکنم جنایات هیتلر بدتر از دو تا بمب اتم توی ژاپن زدن باشه ....

یا در مورد خودمون مرگ میر میلیون ها ایرانی که بعد از اشغال ایران توسط متفقین اتفاق افتاد.

لینک به دیدگاه
م

فکر نمیکنم جنایات هیتلر بدتر از دو تا بمب اتم توی ژاپن زدن باشه ....

:icon_gol:البته اینی که میگم نظر شخصی من :

به نظر من آمریکا کار بسیار درستی کرد که این کارو با ژاپنی ها کرد ،چون ژاپنی ها خیلی جو گیر شده بودند و حتی زمانی که هیتلر شکست خورده بود اینا ول کن نبودن ، با این کار در یک جا چند صد هزار تا کشته و ... شدند ولی همین باعث پایان جنگ در نتیجه جلوگیری از کشتار بیشتر شد ..

لینک به دیدگاه
:icon_gol:البته اینی که میگم نظر شخصی من :

به نظر من آمرکا کار بسیار درستی کرد که این کارو با ژاپنی ها کرد ،چون ژاپنی ها خیلی جو گیر شده بودند و حتی زمانی که هیتلر شکست خورده بود اینا ول ن نبودن ، با این کار در یک جا چند صصد هزار تا کشته و ... شدند ولی همین باعث پایان جنگ در نتیجه جلوگیری از کشتار بیتر شد ..

خب با ترکوندن یه بمب هم میشد نشون بد که قدرتش رو داره ....

لینک به دیدگاه

کسانی که تو بمبارانهای اتمی کشته شدن، زن و بچه و سالخورده بودن که هیچ نقشی در جنایات سربازان ژاپنی نداشتن.:banel_smiley_4:

من خودم وقتی میخونم ارتش ژاپن چه جنایتهایی کرده واقعا احساس نفرت بدی بهم دست میده ولی اون عده آدم بی خبر گناهی نداشتن.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...