رفتن به مطلب

آیا دعای سال تحویل باید به زبان عربی خوانده شود ؟

saeed99

دعای تحویل سال نو به چه زبانی خوانده شود ؟  

17 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. دعای تحویل سال نو به چه زبانی خوانده شود ؟

• 13
    • 0
    • 4

ارسال های توصیه شده

چرا دعای سال تحویل باید به زبان عربی خوانده شود ؟

از وقتی که یادم میاد دعای تحویل سال نو که معمولا توسط بزرگتر خانواده خوانده میشه ، به زبان

عربی بوده .

اونموقع بچه بودم و زیاد از این چیزا سر درنمی آوردم ، اما حالا واقعا برام سوال شده که چرا دعا رو با

زبان عربی بخونیم ، مگه زبان فارسی خودمون چه عیبی داره؟

شما دعای نوروز 1390 رو به چه زبانی خوندین ؟

از دید شما دعای سال نو به چه زبانی خوانده شود بهتراست ؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 42
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

از دید شما دعای سال نو به چه زبانی خوانده شود بهتراست ؟
نوروز يه جشن ملي هست و به نگر من بهتره كه دعاي سال تحويل به زبان مادري خونده بشه (هر قومي با زبان خودش و همينطور با بيان خودش) اينطوري اصيل تر و زيباتره
شما دعای سال نو رو به چه زبانی خوندین ؟
من تو دلم دعا ميكنم ولي به زبان فارسي به اضافه اينكه براي همديگه آرزوي سلامتي و داشتن سال خوب و .. داريم كه به فارسيه... دعاي خاصي نميخونيم
چرا دعای سال تحویل باید به زبان عربی خوانده شود ؟

چرا دعا رو با زبان عربی بخونیم ، مگه زبان فارسی خودمون چشه ؟

شايد دعا به زبان عربي تأثيرگذارتره!! يعني فكر ميكنن كه اينطوره....

بهرحال نميشه كسي رو مجبور كرد به زبان خاصي دعا بخونه؛ هركس بر اساس اعتقاداتش

ولي تشويق كردن و نشون دادن اينكه حتما به عربي خونده شه (تو رسانه ها و .. ) درست نيست:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

توی پارازیت نشون میداد یه بنده خدایی اومده بوی تو یکی از برنامه های صدا و سیما میگفت زبون اهل بهشت عربیه، زبون اهل جهنم فارسی...

طبق استدلال این آقا:

اگه دوست داری بری بهشت عربی بخون. کلا سعی کن عربی رو یاد بگیری تا 4 تا حوری اومدن دوروبرت عربی حرف زدن بفمی باید چیکار کنی!

طبق استدلال من:

هر اون چیزی که خودت میفهمی و بیشتر باهاش حال میکنی!

خب بعضی ها دوست دارن عربی بخونن... معنی اش رو هم میدونن.

تو اگه نمیدونی فارسی بخون!

مطمئن باش خدا گیر نمیده!

لینک به دیدگاه
توی پارازیت نشون میداد یه بنده خدایی اومده بوی تو یکی از برنامه های صدا و سیما میگفت زبون اهل بهشت عربیه، زبون اهل جهنم فارسی...

يا يه نفر (اگه اشتباه نكنم مطهري) ميگفت كه گسترش زبان پارسي به معني ضديت با اسلامه :icon_pf (34):

خب اين حرفا يه اعتقاداتي رو بوجود مياره متأسفانه كه از همون زمان ورود اعراب، باعث كشمكش بين فارسي و عربي بوده

لینک به دیدگاه

منظورت این است که همون یا مقلب اقلوب و الابصار و........ را به جای عربی،ترجمه اش را بخونیم !!!

من نمیدونم آیا در سنت اصیل نوروز اصلا رسم بوده کسی دعا بخونه یا نه و اینکه اون دعا چی بوده من نمیدونم!!!!!!

اگه منظورتون به ترجمه همون 4 تا جمله عربیه،که فرقی نمیکنه عربی و فارسیش.....

اگه منظورتون دعای اصیل ایرانی هاست،من به فارسی رای میدم.

لینک به دیدگاه
منظورت این است که همون یا مقلب اقلوب و الابصار و........ را به جای عربی،ترجمه اش را بخونیم !!!

من نمیدونم آیا در سنت اصیل نوروز اصلا رسم بوده کسی دعا بخونه یا نه و اینکه اون دعا چی بوده من نمیدونم!!!!!!

اصلامیخوام بدونم مگه نوروز مال اعراب هستش که دخالت میکنن

مگه ما پارسی زبانها به اونا میگیم نماز ودعاتونو به چه زبونی بخونین

نکنه نوروز ما رو میخوان بدزدن:icon_gol:

دعانوروز اینه گل اومد بهار اومد میروم بصحرا.............

:aghosh:عیدتون خجسته باد

لینک به دیدگاه

طبق استدلال این آقا:

اگه دوست داری بری بهشت عربی بخون. کلا سعی کن عربی رو یاد بگیری تا 4 تا حوری اومدن دوروبرت عربی حرف زدن بفمی باید چیکار کنی!

طبق استدلال من:

مطمئن باش خدا گیر نمیده!

پس بقیه ی زبون ها چی میشن؟:ws52:

لینک به دیدگاه
نوروز يه جشن ملي هست و به نگر من بهتره كه دعاي سال تحويل به زبان مادري خونده بشه (هر قومي با زبان خودش و همينطور با بيان خودش) اينطوري اصيل تر و زيباتره

من تو دلم دعا ميكنم ولي به زبان فارسي به اضافه اينكه براي همديگه آرزوي سلامتي و داشتن سال خوب و .. داريم كه به فارسيه... دعاي خاصي نميخونيم

شايد دعا به زبان عربي تأثيرگذارتره!! يعني فكر ميكنن كه اينطوره....

بهرحال نميشه كسي رو مجبور كرد به زبان خاصي دعا بخونه؛ هركس بر اساس اعتقاداتش

ولي تشويق كردن و نشون دادن اينكه حتما به عربي خونده شه (تو رسانه ها و .. ) درست نيست:banel_smiley_4:

از توضیح خوبتون سپاسگزارم :icon_gol:

منم نوروز 90 رو با آرزوی تندرستی و شادکامی ؛ البته به زبان شیرین پارسی آغاز کردم .

طبق استدلال این آقا:

طبق استدلال من:

مطمئن باش خدا گیر نمیده!

با استدلالت موافقم :icon_gol: عربی هم بلدم ، اما ترجیح می دم توی جشن نوروز به زبان پارسی صحبت کنم .

مطمئن باش خدا گیر نمیده!

اینو خوب اومدی :ws3:

لینک به دیدگاه
خوب شاید باسه اینکه از اون اول عربی خونده شده دیگه جا افتاده .. کسی زیاد به زبون های دیگه دعارو نمی خونن:ws37:

سپاس از بیان و نگارش دیدگاه تان :icon_gol:

تا اونجایی که من تحقیق کردم این دعا ( یا مقلب القلوب ... ) از پیشینه تاریخی و مذهبی چندانی برخوردار نیست و در هیچ یک از منابع و ماخذ پیش از دوران صفوی اشاره ای به آن نشده است.

.

.

.

بر این پایه، به نظر می رسد که دعای تحویل سال از پایه و بنیان مذهبی برخوردار نیست و در دوران صفوی با استفاده از ترکیبات عربی و یا الگو برداری از آن ها ساخته و پرداخته شده است.

نکته دیگر این که اگر چه تشیع صفوی در پرداختن و ترویج این دعا کوشید اما تا آنجا که اطلاع داریم این دعا در بین شیعیان دیگر کشورهای شیعه نشین همچون لبنان، عراق، پاکستان و ... نیز شناخته نمی شود و کاربرد ندارد و حتا در بین ایرانیان غیر شیعه همچون اهل تسنن و پیروان دیگر ادیان نیز رسمیت ندارد.

برگرفته از :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
مگه ما خودمون زبان نداریم...زبان شیرین پارسی..

از عربا متنفرم...کی میشه پاشون رو از زندگیمون بکشن بیرون..

همه اینها بخاطر سلطه فرهنگ حاکم بوجود اومده ، یکی از آشکار ترین اهداف سلطه حذف زبان و آداب و رسوم ایران بوده و هست .

پس باید بکوشیم تا آداب درست ایرانی را دوباره زنده کنیم و یکی از بدیهی ترین آنها بررسی همین جستار است :icon_gol:

با احترام پاسخ ها را با آبی می نویسم :icon_gol:

خیر

منم نمی دونم

درسته منظورم دعا یا آرزو به زبان ایرانی هاست :icon_gol:

لینک به دیدگاه
بنده ایرانی هستم و دعای عربی نمیخونم... ما هیچ دعایی نخوندیم...

درود و دو صد بدرود ای ایرانی آزاده :icon_gol:

چرا من نمیتونم رای بدم؟؟:jawdrop:

امروزم یه امتحانی بکنید شاید مشکلش برطرف شده باشه :icon_gol:

لینک به دیدگاه
من هیچ دعایی نخوندم اما هر حرفی با خدا داشتم پارسی گفتم

امید که این باور در ایران همه گیر شود :icon_gol:

هیچ قوم را وادار مکن که از کیش و زبان تو پیروی کند و پیوسته به خاطر داشته باش هر کسی باید آزاد باشد تا از هر کیش و زبان که میل دارد پیروی کند.

کوروش بزرگ

پاسخ پرسش توی امضات : امین رستمی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...