رفتن به مطلب

به نظر شما به چه کسایی روشنفکر می گن!

bigfish

ارسال های توصیه شده

پس چکار به زلف های پریشان روشن فکران دارین؟ :banel_smiley_4:

روشن فکر دلش به همان زُلفش خوش است......

البته شاید یه روشنفکر بدون اون موها دیگه روشنفکر نباشه

البته موهای روشنفکران دانشکده ما بسیار کثیف و شاید سالها روی شانه رو به خودشون ندیده باشند چند بار خواستم واسه تولدشونم شونه بخرمااااا ولی گفتم حیفه که از روشنفکری بیافتند

دل فریب بودن هم کنایه بود!!...

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 43
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

حالا شما مشکلتون با این قشر که ادعا میکنند روشن فکر هستند چیست؟

خودتان را جز چه دسته ای میدانید؟

من خودمو جزء هیچ دسته گروه تشکل و..... نمی دونم :banel_smiley_4:

حداقل ادعای چیزی که نیستم رو ندارم .من خودمم همونی که هستم.

لینک به دیدگاه
Doctor_Shovan مهمان
من خودمو جزء هیچ دسته گروه تشکل و..... نمی دونم :banel_smiley_4:

حداقل ادعای چیزی که نیستم رو ندارم .من خودمم همونی که هستم.

البت الان جزو يه انجمن شدی

کارت ساخته است :ws3:

ولی جدا ساده و خیلی خوب حرف میزنی ادم باید همونیکه هست باشه و اعلام کنه من اینم که هستم حالا چه قبول افتد و چه در نظر ایدش دیگه بستگی به مقابلت داره .:icon_gol:

لینک به دیدگاه

روشنفکر وروشنفکری!

مثل تمام پدیده های وارداتی!! گنگ ومبهم ودارای دامنه تعریف واستفاده خاص

اینو از ویکی پدیا داشته باش

روشنفکری (در انگلیسی Intellectualism در فرانسه Intellectuelité و در زبان لاتین Intelligere) به معنی تفکیک دو چیز از همدیگر است. به همین دلیل به عنوان روح انتقادگرا و ممیز شناخته می‌شود.

بطور کلی با ارائه سنتزی از تمام تعریفات متعارض در رابطه با روشنفکر یم توان آن را چنین بیان داشت. روشنفکر از طبقه تحصیل کردگانی در جامعه‌است که با دغدغه‌های انسانی، اجتماعی، ارزشی، فرهنگی و سیاسی اقدام به موضع گیری در مباحث و مسائل حساس و مهم جامعه خویش و جامعه جهانی می‌کنند.

روشنفکر نسبت به مسائل جامعه خودی و جامعه جهانی و نیز نسبت به آرمانها و بایسته‌ها احساس مسئولیت و تعهد می‌کند.

روشنفکری در منظر کلی شامل مجموعه خصلت‌هایی است:

روشنفکر سیاسی بیرون از سیاست است، و جهت هرچه بهتر دفاع کردن از آرمانها و شناساندن آنها، حتی نسبت به گروههای هم آرمان هم تعلق و وابستگی ندارد

دارای امید به آینده و حرکت در آن جهت و همزمان تردید در واقعیات و حرکت جهت اصلاح آنهاست.

مخالف هرگونه عقب ماندگی و جهل و خرافه‌است و در جهت رشد و نوسازی تلاش می‌کند.

منتقد است و تحول خواه

با سه گروه تعامل ندارد:

اصحاب قدرت(دولت-حکومت)

اصحاب دین(کلیسا-روحانیت)

طبقه حاکم (زمین داران-سرمایه داران)

برای اولین بار، واژه روشنفکر در ماجرای محکوم شدن ناعادلانه دریفوس و حمایت امیل زولا از وی بر می‌گردد. پس از محکومیت زولا، سیصدتن از اندیشمندان و نویسندگان در بیانیه‌ای به حمایت از وی برخاستند که به «بیانیه روشنفکران» شهره شد.

اما شروع این پدیده درایران به قبل ازمشروطه واغاز موج مشروطه خواهی وتعامل ایرانیان با فرهنگ غرب اغاز شد

شهرهایی چون باکو واستامبول ورفت وامد با مرکز فلسفه وسیاست دنیا فرانسه(کتابهای قدیمی رو نگاه کنین همشون فرانسه وترجمه ازفرانسه هستند)تاثیربسیار عمیقی درذهن سنتی ایرانیان گذاشت وتب تغییر اوج گرفت

بقول کانت : « روشنگری، خروج آدمیست از نابالغی به تقصیر خویشتن خود.»

وما تاثیرگذارترین ومهمترین دوره روشنفکری رو درایران (ایرانی که به جهل وخرافه امیخته )رو میبینیم ودرادامه جامعه سنتی وغرق درخرافات مثل تمامی اجتماعات درهمه جای دنیا تاب تغییر رو ندارند پس روشنفکر کشته میشه روشنفکر ضددین معرفی میشه روشنفکر لاقید ولامذهب معرفی میشه روشنفکر فراری میشه ودربطن این زدوخورد رادیکالیسم هایی بوجود میاید که هنوز هم بوی ناخوشایند اون دربرخوردهای اجتماعی استشمام میشه واگر شما مدعی روشنفکری رو میبینید که دماغ فیل سرتعظیم داره پیش ایشون نتیجه وبازتاب همین کش وقوس های جاری هست

البته چون جامعه ما بشدت تحت تاثیر مذهب بوده همیشه بالاخص اززمان تعامل با دنیای مدرن تلاشهایی برای برقراری روشنفکری با دین هم انجام شد که با حکم ارتداد چندنفر وفرار یکسری ضدونقیض گو مثل سروش ومهاجرانی به پایان داستان رسید

روشنفکری زمینه میخواهد

فهمیدن وفهماندن ومهمترازان صبرمیخواهد حوصله میخواهد

وگرنه اکثرروشنفکران ایرانی بهتره بگیم مقلدانی هنرمند برنامداران دنیای روشنفکری غرب بوده اند وگرنه چنین اشفته بازاری برافکارحاکم نمیشد!

موفق باشیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام

دوستان عزیز

دوستان واقعا به نظر شما به چه کسایی روشنفکر میگن !!!....

چون من دارم یه مطلب راجع به موج روشنفکری در دانشگاه خودمون می نویسم خواستم بدونم نظر شما راجع به این موضوع چیه !!..

آخه دانشکده ما یه دانشکده ی هنریه و اصولا هم دانشجو هاش فکر میکنند از دماغ فیل افتادن و خیلی حالیشونه:ws3:

متاسفانه من نمیتونم روشن فکر بودن رو تعریف کنم...

ولی این رو مطمئنم که کسانی که فکر میکنند خیلی میدونند در عمل هیچی نمیدونند... هرچقدر فردی داناتر باشه بیشتر دچار عدم اطمینان میشه...

احتمالا توی دانشگاه شما روشنفکری نیست... همونطور که توی دانشگاه های دیگه هم نیست...

لینک به دیدگاه
دوستام علاوه به اینکه موهایی بسیار افشان و دل فریب دارن تمام سعی خودشون رو می کنند که بسیار بسیار متفاوت به نظر بیان در حدی که در هنگام عبورشون از گوشه ای از دانشکده تمام چشم ها به آنها دوخته بشه.

و بعد از هر کلاس هم یه پاکت سیگار تموم می کنند

البته وقتی استادامون از اونا بدترن نباید بهشون خرده گرفت

معمولا کسی که سرش به تنش می ارزد زیاد به اون چیزها توجه نمیکنه...

روشن فکر کارهای خیلی مهم تری داره... مثل فکر کردن... وقت نداره روزی 5 ساعت جلوی آیینه به موهاش برسه... معمولا روشن فکر ها هم سیگاری نیستند... چون روشن فکر هستند... تنها دارایی اونها عقلشون هست و مسلما خیلی گران بها تر از اونی هست که بخوان با سم نابودش کنند...

متاسفانه اون دوستان دانشگاهی شما در نادانی و پوچی خودشون گم شدند... نه تنها اونها... تمام کسانی که اینطور هستند...

لینک به دیدگاه
معمولا کسی که سرش به تنش می ارزد زیاد به اون چیزها توجه نمیکنه...

روشن فکر کارهای خیلی مهم تری داره... مثل فکر کردن... وقت نداره روزی 5 ساعت جلوی آیینه به موهاش برسه... معمولا روشن فکر ها هم سیگاری نیستند... چون روشن فکر هستند... تنها دارایی اونها عقلشون هست و مسلما خیلی گران بها تر از اونی هست که بخوان با سم نابودش کنند...

متاسفانه اون دوستان دانشگاهی شما در نادانی و پوچی خودشون گم شدند... نه تنها اونها... تمام کسانی که اینطور هستند...

وافنی ولی من میتونم ادعا کنم دودی فکر هستم:ws28:

لینک به دیدگاه

"... کار اصلی هر روشنفکری، در این جهان و این عصر، یک مبارزه‌ی آزادی‌بخش فکری و فرهنگی است، برای نجات آزادی انسان از منجلاب وقیح سرمایه‌داری و استثمار طبقاتی، نجات عدالت اجتماعی از چنگال خشن و فرعونی‌ی دیکتاتوری‌ی مطلق مارکسیستی، و نجات خدا از قبرستان مرگ‌آمیز و تیره‌ی آخوندیسم!..."

"... ما باید بیش‌تر فداکاری بکنیم و کم‌تر توقع داشته باشیم، برخلاف امروز که روشنفکر بیشتر توقع دارد و کمتر فداکاری. من ترجیح می دهم دو نسل، سه نسل کار کنند و بعد به تنیجه برسند. اما اگر در عرض ده سال به نتیجه برسیم، باز برمی‌گردیم به صد سال عقب‌تر. همیشه یک تجربه‌ی عجیب در افریقا و آسیا شده: کسانی که به سرعت به نتیجه رسیده‌اند، بعد، امتیازات قبل از انقلاب‌شان را هم از دست داده‌اند. من همه‌ی انقلابات زودرس را نفی می‌کنم..."

"... روشنفکر رسالت‌ش رهبری کردن سیاسی‌ی جامعه نیست. رسالت روشنفکر خودآگاهی دادن به متن جامعه است، فقط و فقط همین، و دیگر هیچ. اگر روشنفکر بتواند به متن جامعه خودآگاهی بدهد، از متن جامعه قهرمانانی بر خواهند خاست که لیاقت رهبری کردن خود روشنفکر را هم دارند. و تا وقتی که از متن مردم قهرمان نمی‌زاید، روشنفکر رسالت دارد. یعنی که روشنفکر رسالت‌اش دادن خودآگاهی‌ی طبقاتی است در مقابل طبقه‌ی استثمارگر. بنابراین تمام رسالت روشنفکر در این جور خودآگاهی دادن است..."

شریعتی

لینک به دیدگاه
حالا خود شریعتی روشن فکر بود که مثلا به کهکشان راه شیری میگفت شاهراه علی؟

من نشنیدم این رو

بعد از اون هم من شریعتی رو خیلی خیلی قبول دارم ، اما همه عقایدش رو قبول ندارم ، یه نقل قول از کسی کردن به معنی دفاع همه جانبه از اون نیست ، تو این دنیا من فقط خودم رو 100٪ قبول دارم و از تک تک کلماتی که از دهنم بیرون میاد حاضرم دفاع بکنم :rose:

لینک به دیدگاه
من نشنیدم این رو

بعد از اون هم من شریعتی رو خیلی خیلی قبول دارم ، اما همه عقایدش رو قبول ندارم ، یه نقل قول از کسی کردن به معنی دفاع همه جانبه از اون نیست ، تو این دنیا من فقط خودم رو 100٪ قبول دارم و از تک تک کلماتی که از دهنم بیرون میاد حاضرم دفاع بکنم :rose:

اینکه قبولش داشته باشین یا نه،کاملا یک مسئله شخصیه. :icon_gol:

اما بنده ایشان را یک روشن فکری میدانم که اومد ابرو را درست کنه،زد چشم طرف را هم کور کرد.

درسته حرفاش خیلی قشنگ به نظر میاد،اما همین حرف ها زمینه انقـــلاب فرابـــشری اسلامی را فراهم کرد.

لینک به دیدگاه
اینکه قبولش داشته باشین یا نه،کاملا یک مسئله شخصیه. :icon_gol:

اما بنده ایشان را یک روشن فکری میدانم که اومد ابرو را درست کنه،زد چشم طرف را هم کور کرد.

درسته حرفاش خیلی قشنگ به نظر میاد،اما همین حرف ها زمینه انقـــلاب فرابـــشری اسلامی را فراهم کرد.

پس چرا آخوندا اسمشو سایه شو با تیر میزنن؟ :ws52:

لینک به دیدگاه
پس چرا آخوندا اسمشو سایه شو با تیر میزنن؟ :ws52:

آخـــــوندهای حاکم سایـــه منتـــظری و صانــــــــــعی را هم با تیر میزنند،اما اینها مبدا فکریشون یک چیزه.

مشکلشون فقط در نوع حکومــــــــته.........

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...