رفتن به مطلب

احساس امنیت

El Roman

به عنوان یک شهروند معمولی در شرایط عادی وقتی پلیس میبین  

24 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. به عنوان یک شهروند معمولی در شرایط عادی وقتی پلیس میبین

• 4
    • 20

ارسال های توصیه شده

ایراد نداره مهم اینه که ما امنیت نداریم!پلیس هم عضوی از این جامعه یا بقولی ببخشید جنگل هستش که در کل هر کدام یه سازی میزنن اندر احوالات مملکت بی درو پیکر.پلیس وقتی قراره منافقان و ملحدان فتنه گر رو به سزای اعمالشان(مبهم!)برساند چنان چابکی و درایتی از خودش نشان میدهد که چشم سید خراسانی روشن!ولی در مواقعی کم پیداست!

لینک به دیدگاه

سوال قشنگی پرسیدی.

من برای یه پروژه ای در دوران لیسانس برای طراحی یه پارک از مردم پرسشنامه و تصویرذهنی گرفتیم و یکی از سوالات همین بود.

جواب سوالات جالب بود. اکثر جوونا تا 25 سال احساس بی امنیتی میکردند اما با بالاتر رفتن سن احساس امنیت بیشتر می شد.

ضمن اینکه احساس امنیت با امنیت فرق میکنه.

احساس امنیت چیزی ذهنیه و کاملا به فرد بستگی داره. یعنی ممکنه یه جا واقعا امنیت باشه اما شما احساس امنیت نکنی.

بهترین تعریف ها در مورد امنیت و عدم امنیت رو میتونید تو این کتاب پیدا کنید:

Creating defensible spaces از اسکار نیومن.

داخل پرانتز: (یه نتیجه ی جالب دیگه هم داشتیم: حضور پایگاه بسیج به شدت از احساس امنیت شهروندان توی فضاهای شهری کم میکنه.)

لینک به دیدگاه
سوال قشنگی پرسیدی.

من برای یه پروژه ای در دوران لیسانس برای طراحی یه پارک از مردم پرسشنامه و تصویرذهنی گرفتیم و یکی از سوالات همین بود.

جواب سوالات جالب بود. اکثر جوونا تا 25 سال احساس بی امنیتی میکردند اما با بالاتر رفتن سن احساس امنیت بیشتر می شد.

ضمن اینکه احساس امنیت با امنیت فرق میکنه.

احساس امنیت چیزی ذهنیه و کاملا به فرد بستگی داره. یعنی ممکنه یه جا واقعا امنیت باشه اما شما احساس امنیت نکنی.

بهترین تعریف ها در مورد امنیت و عدم امنیت رو میتونید تو این کتاب پیدا کنید:

Creating defensible spaces از اسکار نیومن.

داخل پرانتز: (یه نتیجه ی جالب دیگه هم داشتیم: حضور پایگاه بسیج به شدت از احساس امنیت شهروندان توی فضاهای شهری کم میکنه.)

تو ایران وقتی پلیس میبینی نه احساس امنیت میکنی و نه امنیتت بیشتر میشه ...

فقط اینو میدونی که الان یه عده رو به جرم کج راه رفتن یا لباس و مو و .... میگیرن و میبیرن ............

لینک به دیدگاه
تو ایران وقتی پلیس میبینی نه احساس امنیت میکنی و نه امنیتت بیشتر میشه ...

فقط اینو میدونی که الان یه عده رو به جرم کج راه رفتن یا لباس و مو و .... میگیرن و میبیرن ............

eder جان !

جالبه بدونی که تو طراحی شهری بوجود اوردن احساس امنیت توسط نیروهای امنیتی ساده لوحانه ترین راهکاره!

راهکارهایی مثل نظارت اجتماعی، نورپردازی، تشدید وضوح کنج های دور از دید و ... به عنوان راهکارهای جدید پیشنهاد میشن.

نیروهای امنیتی در اولویت آخر و برای فضاهای غیرقابل دفاعی که از نظر بافت اجتماعی هم فرسوده هستن پیشنهاد میشه.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

تا الان نتیجه نظر سنجی خیلی جالبه!!

به نظرتون الویت اول پلیس ایجاد رعب و وحشت بین همه مردم برای ترسوندن مجرمان هست یا احساس امنیت برای مردم؟

البته فکر کنم دومی کار سختیه و ایجاد امنیت به وسیله ترسوندن همه مردم نشان ضعف نیروهای امنیتی هست

لینک به دیدگاه

عدم امنیت.....!

چون هر لحظه منتظری به خاطر یه دلیل الکی اذیتت کنن...چون تو کشور ما قانون نیست که تایین کننده استو نمیتونی به قانون تکیه کنی....

تو کشورای دیگه پلیسا تابع قانونن ولی تو کشور ما قانونه که تابع پلیسه!

لینک به دیدگاه
به عنوان یک شهروند معمولی در شرایط عادی وقتی پلیس میبینید احساس امنیت میکنید یا عدم امنیت؟

من وقتی پلیس میبینم ، احساس میکنم الانه که بیاد طرفمو به تیپ و قیافه و ....

گیر بده

لینک به دیدگاه

در طرح سوال شما شرایط عادی رو بیان میکنی پس در شرایط عادی از خودت مطمئنی که سوژه ای برای گیر دادن به شما وجود ندارد پس در اون شرایط معمولا نه احساس امنیت داری نه عدم امنیت ولی بر آثر خاطره ذهنی که از برخوردهای پلیس خصوصا گشت ارشاد تو ذهنت مونده دیدن پلیس احساس سرزندگی رو ازت میگیره یا کم رنگ میکنه و این تاثیر حداقل تا زمان دور شدن مامور از میدان دیدت باقی میماند...

بهتر است سوالی با این مضمون پرسیده شود که چرا حضور پلیس در شرایط عادی باعث کاهش شادابی و سرزندگی فردی میشود ؟

به نظر من حضور پلیس در یک فضا امنیت اجتماعی را بالا میبرد ولی شاید برای عده بسیاری به علت داشتن سوژه که مورد دار محسوب میشود یا خاطره ذهنی از برخورد نامناسب پلیس موجب پایین آمدن شادابی و ترس گردد.

به هر حال امنیت چون مفهومی عام دارد و بعد فردی محسوب نمیشود نمیتوان بر اساس ذهنیات و خاطرات فردی سنجیده شود بلکه تاثیر گذاری کلی آن مورد نظر است.

به طور مثال خیابانی در شهر ما معروف به آبشار وجود داشت که برای سالها از مراکز عمده فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی بود . بطوریکه پاتوق بیش از 80 درصد مواد فروشان محسوب میشد.سال گذشته در طی عملیات ضربتی امنیت اجتماعی این خیابان کاملا پاکسازی و تعداد زیادی از این اشرار دستگیر شدند و یک کیوسک پلیس در محل نصب شد.

حال اون خیابان تا حد نسبتا خوبی داره تبدیل به یک قطب تجاری برای محصولات ارزان قیمت شده و بورس پوشاک ارزان شهر محسوب میشود.اگر از ساکنین خیابان بپرسید امنیت کلی منطقه بسیار بالا رفته و به علت وجود اون ایستگاه پلیس تمامی باقیمانده اشرار و خرده فروشان مواد از آن خیابان رفته اند.

همانطور که جیمی عزیز گفت در شهرسازی امنیت را میتوان با نورپردازی و روشن کردن زوایای تاریک و همچنین تغییر کاربری اماکن و افزایش فعالیت بالا برد ولی در مواردی نیز حضور نیروی امنیتی لازم و ضروری است.هم اکنون اگر من وارد آن خیابان میشوم با وجود دکه پلیس احساس امنیت میکنم در حالیکه در گذشته ترس از اوباش و درگیری های خیابانی موجب میشد آن مسیر را ترجیحا سواره طی کنم ولی اکنون براحتی پیاده طی میکنم.

لینک به دیدگاه

بنظر میرسه استارتر تاپیک سوالش کاملا واضح باشه:

به عنوان یک شهروند معمولی در شرایط عادی وقتی پلیس میبینین احساس امنیت میکنین یا عدم امنیت؟

یعنی اینکه با دیدن کنترل و حضور پلیس در یک منطقه یا خیابون بلافاصله کدوم حالات بالا بهتون دست میده؟(درسته استارتر عزیز؟)

من شخصا نه تنها احساس امنیت نمیکنم بلکه دلم میخواد زودتر از اون منطقه بیرون برم چون اگه مورد هم نداشته باشی ،بالاخره اونا برای اظهار وجود هم که شده یه گیری باید بدن حتی خیلی ناچیز.

لینک به دیدگاه
در طرح سوال شما شرایط عادی رو بیان میکنی پس در شرایط عادی از خودت مطمئنی که سوژه ای برای گیر دادن به شما وجود ندارد پس در اون شرایط معمولا نه احساس امنیت داری نه عدم امنیت ولی بر آثر خاطره ذهنی که از برخوردهای پلیس خصوصا گشت ارشاد تو ذهنت مونده دیدن پلیس احساس سرزندگی رو ازت میگیره یا کم رنگ میکنه و این تاثیر حداقل تا زمان دور شدن مامور از میدان دیدت باقی میماند...

بهتر است سوالی با این مضمون پرسیده شود که چرا حضور پلیس در شرایط عادی باعث کاهش شادابی و سرزندگی فردی میشود ؟

به نظر من حضور پلیس در یک فضا امنیت اجتماعی را بالا میبرد ولی شاید برای عده بسیاری به علت داشتن سوژه که مورد دار محسوب میشود یا خاطره ذهنی از برخورد نامناسب پلیس موجب پایین آمدن شادابی و ترس گردد.

به هر حال امنیت چون مفهومی عام دارد و بعد فردی محسوب نمیشود نمیتوان بر اساس ذهنیات و خاطرات فردی سنجیده شود بلکه تاثیر گذاری کلی آن مورد نظر است.

به طور مثال خیابانی در شهر ما معروف به آبشار وجود داشت که برای سالها از مراکز عمده فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی بود . بطوریکه پاتوق بیش از 80 درصد مواد فروشان محسوب میشد.سال گذشته در طی عملیات ضربتی امنیت اجتماعی این خیابان کاملا پاکسازی و تعداد زیادی از این اشرار دستگیر شدند و یک کیوسک پلیس در محل نصب شد.

حال اون خیابان تا حد نسبتا خوبی داره تبدیل به یک قطب تجاری برای محصولات ارزان قیمت شده و بورس پوشاک ارزان شهر محسوب میشود.اگر از ساکنین خیابان بپرسید امنیت کلی منطقه بسیار بالا رفته و به علت وجود اون ایستگاه پلیس تمامی باقیمانده اشرار و خرده فروشان مواد از آن خیابان رفته اند.

همانطور که جیمی عزیز گفت در شهرسازی امنیت را میتوان با نورپردازی و روشن کردن زوایای تاریک و همچنین تغییر کاربری اماکن و افزایش فعالیت بالا برد ولی در مواردی نیز حضور نیروی امنیتی لازم و ضروری است.هم اکنون اگر من وارد آن خیابان میشوم با وجود دکه پلیس احساس امنیت میکنم در حالیکه در گذشته ترس از اوباش و درگیری های خیابانی موجب میشد آن مسیر را ترجیحا سواره طی کنم ولی اکنون براحتی پیاده طی میکنم.

شاید تو بعضی موارد حرفت درست باشه...ولی موضوع همون پیش فرضست که توی ثانیه اول ذهنیت آدم و شکل میده...ممکنه بعد از اینکه ذهن خودش و ادابته کرد اون حس از بین بره ولی به نظرم تو لحظه اول یه استرسی به آدم وارد میکنه عوض آرامش حتی اگر کاملا از خودت مطمئن باشی....

اونم به خاطر ذهنیت بدیه که ما از پلیس داریم....

لینک به دیدگاه

مشخصه همه اگر در شرایطی مثلا در حالی که داره ازشون باجگیری میشه قرار بگیرن با دیدن پلیس خوشحال میشن

نمیخوام موقعیت های خاص یا افراد خاص و یا از بعد نگاه خاصی (مثل چشم شهرسازی) بررسی بشه ، فقط میخوام بدونم آدمای معمولی در شرایط معمولی چه احساسی نسبت به پلیس دارن. حالا ممکنه یکی وقتی پلیس میبینه معمولا احساس امنیت میکنه و خیالش راحت میشه ؛ و یکی با دیدن پلیس به هر دلیلی استرس پیدا میکنه. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
بنظر میرسه استارتر تاپیک سوالش کاملا واضح باشه:

به عنوان یک شهروند معمولی در شرایط عادی وقتی پلیس میبینین احساس امنیت میکنین با عدم امنیت؟

یعنی اینکه با دیدن کنترل و حضور پلیس در یک منطقه یا خیابون بلافاصله کدوم حالات بالا بهتون دست میده؟(درسته استارتر عزیز؟)

من شخصا نه تنها احساس امنیت نمیکنم بلکه دلم میخواد زودتر از اون منطقه بیرون برم چون اگه مورد هم نداشته باشی ،بالاخره اونا برای اظهار وجود هم که شده یه گیری باید بدن حتی خیلی ناچیز.

دقیقا:icon_gol:

لینک به دیدگاه
شاید تو بعضی موارد حرفت درست باشه...ولی موضوع همون پیش فرضست که توی ثانیه اول ذهنیت آدم و شکل میده...ممکنه بعد از اینکه ذهن خودش و ادابته کرد اون حس از بین بره ولی به نظرم تو لحظه اول یه استرسی به آدم وارد میکنه عوض آرامش حتی اگر کاملا از خودت مطمئن باشی....

اونم به خاطر ذهنیت بدیه که ما از پلیس داریم....

به هر حال اون نظر شخصی شماست و محترم ...

ولی به نظرم باید به یک سمتی بحث رو سوق بدیم ، اگر فقط به دید یک نظر سنجی بهش نگاه کنیم چون اکثریت دارای خاطرات ذهنی خوبی نیستیم ، مشخصه که عدم امنیت بالاترین رای رو میاره . پس یا باید ریشه این خاطرات ذهنی در آورده بشه و راهکار برای کاهش اون پیدا بشه و در نهایت با استفاده از همون خاطرات ذهنی رفتارهای غیر معقول پلیس شناسایی بشه و به طور کلی ریشه یابی آن انجام بشه.

مگر اینکه هدف استارتر خارج از موضوعات فوق باشد یا فقط کسب امتیاز....

لینک به دیدگاه

ولی به نظرم باید به یک سمتی بحث رو سوق بدیم ، اگر فقط به دید یک نظر سنجی بهش نگاه کنیم چون اکثریت دارای خاطرات ذهنی خوبی نیستیم ، مشخصه که عدم امنیت بالاترین رای رو میاره . پس یا باید ریشه این خاطرات ذهنی در آورده بشه و راهکار برای کاهش اون پیدا بشه و در نهایت با استفاده از همون خاطرات ذهنی رفتارهای غیر معقول پلیس شناسایی بشه و به طور کلی ریشه یابی آن انجام بشه.

من فک میکنم رفتارای نادرست پلیس چن تا علت میتونه داشته باشه ...اول اینکه آموزش درست ندیدن و فک کردن حالا که قدرت دستشونه میتونن هر کاری بکنن دوم اینکه قانونی نیست که اونارو محاکمه کنه....ضرب المثل معروف که میگه چاقو دستشو نمیبره تو این مورد خیلی صدق میکنه....

ینی تا اونجایی که بشه سعی میکنن اگر هم اشتباهی از نیروی انتظامی سر زد رفع و رجوعش کنن!

ببین اگه نیروی انتظامی یه جا حقی ازت ضایع کنه دستت به جایی بند هست؟!!!!برو هزار تا دادگاه شکایت کن ببین به کجا میرسه!

این مشکل عدم وجود قانون و هرج و مرج هم فقط در مورد نیرو انتظامی نیست مشکلیه کل مملکتمون از اساس باهاش درگیره ...خب مسلما نیرو انتظامیم شامل میشه....

لینک به دیدگاه

تایپیک ملک شخصی استارتر نیست که

من فقط سئوالم رو خواستم مشخص بکنم و اگه به سئواله من جواب بدین (بعدا هر مبحثی خواستید مطرح بکنید) خوشحال میشم وگرنه همه مختار هستند هر تایپیکی رو به هر جهتی که خودشون میخوان و از لحاظ مدیران مشکلی نداره هدایت بکنن:icon_gol:

لینک به دیدگاه
تایپیک ملک شخصی استارتر نیست که

من فقط سئوالم رو خواستم مشخص بکنم و اگه به سئواله من جواب بدین (بعدا هر مبحثی خواستید مطرح بکنید) خوشحال میشم وگرنه همه مختار هستند هر تایپیکی رو به هر جهتی که خودشون میخوان و از لحاظ مدیران مشکلی نداره هدایت بکنن:icon_gol:

:w73::w72:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...